Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 19-09-14, 00:22   #1

lizbourne Çevrimdışı
Varsayılan Kedimiz bir anda dışarıya merak salar oldu

Evet, gerçekten de bir anda oldu sanki! Dışarıdan ödü kopan, kucağımda balkona çıkardığımda bile huzursuzlanan kalbi küt küt atan, dış kapı açıldığında koşarak odaya kaçan kedimiz bir anda dışarı meraklısı oldu. Yazın ilk kızgınlığına girmişti, bir aşı vurduk (önceki konularımdan bilen bilir belki) birkaç gün sonra da kızgınlık geçti ve ondan beri kızgınlık yaşamadı henüz. Yani demek istediğim bunun sebebi çiftleşme isteği olabilir mi? Bugün dışarıya çıkarken merdivenlerde ayakkabımı bağlıyordum, bir döndüm ki kedim resmen apartmana çıkmış merdivenlerde geziniyor! Belki bu size çok büyük gelmeyebilir ama bizim cadıyı tanısanız bunun bir sorun olduğunu düşünürdünüz siz de herhalde, çünkü hiç öyle bir kedi değildi, ne oldu anlamıyorum. Sizce sebebi ne olabilir? Normal mi? Yani böyle karakterdeki bir kedi, 1 yaşını doldurduktan sonra huy değiştirebilir mi? Yoksa dediğim gibi çiftleşme durumu mu? Kısırlaştırmak mı gerekiyor? Kısırlaştırmayı düşünüyoruz zaten ama şu an değil.

Aslında açık yer görünce koşayım kaçayım durumu gibi değil ama yine de emin olamıyorum. Belki de sadece dış kapının nereye açıldığını merak etti? Hiç oraları görmediği için şimdi merak ediyor olabilir mi? Bizim çıkıp saatlerce gelmediğimiz kapının nereye açıldığını falan merak ediyor olabilir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-14, 01:09   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimiz bir anda dışarıya merak salar oldu

İlk kızgınlığında aşı vurdurtmanın çok yanlış olduğundan bahsedilmişti sanırım. Eylül ekim gibi kısırlaştıracağını da söylemiştin yanlış hatırlamıyorsam. Hem çiftleştirmiyorsun hem kısırlaştırmıyor. Böyle yapma bence. Biran önce kısırlaştır. Bir anda olması bana koku bırakmaya erkek çağırmaya çlaışıyor gibi geldi ama tabii gözlemlediğinde anlaşılır kızgınlıkta olup olmadığı. Bu şekilde bir anda karakteri değişir mi bilemiyorum kediler garip hayvanlar ya Bence dediğim gibi biran önce kısırlaştır ki her kızgınlıkta başına böyle şeyler gelmesin. Kısırlaştırdıktan sonra da dışarı çıkmak isterse asıl o zaman burda danışmalısın bence
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-14, 08:57   #3

Antalya
Northstar Çevrimdışı

Bence kesinLikLe kısırLaştırmayın. Eş arayın kendisine iLLada çıkmak istiyorsa beraber çıkın izLeyin ne yaptığını.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-14, 11:03   #4

seenaozturk üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
seenaozturk Çevrimdışı

Kediniz bir kere dışarı çıkarsa bundan sonra hep ister. Kesinlikle demiyorum ama %90 bu böyledir. Kediler özgür ruhlu hayvanlar. Biz istesek de istemesek de bu böyle maalesef. Kesinlikle sokağa çıkmasına izin vermem diyorsanız ki gördüğüm kadarıyla kediniz evde büyümüş, hiç sokağa çıkmamış bir kedi ve büyük ihtimalle sokaktayken başının çaresine bakamaz o zaman şimdiden dışarı çıkmasını engellemelisiniz. Kediniz kızgınlığa giriyor da olabilir. Bu da size sokağa çıktığında büyük ihtimalle sürpriz yavrular demek. Bunu engellemelisiniz. Benim kedim sokakta büyüdüğü için sürekli çıkmak istiyor saatlerce kapıda miyavlıyor çoğu zaman izin vermesem de arada mecbur kalıyorum. Ama önceki kedim evde büyümüş ve hiç sokak görmemişti sonra bir anda çıkmaya başladı. Sürekli dışarı çıkmak istiyor ben de olacakları bilmeden izin veriyordum. Ama dediğim gibi evde büyümüş kediler sokakta yaşayamıyor maalesef.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-14, 15:11   #5

lizbourne Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlk kızgınlığında aşı vurdurtmanın çok yanlış olduğundan bahsedilmişti sanırım. Eylül ekim gibi kısırlaştıracağını da söylemiştin yanlış hatırlamıyorsam. Hem çiftleştirmiyorsun hem kısırlaştırmıyor. Böyle yapma bence. Biran önce kısırlaştır. Bir anda olması bana koku bırakmaya erkek çağırmaya çlaışıyor gibi geldi ama tabii gözlemlediğinde anlaşılır kızgınlıkta olup olmadığı. Bu şekilde bir anda karakteri değişir mi bilemiyorum kediler garip hayvanlar ya Bence dediğim gibi biran önce kısırlaştır ki her kızgınlıkta başına böyle şeyler gelmesin. Kısırlaştırdıktan sonra da dışarı çıkmak isterse asıl o zaman burda danışmalısın bence
Evet, aşının kötü olduğunu vurduktan sonra öğrendik ne yazık ki Dediğim gibi veterinere de güvenip güvenemeyeceğimi anlayamıyorum. Aslında adam iyi gibi duruyor ama işinin ehli mi emin değilim. Yine de vurdu işte, sonra aşı iyi değilmiş deyince de sorun olmaz falan dedi. Aslında şimdilik bir sorun yok gibi ama bakalım. Bir daha aşı vurdurmam zaten, o bir kerelik oldu ne yapalım.

Evet eylül-ekim gibi kısırlaştırırım diyordum da başka meseleler oldu, zamanı kaçırdık, şimdi de herkesin bir meşguliyeti var. Ben biraz pimpirikli olduğum için illa boş zamanımda yaptırmam, üzerinde 7 gün 24 saat durmam lazım. Bu durumda içim içimi yer, olmaz diye bıraktım şimdilik. Bir de çiftleştirip yavruları da olsun çok istiyorum, hala ona karar veremedim o yüzden. Şimdi ben bu sene üniye tekrar hazırlanıyorum, belki seneye çiftleştirme olasılığım çok yüksek olduğu için bu sene kısırlaştırmaktan vazgeçmiş gibiyim ama belli de olmaz yani hala kararsızım.

Yok, şu an kızgınlıkta değil, orası kesin. İlk defa olduğunda şaşırıp kalmıştım zaten. Gerçekten de çok tuhaf şeyler yapıyorlar. Aslında o zaman bile hiç kaçmaya çalışmadı, hatta kapıdan öteye gidiyordu. Böyle bir karakteri vardı yani düşünün. Nasıl bu hale geldi anlamıyorum. Üstelik durduk yere, kızgınlık bile yokken. Aslında biz biraz da merak ettiğini düşünüyoruz sadece. Bunlar bu kapıdan çıkıyor nereye gidiyor böyle ne var o tarafta gibi düşünüyor herhalde.

Northstar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence kesinLikLe kısırLaştırmayın. Eş arayın kendisine iLLada çıkmak istiyorsa beraber çıkın izLeyin ne yaptığını.
Hadi bir kere çiftleştirdik yavruladı diyelim, eninde sonunda yine kısırlaştıracağız. Yani herhalde kısırlaştırmaya köklü karşısınız? Ama böyle olursa da 100 tane yavrusu olur yani her kızgınlığa girdiğinde çiftleştirilemez ki...

seenaozturk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediniz bir kere dışarı çıkarsa bundan sonra hep ister. Kesinlikle demiyorum ama %90 bu böyledir. Kediler özgür ruhlu hayvanlar. Biz istesek de istemesek de bu böyle maalesef. Kesinlikle sokağa çıkmasına izin vermem diyorsanız ki gördüğüm kadarıyla kediniz evde büyümüş, hiç sokağa çıkmamış bir kedi ve büyük ihtimalle sokaktayken başının çaresine bakamaz o zaman şimdiden dışarı çıkmasını engellemelisiniz. Kediniz kızgınlığa giriyor da olabilir. Bu da size sokağa çıktığında büyük ihtimalle sürpriz yavrular demek. Bunu engellemelisiniz. Benim kedim sokakta büyüdüğü için sürekli çıkmak istiyor saatlerce kapıda miyavlıyor çoğu zaman izin vermesem de arada mecbur kalıyorum. Ama önceki kedim evde büyümüş ve hiç sokak görmemişti sonra bir anda çıkmaya başladı. Sürekli dışarı çıkmak istiyor ben de olacakları bilmeden izin veriyordum. Ama dediğim gibi evde büyümüş kediler sokakta yaşayamıyor maalesef.
Bir ara park gibi yerlere götüreyim bir gezsin gibi şeyler düşünüyordum ancak bu forumda arkadaşlar fikrimi değiştirdi, çıkınca alışıyorlar dediler. Bizim de her zaman çıkarmamız mümkün görünmüyor. Bu sefer bütün gün dışarı çıkmak için miyavlarsa çoook üzülürüm. Hem dediğiniz gibi eve alışmış, hiç sokağı görmemiş bir kediden bahsediyoruz. İki dakikada arabanın altında kalır yeminle ya... Bir de dışarıdaki kediler psikopat gibi bizimki saf uysal bişey kavga olur yaralanır falan çok korkarım Ya dediğim gibi çok pimpirikliyim. Kedimi dışarı bıraktığımı, kendi başına gezdiğini bile düşünemiyorum. Kesin başına bir şey gelir, hatta evin yolunu bulamaz gibi düşünceler kafamda. Çıkarmayı düşünmüyorum aslında, kendisi de kapıya gidip miyavlamıyor, ben çıkmak istiyorum yapmıyor. Çoğu zaman kapı açıldığında bile önünde durup bakıyor aslında, illa çıkacağım yapmıyor. Sadece bir iki defa apartmana yöneldi. Ama üstte de dediğim gibi bundan bile korkan bir kediydi, sadece bu dönüşümü anlamıyorum. Şimdilik sadece merak diye düşünüyoruz, çünkü kızgınlık belirtisi falan da yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-14, 16:36   #6

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

Northstar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bunu neye dayanarak söylüyorsunuz.? hayvanlar bilinçsizce çoğalır. hadi diyelim kısırlaştırmadı 2 yavru oldu onlarda yavrulayacak eee bu hayvanın sahibi ne yapacak o kadar kediyi kime güvenip verecek.? hayvana eziyetten başka bir şey değil dinsel boyuta girecek olursanız eğer yavrulara daha da günah olur. yazık hayvana yavruladıkça ömrü kısalacak hastalık riski artacak. yavrular sokağa atılsa atılamaz sahiplendirilse çok güvenilir biri olması lazım. hayvanı keseni var biçeni var sıkılıp sokağa atanı var döveni var tecavüz edeni var. bu hem yavrulara hem kedinin sahibine hem de anne kediye işkence olur. mantıken böyledir bu iş tek doğru var o da kısırlaştırmak.

Bu konu en son " 19-09-14 " tarihinde saat 18:16 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-14, 18:44   #7

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

kedinizi kesinlikle dışarı salmayın.az önce ,mama verdiğim ,yabani 2 yavrusu olan sokak kedisine araba çarptı.öldü hayvan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-14, 19:05   #8

seenaozturk üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
seenaozturk Çevrimdışı

Bana verdiğiniz cevaptaki her kelimeyi onaylıyorum. İnanın bana alışırsa eğer sürekli kapı önlerinde miyavlar sonra benim gibi çaresiz kalırsınız. Bizimkisi sokakta büyüdüğu için mecburen bazen izin veriyorum ama önceki kedim araba çarpıp öldü. İlerde başka kedi sahiplenirsem (ki umarım bu durum kızıma arkadaş olarak olur) sokağa çıkmamışsa asla alıştırmam. Sonrası üzücü oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-14, 22:11   #9

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Evde yaşayan bir kedi kesinlikle sokağa çıkmamalı. Ne kadar istese de merak etse de dışarı çıkmasına izin vermeyin. Dışarda mutlu olacağını da düşünmeyin. İnanın iyi bakılan bir kedinin en mutlu olduğu yer sıcak evidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-14, 00:40   #10

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

Benimki de böyleydi. Durmadan dışarıya çıkmak istiyordu. Kısırlaştırdım Perşembe günü. Eskiden sokak kapısını açmak için onu tutmak zorunda kalırdık, bugün sokak kapısını sonuna kadar açtım, bağcık bağladım. Uzaktan öyle bakıyordu. Dışarı çıkma isteği abartısız 0'landı bizimkinde şuan.
Aşıymış hormonmuş bırakın kısırlaştırın. Tam uyumlu, melek gibi oluyorlar
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları