Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 15-05-13, 06:53   #16

yagmurbulutu üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
yagmurbulutu Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedimi bırakmak istemiyorum, lütfen yardım..

Kediler yüksek sesten ve ani hareketten nefret eder. Cam kırılmış, haliyle ödü kopmuş ve kaçmış. Sizden üstüne gidip hayvanın en gergin anında daha çok korkutmuşsunuz. Kuyruğa basmaya gelince, bende 2 kere kuyruğuna bastım. Bastıktan sonra çığlık attım, kedime bişey oldu diye. Kedim ondan sonra kolay kolay yanıma yaklaşamadı. Severkende bilmeden hep yüksek sesle seviyodum. Zorla seviyodum bazen. Ben travel living kanalında kedi eğitmeninin programlarını izledim. Onun sayesinde hatalarımı düzelttim. Kediyi yanlış tutmak bile onu huzursuzlaştırıyor. Oyun oynarken sevmek, yürürken aniden kucağa almak, çığlık atmak vs. vs.

Evinizde kedinizin yükseğe çıkıp oturabileceği köşeler oluşturun. Kendini güvende hissetsin. Aniden tutup kafese koyarsanız sizi parçalaması gayet doğal. Benim kedimde kafesten hiç hoşlanmıyo, çok uysal olmasına rağmen taşıma kabını görünce ortalığı yıkıyodu.

Veterinere gidince sakin durması çok normal çünkü orda bir sürü hayvanın kokusu var.

Şunu bilin, bu saatten sonra asla aranızdaki dialog ilk baştaki gibi olmaz. Önce bunu kabul edip, sonra hayvanın diğer davranışlarını düzeltin.

Kolunuza ve bacağınıa saldırıysa bi süre uzun kıyafetler giyin onun yanındayken. Benim kedim ısrarla mutfağa girmek isteyodu. Resmen ağlayarak yalvarıyodu. Açmıyodum kapıyı, en sonunda bacağıma iki patisinin üstüne dikelp bir iki ısırır gibi yapıp kaçıyodu. Ama suçunu biliyodu Bende kızmıyodum çünkü hemen kaçıyodu

Diyceğim o ki, zaman ihtiyaç var ve araştırın nette...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-13, 09:57   #17
DIB

DIB Çevrimdışı

yorumlarıız için çok çok teşekkür ederim. bakalım şimdilik uğraşıyoruz. şimdi geceleri uyurken yanıma almadığımiçin sabah çok gergin oldu. kapıyı ilk açtığımıda bir müddet hafif kabarıp yanımda dolaştı çok hareket edemedim ama konuşarak elimi oklamasını sağlayarak biraz başını okşayarak falan sakinleştirdim. işe hazırlanırken yavaş hareket ettim o da yanımda oturup kendini temizledi sanki ben de iztiyorum herşeyin normal olmasını bak der gibi ama tek isteğim onunla eskisi gibi olmak. diğer insanlarla ilişkisi de çok tedirgin şimdi. o işe de genel ruh durumu biraz sakinleşince bir çözüm bulmak gerekecek sanırım. Bu arada ben anlatamadım hala neden anlatamadım anlamıyorum ama sevgili cikcik ben tayfu değilim. napıyım tomla resmimi mi yollayayım? nüfus kağıdı örneğimi mi göndereyim? çamur atmayın demişin yukarıdaki arkadaşa bir huysuz dedi diye de sen beni tanımadan etmeden daha beterini yapmadın mı ? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-13, 13:52   #18

Pıtırsonic Çevrimdışı

beğenmediğiniz, uygun bulmadığınız, hakaret içerdiğini düşündüğünüz mesajları şikayet ederseniz, zaten gereğini yaparlar. burada karşılıklı atışarak bir yere varamayacağınız gibi boşu boşuna hem gerginlik yaratıyorsunuz, hem de bilgi kirliliğine sebep oluyorsunuz. karşılıklı atışmak isteyenler özel mesajla devam edebilir. 3., 4., 5. kişiler de olaya gereksizce dahil olup tekrar alevlendirmek yerine yine şikayet butonunu dilerlerse kullanabilirler. hayvanlarla ilgili forum mu, insanların stres atma yeri mi belli değil artık!. hiçbir şekilde dahil olmak istemiyorum bu konuşmaya, yalnızca forumun ne ile alakalı olduğunu fark etmenizi umuyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-13, 17:18   #19
DIB

DIB Çevrimdışı

Merhaba,

Tom ameliyattan geleli bir hafta oldu. Olabildiği kadar sevdiği yemekleri elimle veriyorum bana alışması için oyun oynuyorum üstüne gitmiyorum. Bir kere sevmeye çalıştım ısırlıdım. ara sıra başını okşayayım diyorum önce tepki vermiyor sonra elimi ağzına alıyor aniden çeksem çektiğim an ısıracağını bildiğim için hareketsiz kalıyorum. hem benden bir zarar gelmeyeceğini anlasın ve bana olan güveni tazelensin diye hem de onu sevmeme alışsın diye. Ama ben hiç yol katedemedim sanki.. sadece ne yaparsam sinirlenir onu bildiğim için onu yapmıyorum ondan dolayı ikimiz aynı evde yaşıyoruz. 1 hafta kısa bir süre biliyorum. fakat ona yanaşmadıkça bana yanaşmayan hayvan şimdi ne zaman yakınına gitsem pantolonumda patilerini kaşıyıp elime kitleniyor. Buraya yazmamın sebebi durumu meşrulaştırıp da şikayet etmek değil fakat ben bir yerde hata mı yapıyorum onu bilmiyorum? ne yapmalıyım? yani evin içinde çamaşır makinası, bulaşık makinası, elektrik süpürgesi-ki özellikle bu- bile çalıştırmıyorum, geriliyor. benden korkmasın diye yavaş yavaş yürüyorum. ona yeni oyuncaklar aldım. onunla yavaş yavaş konuşuyorum ama sanki daha da üstüme geliyor ona yaklaşmasam bile. ben gerçekten çok üzülüyorum bu duruma. Şimdi en başında aklıma hiç gelmeyen ama son iki günde yaşadığım bir durum var. Bir ara dönemsel olarak panik ataka yakalanmıştım maalesef. ve yardımla atlattım. evin içinde sürekli gergin bir hava olduğu için ve beni hala tehlike olarak gördüğü için tom her ayağa kalktığımda yanıma geldiğinde elime kitlendiğinde bacağıma kabararak sürtündüğünde benim kalp atışlarım çok artıyor. Lütfen yardım edin ben napabilirim tomu geri kazanmak için ikimiz içinde?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-13, 17:33   #20

Pıtırsonic Çevrimdışı

1 hafta dediğiniz gibi çok kısa bir süre. zamana ihtiyacı var kedinizin. siz de bu düzeni devam ettirmelisiniz. bu durumun düzelmesi birkaç ayı bulabilir. olabildiğince değişiklik yapmaktan kaçının. var olan düzene tekrar alışıp uyum sağlamalı ve güven kazanmalı.. o kendini sevdirmeye gelmedikçe siz sevmeyi denemeyin ve ısırmaya çalıştığında da hareketsiz kalmayı sürdürün. hareket ederseniz canınızı daha çok yakar. ben de bir dönem panik atağa yakalandım, durumunuzu anlayabiliyorum ancak şöyle düşünün. kediniz yardım alamaz, derdini anlatamaz. siz yardımla veya hiç olmadı ilaçla bir şekilde düzelirsiniz ama onun öyle bir şansı yok. bunu suçlamak için söylemiyorum ama hem de kısmen sizin yüzünüzden travma yaşadı. onun yerine kendinizi koyarak ona olan yaklaşımlarınızı şekillendirmelisiniz ve en önemlisi sabretmelisiniz. 1 haftada düzelmesi zaten mucize olurdu.

şunu da aklınızda bulundurun. kediniz düzelecek diye bir garanti yok. karamsarlığa kapılmayın ama bu davranışları yer edebilir. yalnızca belki ani saldırıları geçer ama agresif kalabilir. olabildiğince minimuma indirmek için çabalamalısınız ve ona zaman tanımalısınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-13, 06:28   #21

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

DIB tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba,
... iyice enseme sokup orada gurul gurul uyurdu. Ta ki bir hafta öncesine kadar. Tom bir koltuktan diğerine zıplarken sehpadaki tabağı yere düşürüp kırdı ve ardından yine aynı odada bir köşeye kaçtı. ...
Olaylar bahsettiğiniz şekildeyse, kediniz belki hem kızgınlığa girdiğinden hem de ani gürültü stressten böylesi bir tepki gösteriyordur. Zylken* diye bir ilaç var, kediler için sakinleştirici, biraz pahalıca, her veterinerde bulunur mu bilemiyorum ama sipariş ederseniz getirirler, veterinerinize danışarak yalnızca geçici bir dönem için onu kullanabilirsiniz, yardımcı olabilir.

Bir de, Feliway** ya da benzeri, oda spreyi şeklinde prize takarak çalışan ve ortama yaydığı koku ile kediyi teskin ettiği söylenen bazı likitler var (Feliway feromon içeriyor, diğerleri ise teskin edici ked otu vs gibi kokular) Bunlar da pek ucuz değil ama tek seferlik, kedinizin bulunduğu odada çalıştırıp deneyebilirsiniz.

Kedinizin tepkisinin geçici olacağını ümit ederim, çok sabırlı olmanız, ani harekeketler, tepkiler göstermemeniz gerek. Bir de kedinizi oynatabileceğiniz olta benzeri oyuncaklar*** var, kedinizin ilgisini elinizden uzak tutar, bir müddet onları yakınınızda bulundurun, elinizi bacağınızı hedef aldığında onlarla oynatıp ilgisini dağıtın.

Elinize kolonya sürün, kediler nefret eder, elinizden uzak durmasına yardımcı olabilir.

Umarım bunlardan 1-2si işe yarar ve Tom sakinleşir.

*ilaç detayları: Zylkene - Ã339;rün Detayları

**Feliway Türkiye'de satılmıyor sanırım, ama teskin edici Pet Remedy markasının ürünlerini nerede bulabileceğinizi Pet Remedyadresinden öğrenebilirsiniz.

***Olta benzeri oyuncağa örnek: http://www.juenpetmarket.com/urun_de...at=0&urn=11339

Bu konu en son " 20-05-13 " tarihinde saat 06:31 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-05-13, 23:25   #22
DIB

DIB Çevrimdışı

Merhabalar,

Hem size sormak istediğim bir iki soru var hem de tomla birlikte katettiğimiz yolu burada kısaca anlatmak istedim benim durumumda arkadaşlar varsa belki yardımcı olabilir diye.. Tom şu anda evin içinde daha sakin. tabi ki daha ilişkimiz eskisi gibi değil. Ama ben tom ne kadar sinirlenirse sinirlensin olabildiği kadar yerimde sabit kalarak ve hareket etmeyerek ona karşı bir tehdit olmadığımı göstermeye çalıştım hala daha öyle yapıyorum. tom ara sıra elime ve ayağıma deneme atakları yapıyor fakat ben o anda ne yaparsam bırakıyorum hareket etmiyorum hiç bir iki ağızıyla patisiyle yoklayıp gidiyor. şu an evin içinde bana karşı tepkisinin azalmış olmasını buna bağlıyorum. ona su yada başka bir şey ile müdahale etmedim hiç. özellkile mamasını ve suyunu hep ben veriyorum. onun sevdiği bir arkadaşım bir müddettir ben de kalıyor. hem tom hem ben daha rahat hissediyoruz böylece kendimizi. ama mamasını ve suyunu özellikle ben veriyorum. sevdirmedikçe sevmiyorum. şahsen bir kere denedim ısırldım bıraktım. sokak kapısını açtığımda dışarı fırlıyor ama onu kucağıma alıp korkutmak yerine (tabi kendi yüzümü de riske atmak istemediğim için de) ödül mamalarıyla ufak ufak eve soktum. mesela nadir de olsa onu şimdi kucağıma alıp bir iki defa öpüp yavaşça bırakıyorum çok sakin anlarında daha da rahatlıyor sanki. ama ara sıra hala kabarıyor evin içinde ve evin içinde hızlı yürümüyoruz, bir şey kırıp dökmemeye o ayağımızın dibindeyken hareket etmemeye özen gösteriyoruz. Ama bu yaptıklarımız sayesinde tomu sanki yavaş yavaş geri kazanıyoruz. siz tecrübeli arkadaşları sıkmak istemem bu uzun mesajla fakat benimle aynı durumda olup kedisini rehabilite etmek isteyen başkaları olur diye buraya tecrübemi paylaşmak istedim.

Sorularıma gelince;

tom dünden beri kuyruğunu kovalamaya başladı. tabi bunu 3 4 aylıkken yapıyordu hep sonra bırakmıştı. yazmamın sebebi ise sinirleniyor kendi kuyruğuna. hem kendi kuyruğunu ısırıyor hem de ısırmasın diye arka patisi ile kendi kafasını ittiriyor. bu normal mi? kedim hala çok mu stresli? neyapabilirim bu konuda? bir de iki üç gündür kusuyor ama yeni mama almıştım, mamasını eskiye döndürücem sanırım. umarım stresten değildir.

ikinci olarak, kedim tırnağını ya da ağzını elime koluma herhangi bir yere değdirdiği an benim derim kabarıyor ve kızarıyor. size oldu mu daha önce böyle bir şey?

son olarak bu olaylardan beri ayağa kalktığım çoğu zaman iki patisinin üzerine kalkıp tırnaklarını sert bir şekilde pantalonumda kaşıyor halıya yaptıkları hareketleri gibi. kulakları da yatırıyor geriye bunu yaparkeni korkuyorum. bana gözdağı falan mı veriyor acaba?

tomun 2 haftadır verdiği zaiyatı sayacak olursak :

eskiden beri sevmediği ve tırstığı oda spreyi,
terliğimin teki,
elime çok bulaşmasın diye sürdüğüm keskin dezenfektan

okuduğunuz ve bu süreçte bana göstermiş olduğunuz destek için herkese çok teşekkür ediyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-13, 01:26   #23

Dila Karademir üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Dila Karademir Çevrimdışı

Merhabalar,

Hem size sormak istediğim bir iki soru var hem de tomla birlikte katettiğimiz yolu burada kısaca anlatmak istedim benim durumumda arkadaşlar varsa belki yardımcı olabilir diye.. Tom şu anda evin içinde daha sakin. tabi ki daha ilişkimiz eskisi gibi değil. Ama ben tom ne kadar sinirlenirse sinirlensin olabildiği kadar yerimde sabit kalarak ve hareket etmeyerek ona karşı bir tehdit olmadığımı göstermeye çalıştım hala daha öyle yapıyorum. tom ara sıra elime ve ayağıma deneme atakları yapıyor fakat ben o anda ne yaparsam bırakıyorum hareket etmiyorum hiç bir iki ağızıyla patisiyle yoklayıp gidiyor. şu an evin içinde bana karşı tepkisinin azalmış olmasını buna bağlıyorum. ona su yada başka bir şey ile müdahale etmedim hiç. özellkile mamasını ve suyunu hep ben veriyorum. onun sevdiği bir arkadaşım bir müddettir ben de kalıyor. hem tom hem ben daha rahat hissediyoruz böylece kendimizi. ama mamasını ve suyunu özellikle ben veriyorum. sevdirmedikçe sevmiyorum. şahsen bir kere denedim ısırldım bıraktım. sokak kapısını açtığımda dışarı fırlıyor ama onu kucağıma alıp korkutmak yerine (tabi kendi yüzümü de riske atmak istemediğim için de) ödül mamalarıyla ufak ufak eve soktum. mesela nadir de olsa onu şimdi kucağıma alıp bir iki defa öpüp yavaşça bırakıyorum çok sakin anlarında daha da rahatlıyor sanki. ama ara sıra hala kabarıyor evin içinde ve evin içinde hızlı yürümüyoruz, bir şey kırıp dökmemeye o ayağımızın dibindeyken hareket etmemeye özen gösteriyoruz. Ama bu yaptıklarımız sayesinde tomu sanki yavaş yavaş geri kazanıyoruz. siz tecrübeli arkadaşları sıkmak istemem bu uzun mesajla fakat benimle aynı durumda olup kedisini rehabilite etmek isteyen başkaları olur diye buraya tecrübemi paylaşmak istedim.

Sorularıma gelince;

tom dünden beri kuyruğunu kovalamaya başladı. tabi bunu 3 4 aylıkken yapıyordu hep sonra bırakmıştı. yazmamın sebebi ise sinirleniyor kendi kuyruğuna. hem kendi kuyruğunu ısırıyor hem de ısırmasın diye arka patisi ile kendi kafasını ittiriyor. bu normal mi? kedim hala çok mu stresli? neyapabilirim bu konuda? bir de iki üç gündür kusuyor ama yeni mama almıştım, mamasını eskiye döndürücem sanırım. umarım stresten değildir.

ikinci olarak, kedim tırnağını ya da ağzını elime koluma herhangi bir yere değdirdiği an benim derim kabarıyor ve kızarıyor. size oldu mu daha önce böyle bir şey?

son olarak bu olaylardan beri ayağa kalktığım çoğu zaman iki patisinin üzerine kalkıp tırnaklarını sert bir şekilde pantalonumda kaşıyor halıya yaptıkları hareketleri gibi. kulakları da yatırıyor geriye bunu yaparkeni korkuyorum. bana gözdağı falan mı veriyor acaba?

tomun 2 haftadır verdiği zaiyatı sayacak olursak :

eskiden beri sevmediği ve tırstığı oda spreyi,
terliğimin teki,
elime çok bulaşmasın diye sürdüğüm keskin dezenfektan

okuduğunuz ve bu süreçte bana göstermiş olduğunuz destek için herkese çok teşekkür ediyorum..
hem kendi kuyruğunu ısırıyor hem de ısırmasın diye arka patisi ile kendi kafasını ittiriyor. dedinizde oyun yapıyor gibi geldi bana kediler bazen öyle oyunlar oynarlar hem ısırıp hemde tekmelerler ittirme hareketi gibi ancak kafasınımı ittiriyor yoksa ağzında tuttuğu kuyruğunumu ittiriyor siz kafasını ittiriyor gibi görmüş olabilirsiniz ancak farketmiyo tabi oyun oynadığı bi gerçek normal bir durum bu hem öyle yapması stresli olduğunu değil mutlu olduğunu gösteriyor bence stresli kedi oyun oynamaz benim bildiğim bide kediniz sanırım sinirli bi yapıya sahip benim kedim ise pencereden köpek dahi görse hırlıyor kendini pek sevdirmez istediği zamanlar bitek

Bu konu en son " 29-05-13 " tarihinde saat 01:31 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-13, 03:25   #24

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

[quote=DIB;173703]Merhabalar,

Sorularıma gelince;yazmamın sebebi ise sinirleniyor kendi kuyruğuna. hem kendi kuyruğunu ısırıyor hem de ısırmasın diye arka patisi ile kendi kafasını ittiriyor. bu normal mi?
Kediniz hala stresli belirtiler veriyor, bir müddet sakinleştirici denemenizde fayda olabilir. (zylken)

bir de iki üç gündür kusuyor ama yeni mama almıştım, mamasını eskiye döndürücem sanırım. umarım stresten değildir.
Mama değişimini azar azar yavaş yavaş yapmanız gerekiyordu, bir anda yeni mamaya geçtiyseniz midesi bozulmuş olabilir, eski mamadan karıştırın içerisine bir müddet ikisini birden verin, sonra eskiyi azaltıp en sonunda yeni mamaya geçersiniz

Tırnakları ve özellikle dişleri mikrop taşıyabilir (patilerini yaladıkları için tırnakları daha temizdir) ısırdığında ya da tırmaladığında yalnızca su ve sabun ile yıkayın, kesinlikle kolonya ve alkol türevi sürmeyin.

evet, oynamak istiyor gibi görünüyor ama hafifçe de ajite...Sabırla devam.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-14, 18:14   #25

İstanbul
Catgirlisil Çevrimdışı

Arkadaşlar merhaba
Ben sokaktan bi kedi aldım sarı bişi İşte onlar önemli değil ben sadete gelim durduk yere bana saldırıyo ilk geldiği gün sakindi hiç tırmalamaz dı ve ısırmazdı simdi herseyi var ısırıyor tırmalıyor ve durduk yere yüzüme dogru kosarak yuzume zıplıyor napabilirim Şimdiden Teşekkürler arkadaşlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-14, 21:27   #26

canancan Çevrimdışı

sizinle oynamaya çalışıyor.hayır deyin oyuncağa yönlendirin.elinizle oynatmayın hiç.ısırmasına izin vermeyin,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-14, 21:57   #27

mia cat üyesinin avatarı

Bursa
mia cat Çevrimdışı

bende onu eğitmeye çalışın ayaklarınızı ve ellerinizi çok sallamayın çünkü oyun zanneder size sahibinde kedi adlı kitabı öneriyorum çünkü içinde kedilerle ilgili bir çok şey var ve arada bir uygunsuz olmasada yüzüne üfleyin yapa su fısfısıyla yüzüne sıkın ama su olucak en iyi yol bu bende
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-15, 10:53   #28

İstanbul
Catgirlisil Çevrimdışı

Sey merhaba benim kedim sasılastı gibi değişik birşey olustu daha yeni veteriner birisine sordum whatssaptan gözünün içindeki koruyucu tabaka mıdır nedir o üste mi ne cıkmıs napıcam ameliyat falan olur mu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-15, 16:11   #29

Conservator Çevrimdışı

Arkadaşlar, tavsiye falan vermeyin. Olayın üzerinden 1,5 sene geçmiş. Biraz dikkatli olalım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-15, 16:28   #30

canancan Çevrimdışı

Conservator tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar, tavsiye falan vermeyin. Olayın üzerinden 1,5 sene geçmiş. Biraz dikkatli olalım.
hangi konuya yorum yapacağımızı yada tavsiye vereceğimizi size mi soracağız pardon? isterse 5 senelik konu olsun canı isteyen istediği konuya yorum yapar.ayrıca yardımcı olmaya çalıştığımız kişi catgirlisil adlı nick.bakın bakalım ne zaman soru sormuş.dikkatten bahsederken biraz siz dikkat edinde böyle komik duruma düşmeyin.her konuda yaptığınız yorumlara bakıyorumda sırf yorum yapmak için boş boş konuşmak saplantı olmuş sizde.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları