Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 29-05-13, 11:05   #1

Bilecik
genç Çevrimdışı
Varsayılan kısırlaştırmanın sonuçları üzerine acı yaşadıklarımız...

DİKKAT..........!
Sarı tekir erkek kedim vardı. son derece sağlıklıydı. Bir kaç kızışma dönemi atlattık, kısırlaştırmaya karşı hep direndim. Hayvanın anatomisini vücudun dengesini bozmamak adına böyle bir düşünceye sahiptim.
Ama gerek eşim gerekse çevrenin de tesiriyle kısırlaştırmayı yaptırdık. Hayvanın kısırlaştırmadan iki gün sonra testis bölgesinde damlalar halinde kanama başladı. Hekime her telefon açtığımda normal olduğunu söyledi. Dayanamadım hayvanı götürdüm. Enfeksiyon olduğunu söylediler. 5. gün kalsın dediler hayvana antibiyotik yüklemesi yaptılar. 3. gün iyileşiyor dendi. 4. gün hayvanın diline enfeksiyon sıçradı. Kedilerde bilenler bilir dil enfeksiyonun bulaşabileceği en son nokta, biyolojik açıdan belki de en güçlü bölge. Dilde şiddetli kanama bşladı bunu müteakip hayvanın ensesinde yaralar çıkmaya başladı.
Gittiğimiz Veteriner E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İydi.
Eskişehirin imkan bakımından en iyi hastanesi diye bilirdik.
Kanamayı devam 4. gün araştırmalarımız sonucu Bursa uludağ ün. hayvan hastanesine götürdük fakat malesef kedimizi kurtaramadık.
Sonuç olarak söyleceğim şu: Her anestesi ve ameliyat risktir. Bunu nu konuda en üst düzey uzmanlardan bizzat dinledim. Her amileyat az ya da çok risk taşır, Dişi kedide zor erkek kedi de kolay bu KLİŞEDİR İNANMAYIN... Eğer Kediniz ile aranızda güçlü bir bağ var ve hayatını önemsiyor iseniz böyle bir işlem öncesi çok iyi araştırın. Bu işlemi yaptıracağınız kişilerin uzmanlık, yeterlilik, hastane koşullarının hijyen ortamına dikkat edin. Gidin görün ameliyat öncesi hijyen temizliğinde gerekirse başında bekleyin.
MÜMKÜNSE EĞER ÜNİVERSİTE HASTANELERİNE GÖTÜRÜN. Özellikle BURSA ANKARA ve İSTANBULDA çok ciddi bu işi profesyonelce yapanlar var. Kısırlaştırma sonrası olası beklenmedik durumda hızlı müüdahale çok önemli.
Profesyonel ekip Profesyonel çalışıyor o şeklilde yönlendiriyor.
E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ
Bu konuda son derece canımızı yaktı. Teşhis koyamadılar. Hastanenin adına güvendik, itibar ettik. Bize 4 gün kaybettirdiler. 4 gün boyunca teşhis KOYMADAN ANTİBİYOTİK YÜKLEDİLER. Hayvan 4 gün boyunca kan püskürdü. kanamanın 4. günü bursaya götürdük. hayvana hızlı müdahale yapıldI KAN TAHLİLLERİ HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇIKTI.
KAN DEĞERİ 300-500 OLMASI GEREKEN KAN UNSURLARI 9'A KADAR DÜŞMÜŞ.
HAYVAN SON GÜN BEMBEYAZ KESİLDİ. BURSADA O GECEYİ ATLATAMADI O GECE ÖLDÜ...

SONUÇ:
1) Kısırlaşştırma her zaman risktir. Her ameliyat risktir.
2) Eğer bu konuda kararlı iseniz iyi araştırın. en sağlıklı yer ve kişiye götürün. hijyen sağlanış şeklini görün. Gerekirse ameliyatta başında bekleyin.
3) E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ KESİNLİKLE iyi bir kuruluş değildir. Yeterlilikleri yoktur. Bunu hayvanı ilk günden itibaren çektiğim fotoğraf, bilgi ve belgelerle göstermem mümkün.
4) E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ'ne kesinlikle hayvanlarınızı emanet etmeyin...
5) Bu konuda bilen de yorum yapıyor bilmeyen de, İnternetten araştırıldığında bu işi özel kliniklerde yapan doçentler profesörler dahi var. ücret açısından endişe etmeyin arada afaki bir fark yok.
6) ESKİŞEHİR SEMPATİ HAYVAN HASTANESİ bizim canımızı yaktı. Çok üzgünüz sizler dikkat edin canınız yanmasın....
7) Son olarak çiftleştirme yapmak isteyen kedi sahipleri için şunu söylemeliyim. Irk SAPLANTISINDAN vazgeçin bedelini ağır ödeyebilirsiniz...
Hayvan için iran olmuş, van olmuş çok mu önemli. Hem genetik karışım muazzam farklılıklarda yavrular DOĞUYORRR...

M. GENÇ

(Resimlerden ilki veterinere teslim öncesi
ikincisi ise ilerleyen zamanlardaki hali, çok daha kötülerini paylaşmak istemedim...
Aydınlatıcı olması açısından ekledim)
Eklenmiş Resimler
kısırlaştırmanın sonuçları üzerine acı yaşadıklarımız...-fotograf-0454jpg  kısırlaştırmanın sonuçları üzerine acı yaşadıklarımız...-fotograf-0170jpg  

Bu konu en son " 31-05-13 " tarihinde saat 12:39 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: resim ekliyoruz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-13, 19:23   #2

Kütahya
bkorkmaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kısırlaştırmanın sonuçları üzerine acı yaşadıklarımız...

Öncelikle çok geçmiş olsun acınız büyük ve daha önce bu acıyı yaşayan biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Bende kedimi kütahyadan bahsi geçen kliniğe götürüyorum ve bununla ilgili ciddi endişelerim vardı. ( hem klinik hemde kısırlaştırma ile ilgili ) daha önce konu bile açmıştım forumda kedimin kızan dönemini kısırlaştırmadan önleyebilirmiyiz diye. Açıkçası belki çok güvenli ama çok azda olsa sizin ve başkalarının başına gelenler benim kızımı asla ameliyat ettirmeme sebeb olucak gibi. Tekrar çok çok geçmiş olsun. Umarım acınız kısa zamanda diner...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-13, 08:38   #3

Bilecik
genç Çevrimdışı

teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-13, 11:54   #4

Bilecik
genç Çevrimdışı

eskişehirde bulunan hayvan sahipleri dikkat etsin lütfen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-13, 12:20   #5

Pıtırsonic Çevrimdışı

bkorkmaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle çok geçmiş olsun acınız büyük ve daha önce bu acıyı yaşayan biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Bende kedimi kütahyadan bahsi geçen kliniğe götürüyorum ve bununla ilgili ciddi endişelerim vardı. ( hem klinik hemde kısırlaştırma ile ilgili ) daha önce konu bile açmıştım forumda kedimin kızan dönemini kısırlaştırmadan önleyebilirmiyiz diye. Açıkçası belki çok güvenli ama çok azda olsa sizin ve başkalarının başına gelenler benim kızımı asla ameliyat ettirmeme sebeb olucak gibi. Tekrar çok çok geçmiş olsun. Umarım acınız kısa zamanda diner...
ameliyat ettirmeyip ya devamlı çiftleştireceksiniz ki devamlı doğum yapmak kedinizin ömrünün kısalmasına neden olacak ya da kızışmasını önleyen haplardan kullanacaksınız. uzun süreli kullanımda yine kedinizin rahatsızlanıp ömrünün kısalmasına sebep olacaksınız. 3. bir seçenek de evde kızışıp geçmesini bekleyeceksiniz, bu sefer de kızışma dönemi kediniz için eziyet olacak. yukarıdaki yazıdan çıkarmanız gereken sonucun bu değil, iyi araştırarak klinik seçmek olduğunu düşünüyorum. iyi araştırılıp konusunda tecrübeli kişiler tarafından yapılan operasyonların riski çok daha düşük olur. her operasyon risk taşır ama bunu minimuma indirmek de araştırma + iyi bakım ile mümkün.

yukarıdaki yazıda kanamaya normal denmesinin hemen ardından yapılması gereken şey, başka bir veterinere daha göstermek olmalıydı. hiçbir şekilde suçlamıyorum, yalnızca aynı durumdaki insanlar 2. bir veteriner görüşü almanın önemini anlamalılar. her insan boş bulunup birilerine güvenebilir. ben de kısırlaştırma operasyonlarının üniversite hastanelerinde veya iyi olduğuna güvenilen belediyelerde yapılması taraftarıyım. tecrübeleri çok daha fazla ve oluşabilecek her sorunda erken müdahale edebiliyorlar. ayrıca mutlaka ameliyattan önce ameliyat yapılacak yeri görmek istemelisiniz. temizliğini, başka hayvanların olup olmadığını vs.. görün. içinize sinmiyorsa başka yerler araştırın. bir tek operasyon sırasında Pıtır'ın yanında değildim, hem operasyon yapılan odayı, hem doktorları önceden gördüm ve veteriner hekimle uzun uzun konuştum. o sırada yeni kısırlaştırılmış başka kediler de vardı ve sahipleri ile de konuştum. operasyon boyunca da herhangi bir terslik olasılığına karşı klinikte bekledim. yapılması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum. kedimi belediyede kısırlaştırdığımı da ekleyeyim, en ufak bir sıkıntı bile yaşamadım ve kedim dişi. erkek kedim çok güvendiğim özel veterinerinde kısırlaştırıldı ve onda da ne operasyon sırasında ne de sonrasında hiç sıkıntı yaşamadık. zaten onun operasyonu çok daha kısa sürdü ve 2 günde kendine geldi.
kedinize çok üzüldüm, başınız sağ olsun. lütfen orayı şikayet edin. böyle konularda Allah'ından bulsun mantığı ne yazık ki işe yaramıyor ve benzer durumda başka miniklerin de aynı duruma düşmesini engellemiyor.onun için en iyi yol şikayet etmek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-13, 13:41   #6

Bilecik
genç Çevrimdışı
Unhappy Cvp: kısırlaştırmanın sonuçları üzerine acı yaşadıklarımız...

Sevgili Pıtırsonic kullanıcı adlı hayvansever;

İyi niyetiniz için teşekkür ederim, Öncelikle
"" yukarıdaki yazıda kanamaya normal denmesinin hemen ardından yapılması gereken şey, başka bir veterinere daha göstermek olmalıydı. hiçbir şekilde suçlamıyorum, yalnızca aynı durumdaki insanlar 2. bir veteriner görüşü almanın önemini anlamalılar."""

Bu yorumunuz çok çok çok önemli olduğunu bizzat acı tecrübe ile edindiğim için bu durumu paylaştım. Kedimiz kısırlaştırıldıktan tam sonra 12 gün sonra öldü. Hayvanın yaşadıkları aklıma geldikçe delirecek gibi oluyorum. Pişmanlılarımın sonu gelmiyor, ah vah çekip duruyorum ama iş işten geçti. Kısırlaştırma sonrası, Hayvan kanaması sadece testis bölgesindeydi. Hastaneye iki üç gün sonra tekrar götürdüm. 3-5 gün kalsın gelin alın dediler. Bir gün sonra gittiğimde son derece sakin kedimiz sinirliydi. ikinci dilde durdurlamayan kanama başladı. Dilindeki kanama ile SIRTINDADA BÜYÜK YARALAR başladı. Üçüncü dördüncü gün biraz daha iyi dediler. Hayvanın kolları,göğsü, vücut boşluğu neredeyse bütün vücudu kan içindeydi. O halde bile veterinere hastaneye itimat etmiş olmama ne kadar pişmanım bilemezsiniz. Canım çok yanıyor ailece perişan olduk. Bursa Uludağ üni. yapılan kan tahlilleri çok kısa sürede çıktı.
Veteriner sadece antibiyotik yüklemesi yapıyordu. Uludağ Üniverste hayvan hastanesinde ise hem dil hem sırt hem testis bölgesi için ayrı ayrı müdahaleye hemen geçtiler. Ancak Kedimizin 300 ile 500 arasında olması gereken kan değerleri 9-10 gibi oldukça küçüktü. Hastane çalışanları hayvanın bu kadar bile dayanmasının mucize olduğunu söylediler. Kedimizin Dilinin yaklaşık DÖRTTE BİRİ, Dilinin UÇ KISMI nekrozlu olmuş yani kurtarılsa bile Bu Dörtte birlik kısım kuruyacak yaşamında çok zorluk çekecekti. Bütün bunların sorumlusu Gitiiğimiz Eskişehirin Tek Hayvan hastanesi olan SEMPATİ HAYVAN HASTANESİ elbette değil. İtimat edip arayış içine girmeyen, Hayvanın sağlığı için koşulları zorlamayıp VETERİNERLERİN aşina OLMADIĞIMIZ TIBBİ TERİMLERİNİN KALABALIKLIĞINA -- ALDANAN-- Benim. Veteriner Hekimden DAHA SUÇLU OLAN BENİM. Maalesef BENİM...
Kedimiz DESTAN ölene dek ne forumlara ne de hayvanseverlerin bulunduğu ortamlara dair pek ilgim ve takibim olmadı.

Burada bunu paylaşmaktaki amacım hayvanseverler için sahip olduğu hayvanın, aileden biri gibi değer gördüğünü bildiğim için dikkatlerini bir nebze dahi çekebilsem ne mutlu...

Bizim düştüğümüz hataya hayvan sever dostlar düşmesin. Hiç beklemediğimiz bir durum olduğu için inanılmaz sarsıldık soğukkanlılığı kaybettik. Siz kaybetmeyin....
Bilginize....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-13, 17:06   #7

Bilecik
genç Çevrimdışı

bu ya da buna benzer hususlarda yaşanan sıkıntıların paylaşılması hayvanseverler için önemli olacaktır.
Lütfen sizlerde paylaşın...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-13, 18:26   #8

pamukavcı Çevrimdışı

bir yıl önce KIVIRCIK'ımızın çene altında kabarmalar başladı. SEMPATİ'ye götürdük.
Mamadan dediler. Mama sattılar(internetteki fiyatların iki katına sırf ilgilendiler diye aldım.)
Vitamin iğnesi yapıp gönderdiler. KIVIRCIĞIM iki gün sonra öldü. Allah onları kahretsin. O zaman üzerinde durmadım acımdan dolayı. Sonraları çok pişman oldum. Muhakkak meselenin üstüne gidin. Bir Hüseyin diye Veteriner vardı hala orada mı bilmiyorum. Adamların dini imanı para. Hayvan başını okşasa 100 liradan açıyordu fiyatı. Şimdi pamuk ve avcı iki kedim var. Üşenmeden Ankara VTM'ye gidiyorum. çok iyiler tavsiye ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-13, 18:31   #9

pamukavcı Çevrimdışı

sevgili pıtırsonic " hem klinik hemde kısırlaştırma ile ilgili ) daha önce konu bile açmıştım "
siz klinikle neden forum açtınız? Bu katiller size de sıkıntı mı yaşattılar?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-13, 18:32   #10

pamukavcı Çevrimdışı

bkorkmaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
pardon sevgili bkkorkmaz " hem klinik hemde kısırlaştırma ile ilgili ) daha önce konu bile açmıştım "
siz klinikle neden forum açtınız? Bu katiller size de sıkıntı mı yaşattılar?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 00:07   #11

Kütahya
bkorkmaz Çevrimdışı

Kedimin kızan dönemiyle ilgili bir konu açmıştım ama orada kütahyada klinik olmadıgı ve bu yüzden eskisehirde bahsi gecen yere gittigimizden bahsetmiştim. Ancak yazılanlara bakarsak kendimize yeni bir klinik bulmaya çalışıcaz gibi gözüküyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 10:37   #12

Bilecik
genç Çevrimdışı

pamukavcı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bir yıl önce KIVIRCIK'ımızın çene altında kabarmalar başladı. SEMPATİ'ye götürdük.
Mamadan dediler. Mama sattılar(internetteki fiyatların iki katına sırf ilgilendiler diye aldım.)
Vitamin iğnesi yapıp gönderdiler. KIVIRCIĞIM iki gün sonra öldü. Allah onları kahretsin. O zaman üzerinde durmadım acımdan dolayı. Sonraları çok pişman oldum. Muhakkak meselenin üstüne gidin. Bir Hüseyin diye Veteriner vardı hala orada mı bilmiyorum. Adamların dini imanı para. Hayvan başını okşasa 100 liradan açıyordu fiyatı. Şimdi pamuk ve avcı iki kedim var. Üşenmeden Ankara VTM'ye gidiyorum. çok iyiler tavsiye ederim.
teşekkür ederiz sağolun,
gerekeni yapıyoruz, yapacağız...!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 12:52   #13

Bilecik
genç Çevrimdışı

facebook'a attığım linkden ziyaret edip gelen mailler var. Bu yüzden iki resim ekledim.

İlki Hayvanın Sempati Hayvan Hastanesi ne Kısırlaştırma öncesi hali
İkinci Resim Hayvanın ilerleyen Günlerde geldiği hal...

Daha kötülerini paylaşmak istemedim.
Gelen Mailler İçin İlginize teşekkür ederim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 13:12   #14

gokhaname Çevrimdışı

genç tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
facebook'a attığım linkden ziyaret edip gelen mailler var. Bu yüzden iki resim ekledim.

İlki Hayvanın Sempati Hayvan Hastanesi ne Kısırlaştırma öncesi hali
İkinci Resim Hayvanın ilerleyen Günlerde geldiği hal...

Daha kötülerini paylaşmak istemedim.
Gelen Mailler İçin İlginize teşekkür ederim...
kedinizin başına gelenlere üzüldüm resimler görünmüyor tekrar yüklermisiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 14:58   #15

Bilecik
genç Çevrimdışı

Ben de görünüyor ama sorun oldu sanırım yeniden yüklüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları