Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 27-10-15, 15:27   #16

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Lütfen Paylaşın Uyutulmasın.

pirpiz ve duman tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
gizem-pasa calypso sadece biraz abartmis oyle bir sey yok
hayir oyle degil ben Azerbaycanin koyundede yasadim Bakude de hic bir zaman boyle bir sey gormedim ayrica Azerbaycanda da barinaklar var,ve Turkiyede de az haberler cikmiyo hayvanalara eziyet diye
Yalan mı söylüyorum ben? Kullaklarımla duydum o inlemeleri gecelerce.
Hayvanlara şahısların eziyet etmesi başka bir şeydir, devlet polikitası olarak hayvan öldürmek başka birşeydir.
Nerede barınak var? Ben hiç duymadım? bir adres/link verseniz? Olsa bile bu dediğiniz gibi hayvansever birkaç kişinin kendi hesaplarına yaptığı bir barınaktır. Bakude bulundunuz mu eurovision/olimpiyatlar döneminde? Sokakta eskisi kadar başıboş köpek gördünüz mü? Görmediniz. Çünki harika devletimiz “acep turistler ne der bu başıboş hayvanları görürse, ülkemizin hali nice olur ” diye sokak hayvanlarını toplatıp öldürdüler. Cesetleri de yaktılar.
Google a azerbaijan animal massacre diye yazın bakalım ne çıkacak.
Neyse konuyu dağıttım, özür dilerim konu sahibinden.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-15, 15:56   #17

pirpiz ve duman üyesinin avatarı

Baki
pirpiz ve duman Çevrimdışı

belliki siz Azerbaycanda az olmusunuz ben dogdugum gunden beri boyle bir sey gormedim Azerbaycanda evet eurovsion ve olimpiyat oldugu donemdede burdaydm evet kopek ve kedileri sokaklarda eskisi gibi gordum sadece siz olimpiyat meydaninin yaninda olmusunuz hec basqa sokaklara getmemesiniz ona gore bele danisirsiniz bir sozu dememisden qabaq dusunun yazdiginiz adres ingiliz dilindedi yeqinki yalan yaziblar,ve siz genelleme yapiyorsunuz benim tanidigim oldugum yerde insanlarin coxu kedi kopek besliyor,ve demek olar ki ulkenin her yerinde oldum,hec dediklerinizi ne ewitmiwem nede gormuwem ve gormediklerime duyduklarima de inanmaram bunu size dogdugu gunden beri burada yawayan bir Azerbaycanli deyir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-15, 16:30   #18

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

belliki siz Azerbaycanda az olmusunuz ben dogdugum gunden beri boyle bir sey gormedim Azerbaycanda evet eurovsion ve olimpiyat oldugu donemdede burdaydm evet kopek ve kedileri sokaklarda eskisi gibi gordum sadece siz olimpiyat meydaninin yaninda olmusunuz hec basqa sokaklara getmemesiniz ona gore bele danisirsiniz bir sozu dememisden qabaq dusunun yazdiginiz adres ingiliz dilindedi yeqinki yalan yaziblar,ve siz genelleme yapiyorsunuz benim tanidigim oldugum yerde insanlarin coxu kedi kopek besliyor,ve demek olar ki ulkenin her yerinde oldum,hec dediklerinizi ne ewitmiwem nede gormuwem ve gormediklerime duyduklarima de inanmaram bunu size dogdugu gunden beri burada yawayan bir Azerbaycanli deyir
Ben doğduğumdan beri Azerbaycanda yaşıyorum büyük ihtimalle yaşım da sizinkinden büyüktür. Siz ya benim ne demek istediğimi anlamadınız ya da anladınız hatalı çıkmamak için uzatıyorsunuz. Ben diyorum ki DEVLET HAYVANLARI ÖLDÜRÜYOR siz diyorsunuz ki benim çevremde hayvanseverler var. Yaşadığım şehirde belediye geceleri katliam yapıyor siz diyorsunuz ki böyle şey duymadım. Ben duydum ama o nasıl olacak? Sabah sabah köpek cesetleri arasında okula gittim, halüsinasyon mu gördüm ben? Genellemeyi ben değil siz yapıyorsunuz, siz birşeyden haberdar değilseniz bu onun olmadığı anlamına gelmez.
Olimpiyat/Eurovision dönemi yazıların ise ingilizce olmasına gerek yok azerice/türkçe de araştıra bilirsiniz. Türkiyede Azerbaycan konsolosluğunun önünde protestolar bile yapıldı. Mihavda bile benzer bir konu var. Bütün gün azerbaycan haber bültenlerini izlerseniz ülkeyi ütopya zann edersiniz zaten sizde hata yok. Neyse dediğim gibi konu dağılmasın, anlayan anladı neyin ne olduğunu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-15, 17:37   #19

Baki

uzatmiyorum goruntuleri izleyenden sonra kanim dondu ama biz azeriler falan filan dogru degil,devlet cokkkk kotu birsey yapmis ama bu halkin da boyle oldugu boyle vahwi oldugu anlamina gelmez
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-15, 17:38   #20

Baki

anlayan anladi derken ne demek istediginizi anlamadim neyse
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-15, 23:02   #21

kedisever124 Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bakude durum nasıl bilmiyorum ama bölgelerde evet. Şuan köyde yaşıyorum pek tüfek sesi gelmiyor, eskiden yaşadığım şehirde geceleri tüfek sesleri ardından da inleme sesleri duyardık belli aralıklarla. Ertesi gün okula gittiğimizde yolda vurulmuş köpek(arada birkaç kedi) cesetleri ile karşılaşırdık. Belediye bazen hepsini toplardı bazen toplamazdı. Hatta birgün sınıf arkadaşımla konuşuyorduk dedim dün gece duydunmu yine köpekleri öldürdüler. Allah onlardan razı olsun sayelerinde rahatca sokakta yürüyoruz dedi. Ben mi anormalim kız mı bilemedim.
Bakude avrupa olimpiyatları geçirildi bir süre önce, yabancı yayınlarda devlet sokak hayvanlarını öldürtdürüyor diye haberler çıkmıştı, bizim tv kanalları da sabotaj diyordu. Gerçekten de ne hikmetse ne eurovision ne de olimpiyatlar zamanı sokakta bir tane köpek göremezdiniz.
Azeri kardeşim,türkiyede durum farklı değil.Tüfekle vurulma olayları araştırdıysan mersinde yoğunlukta.Ses yaptı diye zorla insanların evine girip hayvanlarını öldürüyorlar.Hayvanlara harcanacak bütçeyi iç ediyorlar.Her partinin belediyesi yapıyormuş bunu.Bizim buraya barınak kurulacak umarım böyle olmaz.Belediyeler yüzünden hem onlar acı çekerek ölüyor barınaklarda,hem salgın riski çıkıyor.Niye?Onların cebine para girsin diye.Bakanlık uyarı atınca ne halt yediklerini merak ediyorum.
Avrupa hiç konuşmasın aynı haltı onlarda yiyor almanya başta olmak üzere.
Her yerde olan bir şey bu.Hele HZ Muhammed zamanında bile var olan kediye yapılanlar korkunç.Geçenlerde gördüm,hayvansever bir kadın kedilere klube yapmış,kendi ve arkadaşlarıyla bakıyormuş.En başta sokaktakileri yedirmeliyiz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-11-15, 00:21   #22

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

kedi değil de köpekler daha çok öldürülüyor sahiplenilme şansı daha düşük onların. yurtta kalıyorum geçen yavru kedi buldum aldım sahiplendirdim köpek bulsam da alırdım ama ona yuva bulamazdım =(( bana göre köpeğin az beslenmesinin nedeni din. rahmet meleği girmez bilmem ne. ya tamamı din demeyelim de büyük bir kısmı dine ait. şeytan tükürüğünden yaratılmış vs. gereksiz ve manasız yorumlar var. sanki her haltınızı kurana göre yaşıyorsunuz da eve köpek almıyorsunuz. sokakta yerleri süpüren eteğiyle namaz kılmayı bilir ama köpek beslemeyi canlıya merhameti bilmez. çok yazık.. açıkçası ben bu konuyu bu şekilde düşünüyorum bu şekilde değerlendiriyorum o köpekleri öldürenlerin de Allah bin bir türlü belasını versin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-11-15, 14:08   #23

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

kedisever124 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Azeri kardeşim,türkiyede durum farklı değil.Tüfekle vurulma olayları araştırdıysan mersinde yoğunlukta.Ses yaptı diye zorla insanların evine girip hayvanlarını öldürüyorlar.Hayvanlara harcanacak bütçeyi iç ediyorlar.Her partinin belediyesi yapıyormuş bunu.Bizim buraya barınak kurulacak umarım böyle olmaz.Belediyeler yüzünden hem onlar acı çekerek ölüyor barınaklarda,hem salgın riski çıkıyor.Niye?Onların cebine para girsin diye.Bakanlık uyarı atınca ne halt yediklerini merak ediyorum.
Avrupa hiç konuşmasın aynı haltı onlarda yiyor almanya başta olmak üzere.
Her yerde olan bir şey bu.Hele HZ Muhammed zamanında bile var olan kediye yapılanlar korkunç.Geçenlerde gördüm,hayvansever bir kadın kedilere klube yapmış,kendi ve arkadaşlarıyla bakıyormuş.En başta sokaktakileri yedirmeliyiz.
Benim demek istediğim de benzer aslında, sizde belediyenin bunu yapması illegal. Barınak yok diye öldürülüyorlar ama yakında barınak kurulacak demişsiniz. Bizde barınak falan kurulmuyor kurulmayacak da. Türkiyede de eurovision yapılmıştı yanılmıyorsam böyle haberler çıkmışmıydı? Topluca katliam yapılmışmıydı? Hayvansever insanlar da olmasa sokaktakilerin hali ne olur bilmiyorum. Biz Bakude yaşadığımızda yaşlı bir komşumuz vardı torunuyla beraber yaşıyordu, her ay emekli maaşından para ayırır sokaktaki kediler için mama alıp beslerdi onları düzenli bir şekilde. Böyle güzel insanlar gördükçe insan geleceğe biraz daha umutla bakıyor elbet.

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kedi değil de köpekler daha çok öldürülüyor sahiplenilme şansı daha düşük onların. yurtta kalıyorum geçen yavru kedi buldum aldım sahiplendirdim köpek bulsam da alırdım ama ona yuva bulamazdım =(( bana göre köpeğin az beslenmesinin nedeni din. rahmet meleği girmez bilmem ne. ya tamamı din demeyelim de büyük bir kısmı dine ait. şeytan tükürüğünden yaratılmış vs. gereksiz ve manasız yorumlar var. sanki her haltınızı kurana göre yaşıyorsunuz da eve köpek almıyorsunuz. sokakta yerleri süpüren eteğiyle namaz kılmayı bilir ama köpek beslemeyi canlıya merhameti bilmez. çok yazık.. açıkçası ben bu konuyu bu şekilde düşünüyorum bu şekilde değerlendiriyorum o köpekleri öldürenlerin de Allah bin bir türlü belasını versin.
Ben müslüman değilim öncelikle dolayısıyla hiçbir işimin dine uygun olup-olmadığını sorgulamam. Köpekleri de kediler kadar çok severim. Bir gün yanlız başıma yaşama imkanım olursa köpek de besleyeceğim. Ama köpek beslemeyenlerin çoğu bunu dini açıdan sakıncalı görürler ki bu doğru ve haklılar da. İslamda av köpeği,çoban yanında,koruma amaçlı dışında köpek beslemek caiz değildir. Köpek giren eve melek girmez olayını ise yanılmıyorsam şu hadise dayandırıyorlar : “Sen bana söz verdin. Senin için burada oturup bekledim ama gelmedin” buyurdu. Cibril: “Evinin içindeki köpek gelmeme engel oldu. Çünkü biz (melekler) içinde köpek ve resim bulunan eve girmeyiz” cevabını verdi.’’ (Müslim, Ebu Davud). Ayrıca namaz kılan kişiler için de sakıncalı sanırım evin içinde köpek olması. Müslüman birine köpekleri niye sevmiyorsun/beslemiyorsun demek buddist birine inek niye yemiyorsun demek gibidir, her ikisi de dinine uygun olmadığı için yapmaz.
Din konusunu bir kenara bırakırsak kedilere göre köpeklerin daha az beslenme nedenlerinden biri de hijyen sanırım, malum kediler kokmaz/kendilerini temizlerler. Köpeklerde bu durum yoktur. Köpeklerden korku da bir neden olabilir. Çocukluktan beri hepimizin beynine aşılanmıştır "sokağa çıkma köpek gelir seni yer" gibisinden ifadeler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-15, 02:16   #24

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben müslüman değilim öncelikle dolayısıyla hiçbir işimin dine uygun olup-olmadığını sorgulamam. Köpekleri de kediler kadar çok severim. Bir gün yanlız başıma yaşama imkanım olursa köpek de besleyeceğim. Ama köpek beslemeyenlerin çoğu bunu dini açıdan sakıncalı görürler ki bu doğru ve haklılar da. İslamda av köpeği,çoban yanında,koruma amaçlı dışında köpek beslemek caiz değildir. Köpek giren eve melek girmez olayını ise yanılmıyorsam şu hadise dayandırıyorlar : “Sen bana söz verdin. Senin için burada oturup bekledim ama gelmedin” buyurdu. Cibril: “Evinin içindeki köpek gelmeme engel oldu. Çünkü biz (melekler) içinde köpek ve resim bulunan eve girmeyiz” cevabını verdi.’’ (Müslim, Ebu Davud). Ayrıca namaz kılan kişiler için de sakıncalı sanırım evin içinde köpek olması. Müslüman birine köpekleri niye sevmiyorsun/beslemiyorsun demek buddist birine inek niye yemiyorsun demek gibidir, her ikisi de dinine uygun olmadığı için yapmaz.
Din konusunu bir kenara bırakırsak kedilere göre köpeklerin daha az beslenme nedenlerinden biri de hijyen sanırım, malum kediler kokmaz/kendilerini temizlerler. Köpeklerde bu durum yoktur. Köpeklerden korku da bir neden olabilir. Çocukluktan beri hepimizin beynine aşılanmıştır "sokağa çıkma köpek gelir seni yer" gibisinden ifadeler.

ben müslümanım ve islam dininin mantığa dayalı olduğuna dinin tutarlılık gösterdiğine inanıyorum evime köpek alırım evet ailem istemiyor bu saçma hocaların saçma lafları yüzünden. dinin bunu söylediğine inanmıyorum açıkçası. bu salak salak uydurmalar yüzünden hayvanlar ölüyor yuva bulamıyor. her hayvana temiz bakmak zorundayız kedilerinde kumunu temizlemesek onlarda da koku oluşur kaldı ki onunda çözümü var köpek yıkanabilen bir hayvan köpek parfümleri var bana göre tek sorun din o da saçma ve gerçek olmayan bir düşünce. o zaman köpeğin suçu peygamber tarafından sevilmemek. kediyi seviyordu tamam kedi beslemek sünnet köpek günah. böyle bir şey yoktur bana göre. bilemiyorum ya Allah hidayete erdirsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-15, 15:07   #25

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Köpeğin ağzındaki bakteriler Yüzünden mekruh olduğu söylenir insan sağlığını olumsuz etkilediği için çünkü dinimizde insan sağlığını kötü yönde etkileyen Herşey ya mekruhtur yada haramdır. Hatta bir hoca peygamber efendimizin kedileri evinizde Köpekleri bahçenizde besleyin gibi birşey söylediğini dile getirmişti. Bende köpek beslemeyi çok isterim ama bahçeli bir evimin Olmasını beklemek zorundayım çünkü bizimkilerde Köpeğin salyasının değdiği yerde namaz kılınmayacağını söylüyor
Bizde köpek mekruhtur ama Bulunduğum yerdeki Kişilerin çoğuna göre haram ve sanki bu onlara köpeklere Zulüm edebilme gerekçesi doğuyormuş gibi hissediyorlar ve bu beni çileden çıkartıyor. Haram olduğunada asla inanmıyorum çünkü kuranı Türkçe okuyan birisi bunun yazmadığını görecektir haram olarak bahsedilen tek hayvan domuzdur . Ona bile dokunmanın haram olduğu yazmıyor .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-15, 16:32   #26

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben müslümanım ve islam dininin mantığa dayalı olduğuna dinin tutarlılık gösterdiğine inanıyorum evime köpek alırım evet ailem istemiyor bu saçma hocaların saçma lafları yüzünden. dinin bunu söylediğine inanmıyorum açıkçası. bu salak salak uydurmalar yüzünden hayvanlar ölüyor yuva bulamıyor. her hayvana temiz bakmak zorundayız kedilerinde kumunu temizlemesek onlarda da koku oluşur kaldı ki onunda çözümü var köpek yıkanabilen bir hayvan köpek parfümleri var bana göre tek sorun din o da saçma ve gerçek olmayan bir düşünce. o zaman köpeğin suçu peygamber tarafından sevilmemek. kediyi seviyordu tamam kedi beslemek sünnet köpek günah. böyle bir şey yoktur bana göre. bilemiyorum ya Allah hidayete erdirsin
Hadislere salak ve uydurma demeyelim, kurandan sonra ikinci güvenilir adres hadislerdir. Ki bahsi geçen hadis yazarı Müslim sahih hadis yazarıdır. Hadisler güvenilmezdir konularına girmeyelim çünki hadisler olmadan Kuran tefsir edilemez, ibadetlerin nasıl yapılacağı da Kuranda yazmaz. Yanlız benim anlam veremediğim bir olay da hadisteki Cibrilin normal insan evinde ne aradığıdır. Bildiğimiz gibi islam mitolojisinde Cibril (Cebrail) peygamberlere vahiy getiren melektir. Peygamber olmayanın evine Cibril niye gelsin ki diye sormak gerekir. Bir başka hadiste de köpek olan eve Azrail bile girmez, ölünün canını evin dışından alırmış diye geçiyordu. Azrail evin içine girmeden de işini hall ede biliyorsa niye sorun olsun ki bu köpek besleyenler için. Yani işin melek boyutu biraz abes kaçıyor. GÜNEŞ-EYLÜL ün de dediği gibi sanırım dini açıdan asıl sorun salyasının mekruh olmasıdır.

GÜNEŞ-EYLÜL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Köpeğin ağzındaki bakteriler Yüzünden mekruh olduğu söylenir insan sağlığını olumsuz etkilediği için çünkü dinimizde insan sağlığını kötü yönde etkileyen Herşey ya mekruhtur yada haramdır. Hatta bir hoca peygamber efendimizin kedileri evinizde Köpekleri bahçenizde besleyin gibi birşey söylediğini dile getirmişti. Bende köpek beslemeyi çok isterim ama bahçeli bir evimin Olmasını beklemek zorundayım çünkü bizimkilerde Köpeğin salyasının değdiği yerde namaz kılınmayacağını söylüyor
Bizde köpek mekruhtur ama Bulunduğum yerdeki Kişilerin çoğuna göre haram ve sanki bu onlara köpeklere Zulüm edebilme gerekçesi doğuyormuş gibi hissediyorlar ve bu beni çileden çıkartıyor. Haram olduğunada asla inanmıyorum çünkü kuranı Türkçe okuyan birisi bunun yazmadığını görecektir haram olarak bahsedilen tek hayvan domuzdur . Ona bile dokunmanın haram olduğu yazmıyor .
Ben de öyle biliyorum, salya mekruh sayılır bu yüzden namaz konusu sıkıntıya girebilir. Hayır Kuranda köpek haramdır diye geçmez dediğiniz gibi. Haram diyenler bunu dini açıdan açıklayamaz mekruh olabilir ama haram değildir. Size katılıyorum mekruh bile olsa bu köpeklere hatta domuza bile eziyet hakkını vermez kimseye.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-15, 13:15   #27

Baki

kopekleri eve almadanda beslemek olur mesela benim arkadasim oyle yapiyor bahcesinde koege cok guzel bir yuva hazirlamis ayni kendi evi gibi krallar gibi yasiyo kopekcik yani eger bir kopege bakmak istiyorsaniz illede eve almak zorunda degilsiniz bahcede cok guzel bir yuva duzeltmek olur ona.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-15, 13:32   #28

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

kopekleri eve almadanda beslemek olur mesela benim arkadasim oyle yapiyor bahcesinde koege cok guzel bir yuva hazirlamis ayni kendi evi gibi krallar gibi yasiyo kopekcik yani eger bir kopege bakmak istiyorsaniz illede eve almak zorunda degilsiniz bahcede cok guzel bir yuva duzeltmek olur ona.
Türkiyede halk genelde apartmanda yaşar, Azerbaycan öyle değil bir Bakudekiler toplu şekilde apartmanda yaşıyor bölgelerde 3-5 apartman olsa bile insanların 90% i müstakil evlerde oturuyor o yüzden bahçe işi pek olacak gibi değil onlar için. Bide ben kıyamazdım bahçede bakmaya, kedim de annem korkuyor diye yazda gününü bahçede geçiriyordu gece eve alıyorduk. Havalar soğur soğumaz anneme bakmaksızın aldım içeri. Hava güneşli değilse kendi de durmuyor artık bahçede, köpek için de aynı şey geçerli. Yağmurdan korunablir kulubeyle ama soğuktan korunamaz. Bizim komşumuzun da köpeği var, bahçede kulube yapmışlar guya. Hayvan sersefil yaşıyor. Bakıp bakıp iç geçiriyorum haline. Babamın bir arkadaşına misafir gitmiştik 2 sene kadar önce adam çok zengindi, bahçesinde büyük bir alanı köpekleri için hazırlamıştı, kulubesi olsun aktiviteler olsun bakıcısı bile vardı köpeklerinin. Yinede hayvanlar mutlu değildi ve soğuk hala sorun dediğim gibi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-15, 21:52   #29

Baki

ben arkadasimin kopegini cok mutlu gordum ve ben apartmanda oturanlari kastetmiyorum elbetteki. bahcede cok guzel bir sekilde bakacak insanlari kastetiyorum,ben bahcede bakila bilir derken sogukta birakilabilir demedim,oyle guzel yuvalar kulubeler varki kopekler icin evden bile guzel sicacik ben bahcede bakilan kopeklerin ne kadar mutlu oldugunu gordum hem evde yer kisitlamasi olur ve buna daha cok uzulurler.mesela benim kedim evde cani sikiliyo cok zamanini bahcede geciriyo,cogunlukla bahcede uyuyor.bi ara tehlikelerden korumak icin bahceye cikarmiyordum cok uzulmusdu kapinin karsisinda yatiyordu.sora istedigi gibi hem eve giriyo hem bahceye cokabiliyo eskisinden daha cok mutlu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-11-15, 13:14   #30

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

ben arkadasimin kopegini cok mutlu gordum ve ben apartmanda oturanlari kastetmiyorum elbetteki. bahcede cok guzel bir sekilde bakacak insanlari kastetiyorum,ben bahcede bakila bilir derken sogukta birakilabilir demedim,oyle guzel yuvalar kulubeler varki kopekler icin evden bile guzel sicacik ben bahcede bakilan kopeklerin ne kadar mutlu oldugunu gordum hem evde yer kisitlamasi olur ve buna daha cok uzulurler.mesela benim kedim evde cani sikiliyo cok zamanini bahcede geciriyo,cogunlukla bahcede uyuyor.bi ara tehlikelerden korumak icin bahceye cikarmiyordum cok uzulmusdu kapinin karsisinda yatiyordu.sora istedigi gibi hem eve giriyo hem bahceye cokabiliyo eskisinden daha cok mutlu
Bahçedeki kulube veya yuva nasıl sıcacık olabilir anlamadım ben, neticede içeriye doğalgaz çekilmiyor veya elektrikli bir ısıtıcı kullanılmıyor (yoksa oluyor da ben mi bilmiyorum), kulubenin ısıtma sistemini nasıl kurmayı düşünüyorsunuz? Köpekler apartmanda da bakılabilir tabiki ama sadece evde kalamazlar, mutlaka hergün tasmayla gezdirilmelidirler. Kediler için böyle bir mecburiyet yoktur. Evde kalmaları daha güvenli. Kedilerin gezip dolaşma isteyini küçük yaştaki çocukların gezip dolaşma isteği ile bir tutmak lazım bence. Çocuklar da kafalarına göre sokağa çıksın gezsin oynasın isterler ama güvenlikleri açısından tehlikelidir, kediler için de aynı şey geçerli bana göre. Benim kız şimdilik duvarlardan atlayamıyor o yüzden bahçeye yanlız çıkıyor, büyüyünce tasma ile gezdireceğim bahçede mecbur, komşu bahçelere gitmesini istemiyorum. Sizinki komşuları da ziyarete gidiyor mu? Ben tedirginim bu konuda bahçe güvenli onun için ama komşularımız tavuk falan besliyor, kümeslerine girer/dışkılarıyla temas eder falan diye endişeliyim :s
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları