Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 31-05-13, 02:28   #1

minnoş2418 Çevrimdışı
Varsayılan Kedi ve Balkon Sorunu Hakkıda Soru

Merhaba.Benim 1 yaşını geçmiş kedim var.4-5 aylıkken sokakta biri bulmuş ilan vermiş bizde ücretsiz sahiplendik.van kedisi kendisi.sorunum şu.bizim evimiz 7. katta.balkonumuzun yarısı pimapen ile kapalı yarısı normal balkon.balkonunun yarısını mutfağa katmıştık neyse.korkuluk yani öndeki demir balkon boyu devam ediyor.yarısı balko tarfında yarısı pimapen tarfında kalıyor yani.kedim 3 gündür korkulukların tepesine çıkıp 3-4 cm lik alanda yürüyor.hatta pimapen li yere doğru gidiyorki ordan dengesini kaybedince kurtarma şansım yada onun balkona geri atlama şansı yok.dün o demirlerde gitti bide geri geldi.geri dönüşüde çamaşır iplerinin takılıldığı uzun demirler var bilirsiniz.oraya doğru gidiyor ve biraz ilerliyor vücuduyla u çekiyor ama dengesini kaybetse gitti yani.içim gidiyor.önceden balkona çıkıyordu ama korkulluklara çıkmıyordu yatıyordu normal şeklide ama şimdi akrobasi yapıyor.annem babam kedi kumu sıcakta koktuğundan o balkona çıkartmıştık kedi kumunu.ozaman böyle bişey yoktu şimdide eve gerialdıramıyorum karşı çıkıyorlar.kedim balkona çıktığında tuvaletemi gidiyor yoksa demire çıkmak içinmi gidiyor anlayamadığımdan engel olamıyorum.evin cepesi güney ve batı yani çok sıcak ve önümüzde güneşi kapatacak bina yok hava çok sıcak balkon kapsınıda kapattıramıyorum.kediyi demirlere çıkar çıkmaz ancak mama kabını sallayrak indirmeyi başladım.buda ödüllendirmeye girer diye korkuyorum.aşşaya düşse bana göre kurtuluşu yok.çünkü aşşadaki her katta çamaşır teli var onlara çarpmadan düşmesi imkansız hadi bi şekilde indi diyelim zemin tam düz değil yani kesin ölür ve ben buna tedbir alamadım.kediyi dışarıda çıkarıyoz gün boyu geziyor canı sıkılınca geri kapıya geli gelip açın ben geldim dercesine miyavlıyor açıyoruz yemini yiyor yatıyor.bazen yatmıyor demirlere çıkıyor.önceden kedi dışarı çıkmak için dış kapıda kendi miyavlardı şimdi burdan düşmesin diye ben çıkması için gelip gidip dış kaıpyıı açıyorum çıksında bir gün daha yaşasın diye.biraz uzun oldu ama tecrübeli kişilerden yorum ve öneri istiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 08:01   #2

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi ve Balkon Sorunu Hakkıda Soru

kediniz bir kere demirlere çıkmayı öğrendiyse ne yaparsanız yapın çıkar. çıkmamak için eğitmeniz çok zor. yapılabilecek en güzel şey ya ailenizi ikna edip kumu içeri alacak ve kapıyı kapatacaksınız ya da balkonun açık kısımlarını tel veya pimapenle kapattıracaksınız. kediler çok iyi denge kurar ama düşmeyeceğinin garantisi asla yok. o demirlerdeyken yanından kuş uçsa dikkati dağılıp veya yakalamaya çalışıp düşebilir. benim kedimin kumu evin içinde ve hiç koku yok. kristal kullanırken de yoktu, ince topaklaşan kullanıyorum yine koku yok. aldığınız kumun çeşidini veya markasını değiştirip koku yapmayan kum alabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 09:50   #3

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

acilen balkonda önlem almalısınız çünkü mutlaka düşer..bende en üst katta oturuyorum ve sırf ona bir şey olmasın diye pencerelere demir üzerine tel taktırdım..hareketli bir kedi olmamasına rağmen balkona gelen serçe,kelebeklere deliriyor yakalayacağım diye..tel olmasa atlar..riske atılmamalı diye düşünüyorum..eve aldıysak güvenliklerini de sağlamak görevimiz..kediler kafalarına koyduklarını yaparlar o yüzden ne sizi dinler, nede ödül işe yarar..dışarıyı izlemeyi seviyorlar o yüzden bıkmadan balkona çıkmaya devam edecek..aşağıya düşmeden acilen tel taktırın..nalburlarda satılan yeşil kare kare tellerden alıp taktırdım ben..maliyet olarak daha ucuza mal oluyor araştırın bence..bizde kum kabı banyo pencresinin altında..eğer banyonuz uygunsa oraya koyabilirsiniz..bazı kumlar gerçekten kokuyor..o yüzden marka değişimine gidebilirsiniz..benim de tavsiyem topaklaşan kum..koku durumu neredeyse sıfır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 13:51   #4

Peria Kayra üyesinin avatarı

Tekirdağ
Peria Kayra Çevrimdışı

merhaba,

topaklaşan kum ne markadır acaba. bir kez oğlum getirmişti, tesadüfen almış ama bilerek değil ve hiç aklıma gelmedi bile markasına nedir, bakmak . çok güzeldi. kum çişten ıslanmıyordu bile fakat bir daha ne o ne de ben bulamadık o kumdan. her markayı bu sefer bulduk umuduyla aldıysak da hep hayal kırıklığı yaşadık. şimdi burada o kumdan siz de söz eder görünce.. sorayım dedim, ne markadır nerede bulunur verebilirseniz çok sevinirim. teşekkürler şimdiden cevabınız için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 14:05   #5

Tekirdağ
Peria Kayra Çevrimdışı

Affedersiniz, buradan yazmam doğru mu, ya da bu form mudur konunun formu bilmiyorum fakat yine söz edildiği için yazma ihtiyacı duydum benzer bir sorun yaşadığım için.

Ben garaj katı hariç 4. katta oturuyorum. Kedilerim balkona çıkıyorlar. Başlarda ben de eyvah olmuştum fakat sonra fark ettim ki kedilerin yükseklik algısı ve denge duyusu olağanüstü, geçti 'ya düşerlerse' korkum. Tabi benim kedimin biri sokak kedisi diğeri angoraya benziyor, sokak kedisinden daha evcimen daha ağır her haliyle farklı gibi, gerçi onna da TEKİR dedim buraya resimlerini eklerken. Ne diyordum? Ha! Balkon ve düşerlerse korkum! Şimdi gayet rahatım, onlar da mutlu ben de huzurluyum. Balkon mermeri adeta bir server gibi, pufidik şilteler koydum yatıyorlar bile orada etrafı seyrederek geceleri ayı yıldızları birlikte seyrettiğimiz bile oldu bu son 10 günde, gerçekten. Ancak sorunum şu ki DUMAN efendi dışarıya çıkmak istiyor ve fırsatıbı bulduğu anda kaçıyor. Böyle kaçışı 2 3 oldu deli olduk sokak sokak DUMAN aradık.. Aaaa biş baktık DUMAN kapıda bizi bekliyor. Sonra apartman dairemizin kapısına şiltesini bırakmaya başladım, bir iki gitti geldi fakat bir gidişinde geriye dönmeyince eyvah ne yaptım oldum, çok üzüldüm, bütün gece uykusuz, kulağım seste gözlerim kıyı köşe ve çöplerde Duman bekledim. Bu olayın üstünden 10 gün geçti. Ertesi akşam üzeri ciyak ciyak miyavlayarak garaj kapısına geldiğini duyduk, kapkaraydı, yumuşacık tüyleri keçeleşmişti bile bir gecede, sevsin sevmesin eşimle küvete sokup şampuanladık, sıkıca sardık kuruladık şefkatle konuşarak ona durumu anlatarak,, neyse öykü gibi oldu bu da, lütfen hoş görün. Diyeceğim, 7. kata bile dönüp geliyorsa, kedilerin zihninde var gerçekten yaşadıkları bölgeye dair bir harita. Ne yapayım? Bırakayım mı ağladığı zaman, acaba? Çünkü çok huysuzluk yapıyor ve huzursuz ediyor beni..

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. İlginize de..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 14:26   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
dlakrkmz Çevrimdışı

arkadaşlar bende yerden 4 metre yükseklikte müstakil bir evdeyim burda zemine bu kadar yakınken bile kızım hiç bir zaman atlamayı düşünmedi ki o kadar korkuyorki kuşlarda geliyor sineklerde geliyor ama miyavdan başka tepki yok buradayken korkum yok ama istanbulda 10. katta yaşıyoruz o zaman da balkondan sarkıyor dışarıya bakmak için kargalarda çoklar ilgisini fazlasıyla çekiyor ama kendini tehlikeye atacak bir girişimde bulunmuyor. ama yinede en sağlıklısı ya siz yanındayken balkona çıkmasına izin vermek yada balkonu onun için güvenli hale getirmektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 14:33   #7

Balıkesir
paryosha Çevrimdışı

ben de aynı sorunla karşı karşıyayım. iki kedim var. biri kısır erkek, küçük olansa dişi henüz kısırlaştırmadım. erkek kedimle ilgili bir sorunum yok evde gayet mutlu görünüyo. sorun küçük kedimde. gözü dışarda sürekli. kızgınlıkta da değil biliyorum ama sürekli dışarıya çıkmak istiyo kaçıyo almaya gittiğimde yanıma gelmeyip benden de kaçıyo. hatta dün gece ilk defa dışarda kaldı. sabah almaya indiğimde direndi gelmemek için. bu durumda acaba onlara haksızlık mı yapıyoruz diye düşünmeye başladım. acaba sokakta daha mı mutlu olur? fikirlerinizi öğrenmek isterim çok kararsız kaldım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 15:03   #8

Tekirdağ
Peria Kayra Çevrimdışı

Sokakta daha mı mutlular? Benim de kafamı fazlası ile meşgul ediyor bu soru. Cevabını bize ama kim verecek en doğru? Bu da başka bir soru!

Dumanın, henüz eve dönmediği.. Benimse; bedenimi eve sokmuş olsam da, ruhumun sokaklarda Dumanla dolaştığı o akşam ve o gece sonrası!.. Tartışılır bir konu sokakta mutluluğu.. Nasıl mutlu olabilir (anlamak mümkün müdür) mecburiyetten sokakta kalan kedi?

Off, bilmiyorum. Cevaplar bile soru!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 15:17   #9

Balıkesir
paryosha Çevrimdışı

benim de dün gece içim içimi yedi. nerdedir ne yapar acıkmıştır tuvaletini bile yapamaz dışarda. bulduğumda küçücüktü bir yıldır benimle. ama davranışları dışarda olmak istediğini anlatıyo sanki. sürekli kaçmaya çalışmaları... ben de bilemedim... diğer kedimde böyle bir sorun yaşamadım kısırlaşmış olduğu içindir belki. evde zorla tutmak mı yoksa dışarda aç susuz kalma ihtimali mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 15:52   #10

Kütahya
bkorkmaz Çevrimdışı

ilk kedim boncuk benimle 6 yıl geçirdi 7. katta. Sürekli balkon demirinde hatta çamaşır ipinin üstünde gezerdi. İçim giderdi ancak engelleyemedim hiç. Ve sonunda en acı olayla karşılaştık. Nasıl düştügünü bilmiyorum ama kargalardan korkardı ve o dönem kargalar bir hayli çogalmıştı. size tavsiyem balkondan uzak tutun yada önleminizi alın. mesela biz evin bütün pimapenlerini degiştirdik çift menteşeli ve üstten açılır yaptık. balkonları kapattırdık. ve balkonun birini katlanır cam yapıp köşe camın bir tanesini ızgaralı hale getirdik. şimdi gönül rahatlıgı ile kızımızı evde yanlız bırakabiliyoruz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 16:04   #11

Tekirdağ
Peria Kayra Çevrimdışı

Evde zorla mı tutuyoruz, sahi!?.. Pufidik yatağında (yatak odamda) mışıl mışıl uyuyor Duman haydutu.. 5 candy yavrusuyla ön balkonda da anne kedim, Kömürüm, nam-ı diğer KARALİÇEM sarmaş dolaş.. birisi memesinde uyuyor sözde, emiyor ha nasıl da.. Yazarım yine sonra.. Soruları aça aça çözeriz belki kendimizce sorunları belki de Taksim Gezi Parkı ve orada akla zarar olanlar moral daha bozmazsa!!

Ne güzel şey paylaşmak deneyimleri, telaşları, endişeleri, daha neler neleri, ne güzel şey dostlukla ve barışla..

Esen kalın biricik hayvan sever dostlarım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-13, 16:31   #12

Pıtırsonic Çevrimdışı

ne kadar kedisi sokağa çıkan kişi tanıdıysam hepsinin kedisinin başından ya hastalık ya da kaza geçmiş oluyor. ben bu riski asla almam. Pıtır zaten sokaktan inanılmaz korkar, bana olan düşkünlüğünden benimle çok mutlu olduğunu düşünüyorum.
balkon konusunda henüz kedinizin düşmemiş olması, kuş ya da sinek yakalayacağım diye atlamayacağı anlamına gelmiyor. bir anlık denge kaybı bile sakatlanmasına yol açabilecekken ben bu riski de göze alamam. oluşabilecek sakatlıklardan veya daha kötüsünden dönüş olmayabilir. o zaman pişmanlık çekip ah vah edeceğime şimdiden önlem almak en doğrusu. diğer arkadaşların da düşüncelerine saygı duyuyorum ama benim düşüncem bu yönde.
hiçbir kedi için kesin şunu yapmaz denilemeyeceğini düşünüyorum. kediler hareketleri en tahmin edilemez ve değişken hayvanlardan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-13, 03:53   #13

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

Peria Kayra tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba,

topaklaşan kum ne markadır acaba. bir kez oğlum getirmişti, tesadüfen almış ama bilerek değil ve hiç aklıma gelmedi bile markasına nedir, bakmak . çok güzeldi. kum çişten ıslanmıyordu bile fakat bir daha ne o ne de ben bulamadık o kumdan. her markayı bu sefer bulduk umuduyla aldıysak da hep hayal kırıklığı yaşadık. şimdi burada o kumdan siz de söz eder görünce.. sorayım dedim, ne markadır nerede bulunur verebilirseniz çok sevinirim. teşekkürler şimdiden cevabınız için.

proline ince taneli kum kullanıyorum..tüm petshop ve internet sitelerinde var..topaklaşan çişleri alınca kum her daim temiz ve kokusuz kalıyor..zaten banyo penceresinin altında olduğu için kumun ıslak kalma olanağı pek olmuyor..son zamanlarda adını çok sık duyduğum linkteki üründen herkes memnun en kısa zamanda deneyeceğim Köpek Maması | Kedi Maması | Temizmama.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-13, 08:49   #14

İzmir
DicleDicle Çevrimdışı

Kedi Sağlığı bölümünde "Anne Kedim 5. Kattan Düştü" başlıklı bir konu var,takip edenler bilirler bu gibi konular ilk değil.Lütfen önleminizi alın.Kapılara ve pencere takılan sineklikler çok pahalı değil.Ben pencerelerin sinekliklerini çiviyle desteklettim, sadece silerken söküp-takıyorum, böylece pencerenin dışında bir şey görüp atlasalar bile sineklikle aşağı düşmeleri olasığını sıfıra yakın bir değere düşürdüm.Kapılar içinse ekstra mandallar eklettim.Ağırlıklarını verip açamıyorlar.(Benimkiler biraz fazla çözüm odaklı,ellerinden bir şey kurtulmuyor,kapıları açabiliyorlar )

Dışarı çıkma meselesine gelince kedilerimden özellikle biri dışarı çıkmak için çırpınıp duruyor;ama çıkarmıyorum.Sokaklar onlar için güvenli değil, aşılı olsalar da diğer kedilerden bir sürü hastalık kapabilirler,bozuk bir besinden zehirlenebilirler, araba çarpabilir vs vs. Komşumuzu kedisini sokağa bırakmaması için defalarca uyardık, sonunda maalesef araba çarptı, veterinere bile yetiştiremedik, sahibine de biz haber verdik Kısacası göğüs tasması alıp balkonda dışarıyı seyretmesini sağlayabilirsiniz.Pencere önlerine dışarıyı görmesi için yer yapabilirsin.Bunlar sorunu çözecektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-13, 17:49   #15

Tekirdağ
Peria Kayra Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
proline ince taneli kum kullanıyorum..tüm petshop ve internet sitelerinde var..topaklaşan çişleri alınca kum her daim temiz ve kokusuz kalıyor..zaten banyo penceresinin altında olduğu için kumun ıslak kalma olanağı pek olmuyor..son zamanlarda adını çok sık duyduğum linkteki üründen herkes memnun en kısa zamanda deneyeceğim Köpek Maması | Kedi Maması | Temizmama.com
Çok teşekkür ederim Sevgili İlayda, ben genellikle marketlerden aldım kumu. Yaşadığım yerde petshop yok çünkü. Fakat en yakın yerde bir petshop buldum sanaırım bu marka kumu da bulacağım veya internetten satın alacağım.

Selamlar sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları