Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 23-11-08, 02:08   #1

>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı

>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Kedi ve Oyun :)

Kedi ve Oyun

Sizinle oyun oyun oynamak, kediler için en az yiyecekler kadar önemlidir. Onun küçük tüylü yüzünü sabahın erken saatinde yüzünüze sürmesiyle, birlikte oyunlar oynayamadığınız zamanlarda bir bebeğinkini andıran çığlıklarıyla oyuncu kedinizi tanırsınız. Elbette ki kedinizle oynamak sizin için de eğlendirici vakit geçirmek demek. Ama her zaman bu vakti yaratmak da mümkün değil.

Oysa kedilerin yaratıcı olabilmeleri için insanlarla birebir yakın ilişkiye girmesi gerekir. Bunu bilen sahipleri kendilerini suçlayıp, küçük kedilerine oyuncak arayışına giriyorlar.
Daha fazla para verilen oyuncağın daha iyi olduğu düşünülerek, son zamanlarda moda olan otomatik oyuncaklara yönelenler de oluyor. Sanki oyuncağa ne kadar çok para verilirse, suçluluk duyguları o kadar çok azalıyor gibi hissediyorlar.
Oysa tamamen yanlış bir yoldalar. Kediler tırmanacakları, bol hareket edicekleri, durup durup tekrar başlayacakları oyunları tercih ederler her zaman. Otomatik oyuncaklar onlar için fazlasıyla pratik ve kolay.

Yüzyüze konuşun: Böylelikle birbirinizi çok daha iyi anlamaya başlacaksınız.
Her gün çok az da olsa bir süreyi göz göze sohbete ayırın. Kedinin göz hizasına gelebilecek şekilde bir konum alın.
Konuşurken "Kedi Sesi" ni kullanın. Yani yumuşak ve normalden daha yüksek. Kendinizi aptal gibi hissetmeyin. Sık aralıklarla kedinin adını telaffuz edin. Ams sakın bağıran bir ses tonu kullanmayın. Kedinin gözlerini takip edin. Eğer yumuşak ve yavaş bir şekilde gözlerini kırparsa , anlamı "Kendimi rahatlamış ve memnun hissediyorum" demektir. Ona "Ben de" demeyi unutmayın.

Yerde Gazete Okuyun: "Ne zaman okumak için yere gazete sersem, kedim birden bire ortaya çıkıyor. Hemen gazatenin en üst köşesinde yatmak için bir yer buluyor." diyorsunuz. Bu bir hakimiyet duygusu olsa gerek. Gazete kağıtlarıyla oyunu, kağıdın altından parmaklarınızı hareket ettirerek başlatabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeyecek ve kağıdın üzerine saldırıya geçecektir. Bu oyun ona da size de eğlenceli vakit geçirir. Ancak bir daha rahat rahat yere gazete sererek okuyabileceğiniz garantisini veremeyiz.

Boş Kutu Bırakın: Tıpkı kendi kağıtlarınızı attığınız size ait bir çöp sepeti bulunuyorsa, kediniz için de bir kutu edinin. Kediler kutuların içine atlamayı çok sever. Sokak kedilerini hatırlayın. Ama hiçi kimse bunu neden yaptıklarını bilmez. Kendini orada daha güvenli hissediyor olmalı. Bir de kutunun içi doluysa, fiziksel olarak içeri yaptığı baskı onu rahatlatıyor olmalı. Zaten fazla merak etmeya gerek yok, ne derler bilirsiniz "Hayvanların neyi, niye yaptıklarını bilmeye imkan yoktur".

Burun Öpücüğü: Birçok kedi dudaklarından öpülmez. Ama bu arkadaşça dokunuşları sevmedikleri anlamına gelmez.
Özellikle burnuna dokunacak küçük bir öpücük onu dünyanın en şanslı kedilerinden biri gibi hissettirecektir. İlk seferde kaçmıyorsa, yavaşça koklayın onu. Eğer kaçarsa geri dönüşte aynı hareketi tekrarlamaktan kaçınmayın. Yumuşak bir öpücük, yavaş bir koklayış. Fakat aklınızda olsun, her kedi öpücükten hoşlanmaz.

Oyuncakları Saklayın: Kediler sıkılgan yaratıklardır. Yüzlerce oyuncakları bile olsa, tüm oyuncakları önüne serdiğimizde bir süre oynar, sonra hepsini elinin bir tersiyle bir kenara iter. Böyle olumsuz durumlar yaşamamak için oyuncakları önüne peyderpey çıkarmakta yarar var. Bir oyuncakla oynadıktan sonra onu alıp saklamak, bir süre sonra yenidenortaya çıkarmak işe yarayacaktır.
Böylece her seferinde ilgisini yeniden üzerine çeker aynı oyuncak. Eğer bir oyuncaktan gerçekten hoşlandığını keşfettiyseniz, o oyuncağın farklı boyutta olanını, farklı renkte olanını almalısınız. Yeni arayışlara girmenize gerek yok.

Alışveriş Torbaları: Ne zaman alış-verişten gelseniz, size değil önce torbaların içine burunlarını sokar kediler. Nedeni çok basit. Dışarının havasını kklarlar, o torbaların içinde. Yoksa o an yiyecekle falan ilgilenmez. Biraz koklamak kedilerde "Ben oradaydım" etkisi yaratır. Kendi topraklarına dahil ederler dışaryı da. Dışarının dünyasını okurlar o torbanın içinde. Bırakın yapsınlar.

Odadan Odaya Koşun: Kediler gerçekten kovalamaca çok severler. Sadece kovalamak değil, kovalanmak da onları çok mutlu eder. Bu vahşi kediler için değil, ev kedileri ve küçük yavrular içinde geçerli bir kuraldır. Onunla bu oyunu sık sık oynayın. Hangi odalarda sürecek bu kovalamaca, ne kadar sürecek hiçbirini bilemezsiniz. Çünkü kuralları kediniz koyacak. Göreceksiniz, farkında olmadan onun koyduğu kurallara uyacaksınız.

Hansel ile Gratel: Biraz uzanıp, televizyon izlemek istiyorsunuz. Ama kediniz sizi rahat bırakmıyor. Oyunlar arasında en çok bu öneriyi seveceğinize eminiz. Çünkü size televizyon izlemek için boş vakit bırakıyor. Hem de küçük kedinizin canıda sıkılmıyor. Kedinin sevdiği yiyeceklerden, elbette kuru olanlardan, parça parça koridora bırakın. Emin olabilirsiniz ki bu takipçilik onun çok hoşuna gidecek. Hem de herbir parçayı yiyecek. Belki yemek saatinide böyle geçirmeyi düşünebilirsiniz bazen.
Eğer daha uzun bir süre yalnız kalmak istiyorsanız, o zaman yalnızca koridoru değil, odaları da işin içine katın.

Sandalyedeki Paltolar: Eşiniz ya da annenizin hiç hoşlanmadığı bir görüntü. Ama bu Kedilerin adrenalini yükselten hoş bir oyun sahası. O ceketin üzerine atılmak, sandalyenin üzerine çıkmak ve geri inmek, vazgeçilmez bir antremandır. Tüm bunlar yetmez, paltonun cebini merak ederler. Anlaşıldığı üzere arada bir evdekilere aldırmayıp, paltoyu sandalyeye asmakta yarar var.
*alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-08, 04:07   #2

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: Kedi ve Oyun :)

-su tasıyla oynamak, 2 saatte bir ortalığı göle çevirmek

-odaya kapalı kalıp viyak viyak kapıyı açtırdıktan sonra odadan çıkmamak, dönüp içeride uyumak

-en ala oyuncaklara burun kıvırıp bir tokayla 3 saat deli gibi oynamak

-durup dururken sırtı kamburlaştırıp yan yan sekmeye başlamak

-paspas, masa ayağı, terlik gibi saçma şeylere kafayı takmak, paranoya yapmak suretiyle bu eşyaları düşman ilan etmek, defalarca pusuya yatıp aniden saldırarak düşmanı bertaraf etmeye çalışmak.

-rüzgardan çarpıp korkuttuğu için kapıya trip yapmak

-uykusunda gerineyim derken koltuktan düşüp, uyku sersemi "noluyo lan " bakışı takınmak.

-yemek kabında tepeleme mama olduğunu unutup saatlerce "açım ulaan" naraları atmak

-dakikalarca gözünü boşluğa dikip saçma bir anda duvara saldırmak.

-balkondan kargalara çemkirmek, kargalar "gaaaaarrkk goaaarrrkkkhh" şeklinde cevap verince tırsıp içeri kaçarak kuytu bir yerde titremek

-balkon demirinde kargaları seyrederken kafa üstü bahçeye çakılıp, döndüğünde evdeki herkese trip yapmak

-aynadaki görüntüsünü her defasında başka kedi zannedip 4 ayak üzerinde 2 metre havaya zıplamak, sırtı kamburlaştırıp yan yan kaçmak.

-ismiyle çağrıldığında oturduğu yerden dönüp bakmak, ama sadece "ne var? " bakışıyla durup yerinden bile kıpırdamamak.

-biryerde yayılmış uyurken birden fırlayıp saçma bir yöne doğru "ay ocakta yemeğim vardı" telaşıyla hızlı hızlı yürümek.

-vantilatörü düşman ilan etmek, her döndüğünde döndüğü yöne koşup tıslamak.

-televizyon seyretmek, reklamlara hasta olmak; es kaza önüne biri geçince pislik çıkarmak, bağırmak, pati sallamak.

*alıntıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-08, 04:38   #3

>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı

>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı

bunu yaptıklarında gerçekten çok tatlı oluyorlar
katkı için teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-08, 04:40   #4

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10

Rica ederim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-10, 12:09   #5
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı

Djpink tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
-su tasıyla oynamak, 2 saatte bir ortalığı göle çevirmek

-odaya kapalı kalıp viyak viyak kapıyı açtırdıktan sonra odadan çıkmamak, dönüp içeride uyumak
şste venus bunu surekli yapiyor, kapiyi aciyorum hadi cik kizim, yok! hatun orali bile degil! be yavrummm, beni ne diye cildirtiyorsun o halde???

-en ala oyuncaklara burun kıvırıp bir tokayla 3 saat deli gibi oynamak
oyuncaklarina donup bakmiyor, ben yere tokami dusurmus olayim minik ve tombul patileriyle onu bir o yana bir bu yana ittirsin dursun! cocugummm! ben niye oyuncak aliyorum sanaaa!

demek bu oyunmus! biz de diyordum, allah hayir etsin venus'e geldiler yine

-paspas, masa ayağı, terlik gibi saçma şeylere kafayı takmak, paranoya yapmak suretiyle bu eşyaları düşman ilan etmek, defalarca pusuya yatıp aniden saldırarak düşmanı bertaraf etmeye çalışmak.
hmmm... bununda oyun oldugunu anlamamistim. mutfak masasinin az otesinde pusuya yatiyor halinin uzerinde. kimse dikkatini dagitamiyor. sonra aniden mutfak masasinin ayagina vurup kaciyor, ama korkuyor olmali ki 2.sini yapmak icin birkac gun bekliyor

-rüzgardan çarpıp korkuttuğu için kapıya trip yapmak
hahhh! iste venus'un tipik huyu!!! gercek bir iran prensesi! nasil tripler hem de nasil... ben de bile oylesi yok!

-uykusunda gerineyim derken koltuktan düşüp, uyku sersemi "noluyo lan " bakışı takınmak.
ben bu haline bayiliyorum. bizi kahkahalara boguyor! en cok koltugun kenarinda kendi kuyrugunu yakalamaya calisirken birden bire paaaat yerde! sonra etrafa soyle bir bakis: "beni sen mi dusurdun?" sonra odayi tek edis!!!

-yemek kabında tepeleme mama olduğunu unutup saatlerce "açım ulaan" naraları atmak
henus karsilasmadik bununla

-dakikalarca gözünü boşluğa dikip saçma bir anda duvara saldırmak.
bunu da yapmadi

-balkondan kargalara çemkirmek, kargalar "gaaaaarrkk goaaarrrkkkhh" şeklinde cevap verince tırsıp içeri kaçarak kuytu bir yerde titremek

-balkon demirinde kargaları seyrederken kafa üstü bahçeye çakılıp, döndüğünde evdeki herkese trip yapmak
ben yuksekte oturuyorum, balkona cikmasina bile izin vermiyorum...

-aynadaki görüntüsünü her defasında başka kedi zannedip 4 ayak üzerinde 2 metre havaya zıplamak, sırtı kamburlaştırıp yan yan kaçmak.
ayna karsisinda yapmadi ama durup dururken bi anda kendini kanguru gibi hissedip sicradi. bence cok keyifliydi onu oyle gormek, ama galiba hoslanmiyor bizimki. cunku hemen saklandi.

-ismiyle çağrıldığında oturduğu yerden dönüp bakmak, ama sadece "ne var? " bakışıyla durup yerinden bile kıpırdamamak.
al iste tipşk bir venus!!! yalvariyorum adini seslenirken, ama soyle bir yarim kafa cevirme, kisik gozlerle bakma... ve tepki yok!!!

-biryerde yayılmış uyurken birden fırlayıp saçma bir yöne doğru "ay ocakta yemeğim vardı" telaşıyla hızlı hızlı yürümek.
hahhaha! allah diyorum birsey oldu napio yaw bu kedi diyorum...

-vantilatörü düşman ilan etmek, her döndüğünde döndüğü yöne koşup tıslamak.
cok cool venus. sanirim umursamiyor bile...

-televizyon seyretmek, reklamlara hasta olmak; es kaza önüne biri geçince pislik çıkarmak, bağırmak, pati sallamak.

yok yok bu da ilgi alani degil...
*alıntıdır

eski tarihli bir forum basligi ama olsun varsin. ben de buna benzer bir baslik acacaktim zaten. benim venus'um nasil bir kedidir anlamiyorum ona cesit cesit oyuncaklar aliyorum ama 1 kez baktiysa bir daha donup bakmiyor, hatta hic oyun oynamiyor yaptigi tek oyun 3-5 turluk kosturmaca oynamak o kadar, "nelerden hoslanir bu pisicikler?" diyecektim. meger kendince bir dili varmis

eklemek isteyen olursa ben yeni oyun cesitleri ogrenmeye hazirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-10, 19:23   #6

numur üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
numur Çevrimdışı

eve giren her turlu bocek karasinek kelebekle oynamak da var. hatta son zamanlarda artan kelebekler nedeniyle antremiz kelebek mezarligina dondu neyseki azaldilar da hergun en az 2 kelebek olusu toplamiyorum artik =)
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları