Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 17-03-15, 00:41   #1

Junioretr Çevrimdışı
Varsayılan Kedisizlik Çok Zor !

Merhabalar,

İzmir'de bir apartman dairesinin 4. katında yaşayan 3 kişilik bir aileyiz. Hayvanları çok seviyoruz, özellikle kedileri.

Bundan yaklaşık 2 yıl önce yazlığımızın bahçesinde ailesi tarafından terkedilmiş (ki sonradan öğrendikki annesine araba çarpmış) bir dişi yavruyu sahiplenip büyüttük. Kızgınlık dönemi geldiğinde kısırlaştırdık, tüm aşıları tedavileri yine eksiksiz yapılmıştı. Bir gün bir akşam salonda otururken pek de alışkın olmadığımız bir sessizlik... sesleniyoruz arıyoruz yok... evin altını üstüne getirdik yok... tek bir ihtimal vardı.. o da benim odamdaki pencereden aşağı atlaması.. gecenin bir saati indik tüm aile ışıklar fenerler aşağıya bakıyoruz yok.. hayır düşse yaşama ihtimali düşük de olsa var ama fazla uzağa gitmiş olamaması lazım.. ancak etrafta saatlerce aradık malesef bulamadık.. ilanlar astık, internete yazdık, komşularımıza duyurduk günlerce haftalarca aradık yok yok.. hatta babam öğle arası işinden gelip kedimizi aradı..çok zor günler geçirdik. Sonuç olarak Mira'dan bir daha hiç haber alamadık.

Bundan 4-5 ay sonra başka bir yavru daha sahiplendik, bunu da yine parkta açlıktan ölmeye yakın, bakıma ve tedaviye muhtaç haldeyken annem buluyor ve kucaklayıp eve getiriyor. İlk kedimizle hemen hemen aynı fiziksel özelliklerde, beyaz renk çoğunlukta olup sırt ve kafa bölgesinde kül grisi olan tekir cinsi... Oğluş'u da kısa sürede çok sevdik, ailemizin 4.bireyi oldu. Çok çabuk büyüdü.. bu da yine kapı pencere heveslisi olduğu için hemen tüm pencerelere hiç bir şekilde içeri dışarı açılmayan tel sineklikler yaptırdık ki kızgınlık dönemi vs. bir kazaya sebebiyet vermeyelim diye. Yine de malesef yazın balkon kapısının açık bulunduğu bir gün aşağı atladı/düştü.. hemen gittik aldık, fiziksel olarak bir sıkıntısı görünmüyordu ama biz yine de hemen veterinere götürdük ultrason vs. yapıldı bir iç kanaması var mı acaba diye, nitekim olmuş safra kesesi patlamış travmadan dolayı.. hemen İzmir'in en iyi cerrahlarından birini bulduk ve hastanede ameliyatı yapıldı, veterineri ameliyat edeceğim ama çok umutlu olmayın demesine rağmen ameliyetı iyi geçti ve 4. günün sonunda taburcu oldu.. izleyen 1 haftalık süre içerisinde de her gün antibiyotikleri yapıldı. Sonuç olarak nihayet yuvamıza sağlıklı bir şekilde tekrar döndü.

Bu kazadan aylar sonra, yine kendisi evde durmak istemeyip, apartmanda gezmek istiyor bize zorla kapıyı açtırıyor.. aralıksız ağlıyor.. hatta açmadığımız zaman zıplayıp kendisi kapı koluyla açıp çıkıyordu (bu şaka değil kendi gözümle şahit oldum).. bildiğiniz evin dış kapısını açıp apartmana çıkıyordu.. O çıktığında bizde sürekli arkasında nereye gidiyor napıyor peşindeyiz.. Yine bundan yaklaşık 40 gün önce bizim oğlan apartmandan çatıya çıkıyor ve çatıdan aşağıya atlıyor/düşüyor.. zemin kattaki dükkan sahipleri bir ses duyuyor çıkıp baktıklarında hareketsiz bir şekilde yatıyor.. malesef bu kez kurtaramıyoruz.

Ailecek yıkıldık resmen, annesini babasını kaybeden babamın bu kadar üzüldüğünü ben hayatımda görmemiştim. Annem'le ben de aynı şekilde. Bizim için bir ev kedisi değil, ailemizin bir üyesiydi. Kendine has yatış şekli (yüz üstü uyurdu), kucağa gelmesi, akşam yemeklerinde bize eşlik etmesi.. kendi tabağındaki en sevdiği yemekleri bırakıp da bizim tabaklarımıza sulanmasına bile çok alışmıştık.. hatta onun gidişinden sonra yokluğu o kadar hissediliyor ki, üzüntüden sofrada doğru düzgün bir şey konuşulmuyor bile ((

Konuşmak, belki de dertleşmek istediğim konu.. Nerede hata yaptık, yanlış cins kedi mi besliyoruz, sokağa çıkma içgüdülerini nasıl engelleyebilirdik? Evde tekir cins kedisi olanlar sokakla bağını kesip tamamen evde tutmayı nasıl başardılar. Uzun süredir gözlem yapma şansım olduğu için şunu çok iyi biliyorum ki, kedilerin eğitilmesi pek de mümkün değil (tuvalet eğitimi dışında), tamamen içgüdüleriyle hareket ediyorlar. 3 temel içgüdüsü olan; Beslenme, Üreme, Yakalama üzerinden gidiyor hayatları, hiç bir şekilde bu dürtüleri dizginlenmiyor.

Kedileri çok seviyoruz, eksikliğini derinden hissediyoruz ancak bu konuya kesin bir çözüm bulmadan yeni bir yavru almamız mümkün değil.

Hayvanları sevmeyen, doğayı ve insanı sevemez..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-15, 01:03   #2

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedisizlik Çok Zor !

pencere ve balkonlarda önlem olmadığı müddetçe düşmeleri kaçınılmaz.. bunun cinsle ilgisi yok, istisnaları hariç tutuyorum ancak çoğu kedi açık yer bulduğu zaman merak edip bakıyor ve dengesini kaybedip veya bir kuşun, sineğin peşinden gideyim derken düşebiliyor. evde kedi varsa balkon ve pencerelere önlem almak mecburi. ikinci kediniz muhtemelen kızgınlık döneminde dışarı çıkmak için kapı önünde bağırdı diye düşünüyorum. bir kere izin verirseniz her zaman çıkmak ister, bu yüzden izin vermeyip unutması sağlanmalı. benim kedilerimden biri de kapıları açıyor, dolayısıyla açmasını sakıncalı bulduğumuz kapıları (sokak kapısı ve mutfak kapısını) kilitli tutuyoruz. yani tekirse dışarı çıkmak ister gibi bir durum yok. kızgınlıkta olan kedi fırsatını bulduğu an kaçar, o içgüdüyle eş bulmak amacıyla evden gider. bu yüzden ev içinde önlem alıp kediyi de kısırlaştırmak gerekiyor ya da her kızgınlığında eş bulacaksınız ki bu pek mümkün değil. eğer bir daha sahiplenmeyi düşünürseniz tüm pencerelere sineklik, balkona da açıksa eğer ağ ya da çelik kafes tel germenizi öneririm. eğer açabiliyorsa sokak kapısını da kilitli tutabilirsiniz. zamanı geldiğinde de kediyi kısırlaştırırsınız.

sokak kapısını açık bıraksak kedilerimden ikisi dışarıyı merak edip keşfetmeye çalışır, eminim. diğer ikisi ise eşikten dışarı adımını atmaz. ancak kapı kapalıyken hiçbiri kapının önünde kapıyı açmamız için bağırmaz, çünkü açılmayacağı konusunda şartlanmış durumdalar ama bir kez bile müsaade etsek çıkmalarına, hep kapının önünde bağırmaya başlayacaklardır. bu konu en taviz verilmemesi gereken konu bana göre.. kedinin evde durmasını istiyorsanız hiçbir şekilde çıkarmamalısınız, bir kere bile çıkabileceklerini öğrendiklerinde hep istiyorlar.

vefat eden kedileriniz için de çok üzüldüm, başınız sağ olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-15, 01:59   #3

barisdragon Çevrimdışı

Kediniz ihmalden ölmüş, hiçbir şekilde balkona pencereye çıkmamalıydı. Bir de kısırlaştırdınız mı anlamadım. Kısırlaşmayan kedi çatıdan da atlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-15, 02:04   #4

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Basiniz sag olsun.. İcinizi dokmussunuz aslinda siz anlatmak istemissiniz. Ben hep bir canin kaybinin butun kedi kopek sahiplerini etkiledigini dusunmusumdur..
Benim de simdi ki kedimden once bi siyam kedim vardi ve 4.katta ki evin balkonundan bi marti pesine dusmustu bacagi kirilmisti.. Daha sonra da bahceli bir eve sahiplendirdim dusmesi onun icin hic korkutucu olmadi ve hep cikmak istedi.. Bazi seylere bazi ic gudulere engel olunmuyor ve benim kedim safkan siyamdi yani bunun kedi cinsiyle alakasi yok. Merakla alakasi var. Oyle ki bizim evin balkon demirleri cok yuksek ama atlamaya cok merakli bir kedimiz var actigimiz anda ziplamaya calisiyor ve eminim ki demirlere tutunamayip direk asagiya duser..
Aslina bakarsaniz biz kedi sahibi degiliz onlarin evcil insanlariyiz yani onlar ozgur biz onlara bagimliyiz..
Tekrar basiniz sagolsun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-15, 13:17   #5

Junioretr Çevrimdışı

Arkadaşlar yorumunuz ve destekleriniz için çok teşekkürler.

Pıtırsonic'in yorumuna %100 katılıyorum. Yaşam alanlarının yalnızca evin içi olarak tanımaları, kapı eşiğinden ötesinin yani apartman merdivenleri ve çevresinin olmadığını bilmeleri gerekiyor. Bir kere müsade edildiğinde de hep istediği bir gerçek. Her ne kadar biz bu çıkışlarını asgariye indirip, peşinden gitsek de.. mutlaka ki kontrolümüz dışında bir yerlere gidebiliyor. Kapıyı açmadığınız zaman da aralıksız ağlıyor, dayanamıyorsunuz

Kısırlaştırma konusunda, 1. kedimiz dişiydi onu kısırlaştırmıştık ancak 2. olan erkek kedimiz henüz 6-7 aylıktı kısırlaştırmamıza henüz zaman var demişti veterineri

Sevgiler,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-15, 13:49   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
Rh Negatif Çevrimdışı

ilk paragrafı okudum psikolojim bozuldu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-15, 14:49   #7

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Çok üzücü yazdıklarınız başınız sağolsun kışın pencereler kapalı olduğu için çok sorun değil de şimdi havalar ısınıyor ve biz de 13.katta oturuyoruz.camlarda sineklik var ama kapalı balkonun pencerelerinde yok.bir an önce yaptırmak lazım.hatta ben balkon kapısına da sineklik kapı istiyorum.ayrıca 2,5 yaşında oğlum var balkona demir de istiyorum.eşim 13.kata demir çok tuhaf olur dese de nası göründüğünden bana ne diyorum.balkon duvarı biraz kısa ve benim korkulu rüyam mazallah.kedimiz de balkona çok meraklı,oğlum da
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-15, 13:11   #8

vivelaamour Çevrimdışı

Maalesef kedi beslemek de çocuk büyütmek gibi. En ufak bir farkı yok sorumluluk aynı sorumluluk. Kedilerinizi isteyerek ihmal ettiğinize inanmıyorum ama bir saniyelik dalgınlık bile afacanlara fırsat oluyor maalesef. Biz taa 27. kattayız bir de bizi düşünün! Sineklik takıldı ama ona rağmen camı açılan odanın kapısı kapanıyor bir kaza olmasın diye. Sürekli kedimizin peşindeyiz çocuk gibi. İsterseniz bir cana daha kucak açın ama %100 sabır ve dikkat verebilecekseniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 16:28   #9

İstanbul (Avrupa Yakası)
Rh Negatif Çevrimdışı

ben bu forumdaki insanların samimiyetine hassasiyetine çok inanıyorum. ayrıca dikkat eder tabiki de
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-15, 17:39   #10

lulajale Çevrimdışı

Mia da kapıyı açtığımızda dışarı kaçmaya çalışıyor ama kendi kendine dış kapıyı hiçbirzaman açmaya kaçmaya çalışmadı sadece kapı açıldığında aklına gelir size tavsiyem tekir kedi almayın eğer öyle bi şikayetiniz varsa çünkü ben uslu bir tekir görmedim ve uzun tüylü kedi almaya çalışın eski kedimiz öyleydi ve gerçekten usluydu sokaktada dikkat edin uzun tüylü kediler daha uslu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-15, 18:43   #11

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Yazdıklarınızdan gerçekten çok etkilendim. Üzüntünüzü de tahmin edebiliyorum.

Kediler biraz garip yaratıklar. Dışardaki içeri girmek ister, içerdeki dışarı çıkmak ister. Anlamak mümkün değil. Ama taviz vermemek lazım sanırım.
Benimki biraz garip. Sokaktan bulduk. Bir süre dışarıda falan ilgilendik. Sonra ben onu aldım. Yaz zamanıydı yazlığa gittik. Orada da hep bahçede geçirdi. Sadece akşamları içeri aldık. Sonra geri döndük eve geldik. Ben yadırgar diye düşündüm. Bi yabancılık çekmedi. Ben sokak kapısını açıyorum eve girerken yada çıkarken, ayakkabımı giyerken falan. 1 metre geriden bana bakıyor. Çıkmak gibi bir girişimi olmuyor yani. Sokak da gördü halbuki. Maşallah diyeyim de. Bilmiyorum benim kedim kapağı bir yere atabilmek için çok mücadele etti. Kapılara pencerelere tırmanıp bağırıyordu içeri o bıdıcık haliyle. Belki o günleri hatırlıyordur, kimse beni burdan çıkaramaz diyordur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-15, 20:22   #12

vivelaamour Çevrimdışı

lulajale tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mia da kapıyı açtığımızda dışarı kaçmaya çalışıyor ama kendi kendine dış kapıyı hiçbirzaman açmaya kaçmaya çalışmadı sadece kapı açıldığında aklına gelir size tavsiyem tekir kedi almayın eğer öyle bi şikayetiniz varsa çünkü ben uslu bir tekir görmedim ve uzun tüylü kedi almaya çalışın eski kedimiz öyleydi ve gerçekten usluydu sokaktada dikkat edin uzun tüylü kediler daha uslu.
Aaa bak bunu bilmiyordum o zaman isabetli bir iş yapmışım bizim oğlanı alarak
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 09:47.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198