Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 19-09-13, 23:16   #46

nilnehriyim üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
nilnehriyim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kısırlastırma Ameliyatı

pıtırsonic sana da çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler benim ve kedisini kısırlaştıracak olan herkes için çok önemli bilgiler. bunları her veteriner söylemiyor yazık ki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 16:40   #47

Jagger üyesinin avatarı

İçel (Mersin)
Jagger Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Esim yemek getirdi, esimin elinden yedi sadece yemegini baska türlü ben ne diller döktüm hic yanasmadi.
Cok sükür yedigini gördüm ya! icim rahatladi.
Benelif, geçmiş olsun. Halsizliği ve iştahsızlığı konusunda kesinlikle endişelenme. Sonuçta adı her ne olursa olsun bir operasyon geçirdi ve bahsettiğin şeyler bu süreçte yaşanabilecek normal şeyler. Laptopın üstünde uyumaya da başlamış ya, için rahat olsun
Mia da 4 gün önce kısırlaştırıldı. Fakat bizim süreç herkesten biraz daha zor geçti.

Evimizde tadilat olduğu için kızım 20 gün boyunca kliniğin pansiyonunda kaldı. Bebek gibi baktılar, tüm özeni gösterdiler, herkes ayrı ayrı ilgilendi. Yine de çok ciddi adaptasyon sorunumuz oldu. 2 güne bir ziyaretine gitmeme rağmen fazlasıyla agresif ve yabancı insanlara katlanamayan, kocaman eve sığamayan kızım için -haliyle- ilk gece çok zor geçmiş, kaçmaya çalışmış; ön patilerinin tırnakları kanlanmış ve burnuyla sürekli demiri eşelemeye çalıştığı için burnunda kocaman bir yara oluşturmuştu. Gördüğümde çıldırdım, doktorumuz bu durumda operasyonun son gün yapılmasını uygun gördü. (Psikolojik açıdan da yaralar oluşmaması için.)

Ben ziyarete gitmeye devam ettim. Her gittiğimde yalvarırcasına bakışları, götür beni buradan der gibi inlemeleri ameliyat günü için beni daha çok endişelendiriyordu. Ben stres oldukça evimizdeki ustalara yükleniyordum, işlerin olabildiğince çabuk bitmesi için. İşin başında planlarımız komple tadilatın 10 günde bitmesiydi. O bile nasıl geçecek derken, koca 20 gün kızım orada kaldı. 1 hafta sonra alışmıştı oraya, doktorlara ve çalışanlara. Tabi diğer kedi ve köpeklere de Bu sefer oradan çıkınca her şeyin değiştiği evimize nasıl adapte olacağını kara kara düşünmeye başladım. Orada daha fazla kalmaması için ufak tefek işler kalmasına rağmen Mia'yı eve getirmeye karar verdim, ameliyat tarihini 24 Eylül olarak belirledik. Aynı günün akşamı alacaktım. Aksilik çıkacak ya, mutfağa fayans döşeyecek işçilerden biri gelmedi ve iş uzadı. Bu durumda onu eve getirmem mümkün değildi. 1 gün daha orada bıraktım. Çok üzüldüm ama içim rahattı. En azından bir komplikasyon oluşursa orada olduğu için hemen müdahale edebilirlerdi. Şükür ki bir sorun çıkmamış. 25 Eylül akşamı eve getirdim kızımı. Kış yaklaştığı için tuvaletinin yerini değiştirmeyi umuyordum, askıya aldım bu değişikliği. Alıştığı düzeni bozmamak adına mamasının, suyunun, tuvaletinin yerini olduğu gibi bıraktım. Sevdiği şeyleri ortalığa saçtım. Ve Mia'yla kendimi salona kapattım.

Yarasıyla ilgili hiçbir endişem yoktu, çünkü ameliyatımız dikişsizdi, doku yapıştırıcı kullanıldı. Yabancıydım bu konuya ama öğrendim ki doku yapıştırma ile yara çok daha hızlı iyileşiyor, dikiş yapılmadığı için yaraya yabancı madde girmiyor ve enfeksiyona karşı yara korunmuş oluyor. Haliyle bakteri veya mantar üremelerinin de önüne geçiliyor.
Forumlarda dikişli operasyon sonralarını okuduğumda korkumdan neredeyse vazgeçecektim. Mia'da gözlemlediğim kadarıyla bu yol daha acısız ve estetik görünümlü. Daha 2. günümüzde boyunu aşan yükseklere zıplayışı da bunun kanıtıydı benim için. Yürüyüşünde hiçbir aksama yok. Rahat rahat kucağıma alabiliyorum, karnını korkmadan sevebiliyorum.
Tek sorunumuz iştahsızlık ve halsizlikti. Özellikle o kısmı alıntıladım senden. 1 öğünde neredeyse beni yiyen kızım, 2 gün boyunca 50 gr. mamayı bitiremedi. Ve gece gündüz uyudu. Evhamlı halin bana hiç yabancı değil, 2 gün boyunca rahatsız etmediğim insan kalmadı Tecrübeyle sabittir, bu durum kesinlikle normal. Özellikle Mia gibi öncesinde huzursuzluk ve düzen bozukluğu olmuşsa... Yeri geliyor bizler bile küçücük bir operasyonda günlerce kendimize gelemiyoruz. Bu açıdan bakıp daha az evhamlanmak lazım.

Bu arada nihayet bu sabah her şey normale döndü. Koşuyor, yiyor, oynuyor kızım yeniden. Maviş'in dikişleri için 10 gün sonrası demişsin, bugün alınacak sanırım. Nasıl oldu, her şey yolunda mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 17:53   #48

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Geçmiş olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 23:24   #49

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Jagger cok zor bir zaman olmus sizin icin ve kediniz icin, ben buna bile tahammmül edemezken siz birde ayri kalmak zorunda kalmissiniz üzüldüm.
Ama en azindan saglikli bir sekilde evine geri dönmüs bunada cok sevindim

Mavisin dikislerinin bugün alinmasi gerekiyordu ama haftasonu oldugu icin bugün kapaliydi veterineri bizde bunu bildigimizden dün gidip aldirdik dikisleri.

Veteriner iyilesmis tamamdir artik dedi, ama mavis ne yaptiysa biraz kanatmis, ince bir cizgi seklinde kanamis ve kurumus
Hep kontrol ettim bir kanama olursa hemen veterinere götürcekdim cok sükür o kabuklara dokunmadi yara kabuklanir ya o sekilde üzerinde duruyor.

Oranin tüyü yok suan, sanirim bayagi uzun sürecek o ciplak yerin tüyle kaplanmasi.
Ama bu durumdan kizim cok memnun tüysüz yerini öpmekden büyük keyif aliyor, mavisde gidiklaniyor galiba komik degisik bir miyavlama sesi cikariyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 02:16   #50

uğurböceği üyesinin avatarı

Erzurum
uğurböceği Çevrimdışı

geçmiş olsun
kedilerde tüp bağlatma nedir onu anlamadım ben
tek yapacağı şey hamile kalmasını önlemek olur. o da % 100 bile değil (insanlarda böyle en azından )
hormon üreten yumurtalıklar.yani onlar kesin alınmalı
rahim enfeksiyonuna nasıl yatkınlık oluşturur sadece yumurtalığın alınması?ameliyatı steril yapmazsa zaten enfekte olur bi yerler. insanlarda menopozdan sonra myom denen uterus anomalisi küçülüyor hormon olmadığı için. rahim kanlanması azaldığı için atrofik kanama denen şey olabilir şu anda aklıma gelen tek olumsuz yön. sadece yumurtalığın alınması hangi mekanizmayla rahimde sorun yaratıyormuş acaba bunu da sorabilir misiniz veteriner hekiminize?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 13:43   #51

Mırni Çevrimdışı

nilnehriyim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok geçmiş olsun mırni. kediniz iyi mi şimdi. çok üzüldüm umarım kimse bunu yaşamak zorunda kalmaz. onların tırnağı incinse bizimde içimiz yanar
İyi şu anda hıç bır sıkıntı yok...ama bır hata yuzunden olmadık acılar çektı işte...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 14:37   #52

Jagger üyesinin avatarı

İçel (Mersin)
Jagger Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
1 saaten fazla surdu ve normal bır amelıyat gıbı olmadı daha buyuk yer açılıp parca arandı buyuk sıkıntılar çektı kızım bır ben bılırım bır Allah bılır neler çektık..
şimdı ıyı Allaha şukur
inşallah kımse bunları yaşamaz...
Şimdi dikkatimi çekti yorumunuz.
Geçmiş olsun. Kızınızla beraber sağlıklı bir ömür dilerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 14:39   #53

Jagger üyesinin avatarı

İçel (Mersin)
Jagger Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Oranin tüyü yok suan, sanirim bayagi uzun sürecek o ciplak yerin tüyle kaplanmasi.
Ama bu durumdan kizim cok memnun tüysüz yerini öpmekden büyük keyif aliyor, mavisde gidiklaniyor galiba komik degisik bir miyavlama sesi cikariyor
Çok sevindim, atlatmışsınız sıkıntının en büyüğünü. Maviş'e kocaman öpücükler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 22:02   #54

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Herkese geçmiş olsun.22-9-2013 te çokomel kısırlaştırma operasyonunu geçirdi,perşembe günü ziyarete gittiğimde vet in koyduğu mamayı yiyordu.Cuma günü eve geldik,kısırlaştırılmış mama vs verdik hatta kumuna gitti yapacağını yaptı....ctesi de pek bir şey yoktu pazar günü sürekli uyumaya başladı....yine pazar günü son antibiyotiğini yaptırmaya gittiğimde veterinere...iştahsızlık var dedim -endişelenmeyin dedi...o mutlaka yer size trip atıyor dur dedi...bu arada giriş katında oturuuyoruz...kedim bahçeye atlamak istedi..vet dışarı salmayın demişti,bu arada katiyen kucağıma gelmeyen çoko kucağımda uyumaya başladı ,ısırmalar,tırmalamalar neredeyse bitti..ne dersiniz arkadaşlar yorumlarınız?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 22:50   #55

Jagger üyesinin avatarı

İçel (Mersin)
Jagger Çevrimdışı

FATİH VOLKAN YENİTÜRK tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu arada katiyen kucağıma gelmeyen çoko kucağımda uyumaya başladı ,ısırmalar,tırmalamalar neredeyse bitti..ne dersiniz arkadaşlar yorumlarınız?
Size de geçmiş olsun.
Gündem konumuz aynı. "Bu Mia olamaz!" diyor her gören.
İnanılmaz uysal bir kimliğe büründü. Henüz 5 gün geçti; kalıcı mı, yoksa ameliyatın etkisi mi anlamış değilim. Klinikte agresifliği ün salmıştı. Ameliyat günü ve sonraki gün hepsi 'Yeni Mia'yı çok sevdik.' diye espriler yapıyordu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 01:28   #56

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

FATİH VOLKAN YENİTÜRK tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese geçmiş olsun.22-9-2013 te çokomel kısırlaştırma operasyonunu geçirdi,perşembe günü ziyarete gittiğimde vet in koyduğu mamayı yiyordu.Cuma günü eve geldik,kısırlaştırılmış mama vs verdik hatta kumuna gitti yapacağını yaptı....ctesi de pek bir şey yoktu pazar günü sürekli uyumaya başladı....yine pazar günü son antibiyotiğini yaptırmaya gittiğimde veterinere...iştahsızlık var dedim -endişelenmeyin dedi...o mutlaka yer size trip atıyor dur dedi...bu arada giriş katında oturuuyoruz...kedim bahçeye atlamak istedi..vet dışarı salmayın demişti,bu arada katiyen kucağıma gelmeyen çoko kucağımda uyumaya başladı ,ısırmalar,tırmalamalar neredeyse bitti..ne dersiniz arkadaşlar yorumlarınız?
Mavisde kisirlastirmadan sonra öyleydi, dikislerini aldirdik mavis hanim yine eski zamanina döndü.
Belki pasa yüzünden bilmiyorum ama ninja gibi duvarlarda geziyor, o sessiz uysal mavis halleri kisirlastirmayla gelmisdi ama 9-10 gün gecince hersey eskiye döndü

Bence ameliyat piskolojisi etkiliyor onlarida, ama daha sonra unutuyorlar hersey normale dönüyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 11:27   #57

TUZLA-İSTANBUL

ishal başladı,sabah kumunda gördüm...veterinerdeki mamayı yediği zaman hiç birşey olmamıştı,bonaçibo kısırlaştırılmış kedi maması verdikten sonra olanlar oldu,zamansız uyumaya hatta sürekli birşey yememeye başladı,aynı komplikasyon baldızıma gönderdiğim numuneyi kendi kedisine de verince olmuş,ama onda ishal yok uyuma var...şimdi ben çokoyu vete götürüyorum ,yerli mama yıda çöpe atıyorum,sokaktakilere kıyamam,tedaviyi oluyoruz ve adam gibi bir mamaya geçiyoruz,kısırlaştırılmadan evvelki mamada bir sorun yoktu..bunda sorun çıktı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 12:29   #58

len_74 üyesinin avatarı

Ankara
len_74 Çevrimdışı

Yaptırmanızı önermezdim ama çok tüyleri dökülür doğal hayatını yaşayamazsize küs bir şekilde hayatını devam ettirir psikolojisi çok bozuk olur kedilerin doğurduğu zamandaki mutluluğunu görseniz kesinlikle kısırlaştırmazdınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 13:09   #59

TUZLA-İSTANBUL

Jagger tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Size de geçmiş olsun.
Gündem konumuz aynı. "Bu Mia olamaz!" diyor her gören.
İnanılmaz uysal bir kimliğe büründü. Henüz 5 gün geçti; kalıcı mı, yoksa ameliyatın etkisi mi anlamış değilim. Klinikte agresifliği ün salmıştı. Ameliyat günü ve sonraki gün hepsi 'Yeni Mia'yı çok sevdik.' diye espriler yapıyordu
teşekkürler...eve getirdiğimiz gün hiç bir şeyi yoktu..hatta beraber oynadık,ama ne olduysa iki gün içinde oldu,durgunluk ...hele uzun süreli uyuma,en sevdiği şeyleri yememe.. bu sabah baldızımı aradım,dedimki sakın o bonaçibo mamanın tümünü verme diye..o da-karamel iki gündür halsiz ve uyuyor dedi bunlar o temiz mamanın üretttiği sterlized cat mamadan olduyani ameliyattan hemen sonra eskisi gibiydi evdeki mamayı yedikten sonra bunlar oldu. veterinerden yazılı belge ve mamanın laboratuar tetkikini isteyeceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 14:28   #60

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

len_74 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yaptırmanızı önermezdim ama çok tüyleri dökülür doğal hayatını yaşayamazsize küs bir şekilde hayatını devam ettirir psikolojisi çok bozuk olur kedilerin doğurduğu zamandaki mutluluğunu görseniz kesinlikle kısırlaştırmazdınız
Haddime olup olmadığını bilmiyorum ancak yanlış yönlendirmeyi engellemek için anlatıyorum.
Kediler, yavrularını sevebilirler, oynayabilirler ancak bu sevginin ötesinde "içgüdü" dediğimiz birtakım yönlendirici hisler bulunmaktadır. Çoğalmak, kısır döngüyü sağlamak için ürerler... Yani "onların mürüvvetini göreyim" şeklinde düşünmezler.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları