Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 20-07-14, 01:11   #1

Peace92 Çevrimdışı
Varsayılan Kedimizi veterinere götüremiyoruz !!!

Merhabalar, benim 2 yaşında dişi bir kedim var. Tahminen en fazla 1 haftalıkken sokakta bulduk ve büyüttük ancak evden hiç çıkmayan bir kedi olduğundan dolayı heralde biraz agresif bir kedi. Evden hiçbir zaman dışarı çıkmadı hatta bırakın dışarsını biz en üst katta oturuyoruz daire kapısını açtığımızda dahi korkuyor en fazla 1-2 basamak iniyor inerken de daima kuyruğu kabarık. Herneyse kedimizi veterinere götüremiyoruz taşıma kabına 3 kişi koyamıyoruz kutuya koyamıyoruz veterinerin aşı yapabileceğini de pek zannetmiyorum dediğim gibi çok agresif. Size sormak istediğim kedimize bugüne kadar aşı yaptırmadık hiç aşı yaptırmasak bir problem olur mu ya da ne bileyim hiç aşı yaptırmayan kişiler var mı burada ? Ya da mesela aşı yerine kediler için suya mamaya katılan ilaçlar var mı vücudunda aşı etkisi yapacak türden ? Hiçbir bilgim yok ya da mesela sakinleştirici ilaç var mı vete götürmeden önce versem sakinleşse sonra götürsek ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Not : Bu arada kedimiz sadece kuru mama yiyor aslında normal gıda ile besliyorduk tavuk makarna vs ancak sonradan netten öğrendik ki kediler ihtiyaçlarını mamadan karşılıyormuş normal gıdalardan tam olarak ihtiyaçlarını karşılamıyorlarmış bunu öğrendik ve kuru mama aldık uzun bir süredir sadece kuru mama yiyor artık ne tavuk yiyor ne balık önüne koyuyoruz ama mamayı tercih ediyor, yarın gidip yaş mama alacağım inşallah yer. Bilgi amaçlı yazdım beslenmesiyle ilgili.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-14, 15:35   #2

Alişim üyesinin avatarı

Tekirdağ
Alişim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimizi veterinere götüremiyoruz !!!

Taşıma çantasını odanın içinde onun görüp, ulaşabileceği bir yerde bırakın.Sürekli onun gözü önünde olsun. Kendi keşfetsin, içine girsin vs. Eve gelen veterinerler de var. Eğer bu şekilde anlaşabilirseniz eve de çağırabilirsiniz. Kuru mama yemesi yeterli. Benim oğlum da 2,5 aylık. Yaş ve kuru mama birlikte veriyorduk, veterineri yaş mamayı kesin, sadece kuru mamaya geçin dedi.

Bu konu en son " 23-07-14 " tarihinde saat 15:38 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-14, 17:22   #3

Bursa
matmazeelll Çevrimdışı

2 yaş ve hiç aşı yaptırılmamış... kötü bir durum sağlıklı da beslenmemiş. taşıma kabının üst kapağını açın maması suyu onun içinde dursun. mama yemek su içmek isteyince içine girsin oraya alışsın. sizde ensesinden tutun yere bastırabildiğiniz kadar bastırın böylelikle sabit duracaktır ya da eskisi kadar cırmaklayamıcak. kapayın üstünü götürün veterinere giderken yolda miyavlar çok kez. veteriner tutar zaten onu orda da görceksiniz enseden bastırıp kıpırdamamasını sağlayacak o şekilde iğne yapacak. Kuru mama verin temizmama.com'dan bonacibo öneririm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-14, 22:52   #4

Peace92 Çevrimdışı

matmazeelll tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
2 yaş ve hiç aşı yaptırılmamış... kötü bir durum sağlıklı da beslenmemiş. taşıma kabının üst kapağını açın maması suyu onun içinde dursun. mama yemek su içmek isteyince içine girsin oraya alışsın. sizde ensesinden tutun yere bastırabildiğiniz kadar bastırın böylelikle sabit duracaktır ya da eskisi kadar cırmaklayamıcak. kapayın üstünü götürün veterinere giderken yolda miyavlar çok kez. veteriner tutar zaten onu orda da görceksiniz enseden bastırıp kıpırdamamasını sağlayacak o şekilde iğne yapacak. Kuru mama verin temizmama.com'dan bonacibo öneririm
Bonacibo ile besliyoruz zaten. Çok titiziz bu arada, mesela ayakkabılarımız hep daire kapısının dışında çıkartırız hani eve girersek sonra o da patisi basar sonra yalar mikrop kapar. Dışardan geldiğimizde kesinlikle elimizi yıkamadan elimizi sürmeyiz ona. Her akşam muhakkak suyunu döker temiz içme suyu koyarız. Çok temiz ve titiz bakıyoruz yani ama yaklaşık 3-4 günlükken bulduk ve hiç dışarı çıkmadı sadece bizi tanıyo bundan dolayı heralde biraz asosyal bi kedi

Şöyle bir şey düşünüyorum, şimdi Allah korusun ama kuduz olma ihtimali yok heralde evden hiç çıkmıyor çünkü. Dış paraziti de yok tarıyoruz falan çünkü olsa görürüz. Dışkısında da bi problem yok fakat iç parazit göremediğimiz için iç parazit tedavisi yaptırmak istiyoruz ancak iğne değil bunun hapı varmış ondan alacağım. Karma aşı da yaptırsak çok iyi olur ama işte dediğim gibi mesela geçen gün sahilde dişinin arasına tel takılmış bi kedi gördük hemen taşıma kabını getirttim evden koyduk kediyi girdi aman Allahım yolda kabın kapağı bi düştü az kalsın araba eziyodu yardım edelim derken ömür boyu vicdan azabı çekicektik. Bu kedi ki sahilde yaşayan insanlara alışık bir kedi eğer bu kedi böyle yapıyorsa Allah korusun arabamız da yok otobüste falan giderken bi açılır kapak tamam artık gitti bi daha getiremeyiz. Veterineri yakalayacağını falan da hiç zannetmiyorum çok farklı çok sinirli bi kedi daire kapısından adımını dahi atamıyor tek çare veterineri eve getirtmek ama o da gelir mi arabam olsa sorun değil derim sizi alıcam ekstra para da talep ederim ama otobüsle falan geleceğini sanmıyorum. Neyse cevabınız için teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-14, 22:58   #5

Peace92 Çevrimdışı

Alişim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Taşıma çantasını odanın içinde onun görüp, ulaşabileceği bir yerde bırakın.Sürekli onun gözü önünde olsun. Kendi keşfetsin, içine girsin vs. Eve gelen veterinerler de var. Eğer bu şekilde anlaşabilirseniz eve de çağırabilirsiniz. Kuru mama yemesi yeterli. Benim oğlum da 2,5 aylık. Yaş ve kuru mama birlikte veriyorduk, veterineri yaş mamayı kesin, sadece kuru mamaya geçin dedi.
Bonacibo ile besliyoruz kedimizi. Önüne tavuk falan koyuyoruz ama yemiyor artık yediği tek şey söylemesi ayıp mangal yaptığımız zaman bayılıyor hapur hupur götürüyor etleri Balığa bile yanaşmıyor. Kuduz olacağını zannetmiyorum çok titiziz evden dışarı çıkmıyor istesek de korkuyor zaten imkanı yok evcimen bi kedi. Dış parazit de görmüyoruz tararken falan dikkatli bakıyoruz yok. Bir tek iç parazit tedavisi için haplar varmış onu sorucam veterinere bir de karma aşı yaptırmak istiyorum sadece ama eve gelirse tabi çünkü götürmemin imkanı yok yolda falan bişey falan olur kaçar falan o riski göze alamıyorum tek çare dediğiniz gibi eve gelmesi veterinerin. Teşekkürler cevabınız için
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-14, 22:59   #6

Peace92 Çevrimdışı

bu arada 9-10 aylıktan beri kuru mama ile besliyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-14, 17:34   #7

Bursa
matmazeelll Çevrimdışı

Karma kuduz olsa iyi olur iç parazit aşısı yaptırmayan çok var bu sitede. Hapla aşının farkını bilmiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-14, 18:32   #8

Ankara
KirazTheWildCat Çevrimdışı

matmazeelll tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eger kediniz başa çıkılmayacak durumdaysa, ensesinden tutun ve bastırın. Onun dısında eger bu eylemi cezalandırmak ya da öğretmek için yaparsanız hiç bir işe yaramaz. Kediniz bunu yaptıgınız surece daha özgüvensiz ve saldırgan olacaktır. Genel kanıları uygulamak onları doğru yapmaz. Küçük tavsiye.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-14, 18:34   #9

Ankara
KirazTheWildCat Çevrimdışı

Peace92 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar, benim 2 yaşında dişi bir kedim var. Tahminen en fazla 1 haftalıkken sokakta bulduk ve büyüttük ancak evden hiç çıkmayan bir kedi olduğundan dolayı heralde biraz agresif bir kedi. Evden hiçbir zaman dışarı çıkmadı hatta bırakın dışarsını biz en üst katta oturuyoruz daire kapısını açtığımızda dahi korkuyor en fazla 1-2 basamak iniyor inerken de daima kuyruğu kabarık. Herneyse kedimizi veterinere götüremiyoruz taşıma kabına 3 kişi koyamıyoruz kutuya koyamıyoruz veterinerin aşı yapabileceğini de pek zannetmiyorum dediğim gibi çok agresif. Size sormak istediğim kedimize bugüne kadar aşı yaptırmadık hiç aşı yaptırmasak bir problem olur mu ya da ne bileyim hiç aşı yaptırmayan kişiler var mı burada ? Ya da mesela aşı yerine kediler için suya mamaya katılan ilaçlar var mı vücudunda aşı etkisi yapacak türden ? Hiçbir bilgim yok ya da mesela sakinleştirici ilaç var mı vete götürmeden önce versem sakinleşse sonra götürsek ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Not : Bu arada kedimiz sadece kuru mama yiyor aslında normal gıda ile besliyorduk tavuk makarna vs ancak sonradan netten öğrendik ki kediler ihtiyaçlarını mamadan karşılıyormuş normal gıdalardan tam olarak ihtiyaçlarını karşılamıyorlarmış bunu öğrendik ve kuru mama aldık uzun bir süredir sadece kuru mama yiyor artık ne tavuk yiyor ne balık önüne koyuyoruz ama mamayı tercih ediyor, yarın gidip yaş mama alacağım inşallah yer. Bilgi amaçlı yazdım beslenmesiyle ilgili.
Aşılarının yapılmasının önemi, evdeki bireylerin sağlığı içindir. Ozellikle bebek ve ergen varsa evde. Ayrıca kedinin ağzıyla açtığı yaraların iltahap kapması durumunda büyük problemlere sebep olur. Ne kadar temiz ve hijyene önem verseniz de sizin sağlığınız kediniz kadar önemlidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-14, 20:37   #10

kuyu cadısı üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
kuyu cadısı Çevrimdışı

Peace92 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bonacibo ile besliyoruz zaten. Çok titiziz bu arada, mesela ayakkabılarımız hep daire kapısının dışında çıkartırız hani eve girersek sonra o da patisi basar sonra yalar mikrop kapar. Dışardan geldiğimizde kesinlikle elimizi yıkamadan elimizi sürmeyiz ona. Her akşam muhakkak suyunu döker temiz içme suyu koyarız. Çok temiz ve titiz bakıyoruz yani ama yaklaşık 3-4 günlükken bulduk ve hiç dışarı çıkmadı sadece bizi tanıyo bundan dolayı heralde biraz asosyal bi kedi

Şöyle bir şey düşünüyorum, şimdi Allah korusun ama kuduz olma ihtimali yok heralde evden hiç çıkmıyor çünkü. Dış paraziti de yok tarıyoruz falan çünkü olsa görürüz. Dışkısında da bi problem yok fakat iç parazit göremediğimiz için iç parazit tedavisi yaptırmak istiyoruz ancak iğne değil bunun hapı varmış ondan alacağım. Karma aşı da yaptırsak çok iyi olur ama işte dediğim gibi mesela geçen gün sahilde dişinin arasına tel takılmış bi kedi gördük hemen taşıma kabını getirttim evden koyduk kediyi girdi aman Allahım yolda kabın kapağı bi düştü az kalsın araba eziyodu yardım edelim derken ömür boyu vicdan azabı çekicektik. Bu kedi ki sahilde yaşayan insanlara alışık bir kedi eğer bu kedi böyle yapıyorsa Allah korusun arabamız da yok otobüste falan giderken bi açılır kapak tamam artık gitti bi daha getiremeyiz. Veterineri yakalayacağını falan da hiç zannetmiyorum çok farklı çok sinirli bi kedi daire kapısından adımını dahi atamıyor tek çare veterineri eve getirtmek ama o da gelir mi arabam olsa sorun değil derim sizi alıcam ekstra para da talep ederim ama otobüsle falan geleceğini sanmıyorum. Neyse cevabınız için teşekkürler.
Merhabalar nacizhane tavsiyem aşılarını tam olarak yaptırmanızdır.. Bu hem sizin hem de kedinizin sağlığı açısından önemlidir.. Anladığım kadarıyla yalnızca sizi tanıdığı için biraz asosyal kediniz.Biraz zor olacaktır ama zamanla alışacaktır veterinerine.Geçmişte baktığım bir kedim vardı o da öyleydi. Yabancı hiç kimseyi yanına yaklaştırmazdı ama söz konusu veterinerimiz olduğunda herşey süt liman olurdu.. ona iyiliği dokunacak kimseleri ayırt edebiliyor bu yaramazlar Ama lütfen aşı konusunu ihmal etmeyin. Ben istanbul ünv veterinerlik fak.myo mezunuyum. Veteriner değilim ama veteriner hekimlerden mikrobiyoloji eğitimi aldım. Nacizhane tecrübe ettiğim şey kedinizi evde baktığınız başka bir kedi dünyaya getirmediği için, sokaktan aldığınız için kuduz,iç parazit ve pek çok hastalığı bünyesinde barındırma ihtimali vardır. Küçük ama önemli bir ihtimal. Her ne kadar evde bakmış olsanız da hergün sorunsuz gözlemlemiş olsanız da bazı durumlarda insanlar yada hayvanlar bazı hastalık mikroplarına karşı sadece TAŞIYICI konumundadırlar.Bu durumdayken kişi yada hayvan hasta değildir ve hastalığa dair hiç bir iz yoktur yalnızca bünyesinde taşır ve bir KONAKLAYICI bünyeye bulaştırır sadece. İşte bu noktadan itibaren hastalık kendisini bu konaklayıcı bünyede göstermeye başlar.Yani küçük dostlarımızın sağlıklı olmaları bizi hasta etmeyecekleri anlamına gelmiyor.Yada sizden kedinize bir hastalık etkeni geçmeyeceği anlamına da gelmiyor. Bu aşılarda hem kendinizi hem de kedinizi korumak içindir. Özellikle iç parazit kaynaklı hastalıklar çok büyük önem arz ediyo bizler için..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları