Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 15-08-15, 21:48   #1

Selproft Çevrimdışı
Varsayılan Kedimi kisirlastirmalimiyim ?

Iyi gunler 10 aylik bir disi kedim var ameliyati iyi bir hoca yapacak fakat benim bazi endiselerim var internette kedilerin karakterlerinin degistigi soyleniyo dogrumu ben kedimi oldugu gibi kabullendim artik degismesini istemem lutfen beni aydinlatin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-15, 23:10   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
Mia1615 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimi kisirlastirmalimiyim ?

Kedinizin karakteri değiştirmiyor yalnızca hormonlar azaldığı için daha sakin bir kediniz oluyor. Tabiki kedinizi kısırlaştırın hem sizin kafanız rahat olsun kızgınlık dönemlerini zor geçirmeyin, hem de en önemlisi kediniz doğarsa yavruların hayatı kaymasın!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-15, 23:54   #3

Selproft Çevrimdışı

Sakin derken hic hareket etmeyen bir kedimi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-15, 23:57   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
Mia1615 Çevrimdışı

Hayır yani örneğin kediniz şu anda günde 16 saat uyuyorsa kısırlaştırıldığında 17 saat uyur...Korkmayın...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-15, 00:16   #5

jnkht üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
jnkht Çevrimdışı

Benimki kısırlaştırmadan önce de tembel olduğu için çok değişiklik olmadı. Bazı kediler kısırlaştırıldıktan sonra da hareketliliğe devam edebiliyor mesela benim bir yakınımın kısır dişi kedisi var kısırlaştırmak zorunda kaldı ancak kedi hala yerinde durmuyor hem olsa da çok büyük bir değişiklik olmuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-15, 05:00   #6

Selproft Çevrimdışı

Peki ya kedim kac gun dayanacak bu duruma yani sonucta aci cekecek narkoz yiycek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-15, 05:08   #7

jnkht üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
jnkht Çevrimdışı

Kedinizin cinsiyeti ne?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-15, 08:37   #8

Huares üyesinin avatarı

Ankara
Huares Çevrimdışı

BENCE: Tabi ki hayır. Kedinizi sosyalleştirin yani ya eve bir kedi daha alın karşı cins ya da uygun bir dış ortama bırakın arada kontrol edebileceğiniz. Yada kızgınlık dönemlerinde sabırlı olmalısınız. Bir oyuncak da alabilrsinz ona arkadaslk edecek kendi boyutlarnda. Kısırlaştırmak demek bir canlının varoluş nedenini elinden almak yani o canlıyı yoketmek demektir aslında. Kısırlaştırmak yerine kendinize bir robot alın onunla oynayın derim ON/OFF tuşunun felsefesi kavrayacağınız üzre daha basittir misyonu da

Bu konu en son " 16-08-15 " tarihinde saat 09:03 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-15, 14:45   #9

Selproft Çevrimdışı

Ama kisirlastirilmasi ciftlesmeyecegi icin kendisi icin saglikli olur meme ve rahim kanseri riskini dusuruyor ayrica omrü uzuyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-15, 12:50   #10

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Huares tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
BENCE: Tabi ki hayır. Kedinizi sosyalleştirin yani ya eve bir kedi daha alın karşı cins ya da uygun bir dış ortama bırakın arada kontrol edebileceğiniz. Yada kızgınlık dönemlerinde sabırlı olmalısınız. Bir oyuncak da alabilrsinz ona arkadaslk edecek kendi boyutlarnda. Kısırlaştırmak demek bir canlının varoluş nedenini elinden almak yani o canlıyı yoketmek demektir aslında. Kısırlaştırmak yerine kendinize bir robot alın onunla oynayın derim ON/OFF tuşunun felsefesi kavrayacağınız üzre daha basittir misyonu da
Güzel kardeşim bakın neden bunu anlamak bu kadar zor da herkes aynı şeynı şeyi söylüyor
Kedilerde aile kavramı yoktur,insanlar gibi düşünmeyin onları. İçgüdüleri ve hormonlarının esiridirler. Ben kendime bir eş bulayım, yavrulayayım onların da çoluk çocuğu olsun mutlu bir aile olalım diye yapmazlar. Kızgınlık dönemine girmişlerdir mecburdurlar çiftleşmeye. Doğan yavruları ise küçükken beslerler sonra yüzüne bakmaz anne yavrusunun. Siz bir kedinin varoluş amacını yok etmeyeyim derken doğacak onlarca yavruyu yokediyorsunuz aslında.Doğan bütün yavrulara siz mi bakacaksınız? bir kaçına yuva bulsanız orada harika bakılacağına/sokağa salınmayacağına nasıl emin olabilirsiniz? diğerlerini ne yapacaksınız sokağa mı atacaksınız? onlarca yavrunun bu kadar belirsiz bir geleceği olacakken neden hem kedinizin hem sizin rahatınız için baştan kısırlaştırmayasınız?
Kızgınlık dönemine girmek bir kedi için de zordur,her kızgınlığa girdiğinde hoşunuza mı gidiyor kapı önünde avazı çıktığı kadar miyavlaması? çiftleşemeyip huzursuz olması? Ona eş bulacağım derken birilerinin evine gitmek/size gelinmesi, hem kedinizin birini bulsanız bile çiftleşmeye bileceği, bide o kedi yüzünden huzursuz/sinirli olması?
Kediniz dişiyse ve kızıştığında çiftleşir,hamile kalır,yavrularsa bunun onun ömrünü azalttığını biliyormusunuz? iyi bir bakımla on yaşının üstünü görebilecekken neden 3-5 yıla telef olsun doğum yapmaktan?
Hem erkek hem de dişi kedilerde üreme organlarına bağlı hastalanma ihtimalleri de cabası.
Yavruları olsun ben göreyim onun yavrularını demek de bencilliktir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-15, 15:11   #11

İzmir
delicezeytin Çevrimdışı
Thumbs up Cvp: Kedimi kisirlastirmalimiyim ?

Selproft tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Iyi gunler 10 aylik bir disi kedim var ameliyati iyi bir hoca yapacak fakat benim bazi endiselerim var internette kedilerin karakterlerinin degistigi soyleniyo dogrumu ben kedimi oldugu gibi kabullendim artik degismesini istemem lutfen beni aydinlatin
Benim kedim sakin bir kediymiş 4 aylıkken de kısırlaştırdı kedimi bana teslim eden kişi. Ancak kedim bana geldikten sonra o sakinliği kayboldu ve benim karakterime alışmaya başladığı için ben nasılsam o da öyle. Hormonlarında azalma olduğunu söyleyemem yani kısırlaştırma işi ona etki etmedi bence. Fakat korkmanıza gerek yok. Kısırlaştırdıktan sonra iyi bakmak gerekiyor sadece o kadar. Bana zor zamanları atlatılmış bir şekilde teslim edilse bile ben yine de dikkat ettim herhangi bir yerine zarar gelmesin diye.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-15, 15:17   #12

İzmir
delicezeytin Çevrimdışı

Ayrıca kedileri kısırlaştırmanın ahlaki boyutu üzerinde felsefe yapılmasını da oldukça gereksiz buluyorum. Yani her yavrunun güzel yuvası olacağını bilsem bence de doğursun hayvanlar ama böyle bir ülkede hız limitinin 30km olduğu bir yoldan 50 veya 60 la geçen arabalar yüzünden yolda ölen veya evimin köşesinde annesinin terk ettiği su eksikliğinden ölmek üzere olan kediler görmek cidden can yakıcı. Elinizden bir şey gelememesi çok daha acı. O nedenle kedilerin doğum hakkını elinden almak bir nevi doğma potansiyeli olan yeni yavrulara iyilik gibi bir şey. Kısırlaştımak üzerinden vicdan yapmak oldukça yanlış. Bu konu üzerinde bu kadar tartışılacağına sokaktaki hayvanların da birçoğu kısırlaştırılmalı ve yeni doğan bebelerin kalıcı yuvalara gitmeleri sağlanmalı ki ülke daha güzel olsun. Yeteri kadar sevgisizlik var zaten.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-15, 19:57   #13

lulajale Çevrimdışı

Bence bir yavruya yuva bulunacak sorun yok şu ana kadar bütün kedilerimin yavrusu oldu ve kalacak yuva buldular ama yuva bulmak gerçekten Zor hatta birisini bulamayınca bir okulun bahçesine bırakmıştık bakmışlar sismanlamislar Son ziyaretimizde ama dedigim gibi iyi yuva bulamassaniz hiç dogurtmayin ben hala bütün yavruları kontrol edememisimdir mesela çoğunun durumlarını bilmiyorum verdiğim insanların sokağa atmadiklarini umuyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-15, 20:06   #14

Huares üyesinin avatarı

Ankara
Huares Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Güzel kardeşim bakın neden bunu anlamak bu kadar zor da herkes aynı şeynı şeyi söylüyor
Kedilerde aile kavramı yoktur,insanlar gibi düşünmeyin onları. İçgüdüleri ve hormonlarının esiridirler. Ben kendime bir eş bulayım, yavrulayayım onların da çoluk çocuğu olsun mutlu bir aile olalım diye yapmazlar. Kızgınlık dönemine girmişlerdir mecburdurlar çiftleşmeye. Doğan yavruları ise küçükken beslerler sonra yüzüne bakmaz anne yavrusunun. Siz bir kedinin varoluş amacını yok etmeyeyim derken doğacak onlarca yavruyu yokediyorsunuz aslında.Doğan bütün yavrulara siz mi bakacaksınız? bir kaçına yuva bulsanız orada harika bakılacağına/sokağa salınmayacağına nasıl emin olabilirsiniz? diğerlerini ne yapacaksınız sokağa mı atacaksınız? onlarca yavrunun bu kadar belirsiz bir geleceği olacakken neden hem kedinizin hem sizin rahatınız için baştan kısırlaştırmayasınız?
Kızgınlık dönemine girmek bir kedi için de zordur,her kızgınlığa girdiğinde hoşunuza mı gidiyor kapı önünde avazı çıktığı kadar miyavlaması? çiftleşemeyip huzursuz olması? Ona eş bulacağım derken birilerinin evine gitmek/size gelinmesi, hem kedinizin birini bulsanız bile çiftleşmeye bileceği, bide o kedi yüzünden huzursuz/sinirli olması?
Kediniz dişiyse ve kızıştığında çiftleşir,hamile kalır,yavrularsa bunun onun ömrünü azalttığını biliyormusunuz? iyi bir bakımla on yaşının üstünü görebilecekken neden 3-5 yıla telef olsun doğum yapmaktan?
Hem erkek hem de dişi kedilerde üreme organlarına bağlı hastalanma ihtimalleri de cabası.
Yavruları olsun ben göreyim onun yavrularını demek de bencilliktir.
delicezeytin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ayrıca kedileri kısırlaştırmanın ahlaki boyutu üzerinde felsefe yapılmasını da oldukça gereksiz buluyorum. Yani her yavrunun güzel yuvası olacağını bilsem bence de doğursun hayvanlar ama böyle bir ülkede hız limitinin 30km olduğu bir yoldan 50 veya 60 la geçen arabalar yüzünden yolda ölen veya evimin köşesinde annesinin terk ettiği su eksikliğinden ölmek üzere olan kediler görmek cidden can yakıcı. Elinizden bir şey gelememesi çok daha acı. O nedenle kedilerin doğum hakkını elinden almak bir nevi doğma potansiyeli olan yeni yavrulara iyilik gibi bir şey. Kısırlaştımak üzerinden vicdan yapmak oldukça yanlış. Bu konu üzerinde bu kadar tartışılacağına sokaktaki hayvanların da birçoğu kısırlaştırılmalı ve yeni doğan bebelerin kalıcı yuvalara gitmeleri sağlanmalı ki ülke daha güzel olsun. Yeteri kadar sevgisizlik var zaten.

Kediler de bizde ki gibi bir aile kavramı olduğunu iddia etmedim zaten. Benim Çocuğum olsun tıp fakültesini kazansın diye de bakmazlar çocuklarına. Her Canlı da olduğu gibi içgüdüsel yaparlar bunu dediğiniz gibi. Ve tam da bu tüm canlıların varolma sebebidir. Türünün devamlılığını sağlamak. Kilit nokta da bu zaten. Bir canlıdan bu özelliğini aldığınız zaman varoluşunun anlamını yitiriyor bu canlı. Eğer çiftleşmesi onun ömrünü kısaltıyorsa kısaltıyordur bunu kimse böyle tayin etmedi. Doğanın işleyişi bu şekilde. Fakat doğuran bir kedinin doğaya yeni canlılar kazandırmasına karşın ömrünün bir kaç yıl kısalması öyle büyükte bir kayıp değil. Tamam da kedi ürediğin de yavrular sağlıksız büyüyecek sürünecek-ölecekler?

Hadi biraz sesli düşünelim bu nokta da. Her tarafı beton yığınlarla doldurduk ki bu tek başına sorun değil. Hayvanların yaşam alanlarını ihlal ettik. Tüm bunların yanında beton asfalt yığınları arasında yaşam mücadelesi veren hayvanlar için hiç bir şey yapmadık ve yapmıyoruz. İyi de kardeşim binlerce hayvan var ben ne yapabilirim? -Sakin ol şampiyon bu zaten toplumsal bir sorun. Tek başına bir şey yapamayacağını biliyorsan bir şeyi daha biliyorsun demektir. Yani bu tezin antisini. O da; Örgütlü Mücadele. Nedir örgütlü mücadele? -Varolan toplumsal bir soruna çözüm üretmek ve farkındalığı sağlamak. ''Gördüğüm her sokak hayvanını kısırlaştırıyorum'' diyen hayvansevercikler var. Şimdi bu hayvansevercik gördüğü her insana hayvanların yaşam mücadelelerini anlatsa bilinçlendirse hayvanları sevdiği onları kullanmadığı az da olsa anlaşılır? 100kişiyle konuşursun 2insan bilinçlenir o 2 insan da 2 insanı bilinçlendirse bu seri böyle devam eder ve zamanla binlerce insan bilinçlenir. Bakın oranı çok çok düşük tuttum şu an aklınızdan geçen soruya bende katılıyorum ama sadece 100 insandan ikisi bilinçlense diyorum bunun için. (akılnızdan geçen şey: hiç kimsenin umrunda olmaz sokak hayvanları). Ama bu gerçek sevginin varlığıyla oluşacak emek isteyen zorlu bir yol ne gerek var şimdi alırsın petshoptanta pazarlanan cins bir kedi koyarsın 4 duvar içine bir de kısırlaştırdın mı sorun yaratacak bir şeyi kalmaz sana.

Kedileri neden kısırlaştırdığınızın asıl cevabı Kedileri Neden Sahiplendiğinizin Cevabında Yatıyor.Çok tatlı çok seviyorum, bana huzur veriyor evin neşesi oluyor, yalnızlığımı can sıkıntımı gideriyor. Eğer sadece bunlar için sahiplenenler varsa ki bir çoğu bu şekilde oluyor malesef kısırlaştırmakta sorun değil o kedisevercikler için. Bir kedinin karnını doyuruyor olmak o kediyi kısırlaştırma hakkını yani yaşam amacını elinden alma hakkını buna gücünüz varsa bile size vermiyor. Bu şekilde sokak hayvanlarına eziyet eden insanları değil kedinizi ve onun türünü cezalandırmış oluyorsunuz. O insanlardan da hiç bir farkınız kalmıyor pardon onlar en azından kısırlaştırmıyorlar. Kısırlaştırdığınız kedilerin 2 yavrusu doğum yapacak olsa iler de o iki yavrunun da yavrularının doğum yapacağını ya da üreyeceğini düşünecek olursak yine binlerce kedinin katili olmuş oluyorsunuz doğal olarak. Bakımsız bir hayat süreceklerine hiç yaşamasınlar diyosunuz. (Şu an dünya da yaklaşık 8milyar insan yaşıyor. Bunların 1milyarından fazlası aç bildiğiniz aç. Yoksulluk sınırında olanları barınakları(ev sahibi) olmayan insanları dahil edersek yani somut bir örnekle en azından ölmeyecek kadar ve günde +14 saat çalışarak hayatı zehir ve durumu sokakta ki kedilerden çok daha vahim olan ömürleri çürüyen insan sayısı 4milyardan fazla. Bu 4 milyar insanı kısırlaştırılmıyorlar çünkü kalan elit insancıkların rahat yaşaması için bu kölelerin soyunun devam etmesi gerekir. O halde bu köleleri de kısırlaştıralım yakaladığımız yerde ulan siz zaten hayat yaşamıyorsunuz deyip.Bu yapılamaz çünkü buna gücünüz yok. Elit insanlara karşı da gelinemez buna da yüreğiniz yok.)

Bakımsız bir hayat süreceklerine hiç yaşamasınlar diyosunuz o zaman kedileri neden sahipleniyorsunuz? Yani madem kısırlaştıracaksınız, özgürlüğünü elinden alacaksınız, sosyal ortamından koparıp yalnızlığa sürükleyeceksiniz, kimyasını bozacaksınız da onu neden sahipleniyorsunuz? Siz o kedinin doğasına varoluşuna saygı duymuyorsunuz. Kendinize köle eğlencelik olarak sahipleniyorsunuz. Yalnızlığınızı gideriyor, çok sevimliler, can sıkıntınızı alıyor, kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor sizin için sadece bir oyuncak o tek farkı bir oyuncağa göre mükemmel olması. Onu veya türünü değil kendinizi düşünüyorsunuz. Hani kedilerin ailesi yoktu ya kuş, çiçek, böcek, arkadaş, avlanmak, hoplamak, zıplamak, koşmak, köpekten kaçmak, fare kovalamak...yani yaşamak., yok onlar için derseniz şaşırmam çünkü onları robot zannediyorsunuz. Yok meme kanseri olur yok rahim kanseri yok ömrü kısalacak gibi çocukça vicdan rahatlamaya çalışıyorsunuz. Gerçek değişmez ve 2x2 4 tür malesef hoşunuza gitmese de vicdanınız, keyfiniz ve bencilliğinizi asla unutmayacak. Onu sadece bastırabilirsiniz. Vicdan rahatlatmaca iyidir ama bazı insancıklar için. Hayatın her alanında Vicdan Rahatlatmacalar olur takılmayın zaten takmıyorsunuz da. Söyleyecek çok şey var da bu kadarı bile fazla bence iyi günler ya da iyi Vicdan Rahatlatmacalar mı deseydim kedisevercikler.

''-Dışarda çok kötü haldeydin al şu verdiklerimi ye bana da maskaralık yap özgür de değilsin artık kuş böcek çiçek arkadaş yok haberin olsun haaa bu arada verdiğim iki kap yemeğin bedeli sadece bunlar da değil senin varoluş amacını da yokediyorum kısırlaştırıyorum artık yoksun ya da şöyle söyleyim sadece benim için varsın. al şimdi iki öğün yemeğini doya doya ye!! -Miyav!!!''
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-15, 21:19   #15

lulajale Çevrimdışı

Bence en iyisi dogurduktan sonra kisirlastirmak o yavruları yuva hazır olduğu sürece sorun yok ama kisirlastiranlarida anlıyorum o yavrulara bakamıcaklarsa yuva bulamayacaklarini bile bile doğum yapmasına izin vermesi kötülük bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları