Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 25-04-12, 21:05   #1

prensesmm üyesinin avatarı

merkez
prensesmm Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Thumbs down kısırlaştırma doğru mu yoksa...

arkadaşlar bu konu kedilerimiz ve köpeklerimiz için çok önemli bi konu bence.. kısırlaştırma hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum fikriniz nedir? neden?..
ben kısırlaştırmanın yararı kadar zararıda olabileceğini düşünüyorum çünkü geçen gün şöyle bir yazı okudum...
CROCSHANKS ARTIK KISIR!
Ne kadar sevimli değil mi? Son derece sakin, masum ve uysal görünen bu kedi cinsinin 19. Yüzyılın başlarında güzellik yarışmalarında güzelliklerinin yanında agresiflikleri ile de tanındığını hiç düşünebiliyor musunuz? Bende bunu ilk öğrendiğimde çok şaşırmıştımNe var ki İran kedileri mükemmel annelerdir. Bir İran kedisi sahibi olan bir arkadaşımdan öğrendiğime göre, veterinerinin tavsiyesi üzerine kedisini kısırlaştırdığı kedisi anne olamamanın verdiği mutsuzlukla bunalıma girmiş ve daha sonra da hayata küsmüş. Yalnızca soyunun devamı için değil, bir canlıyı bile bile annelik dürtülerinden kurtulması için zorlamak nasıl bir saçmalıktır! Veterinerin dediğine göre operasyon sonrasında kedi psikolojik yönden kısırlaştırmadan önceki ruh halinde olurmuş, bu kısmen bir yalan. Kısırlaştırılan kediler operasyondan sonra daha hırçın ve huysuz oluyorlar, ama veterinerlere göre bu durum tamamen operasyondan farklı bir sebepten kaynaklanıyor. İşte bu ise tamamen büyük bir yalan. Düşünsenize, Anne ya da baba olmaya hazırsınız, duygularınız, düşünceleriniz ve kalbiniz buna hazır, fakat birisi kıçınızdan bir iğne yapıyor ( Kesinlikle kısırlaştırma bu şekilde değildir anestezi altında ameliyat şeklinde yapılır ve dişilerde batın bölgesi açılır) ve birden bire tüm bu şeylerden vazgeçmeye zorlanıyorsunuz. İtiraz ediyorsunuz, ama kime? Çocuk sahibi olmak için gerekli olan malzemeniz yok ki artık vücudunuzda! Ancak içinizdeki o duygular, çocuğa olan özlem hala kalbinizin tam ortasında ve hiç bir yere gitmiyor. Ve tüm bunlar başınıza neden geldi biliyor musunuz? Tabi ki de sesiniz çıkmadığı için, karşınızdaki insan sizin dilinizi anlamadığı için ve sizin HAYIR! diye yakarışlarınızı duymadığı için. Peki kısırlaştırılmanıza müsaade eder miydiniz? Bence bu hayvanların kısırlaşrılması başlı başına bir saçmalık. Bunu nereden mi biliyorum? Şayet Allah hayvanların üremesini istemeseydi onları zaten Kısır yaratmaz mıydı? Ha madem bizlere faydaları var ve yaşamaları gerek, o halde her birinden tek ve ölümsüz yaratamaz mıydı? Elbette ki yaratırdı, ama Allahın kanununa göre onlar da tıpkı bizler yani insanlar gibi doğacak, büyüyecek, cinsel olgunluğa ulaştığında cinselliği tadacak, çoğalacak, annelik ve babalık duygularını tadacak, dünyaya olan görevlerini yerine getirecekler ve ölecekler. Bence hayvanları kısırlaştırmak isteyenlerin zihniyetleri kısırlaştırılmalı

alıntıdır.
yani kafam karışık düşüncelerinizi bekliyorumm..
Eklenmiş Resimler
kısırlaştırma doğru mu yoksa...-kuzeybarak_13312290301jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-12, 22:46   #2

gizzemksk üyesinin avatarı

İzmir
gizzemksk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kısırlaştırma doğru mu yoksa...

Hayvanlar en azından bir kere yavruladıktan sonra mutlaka kısırlaştırılmalı diye düşünüyorum özellikle sokakta yaşayanlar daha bugün koynumda daha gözleri açılmamış bir kedi öldü. Annesi neredeydi ya öldü ya da bıraktı gitti. Bu kadar hayvan nüfusuna sahip çıkacak insan yok. Sokaklarda perişan hasta çoğu. Kısırlaştırılmalılar. Annelik duygusu elbette güzeldir. Ama bu sadece kısa vadeli bir mutluluk ya sonrası? Sokaklarda ziyan zebil yavrular,ölen minikler. İnsanlar tarafından kuyrukları kesilmiş,tekmelenmiş tecavüz edilmiş hayvanlar. Sahiplendirilmeye gelince kaç ilan var alınmış sonra tekrar atılmış. Kaç insan var sahip çıkan sürekli çoğalan hayvan nüfusuna göre koruyan bakan insan sayısı azalıyor. Bir kişi kaç hayvanı koruyabilir ki? Eğer bir gün hayvanlar rahatça mutlu bir şekilde sağlıklı karınları doyurulmuş gezebilirlerse bende o gün kısırlaştırmaya şiddetle karşı çıkarım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-12, 20:01   #3

merkez
prensesmm Çevrimdışı

dediğiniz gibi oda var ama.. bilmiyorum. yani her insan bir kediyi kısırlaştıracağına sokak başına yemek ve su bırakarak üstüne düşen vazifeyi yapsa hayvanların doğasını değiştirmez. sizde haklısınız ama kedilerin azalması bir çok sorunuda beraberinde getirir. her kedinin en az bir kez çiftleştirilmesi ve kısırlaştırılması konusunu destekliyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-12, 00:14   #4

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Ben bu yazıyı çok doğru bulmadım.Hayvanlarda annelik duygusu sadece üreme amaçlı o da çok kısa en fazla 2 veya 2,5 ay sonra yavrusunu unutuyor hatta onunla çifleşebiliyor.Erkek kedilerin ki ise tamamıyla üreme duygusu, ben erkek kedilerin babalık duygusunu taşıdığını sanmıyorum hatta erkek kedilerin yavrulara zarar verebildiğini duydum.Benim kedim erkek ve kısrlşatırdım.Bebekliğinde çok yaramaz olan kedim şu an 1,5 yaşında olgun akıllı ve uyumlu bir kedi oldu .Halen ufak tefek yaramazlıkları var oyun oynuyor asla kısrlaştırıldğı için yazdığı gibi hırçın sinirli falan hiç değil.Yani yaşı ne gerekiyorsa şu an o durumda.Kısaca kısrlaştırmak onu yazdığı gibi hırçınlaştırmadı.Ama şu da var ameliyat sırasında ve sonrasında yaşadıkları bazı olaylar onları hırçın yapabilir.Belki dişi kedilerde bir doğum yaptıktan sonra kısrlaştırılması sağlığı için doğru olabilir ama burda da veterinerlerin değişik fikirleri var.Keşke yaşayabilecekleri bir doğa ve onlara sahip çıkan onlara acı çektirmeyen insanlarımız olsa da hiç kısrlaştırmasak.Tv de animal pet izledim Amerika'da bir kasabayı anlatıyor bütün kediler çok mutlu ve şanslı çünkü herkes kedileri çok seviyor sokak kedilerine her türlü bakım ve yardım yapıyor diyordu.Sokak kedilerini gösterdi hepsi gürbüz pırıl pırıl tüylü ve ışıl ışıl gözlerle dolaşıyor.Çok mutlu oldukları her hallerinden belli oluyordu .Keşke heryer de böyle insanlar olsada doğal hayatta onları mutlu edebilsek. Böyle ortamlarda asla kısrlaştırılmasından yana olmam ama yaşadığımız ortamda kontrollü olarak kısırlaştırılmasından yanayım tabi doğru zamanda ve tecrübeli iyi bir hekimle..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-12, 00:54   #5

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı

benim ablam yurtdışında kedisini tanımadığı bir aileden ilan sayesinde bulup sahiplendi. 2 gün içinde tüm yavrular sahiplenilmiş son tavruya yetişebildiler.ayrıca cins bir kedide değil. bulundukları sokakta her evde kedi yada köpek varmış. kediler sokakta geziyor ve kedi kapılarından tekrar evlerine dönüyor. sokakta sahipsiz kedi yokmuş ve hepsi temiz görünümlü. yavruları olursa kolay sahiplendiririm diyor. bizim insanlarımızın hayvanlara bakışı farklı öyle bir ortam bir gün olursa türkiyede de biz göremeyiz herhalde. konuya gelirsek benim vetim doğum yapsın diyor 7 yaşına kadar zaman veriyor kısırlaştırma için.kızımın bağırmaları beni rahatsız etmiyor zaten sokaklar uygun olmadığı için evde yaşayan kedi. sağlık sorunu olmazsa zaman ne gösterir bilinmez ama şuan ben kısırlaştırmıcam diyorum. etrafımda gördüğüm kısırlaştırılan kediler artık oyun oynamıyor sürekli uyumak istiyormuş sahipleri üzülüyor bu durumlarına. tabi belki kediden kediye değişir ama ben mutlu kediye rastlamadım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-12, 15:20   #6

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı

bende hülyaya katılıyorum bu konuda kedilerde çok da gelişmiş bir aile duygusu yok yurttayken kardeş kedilerin birbirleriyle çiftleştiklerini çok gördüm anneler yavrularıyla sadece yavru kendine bakabilecek hale gelene kadar ilgileniyorlar erkek kedilerde o bile yok gecen sene sokakta ergen mavi gözlü bir van kırması bulmuştuk sahiplendik bütün aşılarını yatırdık ve kısırlaştırdık ama hiç de hırçınlaşıp mutsuzlaşmadı aksine oyun oynamayı özellikle de bizle kovalamaca oynamayı çok sever başka bir arkadaşımın kısırlaştırılmış dişi kedisi var hayatından gayette memnundu prensesmm keşke dediğin gibi olsa ama insan sağlığının bile hiçe sayıldığı bir ülkede hayvan sağlığı ve sevgisi için bir seferberlik olabileceğini pek sanmıyorum o yüzden sokaklarda aç sakat hırpalanmış perişan olmuş hayvancıklar olmasındansa kısırlaştırmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum tabi bu benim düşüncem herkesin şahsi fikrine de saygım var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-12, 17:51   #7

sares_hbk üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
sares_hbk Çevrimdışı

bu yazıya kesinlikle katılmıyorum. hayvanlarda üreme aile kurmak amaçlı değildir.Hayvanlarda üreme içgüdüseldir. Onlar bebeğim olsun büyüteyim demezler bu söyledikleriniz insanlar için geçerli.Onlar çiftleşirler çünkü soylarının devamını getirmeleri gerekir.Onlarda "annelik" dediğiniz şey ilk iki ay yavrularını emzirmektir..erkek hayvanlar yavrularını tanımazlar bile.Bir hayvan hayatında hiç dogum yapmasa bunun eksikliğini çekmez. Onların yavruları ile olan ilişkileri insanlarınkınden farklıdır.

Sokaklarda bu kadar sahipsiz can varken daha çok yavru üretmek bence kesinlikle doğru değil.Kısırlaştırmadaki amaç bence bu durumu kontrol altına almak içindir.kısırlastırma operasyonu kanser riskini azaltır ve çiftleşme istegini de kaldıracagı icin uygunsuz miyavlama evden kacmak istegi vs kalmaz.Davranışa gelince de benim hiç kedim olmadı ancak dişi köpeğimiz kısırlaştırıldı ve davranışlarında hiçbir değişim yok.8 yasında eskisi gibi kıpır kıpır..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-12, 19:07   #8

merkez
prensesmm Çevrimdışı

öncelikle hepinize ççook teşekkür ederim ilgilerinizden dolayı bende şöyle düşünüyorum.. hayvanlarında insanlarında dünyaya geliş amacı çoğalmaktır bence... kısırlaştırılan kediler hayattan hiçbir gayesi yokmuş gibi sessiz oluyorlar benim gördüğüm kadarıyla kısırlaştırılmayıncada hiç çekilmiyor erkek kediler çiş bırakıyor dişi kedi beslemedim ama çok zor erkek kedilerin kısırlaştırılmasında bi sorun yok ama dişi kedilerin yukarıdaki yazdıdada olduğu gibi bir çeşit bunalıma girebileceği söyleniyor. bence 1 kez yavrulatılmalı sonra kısırlaştırılmalı.. orta bir yol olabileceğini düşünüyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-12, 20:04   #9

İstanbul (Avrupa Yakası)
sares_hbk Çevrimdışı

her hayvan bir kere doğursa ne kadar yavru doğar bir düşünün. Bunlar bir tane doğurmuyor ki...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-12, 20:37   #10

wafflewaffle Çevrimdışı

prensesmm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaşlar bu konu kedilerimiz ve köpeklerimiz için çok önemli bi konu bence.. kısırlaştırma hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum fikriniz nedir? neden?..
ben kısırlaştırmanın yararı kadar zararıda olabileceğini düşünüyorum çünkü geçen gün şöyle bir yazı okudum...
CROCSHANKS ARTIK KISIR!
Ne kadar sevimli değil mi? Son derece sakin, masum ve uysal görünen bu kedi cinsinin 19. Yüzyılın başlarında güzellik yarışmalarında güzelliklerinin yanında agresiflikleri ile de tanındığını hiç düşünebiliyor musunuz? Bende bunu ilk öğrendiğimde çok şaşırmıştımNe var ki İran kedileri mükemmel annelerdir. Bir İran kedisi sahibi olan bir arkadaşımdan öğrendiğime göre, veterinerinin tavsiyesi üzerine kedisini kısırlaştırdığı kedisi anne olamamanın verdiği mutsuzlukla bunalıma girmiş ve daha sonra da hayata küsmüş. Yalnızca soyunun devamı için değil, bir canlıyı bile bile annelik dürtülerinden kurtulması için zorlamak nasıl bir saçmalıktır! Veterinerin dediğine göre operasyon sonrasında kedi psikolojik yönden kısırlaştırmadan önceki ruh halinde olurmuş, bu kısmen bir yalan. Kısırlaştırılan kediler operasyondan sonra daha hırçın ve huysuz oluyorlar, ama veterinerlere göre bu durum tamamen operasyondan farklı bir sebepten kaynaklanıyor. İşte bu ise tamamen büyük bir yalan. Düşünsenize, Anne ya da baba olmaya hazırsınız, duygularınız, düşünceleriniz ve kalbiniz buna hazır, fakat birisi kıçınızdan bir iğne yapıyor ( Kesinlikle kısırlaştırma bu şekilde değildir anestezi altında ameliyat şeklinde yapılır ve dişilerde batın bölgesi açılır) ve birden bire tüm bu şeylerden vazgeçmeye zorlanıyorsunuz. İtiraz ediyorsunuz, ama kime? Çocuk sahibi olmak için gerekli olan malzemeniz yok ki artık vücudunuzda! Ancak içinizdeki o duygular, çocuğa olan özlem hala kalbinizin tam ortasında ve hiç bir yere gitmiyor. Ve tüm bunlar başınıza neden geldi biliyor musunuz? Tabi ki de sesiniz çıkmadığı için, karşınızdaki insan sizin dilinizi anlamadığı için ve sizin HAYIR! diye yakarışlarınızı duymadığı için. Peki kısırlaştırılmanıza müsaade eder miydiniz? Bence bu hayvanların kısırlaşrılması başlı başına bir saçmalık. Bunu nereden mi biliyorum? Şayet Allah hayvanların üremesini istemeseydi onları zaten Kısır yaratmaz mıydı? Ha madem bizlere faydaları var ve yaşamaları gerek, o halde her birinden tek ve ölümsüz yaratamaz mıydı? Elbette ki yaratırdı, ama Allahın kanununa göre onlar da tıpkı bizler yani insanlar gibi doğacak, büyüyecek, cinsel olgunluğa ulaştığında cinselliği tadacak, çoğalacak, annelik ve babalık duygularını tadacak, dünyaya olan görevlerini yerine getirecekler ve ölecekler. Bence hayvanları kısırlaştırmak isteyenlerin zihniyetleri kısırlaştırılmalı

alıntıdır.
yani kafam karışık düşüncelerinizi bekliyorumm..
bir hayvan ile insanın düşünceleri bir tutulamaz. onlar bunu iç güdüsel yapar.
zaten yavrularını büyüdükleri zaman tanımazlar bile. erkekler ise yavruları yermiş diye duydum. o yazıyı yazan arkadaş sokak hayvanlarının nasıl zorluk çektiklerini, açlıktan nasıl öldüklerini, onların başlarına neler geldiğini bilmediği açık. kısırlaştırılan kedi mutsuz olur diye bir şey yok. zaten iran kedileri öyledir, genelde hareketsizdiler.kaç kişi görüyorum, kedisini köpeğini kısırlaştırmış ama hayvan gayet mutlu-sağlıklı-hareketli.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-12, 21:06   #11

merkez
prensesmm Çevrimdışı

bence doğanın bir parçası olan hayvanların elinden böyle bir hakkı almak doğru değil bazılarında olmasada çoğu hayvan bi garip oluyor.. erkek kediler için kısırlaştırma olabilir. ama dişi kedilerin insanlar gibi olmasada kendilerini annelik duygusuna hazırladığını düşünüyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-12, 23:40   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
sares_hbk Çevrimdışı

dogumu o yapiyor diye boyle dusunuyorsunuz herhalde .. yavrusuna sahip cikiyor olmasi ona bakiyor olmasi cok normal ama yavrum olsun da buyuteyim diye bir dusunceleri olmaz zaten onlar dusunemezler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-12, 12:35   #13

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

çok saçma bir yazı, duygusal birşeyler yapalım diye yazılmış, yazıya göre insanları da doğum kontrol uygulamaması lazım o zaman, hayvanlarda akıl vardır ama fikir yoktur, soylarını devam etmek için ürerler sadece, annelik içgüdüsü de yenı doğan yavrunun yanı soyun devam etmesi içindir. kısırlaştırma özellikle sokak hayvanlarına verilen en büyük hediyedir, sokak hayvanlarının ömürlerinin kısa olmasındaki başlıca nedenlerden birisi de yılda en az 2 kere olan doğumlardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-12, 16:01   #14

merkez
prensesmm Çevrimdışı

:S eğer üremeleri yanlış bir şey olsaydı ve kısır olmak bir hediye olsaydı Allah onlara bu hediyeyi verirdi. ya da insanların hayvanların hayatına müdahale etmesine izin verirdi. hayvanlar fikir edinemezler doğru ama iç güdüsel olarak çiftleşmek zorundadırlar. ve vücutlarında doğaya ayrıkırı bir şeyler olması strese girmelerinde olabilecek bir etkendir. sokak kedileri belli bir yaştan sonra kısırlaştırıldıkları zaman bir sorun olmaz ama evinizdeki kedi doğadan hiçbir şekilde faydalanamıyor mesela çoğu hayvan tek başına türünden bir canlı görmemiş. insanların arasında ve çiftleşme hakkıda elinden alınmış.yanlış bir şey. bir kez çiftleşmesinin büyük sorunlar yaratacağını sanmıyorum. 1 kere çiftleştirilince hayatının kısalacağını yada öleceğinide sanmıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-12, 16:52   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
sares_hbk Çevrimdışı

üreme konusu onların kontrol altına alabileceği bir şey değil bu nedenle sokaklar bu kadar hayvanla dolu. onlar bunu durdurmak üzere bir şey yapamazlar bu görev bizlere düşer. siz eğer doğru olanı yapmazsanız sokaklar sahipsiz , aç hayvanlarla dolmaya devam edecek .. bu kadar can çekişen hayvan olmasaydı ben de kısırlastırmadan yana olmazdım ama şuanki dünyanın gerçeği bunu gerektiriyor ve yapılması doğru olan şeyde değil .. bu onların iyiliği için
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları