Markamama.com


Cevap Yaz
Eski 28-03-09, 21:01   #1
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 56
Mesajlar: 14
turkuaz62 Çevrimdışı
Varsayılan ne zaman

doğum süreleri ne kadar...doğum yapacagını nasıl belli eder. veya biz nasıl anlarız...bana yardımcı olur bilgi veririmisiniz...kızım hamile...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-09, 12:24   #2
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

HamilelikKedilerin hamilelik süresi ortalama olarak 63-68 gün arasında değişir. Bazen 61. günde ya da 70. günde de doğum görülebilir. Hamile kalmış bir dişi kedi hamile kaldıktan 2-3 hafta sonra kızışma dönemini geride bırakır ve çiftleşme isteği göstermez. Göğüs uçları belirginleşmeye ve tombullaşmaya başlar. Ama dördüncü haftaya gelene kadar kedinizin karnında belirgin bir şişlik göremezsiniz. Dördüncü haftadan sonra karındaki şişlik gözle görülür hale gelir ve memeleri büyür.Hamile kedileri hamilelikleri boyunca normal kilolarının yaklaşık % 20-25 fazlasına çıkarlar. Bu dönemde beslenme önemlidir. O sebeple genellikle normal beslenmesine devam edilmelidir ama daha besleyici yiyecekler verilmelidir. (Hamile kediler için özel mamalar bulunmaktadır.) Beslenmede aşırıya kaçılmamalı, aşırı kilo almasına sebep olunmamalıdır. Ayrıca, hamile kedi normal yaşamından alıkonulmamalıdır. (Tabii normal yaşamında nispeten tehlikeli alanlarda dolaşabiliyorsa hamilelik döneminde daha kontrollü olmakta fayda vardır.)Hamileliğin 28. günde bebeklerin bütün iç organları oluşmuştur. Embriyolar yaklaşık 2.5 cm. Büyüklüğündedir, iskelet yapısı ise hamileliğin 40. gününde gelişmeye başlar ve 50. günde gelişim tamamlanmış olur.Hamile kedi doğumdan yaklaşık bir hafta önce doğum için uygun ve güvenilir bir yer arama başlar. Ev kedileri için en uygun mekan giysi dolap içleri ya da nispeten kuytu bölgelerdir. Ama bir sepet ya da kuytu köşeye konmuş geniş bir kutu da hamile kedi tarafından doğumhane ve bebeklerin ilk günlerinin yuvası olarak seçilebilir. Ama yuva konusunda hamile kedi zorlanmamalıdır. Seçim ona bırakılmalıdır.Hamile kedilerin stresten uzak tutulması gerekir. Ayrıca doğum sırasında olası hastalık belirtileri ya da olağandışı durumların gözlemlenmesi halinde veteriner desteği geciktirilmemelidir. Ayrıca hamile kedilerde zaman zaman hemoroid sıkıntısı baş gösterebilir. Hemoroid sıkıntısının hafifletilmesi hususunda veterinerinize danışabilirsiniz. (Anüse ılık suya batırılmış pamukla masaj yapılması ve vazelinle kremlenmesinin rahatlatıcı etkisi olabilir. Ayrıca katı beslenme yerine daha sulu beslenmede tuvalete çıkmayı kolaylaştıracaktır.)Doğuma HazırlıkDoğum öncesinde siz de hazırlığınızı yapmalısınız.

İşte Büyük Anne ya da Büyük Babanın Doğum Çantası ;

2-3 adet temiz yüz havlusu ve temiz bezler,

8226; Temiz Bir Makas (Göbek bağını kesemeyen anneye yardım için)

8226; Kedi Pompası (Kedi yavrularının burnunda bazen mukoza kalabilir ve nefes almalarını zorlaştırır. Pompa bebeğin burnundan içeriye hava verecek şekilde değil,burun içindeki mukozayı emecek şekilde kullanılır. Bunun için pompa sıkılı iken burun içine hafifçe sokulur ve burun içindeyken pompa serbest bırakılır. İğnesi çıkarılmış bir şırınga da bu işi görebilir)

8226; Temiz diş ipi (Göbek bağını bağlamakta kullanılmak için)

8226; Vazelin (Çıkmakta zorlanan yavruyu dışarıya çıkarabilmeye yardımcı olmak için)

8226; Dezenfektan

8226; Şırıngası çıkarılmış yeni bir şırınga

8226; Temiz kauçuk eldiven (mümkünse operasyonlarda kullanılanlardan. Eczanelerde bulunabiliyor.)

8226; Kedi yavrusu için biberon ve anne süt tozu (şayet anne kedi bebeklerine bakmayı reddederse beslenmeyi geciktirmemek için)DoğumMuhteşem saatlerin başlamasından önce hamile kedi doğumun başlayacağının işaretini verir. Doğuma beş kala, ağız şapırdamaları başlar, yattığı yere mukoza salgıları bırakabilir, nefes alışı hızlanır. Daha sonra ağız şapırdamaları çoğalır, nefes alış derinleşir. Bazı hamile kediler miyavlayarak dolaşma eğilimindedirler. Doğumun başlaması hamile kedinin vulvasından (cinsel organı) su gelmesi ve doğum kesesinin görünmesiyle başlar.

Doğum yapılan yerin temiz olması gerekir. Hamile kedinin altında geniş bir havlu ya da bez yayılı olması akıntıların emilmesine yardımcı olacaktır.

İlk bebek 20 dakika içinde doğar. Diğer bebekler genellikle arkası arkasına gelir ama bazen diğer bebeklerin gelişi daha uzun da sürebilir. Nadiren de olsa doğumun tamamlanması 24 saat sürebilir. Böylesi bir durumda anne kediyi besleyici yiyeceklerle desteklemekte fayda vardır. Ama doğum anında ters giden bir olayla karşılaşılması halinde veteriner haberdar edilmelidir. Hatta doğum olayı başladığında veterinerinizi haberdar etmeli ve acil bir durumda çağrılmaya hazır olması rica edilmelidir.Her bebeğin normalde önce başı gelir. Anne kedi dili ile gelen bebeği hemen yalamaya başlayarak onun ilk nefesini almasını sağlar. Bebekler ağlar ve gerinirler. Bu aynı zamanda onların sağlıklı olduklarının da bir göstergesidir.Anne kedi bebek ile arasındaki kordon bağını dişi ile keser ve plezantayı genellikle yer. (Sokak kedileri için bu ilk değerli besindir.) Bebekler doğar doğmaz annelerinin karın bölgesinde toplaşırlar ve annelerinin memelerine uzanırlar. Kedi yavruları, nispeten sağırdırlar ve gözleri henüz görmez.Genellikle kediler bir doğumda iki ile altı arasında bebek doğururlar.

Normal doğum sırasında bebekler tutularak çekilmeye kesinlikle çalışılmamalıdır. Hatta mümkünse bebeklere dokunulmamalıdır.Doğum ve StresHamile kedi doğuma başladığında yanında başka bir kedi olmamalı ve kendini güvende hissetmelidir. Normal akışındaki doğum sırasında müdehalede bulunulmamalı, yer değişikliğine kalkışılmamalı, doğum tamamlana dek herşeyi yolunda olması kaydıyla gözlemci olarak odada kalınmalıdır. Bazı kediler kimseyi yanlarında istemezler. Bu durumda göz kontrolünü ara ara yapmakta fayda vardır. Kimi kediler doğumdan sonra bebeklerine yaklaşılmasını istemezler, kimileri ise yaklaşılmasına izin verirler. Kedinizin bu kararını saygıyla karşılamalı ve onun isteğine uymalısınız. Ayrıca doğumdan sonraki günlerde kesinlikle yavru kedileri ne sebeple olursa olsun annelerinden ayırmamalı ve fazla elinizde tutmamalı ya da ev içinde gezdirmeye çalışmamalısınız.İlk Kez Anne Olan KedilerGenellikle ilk kez anne olacak kediler için doğumdan ürkmesi ve çocuklarını istememesi gibi kaygılar duyulur. Bazı kediler için doğum travmatik bir etki yaratabilir ve yaşadığı ağrı ve acıdan dolayı korkarak ürkebilir. Doğumdan sonra eğer anne kedi yavrulara ilgi göstermiyorsa yavrularına ilgi göstermesi yönünde teşvik edilmelidir. Doğum sonrasında asla ve asla stres yaratılmamalı, sevecen bir tavır ile anne ile yavruların birlikteliği sağlanmalıdır. Ama eğer her çabaya rağmen anne kedi bebeklerini reddediyorsa işiniz gerçekten zordur, çünkü yavru kedileri yaşatma çabası size düşecektir. Bu konuda kesinlikle bir veteriner yardımına ihtiyaç duyacaksınız. Böylesi bir durumda umudunuzu yitirmeyin. Gerçekten samimi ve emek-yoğun bir çaba ile yavrular hayatta kalabilir ve yaşamlarını sürdürebilirler.Doğumdan SonraDoğumun tamamlanmasından üç dört saat sonra kedinizin altındaki havlu ya da şilteyi değiştirebilirsiniz. Anne kedi genellikle 2-3 gün içinde normal sağlığına geri döner. Doğumun tamamlanmasından sonraki günlerde anne kediye normalin 3 katı yemek verilmelidir. Su bu beslenmede önemli bir yer tutmaktadır.KomplikasyonlarBebeğin ters gelmesi

Bazen bebek kedinin başı yerine kuyruğu ilk olarak gelir. Bu durumda yavru kedinin çıkışı kontrol altında izlenmeli, zorluk halinde kauçuk eldiven giyilerek, parmak kanca şekline getirilip bebek çok yavaşça vulvadan çekilmeye çalışılmalıdır. Bu işlem sırasında vulvanın çevresine vazelin sürülmesinin çıkmayı kolaylaştırması mümkündür.

Anne kedinin kalçasını duvara yaslaması

Doğum sırasında telaşa kapılan kimi kediler arka taraflarını duvara/dolaba yaslayarak çıkmakta olan yavru ve kendisi için komplikasyon yaratabilir. Bu durumda hamile kediye engel olunmalı ve kendisini dayamaya çalıştığı yerden uzak tutulmamalıdır.

Doğum kesesinin çıkmadan anne kedice yırtılması

Bu durumda bazen komplikasyonlar oluşabilir. Bebeğin çıkması zorlaşabilir ve çıkış sırasında yavrunun beyninin zarar görme ihtimali belirebilir. Vulvanın çevresine vazelin sürülmesinin çıkmayı kolaylaştırması mümkündür.

Bebeğin ayağının doğum kanalında takılı kalması

Bu da ciddi bir durum olabilir. Durum dikkatle gözlemlenmeli. Özellikle bu durum hem anne kedi hem de yavru için oldukça yorucu olabilir. Bu durumda yavru kedinin çıkışı kontrol altında izlenmeli, zorluk halinde kauçuk eldiven giyilerek, parmak kanca şekline getirilip bebek çok yavaşça vulvadan çekilmeye çalışılmalıdır. Bu işlem sırasında vulvanın çevresine vazelin sürülmesinin çıkmayı kolaylaştırması mümkündür. Ama çıkma işlemi çok uzun sürdü ise veteriner çağrılmalıdır.


Ölü doğum

Ne yazık ki bazen ölü doğum da söz konusudur. Ölü doğum halinde yavru kedi her ihtimale karşı hemen alınmalı, hafifçe sallandıktan sonra burun ve ağzından suni teneffüs yaptırılmalıdır. Bazen ölü doğan yavru kediler suni teneffüs sonrası yaşama dönmektedirler. Şayet yavru kurtarılamıyorsa anne kedinin yanından alınmalıdır. Zira anne kedi normal davranışları göstermeyen ölü doğan yavrusuna dikaktini yönelterek doğum olayını tamamlamakta zorlanabilir.

Sezeryan

Bazı dişi kedilerin normal doğum yapmaları çok zor olabilir. Bu durumda sezeryan ile doğum en iyi çözümdür. Ama sezeryanın yapılıp yapılamayacağı kararını bir veteriner verebilir.Doğuma Bağlı Hastalıklar
8226; Pyometra ; Rahim enfeksiyonu.. Rahmin enfeksiyon kapması, ağır vakalarda antibiyotik tedavisi gerekir.

8226; Süt hasatlığı ;Bazı anne kediler yavrularını emzirmekten dolayı kendi ihtiyaçları olan kalsiyumu da kaybedebilirler, bu durumda veterinere danışarak kalsiyum desteği sağlanmalıdır.

8226; Mastitis ;Emziren anne kedinin meme çevresi ya da uçlarının yara olması ya da enfeksiyon kapması durumu. Bu durumda antibiyotikli kremler kullanılması gerekmektedir.

8226; Süt Azlığı; Bazı anne kedilerin sütü azdır ve yavrularına yetişmeyebilir. Sütü arttırıcı beslenme mümkünse de başarılı olunmaması halinde anne kedinin yavruları beslemesine yardımcı olunmalı ve anne sütü tozu ile yavrular kedi biberonu kullanılarak beslenmelidir.Bebeklerde Görülen AnormalliklerYeni doğmuş kedilerde az da olsa aşağıdaki anormallikler görülebilir. Bunların varlığı halinde veterinerinize mutlaka danışmalısınız.

8226; Yarık dudak

8226; Görme azlığı

8226; Kalp sorunları

8226; Fıtık

8226; Dışarı çıkmış barsak
Evet.. Dileriz kedinizle birlikte sağlıklı ve keyifli bir doğum yaşarsınız. Bir yavru kedinin doğumu bir insanın doğumuyla benzerdir. İlk ses, ilk soluk ve ilk öpücük. Merhaba yaşam!

Bu konu en son " 31-03-09 " tarihinde saat 11:15 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-09, 11:40   #3
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

umarım faydası olmuştur..Hamilelikle ilgili merak ettikleriniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-09, 11:56   #4
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 56
Mesajlar: 14
turkuaz62 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

evet
şimdi bekleyiş içindeyim...teşekkürler...tüy dökümü normalmi acaba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-09, 12:12   #5
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

bu mevsim de hemen hemen her hayvan tüy döker,hamileliğin de etkisi olmuş olabilir tabii
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-09, 19:25   #6
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 56
Mesajlar: 14
turkuaz62 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

verdiğiniz o degerli bilgilerinizden dolayı bu gün doğum temiz bir şekilde gerçekleşti ..sabahleyin benim peşimde ve adeta benimle miyavlayarak konuşuyor yere göğe sığmıyordu...ve eski dolaba yerleşince oraya yer hazırladım..4 tane bebek oldu ..kendisinin renginde hepside babasıda aynı renk idi ..:))yuvadan çıkmak istiyor miyavlıyor ama bebeklerini bırakmıyor...bende önüne yemek ve suyunu koydumm arada gidip bakıyor ve görüşüyoruz.::)orada kaç gün kalır acaba..ciğer yiyor halen ..ona takviye yiyecek ne alabilirim..marka söylermisiniz..ama pahalı olmayanı ve kaliteli olması tercihim ...bana detaylı bilgi verebilirmisiniz doğum sonrası gelişmeleri....bende size bildiririm...teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-09, 09:14   #7
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

turkuaz62 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
verdiğiniz o degerli bilgilerinizden dolayı bu gün doğum temiz bir şekilde gerçekleşti ..sabahleyin benim peşimde ve adeta benimle miyavlayarak konuşuyor yere göğe sığmıyordu...ve eski dolaba yerleşince oraya yer hazırladım..4 tane bebek oldu ..kendisinin renginde hepside babasıda aynı renk idi ..:))yuvadan çıkmak istiyor miyavlıyor ama bebeklerini bırakmıyor...bende önüne yemek ve suyunu koydumm arada gidip bakıyor ve görüşüyoruz.::)orada kaç gün kalır acaba..ciğer yiyor halen ..ona takviye yiyecek ne alabilirim..marka söylermisiniz..ama pahalı olmayanı ve kaliteli olması tercihim ...bana detaylı bilgi verebilirmisiniz doğum sonrası gelişmeleri....bende size bildiririm...teşekkürler
Aslında ben hiç böyle bir tecrübe yaşamadım kızımı hiç çiftleştirmeden kısırlaştırmayı tercih ettim..Ama sokak kedilerinden az çok birşey öğrendim..10 gün e kadar yavruların gözleri anca açılır..Yavrularla temas halinde olmamaya ve bulundukları ortamda fazla göze batmamaya çalışın yoksa anne yavruların yerini değiştirmek için onları tek tek taşıyacaktır..Anneler kat i suretle yanlarından uzun süreli ayrılmamalıdır çünkü henüz tuvalet ihtiyaçlarını dahi anneleri sayesinde yapabiliyorlar..Tam olarak yürümeleri, ele avuca gelmeleri 1 aydan biraz fazla sürebilir. Tabi bu arada ne çok soğuk ne çok sıcak bir hava sirkülasyonu olmalı bulundukları yerde..
Yemek konusuna gelince su ve süt mutlaka bulundurmak gerek,yavrularını temizlediği ve tuvaletlerine yardımcı olduğu için en çok ihtiyaç duyacağı şeyler olacaktır..Ciğeri bir süreliğine kaldırarak unutturabilirsiniz,bunun yerine petshoplardan yaş mama alıp onu deneyebilirsiniz,hayır diyeceğini zannetmiyorum kuru mamaya gelince ucuz ve kaliteli kuru mama markası gerçekten bilmiyorum ama ben kızıma Royal Canın Fıt32 yada Royal Canın Persıan 30 kullanıyorum ve bugüne kadar beğenmeyen bir kediye şahit olmadım
Size yavrularınızla uzun ömürlü yıllar dilerim umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir...

Bu konu en son " 02-04-09 " tarihinde saat 09:55 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-09, 13:08   #8
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 56
Mesajlar: 14
turkuaz62 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

verdiğiniz bilgilere teşekkürler.yalnız bir şey ilave etmek istiyorum. .kızım yavrularını oldukça düşkün..yanlarından 5 dakikadan fazla ayrılmıyor.aklı onlarda kalıyor...bu yüzden iştah kalmadı..kuşçudan katı mama almıştım yüzüne bakmıyor.. hiç bir yitecek beğenmiyor. ama bebeklerinide emziriyor.. göğsünde nasıl süt olabiliyor bu durumda...yemediği halde..onlarala yatıyor hep..herşeyde ayırım yapıyor...veterinerde buna kızıma göre yem bulabilirmiyim bakacagım inşallah..marketlerde kuşçudaki mamalar 28 milyona kadar var...bir de yemez ise diye tereddütte kalıyorum ..cins bir kedi degil sanırım sokaktan aldım bebek iken...niye narin anlayamadım ..doğalmı bu durumlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-09, 13:41   #9
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Varsayılan Cvp: ne zaman

turkuaz62 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
verdiğiniz bilgilere teşekkürler.yalnız bir şey ilave etmek istiyorum. .kızım yavrularını oldukça düşkün..yanlarından 5 dakikadan fazla ayrılmıyor.aklı onlarda kalıyor...bu yüzden iştah kalmadı..kuşçudan katı mama almıştım yüzüne bakmıyor.. hiç bir yitecek beğenmiyor. ama bebeklerinide emziriyor.. göğsünde nasıl süt olabiliyor bu durumda...yemediği halde..onlarala yatıyor hep..herşeyde ayırım yapıyor...veterinerde buna kızıma göre yem bulabilirmiyim bakacagım inşallah..marketlerde kuşçudaki mamalar 28 milyona kadar var...bir de yemez ise diye tereddütte kalıyorum ..cins bir kedi degil sanırım sokaktan aldım bebek iken...niye narin anlayamadım ..doğalmı bu durumlar...
Bence annelik içgüdüsü Ama bilimsel açıklamasını bilemem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-09, 14:30   #10
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

Her insan gibi hayvanlar da farklı kişiliğe farklı yapıya sahip olurlar..Emin olun çok aç olsa verdiğiniz herşeyi yer,
Doğum ve yavrular onu yormuş olabilir...Ve hiç bir kedi kendini aç bırakarak intihara teşebbüs etmez...Mesela tavuk suyu kaynatıp vermeyi deneyin,manco alabilirsiniz bunların hem maaliyeti düşüktür hem de beğeneceği şeyler olabilir..ama ben yine de kendini bilerek aç bıraktığı kanısında değilim,muhtemelen iştahı şimdilik kapandı ama sizde haklısınız yavrularını büyütebilmesi için gıda alması gerek
iSterseniz bir hekime danışın o daha sağlıklı bilgi verebilir belki de farkına varamadığınız başka bir sağlık problemi vardır..
Doğumda olan ya da oluşan,,takdir edersiniz ki bir canlı dünyaya getirmek kolay değil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-09, 21:56   #11
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 56
Mesajlar: 14
turkuaz62 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

teşekkürler bugün veterinere gittim ve bana degişik bir kuru mama verdi ve hanım yedi acaba ağız degişikliğimi istiyor...yemez ise diye çok az aldım...yemeye edvam eder ise alırım ..ama biliyorum ondanda bıkacak bir süre sonra...çocuklarımda böyleler::))manço ne acaba??nerede bulabilirim?? ayrıca kuru mamayı süte ıslamak şartmıki öylede yiyor hanımefendi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-09, 09:14   #12
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Talking Cvp: ne zaman

turkuaz62 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
teşekkürler bugün veterinere gittim ve bana degişik bir kuru mama verdi ve hanım yedi acaba ağız degişikliğimi istiyor...yemez ise diye çok az aldım...yemeye edvam eder ise alırım ..ama biliyorum ondanda bıkacak bir süre sonra...çocuklarımda böyleler::))manço ne acaba??nerede bulabilirim?? ayrıca kuru mamayı süte ıslamak şartmıki öylede yiyor hanımefendi
Ben hiç sütle vermedim kuru mamayı? eğer onsuzda yiyorsa bırakın yesin bence..
Manco ya gelince kasaplarda satılır genelde,benim kızım o tarz şeylerle hiç tanışmadığı için daha doğrusu yemeyeceğini bildiğim için uzun süredir almıyorum ama sokak kedisi beslediğim dönemlerde çook almışımdır
Kediler,özellikle sokak kedileri bayılırlar,kuzunun insanlar tarafından yenmeyen bir organı..ciğer görünümünde bir şeydir...Denemekte fayda var derim ben
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-09, 13:11   #13
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 56
Mesajlar: 14
turkuaz62 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne zaman

evet iki gündür yiyor...taze ciğer aldırdım pişirip ufak ufak doğarayarak önüne koydum yedi :)aldıgım yeni mamadanda biraz yedi..sanırım iştahı yoktu o aralar..ama belli olmuyorki ....:(bu gün iyi yarın farklı::öyle geçiniop gidiyoruz...
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gizli yönleri ile enbüyük Türk Atatürk meneldur Paylaşım - Sohbet 6 24-07-14 08:33
Işte O Zaman şiva Paylaşım - Sohbet 5 28-03-09 13:06
Hayvanlar ve Ötenazi meneldur Paylaşım - Sohbet 15 16-01-09 22:57
Depresyon testi alerjik_nane Paylaşım - Sohbet 1 05-01-09 16:05Saat 18:25.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206