Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 30-12-14, 20:07   #1

İstanbul (Anadolu Yakası)
fnacar Çevrimdışı
Arrow Kedilerimizin özgürlüğü, tehlikeler, çelişkiler..

Merhaba, uzun süredir kafama takılan bir konu bu. Çok fazla çelişen davranışlar gözlemledim.

Kedinizin dışarıya çıkıp gezmesine dolaşmasına avlanmasına vs izin veriyor musunuz?

Yoksa sadece evde mi, camlar kapılar kontrolünüzde mi?

Ben şahsen asla dışarıya çıkartmıyorum. Camlar kapılar sürekli kontrolümde. Zaten dışarıyıda istemiyor kendisi evde gayet mutlu ve güvende..

Şimdi asıl kafamı kurcalayan durum şu.. Kedisini çok seven, yıllardır beraber yaşayan, kılına zarar gelsin istemeyen, maddi manevi her türlü fedakarlığı yapan, aşıları günü gününe yaptırıp kişisel bakımını aksatmayan bir çok insan tanıyorum tıpkı bizler gibi.. Ama çoğu kedisinin dışarıya çıkıp gezip tozmasına özgür bir yaşam sürmesine müsade ediyor. Peki sokakta kedilerin başına gelen başlıca kötü durumlar mevcut hepimizin bildiği gibi..

Bunlar araba çarpması, başka bir hayvan tarafından fiziksel zarara uğraması, çalınması, evin yolunu kaybedip geri dönememesi, mikrop vs kapması..

ki bu durumlar bu kazalar çoğu kedi sahiplerinin başına gelmiştir.

Şimdi sorum şu madem bu kadar kedilerinin üzerine titreyip onları hayatlarının bir parçası olarak görüyorlar neden bu tehlikelerin farkında olmalarına rağmen onları dışarıya rahat bir şekilde salabiliyorlar?

Konu kedilerin özgürlüğü diyip kestirip atabilirdim kafamda ancak durum öyle olmuyor işte bunca sevgi, üzerine titreme, kedisine zarar geldiğinde çok üzülecek bir insan davranışıyla çelişen bir davranış söz konusu..

Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-14, 00:34   #2

seenaozturk üyesinin avatarı

seenaozturk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerimizin özgürlüğü, tehlikeler, çelişkiler..

Kendi adıma konuşmak istiyorum. Önceki kedimi 2 haftalıkken 4 kardeşiyle evimizin çatısında bulmuştum açlıktan ölmek üzereydiler. Hepsine baktım, büyüttüm bir de sahiplendirdim. Bi kardeşi hemen yanımızdaki evde kalıyor. Evin de bahçeli olması sebebiyle sürekli dışarı çıkan bir kedi. Ve sahipleri o kadar çok ilgili ve güzel bakıyor ki ben bile hayret ediyorum. -Normalde hayvan sevmezlerdi ama benim verdiğim yavru sayesinde şimdi sokaktakı hayvanlara bile bakıyorlar- Benim kedim de dışarıya çıkan bir kediydi. Özellikle kızgınlık dönemi geldiğinde eve alamıyordum desem yalan olmaz. Kocaman bir kedi olduğu için yolda farketmemekte imkansız diyebilirim. 4-5 ay boyunca sokak ev arasında gitti geldi. En son birdaha gelmedi. O sabah babam ölü bir kedi gördüğünü oğluma çok benzediğini ama karanlık olduğu için tam anlayamadığını söyledi. Araba çarpmıştı. İnanır mısınız her gece gelir diye bekledim. Ama 1 2 hafta sonra umudum tamamen kayboldu. O günden sonra bir daha eve kedi almayacağımı söyleyip duruyordum, çok üzülmüştüm. Alsam da asla sokağa çıkmasına izin vermeyecektim.

Şimdiki kedimi ise 8 aylıkken sokaktan sahiplendim. Daha doğrusu arkadaşım çalıştığı yerde bakıyordu ama sahipleri istemeyince yuva aramaya başladık. Büyük olduğu için de kimse almak istemedi. Sonra ben alırım dedim. Evimizin arka tarafında kullanılmayan bir bahçe var, orada bakacaktım. Almaya gittiğimde o kadar çok sevdim ki önce apartmana aldım 2 gün sonra da dayanamayıp eve. İlk 1 2 gün evde o kadar mutluydu ki kapıya bile yanaşmıyordu -zaten benim de çıkarmaya niyetim yoktu- ama sonrasında kapı önlerinde ağlamaya başladı. Saatlerce miyavlıyor ne yapsam alamıyorum. Mecbur kaldığim için izin vermeye başladım. Ama kendisi zaten sokağa alışkın olduğu için çok fazla dikkatli. Hatta sokaktayken beni görse yanıma gelmez. Koşa koşa evin arka bahçesine gidip diğer kedilerle oynuyor, 1 en fazla 2 saat durup hemen eve geliyor. Hem o mutlu, hem de ben.

Yani demem o ki; eğer kediniz sokağa alışmamışsa ve istemiyorsa çıkmasına izin vermeyin. İnanın bana bir kere çıksa sürekli çıkmak istiyorlar. Ve tecrübesiz oldukları için yaşama şansları çok az. Kediler özgürlüklerine düşkün hayvanlar. Ama eğer sokağa alışık bir kediniz varsa bırakın çıksın. Biliyorum dışarısı onlar için çok tehlikeli her an ölümle karşı karşıyalar ama zaten onları evimize alarak doğal yaşamlarından ayırıyoruz en azından buna hakları var diye düşünüyorum. Doğadan alıp, sokakta özgür yaşamış bir kediyi evin içine hapsetmek pek doğru gelmiyor bana. Ah, keşke hiç çıkmak istemeseler de bizim de içimiz rahat olsa
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-14, 01:31   #3

Pıtırsonic Çevrimdışı

benim kedilerimin hiçbiri sokağa alışkın değil ve çıkmıyorlar. hiç çıkmadıkları için böyle bir istekleri de yok. ben de risk alıp dışarıyı tatsın, özgürce gezsin gibi bir düşüncede değilim. çünkü kediler zaten dışarıda olsalar da belirli bir yere kadar giderler, "özgürüm, gezeyim dilediğim gibi" mantığıyla dolaşmazlar. dolayısıyla özgürlükleri yine belli bir alan içinde kalır ki o alanda bile birçok tehlikeyle karşılaşabilirler. benim düşüncem bu şekilde. yalnız kuzenimin kedilerinden biri biraz büyüdükten sonra kapı önlerinde ağlamaya başlamış. bir gün kaçmayı başarmış ve o günden sonra da ağlamalar şiddetlenmiş. önlem aldılar çıkmasın diye, bu sefer psikolojisi bozuldu kedinin. her yere çişini yapmaya başlamış, durgunlaşmış, devamlı bağırıyormuş. mecbur kaldılar bırakmaya. şuan kedilerinin biri dışarı çıkıyor ki bir kere 6-7 ay gibi bir süre kayboldu, iki mahalle ötede buldular. diğeri ise evde, hiç dışarı çıkmamış ve öyle bir isteği de yok. bu gibi durumlarda dışarı çıkarmalarını anlayabiliyorum. bazen ne yaparsanız yapın istiyorlar ve engellemek onları daha çok üzüyor. yani eğer evde çok mutsuzsa ve bu artık psikolojisini bozuyorsa bu şekilde eve kapatmak da o hayvana eziyet bir yerde.. yalnız farklı bir tanıdığım da ben yapmaması taraftarı olduğumu belirtince benim, kedilerimin özgürlüğünü kısıtlayarak onlara eziyet ettiğimi söyleyip kedisini kendi isteğiyle dışarı alıştırdı. kedi hem evde hem dışarıdaydı ve birkaç ay sonra köpekler parçaladı. uzun süre yoğun bakımda kaldı kedi ve sonrasında psikolojisi yerle bir olmuştu. iş işten geçtikten sonra da nasıl eve alıştıracağını sormaya başladı..

ben dışarıya çıkma gibi bir isteği olmayan hayvanlar için bu riskin alınmasını doğru bulmuyorum açıkçası. çünkü onların yaşamaya alıştığı doğa artık yok. doğalarına uygun yaşam alanı şehirlerde artık kalmadı. sokağa alışmış, herhangi bir engeli bulunmayan bir hayvanın ya da dışarıya çıkmak için çırpınan, çıkamadığı için psikolojik olarak olumsuz etkilenen bir hayvanın da eve kapatılmasını doğru bulmuyorum. bu bağırmalar belli bir süre evde kalınca kesilebilir de, o yüzden bağırıyor diye hemen çıkarılmamalı ama aylarca bu durumu yaşayan, giderek zayıflayan, tuvaletiyle tepkisini dile getirmeye çalışan hayvanlar için de tek çare ona istediğini vermek sanırım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-14, 19:43   #4

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Öncelikle merhaba,
Ben Kedimi dışarı çıkarıyorum ve gayet memnunum. Burası Ormanın içinde, Şehirde değil. Ağaçlar tepeler kuşlar böcekler bildiğiniz yapay olmayan Doğa. Ama öyle köy gibi de değil. Hiç köpek dolaşmaz buralarda. Arabalar da çok girmez. Ama sitedir burası Dağın BAŞINDA bir ev değil. Çok ıssızdır, gün boyu hiç ses çıkmaz. Arabaların gürültüsü yoktur. Neyse konuya gelirsek,
Ben Kedimi her gün dışarı çıkarıyorum gece ve akşamüstü bizde kalıyor sadece. O zaman sokak kedisi diyeceksiniz. Ama onun dışında bütün işlerini evde yaşayan kediler gibi yapıyoruz. Eve hapsetmenin kedilere eziyet olduğunu düşünüyorum. Ayrıca evimiz müstakil ve her kapı açıldığında Dışarıya fırlayan bir kedim var. Genelde kapımızın önünde oyun oynuyo en fazla evin Çevresinde. Kedilerin doğası burda var emin olun. Ben de buna güvenerek Dışarıya çıkartıyorum. Zaten çıkarmasam bile kedim kapıda bir süre sonra Zamanım geldi çıkar beni diye miyavlamaya başlar. Onun doğal içgüdülerini kullanmasına izin vermeyenleri anlayamıyorum. Tabii ki Şehirde ve apartmanda yaşasaydım çıkarmazdım. Bir gün düşünün, bir şey oldu ve kediniz sokağa gitti. Eve alışmış kedi sokakta yaşayamaz. Siz onun yerinde olduğunuzu düşünün, sizi hayatınız boyunca bir eve hapsetseler dayanabilir miydiniz? Onların da dışarı çıkıp hava almaya hakları var. Kedileri doğasından ayırmayın, onları hapsetmeyin. Eve alışmamış kedileri dışarı çıkarmayarak emin olun onları daha çok üzüyorsunuz. Eve alışmış kedilere lafım yok, artık sokağa çıksalar yaşayamayacaklar bu kadar kötü durumdalar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-14, 22:40   #5

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

He bu arada kedim Tekir cins kedilerden bahsetmiyorum.
Onların nolursa olsun evde kalmaları lazım ama tekirler dayanabiliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 04:17   #6

fnacar Çevrimdışı

teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 11:59   #7

barisdragon Çevrimdışı

Kısırlaştırırsanız evde mutlu mesut yaşar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 13:32   #8

Mırni Çevrimdışı

Evde yaşayan kedılerın dışarı çıkmasını doğru bulmuyorum bır kere çıkartırsan kesnlıkle arkası gelır ve artık bunun önune geçemezsınız...çoğumuz metropollerde yaşıyoruz en buyuk tehlıkede araba altında kalmaları başka sıkıntılarda var tabi...he evınız şehır dışında bır yerdedır trafık ve ınsanın az olduğu bır güvenli lokasyondadır o zaman duşunulebılır çıkarma mevzu....
ama ne olursa olsun ben bu riskı göze almam en kötü şey kayıp olayı çunku her turlu perişan edıyor ınsanı...evde onları özel bır oda hazırladım keyıflerı yerınde evimde epeyi geniş istedıklerı gibide gezip kırma dökme hakkına sahipler dışarıda çıkmak istedıklerını sanmıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 14:39   #9

Otep Çevrimdışı

Bende Dumanımı güneşli bir havada dışarı çıkarsam mı diye düşünmüyor değilim. Hatta tasmasınında gezdirme ipi var ama cesaret edemiyorum. Ya dışarı alışırsa, hastalık kaparsa veya şuanki düzenimiz bozulursa diye. Sabahları perdeyi açtığımda nasıl heyecanla, miyavlayarak geliyor anlatamam. Bir süre onunla dışarıyı izliyorum sonra yanından ayrılıyorum. Belki 2-3 saatini pencere önünde geçiriyor. Sonra oyun oynuyoruz ve uyuyor. Yine de kedim mutlu. Dışarı çıkarıp riske atmamalı mıyım bilmiyorum. Çıkarırsam da çocukların oynadığı, sitede çimen ve ağaçlarla dolu 3 park var. Yanında kontrollü bir şekilde çıkarsam sorun olur mu acaba ? Gerçekten düşündükçe sıkıntı oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 14:47   #10

uc89 üyesinin avatarı

Balıkesir
uc89 Çevrimdışı

fnacar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba, uzun süredir kafama takılan bir konu bu. Çok fazla çelişen davranışlar gözlemledim.

Kedinizin dışarıya çıkıp gezmesine dolaşmasına avlanmasına vs izin veriyor musunuz?

Yoksa sadece evde mi, camlar kapılar kontrolünüzde mi?

Ben şahsen asla dışarıya çıkartmıyorum. Camlar kapılar sürekli kontrolümde. Zaten dışarıyıda istemiyor kendisi evde gayet mutlu ve güvende..

Şimdi asıl kafamı kurcalayan durum şu.. Kedisini çok seven, yıllardır beraber yaşayan, kılına zarar gelsin istemeyen, maddi manevi her türlü fedakarlığı yapan, aşıları günü gününe yaptırıp kişisel bakımını aksatmayan bir çok insan tanıyorum tıpkı bizler gibi.. Ama çoğu kedisinin dışarıya çıkıp gezip tozmasına özgür bir yaşam sürmesine müsade ediyor. Peki sokakta kedilerin başına gelen başlıca kötü durumlar mevcut hepimizin bildiği gibi..

Bunlar araba çarpması, başka bir hayvan tarafından fiziksel zarara uğraması, çalınması, evin yolunu kaybedip geri dönememesi, mikrop vs kapması..

ki bu durumlar bu kazalar çoğu kedi sahiplerinin başına gelmiştir.

Şimdi sorum şu madem bu kadar kedilerinin üzerine titreyip onları hayatlarının bir parçası olarak görüyorlar neden bu tehlikelerin farkında olmalarına rağmen onları dışarıya rahat bir şekilde salabiliyorlar?

Konu kedilerin özgürlüğü diyip kestirip atabilirdim kafamda ancak durum öyle olmuyor işte bunca sevgi, üzerine titreme, kedisine zarar geldiğinde çok üzülecek bir insan davranışıyla çelişen bir davranış söz konusu..

Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler
Ben şehir dışında yaşıyorum evim ormanlık bi alan içinde kedimi dışarı çıkarıyorum kedimde bende gayetde memnunuz.Ha başlarda endişem yok mu vardı ama kedimin dışarıda bi ağaca tırmanırken bi kelebeği kovalarken ve tuvaletini toprağa yaparken aldığı hazzı gördükten sonra iyi ki izin vermişim diyorum.(Bu arada eğer bende bi apartman dairesinde yaşamaya devam etseydim kedimi dışarı salmazdım ama salanlarında hayvanlarını sevmediğini de düşünmek bencilce ve saçma bi yorum olmuş.)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 15:27   #11

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Siz de kediyi doğal ortamından ayırıp eve hapsedenlerdensiniz. Şu anda dışarı çıkmak istemeseler bile eğer bilselerdi dışarının güzelliğini sizden nefret ederlerdi. Kedilerin bu Hakk'ını ellerinden alıyorsunuz yazık...
bu Çıkarma mevzusunu her hafta parka götürerek sağlayabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 15:30   #12

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Otep tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bende Dumanımı güneşli bir havada dışarı çıkarsam mı diye düşünmüyor değilim. Hatta tasmasınında gezdirme ipi var ama cesaret edemiyorum. Ya dışarı alışırsa, hastalık kaparsa veya şuanki düzenimiz bozulursa diye. Sabahları perdeyi açtığımda nasıl heyecanla, miyavlayarak geliyor anlatamam. Bir süre onunla dışarıyı izliyorum sonra yanından ayrılıyorum. Belki 2-3 saatini pencere önünde geçiriyor. Sonra oyun oynuyoruz ve uyuyor. Yine de kedim mutlu. Dışarı çıkarıp riske atmamalı mıyım bilmiyorum. Çıkarırsam da çocukların oynadığı, sitede çimen ve ağaçlarla dolu 3 park var. Yanında kontrollü bir şekilde çıkarsam sorun olur mu acaba ? Gerçekten düşündükçe sıkıntı oluyor.
Kedim alışmasın veya hastalık kapmasın diye dışarı çıkarmamazlık yapmayın. Zaten imkanınız da varmış ne güzel onu eve hapsetmeyin, bu güzelliklerden yoksun bırakmayın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 15:31   #13

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

uc89 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben şehir dışında yaşıyorum evim ormanlık bi alan içinde kedimi dışarı çıkarıyorum kedimde bende gayetde memnunuz.Ha başlarda endişem yok mu vardı ama kedimin dışarıda bi ağaca tırmanırken bi kelebeği kovalarken ve tuvaletini toprağa yaparken aldığı hazzı gördükten sonra iyi ki izin vermişim diyorum.(Bu arada eğer bende bi apartman dairesinde yaşamaya devam etseydim kedimi dışarı salmazdım ama salanlarında hayvanlarını sevmediğini de düşünmek bencilce ve saçma bi yorum olmuş.)
Evet apartmanda yaşasaydım her gün değil de haftada bir iki kere çıkarabilirdim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 16:12   #14

uc89 üyesinin avatarı

Balıkesir
uc89 Çevrimdışı

dumiş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet apartmanda yaşasaydım her gün değil de haftada bir iki kere çıkarabilirdim.
Direkman apartman dışına koymazdım demek istedim :d Eğer çevrede park vs oynayabilceği yerler varsa dediğiniz olabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-15, 16:28   #15

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Ben de öyle düşündüm zaten
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 03:24.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198