Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 04-08-14, 01:22   #1

hcetiner üyesinin avatarı

Balıkesir
hcetiner Çevrimdışı
Question Kedilerim Dışarda yaşayabilir mi ?

zemin kattayız.
birgün bir kedi geldi balkonumuza. kış soğuk diye besledik soğuktan koruduk o da baharda kucağımızda doğuruverdi. (bebekleri büyüynce terk edip gitti bir daha gelmedi)
atamadık 2 yavrusu yaşadı 4-5 aylık şu an.

buraya kadar problem yok.
ama biri dişi biri erkek.yakında çoğalırlarsa olur 10 tane başedemem 2 si tamam ama belli ki bir süre sonra dişi olanı yavrular.

balkondan bahçeye gidip tuvalaet ihtiyaçlarını dışarda görüyorlar eve asla pislik yapmıyorlar çok terbiyeli kediciklerim anneleri gibi (anneleri yok 1-2 aydır-terk) .genelde balkon ve evdeler.
evdekilere eve alışmasınlar balkonda yemeklerini verirsiniz dedim ama dinlemediler.

şimdi uzak ve yaşayabileceklerini düşündüğüm bir yere bırakmamız lazım.
çünkü dişiyi kısırlaştıramam. hem durumum müsait değil. hem de günah. hem de belediye biz karışmayız kısırlaştıramayız dediler. veteriner çok çok para istedi. açıkçası parayı veririm ama hayvanın hakkına girmek istemiyorum.
dişi olanı atalım açıkgöz. kuş fare affetmiyor. yakalıyor. bize de göstere göstere havasını atıyor. erkek evde dursun diyorum.evdekiler atacaksak ikisini de atalım ya da ikisi de dursun diyorlar.

bence en mantıklısı bunları salmak doğaya. ben erkeğin evde kalmasını istesemde kabul görmedi.

sorum şu:
bu hayvanlar zemin kattayız arasıra dışarı gidiyorlar ama genelde balkon ve evdeler. dışarda ölürler mi. atarsam vicdan azabı çekmek istemiyorum. kısırlaştırmak ta asla vicdanım elvermez. hocalar da günah diyor youtube da.

napsam. siz olsanız napardınız. ikisinie ölene kadar bakarım ama bebeleri olacak bir süre sonra eminim. şimdi yol yakınken bana mantıklı bir akıl verirseniz çok yardımcı olursunuz.

https://www.dropbox.com/s/1lh44uk1bzjphqr/IMG_0965.JPG

tekrar özetleyelim:
bir dişi bir erkek kedim var. (resimdekiler)
ikisine de bakmak istiyorum.
yavrularına bakacak durumum yok. anca 2 si.
hem de kısırlaştırmak bence büyük suç.bu görüşüm bana göre doğru size göre yanlış ama değişmez.

sonuçta sokağa çıkıyorlar wc işi için komşu apt bahçelerine gidiyorlar. ama pek dışarda gezinmeyi sevmiyorlar. %80 evde %20 balkon ve bahçedeler.
yavrularına da bakacak durumum olmadıgı için uzak ve yaşayabileceklerini umdugum trafik olmayan biryere bırakmayı düşünüyorum. ile ait hayvan barınağı pislik içinde. oraya giden ölüyormuş öyle anlattılar kimse tavsiye etmedi.

bana mantıklı bir hatta iki akıl verin lütfen.teşekkür ediyorum.

Bu konu en son " 04-08-14 " tarihinde saat 01:45 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 01:37   #2

F8712 üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
F8712 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerim Dışarda yaşayabilir mi ?

"Kısırlaştırmak günah" diyorsunuz da sokağa atmak daha bir günah
Ölmeseler bile zarar görecekler, zorluk çekecekler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 01:39   #3

Balıkesir
hcetiner Çevrimdışı

günah kısmında değilim. bana kesinlikle ters. inançtan çok şahsi dünya görüşü. kesinlikle zararsız her canlıya karşı çok saygılıyım. hayvanlardan gördüğüm saygıyı insanlardan görmedim. o yüzden çok saygı duyuyorum hayvanlara.

siz olsanız napardınız ? bir empati yapın. "ben olsam..." ile başlayan bir cevabınızın devamı nasıl olurdu ?

Bu konu en son " 04-08-14 " tarihinde saat 01:47 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 01:47   #4

F8712 üyesinin avatarı

F8712 Çevrimdışı

Peki canlıya saygılısınız. Siz onu bıraksanız o yine çifleşecek, sokakta doğum yapacak. O yavrular da perişan olacak. Ben olsam kısırlaştırırdım, tabi ki koşulları bilemiyorum. Ama yaptıracak durumum varsa "Kısırlaştırmak aykırı" diyip bir canı sokağa bırakmazdım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 02:01   #5

Pıtırsonic Çevrimdışı

bir konu kendiyle bu kadar çelişebilir. kedileri "atsam mı" diyorsunuz, "kısırlaştırsam pahalı" diyorsunuz, "parayı veririm ama" ile başlayıp "günah" ile cümleyi bitiriyorsunuz ve günahtan bahsettikten hemen sonra yine "uzağa mı atsam" diyorsunuz. son yazdığınız cevap ise tamamen ilginç, iki cümlenizden birinde günahtan bahsederken "günah kısmında değilim" diyorsunuz. şaka olduğunu düşünmek isterdim.. eve alıştırmışsınız, yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında büyümüşler. çiftleşme ihtimalleri olduğunu bile bile eve alıştırıp bir de geri gelmesinler diye (bunu bile kabul edemem ama insan bari civara bırakır ki kontrol edebilsin) uzağa bırakacaksınız ama tüm bu yaptıklarınız sevapmış gibi kısırlaştırmak günah öyle mi? yani kediyi aç susuz kalma ihtimaliyle bırakmak çok normal, kısırlaştırıp yanınızda el bebek gül bebek yaşamaya devam edebilecekken günah olduğu için bunu yapmıyorsunuz? siz bir yazdıklarınızı baştan okuyun dilerseniz, bunları yazarken kafanız biraz dağılmış herhalde..

ben "ben olsam.." lı cevabımı yazayım. "ben olsam" bakmayacağım hayvanı eve alıştırmam, eve alıştırıyorsam evde nasıl rahat yaşayacaksa onun rahatı doğrultusunda kararlarımı alırım. hiçbir hayvan sizin "şahsi dünya görüşünüz"le alakalı değil. dediğiniz gibi, o görüşünüz şahsi. hayvanları bağlamaz. atacaksanız almayacaksınız, alıyorsanız bir zahmet bakacaksınız. evde bakmanız için kısırlaştırmanız gerekiyorsa ki evde yaşayan hayvanlar için bunun gerekli olduğunu düşünenlerdenim, o zaman gerekeni yapacaksınız. sokakta bile olsa bir kedi yılda kaç tane doğuruyor, haberiniz var mı? peki onların sonları ne oluyor? onlara doğa bırakmayarak yeteri kadar zarar verdik, var olanları doğru düzgün yaşatamazken ve onların hastalıklarına yetemezken hele ki şehir içlerinde bu kadar üremeleri onların zararına. bir de üzerine inanç olmayan günahlı dünya görüşünü bahane ederek eve alınmış hayvanları sokağa atmak? pes doğrusu, duyduğunuz saygıya hayran kaldım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 02:05   #6

Balıkesir
hcetiner Çevrimdışı

son götürdüğüm veterineri, kesinlikle hayvanlar hakkında ilgisi sevgisi dolayısı ile bilgisi olmayan hatta nefret eden birisi olarak gözlemledim. öyle biri olabilir misiniz ? saygısız konuşacaksanız neden cevap yazdınız.
ben size hayran kalamadım. ülkenin genel modasına uymuşsunuz. önünüze gelen herhangibir konuda birilerine saldırıp aşağılayıp horgörmek hakaret etmek moda nasıl olsa. böyle bir aşağılama aşağılanma kültürünün içinde büyümüşsünüz belli ki.yeter ki bir hedef tahtası olsun. hedef tahtası olmaktan çıktıgınız anda sizde ok kime gelse fırlatanlardansanız. sevgi zorunlu değildir ama saygı zorunludur.

tek düze düşünen bir insan değilim. her etkeni ciddiye alır öyle değerlendirirm. kaos gibi görünse de her faktör diğerleri ile ilintili. dikkatli bakmayınca çelişki gibi görünebilirler.
o zaman tek düze düşünelim. kediyi kısırlaştıralım. bunun dışında mantıklı bir seçenek yoktur deyip işin içinden hemencecik çıkalım. bu çok kolay görünüyor.ben de sizin gibi tekdüze düşünmek isterdim. ancak herkes sizin gibi ya da benim gibi olmalı diye birşey yok.

bence en büyük saygısızlık bir hayvanı eve hapsetmek. bir insan iki gün evde dursa bunalıma girer. hayvan napsın. benim kedinin dişi olanı serçe fare çekirge güvercin, evden kaçmış muhabet kuşu ne bulsa avlıyor.
dişinin dışarda yaşıyacağına eminim. ama erkek baya bi tembel.

Bu konu en son " 04-08-14 " tarihinde saat 02:19 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 02:13   #7

Pıtırsonic Çevrimdışı

evet, eve alıştırıp sonra atmakla çok büyük sevaba gireceksiniz. dışarıda yapamayacak durumda olan hayvanları evde barındırmak da çok büyük günah, biz yanarken siz seyredersiniz artık. hangi dine mensupsunuz bilmiyorum, ilgilenmiyorum da ama bu anlayışla zor.. benim kediler de depresyondalar evdeler diye, azcık gidip konuşayım ne dertleri varmış.. dışarıdaki kediler de sokak sokak geziyorlar, sıkılıyorlar tabii. belli bir yeri mesken belleyip doyabildikleri alanlarda durmuyorlar zaten. ilkokullarda verilmeli çocuklara hayvanlarla ilgili dersler, gerçekten. bunu hep savunmuşumdur. ne yapılır, ne yapılmaz, hafif hastalık belirtilerinde ne yapmalılar, nasıl yaşarlar, ne yer ne içerler.. kimsede suç yok, bunları anlatmayanlar utansın.

bütün bunlar bir yana, bari birine sahiplendirmeye çalışın. atacak kadar vicdansız olmamanızı umuyorum. avlıyor da kışın ne avlayacak? henüz hiç kış görmemişler, anneleri eğitmemiş. arabaları tanımıyorlar, insanlara alışıklar ki psikopat insanlar için bu onları hedef haline getirir. canlıların hayatlarıyla oynamayı biraz ciddiye almanızı tavsiye ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 02:28   #8

Balıkesir
hcetiner Çevrimdışı

yine oklar ve hakaretler.hep böyle misiniz ?
maddi manevi herşeyin hızla tüketilerek değersizleştirildiği bir dünyayı kabullenmiş insanlar, yaşadıkları sistemin kadim savunucusudur. öyle olmamanızı tavsiye ederim. ama korkuyorum. etsemmi etmesemmi.

burası doğa ile içiçe. hiç de öyle istanbuldaki gibi tıkış pıkış beton içi değil.
kediler doğurmasalar sorun yok.aşıları pire ilaçları periyodik.
bahçelere de gidiyorlar. eve hapis değiller. bence en büyük sorun bu olurdu.

dediğim gibi balkonda zor durumlarda besleyip.eve alıştırmasalardı. sorun yaşanmazdı.
alıştıran ben olmadıgım için o konuda sıkıntı yok. suçsa suçlusu ev ahalisi.
ben ise 1 sene içinde oluşacak sıkıntılara çözüm arayışındayım. herkesin olumlu cevaplarını bekliyorum. her düşünceden özellikle. hepsine saygılıyım. düşünüp ona göre karar vereceğim.

sanırım hatam kedileri beslemek değil; kedi köpek maması satan ve reklamlarından para kazanan bir forumun kurucularına fikir sormak. bu silah fabrikası satanlara "barış olsa insanlar birbirini öldürmese" demek kadar saçma bu yaptığım.

dolayısı ile sorumun cevabı mümkünse bu forumun kurucuları ya da kedi köpek maması satan ya da reklamlarından para kazanan varlıklar olmasın. sonraki farklı düşünceler ve cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bu konu en son " 04-08-14 " tarihinde saat 02:40 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 02:41   #9

F8712 üyesinin avatarı

F8712 Çevrimdışı

Yazdığınız cevapları tekrar düzenlemeniz de değişik. Biz birinci yazdığınız yoruma göre cevap yazıyoruz. Diğer yazdığınız yorum daha bir korumacı Tamamen kararınızı verdikten sonra yollayın yorumunuzu, rica ediyorum.
Eğer bir canı evde barındırıp sonra sokağa bırakmayı düşünürseniz pardon ama aşağılanılırsınız ki burada aşağılamak söz konusu bile değil.
Olumlu cevap alamazsınız. Çünkü bu site de neredeyse her üye evde büyüyen bir hayvanı sokağa atacak kişiye olumlu bakmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 02:49   #10

Balıkesir
hcetiner Çevrimdışı

yazılanları okumuyorsunuz.
hayvanlar bahçeden her uçan canlıyı yakalayıp yiyiyorlar diyorum. evde değil balkonda büyüdüler.
evde de oturup dışarda geziyorlar.

sen diyorsun evde büyümüş.o senin kedin olmasın. dünya senin kedin ve senin ona sağlayamadıklarından ibaret değil ki.

F8712 ve pıtırcık tan iki cevap ikisi de aynı görüşte. Sitenin en savunmacı mücahitleri gibi.
kendilerinin tamamen haklı olduğunu düşünmek dışında haklı oldukları yanları var.
Farklı bir cevap alabileceğimi ummuyordum ama aşağılamayı da doğal buluyorlar.
Bu da hayvanlara duyduğum saygıyı daha çok arttırdı.

Bu konu en son " 04-08-14 " tarihinde saat 02:57 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 02:53   #11

Pıtırsonic Çevrimdışı

size forumun kurucuları cevap yazmıyor, cevaplayanlar kedi köpek maması satanlar değil yani. o konuda rahat olabilirsiniz. ayrıca yaşadığım sistemi kabullenmemi ya da savunmamı sizin "kedileri atmak" fikrinize karşı çıkmamdan mı anladınız? sistemle ilgili en ufak bir yorumum yokken bu çıkarımı neye dayanarak yapıyorsunuz ve bana bu konuda tavsiye verebileceğiniz fikrine kapılıyorsunuz acaba? yorumlarımda da tek bir hakaret yok. konunuzu dağıtıp karşılıklı atışmak gibi bir niyetim yok, çok hakkımda yorum yapmak istiyorsanız özel mesajla yaparsanız konunuzun dağılmaması için daha iyi olur ki özelden de benzer yorumları yapmışsınız zaten. dağılıp dağılmaması sizin için önemli değilse çıkarımlarınıza ve karakter analizlerinize buradan da devam edebilirsiniz tabii. bir de yukarıdaki yorumu F8712'nin yorumu üzerine gördüm. tamamen değiştirilmiş yorumunuz benim konudan anladığım kısırlaştırmak tekdüze düşünce ve günah, evde bakmak günah, atmak sevap, balkonda büyüdüler ama eve alışmalarında suç ailenizin.. devamlı bir şeyler günah ama konu inançla ilgili değil. doğayla iç içe yaşayıp kapının önünde kısırlaştırmadan barındırmaya çalışmak gibi pratik bir fikri düşünememeye dair bir yorumunuz görmedim. yorum yaparsanız, onu da eklerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 02:54   #12

F8712 üyesinin avatarı

F8712 Çevrimdışı

Terbiyesizleşiyorsunuz. Siz o yavrulara yemek vermiyor musunuz? Anca mıncıklamak için mi eve alıyorsunuz?
Benim ona sağlayamadığım ne var? Yedirmediğim bir fare mi? Veya ne bileyim sokak mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 03:02   #13

Balıkesir
hcetiner Çevrimdışı

Siz yiyemiyor olabilirsiniz F8717.
Ama o evde yapay gıdalarla beslediğiniz kediniz birgün doğal capcanlı taze bir farecik yakalıp yerse eminim onu öldürecek bir kişilik de gözlemliyorum sende. sanırım tüm canlılar sizin gibi olmalı =)

Besin olarak pişmiş tavuk ciğeri, tavuk göğsü,akçiger ve tavuk kanadı tüm kasaplar sağolsunlar yardım ediyor. sosis sevmiyorlar içinde yapay oldugu için.

sanırım siizn gibi hazır gıda koymuyoruz evde hapsedip. bence siz hatalısınız. ama admin sizseniz yapabileceğiniz en en kötü şey sizin gibi düşünmeyen insanları şeytan ilan edip siteden üyeliği çıkarmaktan ileri gidemez. ne dersiniz ? konu kediler. benim dedemin evinde 20 kedi vardı. emin ol senin beslediginden daha doğal besliyor ve doğasından da uzaklaştırmıyoruz. yani moda olsun diye beslemiyoruz senin gibi F8712.

daha yapıcı aşağılamayan cevaplar arıyorum. atacak olsam size mi soracağım ?
tek yol dişiyi kısırlaştırmak mı ?
konuya dönün lütfen.

Bu konu en son " 04-08-14 " tarihinde saat 03:12 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 03:05   #14

Mırni Çevrimdışı

Arkadaşlar nıye cevap yazıyorsunuz?
nıye canınızı sıkıyorsunuz?

Mevzu bellı kedılerden kurtulunmak ıstenıyor burayada gelınmış belkı yandas bulurum vıcdanım hafıfler dıye...sız ne desenız ne yazsanız yazdıklarınız doğruda olsa ki doğru boşa yazıyorsunuz o kedılerın sonu sokak olacak yapabılecegımız tek şey Allaha emanet etmek onları başka birşey gelmez elımızden...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-14, 03:09   #15

Balıkesir
hcetiner Çevrimdışı

üzülüyorum. ama üzüntüm kedilere değil şu an. aşağılanıp hor görülmekten saygı duymayı hiç öğrenememiş yitik bir nesil.

Sokağa atmak istemiyorum. Kısırlaştırmak da istemiyorum.
bir şeyin onlarca çözümü olabilir.
bak hemen bir tane aklıma geldi şimdi mırni.

ben sütten kesilene kadar büyütürüm doğurursa. sonra sana göndereyim. beslersin sen. Senin hayvansever yüreğin 15 kediye yeter. ben sana 2 yılda 15 yavru kedi gönderirim =)

adresinizi özelden gönderin. yılda sütten kesilmiş dört kedicik (3 aylık olunca) göndereceğim. madem hepiniz çoğunluktasınız böyle ölümcül seviyorsunuz.madem tek düşünce hakim. bu nasıl olur ?

Bu konu en son " 04-08-14 " tarihinde saat 03:22 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları