Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 12-02-16, 13:28   #1

begmekm Çevrimdışı
Varsayılan Kısırlaştırmak günahmış

Kedim 9 aylık ve birkaç ay sonra kısırlaştırmayı düşünüyordum ki bugün bir programda hoca kediyi kısırlaştırmanın çok büyük bir günah oluduğunu söyledi. Kedinin doğasıyla oynayamazsın falan dedi soran kişiye de. Ya karşı cinsten bir kedi alıp çiftleştirip yavrulara bakacaksın ya da doğasına salacaksın dedi. Ama afedersiniz bu devirde kediye tecavüz eden yaratıklar varken, kediler sokakta yemek ve su bulamazken ben nasıl sokağa salabilirim ki bu canı? Sokakta mikrop kapabilir, araba ezebilir, tecavüze bile uğrayabilir. Çok büyük ikilem arasındayım. Kısırlaştırmak istiyorum ama annem bu sabahtan sonra pek sıcak bakmıyor. Kısırlaştırmalı mıyım?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-16, 14:47   #2

barisdragon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kısırlaştırmak günahmış

kısırlaştırın sevap işlemek isterseniz sahipsiz yavru var birsürü bir tane alın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-16, 14:58   #3

İstanbul (Anadolu Yakası)
AllyNewt Çevrimdışı

Eğer sen o havyanı korumak amaçlı yapıyorsan, (keyfi değil) caizdir. Yani yapılmasında mahsur yoktur. Tv'ye çıkan hocadan ziyade kitapları açıp bakmanızı salık veririm. Tv'ye çıkıp beyanat veren hocaya -kusura bakma ama- güvenmem... Çünkü o işten para kazanıyor, popülerlik peşinde oluyor.

Kendilerine hiçbir fayda vermeyecek ve hatta zarar verecekse, hayvanları kısırlaştırmak caiz değildir.

Fakat, evde beslenen kedi ve buna benzer diğer hayvanlarda durum farklıdır. Bu tür hayvanlar beslendikleri ortam dışındaki hayvanlarla bir araya geldiklerinde, çeşitli hastalıklar kapabilmekte ve bu hastalıklar yüzünden ömürleri kısalmaktadır.

Kısırlaştırma gibi çözümler, bu tür hayvanlar için zarardan çok fayda sağlamakta, hatta ömürlerini uzattığı söylenmektedir. Dolayısıyla bu tür hayvanları "kendilerine gelebilecek zararları onlardan gidermek ve onlara fayda sağlamak" kuralına göre, kısırlaştırma caiz olmalıdır.

Lüzumsuz olarak hayvanı kısırlaştırmak, hayvana eziyet olacağı için haramdır. Fakat bir menfaat için caizdir, günah olmaz. (Hindiyye)

Kısırlaştırılan öküzler, iş yapmada daha verimli olur. Kısırlaştırılan koçlar, daha yağlı ve etleri de daha lezzetli olur. Peygamber efendimiz, kısırlaştırılmış bir koç kurban etmiştir. (B. Arifin)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-16, 16:42   #4

begmekm Çevrimdışı

Televizyona çıkan hocayı annem ne zaman dinlese bi antipati hissediyorum zaten. Adamın görüşleri benimkilerle uyuşmuyor. Şu ana kadar hiç duymamıştım günah olduğunu da ilk defa duydum. Şaşırdımda açıkçası. Hayvana eziyet etmiyorum bir şey yapmıyorum tek amacım sokaktan korumak ve evde sağlıklı bie yaşam sağlamak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-16, 18:02   #5

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

Bence o hocalar kisirlastirilmali. Gunah tabi. Cunku uresinler ki tecavuz edilsin kesilsin dogransin. Onlarin orumcek beyinleri bu kadar calisiyo iste. Gunah falan degil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-16, 19:42   #6

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Şimdi bu öyle bir konu ki ne yorum yazacağımı şaşırdım. Tvdeki hoca dediğiniz şahıs hayatında kedi beslememiş sanırım. Dolayısı ile kedilerin kızgınlık dönemleri/çiftleşmeleri ile ilgili de bir fikri yoktur.
Attığınız her adımın/aldığınız her kararın sevap/günahına bakıp iş yapıyorsanız hocayı dinleyin. Yok doğru/mantıklı olanı yapıyorsanız kısırlaştırın.
Ben kendim müslüman değilim, hiçbir kararım/düşüncem dine uygun mu diye de sorgulamam doğal olarak. Vicdanım ve aklıma uygunsa yaparım. Kısırlaştırma kedinin hayatını kolaylaştıracak, onun daha rahat yaşamasını sağlayacak, dişi ise ömrünü uzatacak, kızgınlık dönemine bağlı stres/agresiflik yaşamamasına neden olacak bir işlem.
Benim kedim dişi, evde stres yaşamasın rahat etsin diye elimizden geleni yapıyoruz. Zamanı geldiğinde kısırlaştıracağız. Kısırlaştırmazsak kızgınlığa girdiğinde bütün gün huzursuz olacak. Evden kaçmaya çalışacak, eğer başarılı olursa sokakta başına neler gelecek kimbilir. Stresin alasını yaşayacak. Bir erkek kedi bulursa çiftleşecek, çeşitli hastalıkların bulaşma riski ile karşı karşıya kalacak. Bulamazsa daha da uzağa gidecek ki ben kedimi tanıyorum korkağın tekidir geri de dönemeyecek. Bu da benim kedime elveda demem anlamına gelir. En iyi ihtimalle hamile kalıp geri dönecektir. Doğum yapacak. Sonra ben o yavrulara ömürlük kalabilecekleri yuva bulmak için yırtınacağım. Oldu da hepsini yuvalandırdık diyelim. Ya sonra? 3-5 aya tekrar kızgınlığa girecek tekrar aynı şeyleri yaşayacak. Kısır döngü gibi, kızım telef olana kadar tekrar tekrar doğum yapacak. Ben olabildiğince uzun hayatı olsun isterken en fazla 3-4 yıla ölüp gidecek. Doğum dişi kedinin ömründen çok çalıyor, malum.
Bu durumda mantıklı olan kısırlaştırmaktır.
Olaya bir müslüman bakış açısıyla bakarsak, kedinin doğasına müdaheleyi günah olarak kabul edebiliriz. Ama aynı şekilde kedimiz hasta olduğunda da tedavi ettirmeyip ölüme terk etmemiz gerekir, bu da doğasına müdahele çünki. Her ikisi de kedinin iyiliği düşünerek yapılan işlemler biri günah ise öbürü de günah sayılmalıdır. Kedimizin durduk yere böbreğini çıkarsak günah işlemiş ola biliriz. Kediye hiçbir faydası yok çünki, hatta zararı var. Kısırlaştırma ise kedinin faydasına.
Ayrıca canlının doğasına müdahele günah ise erkek çocukları sünnet ettirmek topyekun günahtır mantık açısından
Tvdeki hoca kimdi bu arada? (veya hangi programda çıkmıştı)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-16, 01:10   #7

begmekm Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şimdi bu öyle bir konu ki ne yorum yazacağımı şaşırdım. Tvdeki hoca dediğiniz şahıs hayatında kedi beslememiş sanırım. Dolayısı ile kedilerin kızgınlık dönemleri/çiftleşmeleri ile ilgili de bir fikri yoktur.
Attığınız her adımın/aldığınız her kararın sevap/günahına bakıp iş yapıyorsanız hocayı dinleyin. Yok doğru/mantıklı olanı yapıyorsanız kısırlaştırın.
Ben kendim müslüman değilim, hiçbir kararım/düşüncem dine uygun mu diye de sorgulamam doğal olarak. Vicdanım ve aklıma uygunsa yaparım. Kısırlaştırma kedinin hayatını kolaylaştıracak, onun daha rahat yaşamasını sağlayacak, dişi ise ömrünü uzatacak, kızgınlık dönemine bağlı stres/agresiflik yaşamamasına neden olacak bir işlem.
Benim kedim dişi, evde stres yaşamasın rahat etsin diye elimizden geleni yapıyoruz. Zamanı geldiğinde kısırlaştıracağız. Kısırlaştırmazsak kızgınlığa girdiğinde bütün gün huzursuz olacak. Evden kaçmaya çalışacak, eğer başarılı olursa sokakta başına neler gelecek kimbilir. Stresin alasını yaşayacak. Bir erkek kedi bulursa çiftleşecek, çeşitli hastalıkların bulaşma riski ile karşı karşıya kalacak. Bulamazsa daha da uzağa gidecek ki ben kedimi tanıyorum korkağın tekidir geri de dönemeyecek. Bu da benim kedime elveda demem anlamına gelir. En iyi ihtimalle hamile kalıp geri dönecektir. Doğum yapacak. Sonra ben o yavrulara ömürlük kalabilecekleri yuva bulmak için yırtınacağım. Oldu da hepsini yuvalandırdık diyelim. Ya sonra? 3-5 aya tekrar kızgınlığa girecek tekrar aynı şeyleri yaşayacak. Kısır döngü gibi, kızım telef olana kadar tekrar tekrar doğum yapacak. Ben olabildiğince uzun hayatı olsun isterken en fazla 3-4 yıla ölüp gidecek. Doğum dişi kedinin ömründen çok çalıyor, malum.
Bu durumda mantıklı olan kısırlaştırmaktır.
Olaya bir müslüman bakış açısıyla bakarsak, kedinin doğasına müdaheleyi günah olarak kabul edebiliriz. Ama aynı şekilde kedimiz hasta olduğunda da tedavi ettirmeyip ölüme terk etmemiz gerekir, bu da doğasına müdahele çünki. Her ikisi de kedinin iyiliği düşünerek yapılan işlemler biri günah ise öbürü de günah sayılmalıdır. Kedimizin durduk yere böbreğini çıkarsak günah işlemiş ola biliriz. Kediye hiçbir faydası yok çünki, hatta zararı var. Kısırlaştırma ise kedinin faydasına.
Ayrıca canlının doğasına müdahele günah ise erkek çocukları sünnet ettirmek topyekun günahtır mantık açısından
Tvdeki hoca kimdi bu arada? (veya hangi programda çıkmıştı)
Ya muhtemelen kendisi kedilerin sadece mart ayında bir kes çiftleştiğini düşünüyor. Mantıken düşünse bir kedi 9 10 kez kızgınlık dönemi geçiriyor bir yılda e bu yaklaşık 40 yavru demek. 40 yavruya ne bakmak mümkün ne sahiplendirmek. Trt 1 deki iyi fikir programında çıktı bugün sanırım. Tamda hatırlamıyorum ama daha önce de annem izlerken denk gelmiştim. Mantığı o kadar ters ki bana anlatamam. Sinirden televizyonu kapattırıyorum gördükçe. Kadını küçümseyen konuşmaları falan var. Açıkçası pek hoca demek istemiyorum kendisine, camiye kedi alıp bakan da hoca bu adamda hoca ama aradaki fark bariz işte.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-16, 01:12   #8

begmekm Çevrimdışı

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence o hocalar kisirlastirilmali. Gunah tabi. Cunku uresinler ki tecavuz edilsin kesilsin dogransin. Onlarin orumcek beyinleri bu kadar calisiyo iste. Gunah falan degil.
Camiye kedi alıp bakanda hica bu adam da hoca ama işte. Sokakta artık hayvanlar için doğal vir ortam kalmadığının farkında değil insanlar. Bir de dediki ya doğasına salacaksın ya da 100 yavru olsa da bakacaksın. Sinirlerim bozuldu vallahi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-16, 01:40   #9

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

Lutfen boyle orumcek beyinlilere kulak asmayip hayvanlariniz icin mantiginizla hareket edin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-16, 11:51   #10

begmekm Çevrimdışı

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Lutfen boyle orumcek beyinlilere kulak asmayip hayvanlariniz icin mantiginizla hareket edin
Kulak aşmış olsam buraya konusunu bile açmaz hocanın tabiriyle "kediyi doğal ortamına" bırakırdım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-16, 15:28   #11

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

begmekm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ya muhtemelen kendisi kedilerin sadece mart ayında bir kes çiftleştiğini düşünüyor. Mantıken düşünse bir kedi 9 10 kez kızgınlık dönemi geçiriyor bir yılda e bu yaklaşık 40 yavru demek. 40 yavruya ne bakmak mümkün ne sahiplendirmek. Trt 1 deki iyi fikir programında çıktı bugün sanırım. Tamda hatırlamıyorum ama daha önce de annem izlerken denk gelmiştim. Mantığı o kadar ters ki bana anlatamam. Sinirden televizyonu kapattırıyorum gördükçe. Kadını küçümseyen konuşmaları falan var. Açıkçası pek hoca demek istemiyorum kendisine, camiye kedi alıp bakan da hoca bu adamda hoca ama aradaki fark bariz işte.
Bahs ettiğiniz hoca Yusuf Kavaklı. Benim annem de izler arada ben de denk geldiysem dalga geçerim. Kendisi ile değil de genelde gelen sorulara gülerim, neyse. Şirinler çizgi filmini bilirsiniz, bir bölümünde gözlüklü şirin şöyle söylemişti "Şirin baba her zaman haklı değildir" Biz de o repliği ailecek bu tür konularda kullanırız. Bu duruma da uyuyor. Hoca her zaman haklı değildir. Başka konulardaki yorumunu bilmem de ki kadınları küçümseyen konuşmaları var yazmışsınız, bunu hocanın suçu olarak görmüyorum. İslamiyetin kadına bakışı malumdur, günümüzün feminist anlayışı ile islamdaki kadın uyuşmaz. Bunu bir kenara bırakırsak, hocanın kısırlaştırma meselesi ile ilgili yeterince bilgiye sahip olduğunu düşünmüyorum. Malum ne kuranda ne de herhangi bir hadiste kediyi kısırlaştıralımmı/kısırlaştırmayalımmının cevabı yoktur. Hoca "kısırlaştırma mı ha doğasını bozuyorsun günah o zaman" diye düşünmüş büyük ihtimal. İşin sağlık boyutunu hesaba katmamış, dediğiniz gibi kedilerin de yılda bir martta çiftleştiklerini düşünüyordur.
Kediniz erkek sanırım profilinize şimdi baktım, annenize kısırlaştırmazsak sağa sola işeyecek deyin vaz geçer o.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-16, 16:39   #12

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

Ben onu laf sokma cabasi icerisine girmeniz icin soylemedim dusuncemi belirttim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-16, 04:03   #13

Siyahinci Çevrimdışı

Google a bu soruyu yazarsanız cevaben bir çok dini sitede cevabını bulabilirsiniz. Benim okuduklarımın hepsinde de bir mahsur olmadığı yönünde cevaplar vardı. İslamda ameller niyetlere göredir. Bizim niyetimiz de onları kısırlaştırarak onlara kötülük etmek değil , bilakis evimizde tutabilmek , sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamak. İslam akıl mantık dinidir merak etmeyin bir mahzuru olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları