Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 05-11-13, 03:25   #91

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kısırlastırma Ameliyatı

treacle tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet, kaçışım 10 gün dahi süremedi, sevgili Elifin uzunca yazdığı mailini de tekrar okuduktan sonra kesin dönüş yaptım burda olmaktan keyif alıyorum çünkü kedilere hakkıyla layık görülen yaklaşıma karşılık kimsenin kimseye afedersiniz 'kaçık' muamelesi yapmadığı tek yer olduğundan sanırım..

öncelikle, kısırlaştırma operasyonu geçiren tüm kediciklere ve annelerine geçmiş olsun diliyorum. sıra bize geldi. yazılanları ilk sayfadan itibaren dikkatle okudum, birkaç gündür tekrar tekrar aldığım notlarıma yeni birşey ekledim. ameliyattan sonra hemen mama verilmeyecek, önemli.

Mırmır ve Paspas hiç hesapta yokken evimizin neşesi oldular. ilk zamanlar sık sık bazı hastalıklar atlattılar, bağışıklık sistemi zayıf olduğu için paspasın sürekli patisinde ve ağzında geçmeyen yaralar, kızımın da iştahsızlığı ve ölümden döndüren ishali yüzünden çok zor zamanlar geçirdik. Neyse ki herşey yoluna girdi, Mırmırın çok zayıf kalması ve iştahsız da olsa hayatını sürdürebilecek kadar sadece elimle beslediğimde yemesi ve enjeksiyon uygulayabilmesi haricinde diplomasının ne işe yaradığını merak ettiğim, bilinçli bir hayvan sahibi kadar bile hastalıklardan anlamayan, pire yumurtasına göz ucuyla bir bakışta mantar teşhisi koyan
veteriner hekimler dışında...

Mırmır 17 aylık oldu, daha önce 3 yıl pet kliniğinde veteriner teknisyeni olarak çalışan bir arkadaşımın eşinin önerisiyle kısırlaştırmayı 18. aya kadar bekletmeye karar verdik. tam olarak vücut gelişimi tamamladıkları yaşta kısırlaştırılmalarının daha uygun olacağına kanaat getirdim, aslında bu her aklıma geldiğinde yüreğimi ağzıma getiren olaydan kaçabildiğim kadar kaçmaktı niyetim ve tek hatam..

Bir ay sonrası için niyetine girdik zaten artık mırmırın östrus dönemindeki iç parçalayan hali, sık sık apartmana kaçması, ağlaması.. dayanılır gibi değildi. malum yatıştırıcı hormonlarından da zararını bildiğimden hiç başvurmadım. ama kısırlaştırma için malesef geç kalmışım...

Birkaç gün önce kızımın battaniyesinde sarımsı beyaz renkte mukus kıvamında birşeye rastladım. sonra durgunluğu, keyifsizliği ve zaten olmayan iştahında daha da azalma, az su tüketimi, seyrek idrar ve dışkılama, sürekli uyku hali, temizlemek için gelen mırmıra haşin pati darbeleri, açıkça bir sorun olduğunu gösteriyordu. son günlerde sabaha karşı saat 4 sularında yer yerinden oynamıyor, dolaplarımın üstünde gezinen bi kahve köpüğü yok, su kaplarının içinden oyuncak toplamıyorum, yumuşturulmuş kağıtlar kanepe altlarında değil, halının üstüne attığım yerde kalıyor, pencerenin önündeki kedilere tehditler savuran kızım artık sessiz sessiz yuvasında ya da bulabildiği en kuytu yerde iyice zayıflamış halde sürekli uyuyor. ilk gün azıcık ısınıp karnını doyursun diye apartmanın girişine aldığım Fiyonayı kıskandı naz yapıyor diye düşündüm. sonra cuma günü battaniyedeki sıvıyı da görünce hemen bulunduğum ilçedeki veterineri aradım sağolsun 5. arayışımda açtı, önce telefonda durumunı izah ettim ama daha önceki yaşadıklarımızı da göz önünde bulundurarak yardımcı olmaya gönülsüz olduğu çok belliydi, getir bir bakalım bile deme gereği duymadı, geçiştirdi acelesi var gibiydi zaten. benim hemen ardımdan eşim aramış ona sizin eşiniz biraz titiz, başka yere götürün olmazsa diye açıkça söylemiş. (daha önce verdiği ilacın tarihi geçtiği için iade etmiştim, o yüzden titizim.) ilk defa doğru bişey yaptı aslında, yapamayacığını söyleyip fakülteye yönlendirdi ki zaten fakülteye gitmeye karar vermiştim aradım hatta ısrarla ama telefona cevap veren olmadı. ama pazartesiye kadar beklemek zorunda olduğumdan acilen yapılması gereken bir şey var mı diye onu da aradım.

Araştırdığım ve internetten telefonunu bulup aradığım İstanbul Bursa Kocaeli Balıkesir gibi profesyonel gördüğüm ve gerçekten telefonda bile fazlasıyla yardımcı olan hekimlerden edindiğim bilgiler kadarıyla kedimin rahatsızlığı PYOMETRA denen bir hastalık olabilirmiş ve tek çaresi ovaryumlarla birlikte komple uterusun (rahmin) alınmasıymış.

Badırmadan başka bir hekimle daha görüştüm hastalığı hemen anladılar zaten belirtileri tipikmiş, vulvada akıntı dediğim an çok büyük ihtimalle pyometra dedi ama ameliyatı yandan yapıyorlar, iki dikişle hallediyorlarmış. ben batından gerçekleştirilmesinin en sağlıklı yöntem olduğuna % 100 emin oldum. yandan yapıyor olmaları ve klinikte bir cerrahi operasyon odasının bulunmayışı bile yeterince caydırıydı.

Zaten kısırlaştırma ameliyatı olacaktı artık yapılması gereken belliydi operasyon için gün almak çünkü çat kapı gittiğimde biliyorum geri çevrilicem ve yavrum ya gidiş dönüş toplam 4 saat yol çekip stresten baygınlık geçirecek daha önce olduğu gibi ya da gidip oralarda belki iki gün belki daha fazla yani gün alana kadar harap olduğuyla kalacak. Uludağ üni.vet. fk. ne daha önce iki kez gittim. o günkü yoğunluk sebebiyle ve randevusuz gittiğim için yeteri kadar ilgilenmediklerini düşündüm ama uyguladıkları tedavi işe yaradı en azından oğlumun patisindeki (plazma cell pododermatisis- illet bir şey) geçti nihayetinde. araştırma görevlisi bayan cep numarasını vermişti artık rahatsız edeceğimden çekinmeden onu aradım ama aralıklarla tekrar tekrar aramama kızıp beni engelledi sanırım çalmadan kapanmaya başladı. haftasonu 7/24 ulaşılabilen olarak belirtilen numara başta olmak üzere fakülte kartındaki 5 numarayı da heralde yüze yakın kez aramışımdır. tabi bu arada veterinerlik fakültesi hazırlık sınıfında okuyan dersaneden bir öğrencimi de arayıp benim için hafta sonu fakültede yetkili birilerinin olup olmadığını öğrenmesini istemiştim. olmadığını biliyordum aslında son gidişimde paspası sevmeye gelen öğrencilere sormuştum.

Yine liseden sonra hiç görüşmediğim halde aynı fakülteden veteriner hekim olarak mezun olup şuan işletmecilik yapan bir arkadaşımın numarasına bir şekilde ulaşıp utanmadan onu da aradım. hafta sonu birileri var mutlaka ama ilgilenilmez, nöbetçi hekim ve internler olur genelde ama pretisyen vardır uzman hekim bulamazsın pazartesi randevu alıp git dedi sağolsun. bugün gün boyu aradım abartısız 10 dakika da bir. nihayet danışmadan biri açtı kliniklerde çok yoğunluk varmış.... randevu için cerrahi polikliniğinde gün verecek olan doktora aktardı tabiki yine açan olmadı sonra 4 kez bağlamaya çalıştı yine yok. saat 5 e kadar şansımı denedim, dahilisini alıp santrali aradım, 7/24 danışmayı, o bahsettiğim öğrenciyi, herkes birlik olup telimi açmamaya yeminliydi sanırım. sonuç olarak yarın sabah 7 de yola çıkıp 9 gibi fakültenin kapısına dayanıp elimden geldiği kadar çirkefleşip çocuğumu ameliyat ettirmekten başka çarem kalmadı diye düşünüyorum fevri bir karar alıp. özel kliniklere güvenemiyorum, bir çoğunda ultrason kan tahlili gibi imkanlar yok. ama fakültede anestezi öncesi hematolojik ve ürolojik muayene yapılıyor, ultrasonla mutlaka bakıldığını biliyorum. en azından bakılmasını isteme gibi bir şansım ve imkanları var. ama bir yandan da yine hekimlerimiz çok yoğun bugün git yarın gel derlerse zaten hasta haliyle perişan olur yavrum. şuan akıntısı devam etmiyor ama halsizliği ve iştahsızlığı aynı. 8 çeşit yiyecek koydum önüne hiç birine bakmıyor. eşimin elinden yoğurt yedi, biraz şırıngayla su içirdim, vitamin verdim ve normalde hiç bakmaz ama haşlanmış burger yedi çok şaşırdık. burdaki veterinerler serum takabilir ama güvenemiyorum işte ne hijyenine ne tecrübelerine. telefonumu açmayan hekimden ne hayır bekleyebilirim ki.. iletişim açısından fakülte de çok sorunlu ama en azından profesyonel ve hijyenik. öyle olduğuna inanmak istiyorum ya da...

Çok uzattım okuyabilenin sabrına teşekkürler ama özetle söylemek istediğim iki şey var:

* Kısırlaştırma ameliyatını herhangi bir sebeple ertelemenin hiç bir faydası yok. 5-6 aylıkken yapan hekimler de var. hatta ilk östrus dönemine girmeden daha uygun olacağını savunanlar ve yurt dışında tercih edilen yöntem ağırlıkla buymuş. hangisi doğrudur bilemiyorum ama benim gibi 17 ay beklemenin de zararı var. kısırlaştırma, kedilerimizin kızgınlık dönemine girip enerji kaybını ve duygusal çöküntülerini engellediği gibi; ovaryum kisti, rahim iltihabı, rahim tümörü, meme tümörü gibi hastalıkların önüne geçiyor, ömrünü uzatıyor.

*Anestezi riskinin % 3 olduğu söylenir, ama asıl risk başka faktörlerden doğuyor. Ameliyat öncesi hekimlerden bilgi istemek en doğal hakkımız. Bir imzayla tüm sorumluluğu kabul etmek bu kadar kolay olmamalı, o yüzden şunları sormaktan çekinmeyin lütfen:

-Anestezi öncesi, anemi gibi kan hastalığı bakılıyor mu? (kansızlık varsa operasyon gerekli tedavi yapıldıktan sonraya ertelenebilir.)

-Anestezi öncesi damar içi serum bağlanıyor mu? ( acil durumda kan basıncı düştüğünden damar bulmak zor olduğu için damar yolu açılana kadar geç olabileceği ihtimaline karşın ve serum yoluyla ağrı kesici verebilmek için )

-Ameliyat öncesi ve hatta esnasında, ağrı kesici veriliyor mu?

-Soluk borusuna solunum tüpü takılıyor mu? ( solunum yolu tıkanmaları çok sık olabiliyormuş özellikle basık yüzlü cinslerde)
Her satırı dikkatle okudum. Bu yazdıklarınız çok önemli.
Benim Şeker'im için en çok kaçtığım ve düşünmek bile istemediğim bir konu kısırlaştırma. Büyüyünce bunu yapmak istemiyordum veya yapacaksam da olabildiğince geciktirmeyi düşünüyordum. Ciddi uyarılar yazmışsınız...
Mırmır'a geçmiş olsun. Ameliyat tarihi belirlendi mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-13, 05:50   #92

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Kizginliga girdiklerinde o miyavlayip yerlerde sürünmeler inanin bu ameliyat isinden daha aci.
Ben sahsen dayanamadim ertesi gün veterinere gittik oda hormonlarini düzeltici bir ilac verdi ki bu ilaci kisirlastirma ameliyatina gün aldigimiz icin verdi yoksa cok ama cok zararli bir ilac.

O ilac sayesinde kizginligini %50 azaldi, ama %50 bile bizi mahvetmeye yetti

Cok sükür bitti gitti, simdi sira pasamda ama erkek kedilerin erken ameliyat durumu yok gerci bizim sansimiza mavisimde 1 yasini doldurdu sonra kizginliga girdi.

Pasada 1 yasini doldursa, sonra ergenlige girse harika olacak, birde evde disi bir kedi var pasa büyüdügünde mavis zor seyler yasayacak, pasa cok dik kafali bir kedi, yasak tanimaz onu mavisden uzak tutmayi basaramayiz büyük ihtimalle.

Aslinda bu benim en merak ettigim seylerden biri, belki bu konuda bir baslikda acabilirim.
Mavis kisirlastirilmis bir disi kedi fakat pasa olgunluga eristiginde durum ne olacak?
Mavisi rahat birakmayacak bunu tahmin edebiliyorum ama iyide kisirlastirilmis bir kedi ciftlesirmi?
Buna yanasmayacakdir, bu durumda evde bir disi kedi var ama pasa yaklasamadiginda pasa iyice kecileri kacirmazmi?

Birde evde cocuklar var, pasa saldiriya gecdimi "Hop aile var" desek ise yararmi
Ne yapacagiz bu delicocukla bilmiyorum

Cok karmasik seyler bakalim daha neler yasayacagiz. Benim canlarim gelecekde bizlere daha ne anilar yükleyecekler merakla bekliyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-13, 06:01   #93

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

He! söylemeyi unuttum treacle pasanin yarasi cok derin degildi, herhangi birsey yapmadik zaten yapmakda mümkün degil, pasa ele avuca sigmayan bir kedi.

Ortaligi ayagi kaldiriyor, onu sevme disinda elinizde tutmaniz imkansiz. Öpüyorum diye ses cikarmiyor ama öpmeyi kes hemen kucakdan atliyor

Tirnaklarini keseyim dedim mavise saldiriyor diye, mahvetti bizi, öyle bir feryat ediyor ki dersin derisini falan yüzüyorsun
Mavisde pasa bagirmaya baslayinca basimiza dikiliyor elimize pati atiyor birakin onu diye, kendimi iskenceci saniyorum o anlarda.

Tirnagini kesmesem mavisin gözüne falan pati atiyor aklim cikiyor gözüne birsey olacak diye, tirnaklar kesilince patide atsa tirnak cikmadigi icin icimde rahat oluyor.
m
Mavisim ses cikarmaz aliriz kucagimiza keseriz tirnaklari koyariz yere.

Bu delicocuk ugrastiriyor bizi, hani bir kediylede ugrasmiyorsun ki, birde mavis basimiza dikilip patiliyor bizi, mavisimi tutalim, pasayimi zaptedelim yoksa arada ben tirnakmi keseyim.

Tirnak kesenler iyi bilir onun belli bir yeri var o yerden iceri keserseniz kanar ve kani durduramazsiniz.
Zaten dikkat gerektiren birsey kipir kipirda bir kedi olunca ter icinde kaldik esimle cocuklarla.

Ama basardik tabi simdilik, biraz daha büyüdügünde sanirim artik tirnak kesme olayi olmayacak, bu delicocuk bizi yerde kestirmez o tirnaklari
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-13, 22:38   #94

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kizginliga girdiklerinde o miyavlayip yerlerde sürünmeler inanin bu ameliyat isinden daha aci.
Ben sahsen dayanamadim ertesi gün veterinere gittik oda hormonlarini düzeltici bir ilac verdi ki bu ilaci kisirlastirma ameliyatina gün aldigimiz icin verdi yoksa cok ama cok zararli bir ilac.

O ilac sayesinde kizginligini %50 azaldi, ama %50 bile bizi mahvetmeye yetti

Cok sükür bitti gitti, simdi sira pasamda ama erkek kedilerin erken ameliyat durumu yok gerci bizim sansimiza mavisimde 1 yasini doldurdu sonra kizginliga girdi.

Pasada 1 yasini doldursa, sonra ergenlige girse harika olacak, birde evde disi bir kedi var pasa büyüdügünde mavis zor seyler yasayacak, pasa cok dik kafali bir kedi, yasak tanimaz onu mavisden uzak tutmayi basaramayiz büyük ihtimalle.

Aslinda bu benim en merak ettigim seylerden biri, belki bu konuda bir baslikda acabilirim.
Mavis kisirlastirilmis bir disi kedi fakat pasa olgunluga eristiginde durum ne olacak?
Mavisi rahat birakmayacak bunu tahmin edebiliyorum ama iyide kisirlastirilmis bir kedi ciftlesirmi?
Buna yanasmayacakdir, bu durumda evde bir disi kedi var ama pasa yaklasamadiginda pasa iyice kecileri kacirmazmi?

Birde evde cocuklar var, pasa saldiriya gecdimi "Hop aile var" desek ise yararmi
Ne yapacagiz bu delicocukla bilmiyorum

Cok karmasik seyler bakalim daha neler yasayacagiz. Benim canlarim gelecekde bizlere daha ne anilar yükleyecekler merakla bekliyoruz
Elif'ciğim işin zor kolaylıklar diliyorum.Paşanın 1 yaşını bekleyeceğini hiç sanmıyorum çünkü evde dişi bir kedi var onun kokusuyla erken kızgınlığa girebilir umarım 1 yaşına kalır ama sanmıyorum. Onun dışında mavişin kısırlaştırılması nasıl yapıldı yazmıştın sanırım ama hatırlayamadım. Yanlış bilmiyorsam eğer tüplerin bağlanma şeklinde olduysa kızgınlığa giriyor çiftleşiyor ama yavru olmuyor diye biliyorum .Bence sen bunu araştır .Her nasıl olduysa olsun paşa mavişi rahat bırakmaz .. Bildiklerim de doğru ise sizin evi hareketli günler bekliyor.. Sen de nasıl bir kaynana olursun artık onu da bilemiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 00:20   #95

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Pasam kizginliga girerse neler yasariz hic bilmiyorum, su etrafa püskürtme olmasa cok iyi olacak bu durum beni korkutuyor.
Cok titiz biriyim kötü birsey koklarsam hemen sivilce cikar bende.

Tuvaletlerini gün icinde 3-4 kez temizlerim, bazen tek bir cis yapmis oluyorlar, birini kuma giderken görsem hemen temizliyorum.

Kötükoku olmasin evde cok sinir oluyorum hemen yok etmeliyim yani.
Ama pasamda gaz cikarma konusunda rekora gidiyor
Ben bukadar gaz yapan bir kedi daha görmedim.

Sizinkilerde öylemi bilmiyorum ama mavisin gaz cikardigina daha tanik olmadim.
Hanimefendiligini hic bozmaz ama bu delicocuk tam gelip yastigimin dibine yatiyor aman ne tatli diyorsun öpüyorsun, beyfendi yayiliyor iyice saliyor ne varsa bagirsakda, bir burna sahip olduguna pisman oluyorsun.

Misafirde dinlemiyor kim gelse atliyor kucaga sevimlide yaramaz, yayiliyor misafirin kucagina aman ne tatliymis demeye kalmiyor misafir kolonyasini saliyor ortaliga, millet sevecegine binpisman, gazmi cikardi bu fena kokdu diyorlar
Hemen aliyorum kucakdan git oyna diyip birakiyorum yere ama kucak gülü yerde kalirmi, bir hamlede atliyor kucaga yine...

Bu delicocuk milletin kediler cok gaz yapar diye algilamasina neden oluyor, diyorum mavis hic yapmaz, pasa bir baskadir.
Suana kadar sunu söylemeyen bir bayan arkadasim olmadi "Desene tipik erkek, kedide olsa degismiyor"
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 00:42   #96

İstanbul (Avrupa Yakası)
Yagmur35 Çevrimdışı

oturduğumuz yerde kahkahalara boğdunuz bizi allah siz uzun ömür versin ........... annemde ekledi evet ah şu erkekler diye)))............
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 01:13   #97

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Pasam kizginliga girerse neler yasariz hic bilmiyorum, su etrafa püskürtme olmasa cok iyi olacak bu durum beni korkutuyor.
Cok titiz biriyim kötü birsey koklarsam hemen sivilce cikar bende.

Tuvaletlerini gün icinde 3-4 kez temizlerim, bazen tek bir cis yapmis oluyorlar, birini kuma giderken görsem hemen temizliyorum.

Kötükoku olmasin evde cok sinir oluyorum hemen yok etmeliyim yani.
Ama pasamda gaz cikarma konusunda rekora gidiyor
Ben bukadar gaz yapan bir kedi daha görmedim.

Sizinkilerde öylemi bilmiyorum ama mavisin gaz cikardigina daha tanik olmadim.
Hanimefendiligini hic bozmaz ama bu delicocuk tam gelip yastigimin dibine yatiyor aman ne tatli diyorsun öpüyorsun, beyfendi yayiliyor iyice saliyor ne varsa bagirsakda, bir burna sahip olduguna pisman oluyorsun.

Misafirde dinlemiyor kim gelse atliyor kucaga sevimlide yaramaz, yayiliyor misafirin kucagina aman ne tatliymis demeye kalmiyor misafir kolonyasini saliyor ortaliga, millet sevecegine binpisman, gazmi cikardi bu fena kokdu diyorlar
Hemen aliyorum kucakdan git oyna diyip birakiyorum yere ama kucak gülü yerde kalirmi, bir hamlede atliyor kucaga yine...

Bu delicocuk milletin kediler cok gaz yapar diye algilamasina neden oluyor, diyorum mavis hic yapmaz, pasa bir baskadir.
Suana kadar sunu söylemeyen bir bayan arkadasim olmadi "Desene tipik erkek, kedide olsa degismiyor"
Akşam akşam iyi güldüm ...Benim oğlum çok efendi ablası hiç yapmaz öyle şeyleri.. İnan hiç duymadım sizden okuyorum ve çok şaşırıyordum. Sonradan komşumun bir dişi kedisi var aynı paşa gibiymiş onu duydum.Hiç veterinere danıştınız mı yedikleri mi neden oluyor hay Allah halen gülüyorum paşa da tam paşa yani ..
Evet ne yazık ki kızgınlık dönemi bıraktıkları koku çok fenaymış bunun için evinden yatak ve koltuk atanları duydum. Ben de çok titizim ve yaşamaktan çok korktum bir çok veterinere sordum bazıları erken kısırlaştırabilirsiniz hatta hiç kızgınlık yaşamadan kısırlaştırılması daha doğru diyenler oldu.Evde bakılan kediler daha sağlıklı beslendikleri için erken ergenliğe ulaşıyor dediler. Bazıları evet çok ağır koku bırakır koku çıkmaz ama kısırlaştırmam dediler. Kendi veterinerim erken kısırlaştırabilirsin dedi. Bir kaç muayne sonucu gelişimi tamamlamış dedi neye göre dedi bilmiyorum 7 ay civarı kısırlaştırdım. Şu ana kadar çok şükür sorun yaşamadım sanırım erken kısırlaştırılan erkek kedilerde idrar yolunda sorun oluyormuş biz yaşamdık inşallah ta yaşamayız .Beslenme çok önemli ve su içmeye teşvik ve bir de protein ağırlıklı beslenmemeli dediler bunlara çok özen gösterdim. Almanya da veterinerler ne düşünüyor bilmiyorum kısırlaştırma konusunda hiç fikirlerini aldınız mı ?Beni sorun yaşamdım ama sanırım risk var yaşanmayacak diye bir şey yok çok iyi araştırılmalı..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 02:11   #98

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Aslında Paşa'nın tipine bakılırsa böyle beyaz, ufak, narin, naif bir yavrudan hiç bu kadar gaz beklenmez
Görünüşe aldanmamak lazımmış..
Siz Paşa'nın tırnaklarını keserken Maviş'in Paşa'yı güya kurtarmaya çalışması çok hoşuma gitti. Kardeş dayanışması.
Bu arada ilerde o dönemde Paşa'nın Maviş'i kovalaması, Maviş'in size sığınıp yardım istemesi epey ilginç olacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 02:25   #99

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Akşam akşam iyi güldüm ...Benim oğlum çok efendi ablası hiç yapmaz öyle şeyleri.. İnan hiç duymadım sizden okuyorum ve çok şaşırıyordum. Sonradan komşumun bir dişi kedisi var aynı paşa gibiymiş onu duydum.Hiç veterinere danıştınız mı yedikleri mi neden oluyor hay Allah halen gülüyorum paşa da tam paşa yani ..
Evet ne yazık ki kızgınlık dönemi bıraktıkları koku çok fenaymış bunun için evinden yatak ve koltuk atanları duydum. Ben de çok titizim ve yaşamaktan çok korktum bir çok veterinere sordum bazıları erken kısırlaştırabilirsiniz hatta hiç kızgınlık yaşamadan kısırlaştırılması daha doğru diyenler oldu.Evde bakılan kediler daha sağlıklı beslendikleri için erken ergenliğe ulaşıyor dediler. Bazıları evet çok ağır koku bırakır koku çıkmaz ama kısırlaştırmam dediler. Kendi veterinerim erken kısırlaştırabilirsin dedi. Bir kaç muayne sonucu gelişimi tamamlamış dedi neye göre dedi bilmiyorum 7 ay civarı kısırlaştırdım. Şu ana kadar çok şükür sorun yaşamadım sanırım erken kısırlaştırılan erkek kedilerde idrar yolunda sorun oluyormuş biz yaşamdık inşallah ta yaşamayız .Beslenme çok önemli ve su içmeye teşvik ve bir de protein ağırlıklı beslenmemeli dediler bunlara çok özen gösterdim. Almanya da veterinerler ne düşünüyor bilmiyorum kısırlaştırma konusunda hiç fikirlerini aldınız mı ?Beni sorun yaşamdım ama sanırım risk var yaşanmayacak diye bir şey yok çok iyi araştırılmalı..
Mavis icin kisirlastirmayi sordugumuzda bize erkek olmadigi icin sorun yok, 6 ayi doldurdugunda getirirsiniz kisirlastiririz demislerdi.
Yani erkek kedilerin erken kisirlastirilamayacini onlarda söylüyor.

Bu konu o esnada beni ilgilendirmedigi icin erkek kedilerin kisirlastirma yasini sormamisdim.
Simdi bir pasam oldugu icin mecbur bilgi alacagiz.

Bu gaz cikarmaya gelince ben mavisi sahiplendigimde bir arkadas kedi almisdi hatta kedisi balkondan düsdü ve öldü daha sonra kedi almadi.

Erkek bir kedisi vardi ve bize kediler cok gaz yaparlar demisdi.
Yok dedim bende mavis hic öyle birsey yapmiyor.

Ne yalan söyleyeyim inanmamisdim cocuklari yapiyordur kedinin üstüne atiyorlardir diye aklimdan gecdi
Ama simdi ne demek istedigini anliyorum. Bu gaz cikarmanin bir saglik sorunu olabilecegini hic düsünmedim.
Bunuda sorucam veterinere aklima takildi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 02:54   #100

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aslında Paşa'nın tipine bakılırsa böyle beyaz, ufak, narin, naif bir yavrudan hiç bu kadar gaz beklenmez
Görünüşe aldanmamak lazımmış..
Siz Paşa'nın tırnaklarını keserken Maviş'in Paşa'yı güya kurtarmaya çalışması çok hoşuma gitti. Kardeş dayanışması.
Bu arada ilerde o dönemde Paşa'nın Maviş'i kovalaması, Maviş'in size sığınıp yardım istemesi epey ilginç olacak

Tipe bakilirsa hakikaten cok tatli bir kedi pasam ama icine aslan kacmis gibi yürüyor.
Öyle bir kabadayi yürüyüsü varki görmelisiniz, esim pitbull köpekleri gibi yürüyor diyor

Sanki yerin gögün tek sahibi, mavisi cokdan avucunun icine almis, ne isterse yapiyor yaptiriyor.
Mavis cok narindir o sert görünümü altinda o cok naifdir

Simdiden mavisi kovaliyor, mavis cogu kez careyi kacmakda buluyor. Bakmayin pasayi isirmis olmasina.
Pasa isirildiginda, biz hic tepki göstermedik cünkü mavisin canini burnuna getirdigini en iyi biz biliyoruz.

Kizim pasanin saldirilarina hep yalayarak cevap veriyor, pasa mavisin kulagini isiriyor mavis o esnada boynunun altini falan yaliyor, her firsatta temizliyor.

Pasa cok pis bir kedi, pis derken kötü anlaminda degil kendini temizlemeyi sevmeyen bir kedi.
Poposu pis sekilde gezer mesela, mamasini yer agzini temizlemez, kulak ici kirli olur.
Pasa temizse suan bunu mavise borclu, ha bire temizliyor.
Poposu kulaklari falan tertemiz

Ama pasa büyüdükce bu temizleme olayi dahada zorlasiyor, pasa sevmiyor yalanmayi.
Mavise kafa tutuyor.
Mavis bir kere pasayi öyle hapis etmisdiki kipirdayamiyordu, ne yapacak diye izledim, patilerini koltuk altina SIKISTIRDI, sonrada yalamaya basladi

Patilerini oynatamayan pasada öylece bana bakiyor, hic karismadim.
Hic karismiyorum mavisde benim gibi rahat edemiyor ne yapsin pasakli geziyor beyfendi, azicik temizlen dimi yok dagdan inme birak magaraadami gibi gezsin...

Kısırlastırma Ameliyatı-dscn2531jpg
Benim minik aslanim Tosunpasam, evimizin yaramaz cocugu, kaba saba, ele avuca sigmayan oglum.
Mavisim prensesim, gururlu agirbasli asil kizim benim.
Onlar benim herseyim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 07:27   #101

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Güldürdün beni, teşekkürler Benim kızımda prenseslikten, şu ağırbaşlılıktan eser yok, cinsiyetini mi bilememişim anlamadım, küçükken çok sık yapardı o da, büyüyünce seyrekleşti Allah'a şükür
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 11:23   #102

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Tipe bakilirsa hakikaten cok tatli bir kedi pasam ama icine aslan kacmis gibi yürüyor.
Öyle bir kabadayi yürüyüsü varki görmelisiniz, esim pitbull köpekleri gibi yürüyor diyor

Sanki yerin gögün tek sahibi, mavisi cokdan avucunun icine almis, ne isterse yapiyor yaptiriyor.
Mavis cok narindir o sert görünümü altinda o cok naifdir

Simdiden mavisi kovaliyor, mavis cogu kez careyi kacmakda buluyor. Bakmayin pasayi isirmis olmasina.
Pasa isirildiginda, biz hic tepki göstermedik cünkü mavisin canini burnuna getirdigini en iyi biz biliyoruz.

Kizim pasanin saldirilarina hep yalayarak cevap veriyor, pasa mavisin kulagini isiriyor mavis o esnada boynunun altini falan yaliyor, her firsatta temizliyor.

Pasa cok pis bir kedi, pis derken kötü anlaminda degil kendini temizlemeyi sevmeyen bir kedi.
Poposu pis sekilde gezer mesela, mamasini yer agzini temizlemez, kulak ici kirli olur.
Pasa temizse suan bunu mavise borclu, ha bire temizliyor.
Poposu kulaklari falan tertemiz

Ama pasa büyüdükce bu temizleme olayi dahada zorlasiyor, pasa sevmiyor yalanmayi.
Mavise kafa tutuyor.
Mavis bir kere pasayi öyle hapis etmisdiki kipirdayamiyordu, ne yapacak diye izledim, patilerini koltuk altina SIKISTIRDI, sonrada yalamaya basladi

Patilerini oynatamayan pasada öylece bana bakiyor, hic karismadim.
Hic karismiyorum mavisde benim gibi rahat edemiyor ne yapsin pasakli geziyor beyfendi, azicik temizlen dimi yok dagdan inme birak magaraadami gibi gezsin...

Dosya Eki 8944
Benim minik aslanim Tosunpasam, evimizin yaramaz cocugu, kaba saba, ele avuca sigmayan oglum.
Mavisim prensesim, gururlu agirbasli asil kizim benim.
Onlar benim herseyim

Paşa tipik bir tekir erkek kedi...Gerçekten erkek kediler kendini özellikle poposunu temizlemeyi sevmiyor. Minnoş pek temizlemez hatta anal kese tıkanmasını bir veteriner bundan olabileceğine dair bir şeyler söyledi. Yalanarak temizilerken dilleri tırtıklı anal keseleri açıyorlar demişti. Minnoş henüz yavruydu 4-5 ay sanırım annem ''gel oğlum poponu sileyim ''demiş anneme tekrarlatmadan gelmiş arkasını dönmüş ve kuyruğunu kaldırmış annem abartıyor dedik. Gözümüzün önünde yapınca inandık. veteriner ısrarla temizlemeyin bırakın temizlesin dedi alışır hep sizden bekler demişti ama olmuyor pis görünce temizledik alıştı ama arada yine temizlediğini görüyorum.Ağzını patilerini bedenini çok temizliyor popoya aynı özeni göstermiyor.
Erkek kediler gerçekten daha yaramaz ve hareketli oluyor özellikle tekir olanlar enerjileri hiç bitmiyor.Evde mutlu ise ve sevildiğinin farkında ise o zaman çok da şımarık oluyorlar. Birde erkek kediler de dişilere oranla bölgelerini sahiplenme duygusu daha hakim benim bölgem istediğim yaparım diyorlar...Bunları okuyunca minnoşun yavruyken yaptığı yaramazlıkları özledim çok şeker oluyorlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-13, 17:46   #103

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Kendiliginden eriyen dikis olmasi cok iyi gercekden.
Iltahap olmamasida güzel bir haber. Dikislerini yalamamasi icin ne yapiyorsunuz?
Ben o huniyi takmadim, mavisim yemek yiyemiyor ve cikarmak icin kendini cok yipratiyordu.

Onun yerine yine bu sitede bir arkadasin yaptigi gibi corapdan elbise yaptim, cok ise yaradi.
Onu tavsiye ederim.
Asagiyada resmini ekliyorum, bildiginiz külotlu corabi kedinin uzunlugunda kesiyorsunuz.
Alta dogru 4 delik yeri aciyorsunuz, (ayaklar icin) elbise gibi giydiriyorsunuz.

Yakasi biraz bol oldugundan boynundan cikarabiliyor, onu bir igne iplikle boynuna göre dikerseniz cikarmiyor.

Elbiselide cok tatli görünüyor yarasinida yalamiyor, istedigi gibide hareket edip kosup oynayabiliyor.

Dikisleri alindikdan sonra cikardik tabi elbiseyi, alismisiz mavis sanki ciplak dolasiyormus gibi gelmisdi, cok güldürmüsdü bizi

Bu çorap giyisi çok güzel olmuş .Benimde yapmam gerekiyor bu ince çoraplardan mı yoksa bizim muz çorap dediğimiz daha kalın dokulu bir çorap mı ? Yanlış anlamadıysam külotlu çorabın üst kısmı diz altı çoraplara baktım çok dar geldi fazla da esnemiyor. Külotlu çorabın üst kısmı mı olacak ? Ayrıca dikiş yerlerine günlük temizlik yaptın mı ? ya da her hangi bir şey sürmen gerekti i mi o zaman giysi engel olmadı mı ? Sordum çünkü pzt. günü sokaktan bulduğum kediyi kısırlaştırıyorum gündüz yalnız kalabilir sorun çıksın istemedim Yardımcı olursan sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-13, 19:32   #104

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Ben ilk önce bu elbiseyi ince tül corapdan yaptim, yetecegini düsündüm ama mavis onu ya diliyle ya tirnagiyla parcaladi.
Ozaman kalin yün corabim vardi ondan yaptim, 9 gün üstünde kaldi yirtamadi.
Külotlu corap diyorum cünkü külotlu coraplarin bacak kismi daha genis oluyor.

Kısırlastırma Ameliyatı-celjpg
Ben bu kisimdan kesdim

Name:  c.el2.jpg
Views: 1302
Size:  6,5 KB
Bu kirmizi yuvarlak yerden delik acdim, cok acmayin, cünkü esnedigi icin delik hemen büyüyor.

Kısırlastırma Ameliyatı-cel3jpg
Giydikden sonra özelikle yaka kismini dikin, yoksa boynundan cikarabiliyor.

Aslina bakarsaniz benim hic hosuma gitmedi mavise elbise giydirmek ama inanin en iyi carede buydu.
O huni cok sinir bozucu, bu elbise ona nazaran cok rahat.

Dikislerine gelince üzerine giri bir sprey püskürtmüslerdi, hic dokunmayin dediler bizde dokunmadik ama mavis o ilk yaptigim tül corabi yirtinca o gri spreyi yalamisdi

Cok sükür herhangi bir mikrop kapma olayi olmadi.

Birde sunu belirteyim, almanyada ameliyat sonrasi, ne insanlarda nede hayvanlarda antibotik vermezler.
Türkiyede mikrop kapma ihtimali icin hemen antibiotik hapi verdiklerini duymusdum, burda yok öyle birsey.
Cok büyük bir ameliyatta gecirseniz doktor herhangi bir iltahaplanma görmedikce vermez o ilaci, zaten antibiotik yazdirmakda cok zordur.
Mavisede verilmedi ve cok sükür gerekde kalmadi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-13, 20:32   #105

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Elif'ciğim çok teşekkür ederim çok güzel anlatmışsın. Ben aslında stres oldum bakan öğrenci ve uzun zaman başında olamayacaklar hatta ilk gün operasyon sonrası ayılmadan hemen veriyorlarmış belki o gün ben alırım. Şimdi den önlemeni almak istedim .Operasyon sonrası fakülte karşısında hazır narkoz almışken dişlerine baktıracağım belki bakım yaparlar sonra eve getiririm ama ya sonra bilemiyorum .Antibiyotik veriyorlarmış belki 1 hafta etkili bir antibiyotik varmış onu verirler dedi Her şey o gün belli olacak..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları