Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 21-09-14, 00:17   #16

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kısırlaştırma sonrası kedim hala dışarı çıkmak istiyor.

Northstar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O zaman istediği dönemLer çift buLucaksınız bak çift eş arayan insanLar var sizin gibi fıtrat bozmayan insanLar var... KısırLaştırmadanda 15 - 20 sene bakan insanLar var ama acizLik böyLe bişey oLsa gerek sorun çıkarıcak diye kısırLaştırmak... Dinen caiz oLduğuna dair deLiL göster beşer akLınızLa Allah cc ın dinine hüküm koymayın...
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat fakültesine buyrun. Ben sizi ağırlayayım. Kendim bizzat öğrencileriyim, Bütün profesör hocalarımızla görüştüreyim sizi tek tek. Bu kadar emin olmadan bu işi ben yapmazdım bir kere. Evde yaşayan hayvanların iyiliği için, onları sokağa çıkarmayacaksanız bakın altını çizerek söylüyorum sokağa çıkmayacak, hayatlarının sonuna kadar sizinle yaşayacaklarsa kısırlaştırılması caizdir, bir sakınca yoktur.

Erkek kediler çiftleştikten 1 gün sonra bile tekrar isteyebilir. Ben hergün kediye dişi kedi mi bulacağım? Ya da diyelim ki benim kedim dişi, sürekli doğuracak mı bu hayvan? Her yıl 6 yavru mu getirecek? Bu yavruları ne yapacağım ben? Sokağa mı atacağım. Diyelim ki atmadım hepsine baktım, bunlar büyüyünce arasında çiftleşecek, 6şar yavru daha olacak. Bunları ne yapacağım? Öyle fıtrat bozmayalım diyerek olmuyor bu işler malesef.

Bir de şöyle bir şey söyleyeyim,
Erkek kedimiz var. Farzedelim ki kısırlaştırmadık. Bu hayvan doğası gereği evin heryerine koku bırakacak yani işeyecek. Namazın iç ve dış farzlarını biliyorsanız Necasetten taharet diye bir kanun olduğunu bilirsiniz. Bilmiyorsanız söyleyelim, necasetten taharet, namazın kılınacağı ortamın ve elbisenizin necislerden yani pisliklerden arındırılmasıdır. Köpek olan evde namaz kılınamaması, köpeğin tüyünün ve salyasının necis kabul edilmesindendir. Aynı zamanda köpek eğitilmezse evin heryerine işer.
Şimdi kediler annelerinden tuvalet eğitimi aldığı için kumuna yapar ve üstünü kapatır. Bu yüzden bile kedi temiz kabul edilmiştir. Kızgınlık döneminde eve işeyen bir kedi eve necis bırakır. Kedi temiz olsa da idrarı necistir. Bu necis evin içindeyken namaz olmaz. Kedi siz farkına varmadan odanın bir yerine işerse ve siz bunu farketmeden namaz kılarsanız namaz kabul olmaz. Necasetten taharet farzına uymaz. Necis olan odada namaz olmaz. Sırf bu yüzden bile erkek kediyi kısırlaştırmak caiz duruma düşer.

Diyelim ki kısırlaştırmadık, hayvan sokağa çıkmak isteyecek. Biz ise ona sürekli karşı cins kedi bulamayacağız. Hayvanın bu ihtiyacına engel olduğumuz için hayvan eziyet çekecek, sabahlara kadar miyavlayacak. Hayvana bu eziyeti yapmanın nasıl bir günah olabileceğinden haberiniz var mı? Peki hayvan eziyet çekmesin diye sokağa salarsak ve başına bir şey gelirse üzerimize alacağımız vebal ve günahtan haberiniz var mı?

İslamda hayvanları kısırlaştırmak için bir sebep ve menfaat şartı aranır. Sanırım 2 adet sebep verdim size bunun için.

Fakat tekrar edeyim, hayvan sokağa çıkabiliyorsa veya hayatınızın sonuna kadar yanınızda olacağından emin değilseniz kısırlaştıramazsınız. Bu ona eziyet olur işte. Eğer karşı cinsle görüşme imkanı varsa çiftleşme özgürlüğünü elinden alamazsınız. Bu dediklerim sadece yanlız yaşayan ve başka kedi yüzü görmeyecek kediler için geçerlidir.

Bu konu en son " 21-09-14 " tarihinde saat 00:40 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 00:58   #17

Antalya
Northstar Çevrimdışı

Malesefki hüküm koyucu olarak sadece Allah cc i dinlerim, Allah cc in necis demediği bir hayvana hangi delile dayanarak necis diyorsunuz? Hangi ayette köpek olan evde namaz kılınmaz gibi bir kelime kurup bunu dine maal ediyorsun? Hic korkmuyormusun Allah cc in dinine bunlari çekinmeden koyup hüküm vermekte? Kisirlastirdigin hayvan bundan razı gelicekmi sanıyorsun? 7 senedir 2 köpek besledim söylediğiniz gibi bir durum olmadı suan 2 kedi besliyorum kisirlastirmak gibi bı durum sözkonusu olamaz. Tekrar ediyorum haksa o hayvanlar bunun hesabını sorucak. Mantığınıza yatan ile islami birbirine karıştırmayın. Dini ilahiyatçılardan malesefki ogrenicek değilim. Bu isler ilahiyat okumakla olmuyor. Allah cc Hidayet vericekki anliyalim. Allah cc oku derken unı oku dememiş sevgili kardesim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 01:41   #18

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

Benim sözlerimde "köpek necistir" kelimesini bulur musun? Bulamazsın. Çünkü böyle birşeyi asla söylemedim ve söylemem. Köpek necis değildir, köpeğin tüyü ve salyası necistir. Bunu da bir hadise dayanarak söylüyoruz.
Eti yenmeyen memeli hayvanların tüyleri, salyaları ve artıkları necistir. Bu duruma tek istisna kedidir. Kedinin tüyü ve salyası temizdir. Öncelikle kelimelerimi doğru anlamanız gerekiyor.

2.si, islam dininde kararlar ve kurallar koyulurken sadece kurana bakılmaz, bunu da düzgün öğrenmenizi rica edeceğim,

İslam dininde karar verilirken ilk önce Kuran'a bakılır, gerekli bilgi bulunamazsa hadis'e bakılır, yine bulunamazsa karşılaştırma yapılır. Karşılaştırmada da MANTIĞA bakılır. Sizin şu kenara attığınız mantık yani.
İslam dini mantık dinidir. İslam dininde mantığa uymayan hiçbir şey yoktur. Kuran insanlara gerekli bilgileri üstü kapalı olarak verir. Siz mantığınızı kullanmadan zaten kuran'ı kavrayamazsınız. Çorba içeceğim ama mercimek çorbası haram olur mu acaba diye kuranı açarsanız bilgi bulamayacağınız gibi, köpek beslemek günah mı, yılan beslemek günah mı, acaba gergedan necis mi diye de kuranda bilgi bulamazsınız. Bu yüzden hadislere bakarsınız, yine bilgi bulamazsanız mantıkla karşılaştırma yaparsınız.
Bu durumda peygamber hadisiyle tüyü ve salyası necis kabul edilen köpeğin tüyünün bulaştığı elbisenin ve salyasının bulaştığı mekanın necasetten taharet'e uymayacağını iddaa eder ve kabul ederiz. Çünkü bu işin mantığı böyledir.
İslam dininde hayvanların kısırlaştırılması için sebep aranır. Gereksiz yere hayvan kısırlaştırmak günahtır. Ben size yine mantık ve karşılaştırma metodunu kullanarak bir hayvanı neden kısırlaştıracağınızı ispat ettim. Verdiğim örneği dikkatlice okur ve süzerseniz mantığınız sizi bu yola sevk edecektir. Yattığınız yerden Allahtan hidayet bekleyemezsiniz. Bu yattığınız yerde, "Allah'ım bana ekmek ver" deyip beklemektir. Siz öğrenmek ve çaba sarf etmek zorundasınız ki Allah hidayet versin.
Evin heryerine işeyen bir kedi varken necasetten taharet olmaz, namaz kabul olmaz. Bu durumda bu durumu engellemek gerekir. Bunu engellemenin 2 yolu vardır, 1- çiftleştirmek 2-kısırlaştırmak. Çiftleştirmeyi yapsanız bile kedi hergün tekrar ister. Hergün hergün buna çözüm bulamayacağınız için kısırlaştırmak caiz olur. Bu namazınızın kabul olması, hayvanın bu cinsi arzularla evde acı çekmesi ve helak olmasını engellemek için şart duruma gelir.

Siz açın Kuran okuyun, Hadis okuyun ve bilgi öğrenin. Malesef islam dini 1 yılda kuranı bitirip, 2-3 hadis kitabı okunarak tamamen öğrenilemiyor. Sizin küçük gördüğünüz biz ilahiyatçılar 5 yıl bunun eğitimini alıyoruz, Kuran hafızı oluyoruz ve hadis kitaplarını hatim ediyoruz. Üstüne Arapça ve Farsça öğrenip orjinal dilinden dini eserleri çeviriyoruz. Yani sizin kenara atıp küçük gördüğünüz ilahiyatçılar olmasaydı bugün bu konuşmayı yapacak kadar yeterli dini bilgiye de sahip olamazdınız. Bunu da eklemek istedim.
Kırıcı olmak istemedim ama öyle olduysam da kusura bakmayın, hakkınızı helal edin.

Bu konu en son " 21-09-14 " tarihinde saat 01:43 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 02:09   #19

Antalya
Northstar Çevrimdışı

Estafurullah kardesim kırılmadım. Ben küçük görmek istmedim oyle anlaşıldı isem Özurdilerim. Köpek salyasi ve tüyü necistir dediniz değilmi? Bunuda hadis lere gore söylediniz sanırım. Madem hadisi esas alıyorsunuz bütün köpekleri neden öldürmüyorsunuz ? Buda hadis? Buyrun öldürün? Madem hadis diyorsun kertenkele öldüren bir kafiri öldürmüş gibi olur buyrun öldürün? Dünya balığın kafasindadir balik kafasını sallayinca deprem olur buyrun Buda hadis sahih hadis hemde Buhari... Dediğim gibi burdan bisey anlatmam mümkün degil sana. Allah cc Hidayet versin ne diyebilirimki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 03:40   #20

Coyskiper Çevrimdışı

Basit tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yorumları okumadım konuyla alakasız olduğunu düşündüğüm için.
Hormonları 6 ay içerisinde yerine oturacaktır.
1 defa bile olsa çıkartmayın kesinlikle.
Unutacaktır.
Benim erkek kedim de deliriyordu 2 ay hiç çıkarmadım alıştı artık kapı açılsa da çıkmıyor.
Eğer çok ısrar ediyorsa bir kişi kapının dış tarafına çıksın elinde spreyle patilerine doğru su sıksın kedi dışarının kötü olduğunu öğrensin...
açıklama için teşekkürler. konuyu çok fantastik bi şekilde alakasız yere çeken arkadaşlara da teşekkürler hayvanlarla ilgili bi forum mu din kursu mu belli değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 14:07   #21

Basit üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Basit Çevrimdışı

Coyskiper tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
açıklama için teşekkürler. konuyu çok fantastik bi şekilde alakasız yere çeken arkadaşlara da teşekkürler hayvanlarla ilgili bi forum mu din kursu mu belli değil.
Aynen öyle.Sabredin bizimki şu an çok sakin ısırma huyu vardı hala devam ediyor ancak kaçma eğilimi falan hepsi gitti..En fazla 4-5 aya düzelecek umarım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 14:16   #22

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

Northstar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Estafurullah kardesim kırılmadım. Ben küçük görmek istmedim oyle anlaşıldı isem Özurdilerim. Köpek salyasi ve tüyü necistir dediniz değilmi? Bunuda hadis lere gore söylediniz sanırım. Madem hadisi esas alıyorsunuz bütün köpekleri neden öldürmüyorsunuz ? Buda hadis? Buyrun öldürün? Madem hadis diyorsun kertenkele öldüren bir kafiri öldürmüş gibi olur buyrun öldürün? Dünya balığın kafasindadir balik kafasını sallayinca deprem olur buyrun Buda hadis sahih hadis hemde Buhari... Dediğim gibi burdan bisey anlatmam mümkün degil sana. Allah cc Hidayet versin ne diyebilirimki.
Köpekleri öldürün hadisi evinizdeki golden tarzı köpekleri öldürün anlamında değildir. Kimse o köpekleri öldürmenizi emretmiyor, burada köpekten kasıt yırtıcı olanlardır, insanlara zararı dokunanlardır. Köylerde kışın köylere inen kurt köpekleridir mesela. İnsanların mallarını talan eder, kümeslerine girip tavuklarını yerler. Bir de pitbull gibi insanı gördüğünde parçalamaya kalkan köpeklerdir. İslamda hiçbir insanın canını alamadığımız gibi hiçbir hayvanın da lüzumsuz yere canını alamayız. Öncelikle hadisleri de doğru yorumlamak lazım gelir.

Coyskiper tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlginizi çekmiyorsa okumayabilirsiniz, dini konu sizi ilgilendirmiyor olabilir, bu normaldir sizin tercihiniz. Ama bırakın ilgisi olan da gerekli bilgiyi alsın. Hayvanlarla ilgili forum olması dini konu konuşmamıza engel olmaz, forum kurallarında dini konularda konuşmanın yasak olduğunu gösterirseniz derhal bu konularda konuşmayı keserim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 14:36   #23

Antalya
Northstar Çevrimdışı

Dediğim gibi Mehmed kardeşim bu konularda inanın böyle yazarak birbirimize birşey anlatamayız lakin bi sonuca varamayız yaradanın dediği gibi ; Lekum dînukum veliye dîn(i)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 19:01   #24

Coyskiper Çevrimdışı

Mehmed tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Köpekleri öldürün hadisi evinizdeki golden tarzı köpekleri öldürün anlamında değildir. Kimse o köpekleri öldürmenizi emretmiyor, burada köpekten kasıt yırtıcı olanlardır, insanlara zararı dokunanlardır. Köylerde kışın köylere inen kurt köpekleridir mesela. İnsanların mallarını talan eder, kümeslerine girip tavuklarını yerler. Bir de pitbull gibi insanı gördüğünde parçalamaya kalkan köpeklerdir. İslamda hiçbir insanın canını alamadığımız gibi hiçbir hayvanın da lüzumsuz yere canını alamayız. Öncelikle hadisleri de doğru yorumlamak lazım gelir.

İlginizi çekmiyorsa okumayabilirsiniz, dini konu sizi ilgilendirmiyor olabilir, bu normaldir sizin tercihiniz. Ama bırakın ilgisi olan da gerekli bilgiyi alsın. Hayvanlarla ilgili forum olması dini konu konuşmamıza engel olmaz, forum kurallarında dini konularda konuşmanın yasak olduğunu gösterirseniz derhal bu konularda konuşmayı keserim
zaten okumuyorum da başlığı açan benim arkadaşım. bilmiş bilmiş ilginizi çekmiyorsa okumayın yazmak nasıl bi saçmalıktır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 19:03   #25

Coyskiper Çevrimdışı

Basit tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aynen öyle.Sabredin bizimki şu an çok sakin ısırma huyu vardı hala devam ediyor ancak kaçma eğilimi falan hepsi gitti..En fazla 4-5 aya düzelecek umarım
yeni evime taşınıyorum zaten oğlumda alışma süresi falan yaşar sanırım o sıra unutur yavaştan. tekrar teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-14, 19:05   #26

Coyskiper Çevrimdışı

ha bir de mehmed dostum olay yasak olması değil başlığın konusunu çok alakasız yere soktuğunun farkındasındır umarım. git başka bi yerde dinen caiz midir o mudur bu mudur allah ne demiş yaz bu başlıkta ondan bahsedilmiyor değil mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları