Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 12-05-13, 01:53   #1
DIB

DIB Çevrimdışı
Varsayılan kedimi bırakmak istemiyorum, lütfen yardım..

Arkadaşlar Merhaba,
1 aylıkken sokaktam aldığım erkek bir kedim var şu an yaklaşık 10 aylık. İlk geldiği günden beri kediden korkan arkadaşlarımın bile sevdiği misafire ya da herhangi bir eşyaya zarar vermeyen uysal bir kediydi.Kedimle beraber uyurduk ve hatta kokumu daha iyi alabilmek için burnunu iyice enseme sokup orada gurul gurul uyurdu. Ta ki bir hafta öncesine kadar. Tom bir koltuktan diğerine zıplarken sehpadaki tabağı yere düşürüp kırdı ve ardından yine aynı odada bir köşeye kaçtı. ben patisine bir şey batmasın diye yanına gidip hişt pişt -biraz yüksek sesle- odadan çıkarmaya çalıştığım an bacağıma saldırdı. ama ne saldırmak. dizimden bileğimin biraz üstüne kadar açık bir yarık var. ilk defa yaptı. o akşam başka insanlarla da karşılaştı fakat tek tepki bana gösterdi. gece yanıma almadım. insanlara danıştım. kendi haline bırakmamı söylediler öyle yaptım. hatta hemen sonrasın bir arkadaşım ben de 3 gün kaldı ne ona ne bana hiç bir şey yapmadı bana olayın ertesi günü hafif bir pati darbesiyle tıslaması hariç. Dün gece yanlışlık kuyruğuna bastım. ilk bastığımda kabardı fakat ben kaçıp onun sakinleşmesini bekledim. sakinleşince kucağıma aldım sevdim. barıştığımızı zannediyordum. bir 15 dk sonra mutfakta bir şeylerle uğraşıyordum bacağımı hareket ettirdim ve bileğime o kadar kötü saldırdı ki çizik ve açık yaraların haricinde iki dişinin bileğime giriş izi var. mutfaktan salona kaçtım beni takip etti bu sefer zıplayarak ellerime saldırdı. aynen ellerimde de şu an dişlerinin giriş izi var. kaçıp kendimi zor attım dışarı salona kapattım onu. derken bir arkadaşım eve geldi onu kafesine sokmak istedi ve ilk defa benden başka birine saldırdı. öyle ki can havliyle ben bir odaya arkladaşım bir odaya kendimizi kapattık. kendisi evin hakimi oldu. 1.5 saat başımızı çıkaramadık odalardan ve o kdar süre boyunca kabarık ve tehdit miyavlamaları ile kapılarımızın önünde gezdi. az biraz sakinleşir gibi olduğunda ben üzerine bir battaniye attım onu tuttum ve kendimi kilitlediğim odaya bırakığ çektim kapıyı. sabaha kadar orada kaldı. bugün veterinere götürdüm (elbette ben sokamadım kafesine pet shoptaki arkadaş gelip soktu ona kendini sevdirdi tabi ki ama ben kapıyı araladığım an bana kabarıyordu) veteriner korktuğu için yaptığını söyledi. eve geldiğimde rahattı odasını hazırladım suyu kumu maması kafesini tedirgin açtım bana saldırmadı ama hala odada. sonrasında kontrol etmek için ne zaman kapıyı açsam bana karşı kabaran bir kedi gördüm. elimi dahi sokmayı korkuyorum. hayatımda hiç bir hayvandan bu kadar korkmadım. 10 ayldır beslediğim kedimden böylesine bir saldırı görmek resmen bir travma etkisi yarattı bende. yarın kedimi ksırlaştırmaya götürüyorum. (bu benim hatam ama kıyamadım ona bu konuda tereddütlerim vardı) belki sakinleşir bir şansımız daha olur diye, fakat benim en çok korktuğum nokta o korkularla beni özdeşletirmiş olabileceği ihtimali. öyleki dün kü saldırısı tamamen bacağımı hareket ettirdiğim içindi. bugün veterinerde tırnakları kesilirken gıgını bile çıkarmaması ve ben hariç herkese kendini sevdirmesi bunu iyice pekiştirdi. tek yaşıyorum ve aramızda tampon görevi yapabilecek bir insan yok. Sizce bu durumun sebebi nedir? ne yapmalıyım? asla bırakmak istemiyorum ama evin içinde her an saldırıya uğramak -ki öyle böyle değil en az beş şiddetli ısırık boydan boya derin çizikler- tedirginliği ile yaşayamam. ikimize de yazık. lütfen yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.. baya üzgünüm. Bu kadar uzun yazdığım için kusura bakmayın sizden sağlıklı yorumları alabilmek için ayrıntılı anlatmam gerektiğini düşündüm. Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 09:15   #2

cikcik üyesinin avatarı

Ankara
cikcik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedimi bırakmak istemiyorum, lütfen yardım..

hiçbir kedi durduk yere saldırmaz hele 1 aydan itibaren sizinle büyüdüyse.ben sahibi olarak sizin çokta masum olmadığınızı ve kedinize iyi davranmadığınız için bunların olduğunu düşünüyorum.önceden ona vurduysanız (vurduğunuzu kendiniz yazmıştınız) böyle davranması normal.o her agresifleştiğinde onu battaniye atarak vs gibi şeylerle daha çok korkutuyorsunuz.önceden vurmanın dışında naptıysanız kediniz haklı olarak size hiç güvenmiyor.daha öncede son noktaya gelmiştiniz.bırakmak istemiyorum ama böylede yaşanmaz demenize şaşmamak gerek Tayfun Kazancı.vicdanınızı rahatlatmak için nasılsa evden göndermek adına sadece bana saldırıyor gibi geçerli bir mazaretiniz var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 15:52   #3
DIB

DIB Çevrimdışı

birinci olarak eğer ben kedime daha önce kötü davranmış olsaydım bu tavır karşısında şaşırmazdım. şaşırmasaydım, yardım almak için tüm olayı en ince ayrıntısına kadar yazmazdım. siz yazdıklarımı adam akıllı okumadınız sanırım. ben o kediyi bırakmamak için didiniyorum. Adım da tayfun falan değil. kedime daha önce vurmadım. 1.5 saat eğer biz evin odalarında mahsur kaldıysak elbette sakinleştiği an onu bir odaya kapatarak kendimizi korumak çok doğal bir tepki. ben buraya çok çok üzgün olduğum için buradaki tecrübeli insanlardan yardım almak için yazdım. umarım -ki zannetmiyorum- bu forumdaki insanlar sizin gibi at gözlüğü takmış, önyargılı düşünmeden eleştirmek için eleştiren insanlar değildir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 16:43   #4

cikcik üyesinin avatarı

Ankara
cikcik Çevrimdışı

verdiğin tepkiden,kıvırmaya çalışma çabandan ve en önemlisi hikayenin gidişatından ne olduğu ortada. hikaye aynı konu aynı ama sen tayfun degilsin tamam tamam internette binlerce resim varken resmi kanıt olarak göstermen komik.neyse umurumda olan sen değilsin.senin gibi bir sahibin elinde strese girmiş bir kedi. sen ona iyi bakamıyorsun.iyi bakacak ve en önemlisi kötü davranmayıp sevecek birine sahiplendirde hayvancağız senin elinden çektiklerindende zulümdende kurtulsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 16:51   #5
DIB

DIB Çevrimdışı

pes yemin ediyorum böyle bir düşünme şekli zihin karşısında pes.. halbuki buradan yardım alabileceğimi düşünmüştüm. arkladaşım sen de hiç mantık yok mu? ben kedimi bırakmaya niyetli olsam niye gelip de buraya duyurayım? manyak mıyım?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 20:40   #6

Pıtırsonic Çevrimdışı

hayvanların (ve hatta insanların) travma yaşaması için illa şiddet uygulanması gerekmiyor. uyuyan bir kediyi birden korkutarak uyandırırsanız da travma yaşayabilir, veterinerde canı yandığında da veya sizinki gibi yüksek sesle bağırıldığında da. daha önce bu şekilde bağırarak tepki vermediyseniz bu beklenmedik çıkış onu ürkütmüştür ve güvenini zedelemiştir. yalnız şu başlıklara gerçekten çok karşıyım, kedimi bırakmak istemiyorum demişsiniz. bırakmayın zaten. anlattıklarınız düzelmeyecek durumlar değil, yalnızca sabır gerekiyor ve kedilerinin karakteri anlattığınız şekilde olan - değişmeyen çok insan var. zor bir durum ama bırakmak için hiçbir sebep göremiyorum şahsen. ısırmaması için ısırdığında su püskürtmeyi ya da ısırdığı yerlere kolonya sürmeyi deneyebilirsiniz. kendi haline bırakın bir süre. bol bol oynatmaya ve sevdiği yiyecekleri temin etmeye çalışın. devamlı yumuşak ses tonu ile konuşun. mümkünse sevdiği ve saldırmadığı insanları bol bol misafir edin ve bence kedinizi şu durumda kısırlaştırmayın. kediniz zaten erkek, 1 yaşına kadar beklemeniz sağlığı açısından daha iyi. operasyonun verdiği korkuyla birlikte daha da kötüleşebilir durumu. bir de sıklıkla yanlış bilinen bir şeyi düzeltmek istiyorum, karakteri agresif olan kedileri kısırlaştırsanız da düzelmez. benim de asabi bir oğlum var, yaşı ilerlediği için fevriliği gitti ve ağır bir hastalık geçirdikten sonra da bize iyice düşkün oldu o kadar ama hareketlerinin yumuşamasının kısırlaştırılmasıyla uzaktan yakından ilgisi olmadı.
korkularıyla sizi özdeşleştirmiş olsa bile bu zamanla geçer. sizi tehlike olarak algılıyor büyük ihtimalle şuan. umarım durumunuz düzelir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 21:21   #7
DIB

DIB Çevrimdışı

yorumunuz için çok teşekkür ederim.. sanırım korkunun üzerine benim gidişim güvenini sarstı fakat tam atlattığımızı zannederken bana gene saldırması beni çok üzdü. birçok insanla konuştum yıllardır kedisi olan bakan, kısırlaştırma operasyonunu geciktirdiğim için agrefisleşebileceğini söylediler o yüzden az önce veterinere bıraktık. yarın operasyon geçirecek.. ama şu an benim bu konuda da kafam karıştı. Şöyle ki kedim agresif bir kedi değil. ben ona her türlü emeği vermeye razıyım. bunu yaptığını söylüyor diye yazmıyorum fakat sokaktan ilk geldiğinde mama bile yemiyordu. gece uykusuz kalıp elimle besleyip ertesi gün işime gittiğimi biliyorum. böyle bir ilişki vardı bizim aramızda. Ama şu an yaralarıma bakıyorum iki bacağım iki kolum derin yarıklar evde halıdan çıkaramadığım kan izleri.. benim için de büyük travma oldu. bana o tüm gücü ile saldırış anları benim de ondan çok korkmama sebep oldu.. oyun oynarım, sevdiği yemekleri de veririm fakat benim elimde olmadan duyacağım tedirginlik onu daha da tetikler mi sizce? yani yapmam gereken neler var? bu durumu aşabilir miyiz gerçekten? şimdiden teşekkür ediyorum yardımınız için..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 21:48   #8

Pıtırsonic Çevrimdışı

eğer kızgınlığı sırasında agresifleşen bir kediyse, evet. kısır olmaması da agresif hareketlerini tetikler ama sizin sorununuz kısır olmaması değil. bariz şekilde size tepkili. onun için ben hala daha şuan kısırlaştırılması için çok yanlış bir zaman olduğunu düşünüyorum ama kediniz vet.teymiş zaten. artık yapılabilecek çok bir şey yok operasyon sonrası travma yaşamamasını ummaktan başka.
sizin tedirginliğiniz onu daha da tetiklemez. siz yansıtmadığınız sürece tedirginliğinizi fark etmez kediniz. yalnızca o geldiğinde kaçmayın, onu evde başka odalara kapatmayın. eğer çok agresifleşip zarar vermeye başlarsa ve kolonya - su gibi şeyler işe yaramazsa bulunduğunuz odanın kapısını kapatın. ben sabrederseniz aşabileceğinizi düşünüyorum.

bunu yalnızca size değil, benzer başlıklar açan herkese söylüyorum; 7 yıldır kedi besliyorum ve bana verdikleri fiziksel zararı anlatamam. uyurken gözüme pati atıp (sinek vs. geldiğini düşünüyorum, normalde asla yapmaz) göz kapağımda büyük bir şişlik oluşmasına mı sebep olmadılar, yine uyurken yüzümün üzerinden koşup 2 derin çizikle çığlık çığlığa fırlamama mı.. hele bir tanesi zaten agresifti ve 2 - 3 yaşına kadar gayet güzel oyun oynarken birden atlayıp ısırmaya çalışıyordu. öyle ağzına alıp çekme değil, kanatacak kadar ısırıyordu. 2 - 3 yıldan bahsediyorum size ve biz geçeceğini tahmin etmiyorduk açıkçası. şuan hala daha arada bir ısırır ama eskisine oranla pamuk şeker kıvamında bunun için ben şuna dayanamıyorum, bu durum şöyle zorluyor kısımlarına kesinlikle katılmıyorum. kedi sahiplenecek kişiler de onun her türlü harekette bulunacağını göz önünde bulundurarak sahiplenmeliler. şu 7 yıl içerisinde ne benim, ne de ailemin -ki annemin bacağında kılcal damarı patlattı bir tanesi, ortalık kan gölü oldu- ağzımızdan bir kere bile "bırakmak istemiyorum ama ne yapacağız, böyle olursa verebilirim" gibi şeyler çıkmadı. çünkü onlar bizim çocuklarımız gibiler. insan çocuğunu ne yaparsa yapsın verir mi ya da bunu düşünebilir mi? çözüme odaklandık sadece ve çözülmeyenleri de kabullendik. bu kadar kolay bırakma kelimesini kullanabilenlere gerçekten anlam veremiyorum, "bırakmak istemiyorum" cümlesinde bile bir başka yere verebilme durumu anlaşılıyor. seviyorsanız sabredeceksiniz, yapacak bir şey yok. anlattıklarımı yanlış anlayıp sert cevap olarak algılamayın lütfen, yalnızca yaklaşımınızda bunları da göz önünde bulundurmanız için bunları söylüyorum.

Bu konu en son " 12-05-13 " tarihinde saat 21:51 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 23:09   #9

İzmir
DicleDicle Çevrimdışı

Pıtırsonic'e kelimesi kelimesine katılıyorum. Hepimizin kedileri uslu ve sorunsuz filan değiller müsterih olun,böyle süreçlerden hepimiz geçtik, geçiyoruz.Üç numerom Zeze, evde beslenirken sokağa atılmış,dışarıya uyum sağlayamayıp eve aldığım bir kedi. Bir kez terkedildiğinden psikolojisi bozuk. Defalarca evden kaçtı, eşimle benim kolumuzu bacağımızı parçaladı,evde parçalamadık eşya bırakmadı,sabahlara kadar miyavladı ki hala sıkıldığı an başlıyor miyavlamaya daha neler neler...Canımdan bezmiştim bir ara,üstelik çok da rahatsızdım.Diğer kedilerim Tom ve Jerry'yi yazmıyorum bile,kompoziyon olur zira.Eminim diğer arkadaşlar yazsalar neler neler vardır. Ben Zeze'nin sorunlarını telkin yöntemi,klasik müzik ve meditasyon müzikleri dinleterek çözmeye çalışıyorum.Her fırsatta onu çok sevdiğimi,asla bırakmayacağımı söylüyorum ve çok işe yarıyor.Evden kaçma sorununu çözdük şükür,artık daha az saldırgan,eminim ilerde daha iyi olacak.Demem o ki çözeceğinize,bunların da geçeceğine inanın.Yeni çözümler aramaktan ve kedinizden vazgeçmeyin.Kısa zamanda güzel haberlerinizi almak dileğiyle...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-13, 23:49   #10
DIB

DIB Çevrimdışı

sizlere çok teşekkür ederim gerçekten.. yani düzelebileceğine inanmanın bir yolunu arıyordum. aksini düşünmek beni yaralarımdan daha çok üzüyordu. yarın tom geldiğinde üstüne çok gitmeyip eve tekrar alışmasını sağlamayı planlıyorum. eve sevdiği ıslak mamalardan alıp ara sıra ona yavaşça yanaşıp elimden mama yedirmeyi planlıyorum. ama bu sırada sanırım evde kot ile gezip yanımda da su bulunduracağım sürekli. en azından bu da benim daha güvende hissetmemi sağlayacak. iki gündür my cat from hell isimli programı izliyorum netten ve tomla bu süreç içerisinde sürekli oyun oynamaya karar verdim oradaki tavsiyeler ile de. Umarım üstesinden geleceğiz bu şekilde. Sizlere de tekrar teşekkür ederim. eğer başından bu tür olaylar geçmiş başka arkadaşlar varsa ya da sizlerin aklına başka tavsiyeler de gelirse, yazarsanız çok memnun olurum. yalnız yaşadığım için kendimi daha tedirgin hissetmemi engelliyor buradaki destek bu süreçte

Bu konu en son " 12-05-13 " tarihinde saat 23:52 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-05-13, 03:36   #11

Mırni Çevrimdışı

Kısırlaştırılınca daha bir uysal olur sakınleşır sızıde sevıyordur hala merak etmeyın
sadece korkudan verdığı istem dışı tepkıler bunlar...ılk kırdığı şey ıçın çok korkmuştur muhtemelen sonra sızın yanlışlıkla kuyruğuna basmanız tuz bıber olmuş mevzuya....
eskısı gıbı olur şüphenız olmasın...
kediler çok akıllı duygusal ve anlayışlı canlılardır...
amelıyattan çıkıp eve geldığınız zaman alçak ses tonuyla onla konuşun özur dıleyın onu ne kadar sevdığınızı anlatın bıraz okşayın sıze olan guvenını gerı kazansın...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-05-13, 14:21   #12
DIB

DIB Çevrimdışı

inşallah mutlu oldum şimdi bunları okuyunca yalnız bir sorum var. bir kedi karşımızda kabarmış halde gözümüzün içine bakıyorsa yani hareket ettiğimiz ya da kaçtığımız an saldıracaksa belli bir şekilde, çok sinirlenmişse ne yapmamız gerekiyor o anda? Bir desaldırırken ne yapmamız gerekiyor? saldırırken kaçmamamız gerekiyor onu öğrendim, kovalayıp tekrar saldırdı benimki çünkü. Bu konuda da tavsiye verirseniz çok sevinirim. akşam getirecekler tomu eve hem heyecanlayım hem de korkuyorum açıkcası. Öyle bir duruma maruz kaldığımda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. beni kovaladığında o an tekrar bir hamle yapmasaydım belki de saldırmayacaktı ama kabarmış halde de geliyordu arkamdan hırlayarak...

çok teşekkür ettim şimdiden
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-05-13, 16:24   #13

İstanbul (Avrupa Yakası)
merve ve pamuk Çevrimdışı

bencede kısırlaştırın benim kedimde öyle bende onu kısırlaştırıcam durmadan bize saldırıyor ısırı parçalıyor dışşarı çıkmak için gece gündüz miyevlıyor o yüzden bende kısırlaştırıcam
1-Kısırlaştırılmıl kediler uygun bir diet ile çok uzun bir süre ve sağlıklı olarak yaşayabilir
2-Erkek bulmak için artık pencereden atlamayacak yada evden kaçmayacak
3-Kızgınlık artık olmayacak ve böylece erkek kedilerin ilgisini çekmeyecek ve kedinizi rahatsız etmeyecekler
4-Kızgınlık zamnaındaki bağırtılar ve uygunsuz davranışları olmayacak sahibide rahat bir şekilde uyuyabilecek.
5-Meme bezi tümörü oluşma riski minimal sevyeye inecek
6-Ovaryum ve uterus kanseri oluşma riskinden tamamen azalma yada eliminasyonu söz konusudur.

ERKEK KEDILERINKISIRLAŞTIRILMASINDA KI FAYDALAR:
1-Uygun bir diyet ile uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabilir.
2-Cinsel istek azalacağı için evden kaçış ve pencereden atlamalar son bulacak
3 Kedi AIDS Kedi Lösemi hastalıklarından korunmuş olacak
4-Kızgınlıktaki agresif davranışı kaybolacak
5-En önemliside artık etrafa kokulu idrar yapmayacak
6-Prostat hastalıklatıklarından ve testicular kanserinden korunmuş olacak...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-05-13, 20:10   #14

İzmir
DicleDicle Çevrimdışı

Biz kolumuzu bacağımızı kaplumbağa gibi içeri çekiyorduk Şaka bir taraftan gerçekten kolumuzu bacağımızı saklayarak oturup sakin sakin konuşuyorduk onunla.Isırınca da canımızın acıdığını söylüyorduk kaşlarımızı çatarak.Önce durmadı tabi de sonraları anladı çok şükür.Sizi anlıyorum,çok fena saldırıyorlar, hakikaten can yakacak derecede ısırık ve tırmıkları.Sakinleşir dert etmeyin,biraz zaman verin.Bizi de bilgilendirin...Bu arada benim kedilerimden birinin adı Tom ve tam bir pamuk şekeri.İnşallah sizinki de öyle olur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-13, 01:00   #15
DIB

DIB Çevrimdışı

Merhaba, dün kedim geldiğinde ameliyattan dolayı çok mahmurdu. üşüdü üstünü örttük yünlü hırkalarla ve uyudu hep genelde. bugün eve bir arkadaşımla geldik. geldiğimizde gergindi. ama her an saldıracak gibi bir havası yoktu. o rahatladı biz de rahatladık. güzel bir akşam geçirdik. tam arkadaşım evden çıkarken tomu ona saldırıyor zannedince aniden çekildi tom da tüm gece çok rahatken gerildi, kabardı ben rahatlatmaya çalıştım nispeten öyle de oldu. ama yere eğildiğimde elimi ısırdı fakat önceki saldırıları gibi değil tabi. ben ani tepki vermedim sakin kaldım bir müddet hareket etmedim olduğum yerden. bir kaç kere elimi yokladı ben elimi hiç hareket ettirmedim. yavaş yavaş uzaklaştım sonra. derken yanıma oturdu. biraz sakinleştiğini görünce kalkıp sevdiği bir yemek verdim elimle elimi düşman olarak görmesin diye o da yedi. benim şu anki tavrım bu şimdi tedirgin bir halde de olsa yanımda yatıyor koltukta. elime de tepkisi yok hareket ettirdiğimde. tavrım doğru mu sizce? yani pasif kalarak doğru mu yapıyorum yoksa en azından sesle de olsa uyarmalı mıyım? ben benden zarar gelmeyeceğini anlması açısından bu doğru gibi düşündüm. tomu geri kazanmayı çok istiyorum ve destek olan arkadaşlara tekrar çok teşekkür ediyorum. Son bir nokta olarak evin girişinde oldu şimdiye kadar ne olduysa ve kapının önüne biri geldiği zaman ya da bir kaç kişi oaralarda ayakta durduğu zaman eve girerken çıkarken geriliyor. bunu nasıl yenebiliriz?

iyi geceler dilerim herkese..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları