Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 20-02-14, 12:06   #1

Sevcorella üyesinin avatarı

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı
Unhappy Kedimin Taşıma Çantası Korkusunu Yenmesi İçin Ne Yapabilirim?

Herkese merhabalar;
Benim aşmam gereken çok ciddi bir problemim var ve ne yapacağım konusunda hiç bir fikrim yok. Öncelikle durumu özetlemeye çalışayım ki cadı kızımı bu korkudan kurtarabileyim.

Jambon bir kaç ay sonra 3 yaşına girecek ve ne yazık ki benim bilgisizliğim sebebiyle taşıma kutusunu görmesi bile onu çıldırtmaya yetiyor Yavruyken hiç bir problem yoktu, veterinerine gidip geliyordu uslu uslu ama ben yayıntı olmasın ortalıkta diye uzun süre taşıma kutusunu kilerde depoladığım için kısırlaştırma ameliyatına götürmek için bile 3 gün uğraştık. Sakinleştirici vermeyi denedim, kutuya ödül maması koymayı denedim, en sonunda korkusuz ve gözü kara erkek arkadaşım üzerine havlu atmak suretiyle Jambon'u yakalayıp kutuya koymayı başardı. Sonra ameliyatını oldu ve klinikten ayrılma günü geldiğinde yine tam bir facia Yaklaşık yarım saat kutuya sokmayı denediler. Öyle kötü bağırıyordu ki kendimden nefret ettim ona bu korkuyu yaşattığım için Kutuya sokmayı başardık, evimize geldik ve veterinerimizin söylediği gibi kutuyu hiç kaldırmadım odamızdan. Dikişleri almaya giderken de pek sorun yaşamadık. Zor oldu kutuya sokmak ama pek ağlamamıştı. Ancak veterinerimiz Jambon un kutuya girmemekteki ısrarını görünce çok şaşırmıştı çünkü kedilerin genelde veterinerden kurtulmak için kutuya girmeye çalıştıklarını söyledi. Oysa Jambon tam tersi kutuya girmemek için saklanıyordu.
Gel zaman git zaman aradan aylar geçti ve ben ne yaparsam yapayım o kutunun içine girmesini sağlayamadım. Kutuya koyduğum ödül mamalarını patisini uzatmak suretiyle kutudan çıkartıp yine dışarıda yiyor akıllı pisim (:
Şimdi öncelikle neden o kutuya alışması lazım onu açıklayayım ki istemediği bir şeyi korktuğu bir şeyi yaptırmakta ısrarcı olmayın tarzı yorumlara cevap vermiş olayım;

En önemli sebep aşılarını yaptıramıyor olmam çünkü kutuya sokamadığım için dışarıya da çıkartamıyorum. Bir diğer sebep de şu; erkek arkadaşımın evinde kendi evimden daha fazla zaman geçirmeye başladığım ve Jambon'a bir arkadaşın iyi geleceğini, korkusunu, asabiliğini bir nebze de olsa azaltacağını düşündüğüm için erkek arkadaşımın evine götürmek istiyorum. Geçtiğimiz Cumartesi bir denememiz oldu. Kutuyu gördü ve verdiğim tavuk parçalarını bile yemedi. Bana bile bağırmaya tıslamaya başladı. 1 saate yakın sakinleşmesini, köşesinden çıkmasını bekledik ve sonra yine gözlerim dolu dolu veda ettim kendisine.

Gelecek olumsuz eleştirilerden önce şunu da söylemeliyim erkek arkadaşım kendisine yeni bir iş kuruyor ve ben de kendi işimden arta kalan zamanda onun işleriyle ilgileniyorum. Gün içinde eve mutlaka uğrayıp kızımı öpüp koplayıp evden ayrılıyorum ama inanın çok üzüyor bu durum beni. Annemden, abimden çok Jambon'u özlüyorum ve kendimi kötü hissediyorum onunla fazla ilgilenemediğim için. Bir an önce kutu sorununu çözüp yanıma almak istiyorum onu. Değerli yorumlarınız, tavsiyeleriniz için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim. Umarım bir çözüm buluruz ve kızımı alabilirim yanıma.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 12:10   #2

canancan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimin Taşıma Çantası Korkusunu Yenmesi İçin Ne Yapabilirim?

karton kutu görünce içine giriyormu peki merak ettim? her kedi özellikle mukavva kutulara bayılır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 12:21   #3

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

Maalesef ona da girmiyor. Gidip kokluyor, sonra pati atıp arkasını dönüp yatıyor oyuncaklarla bile oynamıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 12:34   #4

canancan Çevrimdışı

oyuncaklarla oynamaması sorun değilde, mukavvaya bile girmiyorsa kapalı yerde kalmaktan fobi derecesinde rahatsız sizinki.taşıma çantasını veteriner yani acıyla bir tuttukları için kediler sevmez genelde ama karton kutulara girmeyi çok severler.bende sakince kutuya konulmasından yanayım ama sizin kedinizde bu pek mümkün görünmüyor.kucağınıza alabiliyorsanız uyumasına yakın şu üstten açılan kafese maalesef zorla koyacaksınız.başka yol görünmüyor acaba konserve yada ton balığı işe yarar mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 12:50   #5

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

Patisini uzatıp tırnağına takıp kutudan dışarı çıkartıyor öyle yiyor. Norodol diye bir sakinleştirici var; yaş mamasına damlatıp yedirdim hafif mayışıyor kutuyu görünce yine deliriyor Kendimi kötü hissediyorum onu zorladığım için ama beni görmediği için zaten oldukça mutsuz ve üzgün. Koltuğunda suratını sallayıp oturuyor bütün gün. Beni görünce de ters ters bakıp kafasını çeviriyor Çok üzüyorum onu biliyorum ve bu sorunu çözmek istiyorum bir an önce
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 14:31   #6

canancan Çevrimdışı

konserveyi dışarı çıkarıyor demek akıllı sıpa tasma takıp sıkıca kucağınızda tutup arabaya bindirmek çözüm olabilirmi ki?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 15:16   #7

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

Tasma ile denemedim ama kucağımdayken daire kapısına yaklaştığım an tırnağını geçirip kaçmaya çalışıyor. Dün dudağımı yırttı mesela zil çaldığında kapıyı kucağımda Jambonla açmaya çalışırken
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 15:19   #8

canancan Çevrimdışı

aklıma gelen tek çözüm onu kundaklayıp arabaya bindirmek.başka şekilde zor.kundakta sarılıyken size zararda veremez.kaçmamasına çok çok dikkat etmek kaydıyla tabii.aslında veteriner önersin en az doz jel şeklinde sedapet verilebilir.sakinken ve kundaklı kaçmak için çok zorlayamazda.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 15:27   #9

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

Daha önce veteriner tavsiyesi ile sedapet ve norodol kullandım, sabırla bekledim uyuklamasını. Uyuklamadı ama sadece gözleri ufaldı ve gerginleşti daha çok. Anlıyor bence o yüzden inatla uyumamak için direniyor. Gerçekten çok üzülüyorum, çok canımı sıkıyor bu huysuzluğu. Kimseyi inandıramıyorum Jambon un bana aslında ne kadar bağlı olduğuna, koynumda sarmaş dolaş uyuduğumuza. Arı poleni karıştırıp mamasına yedirmeyi deniycem bir süre belki faydası olur sakinleşmesine. Ben böyle kabullendim canımı ama başkalarına da alışması lazım. Benimle gelmesi lazım. Ben vazgeçemem asla ondan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 15:31   #10

canancan Çevrimdışı

sizi çok taktir ediyorum kendi adıma.kediniz için bu kadar çaba gösterip çabaladığınız için.keşke çare olabilsem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 15:37   #11

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

İnanın çok istiyorum bir şeyler yapabilmeyi. Okuyorum sürekli, araştırıyorum. Bebeklik dönemini ailemin şehir dışında olması sebebiyle yalnız geçirdi. Sadece akşamları beraberdik ve benden başkası olmadı yanında. Ben biraz buna bağlıyorum insanlara çok yakın olmamasını. Tamam herkese çok yılışmasın, sevdirmesin ama tıslamasın da, tırmalamasın da. Şimdi orda da Whiskey var 2 yaşında bombay. Ya kavga ederlerse? Ya canını yakarsa onun da? Herkesin benim kadar tahammülü yok Jambon'a. Benim de Jambon ile ilgili olumsuz düşüncelere tahammülüm yok. Nasıl çıkarım işin içinden bilmiyorum ama çıkıcam inşallah ve buraya da yazıp herkesle paylaşıcam mutluluğumu. İnanıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 15:41   #12

canancan Çevrimdışı

3 yaşında hep tek yaşamış bir kedinin başka bir kediyi kabullenmesi gerçekten zor.onada hak vermek lazım. diğeride 2 yaşında çok çok zor olacaktır.ciddi kavgalar,yaralanmalar olabilir.evde ikisi tek başına aynı ortamda bırakılmamalı.ayrı odalarda tutulmalı diye düşünüyorum uzun bir süre.önce kediniz yeni mekana alışmalı.hem yeni mekan,hem aynı anda başka bir kedi onu çok strese sokacaktır.lütfen bunuda göz önünde bulundurun.önce diğer kediyle ayrı kalsın birkaç gün.en azından eve alışana kadar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 15:45   #13

tarçın_35 üyesinin avatarı

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

kediniz kapalı alanda kalmaya korkuyor sanırım kedi taşıma çantaları var kedinizin başı dışarıda olacak şekilde dekore edilmiş. içerisinde de ufak bir kayış var atlayıp kaçmasın diye bu çantaları deneyebilirsiniz belki. kedinizin kafası dışarıda olacağı için fazla korkmaz hemde siz sürekli sevip okşayarak sakinleştirebilirsiniz belki bir çözüm olabilir. bu linkte bir gözatabilirsiniz isterseniz http://www.petburada.com/pet-style-d...a-cantasi-no-2
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 16:01   #14

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
3 yaşında hep tek yaşamış bir kedinin başka bir kediyi kabullenmesi gerçekten zor.onada hak vermek lazım. diğeride 2 yaşında çok çok zor olacaktır.ciddi kavgalar,yaralanmalar olabilir.evde ikisi tek başına aynı ortamda bırakılmamalı.ayrı odalarda tutulmalı diye düşünüyorum uzun bir süre.önce kediniz yeni mekana alışmalı.hem yeni mekan,hem aynı anda başka bir kedi onu çok strese sokacaktır.lütfen bunuda göz önünde bulundurun.önce diğer kediyle ayrı kalsın birkaç gün.en azından eve alışana kadar.
Şu an yaptığı kaprislerde de, huysuzluklarda da haklı. Ailem yılın 6 ayı evde 6 ayı başka şehirde. Onlar eve geldiğinde bile bir kaç gün dağılıyor Jambon Kesinlikle gürültülü kavgalar olacak ona kendimi alıştırıyorum şimdiden. Tek temennim birbirlerini yaralamamaları. Whiskey çok uyumlu bir kedi. Zaten sokaktan aldık getirdik eve ve geçici baktığımız yaralı bir köpekle aynı evde sorunsuz kaldı. Sonra yine geçici yuva olduğumuz bir kedicikle sorunsuz anlaştı (bir kaç tıslamayı sorun kabul etmiyorum). Jambon da 1 hafta başka bir kedi ile aynı evde kaldı ama dönüşümlü salıyorduk ikisini de. Öteki kediyi görünce saklanıp olduğu yerden tıslamak dışında bir tepkisi olmamıştı. Sakinleştirici tasmasını yenileyip götürücem. Bir süre farklı odalarda tutucam eve gelince açıcam kapılarını. Bir çaresini bulmam lazım bir an önce

tarçın_35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kediniz kapalı alanda kalmaya korkuyor sanırım kedi taşıma çantaları var kedinizin başı dışarıda olacak şekilde dekore edilmiş. içerisinde de ufak bir kayış var atlayıp kaçmasın diye bu çantaları deneyebilirsiniz belki. kedinizin kafası dışarıda olacağı için fazla korkmaz hemde siz sürekli sevip okşayarak sakinleştirebilirsiniz belki bir çözüm olabilir. bu linkte bir gözatabilirsiniz isterseniz Köpek Taşıma Çantaları | Pet Style | Pet Style Deri Taşıma Çantası No.2
Çok teşekkür ederim öneriniz için ama sanmıyorum bu şekilde taşıyabileceğimi çünkü balkonda kucağıma bile gelmiyor dışarısı olduğu için. Ama yine de deniycem. Tekrar teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-14, 16:32   #15

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Aklimda bir fikir var ama cozumunuz olur muyum bilmiyorum.

Tasima kutusunun tavanini sokup odanin bir kosesine koyun.sonra her uyudugunda kediniz uyandirmadan sessizce oraya koyun bir de veteriner kokusunu aliyordur buyuk ihtimal bence o kabi guzellce yikayin.neyse biraz alistiktan sonra o sekilde uyumaya kendi yavas yavas gelip gidecektir oraya korkmadan.bundan biraz sonra yani aradan az biraz zaman gecince tavanini takin sonra biraz oyle dursun evde.baksin etsin zarar gelmiyecegini kavrasin.uyudugunda zamanla iceri koymaya calisin yani uyurken alip koyun iceri yok cok cin goz bir kizsa sakinlestirci verincede deneyebilirsiniz.sonunda uyuklamali bir halde iken iceri koymayi basarirsaniz baya bir devam edin tabi bu surec icindede kutu hep ayni yerinde kalsin sonra belki de bir bakarsiniz kendi kendine giriyor iceri.

İnsallah ise yarar sadece bir fikir ama ....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları