Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 16-06-11, 01:21   #31

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kediler osurur mu?

daha 2 haftalıkken süt içtikten sonra sırtına yavaşça vuruyordum göbeğe masaj o zaman yardım gerekiyor gaz için ve kokutuyordu rahatlıyordu.şimdilerde kendi geyirerek gaz atıyor midedeki şişliğin indiğini elimdeyken farkediyorum geyirmesi kokmuyor.ayrıca hapşırıp hıçkırıyorda.hıçkırıncada mideyi seviyorum rahatlatıyor.ilk hıçkırdığında korkmuştum hiç rastlamamıştım hergün farklı bir özelliği çıkıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-11, 19:05   #32

Caghkan üyesinin avatarı

Ankara
Caghkan Çevrimdışı

retros tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
evet geğirdiğine şahit oldum hapşırdıklarına,iç geçirdiklerine,hıçkırdıklarına bile şahit oldum
Evet, aynen ben de gördüm bunları kedim yaparken
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-11, 07:16   #33
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Olur canım, neden olmasın?
İnek sütündeki laktozu sindirememe durumları var ya; dokunuyordur, şişiyordur mideleri ve rahatlama ihtiyacı duyuyordur.
Ayrıca insanlarla yaşıyor bu hayvanlar. Yani bir şeyleri illaki kapıcaklar.
Mesela her kedi esner, uykusu geldiğinde, dinlenmesi gerektiğinde.
İç geçirmek de sıkıntıdan olabilir.
Bunları bu kadar anormal karşılamayın lütfen. (:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-11, 20:34   #34

rumeysacann üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
rumeysacann Çevrimdışı

No[t]hinG tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Olur canım, neden olmasın?
İnek sütündeki laktozu sindirememe durumları var ya; dokunuyordur, şişiyordur mideleri ve rahatlama ihtiyacı duyuyordur.
Ayrıca insanlarla yaşıyor bu hayvanlar. Yani bir şeyleri illaki kapıcaklar.
Mesela her kedi esner, uykusu geldiğinde, dinlenmesi gerektiğinde.
İç geçirmek de sıkıntıdan olabilir.
Bunları bu kadar anormal karşılamayın lütfen. (:
Ya şöyle bir şey var, inek sütünü içirmemeniz gerekiyor zaten. O kedilere son derece zararlı, onlara hemen dokunuyor ve bağırsaklarını bozup ishal olmalarına yol açıyor. Çok bilinen bir yanlıştır bu. Yani gaz olması için inek sütü içirmenize gerek yok. Normal herhangi bir yiyecek, gün boyunca belirli aralıklarla üşümesi ya da insanlarda olana yakın semptomlar kediler için de gaza sebep olmak için yeterli. İnek sütü içirmeniz gaza değil direk ishale sebep olur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-11, 17:04   #35

pyumak üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
pyumak Çevrimdışı

ben haftada 1 inek sütü içiriyorum yarısına su koyarak hatta keçi sütü içiriyorum çoğu zaman.yumak daha çok seviyor.deneyin bence
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-11, 22:51   #36

İstanbul (Avrupa Yakası)
rumeysacann Çevrimdışı

Ben inek sütünü vücut sıcaklığında %80i hatta belki de %90ı su olacak şekilde süt oranını olabildiğince azaltarak, sırf Kuzu'nun canı çok istedi diye içirdim, bir hafta ishali kesilmedi. Bence denemeyin ^^
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-11, 23:22   #37

whynot üyesinin avatarı

whynot Çevrimdışı

kediden kediye fark var. keçi sütü su karışımının hiç bir olmuzluğunu görmedim ben. tabii devamlı vermiyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-11, 19:46   #38

pyumak üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
pyumak Çevrimdışı

bizimkine yararlı oluyor daha çok seviyor ben yumağa beslenme programı yaptım

pazartesi
keçi sütü,mama (proplan),royal canin yaş mama

salı
hamsi,mama (royal canin),

çarşamba
bebe bisküvisi,mama (bonnie),yaş mama,sütlü ekmek

perşembe
peynir,zeytin,omlet,mama (proplan),

cuma
haşlanmış yumurta sarısı,yaş mama,çok az bebe bisküvisi

cumartesi
tavuk,ton balığı,poğoça içi,mama (royal canin)

pazar
kıyma,keçi sütü,yaş mama

benimki seçicidir o yüzden beslenme programı ara ara değişir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-11, 21:38   #39

İstanbul (Avrupa Yakası)
rumeysacann Çevrimdışı

:S bence biraz abartmışsın. Yani ben beslenme programını çok az değiştirdiğim halde bazen ishal olabiliyor ve bunu vetcevik'e sorduğumda bana çok karıştırmışsınız her şeyi, sabit gidin demişti. Kendi veterinerim de süt içirmememi, kediler zaten etobur oldukları için, vitamin açısından da süte çok ihtiyaçları olmadığını, et cinsi yiyecekler yemeleri gerektiğini söyledi. Mantıken de yani ben etobur bi hayvana bebek bisküvisi verilmesini anlayamıyorum yani. Küçük bi çocuğa da tadını seviyor diye her şey yedirilmez ki yani :S Onun için yararlı birşey mi o, hiçbir yararı var mı hatta zararlı birşey mi? İnek sütü zararlı bir şey mesela. İlle süt içirceksen içebilecekleri sütler satılıo ztn pet marketlerde yani. poğaça içi filan yazmışsın... Bilmiyorum dediğim gibi benim mantığım kabul etmiyor açıkçası. Hayvanın doğası bozuluyor öyle.

Ben bu kadar konuştum, peki ben ne yediriyorum?

Bir kere gunde 4-5 öğünü farklı vermiyorum. Bir gunde ne yiyecekse onu veriyorum. Kuru mamaysa kuru mama yaş mamaysa yaş mama.
Standart olarak (gun boyu) Royal Canin Kitten kuru mamasını yiyor. (Kaç aylık vs ona göre değişiyor zaten bu)
Eğer varsa evde, almışsam yani, haftada bir gün ya da 2 haftada bir gun, gun boyunca sadece yaş mama veriyorum. Yaş mamaya alışıp kuru mamayı yadırgamaya meyilli olduğu için bu şekilde yapıyorum doktorunun tavsiyesi bu.
Biz yediğimiz zaman bizimle birlikte tavuk, köfte (baharatsız salçasız vs), balık, kuzu eti her neyse bizim yediğimiz etten eğer canı istiyorsa yediriyorum. Genelde köfteden yani inek etinden hoşlanmıyor yemek isteğinde bulunmuyor, versem de yemiyor, keyfine göre değişiyor. Diğerlerini yiyor.
Dışarı yürüyüşe çıkardığmda ağaçlara da tırmanmasına izin veriyorum hatta teşvik ediyorum, çimenleri yiyor keyfine göre, geziyor tozuyor koşuyor(kimileri eve hapsolması gerektiğine inanır. Ben doğasını çok bozmak istemiyorum. Evde de beni ısırdığında ya da bir yerlere tırmandığında onu abartmamak kaydıyla engellemiyorum mesela. Dışarıda olsa yapacaktı cnku bunları, hayvanın doğası bu. Süs değil o bir canlı.)

Uzun lafın kısası, onun doğasıyla barışık, olabildiğince paralel devam eden bir kedi olmasına özen göstermeye çalışıyorum. Bunu da şiddetle tavsiye ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-11, 22:36   #40
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Ben bir bayana arada 1 kediyi dolaştırmasını, başka evlerden arkadaş edinmesi gerektiğini söyledim.
Kedi 2 yaşına gelmiş 1 kez olsun sokak yüzü görmemiş. Kadın ille de diyor ki: "Dışarıyı görmeyen hayvan, orayı özlemez".. Yazık.
Bence de aşırı karıştırmışsın, midesini bozarsın. Bebek bisküvisi, haşlanmış yumurta, omlet, sütlü ekmek verene kadar peynir ver bi tanem..
Farkındaysan; listede yok. Onun içinde süt de var hem. Yoğurt yedirebilirsin belki.
Etçil hayvanlar oldukları için tahıl ağırlıklı beslenmeleri şart değil.
Anlıyorum iyi niyetini.. Fakat birazcık abartılmış. Sade'si daha iyi; çünkü en azından alıştığı bir düzen ve tat olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-11, 22:52   #41

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı

merhaba bencede abartı ben royal ve pro plan kuru mama yediriyorum.1 yaş mamayı 3 güne bölerek ve buzdolabında saklayıp veriyotum haftada 1 kez.1 kaşık yoğurt ve yumurta sarısını pişmiş olarak verdim bunlar arada yedikleri.benim kız haşlanmış patates,havuç,pirinç ve ekmek yemiyor.hatta geçen maması bitti kargo bekliyorduk tavuk ciğeri haşlayıp verdim biraz, yemedi bende dışarıdaki kedilere verdim ziyafet çektiler.acaba hazır mamalara alışınca yemeyecekmi bu kız. bugün sabah kahvaltıda sütlü yulaf ezmesi yiyordum saldırdı yulaf yedi normalmi hemde iştahla yiyor. ben tabi sınırladım.veterinerim şekerli hariç ev yemeğide verebilirsin diyor.ama yemiyor zaten.hani çok faydalı olurda yedirmemiz gereken bir yiyecek varmı bildiğiniz.yemek tarifleri kısmına baktım ama onlardan yemiyor.fakat yaş ve kuru mamanın her türlüsünü yiyor balık tavuk vs..acaba sadece hazır mamalarla beslemek yeterlimi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-11, 13:10   #42

pyumak üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
pyumak Çevrimdışı

geçen yoğurt yedirmiştim bebe bisküvisini delilik derecesine çokseviyor onu kırmıyorum onda fazla şeker yok inek sütü zaten sevmiyor ben oğluma en iyisini yedirmeye çalıştığım için fazla kaçıyor ama sabit olsun günde yedikleri daha dengeli olur bana göre dur ben yine veterinerime sorarım onu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-11, 13:26   #43

Ankara
badem_spencer Çevrimdışı

kedinin iç parazit bakımı yapılmadıysa ondan da olabilir bir kontrol edin isterseniz önemli çünkü kakasını yaptığında bakın ishal mi ayrıca parazit var mı .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-11, 15:55   #44

İstanbul (Avrupa Yakası)
rumeysacann Çevrimdışı

naughty34 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba bencede abartı ben royal ve pro plan kuru mama yediriyorum.1 yaş mamayı 3 güne bölerek ve buzdolabında saklayıp veriyotum haftada 1 kez.1 kaşık yoğurt ve yumurta sarısını pişmiş olarak verdim bunlar arada yedikleri.benim kız haşlanmış patates,havuç,pirinç ve ekmek yemiyor.hatta geçen maması bitti kargo bekliyorduk tavuk ciğeri haşlayıp verdim biraz, yemedi bende dışarıdaki kedilere verdim ziyafet çektiler.acaba hazır mamalara alışınca yemeyecekmi bu kız. bugün sabah kahvaltıda sütlü yulaf ezmesi yiyordum saldırdı yulaf yedi normalmi hemde iştahla yiyor. ben tabi sınırladım.veterinerim şekerli hariç ev yemeğide verebilirsin diyor.ama yemiyor zaten.hani çok faydalı olurda yedirmemiz gereken bir yiyecek varmı bildiğiniz.yemek tarifleri kısmına baktım ama onlardan yemiyor.fakat yaş ve kuru mamanın her türlüsünü yiyor balık tavuk vs..acaba sadece hazır mamalarla beslemek yeterlimi.
Merhaba, bu konuda mihav'da yazılmış açıklayıcı makaleler var. Kısaca yazılanları özetlersem eğer: Yaş mamalarda kedilerin ihtiyacı olan vitaminleri yine tahıl oranı yüzdesini artırarak veriyorlar. Yani tavuklu yaş mamaysa onun %20si tavuk atıyorum ki. kedilerin ihtiyacı olan o vitamini besin değerini tahıl takviyesiyle gerçekleştiriyorlar ucuz olsun diye. Yani eğer bnm gibi onun doğallığına çok müdahale etmek istemiyorsanız, tavsiyem yine haftada bir ya da iki haftada bir bazen ayda bir yaş mama verin ama dişlerine daha iyi geldiği ve daha pratik olduğu için standart olarak kuru mama kullanın. Ancak KESİNLİKLE gerçek et de yedirin. Ekstra almanıza gerek yok. Siz ne zaman yiyorsanız ona da yedirin. Baharatlı pişiriyorsanız mesela, baharat en son katılan bir şey, baharatı katmadan onun yiyeceği kadar ayırın sonra kendinize uygun baharatı tuzu katın. Genelde inek eti sevmiyorlar en azından benimki canına eserse yiyorm Ama tavuk ne zaman versem yiyor yani. Balık kesinlikle yer zaten. Tokken vermemeye de dikkat edin tabi. Öğün olarak yesin onu. Açken yesin.

Ancak bu şekilde dengeleyebiliriz diye düşnüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-11, 16:02   #45

İstanbul (Avrupa Yakası)
rumeysacann Çevrimdışı

No[t]hinG tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben bir bayana arada 1 kediyi dolaştırmasını, başka evlerden arkadaş edinmesi gerektiğini söyledim.
Kedi 2 yaşına gelmiş 1 kez olsun sokak yüzü görmemiş. Kadın ille de diyor ki: "Dışarıyı görmeyen hayvan, orayı özlemez".. Yazık.
Bence de aşırı karıştırmışsın, midesini bozarsın. Bebek bisküvisi, haşlanmış yumurta, omlet, sütlü ekmek verene kadar peynir ver bi tanem..
Farkındaysan; listede yok. Onun içinde süt de var hem. Yoğurt yedirebilirsin belki.
Etçil hayvanlar oldukları için tahıl ağırlıklı beslenmeleri şart değil.
Anlıyorum iyi niyetini.. Fakat birazcık abartılmış. Sade'si daha iyi; çünkü en azından alıştığı bir düzen ve tat olur.
Kedilerin dolaştırılması konusunu ben veterinerime sorduğumda o da demişti. "Sen onu sokaktan kurtardın, seni seviyor, evinde mutlu, sokağa alıştırma sonra zorlanırsın." diye. Ama bana zulüm geliyor. Yani o bir canlı sonuçta biblo değil ki koy eve dursun öyle. Tamam tek başına salmıyorum, kesinlikle salmayı da düşünmüyorum ama ben çıkarıyorum çimenlerde gezdiriyorum, ağaçlara tırmanıyor hopluyor zıplıyor. Hem benimle birlikte, kendini daha güvende hissediyor, yüksek bir ses duyup korktuğunda koşup ustume tırmanıyor Hem de doğal yapısından en az derecede taviz veriyor. Mesela şehir dışına çıktık 1 hafta boyunca bir sürü ev gezdi, o kadar huzursuzdu ki anlatamam, sürekli gergindi ve her şeyden korkuyordu. Kendi evimize adım atar atmaz kendi meşhur köşesine gidip saatlerce uyudu mışıl mışıl, yayıla yayıla. Direk huyu suyu düzene girdi. Kendi evini seviyor, benimsiyor ama işte bu sürekli evin içinde mutlu demek değil hiçbir zaman. Siz bütün gün evde hiçbr zaman dışarı çıkmadan dursanız, nekdr mutlu olurdunuz? =)
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları