Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler


Cevap Yaz
Eski 04-05-11, 15:57   #1
 
Üyelik Tarihi: Nis 2011
Yaş: 30
Mesajlar: 11
Palomitas Çevrimdışı
Varsayılan Kedilere Oyunlar

Bugün kedime çocukların oynadığı gibi su ve deterjandan yapılan baloncuklar yaptım. Çok hoşuna gitti sanki yeni birşey keşfediyordu üstlerine atladı koklamaya çalıştı. Çok meraklıydı. Sizinde buna benzer tavsiye edebileceğiniz kedilerle oynanabilecek oyunlar varmı acaba? Şimdiden teşekkürler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-11, 16:02   #2
 
pyumak üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Oca 2011
Mesajlar: 300
pyumak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilere Oyunlar

Oyuncaklar çocukların olduğu kadar yavru kedilerin, yetişkin kedilerin ruhsal gelişimi ve ruhsal sağlığı için çok önemlidir.

Oyuncak düşünmeye, incelemeye, hayal kurmaya teşvik eder. Bütün bu eylemler beynin gelişimi, algılama çerçevesinin genişlemesi ve sebep-sonuç ilişkilerinin kurularak mantığın sağlamlaşması açısından çok önemlidir. Bir kedi de tıpkı bir insan gibi oynadığı oyuncağı inceler ve o oyuncak ile olan diyalogunun perspektifini öğrenir. Kedilerimizden futbol düşkünü Kuzum***a Migros***taki oyuncak toplardan başka bir top alsam da o ısrarla aynı tip topu benden ister. Çünkü diğer toplar sevdiği top gibi zıplamaz ve ağzına kolayca yerleşmez. Oyuncağını çok iyi bilir ve tanır.

Oyuncağı ile oynayan bir kediyi gözlemlediğinizde farkedersiniz ki, kendince hayaller kurar, oyunlar üretir ve sanki canlı bir şeyle diyalog kuruyormuş gibi koşar, ses çıkarır. Oyuncaklar, kedileri neşelendirir, iletişimlerini arttırır ve spor egzersizi açısından da faydası vardır. Can sıkıntısı sadece insanlara mı özgüdür sanıyorsunuz. Kesinlikle kediler de sıkılabilir ve sıkıntıyı aşmak için çözüm isteyebilir. Oyuncaklar bu anlamda çözümün bir parçasıdır. Ama oyuncaklarla dolu bir odaya kedinizi kapatmak bir çözüm değildir. Sizinle birlikte oynamak ister. Tıpkı annesi ve babası ile oynadığı oyunlardan daha çok keyif alan çocuklar gibi. Oyunda onun kazanmasına izin vermelisiniz. Tabii çocukluğuna doyamamış yetişkinler için bunu yapmak bazen zor olabilir ama o kazandıkça keyfi artar.

Kedilere oyuncak seçerken onu incitmeyecek oyuncaklar olmasına önem veriniz. Oyuncak diye herşeyi kedinize veremezsiniz. Bir çocuk için güzel olan bir oyuncak kediler için tehlikeli olabilir. Isırdığında dişlerine, ağzına zarar vermeyecek ya da parçalarını yuttuğunda zehirlenmeyeceği oyuncaklar kedilere verilmelidir. Toplar, peluş bebekler, yumuşak plastikten çıngıraklı kutular kedilerin bayıldığı oyuncaklardandır. En kötü ihtimalle buruşturularak top yapılmış bir kaç kağıt kedilerinizin neşesini tazeleyecektir. Bu yazıyı okuduğunuz gün dilerseniz bir oyuncakçıya ya da pet mağazasına uğrayıp ona uygun bir oyuncak alın ve ***bana bugün ne aldın*** bakışı ile sizi karşıladığında hediye paketinizi keyifle ona sunun.


kedim ve ben alıntıdır

Bu konu en son " 04-05-11 " tarihinde saat 16:05 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-11, 16:05   #3
 
pyumak üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Oca 2011
Mesajlar: 300
pyumak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilere Oyunlar

Naylon Poşetlerden Hışırtılı Toplar

Efendim kediler biliyorsunuz ki hışırtılı seslere karşı pek ilgililerdir. Bir hışırtı, bir çıtırtı onların muhteşem kavisli kulaklarını hemen harekete geçiriverir. Bu oyuncu dostlarımız oyun uğruna bazen güvenliklerini bile hiçe sayabilirler. Yüksekçe bir yerden kendilerini aşağı atabilir ya da tehlikeli bir cisme sırf patilemek uğruna tırnaklarını geçirebilirler. Hikmetlerinden sorgu sual olamasa da bu narin dostlarımız için evinizdeki alışveriş poşetlerini kullanarak aslında oldukça zararsız, ucuz ve keyifli bir oyuncak yapabilirsiniz. Tek yapacağınız evinizdeki temiz poşetlerden bir kaçını almak ve bunları katlayıp şertiler haline getirdikten sonra şeritleri düğüm yaparak küçük naylon toplar elde etmektir. Bu naylon toplar özellikle zeminde yuvarlandıkça ya da patilendikçe hışırtılı sesler çıkararak küçük dostlarımızı pek bir heyecanlandıracaktır. Hafif olması sebebi ile bu topları rahatlıkla oyun oynarken çekip çevirebilirler. Naylon olması sebebi ile de ısırma ya da fiziksel temas sırasında bir yaralanma ya da zarar görme riski yoktur. Bu küçük topları dişleyecek ya da o deniz sakinliğindeki karınlarına doğru çekip ayakları ile bir güzel teperek spor da yapacaklardır. Bu oyunun tek riski, alışverişten elinizde poşetlerle döndüğünüzde karşınızda ***hadi bunları çabucak boşalt da bana naylon toplar yap*** şeklinde bakan yumurcaklarla bulmanız olacaktır. Oyuncak yaptığınız alışveriş poşetlerinin temiz olmasına dikkat etmenizi hatırlatalım. Bir de her oyundan sonrasında hijyenin devamı için bu topları atıp yenisini yapmalısınız.

Detektifçilik

Bugünlerde rahatlıkla her kırtasiye dükkanında ışığı güçlü bir küçük kalem fener bulabilirsiniz ya da bir laser kalemi. Işıkları tamamen kapatmadan fenerin ya da laserin yansıttığı ışık ile kedinizin ilgisini çekebilir ve bu ışığı duvarlarda, yerlerde arayarak biraz spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Siz ışığı oynattıkça o sevimli patileri ile ışığı yakalamaya çalışacaktır. Ama önemli uyarı, çok hızlı hareket ettirerek onun koşarken eşyalara çarpmasına neden olmamalısınız. Ayrıca ışığı kesinlikle gözüne tutmamalısınız. Çok fazla yorulmasına da sebebiyet vermeyin. En fazla beş -on dakika oynanacak bir oyundur. Kilolu kedilerinize egzersiz için iyi bir çözüm olabilir, ama tekrar ediyoruz onları çok yormayın. (Bu oyuna Kedimveben.com kedileri nasıl tepki verdiler ? Hollywood oyuna bayıldı. Paşa da bu anlamda ablasına katıldı. Ama Paşa'nın ağır oturaklı babası Dalida bu oyunu hiç sevmedi. Işık ayağına bile değse öteye sıçradı. Texas, Pırpır ve Ryan gönüllü katılım gösterdiler. Ama evin kızları genel olarak bu oyunu sevmediler. Junior, oyun sırasında koşanlara bazen kızdı. Susam ise hatırımız kalmasın diye oyuna ilgi gösterir gibi yaptıysa da sonradan poposunu çevirip Junior'ın yanına döndü.)Kediler İçin Basketbol

Kapı ve pencere bantlamada kullanılan süngerlerden (yapışkansız olanlardan) bir metre alınarak küçük bir top haline getirin. Bu şekilde beş altı tane top yapın ve bir file içine topları yerleştirin. (Masa tenisi filesi de olabilir.) File, sünger toplar hafifçe taşacak şekilde sıkılmalı. Fileyi daha sonra bir iple dikerek kapatın. Fileyi bir kapı koluna asarak sabitleyin. Kedinizin nasıl ribaunda çıktığını görmek için fazla beklemeyeceksiniz.Sigara Koşusu

Bu oyun aslında oldukça basit bir oyundur. Oynanabilmesi için buruşturulmuş boş bir sigara paketi yeter de artar bile. Kısa zamanda alışkanlık yapan bir oyundur. Sigara paketi buruşturulduğunda kediniz dibinizde bitecektir. Buruşturulmuş bir paketi hızla atın, anında yakalanacak ve bir on dakika boyunca sizden katılım beklemeden oyun oynayacaktır. Ama on dakika sonra bu atma yakalama eyleminin tekrarlanması ve oyuna biraz heyecan katılması için size ihtiyaç vardır. Sigara paketi özellikle jelatinin çıkardığı ses sebebi ile onlar için pek eğlendiricidir. Dişlere zarar verme riski de yoktur. Tek tehlike bu oyunun sigara gibi alışkanlık yaratması ve ortada unutulan sigara paketlerinin dolu boş olduğuna bakılmadan kediniz tarafından aşırılmasıdır. Daha az sigara içmeniz için iyi bir çözüm olabilir.

Hırsız-Polis

Bu oyun çok basit bir oyun. İhtiyacınız olan bir kaç tane naylon poşet ki, alışveriş merkezlerinden bolca bulabilirsiniz. Yalnız poşetlerin tutamaç yerlerini kesmeniz gerek. Çünkü kedilerinizin boynuna ya da ayağına dolanabilir. Poşetler hazırlandıktan sonra açılarak odanın çeşitli yerlerine bırakılmalıdır. Kediniz poşetlerin içine girmek isteyecektir. Poşetlerin üzerine gazete kağıtları da açıp iskambil kağıdı kulesi gibi yerleştirirseniz bu gizlenmişlik duygusu hoşuna gidecek ve poşete ya da gazete kağıdına siz parmağınızla dokundukça sese doğru yönelerek kendisince bir hırsız-polis oyunu başlatacaktır. Dikkat bu oyun alışkanlık yapabilir. :-)

Çin Tenisi

1 kedi için en az 3 adet masa tenisi topu bulmalısınız. Topların ortası iki ucundan delinir ve ortalarından çamaşır ipi geçirilir. Topların ipten çıkmaması için deliklerin iki tarafına düğüm atılmalıdır. Yapılan toplu halat özellikle sert zeminlerde ses çıkartılarak hareket ettirilerek kedinizin ilgisi çekilmelidir. Gerisini ona bırakın. Önce düğümleri çözecek, sonra topları güzelce dişleyecek ve sonra da çamaşır ipini lime lime edecektir. Bittiğinde ise size ***Sıradaki*** bakışını arsızca atacaktır.Önüm Arkam Sağım Solum Sobe

Kedinizin aktif olduğu anlarda oynayacağınız oyunlardandır. Önce onu bir kuşak yardımı ile oyuna davet etmelisiniz. Kullandığınız kuşak yumuşak olmalı, vücuduna ya da ağzına zarar verecek bir aparat üzerinde olmamalı (kemer kullanılmamalı, tercihen bornoz kuşağı). Kuşağı havada daireler çizerek gezdirin ve ara ara ona hamle yapması için yaklaştırın. Kuşağı ara sıra yakalamasına izin verin ama yakaladığında aniden sakın çekmeyin dişlerine ya da tırnaklarına zarar verirsiniz. Kuşak ile oynadıktan sonra artık oyun ilgisini sağlamış durumdasınız. Çok yavaş hareketlerle karşısında durup sanki ondan korkmuş gibi yapıp sırtınızı dönmeden geri geri gidin. Yüzünüzde korku değil tebessüm olmalı. Sizi izleyecek ve oyundan memnun kaldıysa konuşarak cevap verecektir. Size yaklaşmak istediğinde siz de yavaş yavaş geri çekilin. Odadaki koltuk, duvar gibi şeylerin arkasına saklanarak ve ara sıra da gözükerek oyunu devam ettirin. Ara sıra size yaklaşmasına ve bacaklarınıza sürtünmesine izin verin.

Gölge Oyunu

Akşamları kedinizle oynayabileceğiniz bir oyundur. Odanın ışıklarını söndürüp bir abajur ya da çalışma masası ışığından yararlanın. Işığın önüne elinizi koyarak parmaklarınızla şekiller yapın. (Parmaklarınızla zafer işareti [V] yapabilirsiniz.) Şekilleri duvara gölge olarak yansıtın ve parmaklarınızı oynatın. Duvardaki oynayan gölgelere dikkatini çekerseniz ve hareketli gölgeleri onun uzanabileceği ve sıçrayabileceği yüksekliklerde inip kaldırırsanız, sıçrayarak gölgeleri yakalamaya çalışacaktır. Yalnız bu sıçrama hareketleri için yeterince yeri olmalı ve yere düşüşlerinde kendisini incitecek materyallerin yakınında olmaması gerekir.

Bavul Oyunu

Eski bir bavul ya da karton bir kutu bu oyun için idealdir. Bavulun ağzını açarak ve oyun boyunca da açık kalmasını sağlayarak onu bavulun (kutunun) içine girmeye teşvik edin. Daha sonra elinizi onu korkutmayacak şekilde bavulun (kutunun) etrafında gezdirin. Elinizin gezindiği yerlere hamle yapacak ve bavulun (kutunun) içinde saklanmış olmaktan dolayı keyif alacaktır. Elinize tırmık gelmemesine dikkat edin. Bu oyunu oynayacağınız kedinizi alerjik olmaması önemlidir. Kutunun ve bavulun içi temiz olmalıdır. Toz var ise alerjik kedilerde sorun yaratabilir.

***Ali Topu Tut*** Oyunu

Kese şeklinde küçük bir bez torba hazırlayın. İçine minik bir çıngırak koyun. Keseyi artık bez parçaları ile doldurup dikin. Çıngırağın ortada kalmasını sağlayın. Bu şekilde hazırlayacağınız üç-dört keseye yine bezden yapılma kuşaklar dikin ve kuşakları kapı kollarına asın. Kuşakların farkına varabilmesi için kuşakların yanından geçerken keseleri kuşaktan hareket ettirip çıngırağın sesini duymasını sağlayın. Ara sıra kapı kenarından geçerken bu küçük dostlarımız ilgi gösterecek ve patilerinin gücünü denemek isteyebileceklerdir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-11, 16:07   #4
 
pyumak üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Oca 2011
Mesajlar: 300
pyumak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilere Oyunlar

ben birde kutu veriyorum onun içinde oynamayı çok seviyorr
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-11, 00:22   #5
 
Üyelik Tarihi: Nis 2011
Yaş: 30
Mesajlar: 11
Palomitas Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilere Oyunlar

Cevapların için teşekkürler pyumak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-11, 11:00   #6
 
pyumak üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Oca 2011
Mesajlar: 300
pyumak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilere Oyunlar

günün 1 saaini oyuna ayırmanız yetmeyecektir.dikkat çabuk yorulmaz siz yorgunluktan kımıldayamıyacak hale gelirsiniz o yine yine oyun ister siede küçük bir spor olur ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-11, 15:17   #7
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2011
Mesajlar: 180
oxox Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilere Oyunlar

Güzel ve eğlenceli bir paylaşım oluş,
Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
yavru kedilere iyi evler araniyor denizkk Ücretsiz Kedi İlanları 0 15-07-10 08:47
kedilere acil yuva! reductioadabsurdum Ücretsiz Kedi İlanları 0 29-08-09 11:24
İzmir'de kedilere acil geçici anne lütfen urla Kediler 0 17-05-09 20:31
Kedinizle oynayabileceğiniz oyunlar 3 hav 1 miyav Kediler 11 11-01-09 20:32
Kedilere En Son çıkan Oyuncak Ve Evler Kedim_Felix Kediler 0 04-08-08 20:44Saat 07:42.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203