Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 29-07-14, 10:54   #16

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedim melek oldu

Matt1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gereksiz laf kalabalığına gerek yok. Oradan bakınca benim ne kadar üzülüp üzülmediğimi görebiliyorsan helal olsun, yetenekli adammışsın.

Yeri gelmişken, konuyu inceledim. Köpek beslemenin günah ve kötü olduğunu düşünüyorsan eminim köpeklerin katlinin vacip olduğunu da düşünüyorsundur. Zira öyle düşünen bunu da düşünür her aşırı dinci gibi bunu düşünüyor olabilirsin.
aşırı dinci diye birşey yoktur. Aşırı dinci kelimesini kullanan kişiler hayatına dini yeterince monte edememiş, batılılar gibi yaşayan, sadece bayram günleri müslüman etiketi takınan insanlardır. Dini kanunlar neyse o geçerlidir. Hiçbir zaman köpek katli vacip değildir, bunu nereden kimden duydunuz? Para için ruhunu dinini satan Fethullahçılardan mı yoksa zaten yoldan çıkmış halka dini kötü tanıtmak için işkembeden dini kanun sallayan sözde ilahiyatçılardan mı? Yok efendim köpek katli vacipmiş yok efendim peygamber demiş ki adama karısını neden dövdüğü sorulmazmış. Bunlar uydurma şeylerdir.
Köpek beslemenin kötü olduğunu söylemedim. İslam dinine göre köpek beslemek için bazı sebepler olması gerekir çünkü eti yenmeyen hayvanların tüyleri salyaları ve artıkları necis kabul edilmiştir. Buna istisna verilmiş tek hayvan kedidir çünkü kediler insanların etrafında çok dolanan, tüm elbiselerine tüy döken ve sevimlilik için insanları yalayan hayvanlardır. Salyalarının ve tüylerinin bulaşmaması imkansızdır. Köpek tüyü ve salyası da necistir, bu yüzden köpek beslenen evde köpeğin tüyünün döküldüğü yerde veya salyasının bulaştığı elbise ile ibadet olmaz. Bu kadar basit. Size kim köpek öldürün dedi? Bir böceği bile öldürmek için 3 büyük kural koyan, bunun dışında öldürmenin kesinlikle yasak olduğunu söyleyen bir dinin nasıl olurda köpek öldürmeyi vacip kıldığını iddaa edersiniz?

Öldürülmesi uygun olan 5 hayvan vardır;
Fare, Akrep, Karga , Çaylak ve yırtıcı köpektir. Yırtıcı köpekten kasıt ise kurt köpeği gibi köpekler ve pitbull gibi insana zararından başka birşeyi dokunmayan köpekgillerdir. İnsanların evlerine ve hayvanlarına saldırarak zarar verirler. Kimse size evinizdeki golden köpeğinizi kesin demiyor.
Elbette üzülüp üzülmediğini de anlıyorum, konuya girip 2 çift laf edip üzüldüğünü belli edeceğine bana sataşıyorsun, konuyu tartışma alanına çeviren de sensin. Bu kadar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-07-14, 14:02   #17

Matt1 Çevrimdışı

Mehmed tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
aşırı dinci diye birşey yoktur. Aşırı dinci kelimesini kullanan kişiler hayatına dini yeterince monte edememiş, batılılar gibi yaşayan, sadece bayram günleri müslüman etiketi takınan insanlardır. Dini kanunlar neyse o geçerlidir. Hiçbir zaman köpek katli vacip değildir, bunu nereden kimden duydunuz? Para için ruhunu dinini satan Fethullahçılardan mı yoksa zaten yoldan çıkmış halka dini kötü tanıtmak için işkembeden dini kanun sallayan sözde ilahiyatçılardan mı? Yok efendim köpek katli vacipmiş yok efendim peygamber demiş ki adama karısını neden dövdüğü sorulmazmış. Bunlar uydurma şeylerdir.
Köpek beslemenin kötü olduğunu söylemedim. İslam dinine göre köpek beslemek için bazı sebepler olması gerekir çünkü eti yenmeyen hayvanların tüyleri salyaları ve artıkları necis kabul edilmiştir. Buna istisna verilmiş tek hayvan kedidir çünkü kediler insanların etrafında çok dolanan, tüm elbiselerine tüy döken ve sevimlilik için insanları yalayan hayvanlardır. Salyalarının ve tüylerinin bulaşmaması imkansızdır. Köpek tüyü ve salyası da necistir, bu yüzden köpek beslenen evde köpeğin tüyünün döküldüğü yerde veya salyasının bulaştığı elbise ile ibadet olmaz. Bu kadar basit. Size kim köpek öldürün dedi? Bir böceği bile öldürmek için 3 büyük kural koyan, bunun dışında öldürmenin kesinlikle yasak olduğunu söyleyen bir dinin nasıl olurda köpek öldürmeyi vacip kıldığını iddaa edersiniz?

Fare, Akrep, Karga , Çaylak ve yırtıcı köpektir. Yırtıcı köpekten kasıt ise kurt köpeği gibi köpekler ve pitbull gibi insana zararından başka birşeyi dokunmayan köpekgillerdir. İnsanların evlerine ve hayvanlarına saldırarak zarar verirler. Kimse size evinizdeki golden köpeğinizi kesin demiyor.
Elbette üzülüp üzülmediğini de anlıyorum, konuya girip 2 çift laf edip üzüldüğünü belli edeceğine bana sataşıyorsun, konuyu tartışma alanına çeviren de sensin. Bu kadar.
Aşırı dinciler böyle düşünüyor dedim, yani yobazlar. Yazdığımı iyi okuyun, iyi anlayın.
Aşırı dincilik bir kavramdır, radikalizmdir. Bu sadece islamcılarda değil hristiyan, yahudi ve diğer dinlerde de vardır. El-kaide, ışid gibi köktencilerden bahsediyorum. Eğer aşırı dincilik yoktur diyorsanız bunları nereye koyacağız? Gerçi buna da ne cevap vereceğinizi biliyorum, sizin gibilerle yıllardır tartışma içerisindeyim. Her şeye mantıklı veya mantıksız cevap bulur, kendinizce yorumlar getirirsiniz.

Hem fare, karga gibi hayvanların öldürülmesi neden uygun olsun? Hamster da bir fare türüdür, ama dünyada milyonlarca kişi bu hayvanları evlerinde sorunsuzca besler. Hiçbir zararları yoktur. Karga, akrep bunlar da birer canlıdır, doğanın işleyişine katkıda bulunurlar, gerekli önlemler alınırsa insanlara hiçbir zararları yoktur. Köpekler islama göre pistir, öldürülmesi gerekir. İslamın bakış açısı böyledir. Elbette ki ben bunu onaylamıyorum, Köpekleri çok severim. Sadece bir gerçeklikten bahsediyorum.

Kendinizle çelişiyorsunuz. Önce:

Bir böceği bile öldürmek için 3 büyük kural koyan, bunun dışında öldürmenin kesinlikle yasak olduğunu söyleyen bir dinin nasıl olurda köpek öldürmeyi vacip kıldığını iddaa edersiniz?
Bunu deyip sonra öldürülmesi hak olduğunu iddia ettiğiniz canlıları sıralamışsınız:

Fare, Akrep, Karga , Çaylak ve yırtıcı köpektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-07-14, 14:11   #18

Pirelli üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Pirelli Çevrimdışı

ya dalaşacaksanız özelden dalaşın. kızcağız tartışma istemiyorum burada demiş siz neyin kavgasını yapıyorsunuz??
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 08:58   #19

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

Matt1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aşırı dinciler böyle düşünüyor dedim, yani yobazlar. Yazdığımı iyi okuyun, iyi anlayın.
Aşırı dincilik bir kavramdır, radikalizmdir. Bu sadece islamcılarda değil hristiyan, yahudi ve diğer dinlerde de vardır. El-kaide, ışid gibi köktencilerden bahsediyorum. Eğer aşırı dincilik yoktur diyorsanız bunları nereye koyacağız? Gerçi buna da ne cevap vereceğinizi biliyorum, sizin gibilerle yıllardır tartışma içerisindeyim. Her şeye mantıklı veya mantıksız cevap bulur, kendinizce yorumlar getirirsiniz.

Hem fare, karga gibi hayvanların öldürülmesi neden uygun olsun? Hamster da bir fare türüdür, ama dünyada milyonlarca kişi bu hayvanları evlerinde sorunsuzca besler. Hiçbir zararları yoktur. Karga, akrep bunlar da birer canlıdır, doğanın işleyişine katkıda bulunurlar, gerekli önlemler alınırsa insanlara hiçbir zararları yoktur. Köpekler islama göre pistir, öldürülmesi gerekir. İslamın bakış açısı böyledir. Elbette ki ben bunu onaylamıyorum, Köpekleri çok severim. Sadece bir gerçeklikten bahsediyorum.

Kendinizle çelişiyorsunuz. Önce:

Bunu deyip sonra öldürülmesi hak olduğunu iddia ettiğiniz canlıları sıralamışsınız:

IŞİD ve El Kaide gibi örgütlerin aşırı dinci olduklarını veya onların bir nevi müslüman olduklarını mı iddaa ediyorsunuz? Kuran-ı Kerim bir insanı öldürmenin tüm insanlığı öldürmekle bir olduğunu söyler, peygamber efendimiz hadislerinde münafıklığın alemetlerini sayarken ortada bu kadar kanıt varken bunlara müslüman diyorsunuz. Ben size şöyle söyleyeyim,
Bunlara aşırı dinci ve müslüman denmez bunlar müslüman değillerdir, ortaya fesat çıkarmak için masum insanların kanına giren ve bunları yaparken dünyaya, "islam barbar dinidir" anlayışını yaymak ve göstermek için biz müslümanız cihad ediyoruz diyen bir topluluktur bunlar. Daha geçen IŞİD Kabe'yi yıkacağız insanlar taşa tapıyor dedi. Allah'ın evi diye tabir edilen ve Allah'ın fil suresinde ebabil kuşlarıyla koruduğu ve fil ordusunu dağıttığı Kabe'yi yıkmayı niyet edinen. Hz. Yunus'un mezarını yıkan bir topluluğa müslüman demek islam dinine açık hakarettir öncelikle bunu söylemek istedim.
Ben size evinizde beslediğiniz golden köpeğin öldürülmesini hiçbir islami kaynak emretmez dememe rağmen bana hamster gibi fareler var diyorsunuz. Ben size ne dedim?
"İnsana zararından başka bir şeyi dokunmayan hayvanlar öldürülebilir."
Buradaki 5 hayvan ise, insanların mallarına ve kendilerine zararı dokunduklarında öldürülebilirler.

Fare'den kasıt lağım fareleridir. Evlere girer ve malları talan eder. Heryere pisliklerini bırakır. Eskiden bir sorun olan veba hastalığı da farelerden bulaşırdı. Bu hayvanlar hastalık taşırlar.
Akrep'in insanlara ne faydası var? İnsanları sokar ve zehirler. Siz evinizde akrep görseniz bu da bir canlı deyip öldürmeyecek misiniz?
Karga da fâsik hayvanlardan sayılmıştır. Ancak hadiste kastedileni zararlı olanlarıdır. Zira karganın 138 çeşidi bulunduğunu zoologlar tesbit etmişlerdir. Bunlardan önemli bir kısmı faydalıdır. Örneğin ekin kargası, karga gurubunun nisbeten faydalı bir üyesi sayılır.
Alacalı karga, leş kargasıdır. Siyah karga gibi bu da ekinlere, meyve ve sebzelere zarar verir. Şüphesiz bunların bazı faydaları da vardır. O bakımdan karganın mutlak anlamda zararlı olduğu söylenemez. Zararlı olanların çoğalmaması için insanlara zararı dokunanların öldürülmelerine cevaz verilmiştir.
Çaylak ise, ince yapılı atmacadır. Ancak çaylaklar oldukça yağmacıdırlar. O bakımdan fazla üremesi ve çoğalması geniş çapta yağmacılığa yol açar ve bunun için bu zaralı hayvanın da Öldürülmesi emredilmiştir. Bu emir, onun neslini yok etmeye' yönelik değil, fazla çoğalmasını önlemeye yöneliktir.
Köpek eğitilmeyip de saldırgan, ısırgan olur veya kudurursa, o takdirde -insanlara zarar vermemesi için- öldürülmesi daha uygun olur. Pitbull tarzı köpekler veya yabani köpekler insanlara zarar verir, bu yırtıcı köpek kavramına sadece sizin gördüğünüz köpekler değil köpekgiller de girer. Yani kurt gibi. Kurtlar kışın köylere iner ve köylerin çiftliklerine zarar verirler. Hayvanları avlarlar. Böyle hayvanların öldürülmesi caiz kılınmıştır.
Bu izinlerin hepsi insanların yararı içindir. Tekrar söylüyorum aynı şeye takıpda söyleyip durmayın;
Kimse size hamsterinizi, golden köpeğinizi öldürün demiyor! Nereden okuduysanız yanlış değil eksik okumuşsunuz. Sonuçta kaynağı da doğru bulmak lazım gelir. Kaç senedir eğitimini aldığım şeyi tamamen yanlış anlamışsınız.
Ona bakarsanız öldürülmesi kesinlikle yasak olan hayvanlar da vardır islamda.

Karınca, bal arısı, hüdhüd ve sured'in öldürülmesi peygamber efendimizin hadisi ile yasaklanmıştır. Ne olursa olsun öldürülmezler çünkü insanlara hiçbir zararları yoktur. Tabi buna alerjisi olan insanların durumu farklıdır, onlar kendilerine zarar gelmemesi için öldürürse bir zararı olmaz, af dilenip hayata devam edilir.

Ve şunu da yorumunuzu tekrar okuduktan sonra diyorum ki islama göre köpekler pislik hayvanlar değildirler. Tüyleri salyaları ve artıkları necis kabul edilir, bu bütün eti yenmeyen memeliler için geçerlidir. Bunların necis sayılması hayvanın komple pislik kabul edildiği söylenmez. İslamda hayvanlara türleri farketmeden iyilik edilmesi söylenir zira peygamber efendimiz bir sefer sırasında yeni doğum yapmış bir anne köpek ve yavrularını görünce koca orduyu etrafından dolandırmış, yine de köpekleri rahatsız etmemiştir. Soruyorum o halde madem bu hayvanlar pislik ve öldürülmek zorundadır, peygamberimiz neden oracıkta öldürmemiştir?

Azıcık doğru okuyun ve bilin. Kimse size hamsterinizi öldürün demiyor. Kendinizle çelişiyorsunuz demişsiniz de ben bunu anlayabileceğinizi düşünüp bu kadar derine inmemiştim. Madem yanlış anladınız o halde buyrun açıkladım. Artık daha da aynı şeyleri iddaa ederseniz benim yapabilecek hiçbir şeyim yok. Doğru olan yukarıda yazanlardır. Kimlerle ne şekilde tartıştınız bilmem de evinizdeki golden köpeği veya hamsteri öldürmeniz gerektiğini söyleyen açıkça yanlış bilgi vermektedir. Ya yanlış biliyordur ya da bile bile bunu yapıyordur. Bile bile dini konuda yanlış bilgi vermek ise insanı küfre sokar Allah korusun. Yanlışları kısa sürede düzeltmek lazım gelir.

Bu konu en son " 30-07-14 " tarihinde saat 09:06 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 15:39   #20

Tan Çayıroğlu üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Tan Çayıroğlu Çevrimdışı

Başınız sağ olsun, bende ilk kedimi kaybetmiştim. Uzun sürdü yokluğunu atlatmak ama bir süre sonra insandaki acı geçiyor ama yokluğu tamamlanana kadar geçmiyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 20:00   #21

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Şuan hiç geçmicekmiş gibi hissediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 22:01   #22

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

Merve Nisa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şuan hiç geçmicekmiş gibi hissediyorum.
geçer geçer. İnsanlar annesini babasını kaybediyor ama bir gün geçiyor, hiç olmamış gibi mutlu olabiliyorlar. Derdi veren Allah sabrını da verir. Elbet geçer, unutursunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-14, 17:15   #23

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Öyle tabi ama acım çok taze. Zaman herşeyin ilacı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-14, 18:27   #24

Pirelli üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Pirelli Çevrimdışı

sürükleyici kitap edinseniz belki kafanızı dağıtmaya çare olur. öyle benim gibi kafayı yorgana gömüp uyumaya çalışırsanız daha çok aklınıza gelir.
sabırlar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-14, 22:57   #25

İstanbul (Avrupa Yakası)
zeynepsarifakioglu Çevrimdışı

Başınız sağ olsun, huzur içinde yatsın.. Ben de yaşadım biliyorum ne kadar acı olduğunu. Belki şimdi karşı çıkacaksınız ama tek amacım yardım etmek. Ben kedimi kaybedeli bir seneden fazla oluyor, kediyi aldığım kiş i bir aile dostuydu. Bana bu acıyı hafifletmenin tek yolunun başka bir kedi almak olduğunu söyledi ve ondan bir kedi daha aldım. Şimdi çok mutluyum, dokuz aylık British Shorthair oğlumla yaşayıp gidiyoruz. Biliyorum asla eski kedinizin yerini tutmaz ama onunla ilgilenmek acınızı hafifletir, alışırsınız da zamanla.. Umarım yardımcı olabilmişimdir tekrar başınız sağolsun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-14, 23:53   #26

Pasat Çevrimdışı

Burda olay suclu olani soylemek degil,insanlar buraya bunun icin yazmiyo onun ailesi ister miydi hic bisey olsun istemezdi.Bunu sizden duymaya ihtiyaci yok.Buraya birazcik teselli bulmaya gelmis sizin yaptiginiza bakin.Ben bile yazdiginizi okuyunca ne kadar sinirim bozuldu.Kendinize grlin kimse istez bisey olsun.Kediciginiz icinse cok uzuldum,ne diyrcegimi bilemeiyorum.Allah sabir versin,cok zor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-14, 16:55   #27

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Pirelli şuan hiç bişeye odaklanamadığımı farkettim kitaba odaklanabiliceğimi sanmıyorum.
zeynepsarifakioglu zaten belirttiğim gibi sokaktan kedi sahiplendim hamileydi 4 yavrusu vardı biri öldü. Şuan eskiden benimle olan kedimle birlikte evimde 5 kedi barınıyo 3 yavru bi anneleri bide 3 yıldır benle olan kedim.
Pasat Rabbim kimseye göstermesin böyle bi acı yok. Teşekkür ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-14, 20:57   #28

lizbourne Çevrimdışı

O kadar çok üzüldüm ki... Çünkü benim de en büyük korkularımdan biri bu ve tel taktırmak bile yeterli gelmiyor benim için hatta... Aileniz de muhtemelen çok üzülmüştür ancak bundan bir ders çıkarsınlar artık ya... En sevmediğim şey zaten "Abartma, ne olur ki" lafıdır, çünkü benimkiler de bazı şeylere bunu yapıyorlar ama sonra da felaket şeyler oluyor işte, laftan da anlamıyorlar. Umarım aileniz de ders çıkarır ve daha dikkatli olursunuz. Olmadı onların olduğu odayı açmayın mesela ne bileyim bir çare bulun bence başka kedilerinizi de kaybetmeyin.

Ayrıca forumda sarkıtınca öğreniyorlar ya da ben pencere açık tutuyorum bir şey olmazcılara da ders olsun bu, anlayın artık, bu gerçekten de önemli bir konu ve sonuç değişmiyor.

Mehmed tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Ya arkadaşım ilk mesajını okuyup diğerlerinin sana çok yüklendiğini görünce seni savunmayı düşündüm. Ancak köpekler hakkında yazdıklarını duyduktan sonra resmen afalladım yani. Din konuşulmasını hiç sevmem zaten, buraya gelip bunlar bilimsel doğrularmış gibi sıralamışsın zaten de ben yine de iyi bir amaçtan yazdığınızı, arkadaşın hüznüne ortak olduğunun farkında olmamdan çok bir şey demeyeceğim. Köpekler hakkında yazdığınız yazıyı görmedim ancak böyle bir şey yazdıysanız sizinle aynı dini paylaşmayı reddederim, o derece.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-14, 10:37   #29

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

lizbourne tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Ya arkadaşım ilk mesajını okuyup diğerlerinin sana çok yüklendiğini görünce seni savunmayı düşündüm. Ancak köpekler hakkında yazdıklarını duyduktan sonra resmen afalladım yani. Din konuşulmasını hiç sevmem zaten, buraya gelip bunlar bilimsel doğrularmış gibi sıralamışsın zaten de ben yine de iyi bir amaçtan yazdığınızı, arkadaşın hüznüne ortak olduğunun farkında olmamdan çok bir şey demeyeceğim. Köpekler hakkında yazdığınız yazıyı görmedim ancak böyle bir şey yazdıysanız sizinle aynı dini paylaşmayı reddederim, o derece.

Mesajımı dikkatli okurmusunuz? Arkadaş din köpekleri katledin diyor dedi ben ise böyle bir şeyin doğru olmadığını yazdım. Aksine köpekleri öldürmenin yanlış olduğunu, dinin böyle bir emri olmadığını yazdım. Peygamberin anne köpeğin yavrularını emzirdiğini görünce koca ordunun yolunu değiştirdiğini yazdım. Sadece dikkatli okuyun.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları