Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 26-07-11, 17:03   #46

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kediler osurur mu?

rumeysacann tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba, bu konuda mihav'da yazılmış açıklayıcı makaleler var. Kısaca yazılanları özetlersem eğer: Yaş mamalarda kedilerin ihtiyacı olan vitaminleri yine tahıl oranı yüzdesini artırarak veriyorlar. Yani tavuklu yaş mamaysa onun %20si tavuk atıyorum ki. kedilerin ihtiyacı olan o vitamini besin değerini tahıl takviyesiyle gerçekleştiriyorlar ucuz olsun diye. Yani eğer bnm gibi onun doğallığına çok müdahale etmek istemiyorsanız, tavsiyem yine haftada bir ya da iki haftada bir bazen ayda bir yaş mama verin ama dişlerine daha iyi geldiği ve daha pratik olduğu için standart olarak kuru mama kullanın. Ancak KESİNLİKLE gerçek et de yedirin. Ekstra almanıza gerek yok. Siz ne zaman yiyorsanız ona da yedirin. Baharatlı pişiriyorsanız mesela, baharat en son katılan bir şey, baharatı katmadan onun yiyeceği kadar ayırın sonra kendinize uygun baharatı tuzu katın. Genelde inek eti sevmiyorlar en azından benimki canına eserse yiyorm Ama tavuk ne zaman versem yiyor yani. Balık kesinlikle yer zaten. Tokken vermemeye de dikkat edin tabi. Öğün olarak yesin onu. Açken yesin.

Ancak bu şekilde dengeleyebiliriz diye düşnüyorum.
ben kendim et yemiyorum vejeteryanım.ona tavuk ciğeri aldım yemedi bende dışarıdaki kedilere verdim zaten ete de dokunmam mama bitmişti mecbur kalmıştımama yerse denicem ona özel köfte ton balığı filan alayım tabi onlarıda yedirme şekilleri varmış yağsız baharatsız kızartma olmaz galiba.ciğer yeseydi rahatlayacaktım göğüsde alacaktım kalmamıştım belki göğüs yer hemde ucuzmuş tavuk.iri taneli yaş mamalar var et parçalı champiyon marka dışarıdaki kedilere vermiştim ondan denicem bütün dilimli et yer herhalde sosumu cezbediyor ne.saolun cevapladığınız için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-11, 21:25   #47
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Kedilerin dolaştırılması konusunu ben veterinerime sorduğumda o da demişti. "Sen onu sokaktan kurtardın, seni seviyor, evinde mutlu, sokağa alıştırma sonra zorlanırsın." diye. Ama bana zulüm geliyor. Yani o bir canlı sonuçta biblo değil ki koy eve dursun öyle. Tamam tek başına salmıyorum, kesinlikle salmayı da düşünmüyorum ama ben çıkarıyorum çimenlerde gezdiriyorum, ağaçlara tırmanıyor hopluyor zıplıyor. Hem benimle birlikte, kendini daha güvende hissediyor, yüksek bir ses duyup korktuğunda koşup ustume tırmanıyor Hem de doğal yapısından en az derecede taviz veriyor. Mesela şehir dışına çıktık 1 hafta boyunca bir sürü ev gezdi, o kadar huzursuzdu ki anlatamam, sürekli gergindi ve her şeyden korkuyordu. Kendi evimize adım atar atmaz kendi meşhur köşesine gidip saatlerce uyudu mışıl mışıl, yayıla yayıla. Direk huyu suyu düzene girdi. Kendi evini seviyor, benimsiyor ama işte bu sürekli evin içinde mutlu demek değil hiçbir zaman. Siz bütün gün evde hiçbr zaman dışarı çıkmadan dursanız, nekdr mutlu olurdunuz? =)
Aynı şeyi düşündüm, emin ol. O kadın işe gidiyor veya sen okula gidiyorsun, arkadaşlarınla hiç mi dolaşmıyorsun? Peki neden face takılıyorsun? Bunca insan neden buralarda? Çevremizde onca insan varken yalnızız biz.. Yaşam alanı toprak olan hayvanı tıktık zaten 4 duvarlı beton kutu gibi odaya. Bir yerleri tırmalasa, tahta ile idare ettiriyorlar. Çiftleşmek istese, kısırlaştırıyorlar. Yuh yani. Bazı durumları anlarım ama bir canlının geninde/doğasında olan yaşam tarzına da bu kadar karışılmaz.

Benim köpeğim 1 aylıkken çıkıyordu dışarı. Kendilerine özgüvenleri geliyor bir yandan. Daha kurnaz, kendinden emin, başarılı oluyorlar.. İnsanlarla iletişimleri güçlendikçe yalnızlıkları gidiyor. Yaşadığı yeri, evi ve çevreyi biliyor en azından. O kedi kaybolsa, kadın ne b..k yicek?
Oysa yaşadığı yeri ve semti bilen hayvan illaki bulur yolu..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-11, 22:44   #48

rumeysacann üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
rumeysacann Çevrimdışı

No[t]hinG tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aynı şeyi düşündüm, emin ol. O kadın işe gidiyor veya sen okula gidiyorsun, arkadaşlarınla hiç mi dolaşmıyorsun? Peki neden face takılıyorsun? Bunca insan neden buralarda? Çevremizde onca insan varken yalnızız biz.. Yaşam alanı toprak olan hayvanı tıktık zaten 4 duvarlı beton kutu gibi odaya. Bir yerleri tırmalasa, tahta ile idare ettiriyorlar. Çiftleşmek istese, kısırlaştırıyorlar. Yuh yani. Bazı durumları anlarım ama bir canlının geninde/doğasında olan yaşam tarzına da bu kadar karışılmaz.

Benim köpeğim 1 aylıkken çıkıyordu dışarı. Kendilerine özgüvenleri geliyor bir yandan. Daha kurnaz, kendinden emin, başarılı oluyorlar.. İnsanlarla iletişimleri güçlendikçe yalnızlıkları gidiyor. Yaşadığı yeri, evi ve çevreyi biliyor en azından. O kedi kaybolsa, kadın ne b..k yicek?
Oysa yaşadığı yeri ve semti bilen hayvan illaki bulur yolu..
İyi diyorsun hoş diyorsun genelde paralel düşünüyoruz seninle ama, ben tek başına salamam dışarı :S Apartmanın 6.katında oturuyoruz. Tek başına zaten bir kedinin dolaşmasına izin vermezler binanın içinde. Hem de ben o kadar da serbest olmasını istemiyorum. Tasmasını takıyorum benimle birlikte dolaşıyor, her türlü müsamahayı gösteriyorum ona diyorum ya ağaca tırmansın diye ben teşvik ediyorum onu Ama o kadar serbest bırakamam maalesef =( Bir de benimki kız. Çiftleştirme knusunu kara kara düşünüyorum. Fıtratını bozmak istemiyorum bir yandan. Öbür yandan da öğrenciyim ve bütün masrafları bana ait. Bir sürü bebeğe bakacak durumum yok. Kendi evim olsa neyse diyeceğim, eşim de saygı duyduğu sürece ama şuan ailem lafını bile ettirmiyor bebek knusunun. Zaten bir sürü başıboş kedi köpek var sokakta yardım bekleyen. Kendim bakamayacaksam sahip arayan yeni kediler köpekler de ortaya çıkması ne kadar doğru? Çnkü biliyoruz normal doğal koşullarda yaşamıyorlar sokakta da kalsalar. Binaların arabaların arasında ölüp gidiyorlar.

Yani ne yapsam bilmiyorum =(
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-11, 20:48   #49
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

İyi diyorsun hoş diyorsun genelde paralel düşünüyoruz seninle ama, ben tek başına salamam dışarı :S Apartmanın 6.katında oturuyoruz. Tek başına zaten bir kedinin dolaşmasına izin vermezler binanın içinde. Hem de ben o kadar da serbest olmasını istemiyorum. Tasmasını takıyorum benimle birlikte dolaşıyor, her türlü müsamahayı gösteriyorum ona diyorum ya ağaca tırmansın diye ben teşvik ediyorum onu Ama o kadar serbest bırakamam maalesef =( Bir de benimki kız. Çiftleştirme knusunu kara kara düşünüyorum. Fıtratını bozmak istemiyorum bir yandan. Öbür yandan da öğrenciyim ve bütün masrafları bana ait. Bir sürü bebeğe bakacak durumum yok. Kendi evim olsa neyse diyeceğim, eşim de saygı duyduğu sürece ama şuan ailem lafını bile ettirmiyor bebek knusunun. Zaten bir sürü başıboş kedi köpek var sokakta yardım bekleyen. Kendim bakamayacaksam sahip arayan yeni kediler köpekler de ortaya çıkması ne kadar doğru? Çnkü biliyoruz normal doğal koşullarda yaşamıyorlar sokakta da kalsalar. Binaların arabaların arasında ölüp gidiyorlar.

Yani ne yapsam bilmiyorum =(
Sana ithafen söylememiştim, o kadınaydı tavrım tamamen.
Benim de bir köpeğim vardı. Biz de 6. kattayız. Kendini bildi bileli bir evde bir sokaklarda..
Ya etraftakilere teslim ediyorduk, onlar sevmek istiyordu. Köpek şahlanıyordu.
Genelde biz gezdiriyorduk dışarda. Tasma ayağına dolanıyordu zaten, istesek de öyle gezdiremiyorduk.
Önemli olan; kısıtlamamak. O köpek bizim evimizi de biliyor, semtimizi de. Tahmin edemiceğiniz kadar geniş yerlerde gezdirdim onu. Bu çok güzel bir şey. Böyle yaparsanız ve bir yandan size bağlılığı varsa tek başına da salarsınız, tek başına gerisin geriye evine döner yemek için..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-08-11, 01:22   #50

İstanbul (Avrupa Yakası)
rumeysacann Çevrimdışı

No[t]hinG tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sana ithafen söylememiştim, o kadınaydı tavrım tamamen.
Benim de bir köpeğim vardı. Biz de 6. kattayız. Kendini bildi bileli bir evde bir sokaklarda..
Ya etraftakilere teslim ediyorduk, onlar sevmek istiyordu. Köpek şahlanıyordu.
Genelde biz gezdiriyorduk dışarda. Tasma ayağına dolanıyordu zaten, istesek de öyle gezdiremiyorduk.
Önemli olan; kısıtlamamak. O köpek bizim evimizi de biliyor, semtimizi de. Tahmin edemiceğiniz kadar geniş yerlerde gezdirdim onu. Bu çok güzel bir şey. Böyle yaparsanız ve bir yandan size bağlılığı varsa tek başına da salarsınız, tek başına gerisin geriye evine döner yemek için..
Çiftleştirme ya da kısırlaştırma konusunda nasıl bir çözüm buldunuz acaba Ya da ne düşünüyorsunuz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-11, 12:48   #51

koşuyolu
fıstıkristal Çevrimdışı

ah evet bizim fısıkta osuruyor çort curt sesler geliyor fıstıktan ve bayağıda bir kokuyor bide inadına tam burnuma geliyor!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-11, 18:29   #52
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Çiftleştirme ya da kısırlaştırma konusunda nasıl bir çözüm buldunuz acaba Ya da ne düşünüyorsunuz?
Ben kısırlaştırmadan yana değilim. Bunu söyleyebilirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-11, 17:12   #53

koşuyolu
fıstıkristal Çevrimdışı

bende kısırlaştırmadan yana değilim mecbur kalmadıkça hatta hiçte önermiyorum benim minnoşumu kısırlaştırdılar e ve geldik 1 saat içinde can verdi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-11, 19:26   #54

İstanbul (Avrupa Yakası)
rumeysacann Çevrimdışı

Ya kısırlaştırmak ben de istemiyorum ama nasıl bir çözüm bulacağım bu işe, hiç bilmiyorum. Kısır bir erkek kedi evlat edinsem, yani :S kızımın ihtiyaçlarını giderir mi? Çocuk olmamış olur, bir çift olurlar. Ama tabi pek bilmiyorum bu işleri... Birbirlerini ya kabul etmezlerse? Kızım bundan rahatsız olur mu, yani ben iyi niyetle bir şey yapayım derken "kaş yapayım derken göz çıkarmak" olmasın bu. Ya kızımı ezerse, incitirse :S Bir de kedilerde çift olma durumu yok diye duydum. Yani, bir kere onunla takıldı diyelim ki, sonra onu istemezse, yine huysuzlanırsa napıcam :S
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-11, 19:57   #55

koşuyolu
fıstıkristal Çevrimdışı

ah işte bunlar zor dönemler! ama belki erkek kediyle yaşaya bilirler yada yarı kısılaştırmada yapabilirsiniz benimbir arkadaşımın kedisine yapılmıştı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-11, 21:05   #56

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

ev ortamında hayvan beslıyoruz, tabikide kısırlaştırmak şart, kısırlaştırmamak ve sureklı kızgınlıga girmesi çok mu iyi? belli bir süre zaten kaçma egilimi gösteriyorlar, yuksek yerlerden atlamak gibi ve bunun sonucunda yaralanmalar vs oluyor, ayrıca kimse evinin çiş kokusundan geçilmesini istemez, kimse kısırlastırmaya bencillik vs demesin, ev zaten kedilerin dogal ortamı değil, sokaklar hiç değil, sonra yılda 2-3 kere yavrulayıp, doğan yavrular ne olacak? veya saglıklı bir sekilde 15-20 sene yasayacagını mı sanıyorsunuz, hadi erkek kedileri geçtim, salarsın sokaga, annelik kolay mı?
ayrıca rumeysacan hadım edilen bir erkek ilişkiye girebilir mi kısır bir erkek kedi dişi kedinin ihtiyaclarını karsılayamaz, hayvanların insanlar gibi cinsel hayatları yoktur, sadece üremek ve nesli devam etmek için ilişkye girerler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-11, 22:02   #57
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Ya kısırlaştırmak ben de istemiyorum ama nasıl bir çözüm bulacağım bu işe, hiç bilmiyorum. Kısır bir erkek kedi evlat edinsem, yani :S kızımın ihtiyaçlarını giderir mi? Çocuk olmamış olur, bir çift olurlar. Ama tabi pek bilmiyorum bu işleri... Birbirlerini ya kabul etmezlerse? Kızım bundan rahatsız olur mu, yani ben iyi niyetle bir şey yapayım derken "kaş yapayım derken göz çıkarmak" olmasın bu. Ya kızımı ezerse, incitirse :S Bir de kedilerde çift olma durumu yok diye duydum. Yani, bir kere onunla takıldı diyelim ki, sonra onu istemezse, yine huysuzlanırsa napıcam :S
Yarı kısırlaştırmayı hiç duymadım.
Kısırlaştırılma; dişilerde yumurtalıkların, erkeklerde testislerin alınmasıdır. Yani kısırlaştırma yapıldıktan sonra cinsel istek duymazlar. İhtiyaçları olmaz, çünkü üreme organları alındığından bir şey üretemezler..
Erkek bir eş alırsınız, olmadı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-11, 17:11   #58

koşuyolu
fıstıkristal Çevrimdışı

yarı kısırlaştırmada benim bildiğim kadarıyla sadece yumurtalığı alıyorlar yine bağırmaları devam ediyor ama yavru yapmıyor erkek kedilerle alakadar olmuyor ve hırçınlı azalıyor aslında ben korkmasan kısırlaştıracağım ama kısırlaştırmadan korkuyorum ! bir kedimi kısırlaştırma amileyatında kaybettimde .(
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-11, 19:22   #59

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

fıstıkristal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yarı kısırlaştırmada benim bildiğim kadarıyla sadece yumurtalığı alıyorlar yine bağırmaları devam ediyor ama yavru yapmıyor erkek kedilerle alakadar olmuyor ve hırçınlı azalıyor aslında ben korkmasan kısırlaştıracağım ama kısırlaştırmadan korkuyorum ! bir kedimi kısırlaştırma amileyatında kaybettimde .(
canım yarı kısırlastırmada rahım alınır yumurtalıklar bırakılır, kedi yine kızgınlıga girer ama yavrulamaz, basına kotu bır olay gelmıs ama hep öyle olacak diye birşey yok, ben de cok korkuyordum ama veterinerimiz işin ehlıydı ne amelıyat sırasında ne de sonrasında hiç bır sorun olmadı, su an kedım de rahat bız de
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-11, 17:26   #60

koşuyolu
fıstıkristal Çevrimdışı

sofy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
canım yarı kısırlastırmada rahım alınır yumurtalıklar bırakılır, kedi yine kızgınlıga girer ama yavrulamaz, basına kotu bır olay gelmıs ama hep öyle olacak diye birşey yok, ben de cok korkuyordum ama veterinerimiz işin ehlıydı ne amelıyat sırasında ne de sonrasında hiç bır sorun olmadı, su an kedım de rahat bız de
bide ben devletin kısırlaştırma yerinde yaptırdım belki pek iyi bir yer olmadığı için başıma geldi .(
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları