Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 19-01-16, 15:29   #1

cereneren Çevrimdışı
Unhappy Kedim her yediğini kusuyor..

Kedim sarman melez 7 aylık mama değişikliği olmadı 1 aylıkken dışarıda bulduk hiç bi sorunu olmamasına rağmen kimse sahiplenmek istemedi 4 gündür sürekli olarak günde en fazla 6 7 kere kusuyo çok mama yemiyo yersede kusuyo su içincede kusuyo hiç bi aşısı yok şu ana kadar hiç hastalanmamıştı çok iyiydi veterinere götürmeye maddi olarak gücümüz yok o yüzden buraya yazmak zorunda kaldım ölmesini istemiyorum yapabilceğim bişey varmı kullanabileceği ilaç falan? Lütfen yardım edin bişey olucak diye korkuyorum.. Önerileriniz varsa iyi kötü yazın lütfen benim için çok önemli..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-16, 15:47   #2

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim her yediğini kusuyor..

Hiç aşısı yok ve kusuyorsa kesinlikle parazitten kaynaklıdır ve acilen veterinere gidip parazit aşısı olması gerekir. Allah göstermesin ölüme kadar gidebilir sorun. Çok çok geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-16, 18:18   #3

barisdragon Çevrimdışı

malesef hiç veterinere götürmeden kedi bakmak mümkün değil. hiç almasaydınız keşke.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-16, 18:42   #4

cereneren Çevrimdışı

Bizim bahçede büsürü kedi var hepsi kardeş ve hepsi düşman gibi saldırıyordu Artık nasıl kavga ediyorlarsa tüyüleri tahriş olmuştu böyle derisi gözüküyordu allah korusun o kedilerin elinde ölebilirdi almasaydım almak zorunda kaldım birşey olmasın diye
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-16, 18:46   #5

cereneren Çevrimdışı

Güneş-eylül kurtcuk falan yok ama içinden gelen dışında da sorun yok benim diğer oğlumun iç dış parazit aşısı var lakin kumda sürekli kurt vardı bitane şurup var onu kullandık iyileşti çok şükür ona da kullansam işe yararmı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-16, 19:08   #6

bulutkedi üyesinin avatarı

Ankara
bulutkedi Çevrimdışı

Oral yolla alınan parazit ilaçları da var ama eğer yoğun bir paraziter durum varsa veterinere gitmeniz gerekecektir ayrıca eğer parazit varsa diğer kedinizin de ilaç alması gerekir bu sırada ona da bulaşmış olabilir çünkü yapılan parazit aşıları aslında ilaç ve etkisi geçince yeniden parazit tehlikesi oluyor ki o yüzden belirli aralıklarla aşı yapılıyor zaten
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-16, 19:18   #7

cereneren Çevrimdışı

Hayır kurtcuk falan yok ilk yorum yapan kişi parazit olarak yorumladığı için söyledim parazitin başka ne tür belirtileri var?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-16, 20:11   #8

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Aşılarını yaptırmalısınız öncelikle. Ya da veterinere götürdüğünüzde neden kaynaklandığını anlarsa(iç parazit gibi) sadece iç parazit aşısı/ damlası yaptırabilirsiniz. Ya da iç parazit yapı yuttturabilirsiniz. Ama devam ederse aşılarını tamamlayın.
Diğer kedinize kullandığınız iç parazit şuruplarından ise veterinerinize de danışarak (!) kullanabilirsiniz. Ama bundan sonra iç/dış parazitini düzenli olarak yaptırmalısınız.
Ve her iç parazit gözle görülmüyormuş. Testle baktırmanız gerekir. Ama gerek yok büyük ihtimalle parazit kaynaklı olduğundan yaptırdığınızda yeterli olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-16, 21:02   #9

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

cereneren tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Güneş-eylül kurtcuk falan yok ama içinden gelen dışında da sorun yok benim diğer oğlumun iç dış parazit aşısı var lakin kumda sürekli kurt vardı bitane şurup var onu kullandık iyileşti çok şükür ona da kullansam işe yararmı?
Bazen kusuntuda kurtçuk gelmeyebiliyor. Veterineri arıyarak danışın o şurubun ismini verin o size mutlaka yardımcı olacaktır ne kadar kullanmanız gerektiği konusunda. Parazit belirtisi kusma ve kanlı ishal yapıyor. Birde yemesi içmesi Nasıl? Ateşi falan var mı? Üşütmüşte olabilir çünkü yada mide ile alakalı başka bir sorun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-16, 00:33   #10

cereneren Çevrimdışı

Yok kakasında yok yani kurtcuk Ne yerse içerse onu kusuyo kakası normal kan falan yok yemesi kustuğu için yemek istemiyor dayanamazsa yemek zorunda kalıyor ateşi normal her yerin peteği yanıyo hep üstünde yatıyor yanmadıgı gün yok yine de ben bi arıyım sorıyım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-16, 00:38   #11

cereneren Çevrimdışı

dumiş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aşılarını yaptırmalısınız öncelikle. Ya da veterinere götürdüğünüzde neden kaynaklandığını anlarsa(iç parazit gibi) sadece iç parazit aşısı/ damlası yaptırabilirsiniz. Ya da iç parazit yapı yuttturabilirsiniz. Ama devam ederse aşılarını tamamlayın.
Diğer kedinize kullandığınız iç parazit şuruplarından ise veterinerinize de danışarak (!) kullanabilirsiniz. Ama bundan sonra iç/dış parazitini düzenli olarak yaptırmalısınız.
Ve her iç parazit gözle görülmüyormuş. Testle baktırmanız gerekir. Ama gerek yok büyük ihtimalle parazit kaynaklı olduğundan yaptırdığınızda yeterli olur.
Sürekli aşı yaptıracak imkanım yok gerçekten ilaç ve şurupla hallolmaz mı bir şekilde yada ücretsiz bakan klinikler yok mudur?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-16, 02:43   #12

pamuk-prenses üyesinin avatarı

sarıyer
pamuk-prenses Çevrimdışı

Bazı belediyelerin ücretsiz veteriner hizmetleri oluyor. Kullandıkları ekstra malzemelerin ilaçların falan parasını talep ediyorlar sadece.

6 ay kadar önce aynısı benim kedime de oldu. Korkutmak istemem ama 2000 lira gitti veterinere 10 günde. Ama bu özel klinik, belediye öyle olmaz. Her gün serum + koruyucu antibiyotik tedavisi + bağışıklık hızlandırıcı özel bir iğne oldu. Ancak kendini toparladı bebeğim. Ama öncelikle röntgen çektiler, bir şey yutmuş olabilir belki diye. Ondan bişi çıkmayınca, kan tahlilleri yapıldı, o da temiz çıkınca eve göndermeye kalktılar. Bizim ısrarlarımızla yukarıda saydıklarıma geçildi. Çünkü habire kustukça güçsüz düşüyordu. Artık hiç uyanmadan uyumaya başlamıştık. Ölmesinden korktuk. Resmen veterineri ittire kaktıra söylediğim tedaviyi yaptırdık. Demem o ki veterinerin söylediğiyle de yetinmeyin. Siz talep etmedikçe teşhis koyamadıkları durumlara müdahale etmeme eğilimleri var maalesef. Gerçi bizim asıl veterinerimiz tatildeydi. Ona ulaştık bir şekilde de yine onun uzaktan direktifleriyle iyileşti prensesim.

Velhasıl, bunun kendi başınıza halledebileceğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum. Ya bir şey yuttuysa? Hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum. Ama İstanbul'daysanız, Sarıyer Belediyesinin ücretsiz veteriner hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Yalnız randevusuz gitmeyin, bakmıyorlar. Teşhis koyamayıp başlarından savmaya kalkarlarsa da zorla yukarıda saydıklarımı talep edin. Serum şart kaybettiği sıvıyı ve besini yerine koyabilmek için. Geçmiş olsun...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-16, 10:03   #13

barisdragon Çevrimdışı

parazit tableti 10 lira yarısı yutturuluyor 5 liraya gelir kendiniz yaparsınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-16, 11:34   #14

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Kedinizin mamasına alerjisi olabilir. İlla ilk başta normal yemesine gerek yok hep aynı mamayı yiyorsa bir süre sonra mamanın içindeki bir gıdaya/maddeye karşı bünyesinde alerji oluşmuş olabilir bu da sürekli kusmaya sebebiyet verebilir.
Pankreas ı ile ilgili sorunu olabilir.
Tüy yumağı sorunu yaşıyor olabilir ama bu kadar çok kusmaması gerekir.
Zehirlenmiş olabilir. Evde saksıda yetişdirdiğiniz bir bitkiyi yemiş olabilir ki çoğu bitkiler kediler için zehirli sayılır. Yememesi/içmemesi gereken başka bir maddeyi de yemiş/içmiş olabilir.
Enfeksion/bakteri kaynaklı olabilir. Bağırsak kaynaklı olabilir.
Karaciğer, böbrek yetmezliği olabilir.
Parazit kaynaklı olabilir. Kalp kurdu olabilir.
Ve bir sürü ıvır zıvır nedenden dolayı kusabilir.
Kusmanın sebebini bilmeden geçmesini sağlayamazsınız. Önce neyin sebep olduğunu öğrenmeniz gerekir. Bunun için de veterinerin kusmuk örneği, dışkı, kan tahlili yapması gerekir.
Maması ile ilgili ise başka bir mamaya/gıdaya geçilebilir.
Bakteri kaynaklı ise antibiyotik tedavisi uygulana bilir. Paraziti varsa paraziti için ilaç verilir.
Viral enfeksiyonu varsa önce ne enfeksiyonu olduğu öğrenilmelidir, sonra tedavisi olan bir enfeksiyon ise tedavi edilebilir.
Ben veterinersiz eliniden bişey geleceğini zann etmiyorum. Yine ilk iş olarak mamasını kesin, evde ona özel bişeyler hazırlayın pirinç lapasıdır, tavuklu bir yemek olabilir, haşlanmış balkabağı olabilir. Paraziti olduğunu düşünüyorsanız hap alın (veya iç parazit için ense damlası da var onu da kullana bilirsiniz)
Onun dışında yine devam ederse malesef veterinere gitmekten başka elinizden bişey gelmez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-16, 12:42   #15

cereneren Çevrimdışı

Dünden beri hiç kusmadı yemesi içmeside düzeldi abisiyle koşturuyor şuanda allaha şükür kötü değil sizce endişelenicek sorun varmı
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları