Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 01-05-15, 19:31   #1

baltazarinsuedasi üyesinin avatarı

baltazarinsuedasi Çevrimdışı
Varsayılan Mantar!!!

Uzun zamandır konu açmıyordum, fakat bir sürü sorunumuz var. Öncelikle mantar. Tam 2 aydır mantarla mücadele ediyoruz fakat hiçbir fayda görmedik. Aksine tüm vücuduna yayılmaya başladı. Şimdi ilk farkettiğimizde kulaklarının altı ve burun çevresi dökülmeye başlamıştı. Kendi veterinerimize gidince mantar için krem verdi, 2 ay kullandık. Tüyleri 2 ay boyunca bir milim denecek kadar az uzadı, ama bu sefer de ön ve arka bacaklarında, patilerinin arasında ve poposunun üstünde dökülmeler olmaya başladı. Geçen hafta başka bir veterinere gittik, o krem kullandığımızı duyunca 'size mantar için krem veren veterinerin, veteriner olduğundan şüpheliyim. Kremle mantar mı gidermiş' dedi ve ağızdan verilmesi gereken bir kapsül verdi. Tamam dedik onu kullandık. İlaç haftada bir kez kullanılıyor, ve veteriner '1 aya kalmaz geçer, garantisini verebilirim' dedi. O öyle deyince biz de rahatladık ve aldık ilacı. Daha 1 hafta oldu fakat burnundaki çok çok az çıkmış olan tüyler de döküldü, hatta burnu morarmaya başladı, üstüne üstlük küçük küçük kabarcıklar oluşmaya başladı. Kulaklarının altı ise sağdan soldan gelen dökülmeler iyice belirginleşti ve ortada birleştiler. Şu an oğlumuzun kafasının yarısı tamamen dökülmüş durumda. Taa 2 ay önce aşı yaptırmak için gitmiştik kendi veterinerimize, ama 'çok pahalı o, tanesi 80 lira, siz kreme devam edin' dedi. Ve TRAVAZOL yazdı. Biz de bir bildiği vardır dedik, ama 1 ay geçtikten sonra fayda göremeyince tekrar aşı yaptırmak için gittik, bu sefer de 'mantar iyice yayılmış, bir doz yetmez iki doz vurmalıyız, o da 160 lira eder, onu boşverin ben size daha etkili bir krem yazayım' dedi ve TRAVOCORT yazdı. Fakat 1 ay sonra yine yeteri kadar etkiyi göremedik. Hani adam para derdinde desem, aşı vurur geçerdi. İki veteriner nasıl bu kadar zıt düşünebiliyor anlamıyorum. İşte bu sefer de diğer veterinere gittik, o da garanti veririm deyince biraz rahatladık gibi ama hayvanın ağzı burnu çıplak kaldı. Üstelik sağ patisinin mantarlı kısmı iyice siyahlaşmaya başladı. Ben sonuna kadar mücadele ederim fakat ev halkı böyle düşünmüyor. Çünkü kabarcıklı ve mosmor olan bir burun, öpülmüyor da. Lütfen daha önce böyle bir tecrübeniz olduysa benimle paylaşın. Göz göre göre herşeyimi kaybetmek istemiyorum. Bu birinci sorunumuz.

İkincisi de mantara yakalandığından beri uykuya fazlasıyla düşkün olmaya başlamıştı. Oyuncaklarının yüzüne bakmıyordu, azıcık oynayalım desek karanlık yerlere kaçıp uyuyordu. Bu durum tabikide hoşumuza gitmiyordu ama yapacak birşey yok diye çok üstelemiyorduk. Fakat geçen hafta gittiğimiz veteriner 4 aydır kullandığımız mamanın çok basit olduğunu, bu hayvanın sokakta bulunduğu için ve mantara yakalandığı için bağışıklık sisteminin çok zayıf olduğunu, bu yüzden de kaliteli mama yemesi gerektiğini söyledi ve 70 liraya Hills Science Plan Tavuklu mama aldırdı. Tamam işin parasında olmadığımız için kabul ettik, ve evimize geldik. Fakat kendi veterinerimiz de bize verdiği 10 liralık mamaların profesyonel mama olduğunu söylemişti biz de o yüzden 4 aydır onu kullanıyorduk. Ne bilelim ki biz, daha önce hayvan beslemişliğimiz yok. 1 haftadır tavuklu mamadan yiyor Carlosumuz. buraya kadar iyi güzel de o 1 haftadan beri eski Carlostan eser kalmadı. Geceleri hiçbirimizi uyutmuyor. Benim için sorun değil, ben herşeye katlanabilirim fakat babam ve annem malesef o kadar tolerans göstermiyorlar. 8 gündür her gece yatak odasına gidiyor, ikisinin de ayaklarını ısıra ısıra bir hal ediyor. Oranın balkonun kapısının önünde yarım saat miyavlıyor, tabi bizimkiler de bu sese uyanıyorlar, açıyorlar. Oğlumuz balkona çıkıyor, orda burda dolanıyor sonra canı sıkılınca geri geliyor, bu sefer başlıyor kapıyı açın içeri gireceğim diye miyavlamaya. Kapıyı bir süreliğine aralık bırakmak imkansız, çünkü burda havalar soğuk oluyor. Bu kadar olsa tamam. Bir de tuvalet için bağırmaya başlamasın mı. Yine babamdan beklenmeyecek bir sabırla gidiyor, her işini gördükten sonra tekrar yatağa giriyor, derken bu sefer de yatağa çıkıp bir anneme bir babama kafa tosluyor. O kadar sert tosluyor ki babamın deyişiyle yüzüne yumruk atıyorlar. Onlar ya sabır çekiyor, sıra bana geliyor. Her gece istisnasız 4-5'te uyandırır, daha da uyutmaz. 8 gündür geceleri gözüme uyku girmiyor, kapıyı kapatıp yatmaya da vicdanım el vermiyor. Bağırıp duruyor o zaman kapının önünde. Şu son hafta okulda ders falan dinlediğim yok. İstisnasız sabah 8-akşam 4 uyuyorum. Babam işyerine gittiğinde mor mor göz altlarıyla uyuşturucu kullanmış gibi. Yani eğer bu sürekli böyle gidecekse acil bir çözüm bulmalıyız. Şimdi akla bazı soru işaretleri geliyor. Yaklaşık 8 aylık, veterinerimiz smokinlerin bu aylarda kızgınlığa girebileceklerini söylemişti. Eğer öyle birşeyse neden 1 hafta önce girmedi de aniden girdi? Eğer mamasından dolayıysa biz bu mamayı sevdiği için sürekli onu kullanmayı düşünüyorduk, bir de her tavuklu mama yiyen kedi böyle en kralından hiperaktif mi oluyor? Yoksa mantar ilacı mı onu kendine getirdi? Annem onun çiftleşmek istediğini düşünüyor, ama biz 1 aydan önce düşünmüyorduk, hatta kısırlaştırmayı düşünüyorduk. Yani daha birsürü sorunumuz var. Ama şu ikisi çözüme kavuşsa ben diğerlerini görmezden gelebilirim. Bana elinizden geldiğince yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-15, 20:06   #2

canancan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Mantar!!!

bu konu kedide mantar ve sarmısak sirke tedavisi yararlı olabilir.kedinize pek haşlanmış tavuk vermeyin mantarı tetikler.seviyorsa kuru mamadada balıklıyı tercih edin.acil şifalar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-15, 21:16   #3

sanon Çevrimdışı

- Sokaktan aldığım kedimin de başka birçok problemle birlikte mantar problemi vardı. Genel sağlığı arttıkça, bağışıklık sistemi güçlendikçe -kusursuz bir tedavi uygulayamamama rağmen- mantar da yavaş yavaş azaldı ve açık yer kalmadı.

- ACİLEN iyi olduğundan emin olduğunuz bir veteriner bulmalısınız (bu kadar kötüye giden bir mantarın arkasında bağışıklık sisteminin düşmesine yol açan daha ciddi başka sorunlar olabilir).
Bence ikinci veterineriniz güvenilir biri olmayabilir. Nedeni ise şu: Aklı başında hiçbir sağlık profesyoneli hiçbir hastalığın iyileşmesiyle ilgili garanti vermez; en fazla görüş ve olasılık verilir. Özellikle ilk veterinerinize bok attıktan sonra mantarla ilgili "garanti veriyorum 1 aya geçer" diyen birine ben pek güvenmezdim. Mantar enfeksiyonlarının uzun tedavi süreçleri olabileceği bilinen bir şey. Ayrıca mantar enfeksiyonlarının tedavisinde hem insanda hem hayvanda çeşitli kremler de kullanılabiliyor. Bu da bilinen bir şey... Ama dediğim gibi, burada üzerinde durulması gereken konu bu mantarın bu kadar ilerlemesine yol açan başka bir durum olup olmadığı aynı zamanda... Veterinerin bunu akıl etmesi ve gerekli testleri yapması gerekir herhalde...
İstanbul'daysanız İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ya da bulunduğunuz yerde varsa oradaki veterinerlik fakültesinin ilgili bölümlerine danışabilirsiniz. İlgili bölüm parazitoloji bölümü olmalı herhalde...

- "Ben sonuna kadar mücadele ederim fakat ev halkı böyle düşünmüyor. Çünkü kabarcıklı ve mosmor olan bir burun, öpülmüyor da."
Evden biri hastalandığı için öpemediğimizde nasıl kapı dışarı etmiyorsak ve iyileşmesi için seferber oluyorsak aynısı eve aldığımız, sahiplendiğimiz canlılar için de geçerlidir çünkü onları eve almakla tüm yaşamsal sorumluluklarını da almış oluyoruz. Eve alışmış hasta bir kediyi dışarı bırakmanın "Hastalanıp şirinliğini yitirdiğin ve bize iş çıkardığın için biz artık seninle uğraşmak istemiyoruz. Sen en iyisi sokakta kendi başına öl." demekten farksız olduğunu da hiç unutmamak lazım. O zaman, böyle bir şey yapmanın mantıken tutarsız, ahlaken de çok problemli olacağını, evinizde bunu bir opsiyon olarak düşünenlere anlatmalısınız. (ya da doğrudan bu paragrafı okuyun)
Hem mantarın hem de davranışla ilgili yaşadığınız sıkıntıların çözümleri var. Doğru kaynaklara ulaşırsanız çözümlere de ulaşırsınız.

- İkinci bölümle ilgili:
10 liralık kaliteli bir ticari mama olabileceğini hiç sanmıyorum. Şu anda alabileceğiniz "görece kaliteli" en ucuz mamalar açık satılan ProPlan'lar vb. mamalar olabilir. Onlar da 20 TL civarındadır. Yeni mamaya geçtikten sonra kedinizin enerjisindeki artış kötüye değil iyiye, sağlığının düzeldiğine ve de eski mamanızın kötülüğüne işaret! Ve tabi aynı zamanda neden daha önce mantarın sürekli yayıldığına dair de muhtemelen bir gösterge (çünkü eski mamayla beslenirken bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri büyük ihtimalle hiç alamıyordu. Tabi kaliteli mama mantarın geçmesi için gene de yeterli olmayabilir. Başka destekler ve tedaviler beraberinde gerekebilir. Mutlaka iyi bir veteriner bulmalısınız).

Kedinizin enerjisiyle ilgili şunu deneyin (eğer denemediyseniz): 10'ar 15'er dakikalık setler halinde günde birkaç kez (en az 2 kez) yüksek efor sarfedeceği şekilde oynatın... Bunu en etkili yapabileceğiniz oyuncak da kedi oltalarıdır. (Nefessizlikten ölmemesine ve bir yerlere çarpıp zarar görmemesine dikkat edin çünkü ilgisini çekecek bir oltayla oynattığınızda dünyayı unutuyorlar) Son oyun seansını, yatma saatinizden yarım saat önce yapıp sonra da kedinize mamasını verin... Ve böyle yapmayı günlerce sürdürün... Gece verdiği sıkıntıların yavaş yavaş azalması gerekir. (Tabi rahat vermeye başladığı zaman oyun seanslarını kesmemelisiniz. Uyaran, aktivite-oyun (avlanma içgüdüsü) ve hacimsel zenginliği üst düzeyde tutmak her kedi sahibinin sürekli aklının baş köşesinde olması gereken kedi konuları. 4 duvar arasında hayatını geçirmek zorunda kalan bir kedinin bunlar olmadan mutlu bir canlı olması mümkün değil...)

Genel olarak kedi doğası ve davranışlarıyla ilgili problemleriniz için ilk kedim tontili. O bir british shorthair :) başlığında bahsettiğim kaynaklardan (İngilizce) ve o kişilerin kitaplarından faydalanabilirsiniz...

Bu konu en son " 02-05-15 " tarihinde saat 17:33 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 00:16   #4

sanon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence ikinci veterineriniz güvenilir biri olmayabilir. Nedeni ise şu: Aklı başında hiçbir sağlık profesyoneli hiçbir hastalığın iyileşmesiyle ilgili garanti vermez; en fazla görüş ve olasılık verilir. Özellikle ilk veterinerinize bok attıktan sonra mantarla ilgili "garanti veriyorum 1 aya geçer" diyen birine ben pek güvenmezdim.
Fakat ilk veterinerimiz, mantarın 2 aydır oğlumuzda bulunduğu bile bile, kana karışma ihtimalini göz ardı ederek krem verdi. Ben nasıl olsa her ikisini de tanımıyorum ama ikincisinin sözleri daha mantıklı geldi.

Üstelik mantar, malesef kana karışmakla kalmamış, akciğer ve böbreklerine biraz hasar vermiş. Antibiyotik almaya başlayacağız, ben elimden geldiğini yapacağım fakat bunun baya uzun ve zorlu bir süreç olacağını düşünüyorum. Umarım oğlum eski sağlığına kavuşur.

Bu arada üşenmeden uzun cevaplar verdiğiniz için minnettarım. Önerilerinizi dikkate alacağım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 00:17   #5

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu konu kedide mantar ve sarmısak sirke tedavisi yararlı olabilir.kedinize pek haşlanmış tavuk vermeyin mantarı tetikler.seviyorsa kuru mamadada balıklıyı tercih edin.acil şifalar.
Teşekkür ettik, mantar henüz yeni yayılmış olsaydı dediğinizi uygulardım fakat baya geç kalmışız, yine de sağolun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 16:49   #6

vivelaamour Çevrimdışı

Çok geçmiş olsun. Kediler çok hızlı atlatıyor iyileşme sürecini, en kısa zamanda iyi olacak inşallah
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 18:15   #7

tgcgumus üyesinin avatarı

Ankara
tgcgumus Çevrimdışı

öncelikle yazınızı pek detaylı okuyamadım ama sirke ve sarımsak tedavisi boş. fayda sağlamıyor. aylarca egzamayla savaşmış biri olarak delirecektim artık. biliyorsunuz bir sonraki evresi mantardı... dıştan hiçbir ilaç sprey vs fayda ettiğini düşünmüyorum. biz hipoallerjenik mamaya geçerek sonuç aldık 1 ayda
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 21:53   #8

vivelaamour tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok geçmiş olsun. Kediler çok hızlı atlatıyor iyileşme sürecini, en kısa zamanda iyi olacak inşallah
inşallah, gerçekten bu cümleleriniz beni çok mutlu ediyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 21:54   #9

tgcgumus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
öncelikle yazınızı pek detaylı okuyamadım ama sirke ve sarımsak tedavisi boş. fayda sağlamıyor. aylarca egzamayla savaşmış biri olarak delirecektim artık. biliyorsunuz bir sonraki evresi mantardı... dıştan hiçbir ilaç sprey vs fayda ettiğini düşünmüyorum. biz hipoallerjenik mamaya geçerek sonuç aldık 1 ayda
peki ya ağızdan ilaç verdiniz de fayda görmediniz mi? Şu an tedavimiz o yönde, inşallah boşa değildir..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 22:54   #10

İstanbul (Anadolu Yakası)
Dağlar Sümer Çevrimdışı

Merhaba ben de daha yeni atlattim mantar hastaligini suan iki kedim var ama yaklasik 2 ay once sadece bir kedim vardi ismi Badem. Badem de mantar a yakalandi vet e götürdüm igne yapti krem verdi her gün kremi surmeme ragmen kulaklarina yayildi çok kötü oldu bebegim ki doktor cok iyiydi ardindan ikinci kedimi aldim sakat bir bacagi yok her yeri mantar olmus cok kotu durumdaydi ve herhalde veterinerde bir ay daha kalsa ölürmus hayvan cok zayifti onu Badem i götürdüğüm vet e degil daha ucuz bi vet e goturmek zorunda kalmistim iyiki goturmusum hayvan cok kotu durumdaydi iki igne de iyilesti suan hic bir problemi yok bademe de ikinci yapilan igne de duzeldi Ümraniye de oturuyosaniz veya yakinsaniz oraya gitmenizi tavsiye ederim ama haftaici 5 ten sonra. Her vet farkli seyler soyluyo ilk goturdugum krem verdi ikinci kedim Shila yi aldığım sprey verdi ama o sprey insanlar icindi en son goturdugum iyilestiren de hicbir sey kullanmayacaksin dedi sadece igme yaptirana kadar sirkeyle sil ve dikkat et size de bulasmasin. Mama olarak en iyi marka proplan bosch ve royal canin bunlardan baska verme heleki mantari olan kediye tavuk ve tavuklu mama hic verme tavuk azdiriyo mantari evet bunlar pahali o yüzden ben açık aliyorum kilosu 20 tl ye alabilirsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-15, 01:17   #11

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Bizim de başımız dertte mantar ile... Ameliyat sırasında arka bacaklarının büyük bölümü traş edilmişti ve hala bölgesel olarak çıkmıyor Tüyler. Normal Gövde kısmında da 2 katlı kürkünün ince olan kısmı uzamıyor ve sadece sert olan parlak Tüyler çıkıyor. Gecen hafta mantar aşısı olduk ve 2. Dozu da 1 hafta arayla yapılacak. Umarım geçer çünkü ameliyattan sonra tüm minik siyah noktalar geçmişti fakat yoğun antibiyotik tedavisi bitince daha kötü peydah oldu... Eğer aşılar işe yaramazsa biz de alternatif yöntemlere başvuracağız. Elimdeki mamalar da bitince zaten hipoallerjenik mamaya geçmeyi düşünüyorum.

tgcgumus;
Acaba siz hangi mama çeşidini kullanıyordunuz ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-15, 02:07   #12

Dağlar Sümer Çevrimdışı

Sizin kedinizin nesi vardi da ameliyat oldu acaba ?? Cok gecmisler olsun bu arada
puffik
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-15, 02:10   #13

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Sağolun, bizimki ayrı bir konu, idrar yolları tıkandığından üretrostomi ameliyatı olduk...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-15, 12:29   #14

tgcgumus üyesinin avatarı

Ankara
tgcgumus Çevrimdışı

Puffik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bizim de başımız dertte mantar ile... Ameliyat sırasında arka bacaklarının büyük bölümü traş edilmişti ve hala bölgesel olarak çıkmıyor Tüyler. Normal Gövde kısmında da 2 katlı kürkünün ince olan kısmı uzamıyor ve sadece sert olan parlak Tüyler çıkıyor. Gecen hafta mantar aşısı olduk ve 2. Dozu da 1 hafta arayla yapılacak. Umarım geçer çünkü ameliyattan sonra tüm minik siyah noktalar geçmişti fakat yoğun antibiyotik tedavisi bitince daha kötü peydah oldu... Eğer aşılar işe yaramazsa biz de alternatif yöntemlere başvuracağız. Elimdeki mamalar da bitince zaten hipoallerjenik mamaya geçmeyi düşünüyorum.

tgcgumus;
Acaba siz hangi mama çeşidini kullanıyordunuz ?
hills z&d hipoallerjenik mama. sadece veterinerlerde satılıyor. fiyatı geçen ay 77di. şimdi 89 olmuş dolar endeksli. biz hiçbirşeyde çözüm bulamadığımızdan bu mama çok iyi geldi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-05-15, 01:11   #15

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Fiyat baya uçmuş üstelik de reçeteli mamaların protein oranları düşündürücü oluyor. Ben de brit care düşünüyordum yeni serisi gelmiş gecen gün petshopta gördüm fakat elimdeki mamaların bitmesini bekliyorum şu an biz de Hills C/D kullanıyoruz fakat 60 TL'ye almıştık 3 hafta önce...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları