Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 25-03-15, 20:40   #1

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı
Varsayılan Kedi kumu sorunsalım..iyi topaklansın,tozutmasın,güzel koksun,sağlıklı olsun..

Önce pisi pisi ince,topaklanan kullandık.topaklanması fena değildi ama tozutmasından rahatsız olduk.tavsiye üzerine mırmır aldık ama topaklanmasını hiç beğenmedim.iki küreğimize de kalın geldi zor eleniyor.tozutmaması iyi,koku da yapmıyor ama kürekle topakları daha elemeye başlamadan dağılıyor.
Topaklanan kum tavsiyelerine ihtiyacım var patiseverler..tozutmayan,çabuk dağılmayan,kokuyu hapseden,hatta güzel kokan vs.herhalde burda milyon defa yazılmıştır ama gerilere gidemedim
Sanicat düşünüyorum o nası acaba?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-15, 20:41   #2

Beylikdüzü
Varsayılan Cvp: Kedi kumu sorunsalım..iyi topaklansın,tozutmasın,güzel koksun,sağlıklı olsun..

Yoksa mırmıra devam edip kürek mi değiştireyim?ama çabuk dağılıyor yaa.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-15, 20:55   #3
cce

cce üyesinin avatarı

İzmir
cce Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi kumu sorunsalım..iyi topaklansın,tozutmasın,güzel koksun,sağlıklı olsun..

mırmır veya rocat ten daha iyisini bulamadım.ikisinden de memnunum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-15, 22:31   #4

vivelaamour Çevrimdışı

Bize veterinerimiz Ultra Lite verdi, iki adet aldık koku yapmaması, topaklanması falan harika ama tozuttuğunu ben de etrafındaki eşyalardan anladım. Ama bunun dışında kedi kumdan çıktığı an evde kum tanesi kalmıyor. Ultra Lite vetimizde kalmayınca Proline aldık ama aman Allahım o nasıl dağılmak, ev bembeyaz kum oldu! İnternetten hızlımama.com'dan beş adet Ultra Lİte aldık bizde stokladık şimdiye kadar kullandığım en kokusuz ve patilerin arasında kalmayan kum bu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 01:26   #5

Beylikdüzü

Yorumlar için teşekkürler..mighty arkadaşımız sanicatin oxygen powerından çok memnundu ama üretimden kalkmış.hepsi buradada buldum alıp bir de onu deniyim dedim.okuduklarımdan kum memnuniyetinin çok subjektif olduğunu anladım.tamamen kişisel.birinin memnun olmadığından başkası memnun olabiliyor.
Demin günlük kum kabı temizliği yapıyım dedim,birkaç çiş topağını temizleyene kadar dizlerim koptu.topaklar anında dağılıyor.(mırmır bentonit)taneler iri,küreğin eleği geniş olmasına rağmen elemek zor.çiş topakları arada ufalanınca da elekten geçiyor hoop tekrar kuma.sinir oluyorum.böyle minik çiş topları temiz kumun arasına karışınca da kum daha çabuk kirleniyor.falan filan..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 08:29   #6

mighty Çevrimdışı

Kum tercihi ayni mama gibi kisisel begeni & farkliliklar gosterebiliyor.Özellikle kum kedinizin beğenisi harici sizin daha çok önceliklerinizin belirlendigi bir alan.Benim önceliğim toz çünkü koku hassasiyetim var ve o tozdan çok etkileniyorum bu yüzden az tozlu ve fresh bir kum onceligimdir.
Kum temizleme konusunda cok sorun var hep duyuyorum ve bunu surekli tekrarliyorum.Evet kum topaklanmasi onemli ama tas gibi topaklanmasina gerek yok.Kumu temizlerken oncelikle kapali tuvaletse ust kapagi cikartin ve kum kabini cisini nereye yapti ise kediniz tam zittinizi ittirin.Mesela sag tarafta cis var kum kabini tutun sola egin temizler solda kalsin ztn cis olan yer sadece acikta kalir.Sonrasinda delikli değil DELİKSİZ KÜREKLE tüm çişi alin rahatça.Hem zamanda tasarruf hem de temiz uzun sure kullanimli kumunuz olur.Deliksiz kuregi yapi marketlerin bahce bolumunde bulabilirsiniz.5 -10 tl arasinda degisiyor ancak saglam demir oldugu icin size ömür boyu yeter
Yani bentonit kum kullaniyorsak 2 kürek kullanicaz şuan kullandiklarimiz delikli kakalar icin deliksiz çiş için ayrica deliksiz kürekle minik kaka parcalarini da alarak koku olayinin da bir tik onune geciyoruz.Ben 4 kum kabini 6-7 dakikada temizliyorum
Umarim yardimci olabilmisimdir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 12:54   #7

sanon Çevrimdışı

Tozuma miktarı (Kedi ve sizin için zararlı)
Topaklanma performansı
Kokuyu yaymama
Performans/Fiyat
Benim için bentonit kum kriterleri bunlar.

Şu ana kadar VanCat Kokusuz Kalın, Pisipisi İnce, Kitty Çam kokulu İnce, Kitty kokusuz kalın, VanCat Bahar Kokulu Kalın, Vancat Antibakteriyel Süper İnce kumlarını kullandım.

En başarısızları Pisipisi Kalın ve Kitty kokusuz kalındı. İkisi de topaklanma konusunda berbattı. Kitty kokusuz kalın, ayrıca tozuma konusunda korkunçtu. Kedim WC'sine girdikten 10 saniye sonra bütün odada solurken hissedilebilen bentonit zerreleri havalarda uçuşuyordu.

VanCat kokusuz kalın; kalın taneli bir kum için oldukça iyiydi. (genel olarak ince taneli kumlar topaklanma konusunda çok daha iyi olduğu için incelerle kalınlar kendi içlerinde karşılaştırılmalı)

VanCat Bahar kokulu ince: Eh işte bir kum. İnce demelerine rağmen aslında ince ve kalın tanelerin karışımı bir kum. (vancatburada.com adresinde tanelerin çap aralıkları yazıyor) Topaklanma çok tatmin edici değildi.

Kitty Çam kokulu ince topaklanma konusunda çok çok iyiydi. Tozuma, görece kabul edilebilir düzeyde (insan için... Kedi için gene de iyi olmayabilir.) Kokusu baskın. Her kedi kabul etmeyebilir. Benimkinde bir sorun olmadı. (Fiyat/performans açısından vancat antibakteriyel süper ince'den daha başarılı bulsam bunu kullanırdım muhtemelen.)

VanCat antibakteriyel süper ince: Kum bi defa süper ince falan değil; sadece ince. (Kitty çam kokulu ince; bundan daha ince mesela.) Şu anda bunu kullanıyorum. Genel olarak memnunum.

Genel yorumum: Tozuma konusuna önem verilmeli. Mümkünse açık tuvalet kullanılmalı ve kedinin bu tozumadan etkilenmesi minimize edilmeli bence.
Bentonit tozunun solunması hakkında ICSC 0384 - BENTONITE sayfasındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

" Effects of short-term exposure (kısa dönemli maruz kalma)
The substance is mildly irritating to the eyes and skin. (madde gözler ve deri için biraz tahriş edicidir.)

Effects of long-term or repeated exposure (Uzun dönemli veya tekrarlı maruz kalma)
The substance may have effects on the lungs. This may result in fibrosis (see ICSC 0808). (Akciğerlere etki edebilir. Bu da fibrözle sonuçlanabilir. "

Akciğer fibrözüne kadar giden bir yolu var bentonit solumanın...

Sayfada aşağıdaki "notes" bölümünde bentonitin %1 ila %60 oranları arasında kristalin silika içerdiğinden bahsediyor. Bu madde kot taşlama işçilerinde sık görülen silikozis hastalığına (öldüren ve tedavisi olmayan bir hastalık) neden olan madde. Araştırılması gereken bir nokta da budur.

Bu konu en son " 26-03-15 " tarihinde saat 12:59 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 18:07   #8

Beylikdüzü

Mightycim süper fikir için teşekkürler.dediğini birazdan denicem mantıklı geldi.bunun için deliksiz bir kürek edineyim.blogundaki kum yazısından sonra sanicat oksijen powerı merak etmiştim ama üretimden kalkmış demiştin.tesadüfen hepsi burada da görünce akşam 20 kg sipariş verdim.bakalım nasıl.
Sende 2 tane minnoş yok muydu aklıma takıldı 4 kum kutusu deyince.kapalı kutular mı?nerde muhafaza ediyorsun?bizimki kapalı,yarım açılanlardan savic nestor banyoda duruyor.dün akşam dizlerim koptu temizleyene kadar.ki her gün 2 kez temizliyoruz.yöntemim yanlış demekki.sizlerden çok şey öğrenicem hocam yavaş yavaş artık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 18:12   #9

Beylikdüzü

Sevgili Sanon,ayrıntılı yorum için çok teşekkürler..ben bentonitin iyi olduğunu düşünüp tercih etmiştim.benim için öncelik kedimin sağlığı.ve herşeyi uzun vadede düşünüyorum.kristal zararlı dedikleri için hiç bakmadım bile.peki kullandığınız vancat antibak süper ince bentonit değil mi?süper inceyse tozuma olmuyormu?bir de o antibakteriyelse diğerleri değil mi?akciğer rahatsızLığı olabilir deyince tedirgin oldum.ne yapmak lazım o zaman?çam peletleri varmış onlar en doğalı mı?bilemedim.yoksa sahile gidip kumsaldan mı almak lazım?offf kafamda yine deli sorularla error vermeye başladım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 19:15   #10

sanon Çevrimdışı

Her şeyin en sağlıklısı ve olması gerekeni pratikte kolay kolay olamıyor maalesef. Bunu bi kabul etmek lazım (özellikle bu ülkede).

Kristal de kullandım bir kez. Hiç memnun kalmadım. Kedimin de memnun kaldığını sanmıyorum. Sonra bentonite geçtim...

Vancat'i üreten firmadan bir mühendisle uzun bir telefon görüşmesi yaptım... Söyledikleri tatmin etti (ya da eder gibi oldu) diyebilirim. Ayrıca kedi kumu olarak kullandığımız bentonitlerin solunumla ilgili zararlarına kanıt oluşturabilecek sağlam bir bilgi de bulamadım. Veterinerim de bu konuda negatif bir şey söylemedi. Yani bu zararı dişe dokunur düzeyde teyit edememem sonucunda, az tozuyan bentonitleri şu an için kullanmayı kabul ettim. Aleyhinde bilgiler artarsa başka çözüm düşünebilirim her an...

Antibakteriyel sözünün benim için çok bir önemi yok (daha çok satış arttırıcı bir isimlendirme stratejisi olduğunu düşünüyorum). Kediniz dışkısına temas edip tuvaletini terk ettiğinde bakterinin yayılmama şansı yok bence; antibakteriyelliğin hangi noktada işe yaradığını bilemiyorum. Ürünü denememin temel nedeni Vancat'in en ince taneli ürünü olması.
Az tozuyor, hiç fena topaklaşmıyor; fiyat/performans hiç fena değil... (fiyat için kendi siteleri daha avantajlı görünüyor). Yalnız tane kalınlığı biraz daha artar ve topaklaşma performansı düşerse kullanmayı muhtemelen bırakırım.

Bu arada herkese tavsiyem: Aldığınız ürünlerde herhangi bir özellikte kötü bir performans varsa firmayı arayıp şikayetçi olun ve değişim/para iadesi isteyin. Özellikle tozuma konusunda bütün memnuniyetsizlikler firmalara güçlü bir şekilde belirtilmeli.

Bu konu en son " 26-03-15 " tarihinde saat 19:19 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 20:32   #11

vivelaamour Çevrimdışı

sanon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Her şeyin en sağlıklısı ve olması gerekeni pratikte kolay kolay olamıyor maalesef. Bunu bi kabul etmek lazım (özellikle bu ülkede).

Kristal de kullandım bir kez. Hiç memnun kalmadım. Kedimin de memnun kaldığını sanmıyorum. Sonra bentonite geçtim...

Vancat'i üreten firmadan bir mühendisle uzun bir telefon görüşmesi yaptım... Söyledikleri tatmin etti (ya da eder gibi oldu) diyebilirim. Ayrıca kedi kumu olarak kullandığımız bentonitlerin solunumla ilgili zararlarına kanıt oluşturabilecek sağlam bir bilgi de bulamadım. Veterinerim de bu konuda negatif bir şey söylemedi. Yani bu zararı dişe dokunur düzeyde teyit edememem sonucunda, az tozuyan bentonitleri şu an için kullanmayı kabul ettim. Aleyhinde bilgiler artarsa başka çözüm düşünebilirim her an...

Antibakteriyel sözünün benim için çok bir önemi yok (daha çok satış arttırıcı bir isimlendirme stratejisi olduğunu düşünüyorum). Kediniz dışkısına temas edip tuvaletini terk ettiğinde bakterinin yayılmama şansı yok bence; antibakteriyelliğin hangi noktada işe yaradığını bilemiyorum. Ürünü denememin temel nedeni Vancat'in en ince taneli ürünü olması.
Az tozuyor, hiç fena topaklaşmıyor; fiyat/performans hiç fena değil... (fiyat için kendi siteleri daha avantajlı görünüyor). Yalnız tane kalınlığı biraz daha artar ve topaklaşma performansı düşerse kullanmayı muhtemelen bırakırım.

Bu arada herkese tavsiyem: Aldığınız ürünlerde herhangi bir özellikte kötü bir performans varsa firmayı arayıp şikayetçi olun ve değişim/para iadesi isteyin. Özellikle tozuma konusunda bütün memnuniyetsizlikler firmalara güçlü bir şekilde belirtilmeli.

Ultra Lite ürünü kullandınız mı ? Ben çok memnunum ama sizin mesajlarınızda ürünü göremedim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-15, 00:11   #12

mighty Çevrimdışı

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mightycim süper fikir için teşekkürler.dediğini birazdan denicem mantıklı geldi.bunun için deliksiz bir kürek edineyim.blogundaki kum yazısından sonra sanicat oksijen powerı merak etmiştim ama üretimden kalkmış demiştin.tesadüfen hepsi burada da görünce akşam 20 kg sipariş verdim.bakalım nasıl.
Sende 2 tane minnoş yok muydu aklıma takıldı 4 kum kutusu deyince.kapalı kutular mı?nerde muhafaza ediyorsun?bizimki kapalı,yarım açılanlardan savic nestor banyoda duruyor.dün akşam dizlerim koptu temizleyene kadar.ki her gün 2 kez temizliyoruz.yöntemim yanlış demekki.sizlerden çok şey öğrenicem hocam yavaş yavaş artık
rica ederim hatta hızımı alamayıp bir de video cektım sanıcatın güllü incesi ile fakat youtube ta sorun var bır turlu yukleyemedım

oxygen power dıye gorup aldıklarında gelen yenı versıyonu olan kısıler duydum yani active ısımlı kum ....umarım oxygen power gelır
evet 2 kedım var ancak ben zaten kedım tekken de 2 kum kabı kullanıyordum
3 adet açık 1 adet kapalı kum kabı kullanıyoruz
kum kabımız 64 cm lık jumbolardan ön giriş cıkısı acık bırakıp önune paspas atıyorum onu da almazdım ama kucuk cok kazıp dagıtıyor
2 kedım hala alısamadı bu yuzden aynı evde farklı yerlerde yasıyor gıbıler ön balkonda 1 açık kum kabı salonda kapalı kum kabı duruyor

arka tarafta yanı buyugun takıldıgı yerlerde 2 kum kabı arka balkonda yan yana duruyor ancak hala ön taraf balkondakini ve toffee nin kabını da kullanmayı ihmal etmıyor evin agası arkadaş

avantajımız balkonlarımız kapalı ve müsait
yoksa tabi böyle rahat koyamazdım
ileriye dogru onlara göre daha güzel düzen oluşturmayı ıstıyorum tabi
vıdeoyu atabılırsem ayrı konu baslıgı acıp kolay temızledıgımı gorebılırsınız
bız de hep beraber ogrenıyoruz merak etmeyın gerıden gelınen bır durum yok ))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-15, 00:51   #13
cce

cce üyesinin avatarı

İzmir
cce Çevrimdışı

kum kaplarına ne kadar kum koyuyorsunuz.

ben azda koysam çokta koysam kapalı kap kullanıldıktan sonra odanın her yeri kum doluyor.merlin kaba girdikten sonra dakikalarca kumu kazıyor, işi bitip çıktıktan sonrada üzerindeki kumlar gezdiği heryere dağılıyor.bunu nasıl engelleyebilirim.

yapışmayan , dışarı dağılmayan kum var mı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-15, 00:54   #14

mighty Çevrimdışı

Bentonit Kedi Kumu Kolay Temizleme

önüne paspas atmanız lazım mesela en basıt paspas bıle baya iş görüyor eger kapalı ıse kum kabınız bır de ben giris cıkıs kapısını takmıyorum oyle daha cok dagıtıyor cunku
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-15, 01:52   #15
cce

cce üyesinin avatarı

İzmir
cce Çevrimdışı

giriş kapısı açık, paspas malesef işe yaramıyor.tüylerimiz gayet uzun ve çok hareketliyiz.üzerimize yapışanlar heryere dağılıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları