Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 23-08-14, 23:10   #1

Pirelli üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Pirelli Çevrimdışı
Unhappy Kedi kısırlaştırmak.

merhabalar aklımdaki soruları ve düşünceleri sizlerle paylaşmak istiyorum. beni doğru bir şekilde yönlendirmenize ihtiyacım var.

öncelikle kedim henüz 2-2.5 aylık. kedilerin en az 6 aylıktan itibaren kızgınlığı başlıyormuş. en iyi ihtimal bu mart ayı olsa ben şehir dışında okuyor olacağım.. yani annemle kardeşim arkamdan bir sürü laf edecek.
şimdi diyeceksiniz madem okuyorsun ne diye evine kedi soktun. çok basit annesi yoktu acıdım eve aldım. tabi sevdi bizimkilerde ben yokken onlar bakacak neyse konuya döneyim.

-dişi kedilerin kısırlaştırılmasının erkek kedilere göre daha zor bir işlem olduğunu öğrendim. ameliyat sonrası acı çektiğini ve forumdaki bir üyenin pişman olduğunu gördüm;
-dişi kediyi kısırlaştırmak istemezsem sokağa salmam gerektiğini bu seferde diğer kedilerden mikrop kapabileceğini öğrendim. gene forumdan bir kişinin sokağa salarak 2 kedisini kaybettiğini gördüm;
-ameliyat yaptırmazsam passiflora vs ilaçlarla kedimi yatıştırabileceğimi ancak bu seferde kanser riski olduğunu öğrendim.

kedinin hasta olma durumu olduğundan kısırlaştırmanın günah olup olmadığını da araştırdım. bu konuda da belli belirsiz bilgilerle karşılaştım.

tabi ki araştırmalarım eksik vs olabilir sizlerde ekleyebilirsiniz yukarıdaki şıklara ek olarak.

kafamı kurcalayan düşünceler ise şunlar..

1- dişiyi sokağa salıp geri aldığımı varsayalım. 1 dişi kedim var ve sokaktan geri aldığımda elimde ortalama 6 kedim olacak (sağ kalırsa). 6 kedinin 3'ü dişi olsa bir sonraki seneye 3*5+3 kedim olur ve bu rakam her sene katlanarak artar. yani bir noktada dayanamayıp kısırlaştırmak istesem bile toplamda astronomik bir veteriner ücreti oluyor .
ameliyat yaptırmadığımı varsayalım yukarıdaki hesabın sadece maddi hesabı yok. apartman dairesinde kiracıyız sonuçta.. ne bahçe katı ne geniş ev ne de pozitif komşular...

2- kedime damat bulsam yavruları dağıtamayacak kadar yufka yürekliyim. annelerinden nasıl ayırayım ben onları..

3- kedimi gözü için veterinere götürdüğümde yapılan iğneler onun canını çok yakmıştı. o durumda bile zor duruyordum üzüntüden. kendi ellerimle kediyi nasıl veterinere ameliyat olsun diye götürecem? onu nasıl kendi irademle kesilsin diye oraya bırakacam. o miyavlarken ben nasıl duracam?
daha kendi dişimi çektirmek konusunda bile tedirgin iken o kediciği asıl biçtircem orada?

4- hadi kedicik ameliyat oldu. bir ömür anne olamayacak. belki yavruları olsun istiyordu bunun kararını sırf besliyorum diye benim verme hakkım mı var?

5- işin dini boyutu konusunda kafamda soru işaretleri hala mevcut.

6- kısırlaştırma konusunda bi işaret isterken kedim daha önce hiç görmediğim akrabama ait olan çizgifilmden erkek ve dişi kedili kalpli bir nevresim dibinde oynamaya ve yatmaya başladı..

bunları düşündükçe sıkıntıya giriyorum. kediye karşı asla zalim olamadım. onu kuru mamaya dahi alıştıramadım.. dayanamayıp sürekli et türevi şeyler veriyorum. hatta su kabına bile alışmadı kedim. banyoya gelip miyavlıyor avcumdan su veriyorum susadığında.

kediciği çok sevsemde onun bana ilk zamanlar nasıl muhtaç olduğunu bilsemde keşke hiç bulmasaydım kediciği diyorum. hatta çoğu zaman kedinin "nereden düştüm bu insanların eline" dediğini düşünüyorum. hayvanın başına gelmeyen kalmadı. az önce damla damlattık kediye ve ayaklarını yıkadık kaç defa ensesini kaşıdı diye. önceden de veterinerde derece soktular zavallıya. göz damlası, şurup, iğne derken neler neler geçirdi.. kaç defa araca bindirdik sersemledi. birde tutup "sırf besliyorum diye" onu kestirecem mi?

sanırım kardeşim haklı biz hayvan besleyemeyiz.

Bu konu en son " 23-08-14 " tarihinde saat 23:17 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-14, 23:19   #2

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8
Varsayılan Cvp: Kedi kısırlaştırmak.

yazdıklarınızdan kısırlaştırmanın dini boyutuna takıldım.kısırlaştırmak günahmıymış.
bence yanlış düşünüyorsunuz,yaptığınız herşey onun daha iyi ve kaliteli yaşaması için.insanlarda hasta olunca tedavi oluyor,aşı oluyor.gerktiğinde ameliyat oluyor.
sokakta,gözü kör,ayağı sakat belki felç,sürünerek ,bir lokma yemek için lokantaların önlerinde gidip gelenin tekmesini yiyerek,rahat bir uyku uyuyamadan ,çoluğun çocuğun elinde kolu bacağı ayrılarak yaşaması daha mı iyi.ne güzel ona sahip çıkmışsınız,kendinizi mutlu hissetmeniz lazım.siz bir kahramansınız bir canlıyı dışarıdaki canavarlardan kurtardınız bu kadar ince düşünmeyin,tamam düşünün ama biraz mantıklı düşündüğünüzde her sene en iyi ihtimalle 3 kediniz olacak.bu kadar kediye bakabilir misiniz?bakamazsınız.işini iyi yapan bir hekime teslim edersiniz kedinizi,sonuçta kediyi uyuşturup kısırlaştıracaklar.onu öyle kesip biçip elinize vermeyecekler.herşey onun iyiliği için,böyle düşünün.bende eylülde dişi kedimi kısırlaştırıcam aynı endişeler bende de var ,yalnız değilsiniz.

Bu konu en son " 23-08-14 " tarihinde saat 23:54 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-14, 23:44   #3

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Kısırlaştırın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-14, 00:29   #4

Pirelli üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Pirelli Çevrimdışı

@gülhanım
iyiliği için yapılıyorsa değil diyenler olmuş. aklıma takıldığından araştırmıştım bu konuda tepki görmek istemiyorum.
ya sonuçta bu bir hayvan. dili mi var derdini desin. düşünüp duruyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-14, 00:33   #5

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

onlar kedilerine ömür biçip,kediler sokakta özgür yaşamalı,özel hayatına karışılmamalı diyen süpersonik zeki arkadaşlar.kedilerle insanların doğası farklıdır.eğer öyle olmasa anne kedi kendi çocuğuyla neden çiftleşsin,enseste girer bu durum diye reddebilir değil mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-14, 13:03   #6

seenaozturk üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
seenaozturk Çevrimdışı

Ben daha geçtiğimiz pazartesi dişi kedimi kısırlaştırdım. Haftalarca kısırlaştırıp kısırlaştırmamak arasında gidip geldim. Herk bakımdan en ince ayrıntısına kadar araştırdım. Kedim 1 hafta aralıklarla 3 kere kızgınlığa girdi ve inanın bana o miyavlamalarını duydukça ona işkence ediyormuşum gibi düşünüp ağladığımı bile biliyorum. İğne yaptırdığınız için çok üzüldüğünüzü söylemişsiniz, o miyavlamalarını duyunca ağlayabileceğiniz konusunda garanti verebilirim size. Biz kadınlar biraz daha duygusal oluyoruz bu konuda. Bir sürü veteriner baktım aradım ama en sonunda bi tanesinde karar kıldım. Pazartesi kedimi veterinere bıraktım 2 gibi. 4 gibi de ameliyata girdi kızım. 2 saatte 10 kere aradım belki nasıl iyi mi diye. Ameliyattan çıkınca veterinerimiz her şeyin yolunda olduğunu kedimin hala baygın olduğunu söyledi. 1 gece veterinerde bıraktım ve inanın bana bütün gece gözüme uyku girmedi. Ben kedimi sokaktan aldım ve yaklaşık 2 aydır benimle. Ertesi gün uyanır uyanmaz kızımı görmeye gittim 1 gece daha veterinerde kalacaktı ama kızım çoktan ayaklanmış geleceğimi biliyormuş gibi beni bekliyordu. Kıyamadım kaptığım gibi eve getirdim. Elbette zorlukları oluyor. Dişi kediler baya ameliyat geçiriyorlar yani ama iyi bir veterinerle işiniz çok kolay oluyormuş bunu anladım. Daha 6 gün oldu. Çarşamba günü iç dikişleri aldırmaya gidecektik ama kızım kendisine zarar vermeden çıkartmış dikişlerini. Eve geldikten sonra 2 gün halsizdi anestezi etkisi sanırım ama 3. gün bırakın kendisi uyumayı bizi bile uyutmadı oyun oynamaktan Bir de ya anne olmak isterse diye sormuşsunuz. Hayvanlar düşünemez sadece his ve dürtüleriyle yaşarlar. Yani bir kedi yılda 3-4 kez yavrulayabilir. Böyle bir şey onun için de fazlasıyla zor bir durum olmalı.

Benim size önerim çok fazla düşünmeden kararınızı vermeniz. Dini boyutunu bilemiyorum günah mı değil mi diye. Ben de araştırmıştım ama her yerde farklı bir şey yazıyor. O miyavlamalarını duyduktan sonra ona eziyet etmenin daha günah olacağı düşüncesindeyim. Çiftleşemeyip sürekli ağlarcasına miyavlayacak ve bunu yılda 7 8 kere yaşayacak. Yine de karar sizin ama ben yine de kısırlaştırmanızı öneriyorum. İyi bir veterinerle bu iş hallolacaktır

Bu konu en son " 24-08-14 " tarihinde saat 15:35 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-14, 15:06   #7

Basit üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Basit Çevrimdışı

Kısırlaştırın.Ayrıca ev hayvanlarının kısırlaştırılması günah değildir.Diyanetin sitesinden bakabilirsiniz ben baktım arkadaşım günah olduğunu iddaa ettiği için.Son olarak 1 haftaya eski haline dönüyor zaten ondan sonra 10-15 sene mutlu bir hayat
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-14, 17:41   #8

Pirelli üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Pirelli Çevrimdışı

@seenaozturk

yorumunuz için gerçekten çok teşekkürler. ben ki hayatım boyunca sadece (o da çocukken) su kaplumbağası ve balık beslemiş insan.. onlar ölünce bile günlerce ağladım. bu tarz bir ameliyattan nasıl korkuyorum bilseniz. ya ölürse ya mikrop kaparsa falan..

ayrıca yukarıda belirttiğim gibi hiç kedi köpek vs 4 ayaklı hayvan beslemişliğim yok. ne nasıl olur sıralaması oluru nedir bunları da ayrıntılı olarak yazar mısınız?
örneğin önce miyavlar sonra şunu yaparsın sonra bunu. önceden habercisi olan davranışları vardır gibi..

Pıtırsonic ile veteriner konusunu görüşmüştük. bana devlete bağlı yerlerin defalarca bu işemi yaptığından daha tecrübeli olduğunu söylemişti. ancak devlete de güven olmuyor işte.. insanların bile bitarafını yapacakken kolunu bacağını kesip yolluyorlar..
götürdüğünüz veterineri araştırıp bulduğunuzu demişsiniz. sakıncası yoksa yerin adını ve adresini paylaşabilirmisiniz benimle şimdiden araştırıp kafada kesinleştireyim.
minicik miyavlamasıyla bana her işi yaptırıyor bu kedicik öyle yaparsa mahveder bizi
ilk kızgınlıktan sonra hemen götürmek mi gerekiyor? o gece ilaçla sakinleştirsek olur mu peki?
tabi ameliyat için randevuda almak gerekiyodur.. durmadan miyavlıyolar mı hep?

çok cahil hissettim

@Basit

teşekkürler bilgi için.
1 haftada toparlıyor mu gerçekten? peki dikişi kanarsa falan napacağız ?
gözü rahatsızlandığında minicik yavruma kafa hunisi takmıştı veteriner. acı acı miyavlıyordu onu bile çıkarmış biriyim sonuçta yemek yiyemeyip kum kazamadığından
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-14, 19:26   #9

seenaozturk Çevrimdışı

Kedinizin kızgınlığa girdiğini anlamamanız mümkün değil açıkcası İlk birkaç gün deli gibi kendini sevdirmek istiyordu benim kızım zaman geçtikçe miyavlamaları başladı. Öyle miyavlıyor ki sanki canını alıyorsunuz hayvanın. Ağlıyor resmen. Ben 1yaşına kadar beklemek istiyordum kısırlaştırma operasyonu için ama 1 hafta arayla 3 kere kızgınlığa girince artık dayanamadım. Zaten kızımı 8aylıkken sokaktan sahiplendim yavrulamış, yavruları da ölmüştü. Kaptım geldim eve Benim gittiğim veteriner kısırlaştırmak için kıgınlıktan çıkmasını bekleyelim ne olur ne olmaz dedi. Kızgınlığında passiflora veriyordum 1cc kadar ama pek etki ettiğini söyleyemem. Atarax vermiştim 1kere de ama kedilere zararlı olabilirmiş ama kızgınlıktan çıkartmıştı kedimi, kısa süreli de olsa. Son kızgınlığından sonra kısırlaştırdık prensesi
İstanbul/Anadolu Yakasında oturuyorum. Beykoz biliyorsunuzdur belki. Veterinerimi seve seve önerebilirim. Anadolu Hisarı Amazon Veteriner Kliniği isterseniz internette iletişim adresi de var. Eğer yakınsanız dediğim gibi seve seve önerebilirim. Bir de bi arkadaşım erkek kedisini Kadıköyde Selimiye Tarım Meslek lisesinde kısırlaştırmıştı bir sorunla karşılaşmadılar 100-120 gibi bir fiyat istiyorlar yanlış hatırlamıyorsam. Avrupa yakasında da fatih hayvan hastanesinin çok ilgili olduğunu söylemişti ama dediğim gibi hiç gitmedim ve bilmiyorum
Sorularınız olursa mesaj gönderin, seve seve yardımcı olmaya çalışırım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-14, 21:55   #10

Pirelli üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Pirelli Çevrimdışı

@seenaozturk
çok teşekkürler. zamanı geldiğinde ihtiyacım olan bilgiler ^_^
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-14, 23:22   #11

Basit üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Basit Çevrimdışı

Pirelli;evet ortalama 1 haftada eski haline dönecektir.Benim kedim erkekti öğlen 1 de operasyon için bıraktım akşama eski haline dönmüştü.Ayrıca operasyonu 20 dk sürdü ve hemen eve getirdim
Dediğim gibi akşama ayılmış yemeğini yemiş hatta oyunlar oynuyordu çok mutluydu.
1 hafta sonra ise yara iyileşti büyük ölçüde.Bugün 20 gün oldu ve sadece o bölgede tüyler eksik biraz )
Ama dişilerde daha zor oluyor dikişleri var.Dikişlerini yırtmaması için yakalık takılması çok önemli.Hatta başka bir arkadaşım kedisine body'sinin kolunu kesip kıyafet yapmıştı ısırıp dikişleri yırtıyor diye.Ama bence gerek yok yakalık olduğunda yırtamaz.Zaten 1 hafta 10 gün içinde dikişler alınır bir aksilik olmazsa
Bence güvendiğiniz bir veterinerde hiçbir problem olmaz.Anestezi fazla verilirse tehlikeli ama işinin ehli bir veteriner bu konuda oldukça bilinçli oluyor.Benimki kan testi falan yaptırmadı kilo ve geçmişini de bildiği için uygun olan anesteziyi verdi.Hatta biraz az olmuş olmalı ki 2 saate ayılır dediği kedi 50 dk sonra ayıldı )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-14, 12:06   #12

Pirelli üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Pirelli Çevrimdışı

1 hafta yakalıkmı
kafayı yer benim kedi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-14, 12:43   #13

seenaozturk Çevrimdışı

Benim veterinerim bana yakalık vermedi. Sonra dış dikişlerini sökmeye çalışınca gittim aldım veterierden ama çekiştirmedikçe takmana gerek yok dedi. Tedirgin olduğum için o gün taktim ama hayvanlar depresyona giriyor yakalıkla. Bütün gün yattı kedim. Yakalığı çıkarttığımda ise hemen eski haline döndü. 2 3 gün sonra iç dikişlerini de kendisi -çekiştirmeden- yalayarak gevşetip çıkartmış. Veterineri aradığımda bir sorun olmayacağını söyledi. Şimdi de yaraları kapanmak üzere. Yani ben zor durumda kalmadıkça yakalık kullanmayı tavsiye etmiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-14, 16:38   #14

Basit üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Basit Çevrimdışı

Dişi kedilerde takılmalı bence.Bazı kediler dikişlerini yırtıyor iltihap kapıyor falan çok daha zor yani..Ya takip edip uğraştığında dikkatini dağıtmalısınız ya da mecbur takacaksınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-14, 18:11   #15

Pirelli üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Pirelli Çevrimdışı

konu dışı ama yeni konu açmak istemedim. buradan sizlere sormak istiyorum :/

kedim bi ara uyuklarken elimi emmişti. herhalde rüyasında annesini gördü falan diyodum. ancak bu sabah kedim deli gibi hemde bilinci yerinde olarak elimi emdi. çekmeye çalıştıkça dahada yapıştı. bende dayanamadım bitmesini bekledim canım sıkıla sıkıla.
kediyi ilk bulduğumuzdaki süreçte kedi süt içmiyordu sevmiyordu. bizde epeydir süt vermiyorduk ona. sabah öyle yapınca ısıttım verdim biraz süt içti.
ama az önce annemin elini emmeye başladı. daha önce de denedim biberondan içmiyor. koklayıp dönüyor gidiyor. biberondan avcuma süt döke döke buradan içebileceğini göstermeye çalıştım ama olmadı.
ne yapmalıyım. elimi anne özleminde olduğundan mı emiyor yoksa benden bişey mi istiyor? veya bu girdiği herhangi bir dönem/zamanın habercisi mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları