Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 13-03-14, 07:38   #1

berrina Çevrimdışı
Varsayılan Kedim Sokağa Alışır Mı ?

Merhaba Arkadaşlar. Bundan 3,5 Ay Evvel Bir Otoparkta Ezilmek üzereyken Her Yeri Pislikten Simsiyah Olmuş Yavru Bir Erkek Kedi Buldum. Bulduğumda 3,5 Aylık Civarındaydı.adını Da Behlül Koydum. Evde 5 Yıldır Baktığım Başka Bir Dişi Kedim Daha Var. Diğer Kediyi Geldiği Günden Beri Kabullenemedi Hep Dövdü Ama Ben Hep Bir Caresini Bulup Alıştırmaya Calıstım. Yavru Kediyi Otoparktan Alırken Hem önümüz Kış Küçüklüğünü Karda Kışta Geçirmesin Diye, Hem De Kendini O Kadar Küçükken Koruyamaz Ezilir Dövülür Açlıktan Orda ölür Diye Düşünerek Kurtarmaktı. Kışı Geçirip Palazlansın Baharda Bahçeye Bırakırım Diye Düşündüm Hep. Ama Simdi 7 Aylık Oldu Kedi. Anneme Eve Getirdiğimden Beri Bir Iki Günlüğüne Diye Geçiştirdim 3,5 Ay Geçiştirip Durdum. Maşallah çok Yaramaz Oluyormuş Erkek Kedi. Evde Plazma Kırdı, Yemek Pişen Kapagı Aralık Kalan Tencerelere Girdi, Tüm Vazoları Kırdı, Evdeki Yataklara Işedi Sürekli.. Benim Için Hiç Problem Değil. Ona Feda Olsun. Bir Cana Bir Eşyayı Değişemem Asla. Yoksa O Kadar Sevgi Dolu Ve Sıcak Kanlı Bir Kedi Ki Kendi Kedimde De Benzer şeyler Yaşadım Yavruyken. Ama Kedi Anneme çok Batmaya Basladı,sürekli Artık Indir Diyip Duruyor. Sürekli Onun Yatagına Kıyafetlerine Işiyor. Ne Yaptıysak Tuvalet Alıskanlıgı Kazanamadı. Spreyler Aldım. çeşitli Yerlerde çeşitli Kaplarda Kedi Kumu, Slikon Kum, Gazete Kagıdı Hatta Gercek Toprak Denedim. Bir Yer Bellemiş Mutfak Köşesinde Hep Aynı Yere Tuvaletını Yapıyor ısrarla. Annem De Her Sabah Uyanıp Mutfaga Girince Bu Boyle Olmaz Mikrop Kapıcaz Diyip Bana Bagırıyor. Haftaya Aynı Sitede Baska Bir Eve Tasınıcaz Ve Yeni Eve Asla Yavruyu Getiremeyecegimi Kesin Bir Dille Söyledi. Düşüncem şu; Istanbul Ataköy De Uzun Yesil Bahçelerin Ve Kedi Besleyen Mama Indiren Cok Insanın Oldugu Bir Yerde Yasıyoruz. Kediyi Bahçeye Tasınana Kadar 10 Gun Boyunca Her Gun Yarım Saat Bahceye ındırıp Alışmasını Saglasam , Tasınırken De Bahceye Tamamen Bıraksam çok üzülür Mü? Sürekli Kedi Terk Edilme Psikolojisi Içine Giricek, Sokaga Atıldım Diye Düşünecek Ya Da Bahceye Sokaga Alısamayacak Düşünceleriyle Kahroluyorum. Sonra Da Ama Otoparktan Kurtardın Belki Almasaydın Ezilip Ya Da Aclıktan Küçücükken ölücekti Diye Teselli Etmeye Calısıyorum Kendimi. Sizce Bu şekilde Bıraksam Ve Belirli Sürelerde Onu Ziyaret Edip Sevsem, Kötü Mü Yapmıs Olurum. Sahiplendiremedim De! çünkü Bastan Tuvalete Alısmadıgını Ve Yaptıgı Inanılmaz Yaramazlıkları Söylediğimde Kimse Yanasmıyor Sahiplenmeye. Söylemesem De Olmaz. Bu Sefer çok Uslu Cok Iyi Diye Birine Sahiplendiririm ; Bu Sefer Ya O Sevmez Bakamazsa Yaramaz Diye Ve Güvenli Olmayan Kötü Bir Yerde Sokaga Atılırsa Diye Korkup üzülüyorum Sizce Ne Yapmalıyım?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-14, 09:54   #2

Çankaya
Batuhan06 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim Sokağa Alışır Mı ?

Bence tuvalete alıştırmaya çalışın ılk amacınız bu olsun sonra da sahıplendırın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-14, 10:41   #3

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Sokakta yaşayamaz bunun oluru yok. Kesin ölür. Yaşayamaz. Bunu ona yapmayın. Alışamaz istediğiniz kadar çıkarın bahçeye. Benim kedim bi ara günün yarısını geçiriyodu dışarda. Defalarca yaralandı. Çocuklar taşlarken yakaladım. Çok kilo verdi. Ve sokakta çok ağlar tahminen intihar eder. Bakın annenizi ikna edin Batuhan06 nın dediği gibi en azından tuvalet olayınu halledip sahiplendirin. Veterinere danışın. Kısırlaştırın belki ondandır. LÜTFEN SOKAĞA BIRAKMAYIN!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-14, 14:23   #4

Mırni Çevrimdışı

Sokağa bırakmanız onun ölümü olacak muhtemelen....bıraktığınız yerde 2 gun sonra olusuyle karşılarşırsanız çok vıcdan azabı çekersınız...10 aylıktan buyukse kısırlaştırın erkek kedılerın kısırlaştırma işlemı sorunsuz oluyor dişiye göre...hem daha sakınleşır kısırlaşınca....
beri yandan wc eğitımını en kolay anlayan canlılardandır kedıler bıraz uğraşla bunu basarabılırsınız...misal yaptığı dışkıyı kuma koyun koklatın on patılerını elınızle tutup kumu kazdırın bunu bır ıkı kere yaparasanız alışır....
sokağa bırakma son çarem dıyorsanızda sokağa bırakma yerıne sahıplendırın lutfen...
sahıplendırene kadar vetın pansıyonunda kalabılır mesela

sızın ıçınde çok zor bır durum anlayabılıyorum...

ama lütfen sokağa bırakmayın sokaklarda yaşayamaz...

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-14, 14:28   #5

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Bi kaç kum kabı koyun eve. Devamlı işediği yerlere yani. İşediği yerleri temizleyip koku giderici sıkın. Mırni'nin dediğini yapın. Eğitilir emin olun. Sonra sahiplendirirsiniz. Aileniz bi süre daha idare etsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-14, 09:39   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

En azından pansyona verin orda gerekli bakım yapılır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 03:24   #7

berrina Çevrimdışı

arkadaslar değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. kediyi 5 gündür düzenli olarak günde 3 saat bahçeye gözetimim altında indirdim. her hareketini gözlemledim. bahcemizde onun gibi henüz yetişkinliğe erişmemiş kediler de var kendi anlaşabileceği oyun oynayabilecegi. şöyle bir yanlış anlaşılma olmus ki oturdugum yer herhangi bir sokak denebilecek bir yer değil. orman gibi bir site. site dediysem komple bir bakırköy, komple bir kadıköy vs. buyuklugunde bir site. ve her binanın metrelerce uzunlugunda bahçesi var. her binanın bahcesine en az 7 bina daha sığar o derece. ve bunun gibi yüzlerce bina düşünün her binanın boyle bahceleri var. ve bahcelerin etrafı tel ya da luxtrimlerle cevrili ve güvenlik görevlili. site içinde ana yol geçmiyor. insanlar düzgün. onları taslayabilecek ne cocuk ne de buyuk yok. yola cıkma gibi bir tehlikeleri yok. her bahcenın kedısı ordan beslendıgı ve ekmek yedıgı ıcın orayı terketmıyor. zaten bahceleri cok buyuk oldugu ıcın de orda yasıyor ve kosup oynuyorlar. ve bınada hatta sitede herkes hayvansever. yaz kıs demeden herkes hayvanları düzenli beslıyor. bakımını yaptırıyor kendi kedisi olmadıkları halde. hatta bir yaslı teyze bacakları agrıdıgı için sürekli bahceye ınemıyor dıye 15 kiloluk mama alıyor duzenli ve apartıman görevlisine verip kedileri beslettiriyor sürekli. bunun yanı sıra her katta kedi besleyen en az 2 daire var. kediyi 5 gundur cıkarıyorum bahceye. 2. günden arkadas kediler edindi. bahcede yasayan 4- 5 yaslarındaki kediler bile hep etrafını sarıp kokladılar. ve sonrakı saatlerde hep oyun oynadılar. hiçbiri herhangi bir saldırı, pençe atma, tıslama gibi bir tepki vermedi. benim için en önemlisi kedi çok korkup ortama alısamayacak derdiydi. ama onu günlerdirr seyrediyorum inanılmaz mutlu. metrelerce yemyesil bahcede diğer kedilerle kosuyor. ceylan gibi zıplıyor, agaca tırmanıyor. 3 gündür de aksamları eve sokunca 2. kattayız camı tırmalıyo aglama miyavlamasıyla ac diye, sürekli bahçeye bakarak ağlama sesi cıkarıyo. bahceye ınmek ıstıyor. ındırdıgım zamanda da eve cıkaracagım diye yakalatmadı kendini bugun. zar zor yakaladım aldım kucagıma eve getirmek için. kedi daha simdiden bahceye alıstı. ve önümüzde daha 10 gun var onu alıstırmaya devam edecegım. bugun gördüğüm beni en sevindiren şeyse; biri 7-8 aylık civarında diğer yaşının üzerinde iki kediyi kısırlastırmıslar bahcede yasayan. karınları traslı ve dikişliydi. güvenliğe sordum bir kadın kıyamıyormus kedilerin sürekli doğum eziyeti çekmelerine tüm kedileri kısırlastırıyormus bahcedeki. bu da bana burdaki kedilerin ne kadar iyi şartlarda yasadıklarına bir kez daha inandırdı beni. umarım her şey yolunda gider.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 09:12   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Bakın benim kedimde sokağa çıkınca deliriyo çok mutlu oluyo. Bundan 1 buçuk yıl önce devamlı çıkarırdım. Eve gelip yemekte yerdi aç kalmıyodu. Ama baktımki hastalıklar boy gösterdi. Kendini temizleyeemez duruma geldi. Kediler bugün iyi olabilir. Ama yarın kavga edebilirler. Defalarca sakatlandı kedim. Onlar ev kedisi dışarıya uyum sağlayamaz. Size tek diyebilceğim bu. Yolunuz açık olsun umarım vicdan azabı çekmezsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 09:21   #9

Çankaya
Batuhan06 Çevrimdışı

Sokakta nıye cıkınca mutlu oluyorlar ki acaba burada mutlu olacak tek bir şey goremıyorum ben
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-14, 16:18   #10

elif ferah Çevrimdışı

Eger ki sarman, tekir gibi sokak cinsindense bi tanidigim alistirmisti ama sizi ozleyebilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-14, 03:47   #11

berrina Çevrimdışı

Batuhan06 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sokakta nıye cıkınca mutlu oluyorlar ki acaba burada mutlu olacak tek bir şey goremıyorum ben
ÇÜNKÜ SOKAK ADI ALINDA GEÇEN ASLINDA SOKAĞA HİÇBİR ÇIKIŞ VE BAGLANTI NOKASI OLMAYA UPUZUN GENİŞ YEMYEŞİL BİR BAHÇE. VE BAHCEDE BASKA KEDİLERDE VAR. ( HER KEDİ ÖZENLE BAKILIYOR VE KISIRLAŞIRILIYOR) GÜNLERDİR BAHÇEDE SADECE GECE YATARKEN ALIYORUM 6 SAAT EVDE KALIYOR SONRA YINE CIKARIYORUM. ÇIKINCA MUTLU OLUYOR; ÇÜNKÜ ÇİTA GİBİ KOŞUYOR. AĞAÇLARA TIRMANIYOR. TOPRAGI ÇİMENİ KOKLUYOR, ÇÜNKÜ DOĞAL ORTAMI, ÇÜNKÜ DİĞER KEDİLER ONUN ÇOK DİKKAİNİ ÇEKİYOR VE ONLARLA OYUN OYNUYOR..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-14, 03:48   #12

berrina Çevrimdışı

elif ferah tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eger ki sarman, tekir gibi sokak cinsindense bi tanidigim alistirmisti ama sizi ozleyebilir
KEDİ SARMAN. EVET MUHAKKAK ÖZLER. AMA BEN HER GÜN GÖRME FIRSATIM OLDUGU İÇİN BÖYLE BİR ÜZÜNÜ YAŞATMAM KEDİCİĞE.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-14, 04:03   #13

berrina Çevrimdışı

Merve Nisa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bakın benim kedimde sokağa çıkınca deliriyo çok mutlu oluyo. Bundan 1 buçuk yıl önce devamlı çıkarırdım. Eve gelip yemekte yerdi aç kalmıyodu. Ama baktımki hastalıklar boy gösterdi. Kendini temizleyeemez duruma geldi. Kediler bugün iyi olabilir. Ama yarın kavga edebilirler. Defalarca sakatlandı kedim. Onlar ev kedisi dışarıya uyum sağlayamaz. Size tek diyebilceğim bu. Yolunuz açık olsun umarım vicdan azabı çekmezsiniz.
UMARIM VİCDAN AZABI ÇEKMEM EVET. AMA ÇEKMEYECEGIMI DÜŞÜNÜYORUM. TEK SORUNUM ONUN EV ORTAMINDAN BAŞKA BIR YERE ALIŞAMAMA SORUNUYDU. O DA ŞİMDİDEN YOK OLDU SAYILIR. BAHÇEMİZDE YAŞAYAN KEDİLERİN HEPSİ KISIRLAŞTIRILMIŞ. SAGLIKLARI GAYET İYİ. KUDUZ VE PARAZİT AŞILARI YAPTIRILIYOR. BİR DE PİSLİK KONUSUNA GELİNCE BİNANIN BAHÇESİ HER İKİ GÜNDE BİR BAHÇIVAN TARAFINDAN ÇİMLERİ BİÇİLİP , SAĞ SOL BUDANIYOR TEMİZLENİYOR. BİR ÇEKİRDEK KABUGU OLSA YERDE ŞİKAYET GELECEK CİNSTEN BİR YER. KAVGA KONUSUNDA HAKLISINIZ AMA O KAVGALAR EVDE Kİ BUYUK KEDİMLE DE YAŞANIYOR. ŞU ANA KADAR KENDİ KEDİM BU YAVRUYU ÇEŞİTLİ YERLERİNDEN YARALADI KANATTI. HER GÜN DÖVÜYOR KÜ
ÇÜĞÜ. KABULLENMIYOR ISRARLA. ONLAR EV KEDİSİ SOKAKTA YAŞAYAMAZ DERKEN DE ŞUNU BELİRTMEK İSERİM. BENİM KENDİ KEDİM HAYATINDA 1 DEFA SOKAGA CIKTI ONDA DA KAFESININ KAPAGI ACILMISTI KACMISTI VE INANILMAZ KORKMUSU. HİÇ ÖYLE MUTLU OLMAMIŞI. O EVDE DOGDU VE HİÇ ÇIKMADI. AMA BU KÜÇÜK KEDİ ZATEN 3,5 AY SOKAKLARDA SEFİL YAŞAMIŞ. SONRA 4 AYA YAKIN EVDE KALDI. ŞİMDİ GÜNLERDİR SOKAGA CIKIGINDA ZATEN DAHA ÖNCEDEN BİLDİGİ İÇİN VE BU ORTAM ESKİ YAŞADIGI SARTLARDAN COK DAHA İYİ OLDUGU ICIN EVE GİRMEK İSTEMIYOR. SABAHA KADAR CAMLARI IRMALIYOR ÇIKMAK İÇİN. SABAH 9 DA BIRAKIYORUM GECE 11 DE İÇERİ ALMAK İÇİN BAHÇEYE INDIGIMDE ÇAĞIRINCA EVE SOKUCAM DİYE YANIMA GELMIYOR VE YAKALATTIRMIYOR KENDİNİ BANA. MAMA KUTULARINI SALLAYIP SES CIKARTARAK ÇAĞIRMAYI DENİYORUM YINE OLMUYOR. BİRAZ YAKLASIP ALACAGIMI ANLADIGI İÇİN KAÇIYOR. ERKEK KARDESİMLE BİRİMİZ BİR TARAFTAN BİRİMİZ DİĞER TARAFTAN KISTIRIP YAKALIYORUZ HER GECE EVE CIKARABILMEK ICIN. ÇÜNKÜ HENUZ HALA KORKUYORUZ DIŞARDA UYUMASINI ISTEMIYORUZ. BİR SÜRE DAHA BU RUTİNİ SÜRDÜRÜP DURUMA ONA GÖRE BAKACAGIZ. YORUMLARINIZ BENIM ICIN COK DEGERLİ. EŞEKKÜR EDERİM.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-14, 09:54   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Benim kedimde öyleydi dışarı çıkınca delirirdi ama sonuç değişmedi
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları