Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 18-09-13, 21:23   #31

Burcin üyesinin avatarı

İzmir
Burcin Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kısırlastırma Ameliyatı

çok geçmiş olsun, kedinizin durumu nedir?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-13, 21:58   #32

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Mavisim suan herzaman ki yerinde uyuyor.
Okadar yer yaptim kendisine, battaniyelerle donattim ama bizim kiz birakin beni herzamanki evimde uyuyayim dedi.
Evi yüksek ziplamasi gerekiyor bende önüne sehpa koydum, iki basamak olsun diye, mavisde o basamaklari kullanip cikip yatti.

Ameliyat icin verdigimizde, yatagini hazirlamisdim, üzerine sivi ceken özel bezlerden sermisdim, özelikle onu verdim, ameliyat sonrasi burda uyusun dedim, cok iyi düsünmüssünüz dediler aldilar.
Kizim orada yumusacik uyumus, cisinide yapmis bir tanem

Almaya gittigimizde cok fena titriyordu, gözleri kipkirmiziydi ama hic ses cikarmadan öylece bakiyordu.
o hali beni mahvetti, cok korkmus, götürdügüm battaniyeyi üstüne örttüm, yüzlerce kez öptüm, o titremesi durdu biran, sakinlesdi.
Eve geldik ama birakin beni evi dolasayim diyor, kizimin odasina yer yapmisdim, oraya koyup kapiyi kapadik.

Dikislerin üstünde gümüs renkli bir sprey yapmislar.
Klinikde veteriner anlatti bu gümüs spreyin faydasini ama ben mavisinin titremesini durdurmaya, korkusunu yok etmeye calisiyordum hic dinlemedim.

Esim yemek getirdi, esimin elinden yedi sadece yemegini baska türlü ben ne diller döktüm hic yanasmadi.
Cok sükür yedigini gördüm ya! icim rahatladi.

Birde gelip laptopun üstünde yatmazmi, okadar secenek var bizimkinin yattigi yere bakin

Ama cok inatci cikdi dikisleri yalama konusunda, önce hicbirsey yapmadan bizim mudahalelerimizle yalamasini engellemek istedik, ama her yalama girisiminde hayir mavis dedigimizde ürküyor ve sicrayip yer degistiriyordu.

Bakdim böyle olmuyor, verdikleri huniyi boynuna takdik, ama bu seferde su bile icemedi, kafayi saga sola vurmaya basladi, cikarmak icin kendince bircok yöntem denedi.
Cok yoruldu yine kiyamadim cikardim.

En sonunda corapdan bir elbise yaptim, cok gicik oldu ama digerlerinden daha cok ise yaradi en azindan yürüyebiliyor ve yalayamiyorda.

Simdilik durumumuz böyle, 10 gün sonra dikisleri alinacak. Ozaman kadar bir sekilde dikislerin zarar görmemesi icin ugrasacagiz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-13, 23:48   #33

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Kuzum benim ya alem bunlar çok geçmiş olsun laptop üzerine yatmasına güldüm sanki bırak onu benimle ilgilen gibi bir hali var her şeyin yolunda gitmesine sevindim inşallah en kısa zamanda eski haline döner. Ben size bir şey sormak istiyorum dişi kedi ameliyatları iki şekilde yapılıyormuş .Yanlış bilmiyorsam eğer birinde sadece yumurtalıkları rahim kalıyor diğerinde hepsi alınıyor. Size bu seçenekler soruldu mu ve hangisi önerildi. Bir arkadaşın dişi kedisi varda hangisi en doğru yöntem öğrenmek istedik .Tekrar geçmiş olsun...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-13, 23:57   #34

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Çok geçmiş olsun Elif Hanım.
Göreceği son ameliyat olur inş.
Laptobun üzerine belki de sıcaklığından faydalanmak için yatmıştır. Sık yapmıyorsa ondan olabilir. Huyuysa o ayrı.
Dikişler üzerindeki gümüş sprey benim yavrumun kalçasında da var şu an. Bildiğim kadarıyla derinin kurumasını hızlandırmak için. Yarayı sertleştiriyor, derileri kalın olduğu için dikişin kaynama sürecini hızlandırıyor. Belki ilaveten başka işlevleri de vardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 01:08   #35

Mırni Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kuzum benim ya alem bunlar çok geçmiş olsun laptop üzerine yatmasına güldüm sanki bırak onu benimle ilgilen gibi bir hali var her şeyin yolunda gitmesine sevindim inşallah en kısa zamanda eski haline döner. Ben size bir şey sormak istiyorum dişi kedi ameliyatları iki şekilde yapılıyormuş .Yanlış bilmiyorsam eğer birinde sadece yumurtalıkları rahim kalıyor diğerinde hepsi alınıyor. Size bu seçenekler soruldu mu ve hangisi önerildi. Bir arkadaşın dişi kedisi varda hangisi en doğru yöntem öğrenmek istedik .Tekrar geçmiş olsun...

Içerde parça bırakmak çok eskıde kalan bır yonetım artık hıç bır vet bunu yapmıyor çunku ıçerdekı parcalar zamanla kist oluyor bır çok sıkıntıya yol açıyor...ayrıcada kedı kızgınlığa gırıyor...çiftleşsınde hamıle kalmasın dıye başvurulan bır yontem yanı...
ama dedım ya çok zararlı ve eskı yontem amelıyat tam olmalı hem rahım hem yumurtalık alınmalı....
Benım dışı kedımın ıçınde parça bırakmışlar 1 sene sonra hem kızıştı hem ıçerdekı parçalar kist yaptı bu sebeple daha buyuk zor bır amelıyat olmak zorunda kaldı...
bu konuda çok ıyı ve deneyımlı bır profesorle ırtıbat kurduk ve 2.amelıyatı ona yaptırdık o nedenle epeyı bılgı edendım mevzu hakkında..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 01:11   #36

Mırni Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mavisim suan herzaman ki yerinde uyuyor.
Okadar yer yaptim kendisine, battaniyelerle donattim ama bizim kiz birakin beni herzamanki evimde uyuyayim dedi.
Evi yüksek ziplamasi gerekiyor bende önüne sehpa koydum, iki basamak olsun diye, mavisde o basamaklari kullanip cikip yatti.

Ameliyat icin verdigimizde, yatagini hazirlamisdim, üzerine sivi ceken özel bezlerden sermisdim, özelikle onu verdim, ameliyat sonrasi burda uyusun dedim, cok iyi düsünmüssünüz dediler aldilar.
Kizim orada yumusacik uyumus, cisinide yapmis bir tanem

Almaya gittigimizde cok fena titriyordu, gözleri kipkirmiziydi ama hic ses cikarmadan öylece bakiyordu.
o hali beni mahvetti, cok korkmus, götürdügüm battaniyeyi üstüne örttüm, yüzlerce kez öptüm, o titremesi durdu biran, sakinlesdi.
Eve geldik ama birakin beni evi dolasayim diyor, kizimin odasina yer yapmisdim, oraya koyup kapiyi kapadik.

Dikislerin üstünde gümüs renkli bir sprey yapmislar.
Klinikde veteriner anlatti bu gümüs spreyin faydasini ama ben mavisinin titremesini durdurmaya, korkusunu yok etmeye calisiyordum hic dinlemedim.

Esim yemek getirdi, esimin elinden yedi sadece yemegini baska türlü ben ne diller döktüm hic yanasmadi.
Cok sükür yedigini gördüm ya! icim rahatladi.

Birde gelip laptopun üstünde yatmazmi, okadar secenek var bizimkinin yattigi yere bakin

Ama cok inatci cikdi dikisleri yalama konusunda, önce hicbirsey yapmadan bizim mudahalelerimizle yalamasini engellemek istedik, ama her yalama girisiminde hayir mavis dedigimizde ürküyor ve sicrayip yer degistiriyordu.

Bakdim böyle olmuyor, verdikleri huniyi boynuna takdik, ama bu seferde su bile icemedi, kafayi saga sola vurmaya basladi, cikarmak icin kendince bircok yöntem denedi.
Cok yoruldu yine kiyamadim cikardim.

En sonunda corapdan bir elbise yaptim, cok gicik oldu ama digerlerinden daha cok ise yaradi en azindan yürüyebiliyor ve yalayamiyorda.

Simdilik durumumuz böyle, 10 gün sonra dikisleri alinacak. Ozaman kadar bir sekilde dikislerin zarar görmemesi icin ugrasacagiz.

Geçmiş olsun çok sevındım başarılı bır operasyon geçırmesne...
bır an önce ıyıleşır ınşallah...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 01:17   #37

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Suan aglayacagim nerdeyse, gidip benim yorganimin altina girmisdi, bende hic rahatsiz etmedim uyusunda kendine gelsin dedim.
Ama o yorganin altindayken tül corabi yirtmis, yarasini yalamis, yaranin üzerindeki gümüs sprey kalmamis
Elim ayagim titredi, icim bir hos oldu. Kislik kalin bir corabim vardi, hemen onu kesdim tekrardan elbise yaptim bogaz kisminida cikaramasin diye boynuna uygun diktim.
Bu dikis yalama isine kafayi takdi, cok sükür dikis acilmamis, kan falan yokdu.
O huniden se corap daha iyidir düsüncesindeyim hala ama bu kalin corabada birsey yapmayi basarirsa mecbur takicam o huniyi

Hülya bizim ameliyatta hicbirsey sormadilar, ne yapacaklarini bize anlattilar sadece.
Bu klinikde 5-6 doktor var, artik isin piri olmuslar. Almanyada zaten kedisiz köpeksiz ev yok, kedisi köpegi olmayanin ya hamsteri var ya tavsani yada baska birseyi.

O nedenle cok profosyonle insanlar bana cok güven veriyorlar.
Tek begenmedigim seyleri bekleme odasinda köpekler kuslar hepsi ayni yerde bekliyor.
Tamam kafesleri var ama yinede huzursuz oluyor hayvanlar. Kediler kuslara gözünü dikiyor köpekler kedilere.

Neyse konudan saptim sanirim, yani bizimkinin baglantiyi kesmisler yumurtalari almamislar.
Sorun olurmu diye sordu esim sorun olmaz dediler, artik kizginligada girmeyecekmis, korkacak hicbirsey yok dediler.
Bakalim insallah dedikleri gibi olur...

Bu konu en son " 19-09-13 " tarihinde saat 01:25 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 01:30   #38

Mırni Çevrimdışı

Dıkışler kolay kolay patlamaz merak etmeyın...
bu arada yumurtalıklarıda alsalar ıyı olurmuş benım kedımın başınada gelen buydu...
ıçerdekı yumurtalar bır sure sonra kıst yapıyormuş bazen kızgınlık hormonuda salgılıyor...
Profesorle göruştum bu amelıyat bıçımın çok yanlış olduğunu beyan ettı bıze...
inşallah sızınkının başına oyle bır şey gelmez....
sızı endışelendırmek istemezdım kusura bakmayın lakın başıma geldığı ıçın bılgılendırmek istedım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 01:40   #39

nilnehriyim üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
nilnehriyim Çevrimdışı

mırni hangi operasyonu yaptırmak en doğru olanı. özel bir adı var mı? bende korkuyorum içeride parça bırakıp tekrar kızgınlığa girmesine neden oluyorlar diye. ikinci ameliyeta gerek kalmaması için baştan en doğrusunu yaptırmak istiyorum. en doğru kısırlaştırma yöntemi nedir? veterinere sormak iswtemiyorum çünkü hepsi işine geleni söylüyor hiç güvenim yok o yüzden.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 01:41   #40

nilnehriyim Çevrimdışı

bu arada geçmiş olsun benelif umarım en kısa zamanda iyileşir kızın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 11:37   #41

Pıtırsonic Çevrimdışı

yumurtalıkların ve rahmin birlikte alınması en iyi yöntem. ben de bu şekilde yaptırdım. rahim kalırsa ileride iltihap, kist vb. problemler çıkıyor. yumurtalıklar kalırsa da tekrar kızgınlığa giriyorlar. bu da yine kist oluşumuna sebep olabiliyor. genelde yumurtalıklar bırakılmaz, bırakılması önerilmez de.. rahmi bazı hekimler almıyor ki onun da alınması öneriliyor ama yumurtalıkları kişinin isteği dışında operasyon tam yapılırsa tamamen alıyorlar aslında en azından Türkiye'de benim görüştüğüm, bilgi aldığım yerlerde bu şekilde anlatıldı. bazı kişiler kedisinin çiftleşmeye devam etmesini istediğini belirttiğinde yine tehlikeleri anlatılır ama bu isteğe göre yumurtalıklar bırakılabiliyor.. hatta bir siteden alıntı yapayım yumurtalıkların bırakılmasıyla ilgili:

"Operasyon için uygulanan farklı yöntemlerin içinde en fazla uygulananı ve tercih edileni yukarda anlattığımız yöntemdir. Bu yöntem dışında hysterectomi denilen metod da uygulanmaktadır. Sadece uterusun alınmasıyla kısırlaştırma sağlanılan bu yöntem ile yumurtalıklardan bir veya ikisi bırakılır. Böylece dişi seksüel faliyetlerine devam edebilir. Ancak hormon metabolizması faaliyetine devam ettiğinden kedilerde sürekli kızgınlık hali görülebilir. Ayrıca ileri dönemlerde yumurtalıklarda kist şekillenme olasılığı da yüksek olduğundan tercih edilen bir yöntem değildir."

alıntı: Ovariohysterectomie (DiÅ376;i Kedilerin KısırlaÅ376;tırılması) » Kedi KısırlaÅ376;tırma ve Genital Organ Operasyonları, Köpek BaÅ376; ve Boyun Bölgesi Operasyonları

çoğu konuyla ilgili bilgi veren yazılardan da, birebir hekimlerle görüşmelerinizden de benzer cevabı alırsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 12:13   #42

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bende uygun olanın ya da daha sağlıklı olanın hepsinin birden alınması olarak biliyorum. Aynen pıtırsonik ve mırni arkadaşın dediği gibi. Veterinerlerin bu konudaki söyledikleri aslında farklılık gösteriyor en azından bizim ülkemizde böyle. Almanya'da evde çok hayvan besleyen var veterinerleri daha deneyimli olabilir diye düşündüm neyi tercih edeceklerini merak ettim. Eğer bunu tercih ettilerse bir bildikleri vardır mutlaka ..Tekrar geçmiş olsun...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 16:56   #43

Mırni Çevrimdışı

nilnehriyim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mırni hangi operasyonu yaptırmak en doğru olanı. özel bir adı var mı? bende korkuyorum içeride parça bırakıp tekrar kızgınlığa girmesine neden oluyorlar diye. ikinci ameliyeta gerek kalmaması için baştan en doğrusunu yaptırmak istiyorum. en doğru kısırlaştırma yöntemi nedir? veterinere sormak iswtemiyorum çünkü hepsi işine geleni söylüyor hiç güvenim yok o yüzden.
Yukarıdaki postumda beyan ettığım gıbı hem rahım hem yumurtalığın alınması lazım...
Profesor İsmail kırşan ıle detaylı göruştum bu konuyu kendısı bu konuda ulkede en ıyı doktorlardan bırı..avcılardakı üniversite hastanesınde pazartesı gunlerı oluyor istanbuldaysanız gıdıp göruşebılırsınız..

mırnide yumrtalıkları bırakmışlardı hem kızgınlığa gırıyordu hemde kalan yumurtalıklar kist oldu sonra temmuzda tekrar amelıyat oldu bu nedenle ismaıl bey yaptı bu operasyonu 1 saaten fazla surdu ve normal bır amelıyat gıbı olmadı daha buyuk yer açılıp parca arandı buyuk sıkıntılar çektı kızım bır ben bılırım bır Allah bılır neler çektık..
şimdı ıyı Allaha şukur
inşallah kımse bunları yaşamaz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 23:13   #44

nilnehriyim Çevrimdışı

çok geçmiş olsun mırni. kediniz iyi mi şimdi. çok üzüldüm umarım kimse bunu yaşamak zorunda kalmaz. onların tırnağı incinse bizimde içimiz yanar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 23:14   #45

nilnehriyim Çevrimdışı

hem yumurtalık hem rahim alınması gerektiğini bilmiyordum.kedimi kısırlaştırırken sayenizde bu ayrıntıya dikkat edicem kafalarına göre ameliyat yapmamalılar.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları