Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 14-09-13, 20:30   #1

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı
Question Kısırlastırma Ameliyatı

Arkadaslar 18.09.2013 yani önümüzdeki Carsamba günü, saat 11:00´da mavisim ameliyat olacak.
Simdiden korkuyorum, stres yüzünden midemde yanmalar oluyor.

Bu kisirlastirma ameliyatini yaptirmis olan arkadaslardan öneri yada tavsiye almak istiyorum.
ilk kez böyle birsey basima geliyor ve cok endiseliyim.

Mavis´in uyudugu belli bir yer yok, ya kizimin yaninda ya bizim yanimizda yada oturma odasinda koltukda uyur.
Cani nerde istiyorsa yani, orda yatar. Ama ameliyat sonrasi belli biryerde tutmam gerek diye düsünüyorum, bu nedenle büyük bir yatak alayim diyorum.

Ama o yatakda uyurmu? yatagi yeremi yoksa koltuk yada yatagin üstünemi koyayim?
Yere koyarsam üsürmü?
Tuvaletini ne yapmaliyim?

Böyle kafamda onlarca soru var

Ameliyat öncesi sali aksamindan sonra yemek vermiyecekmisiz, sadece su serbest.
Carsamba sabah birakicagiz onlar bitince bizi arayacaklarmis. Bu sefer ameliyata girmeme izin yok malesef.

Bakalim neler yasayacagiz, insallah hicbirsey olmadan, kolayca atlatiriz bu ameliyati...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 21:09   #2

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kısırlastırma Ameliyatı

Şimdi den geçmiş olsun Minnoş erkek olduğu için dişi kedi kısırlaştırması deneyimim yok diğer arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlar.Dualarımız maviş ile olacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 21:45   #3

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şimdi den geçmiş olsun Minnoş erkek olduğu için dişi kedi kısırlaştırması deneyimim yok diğer arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlar.Dualarımız maviş ile olacak
Tesekkürler, insallah herhangi bir komplikasyon olmadan atlatiriz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 22:18   #4

Burcin üyesinin avatarı

İzmir
Burcin Çevrimdışı

arkadaşımın dişi kedisinden edindiğimiz tecrübeye göre yerde yatması daha iyi çünkü ilk başta narkozluyken yere düşebiliyorlar ilerde de dikişlerini zorluyor atlama zıplama hareketleri. mümkün olduğu kadar zıplayacağı yer olmazsa kaldığı odada daha iyi olur. tuvaletini de odaya koymuştuk o haliyle kalkıp ona yapmıştı. dikişli de olsalar pek yerlerinde durmuyorlar açıkçası
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 22:23   #5

sharemre üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
sharemre Çevrimdışı

dualarımız mavişle inşallah kazasız belasız atlatır ameliyatı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 22:58   #6

Pıtırsonic Çevrimdışı

geçmiş olsun, umarım sorunsuz atlatır operasyonu.

yatak alacaksanız yatağı yere koyun. Burcin'in dediği gibi ilk 2 gün, belki 3 gün çok yükseklere çıkamayacak. koltuklara çıkarken bile zorlandığını göreceksiniz. oranın sıcaklığı ne durumda bilemiyorum ama üşüyeceğini zannetmiyorum. kulaklarından vücut sıcaklığına bakıp gerekirse üzerine bir şeyler örtersiniz.

ilk gün eve getirdiğinizde narkozdan dolayı kasları gevşeyecek. dolayısıyla idrarını tutamayacak. bu yüzden ben, Pıtır'ı yatırdığım yerin altına genişçe bir naylon serip üzerine yumuşak hırkalar koymuştum. altındakini çok sık değiştiremezsiniz, yatıyor olacak ve kucağınıza aldığınızda canı yanar. bu yüzden emici şeyleri tercih edin. zaten idrarları sırılsıklam edecek şekilde ya da kokulu olmuyor, su gibi oluyor. üzerine havlu mendiller koyarak emdirebilirsiniz. 2. gün kendisi kumuna gider, tekrar idrar kaçırmaz.

ilk gün yürümekte zorlanacak ve dengesi de olmayacak. etrafta çarpıp zarar görebileceği sert köşeli eşya ya da arkasına girip saklanacağı dar yerler bırakmayın. hatta onu az eşyalı bir odaya koyup onun yanında vakit geçirebilirsiniz. tüm odalara en azından 1-2 gün için erişimi olmasın. bir köşeye sinerse ameliyatlı olduğundan çıkaramazsınız, dolayısıyla kontrol de edemezsiniz.

asla kucağınıza almayın. dikiş bölgeleri çok hassas, dolayısıyla ne kadar narkozlu da olsalar ağrıları oluyor. eve geldiğinde bakımı dışında çok temas etmeyin ama mutlaka devamlı konuşun. konuşmanın onları çok rahatlattığını düşünüyorum. 2-3 gün sonra toparlar biraz daha zaten. hatta 3-4 gün geçtikten sonra yüksek yerlere atlamaya başlar. bizimki 2. gün denemişti hatta.. 1 hafta sonra da eski haline döner
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 02:39   #7

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Cok tesekkür ediyorum arkadaslar ilgilenip yazdiniz benide cok mutlu ettiniz.

Pıtırsonic yazdiklarinizi okudugumda simdiden gözlerim doldu, mavisin kendini birakmis hali beni aglatacak galiba
Ben daynanamam gibi geliyor keske mecbur olmasaydim, keske hic narkoz almak zorunda kalmasaydi
Söyledikleriniz benim icin cok faydali oldu, kizimin odasini ayarliycam simdi dediklerinizi dikkate alarak.

Yatagini büyük alicam ve icine alti musambali bezlerden alicam petshopda görmüsdüm, siviyi hapsediyormus.
Arti battaniye sererim varsin islansin cok önemli degil 4-5 tane cocuk battaniyesi alirim, islandikca degistiririm sicak olsun yattigi yer.

Yaninda ben uyurum, gerekirse sabahlarim basinda, onun iyi oldugundan emin olmadan uyku tutmaz zaten.
Insallah hafif gecer ameliyati, cabuk toparlanir.
Rabbim mavisimi bana bagislasin insallah.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 11:32   #8

Pıtırsonic Çevrimdışı

ben de çok ağlamıştım, ne yalan söyleyeyim. o halleri baya bir iç acıtıyor. videoları da var hatta narkozluyken yürümeye çalıştığı ama şimdi bile baksam çok kötü oluyorum erkeklerin işi her zamanki gibi bunda da daha kolay. Murphy geldiğinde bir kaç saat sarhoş gibi yürüdü, komikti bile hatta. sonrasında normale döndü.

çabuk toparlanır, merak etmeyin. umarım hiçbir sorun da oluşmaz. veteriner size bilgi verecektir gerçi ama yine de söyleyeyim. tam olarak kendine gelmeden mama veya su vermeyin. bizim veterinerimizin söylediği, hareketlerinin normale döndüğünü gördüğünüzde verin dedi. yoksa hem soluk borusuna kaçabiliyormuş, hem de akciğerinde sıkıntı oluşabilirmiş. normale dönünce yaş mamayı biraz daha sulandırıp ezerek verebilirsiniz. ertesi gün kuru mama da yiyorlar ama yiyemezse bir süre bu şekilde devam edebilirsiniz. bir de zorunda kalmadıkça elizabeth yakalığı takmayın. mecbur kalırsanız kullanırsınız. yoksa daha çok bunalıma giriyorlar. biz hiç kullanmadık, gerek de olmamıştı zaten.

tüm iyi dileklerim Maviş'le birlikte. sizden de operasyon sonrası iyi haberleri bekliyorum çekeceği sıkıntı toplamda 1 hafta. umarım bu bir haftayı sorunsuz atlatır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 15:12   #9

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Insallah dediginiz gibi sorunsuz atlatiriz.
Yemek konusunu iyiki söylediniz cünkü ben hemen yataginin yanina yemek koyacakdim
Kendine gelmeden koymam simdi. Cok tesekkür ederim.

Biz pasayi ucakla getirdigimizde, mecbur kas gevsetici verdik veteriner önerdi, cünkü 5 dakika bir yerde durmuyordu, arabadada bagiriyorsa, ucakda mutlaka verin demisdi.

1mg vermemizi önermisdi, ama esim, vetinerin dedigi dozun %30´unu verdi.
Esim kimyagerdir, 25 senedir ilac firmasinda (Roche) calisiyor.

O dedi cok kücük veterinerin dedigi doz yüksek gelir dedi ve cok az verdi.
O bile pasayi kendisinden gecmesine yetti, gözleri yana kaydi.

Ucagin icinde ben bakayim uyuyormu dedim bir bakdim gözleri yana kaymis, kendimi tutamadim agladim. Sonra kizim gördü anne neden gözleri öyle oldu dedi, oda basladi aglamaya, (anasi gibi sulu gözlü kizim). Esim dedi cok normal 3-4 saat sonra düzelecek.

Dedigi gibide oldu, cok sükür bir sakatlik cikmadi o ilac yüzünden.
Mavisede ayni seyler olacak büyük ihtimalle, nasil dayanacagiz hicbir fikrim yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 23:40   #10

Pıtırsonic Çevrimdışı

ayıldıktan sonra alacaksınız değil mi? o ayılma aşaması çok kötü, gerisinde sadece pek yürüyemiyorlar. arka bacaklarını bir süre kullanamayacak, yerde sürüyecek. şimdiden söyleyeyim ki aldığınızda yanlış bir şey mi var diye paniklemeyin. ertesi gün, narkozun etkisini attığında arka bacaklarını kullanır. ben bir de Pıtır'ı ayılmadan aldım, evde ayıldı. o ayılana kadar ben bayılacaktım neredeyse.. ayılana kadar üzüntüden ağladım, ilk kıpırdandığında da sevinçten.. öyle kötü, garip bir şey ki kimseye tavsiye etmiyorum..

bizim eskiden yol için kullandığımız ilaç da aynı etkiyi gösteriyordu. kediler uyumaya direniyor, ama gözleri de kapanmaya başlayınca beyaz kısımları görünüyordu. ayılma süreci evde olursa çok çok daha kötü görünüyor. gözler açık, dil dışarıda duruyor ve belirli aralıklarla gözlerini kırpmanız lazım kurumaması için ama dediğim gibi ayıldıktan sonra alacaksanız ki çoğu özel ve belediye veterineri bu şekilde verir, o zaman sıkıntı yok.

bu arada ameliyattan çıkar çıkmaz eve gönderenleri hem herhangi bir soruna karşın, hem de kendi psikolojiniz açısından kimseye tavsiye etmiyorum. götürdüğüm klinik eve çok yakın diye sorun olmaz dedim ama o görüntü gerçekten kötü.. ilk ve umarım son kez Pıtır da yaşadım bunu, hiç önermiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 23:54   #11

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Yazdıklarınız okuyunca kedimin erkek olmasına şükür ettim çünkü gerçekten ameliyatları daha kolay. Ben yarım ayılmıştı sersem gibiydi aldım sersemlik o akşam devam etti ama hep yavaş yavaş açıldı ertesi gün yaramazlıklara bıraktığı yerden başladı...Uzman veterinerlerin elinde kolaylıkla atlatılabileceğine inanıyorum. Komşum iki dişi kedisini kısırlaştırdı çok çabuk iyileştiler eminim maviş te iyileşecek kolaylıklar diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-13, 00:08   #12

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Sabah 11 gibi getirin, biz ameliyat bittiginde size haber veririz, daha sonrada ayilinca arariz gelir alirsiniz dediler.

Insallah sizin anlattiginiz gibi görüntüler görmem, dili disarda gözlerini hic kirpmiyor falan ben öldügünü düsünüp telasa kapilabilirim cok kolay.

Ama anlatmaniz iyi oldu kendimi en kötüye hazirlamama neden oluyor. Ben soguk kanliyimdir ama su aglama isini yapmamam gerekiyor cocuklarimda hemen aglamaya basliyor cünkü.

Ben sanki hep yapmisim, cok normal seylermis gibi davranmaliyim, öyle olunca cocuklarimda telaslanmiyorlar.

Zaman yaklasdikca, heyecanimda artiyor aslinda hic gelmesin istiyorum o gün

Bana kalsa hic kisirlastirmak istemiyordum, kizim 1 yasina basdi ve ilk kez yerlerde yuvarlanmaya miril miril sesler cikarmaya basladi.
Kuyruk hep havada popo yukarda ceneyi yerlere sürterek geziyor evde.

Benim uslu kizim siyam kediler 4 aylikken kizginliga girer dediler, kizim 1 yasini doldurdu ancak girdi kizginliga.
Disi kediler miyavlar ortaligi ayaga kaldirir dediler hic sesi cikmiyor prensesimin, miril miril sarki gibi sessizce birseyler söylüyor.
Bütün aile onun bu haline dayanamiyoruz, esim ilac aldi 5 günlük bir hap verdiler hormonlari icin.
Bu ilaci uzun süre kullanmak cok sakincaliymis, bu nedenle kisirlastirmamizi veterinerimiz önerdi.

Bizde düsünüyorduk ama kizimin bu halleri yüzünden erkenden ameliyat günü aldik.
Bugün 4. hapini verdim, ve hic ses cikarmiyor o hareketleride yapmiyor artik.

Vazgecelim dedim, düzeldi diye ama esim biran önce olsun hayvan cok yipratiyor kendini, bu onun icin gerekli dedi.
Mecbur o zorlu süreden gecicez, yapacak birsey yok
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-13, 00:20   #13

Pıtırsonic Çevrimdışı

ben de eşinize katılıyorum. devamlı çekecek bunu yoksa. çiftleşmediği sürece riskli de zaten, çiftleşse yavrular olacak devamlı.. mecburen elbet yaşayacaktınız, bir an önce bitmiş olacak şimdi. ayıldıktan sonra vereceklerse hiç görmeyeceksiniz o görüntüleri. yalnızca arka ayaklarını sürüdüğünü göreceksiniz. bana taşıma kafesinde baygın verdiklerinde o cansızmış gibi görüntüsü yüzünden klinikte hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladım. neyse ki arkadaşım da gelmişti benimle bu durumu tahmin ettiğinden. ben de çok çabuk ağlıyorum, üzerine bir de soğuk kanlı da değilim ne yazık ki.. çok çok kötü o görüntü gerçekten. düşünenler için nasıl bir şeyle karşılaşacakları konusunda bilgi olsun, ona göre mümkünse ayıldıktan sonra teslim alınan yerde kısırlaştırsınlar. ek olarak arka ayaklarını sürümesi dışında iki adım atıp yana düşecek. bu da yine hem arka ayaklarını kullanamamasından, hem dengesini bulamamasından, hem de yorgunluğundan kaynaklanıyor. telaş etmeyin düştü diye. bu yüzden koltuk üzerine koymayın, aşağı düşer. hareketini de kısıtlamayın, çok huzursuzlanıyorlar. zaten ne olduğunu anlamadıkları için gerginlikleri ve tedirginlikleri oluyor. gezinsin, bir şey olmaz. o bölge zaten hareket etmediğinden dikişlerde sıkıntı yaratmaz. çarpacağı bir yer olmadığı sürece gezebilir. baya da zaman geçti kısırlaştıralı, bu kadarı kalmış aklımda. daha yeni yaşayan arkadaşların ekleyeceği şeyler olabilir. tekrar şimdiden geçmiş olsun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-13, 06:23   #14

Mırni Çevrimdışı

Arkadaşlar gereklı bılgılerı beyan etmışler...
bir eklemede bulunayım
en önemlı mevzu iyi bır doktor....ıçerde parça bırakmadan temız bır ameliyat yapması gerekıyor şayet ıçerde parça kalırsa hem kedı tekrar kızışıyor hemde parçalar kist olabılıyor ve sonuçta tekrar daha buyuk bır amelıyat olması gerekıyor başıma geldı malesef Allah kımseye göstermesın ıkıncı amelıyat sonrası çok zor...

bırde tavsıyem ılk gece orda kalsın amelıyattan çıktığı zamanda görmeyın..çok acı oluyor goruntulerı...uzulursunuz...bıraz kendını gelsın oyle yanına gıdın....

geçmiş olsun sağlıklı ve daha mutlu olarak yanınıza döner inşallah...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-13, 15:31   #15

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Tavsiyeleriniz icin tesekkürler, cok sagolun arkadaslar.
Veterinerimize güveniyoruz ama siz böyle diyince insan dogal olarak süphede kaliyor.
Insallah dediginiz gibi birsey olmaz, olmamasi icin dua edicez artik...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları