Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 04-08-13, 18:34   #1

İstanbul (Anadolu Yakası)
canzengin Çevrimdışı
Question kedi türü için yardım

Öncelikle tüm hayvanseverlere merhaba demek istiyorum. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim, İstanbulda tek yaşıyorum. Yıllardır evimde kedi yada köpek beslemek istedim ama cesaret edemedim(sorumluluğunun maddi-manevi yönden ağır olduğunu bildiğim için) . Her markete gittiğimde ufak kedi köpek maması alıp sokak kedi-köpeklerine vermek yetmemeye ve maddi olarak da ağır gelmeye başladı, artık evde beslememin zamanı geldiğini hissediyorum .

Aslında bana arkadaşlık yapacak bir köpek beslemek isterdim ancak apartman hayatına uygun olmadıklarını düşündüğüm için kedi beslemeye karar verdim( ve ilerleyen yıllarımı düşündüğümde) . Ancak benim sizlerden isteğim, hangi kedi türünün bana daha uygun olduğu konusunda yardımcı olabilmeniz, ne de olsa Rabbim ne kadar ömür verirse o kadar yaşayacağız beraber...

"Kedilerin hepsi aynıdır, ne kadar sevgi verirseniz o kadar sevgi alırsınız" gibi düşünenlere saygı duyduğumu belirteyim öncelikle, kesinlikle katılıyorum ve vereceğim sevgiden hiçbir kuşkum yok. Gündüz okul ve işte olacağım ancak akşam geldiğimde ona ayıracak saatlerim olacak.. Ancak ben hareketsiz, sadece maması ve suyu için ortalarda görünüp sonra odasına çekilen bir kedidense, hareketli-yaramaz-geveze bir kediyi tercih ediyorum elbette bir köpek gibi tam itaat etmesini beklemiyorum ancak olabildiği kadar sadık olsun, heryerde yanımda olsun istiyorum.

Belirttiğim özelliklerde genel olarak aldığım 3-4 kedi türü tavsiyesi var. Siyam, sokak kedisi vs. gibi. Ancak bir de sizlerin tavsiye ve deneyimlerinizi duymak isterim. Okuduğunuz ve yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 20:18   #2

Tan Çayıroğlu üyesinin avatarı

Tan Çayıroğlu Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedi türü için yardım

canzengin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle tüm hayvanseverlere merhaba demek istiyorum. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim, İstanbulda tek yaşıyorum. Yıllardır evimde kedi yada köpek beslemek istedim ama cesaret edemedim(sorumluluğunun maddi-manevi yönden ağır olduğunu bildiğim için) . Her markete gittiğimde ufak kedi köpek maması alıp sokak kedi-köpeklerine vermek yetmemeye ve maddi olarak da ağır gelmeye başladı, artık evde beslememin zamanı geldiğini hissediyorum .

Aslında bana arkadaşlık yapacak bir köpek beslemek isterdim ancak apartman hayatına uygun olmadıklarını düşündüğüm için kedi beslemeye karar verdim( ve ilerleyen yıllarımı düşündüğümde) . Ancak benim sizlerden isteğim, hangi kedi türünün bana daha uygun olduğu konusunda yardımcı olabilmeniz, ne de olsa Rabbim ne kadar ömür verirse o kadar yaşayacağız beraber...

"Kedilerin hepsi aynıdır, ne kadar sevgi verirseniz o kadar sevgi alırsınız" gibi düşünenlere saygı duyduğumu belirteyim öncelikle, kesinlikle katılıyorum ve vereceğim sevgiden hiçbir kuşkum yok. Gündüz okul ve işte olacağım ancak akşam geldiğimde ona ayıracak saatlerim olacak.. Ancak ben hareketsiz, sadece maması ve suyu için ortalarda görünüp sonra odasına çekilen bir kedidense, hareketli-yaramaz-geveze bir kediyi tercih ediyorum elbette bir köpek gibi tam itaat etmesini beklemiyorum ancak olabildiği kadar sadık olsun, heryerde yanımda olsun istiyorum.

Belirttiğim özelliklerde genel olarak aldığım 3-4 kedi türü tavsiyesi var. Siyam, sokak kedisi vs. gibi. Ancak bir de sizlerin tavsiye ve deneyimlerinizi duymak isterim. Okuduğunuz ve yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim
Bende diğerleri gibi sana iki tür önerebileceğim ;

Tekir: acayip hareketli , sevecen ve , kucak dolusu bir ırk tır ama tabiki kedi ırkının özelliği değil senden aldıgı ozlellikle yasarbu kedi sana gore cok uygun diye dusunuyorum ancak yanlızlıga alıskın mı bılemıyorum

Siyam: eski yani böbrek ameliyatından ölen kedimde siyam dı evde 4 kişi olmamıza rağmen eve hepimiz en az 5 te en fazla 8 de geliyoruz yani onun içinyanlız kalmak tamamen bir facia değil , bu konuda sana çok uygun 2. Olarak öyle dediğin gibi mamasını suyunu içip odasına kapanmaz aksine senin yanında durur uyur yanına yatar tüm günün enerjisiyle oyunda oynar .

Sana tavsiyem siyam al size uzun ömürler dilerim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 20:24   #3

İstanbul (Avrupa Yakası)
casper_g Çevrimdışı

Elbette en iyisi sahiplenmek umarim istedigin ozelliklerde ve sevicegin bi kedi bulursun en kisa zamanda, bende Ankara kedisi onerebilirim sana sahibi olarak bende butun gun evde yokum ne yazikki casper evde yalniz ama bununla bi problemi yok gibi gorunuyor oyun oynamak istediginde beni bile yerimden kaldirir uyudugu zaman bile yanimda uyur hic ayrilmaz yanimdan biraz yaramazliklari var ama cok seviyoruz napalim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 21:39   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

calico öneriyorum. cins değil renk adı ama ne kadar calico kediyle karşılaştıysam hem uysal çıktılar, hem de oldukça şımarık sahiplendirdiklerimden biri ankara kırması calicoydu ve yüzümü yalayarak uyandırıyordu her sabah. tortoiseshell'lerde calicolar gibi 3 renk sınıfındalar, şimdiye kadar benim 2 tortoiseshell'im dahil karşılaştığım diğer kedilerin de calicoyla benzer karakterde olduklarını gördüm. tekirler de oldukça hareketli kediler ve genelde şımarık oluyorlar. siyam kedileri diğer kedilere göre daha duygusallar diye biliyorum, dolayısıyla daha çok ilgi isteyebilirler ama siyam kedisi sahipleri bu konuda daha doğru bilgilendirirler sizi tabii.. bence ücretsiz yavru ya da yetişkin kedi sahiplendiren veterinerler, petshoplar var. oralara gidip kedileri görerek sahiplenin. barınaklarda kedi bulma şansı biraz düşük, o yüzden önceden tanıyarak anca bu şekilde sahiplenebilirsiniz. hangisine kendinizi yakın hissediyorsanız onu sahiplenin. ilanlar yoluyla da sahiplenebilirsiniz tabii. bu arada karakterinden emin olmak için tek yol, yetişkin kedi sahiplenmek. kedilerin hepsi aynı değildir, dolayısıyla karakterleri de cinslerine bağlı değildir. yukarıda söylediğim karakter özellikleri de benim gözlemlediklerim; sakın "calicolar kesin şöyledir, tekirler de böyle" diye anlaşılmasın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-08-13, 13:54   #5

sewkideniz üyesinin avatarı

Milas
sewkideniz Çevrimdışı

sokakta buldugun herhangibi bir kedi sana cok sadık olacaktır hem kucakcı kendini sevdirmeyi cok seven hemde oyun oynamayı cok seven bir kedi olacaktır ama cins isterim diyorsan kesinlikle ankara kedisi öneririm yaramazlıkta ve inatcılıkta sınırr tanımıyolar =)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-08-13, 17:07   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
ggulsahh Çevrimdışı

bende cok araştırdım cok kediciklere baktım aylarca omu bumu diye ama bence kesinlikle sahiplenmelisin ben bi veteriner sayesinde lokumumla tanıstım halbuki başka bi kedi için gitmiştim ama onu gördüm aşık oldum diyebilirim aramızda resmen bi bağ oldugunu hissettim
oglum sarman tekir karısımı bi kedi tüm gün evde sabah 6 da cıkıp aksam 8 de dönen bi annesi var ve yalnız yasıyo ama hiç sorun cıkarmaz geldiğimde tabi ilk işim onunla ilgilenmek cok oyuncudur.

kısacası cinsine türüne rengine bakma benden tavsiye yuvalandırılmak istenen bi kaç kediyi gör sev eminim birisini hepsinden ayrı seveceksin
senin olması gerekeni o an anlayacaksın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-13, 18:50   #7
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
calico öneriyorum. cins değil renk adı ama ne kadar calico kediyle karşılaştıysam hem uysal çıktılar, hem de oldukça şımarık sahiplendirdiklerimden biri ankara kırması calicoydu ve yüzümü yalayarak uyandırıyordu her sabah. tortoiseshell'lerde calicolar gibi 3 renk sınıfındalar, şimdiye kadar benim 2 tortoiseshell'im dahil karşılaştığım diğer kedilerin de calicoyla benzer karakterde olduklarını gördüm. tekirler de oldukça hareketli kediler ve genelde şımarık oluyorlar. siyam kedileri diğer kedilere göre daha duygusallar diye biliyorum, dolayısıyla daha çok ilgi isteyebilirler ama siyam kedisi sahipleri bu konuda daha doğru bilgilendirirler sizi tabii.. bence ücretsiz yavru ya da yetişkin kedi sahiplendiren veterinerler, petshoplar var. oralara gidip kedileri görerek sahiplenin. barınaklarda kedi bulma şansı biraz düşük, o yüzden önceden tanıyarak anca bu şekilde sahiplenebilirsiniz. hangisine kendinizi yakın hissediyorsanız onu sahiplenin. ilanlar yoluyla da sahiplenebilirsiniz tabii. bu arada karakterinden emin olmak için tek yol, yetişkin kedi sahiplenmek. kedilerin hepsi aynı değildir, dolayısıyla karakterleri de cinslerine bağlı değildir. yukarıda söylediğim karakter özellikleri de benim gözlemlediklerim; sakın "calicolar kesin şöyledir, tekirler de böyle" diye anlaşılmasın.
Kesinlikle katılıyorum. Ofisimde calico bir kedi var dışarıda kalıyor ama besliyoruz. Bu kadar uysal bir kedi olamaz, o kadar kibar ki. Veterinerimizin bir calico kedisi var tam bir sevgi yumağı. Sitemizde yine bir sokak kedisi var calico o da inanılmaz insalcıl, tatlı ve uysal. Ben calico kedilerin kedi gibi değil köpek gibi olduklarını düşünüyorum İleride yaşam tarzımız bir kediyi daha kaldırırsa ve tabi Sheba'da sorun çıkarmazsa (Denk gelirse tabiki) ilk tercihim direk calico olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-13, 23:09   #8

canzengin Çevrimdışı

öncelikle tüm cevaplar için teşekkür ederim. genel itibariyle tekir ve siyam tavsiye ediyorsunuz; kedi sahipleri olarak. calico kedinin ne olduğunu bilmiyordum ancak googledan baktım gerçekten düşündüm de sokakta bugüne kadar genelde onlarla daha samimiydik ama hala karar veremedim siyam ve tekir arasında... siyamların duygusal kedi olarak anılması beni çok cezbediyor. umarım beraber uyuyabileceğim sabah yüzümü yalayarak uyandıran bir kedim olur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-13, 00:59   #9
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

öncelikle tüm cevaplar için teşekkür ederim. genel itibariyle tekir ve siyam tavsiye ediyorsunuz; kedi sahipleri olarak. calico kedinin ne olduğunu bilmiyordum ancak googledan baktım gerçekten düşündüm de sokakta bugüne kadar genelde onlarla daha samimiydik ama hala karar veremedim siyam ve tekir arasında... siyamların duygusal kedi olarak anılması beni çok cezbediyor. umarım beraber uyuyabileceğim sabah yüzümü yalayarak uyandıran bir kedim olur
Bizim kizimiz siyam ozellikle secmedik hatta kedi asla dusunmuyorduk benim fobim vardi cunku kader aglarini ormus iyikide oyle olmus siyamlar koepklerin golden lari gibi. Bizim kizimizin bizi bir kere tirmaladigi bir kere agresiflestigi olmamistir ama duygusaldan kasiti ben anlamadim bizim kiz hic duygusal degil cok akilli zehir gibi ve cok yarqamaz parmaginda oynatiyor bizi isine gelmezse doner gider oyle sevgi arsizi falan hic degil ama uysal agresifligi hic olmadi evde bir seye zarar vermez ne yaparsa o asiri merakindan yapar. Insalcildir kapi calsin hemen kosar ilk kez gordugu insandan bile korkmaz gider koklar kesfeder.Bence akisina birakin hayvanlardan fellik fellik kacan ben kizimi gordugumde kucagima aldim ve eve getuirdim ki ben kedi olan ortamda oturamazdim bile
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-13, 05:34   #10

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Ben kedilerin cinsinlerinden cok anlamam, ama tecrübelerim, insanlar nasil karakter karakter degisiyorsa, kedilerde öyledir.

Mesela benim kedim siyam, ama cok sessiz, öyle oyun delisi degil hele onu sevmek icin bir yalvarmadigim kaliyor.
Kendini sevdirmez, elimi uzatiyorum sevmek icin egiliyor resmen, üstelik bunu sadece bana yapmiyor tüm ev halkina yapiyor.

Sadece battaniyesini emer ozaman sevdirir kendini oda cok sicaksa 1 dk falan sürüyor yine tenhalara cekiliyor.

Evde bir kedi varmi yokmu bilemiyorum, bazen bu durum beni cok üzüyor, söyle elime alip minciklayamadim, zaten buna izin vermez kizim yapiyor ozamanda zaten, tehdit edici kihliyor.
Hic hoslanmiyor.

Dedim ya cinslerine göre degil karakterlerine göre davraniyorlar.
Kimi kedi simarik olur, insallah ikinci kedimde bu simariklik durumunu yasarim.

Ayrica disi kedi erkeklere, erkek kedi bayanlara daha düskün oluyor, bunuda mutlaka göz önünde bulundurun, hic pisman olmazsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-13, 12:13   #11

Adana
Şabu Çevrimdışı

cins olarak önerebileceğim tekir, siyam, iran kedisi. iran kedilerinin temizliği çok uğraştırıcı çok çabuk hastalanırlar. ama çok hareketli ve sevecen bu üç cins. önermeyeceğim ankara kedisi çünkü şapşikler çok gurur yapıyor oyunlarda falan birde unutmadan 2 aylık en geç 3 aylık kedi al çünkü eğer daha büyük alırsan sana alışması uzun sürer belki de alışmayabilir eski geldiği yerin özlemini çekebilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-13, 12:26   #12

Adana
Şabu Çevrimdışı

birde sakın önceden bir evi olan kedi alma. hani sahipler artık bakmak istemiyoruz falan diyorlar ya alma işte onları neden çünkü onlar oraya alışmıştır evine gelince oranın özlemini çekerler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-13, 22:59   #13

Pıtırsonic Çevrimdışı

Şabu, bilginiz olmadığı konularda insanları yanlış yönlendirmemek adına yorum yapmamanızı tavsiye ederim. köpekler daha duygusal olduğu için bahsettiğiniz durum görülebilir ama ev/sahip değiştirdi diye depresyona giren kedi sayısı çok az. bu durumu yaşayanlar da sabırlı davranılması durumunda normale dönüyorlar. yetişkin kedi de rahatlıkla sahiplenebilirsiniz, can ciğer bile olursunuz o kediyle. bende 1 hafta kalan kediler bana alışıyor, yanımda uyuyorsa kimse bana kedilerin alışamayacağından bahsetmesin. yalan yanlış duyumlarla yapılan yorumlara elimde olmadan sinirleniyorum, çünkü insanları bambaşka şeylere yönlendiriyor ve yuva arayan canların şansını kısıtlıyorsunuz. bu konuda herkesten biraz daha özen bekliyorum.. ek olarak cins olarak önerdiğiniz iran kedisi de hiç hareketli bir kedi değil. hatta en uyuşuk cins bile denilebilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-13, 00:17   #14

imagine üyesinin avatarı

Yurt Dışı
imagine Çevrimdışı

pıtırsonice katılıyorum. iran kedisi en tembel kedilerin başında gelir, lütfedip de yerinden kalkıp oynayacak bir cins değildir. paso uyumayı ya da yatmayı tercih ederler. bakımı da çok zordur, tüylerinden dolayı.

ayrıca yetişkin kediler de gayet güzel sahiplendirilebilirler, örnek olarak forumda bir arkadaşımız yetiştin bir van kedisi sahiplenmiştir ve kedisiyle arası çok iyidir. kendisi burada olsaydı eminimki hemen kendi deneyimlerini paylaşırdı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 16:27   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
ggulsahh Çevrimdışı

ben kedimle 4 gün ayrı kaldım geldiğimde butun gece yuzumu yaladı sacımın arasına girdi boynuma kafasını koydu nasıl seveceğini nasıl yanıma yanaşacağını bilemedi bende bi vetten sahiplenmiştim sanıyorum ki tekir sadece kedinin karakteri bencede gerisi bos
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları