Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 11-02-15, 19:55   #16

İstanbul (Anadolu Yakası)
fnacar Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerimizin özgürlüğü, tehlikeler, çelişkiler..

uc89 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben şehir dışında yaşıyorum evim ormanlık bi alan içinde kedimi dışarı çıkarıyorum kedimde bende gayetde memnunuz.Ha başlarda endişem yok mu vardı ama kedimin dışarıda bi ağaca tırmanırken bi kelebeği kovalarken ve tuvaletini toprağa yaparken aldığı hazzı gördükten sonra iyi ki izin vermişim diyorum.(Bu arada eğer bende bi apartman dairesinde yaşamaya devam etseydim kedimi dışarı salmazdım ama salanlarında hayvanlarını sevmediğini de düşünmek bencilce ve saçma bi yorum olmuş.)
ben bahsettiğim her iki durum için hiç bir şekilde hayvan sahiplerine olumlu veya olumsuz bir yorumda bulunmadım ki sorularımda yazılarımda. sadece çelişen bir durum söz konusu bana göre, hayvanlarının dışarıya çıkmasına müsaade eden insanların yorumlarını merak ettim. hayvanlarını sevmediklerinden falan bahsetmedim yanlış anlamışsınız sanırım

-----------

bu arada bu soruları sorarken şehir hayatını sokakları caddeleri vızır vızır geçen arabaları, kalabalıkları düşünerek sordum, doğa içerisinde veya şehir dışında yaşayan insanların durumu tabiki bu dışarıya çıkarma olaylarına müsait gibi gözüküyor.

ve ayrıca neye alıştırırsanız o şekilde devam eder. ben özgürlük kısıtlaması olacağına inanmıyorum. tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsanız tabiki. doğuştan sokak bilen bir kediyle belli bir yaştan sonra sokağı öğrenmeye çalışacak kedinin arasında büyük farklar var. hem bağışıklık sistemiyle alakalı hemde savunmayla alakalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 20:25   #17

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Merhabalar disari cikma konusunu bende cok dusunuyorum hatta yakin zamanda ormanlik bir alana gunesin koynuna goturduk ailecek gidiyoruz o da bizimle olsun diye goturduk ama yere biraktigim anda tasima cantasindan nefret eden oglum tasima cantasina yapisti. Ben oglumu sokakta buldum bi gozu iltihapli sol arka ayagi aksak bir sekilde. Fena halde hirpalanmis ve cok zayif bir kediydi ve 2 bucuk aydir ayni evin icindeyiz hatta yolculuklar bile yapti benimle. Ama disariya cikmak istemiyor ben onu sokakta bulmus olsamda. Tahminimce yuksek bir yerden sokaga atilmis bir ev kedisiymis cunku tertemizdi buldugumda ve kuru mamayi da kumunu da hemen benimsedi hic zorluk cikarmadi. Ama geldiginden beri sadece kafasini camdan cikariyor balkona bile cikmiyor. Ha kapiyi acinca firlamiyor degil ama sadece apartmani gezmeyi seviyor cunku dis kapiyi acip bekledik gitmek mi istiyor mutsuz mu diye ama sadece apartmanda gezmeyi seviyor. Yani bizim ki cocukluk travmasi sanirim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 20:55   #18

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Herhalde.
10 krktr
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 23:25   #19

Otep Çevrimdışı

dumiş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedim alışmasın veya hastalık kapmasın diye dışarı çıkarmamazlık yapmayın. Zaten imkanınız da varmış ne güzel onu eve hapsetmeyin, bu güzelliklerden yoksun bırakmayın
İlk aşıları martta bitiyor. Bağışıklık kazansın hem bahara kadar. Baharda çıkarırım. İnşallah onu sevindirmek için yaptığım bu şey kötü sonuçlanmaz. Teşekkür ederim yorum için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-15, 03:55   #20

Mırni Çevrimdışı

Kedim alışmasın veya hastalık kapmasın diye dışarı çıkarmamazlık yapmayın. Zaten imkanınız da varmış ne güzel onu eve hapsetmeyin, bu güzelliklerden yoksun bırakmayın

Sen kefilmisin başına bir iş gelirse veya hastalık kaparsa veya kaçarsa

Dışarı alışırsa bunun onune artık gecemez kımse sureklı dışarı çıkmak ister kaçar kaçarsada başına her turlu iş gelır onlar sokakta yasayan kedıler gıbı degıl onlara göre çok deneyımsız (sokak hayatına) ve bağışıklık guçlerı çok alt sevıyelerde..bunlar köpekte degıl dışarı çıkma zorunluluklarıda yok evde gayet mutlu yaşayabılırler...
araba sıkıntısı yok dıyelım bulunduğunuz yerde bağışıklık olayını nasıl çözucez?
Insana alışkın olmalarıda başka risk kotu nıyetlı ınsan kılığına girmış çok şerefsız var çunku dunyada..
yanı nerden baksan luzumu olmayan gereksız bır durum he buyuk bahçen olur dışarı çıkamayacak şekılde kapalıdır eyvallah...

Bu konu en son " 12-02-15 " tarihinde saat 04:01 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-15, 16:47   #21

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Otep tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlk aşıları martta bitiyor. Bağışıklık kazansın hem bahara kadar. Baharda çıkarırım. İnşallah onu sevindirmek için yaptığım bu şey kötü sonuçlanmaz. Teşekkür ederim yorum için.
..............
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-15, 16:51   #22

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sen kefilmisin başına bir iş gelirse veya hastalık kaparsa veya kaçarsa

Dışarı alışırsa bunun onune artık gecemez kımse sureklı dışarı çıkmak ister kaçar kaçarsada başına her turlu iş gelır onlar sokakta yasayan kedıler gıbı degıl onlara göre çok deneyımsız (sokak hayatına) ve bağışıklık guçlerı çok alt sevıyelerde..bunlar köpekte degıl dışarı çıkma zorunluluklarıda yok evde gayet mutlu yaşayabılırler...
araba sıkıntısı yok dıyelım bulunduğunuz yerde bağışıklık olayını nasıl çözucez?
Insana alışkın olmalarıda başka risk kotu nıyetlı ınsan kılığına girmış çok şerefsız var çunku dunyada..
yanı nerden baksan luzumu olmayan gereksız bır durum he buyuk bahçen olur dışarı çıkamayacak şekılde kapalıdır eyvallah...
Kediler eve hapsedilmek için yaratılmadılar bunu hatırlatırım...
Başına ne gelecek?
O zaman biz de dışarı çıkmayalım yere düşeriz mikrop kaparız?
Eğer tasmasına bağlarsanız nasıl kaçacak?
Zaten biraz dışarı Alışsın neyse sizin gibilere bunu anlatmak zor...
Dışarı kaçmayı nereden çıkarıyorsunuz tekrar söylüyorum?
Tabi küçükken arada çıkarıp bağışıklığını güçlendirmek de sizin elinizde. Kaç yıl evde yaşamış kediyi bir gün hadi çıkarayım derseniz tabii riskli.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-15, 18:08   #23

Mırni Çevrimdışı

Başına nemi gelicek
Başına neler gelebilir detaylı yazdım
Tasma?
Kedılere tasma takıp dolaştırmak gayet mantı dışı bır durum..
Sizin gibilere anlatmak zor?
Sİzin gibiler derken hayırdır????
Dışarı kaçmak?
Evden kaçmak yani....
çunku dışarı çıkmaya alışırsa sureklı çıkmak ister en ufak dalgınlığınzda kaçar...

Kuçukken dışarı çıkmayla bağışıklık sistemının güçlenmesi kel alaka olmuş bu arada...

Kaç yıl evde yaşamış kediyi bir gün hadi çıkarayım derseniz tabii riskli.

Son cümlenizde zaten benim meramımı yazmışsınız
Ana fikir o
evde yaşayan kedi yani..

siz evde yaşayan ve hıç dışarı çıkmamış bir kedi için sahıbıne çekınmeyın korkmayın dışarı çıkarın dıyorsunuz...

anlatabıldım umarım.....
.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-15, 19:18   #24

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Tasmaya alışık kediye gayet de tasma takılır. Sizin gibiler dediğim kedisini hiç dışarı çıkarmamış ve çıkarmayı da aklına getirmeyen kişiler. Bir kere çıktığında dışarı çıkmak isteyecektir evet ama bu her kedide geçerli değil. Düzenli olarak çıkardığınızda bu sorun ortadan kalkar. Evet bununla alakalı neden kel alaka olsun? Kedi hayatı boyunca dışarı çıkmamışsa sorun olabilir burada Bahsettiğim birkaç yıl. Küçükken alıştırırsanız bağışıklı da güçlenir eve kapatmazsanız...
Ayrıca benim Çıkarın dediğim üyenin kedisi beş aylık. Ne kadar eve alışmış olabilir ki? Yukarıda Bahsettiğim gibi demek istediğim birkaç yıl. Son olarak bu sıraladığınız nedenlerden hiçbiri kedinin dışarı çıkmasına engel değil. Onları hapsetmeyin. Onların da Özgür olmaya hakları var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-15, 21:04   #25

Mırni Çevrimdışı

Kendı kedınıze nasıl bakıyorsanız bakın özgursunuz lakin diğer insanları yanlış yönlendirmeyin...

Bu konu en son " 12-02-15 " tarihinde saat 22:30 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-15, 21:15   #26

Pıtırsonic Çevrimdışı

Tasmaya alışık kediye gayet de tasma takılır. Sizin gibiler dediğim kedisini hiç dışarı çıkarmamış ve çıkarmayı da aklına getirmeyen kişiler. Bir kere çıktığında dışarı çıkmak isteyecektir evet ama bu her kedide geçerli değil. Düzenli olarak çıkardığınızda bu sorun ortadan kalkar. Evet bununla alakalı neden kel alaka olsun? Kedi hayatı boyunca dışarı çıkmamışsa sorun olabilir burada Bahsettiğim birkaç yıl. Küçükken alıştırırsanız bağışıklı da güçlenir eve kapatmazsanız...
Ayrıca benim Çıkarın dediğim üyenin kedisi beş aylık. Ne kadar eve alışmış olabilir ki? Yukarıda Bahsettiğim gibi demek istediğim birkaç yıl. Son olarak bu sıraladığınız nedenlerden hiçbiri kedinin dışarı çıkmasına engel değil. Onları hapsetmeyin. Onların da Özgür olmaya hakları var.
"sizin gibiler" diye tabir ettiğiniz topluluğa ben de dahilim. sizin yaşınız kadar yıldır kedilerle iç içeyim. bazı kediler dışarı çıkmak ister, bazıları istemez gibi bir durum yok. kedi dışarı çıkmaya alışırsa her zaman çıkmak ister, istisnalar elbette ki vardır ancak bu konuda gayet rahat genelleme yapabilirim. dışarı çıkmayı önerirken dışarıda başlarına bir şey gelirse bunda sizin de rolünüz olacağını unutmayın lütfen. bir de sokakla bağışıklığın ilgisi olsaydı sokak kedilerinin ortalama ömrü bu kadar düşük olmazdı. ayrıca farklı birkaç konuda da bu anımı paylaşmıştım, kedilerimin özgürlüğünü kısıtladığım yönünde beni eleştiren arkadaşım kedisini sokağa alıştırdı ve kedisi köpekler tarafından parçalanıp uzun süre yoğun bakımda kaldı. iyileştikten sonra dahi sokağa çıkmaktan vazgeçiremedi kedisini. eğer özgürlükten kastınız buysa ben kendi kedilerim için asla tercih etmiyorum, tercih edenlerin de keyfine kalmış. nasıl ki her çocuğun yetiştirilişi farklıysa, kimi anneler aşırı serbest bırakıp risk alabiliyor kimileri ise daha temkinli davranıyorsa kediler için de aynı şey geçerli ancak bu tür hayati önem taşıyan konularda "hapsetmeyin, özgür bırakın" gibi kesin yargılarla önerilerde bulunmamanızı bir büyüğünüz olarak tavsiye ederim. bu yorumlarınıza dayanarak sokağa çıkarılan kedilerin başlarına bir şey gelirse bunun yükünü kaldıramazsınız.. sizin gibi yaşı küçük çok üye var burada, okuduklarına inanıp bu yönde hareket edecek çok kişi var. bu yüzden önerilerde biraz daha dikkatli olunması taraftarıyım, yine de siz bilirsiniz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-15, 22:21   #27

seenaozturk üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
seenaozturk Çevrimdışı

Kedisi sürekli dışarıya çıkan biri olarak söylemek istediğim bir şeyler var.
Önceki kedimi özgür olsun onu eve kapatmayayım diye dışarı çıkmasına izin verdim. Kızgınlık döneminden itibaren sokağa çıkmaya başlamıştı. 3-4 ay gidip geldikten sonra bi gün hiç gelmedi. Araba çarptı.
Sokak evde büyümüş kediler için gerçekten çok tehlikeli. Özellikle caddeye yakın yerlerde yaşayanlar için. Yani bizim evde el bebek gül bebek büyüttüğümüz kedilerimiz özgür olsun diye sokağa bıraktığımızda maalesef başlarının çaresine bakamıyorlar. He illaki istisnalar vardır ama büyük çoğunluk maalesef böyle.
Şimdiki kedimi 8aylıkken sahiplendim ve sokakta büyüdü. Aldığım günden beri sokağa çıkmaması için her şeyi denedim. Günlerce bekledi kapı önünce ağladı. Mecbur kaldığım için izin veriyorum. Ama bizim şansımız evimizin arka tarafında -sadece kedilerin olduğu- büyük bir bahçe var. Araba vs giremiyor, köpek girer o da çok nadir bunun için de kedilerin kolayca saklanabileceği yerler var. Ki zaten bizim mahallenin emektar kedileri köpeklerle başa çıkmakta ustalar diyebilirim. Yavruları koruyorlar yani.
Kısacası söylemek istediğim sokak evde büyüttüğümüz kedilerimiz için ölüme yollamak gibi. Sokakta büyümemiş, sokak görmemiş kedilerinizi sokağa çıkartmayın. Tasmayla çıkartmak tabii bir seçenek gibi görünebilir bir şey diyemem ama kediniz 1-2 kere -tasmayla da olsa- dışarıya alışacaktır. Tabii yine de sizin kararınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-15, 00:10   #28

Otep Çevrimdışı

Konunun bu duruma gelmesi beni üzdü. Herkes dostlarımız hakkında çok hassas farkındayım. Bence herkesin haklı olduğu kısımlar var. Benim planım kontrollü olarak ayda birkaç kez çıkarmaktı ama eğer kontrol edemeyeceksem bundan vazgeçmem gerekir diye düşünüyorum. Öyle istediğinde dışarı bırakma gibi bir düşüncem kesinlikle olamaz. Tasma ile gezdirme işi bence o kadar da mantıksız değil ama çokta kullanışlı bir yol değil tabiki .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-15, 05:12   #29

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Çok genel bi mevzu değil bence bu. Şartlara, kediye ve sahibine özel bir durum. Yaşanan yer kesinlikle belirleyici bir unsur. Mesela yazın yazlığa gittiğimizde kedim sadece uyumaktan uyumaya içeri giriyordu. Çünkü site içindeydik ve çevrede de uysal hayvanlar vardı. Görünür bi hastalıkları da yoktu. Aşılarımıza da güvendim açıkçası.Kışın ailemle birlikte yaşamıyorum. Bir apartman dairesindeyim ve cadde üstündeyim. Zerre salmayı düşünmedim. Ailem ise yine şehirden uzak bir sayfiye yerindeler. Bahçe olsa da yazın insanların besleyip bırakıp gittiği hayvanlar kışın biraz vahşi. Ailem de onlara yemek falan verdiğinden sürekli çevredeler. Önünden de cadde geçiyor zaten bahçenin. O yüzden onlara gittiğimde de dışarı salmıyorum. Dediğim gibi şartlar belirliyor durumu. Tek bir doğrusu yok yani bu işin bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-15, 15:39   #30

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
"sizin gibiler" diye tabir ettiğiniz topluluğa ben de dahilim. sizin yaşınız kadar yıldır kedilerle iç içeyim. bazı kediler dışarı çıkmak ister, bazıları istemez gibi bir durum yok. kedi dışarı çıkmaya alışırsa her zaman çıkmak ister, istisnalar elbette ki vardır ancak bu konuda gayet rahat genelleme yapabilirim. dışarı çıkmayı önerirken dışarıda başlarına bir şey gelirse bunda sizin de rolünüz olacağını unutmayın lütfen. bir de sokakla bağışıklığın ilgisi olsaydı sokak kedilerinin ortalama ömrü bu kadar düşük olmazdı. ayrıca farklı birkaç konuda da bu anımı paylaşmıştım, kedilerimin özgürlüğünü kısıtladığım yönünde beni eleştiren arkadaşım kedisini sokağa alıştırdı ve kedisi köpekler tarafından parçalanıp uzun süre yoğun bakımda kaldı. iyileştikten sonra dahi sokağa çıkmaktan vazgeçiremedi kedisini. eğer özgürlükten kastınız buysa ben kendi kedilerim için asla tercih etmiyorum, tercih edenlerin de keyfine kalmış. nasıl ki her çocuğun yetiştirilişi farklıysa, kimi anneler aşırı serbest bırakıp risk alabiliyor kimileri ise daha temkinli davranıyorsa kediler için de aynı şey geçerli ancak bu tür hayati önem taşıyan konularda "hapsetmeyin, özgür bırakın" gibi kesin yargılarla önerilerde bulunmamanızı bir büyüğünüz olarak tavsiye ederim. bu yorumlarınıza dayanarak sokağa çıkarılan kedilerin başlarına bir şey gelirse bunun yükünü kaldıramazsınız.. sizin gibi yaşı küçük çok üye var burada, okuduklarına inanıp bu yönde hareket edecek çok kişi var. bu yüzden önerilerde biraz daha dikkatli olunması taraftarıyım, yine de siz bilirsiniz..
Burada Bahsettiğim köpek olmayan ortamda dışarı çıkarılması. Bulunduğum yerde köpek yok. Apartmanda yaşayanlar için haftada bir kez dışardaki bir parka götürebileceklerini söyledim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 09:49.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198