Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler


Cevap Yaz
Eski 12-01-16, 01:39   #1
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 416
sanon Çevrimdışı
Varsayılan

Kedi dediğimiz canlı türünün doğal davranışsal özelliklerini, temel ihtiyaçlarını bilmemekten, dolayısıyla bunların ev ortamında iki tarafın da tatmin olacağı ve kabullenebileceği biçimde nasıl çözülebileceğini kestirememekten kaynaklı çok fazla soru var forumda. (Sorulara verilen cevaplar da çoğunlukla tabansız kişisel fikir-görüş-kanı olmanın ötesine geçemiyor.) Bunların neredeyse hepsinin cevabı aşağıda paylaştığım kaynaklarda var. Edinebildiğinizi edinip okursanız kedili ev hayatınız çok daha keyifli ve sorunsuz bir noktaya gelecek; daha da önemlisi dört duvar arasında yaşamak zorunda kalmasına rağmen hayatından tatmin olabilen, psikolojik ve bedensel olarak sağlıklı bir kediniz (kedileriniz) olacak... Yaşamını kontrol ettiğiniz ve belirlediğiniz hayvanınızın doğasıyla ilgili belli bir anlayışa ulaştığınızda yaşayacağınız davranışsal sorunların çoğu için kimseye danışmaya da ihtiyacınız kalmayacak çünkü "kedinin mantığı"nı kavradığınız için doğru çözümleri kendiniz üretebileceksiniz. Ama öncelikle kolaya kaçmak yerine güvenilir kaynaklardan bilgilenmek gerekiyor. Kendi deneyimime dayanarak bu sürecin gayet zevkli olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. (Eğer bu bilgilenme sürecini bile angarya olarak görüyorsanız ve uğraşmak istemiyorsanız kedi (ya da herhangi başka bir hayvana) bakmak için uygun kişi olmayabilirsiniz)

Kitaplar:

Bu kitabı hemen indirip okumaya başlamanızı tavsiye ederim. Pisi Pisi Var mı Senin Gibisi (Twisted Whiskers) pdf (linke tıklayıp açılan sayfada yukarıdaki indirme işaretine tıklayıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz): https://drive.google.com/file/d/0BzN...ew?usp=sharing
(Pam Johnson'un eski bir kitabı... Basan yayınevi kapanmış, başka bir yayınevi de basmıyor.)
Bu kitapta forumda da sık sık sorulan birçok problemin çözümleri anlatılmış... pdf dosyasında kelime araması yapabilirsiniz.Pisi Pisi'nin yenilenmiş ve genişletilmiş bir versiyonu gibi olan Think Like a Cat'i de yurtdışı kitap satış sitelerinden bulabilirsiniz. Türkçe'si henüz yok.Şu ana kadar izlediğim bilimsel kalitesi yüksek tüm kedi belgesellerinde karşıma çıkan Dr. John Bradshow'un kitabı. Bu adam muhtemelen şu anda dünyada kediler ve kedi-insan ilişkisi üzerine çalışan, aktif bilimsel araştırmalar yürüten önde gelen kişilerden biri. Tamamını okumadım ama Türkçe kedi kitapları arasında ilk bakılması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.


Kedinin ve sahibinin hayatının eğitimle nasıl kolaylaştırılabileceğinin anlatıldığı şahane kitap. Bu sırada kedinin doğasına dair de bir yığın değerli bilgi ediniyorsunuz doğal olarak.Evde iki ya da daha fazla kediniz varsa Pam Johnson'un bu konuya özel "Cat vs. Cat: Keeping Peace When You Have More Than One Cat" diye bir kitabı da var.Yazarın Ekim 2016'da çıkan son kitabı. 352 sayfalık tüm kitap soru-cevap formatında hazırlanmış. Akla gelebilecek bütün sorular var. Sorular tematik olarak gruplandırılmış doğal olarak. Başucu kitabı. Türkçe'ye çevrilirse şahane olur...
Kedinizin temel mekansal ihtiyaçlarını karşılamak için evinizde neler yapabileceğinizi anlatan 2 Jackson Galaxy kitabı. Birincisinin Türkçe'si var; ikincisinin yok sanırım.. Bol resimli, birçok şey için "nasıl yapılır" anlatımları olan kitaplar...

- Bunların dışında online kitapçıların "Hobi > Hayvan bakımı" bölümünde Türkçe'ye çevrilmiş başka kedi kitaplarını da bulabilirsiniz.Doğrudan kedi kitabı olmasa da hayvanları anlama konusunda çok önemli bir kitap. Genel olarak hayvanların düşünme, özfarkındalık, ahlak, empati, adalet, planlama, öngörü, geçmiş ve gelecek bilinci gibi sadece insana özel sanılan birçok konudaki gerçek kapasitelerini, becerilerini ve insanlarla diğer hayvanlar arasındaki davranışsal ilişkileri bilimsel kayıtlı örnekler üzerinden anlamak için çok iyi bir kitap. Kitabın yazarı günümüzün en saygın primatolog etologlarından Frans de Waal (yasaklıysa buradan). Hayvanlar alemiyle ilgili bildiğinizi sandığınız aşağı yukarı her şeyin yıkılmasına hazır olun.Hemen ulaşabileceğiniz web kaynakları (maalesef İngilizce):

- KEDİ NASIL "OYNATILIR"? (Birkaç sayfalık, kısa ama önemli bilgilerin olduğu bir broşür. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.) Kedinin düzenli olarak (günde 1-2 kez 15-20'şer dakika), doğru biçimde (doğru kedi oltasıyla doğru teknikle) oynatılması hayatını evde geçiren kediler için çok ciddi ve önemli bir konu. En önemli ve güçlü içgüdülerinden biri olan av içgüdüsünü tatmin etmenin tek yolu doğru biçimde, düzenli oyundan geçiyor. Bu konuya eğilmenizi tavsiye ederim. Bunu becerdiğiniz takdirde psikolojik ve bedensel olarak çok daha sağlıklı, elinize ayağınıza saldırmayan, gece uyurken sizi rahatsız etmeyen, eşyalarınıza zarar vermeyen çok daha mutlu ve sorunsuz bir kediniz olacak
https://drive.google.com/file/d/0BzN...ew?usp=sharing

-Kedi sahipleri için olmazsa olmaz kılavuzlar

- Pam Johnson'ın sayfasındaki "Basics", "Living", "Health", "Litterbox", "Moods" bölümlerinde derdinizle ilgili yazılara bakın:
http://www.catbehaviorassociates.com

- "Aptal Arkadaşlar Ligi" şeklinde komik bir ismi olan bir barınağın sitesindeki kaynaklar bölümü. Hayvanı ve derdinizi menüden seçiyorsunuz, o konuda bilgi içeren bir sayfa açılıyor.
Pet Behavior Handouts - Dumb Friends League : Dumb Friends League

- Cornell Üni. Vet. Fakültesi'nin şahane bir kedi sağlığı sitesi var:
Feline Health Topics

- Ohio Üniversitesi Vet. Fakültesi'nin kedi sahipleri için oluşturduğu bölüm:
https://indoorpet.osu.edu/cats

Bu konu en son " 24-06-18 " tarihinde saat 18:38 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-16, 23:41   #2
 
Alaska the kitty üyesinin avatarı
 
Beylikdüzü
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Mesajlar: 244
Alaska the kitty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerle ilgili çoğu sorununuzun çözümü...

Merhaba,düzenli oynatmanın önemini bilmiyordum doğrusu,şimdi okuyunca kendimi kötü hissettim.günün yoğunluğu içinde kedimin bedensel ihtiyaçlarını gidermenin ve sevmenin dışında onunla çok oynamadığımı farkettim.evde benden başka aile bireyleri de var.kedimizi çok seviyoruz ama onu eğlendiremiyoruz sanırım.2 yaşında dişi britishshorthair kızım temmuz ayında 3 yavru doğurdu.ikisini zamanı gelince sahiplendirdim bir yavru yanında.beraber oynuyorlar ama sanki kızım mutsuz.doğumdan bu yana 6-7 kez kızgınlığa girdi.kilo verdi.sskisi gibi guruldamıyor.laser,olta ilgisini çekmiyor.adeta evde gezen bir hayalet.acaba kısırlaştırsam düzelir mi sizce sanon? Kızgınlıktaki bağırmaları vs beni hiç rahatsız etmiyor,kendi bencilliğim yüzünden kesip biçtirmek istemiyorum.çok aradayım.onun iyiliğini istiyorum sadece..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-16, 22:39   #3
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 416
sanon Çevrimdışı
Varsayılan

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,düzenli oynatmanın önemini bilmiyordum doğrusu,şimdi okuyunca kendimi kötü hissettim.günün yoğunluğu içinde kedimin bedensel ihtiyaçlarını gidermenin ve sevmenin dışında onunla çok oynamadığımı farkettim.evde benden başka aile bireyleri de var.kedimizi çok seviyoruz ama onu eğlendiremiyoruz sanırım.2 yaşında dişi britishshorthair kızım temmuz ayında 3 yavru doğurdu.ikisini zamanı gelince sahiplendirdim bir yavru yanında.beraber oynuyorlar ama sanki kızım mutsuz.doğumdan bu yana 6-7 kez kızgınlığa girdi.kilo verdi.sskisi gibi guruldamıyor.laser,olta ilgisini çekmiyor.adeta evde gezen bir hayalet.acaba kısırlaştırsam düzelir mi sizce sanon? Kızgınlıktaki bağırmaları vs beni hiç rahatsız etmiyor,kendi bencilliğim yüzünden kesip biçtirmek istemiyorum.çok aradayım.onun iyiliğini istiyorum sadece..
Merhaba,
Benim oynatmak dediğim şeyi, kedinin avlanma içgüdüsünün ev ortamında tatmin edilmesi olarak anlayın. Bu yüzden çok önemli ve basitçe eğlenmekten çok daha fazlası. En temel içgüdülerini tatmin etme şansı bulamayan hiçbir hayvan "mutlu" ve sağlıklı olamaz; psikolojik ve/veya fizyolojik çeşitli sağlık sorunları yaşar.
Ev ortamında avlanma içgüdüsünün tatmini için açık ara en etkili yardımcı iyi kedi oltalarıyla kaliteli "avlanma seansları". (Kedinizi lazerle oynatmayın. Bazı davranış uzmanları hiç tavsiye etmiyor çünkü hiçbir zaman yakalayamadığı için kedinin canı sıkılıyor, sürekli tatminsizlik duygusu yaşıyor ve strese giriyor. Anlaşılabilir bir durum...)
Kedi oltasıyla oynatmanın bazı incelikleri var. (Aynı olta gelişigüzel sallandığında hiç ilgilenmeyen kedi doğru teknikle yapıldığında panter kesilebiliyor. Kendi kedimden bire bir biliyorum.) Detaya girmeden sadece şunu söyleyeyim, oltanın ucundaki nesneyi kedinizden kaçan, saklanan, tekrar kaçan, tekrar saklanan vb. bir av gibi düşünerek oltayı kontrol etmelisiniz; gerçek bir avlanma sürecini simüle etmelisiniz. Yukarıda linkini paylaştığım dökümanda bu konu anlatılıyor.
İkinci konu oltanın ucundaki nesnelerin kedinizin mümkün olduğunca ilgisini çeken şeyler olması ve ara ara değiştirilmesi. (hep aynı nesne bir süre sonra cezbediciliğini yitirebiliyor.) Bu noktada sorun yaşıyoruz çünkü TR'deki online ve gerçek mağazalarda satılan çoğu olta başarısız (tek tük işe yarar oltalar da çıkabiliyor ama) Ucundaki nesneler ya çok büyük/uzun ya çok renkli ya da ikisi birden... Oltanın ucundaki nesne, minimum böcek maksimum küçük kemirgen ve küçük kuşların büyüklüğünde olmalı. Yani mümkün olduğunca kedinin doğal hayatta peşine düştüğü canlılara benzemeli... Bu bilgiler ışığında olta araştırmanızı yapabilir ya da kendi oltanızı kendiniz yapabilirsiniz. Kediniz bir nesneye ilgi göstermiyorsa muhtemelen ya büyük gelmiştir ya da fazla renkli. Daha küçük ve daha renksiz bir nesne deneyin. (fikir edinmek için Interactive & Herbless adresindeki olta uçlarına bakabilirsiniz. Hepsi olmasa da doğal avlara benzeyenler çok iyi gerçekten.)
Özetle; "iyi oltalarla doğru oynatma tekniğiyle günde 1-2 kez 15-20'şer dakika oynatmak" sağlıklı, mutlu, hayatını seven bir ev kedisi için çok değerli bir adım.
Kısırlaştırma konusu... Evde yaşayan kedinin kısırlaştırılması başta onlar için iyi. Dolayısıyla bencillik değil. Kısırlaştırmamak, doğasını bozmayarak hayvanı daha mutlu kılmak falan değil; tam tersi, aşırı güçlü ama hiçbir zaman da tatmin edemeyeceği temel bir içgüdünün baskısı altında hayvanı bir nevi işkenceye maruz bırakmak. Her kızıştığında ya da en kötü her sene 1-2 kez çifleştirme (ve sonra da yavruları sahiplendirme) gibi bir şansınız varsa bir şey diyemem, o zaman kısırlaştırmamanız daha mantıklı olabilir ama kimsenin de böyle bir şansı olduğunu düşünmüyorum. Calypso'nun şu mesajına da bakabilirsiniz: kedimi kısırlaştırcam ama sorun olurmu acaba lütfen yardım
Kedinizin mutsuzluğunda oyunsuzlukla beraber hiçbir zaman tatmin edemediği cinsel güdülerinin de payı olabileceğini düşünüyorum.

Kolay gelsin...

Bu konu en son " 23-03-17 " tarihinde saat 20:03 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-16, 19:19   #4
 
pamuk-prenses üyesinin avatarı
 
sarıyer
Üyelik Tarihi: Şub 2015
Mesajlar: 21
pamuk-prenses Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerle ilgili çoğu sorununuzun çözümü...

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,düzenli oynatmanın önemini bilmiyordum doğrusu,şimdi okuyunca kendimi kötü hissettim.günün yoğunluğu içinde kedimin bedensel ihtiyaçlarını gidermenin ve sevmenin dışında onunla çok oynamadığımı farkettim.evde benden başka aile bireyleri de var.kedimizi çok seviyoruz ama onu eğlendiremiyoruz sanırım.2 yaşında dişi britishshorthair kızım temmuz ayında 3 yavru doğurdu.ikisini zamanı gelince sahiplendirdim bir yavru yanında.beraber oynuyorlar ama sanki kızım mutsuz.doğumdan bu yana 6-7 kez kızgınlığa girdi.kilo verdi.sskisi gibi guruldamıyor.laser,olta ilgisini çekmiyor.adeta evde gezen bir hayalet.acaba kısırlaştırsam düzelir mi sizce sanon? Kızgınlıktaki bağırmaları vs beni hiç rahatsız etmiyor,kendi bencilliğim yüzünden kesip biçtirmek istemiyorum.çok aradayım.onun iyiliğini istiyorum sadece..
Kısırlaştırdıktan sonra kedinizdeki değişikliğe inanamayacaksınız. Benim kızım kısırlaştırdıktan sonra bambaşka bir kedi oldu. Sanki omuzlarından yük kalkmış gibi... Onca zaman eziyet etmişim bebeğime. Sonuçta her kızgınlığa girdiğinde dilediğince çiftleşme imkanı olan sokak kedisi değil ki bunlar. Her kızgınlık dönemi işkence gibi ev kedilerine. Şu an kedim çok daha mutlu, üstelik kısırlaştırma öncesine göre sağlığı da mükemmel.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-12-16, 19:53   #5
 
Alaska the kitty üyesinin avatarı
 
Beylikdüzü
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Mesajlar: 244
Alaska the kitty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerle ilgili çoğu sorununuzun çözümü...

Sevgili sanon,çok teşekkür ederim vakit ayırıp uzun uzun yazdığın için.yazını okuduktan sonra kızımı oltayla oynatmaya başladım.dediğin tekniği anlıyorum,gözüne soka soka değil arada yakalamasına izin vererek,oltanın ucundaki nesne sanki canlıymışçasına hareket ettirmek.arada yavaş ve hızlı ritmlerle.sanırım oltalarım başarısız ya da kızım sıkılmış hepsinden.şapşik oğlu ne versen oynuyo malum 4 aylık ve meraklı.ama kızımın durgunluğunu çiftleşememeye bağlıyorum.uygun zamanda operasyon olacak inşallah.tekrar teşekkür ederim ilgine,sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-12-16, 19:55   #6
 
Alaska the kitty üyesinin avatarı
 
Beylikdüzü
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Mesajlar: 244
Alaska the kitty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerle ilgili çoğu sorununuzun çözümü...

pamuk-prenses tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısırlaştırdıktan sonra kedinizdeki değişikliğe inanamayacaksınız. Benim kızım kısırlaştırdıktan sonra bambaşka bir kedi oldu. Sanki omuzlarından yük kalkmış gibi... Onca zaman eziyet etmişim bebeğime. Sonuçta her kızgınlığa girdiğinde dilediğince çiftleşme imkanı olan sokak kedisi değil ki bunlar. Her kızgınlık dönemi işkence gibi ev kedilerine. Şu an kedim çok daha mutlu, üstelik kısırlaştırma öncesine göre sağlığı da mükemmel.
Teşekkür ederim ilginize.sanırım ben de kısırlaştıracağım yakında.onun için en iyisini istiyorum çünkü
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-16, 21:59   #7
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 416
sanon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerle ilgili çoğu sorununuzun çözümü...

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili sanon,çok teşekkür ederim vakit ayırıp uzun uzun yazdığın için.yazını okuduktan sonra kızımı oltayla oynatmaya başladım.dediğin tekniği anlıyorum,gözüne soka soka değil arada yakalamasına izin vererek,oltanın ucundaki nesne sanki canlıymışçasına hareket ettirmek.arada yavaş ve hızlı ritmlerle.sanırım oltalarım başarısız ya da kızım sıkılmış hepsinden.şapşik oğlu ne versen oynuyo malum 4 aylık ve meraklı.ama kızımın durgunluğunu çiftleşememeye bağlıyorum.uygun zamanda operasyon olacak inşallah.tekrar teşekkür ederim ilgine,sevgiler
Rica ederim.
Kediniz bu şekilde "avlanmaya" alışık olmadığı için canlıymış gibi davranan avlarla karşılaşmak onu şaşırtmış, korkutmuş olabilir ya da dediğiniz gibi oltalar da uygun olmayabilir... Bu sizin için biraz deneme-yanılma süreci olacak. İlk önce mümkün olduğunca küçük (3-5 cm'i geçmeyen) bir av nesnesiyle başlamanızı tavsiye ederim. Oltayı kendiniz de yapabilirsiniz. Sap, misina (av ve maket malzemeleri dükkanlarında bulabilirsiniz) ve ucunda asılı olacak av için yaratıcılığınızı kullanarak bir şeyler yapabilirsiniz (büjiteri mağazalarından iyi malzeme çıkar). Ya da basitçe evinizdeki nesneleri kullabilirsiniz. Küçük bir deri parçası olabilir, ayakkabı bağı parçası olabilir vb. (Yutarsa sorun olabilecek suni nesneleri kullanırken dikkatli olun)

Teknik aşağı yukarı dediğiniz gibi. Şunları da unutmamak lazım. Av hiçbir zaman avcının üzerine üzerine gitmez ya da onun burnunun dibinde her şey yolundaymış gibi gezinmez. Av ya saklanır ya da kaçar.
İşe avınızı saklandırmakla başlayıp hafif hareketlerle önce kedinizin dikkatini çekin. Biraz yaklaşmasına izin verip sonra kaçırın. 2-3 dakikada bir yakalamasına ve yakaladığı avının biraz tadını çıkarmasına izin verip sonra tekrar baştan başlayın. En sonda, 15-20 dakikalık bu seansınızı sona erdirirken avı artık tükenmiş ve ölüyormuş gibi git gide yavaşlatın ve nihayetinde kedinizin gözleri önünde hareketsiz bırakıp yakalamasına izin verin. Tabi kedinize bu av seansının hemen ardından sevdiği birkaç parça sağlıklı ödül maması (kuru et gibi) verirseniz bu av oyununu doğal avlanma sürecine hem bir miktar daha fazla benzetmiş hem de kedinize başarmanın ve ödülün getireceği tatmin olma duygusunu yaşatmış olursunuz.

Kısırlaştırma bence kesinlikle doğru karar. Kısırlaştırdıktan sonra umarım her şey yoluna girer...
Kolay gelsin, sevgiler.

Bu konu en son " 23-03-17 " tarihinde saat 20:10 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-16, 09:01   #8
 
Antalya
Üyelik Tarihi: Ağu 2016
Mesajlar: 33
lovebird3055 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerle ilgili çoğu sorununuzun çözümü...

Bugün alacağım bu kitabı. Teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-18, 19:46   #9
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 416
sanon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerle ilgili çoğu sorununuzun çözümü...

Updateler...
2 yeni kitap eklendi. (Galaxy ve Bradshaw'ın ikincileri)
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedilerle İlgili Bazı Soru Ve Cevaplar.. Mihav Kediler 10 14-04-14 01:22
kedilerle ilgili en çok merak edilen on soru ! ! burak1764 Kediler 23 09-03-14 16:57
kedilerle ilgili bazı sorular bsk Kediler 7 11-09-13 11:22
Kedilerle ilgili pratik ve yardımcı bilgiler Kontesss Kediler 2 06-02-12 11:14Saat 17:00.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206