Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 30-09-13, 13:22   #1

Kedi Babası Çevrimdışı
Varsayılan Kedi düellosu Acil

Merhaba, daha önce bir üyeliğim vardı ama uzun süre login olmayınca silinmiş sanırım. O yüzden apar topar bir hesap açıp buraya danışmaya karar verdiğim bir konu var çünkü gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum. Sorunum şu:

11 aylık erkek bengal kırması tekirimiz var. Bir önceki evimiz 4. kattaydı, haliyle hiç dışarıya çıkmamıştı ancak yeni taşındığımız ev giriş katı ve kedimiz ara sıra apartmanın bahçesine çıkmaya alıştı. Ne zaman dışarı çıksa eve mutlu dönüyordu ve biz de bir süredir günde birkaç saat dışarı çıkmasına izin veriyoruz çünkü çıkarmadığımız zaman resmen evi bize dar ediyor, bağırıyor, pencerelerden perdelerden inmiyor vs. Dışarıdan mutlu dönüyor dedim ama maalesef her zaman değil.

Bizim apartmanın bahçesinde yaşayan bir erkek tekir var boyut olarak bizimkiyle neredeyse aynı ve aşırı saldırgan bir kedi. Sürekli diğer kedilere saldırırken görüyoruz. Ne zaman Ziya ile karşı karşıya gelseler bizimkiyle de kavgaya tutuşuyorlar, hatta ilk zamanlar bu kedi eve girip Ziya'yı dövüyor, bir de oturup mamasını yiyordu. Zamanla biri diğerine üstünlüğünü kabul ettirecektir ve kavga etmeyi bırakacaklardır diye bekledik. Ancak son zamanlarda fark ettim ki Ziya'nın vücudunun muhtelif yerlerinde küçük küçük tırnak yaraları var, kulak civarındaki tüyleri neredeyse tamamen dökülmüş durumda. Beni bu yazıyı yazmaya iten son olay ise artık beni radikal önlemler almaya itecek kadar vahim. Az önce bütün tüyleri kalkmış şekilde koşarak balkondan eve girdi ve diğer kedi de balkona kadar onun kovalamıştı beni görünce döndü. Son durum şu: Yaklaştığım an kaçtığı için tam göremedim ama gördüğüm kadarıyla Ziya'nın kafasının üst bölümünde 25 kuruş büyüklüğünde bir alan tamamen kelleşmiş, yanaklarından birinde muhtemelen kanama var, ıslak ve tüyleri yapışıktı. Yanına yaklaştığım an saldırgan saldırgan miyavlamaya başlıyor. Ha unutmadan geçen ay yine eve geldiğinde sol gözünü açamıyordu krem, damla filan kullanarak açtık ama gözünün üst tabakasının bir kısmı sıyrılmıştı resmen ve hala düzelmedi.

Ne yapmam gerekiyor, Allah aşkına yardım edin. Kedim yara bere içinde kaldı 2 ayda. Hiç dışarı çıkarmayayım mı? Ya da şu saldırgan kedi ile ilgili yardım alabileceğim bir hakkım var mı? Belediyeden filan?

Şimdiden teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 14:00   #2

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Kedi düellosu Acil

belediyeye şikayette bulunun,onlar hayvanı alabilirler(saldırgan olanı)siz ziya ya bakıyorsunuz ediyorsunuz...yani siz onun sahibisiniz ondan siz sorumlusunuz,sokaktakilerden de devlet sorumlu olsun bir zahmet,sokağada bir süre salmayın .birkere şunu ayıralım ev kedisimi? sokak kedisimi? ev kedisi ise evde . sokak kedisi ise sokakta..ha ben dışarı salıyorum özgür kalsın diyorsanız...bunların başına gelmesi normaldir,sizinkinin başına hemcinsinden gelmiş,ya insan elinden olan zulüm daha vahim,arabası çarpar , taş atanı olur,tekmeleyeni olur.Neyse geçmiş olsun kendinize ve kedinize iyi bakın ve mümkünse sokağa bırakmayın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 14:04   #3

Kedi Babası Çevrimdışı

Sanırım dışarı çıkmasına hiç izin vermemeliymişiz. Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 14:15   #4

Kedi Babası Çevrimdışı

Belediyenin veteriner işleri ile görüştüm, o kediyi orda besleyen biri vardır, kedi beslenmediği yerde durmaz. O kişiyle iletişim kurun diyorlar. Ya eve giriyor hayvan, bize tıslıyor, hayvanlarımıza zarar veriyor diyorum, sadece kısırlaştırma yapıyoruz yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar ısrarla.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 15:02   #5

TUZLA-İSTANBUL

Kedi Babası tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Belediyenin veteriner işleri ile görüştüm, o kediyi orda besleyen biri vardır, kedi beslenmediği yerde durmaz. O kişiyle iletişim kurun diyorlar. Ya eve giriyor hayvan, bize tıslıyor, hayvanlarımıza zarar veriyor diyorum, sadece kısırlaştırma yapıyoruz yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar ısrarla.
İşte vurdumduymazlık...İngiltere ve Almanyada olsaydı çoktan karantinaya gittiydi o... vaziyete bak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 16:13   #6

TUZLA-İSTANBUL

birde ayrı bir yöntem o saldırganın üstüne su sıkın,birkaç kez gidermi acaba?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 17:09   #7

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Her iki kedi de erkek dışarıda yaşayan kedi sizin kedinizin çıktığı yeri sahiplenmiş kendi bölgesi ilan etmiş. Bundan dolayı sizin kediyi istemiyor. Önümüz kış sizin yapacağınız şu an için en güvenli şey camları kapalı tutmak ve kedinizi dışarıya bırakmamak. Diğer kedi sokak kedisi hastalık taşıma ihtimali var bir temasta kedinize hastalık bulaştırabilir.4 katta dışarıya çıkmadan yaşamaya nasıl alıştıysa yine alıştırın çıkmasın .O kediden kaçarken araba altında da kalabilir. Camlarınıza sineklik yaptırın içerideki dışarıya çıkmasın dışarıdaki içeriye girmesin. Sokakta yaşayan kediye bir şey yapmayın o çevreye alışmış bırakın yaşasın zamanla oradan uzaklaşır kolay kolay aynı yerlerde sabit kalmazlar. Bu zaman içerisin de ise sizin kediyi çıkarmayın. Aslında normalde de çıkarmayın eve alışmış bir kedi dışarıda kendisini koruyamaz araba altında kalır, köpek saldırır, insanlardan zarar görür ve yaşadığınız gibi başka kedilerden dayak yer en iyisi evde yaşasın bu onun güvenliği için en iyi olanı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 17:38   #8

Mırni Çevrimdışı

Kedılerınde karakterlerı vardı bazıları sevecen bazıları kavgacıdır ki bu erkek bır kedı bellıkı orayı kendı mekanı olarak bellemış bunuda dığer erkeklere dıkte etmek ıstıyor kendı yontemlerıyle...

sızın kedınız ev kedısı onla baş etmesı mumkun degıl dayakta yer ondan bazı hastalıkta kapabılır...
çıkarmayın dışarı bu kadar basıt olay.....

şikayet edersınız oraya buraya kedıye ıstemedığımız şeyler yaparlar burası Türkiye çunku...
yurt dışında olsak eyvallahda burda kedıye köpeğe verılen kıymetı çok ıyı bılıyoruz yanı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 19:57   #9

Kedi Babası Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Her iki kedi de erkek dışarıda yaşayan kedi sizin kedinizin çıktığı yeri sahiplenmiş kendi bölgesi ilan etmiş. Bundan dolayı sizin kediyi istemiyor. Önümüz kış sizin yapacağınız şu an için en güvenli şey camları kapalı tutmak ve kedinizi dışarıya bırakmamak. Diğer kedi sokak kedisi hastalık taşıma ihtimali var bir temasta kedinize hastalık bulaştırabilir.4 katta dışarıya çıkmadan yaşamaya nasıl alıştıysa yine alıştırın çıkmasın .O kediden kaçarken araba altında da kalabilir. Camlarınıza sineklik yaptırın içerideki dışarıya çıkmasın dışarıdaki içeriye girmesin. Sokakta yaşayan kediye bir şey yapmayın o çevreye alışmış bırakın yaşasın zamanla oradan uzaklaşır kolay kolay aynı yerlerde sabit kalmazlar. Bu zaman içerisin de ise sizin kediyi çıkarmayın. Aslında normalde de çıkarmayın eve alışmış bir kedi dışarıda kendisini koruyamaz araba altında kalır, köpek saldırır, insanlardan zarar görür ve yaşadığınız gibi başka kedilerden dayak yer en iyisi evde yaşasın bu onun güvenliği için en iyi olanı
Çok haklısınız, ilk taşınırken o kedi bizim balkonda yatıyordu zaten, bölge savaşı var kesinlikle. Bundan sonra asla dışarı çıkarmıcam ne olursa olsun. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 19:59   #10

Kedi Babası Çevrimdışı

FATİH VOLKAN YENİTÜRK tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
birde ayrı bir yöntem o saldırganın üstüne su sıkın,birkaç kez gidermi acaba?
hocam su da sıktık, terlik de fırlattık. hatta evimize girdiğinde eşim korkudan üzerine kitap fırlatmış ben yokken bir kez. işe yaramadı. bundan sonra dışarı asla çıkarmıcam, çok pişman oldum. teşekkür ederim ilginiz için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 20:14   #11

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Kedi Babası tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hocam su da sıktık, terlik de fırlattık. hatta evimize girdiğinde eşim korkudan üzerine kitap fırlatmış ben yokken bir kez. işe yaramadı. bundan sonra dışarı asla çıkarmıcam, çok pişman oldum. teşekkür ederim ilginiz için.

Su sıkmayın terlikte atmayın onun tek şansızlığı sokakta yaşıyor olması ve sokak şartlarından dolayı kendilerini korumak için daha kavgacı olabiliyorlar. Hatta ona da bakın bahçenize camınızın önünden biraz uzağa mama su koyun onunda karnı doysun sizinle de barışır tavırları size karşı da yumuşar . O da bir can bunu unutmayın..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 22:08   #12

Mırni Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Su sıkmayın terlikte atmayın onun tek şansızlığı sokakta yaşıyor olması ve sokak şartlarından dolayı kendilerini korumak için daha kavgacı olabiliyorlar. Hatta ona da bakın bahçenize camınızın önünden biraz uzağa mama su koyun onunda karnı doysun sizinle de barışır tavırları size karşı da yumuşar . O da bir can bunu unutmayın..
Aynen boyle bızımde sahılde bu tarz saldırgan bır erkek kedı vardı...onu besleyerek konuşarak bır nebze olsun sakınleştırdım artık bana tıslamıyor bıraz daha guven duyunca sevdırecekte muhtemelen..

Hülya hanımın dedığı gıbı sokakta yasam çok zor onlar ıçın bu suretle fazlasıyla korumacı olabılıyorlar sevgıyle yaklaşmak en doğrusu...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-13, 09:55   #13

TUZLA-İSTANBUL

özür diliyorum . tamam su sıkmayın sözümü geri aldım...terlik,sert şeyler sakın ha,bu kiloyla satılan mamalar var..ondan bir kilo alın o hırçın tüy yumağının ,önüne koyun belki aranız düzelirHÜLYA VE MIRNİ ..arkadaşlar samimiyetle özür diliyorum..arkadaşımız çok yakınınca...off insan paradoxlara düşebiliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-13, 13:37   #14

ÇETİNERTÜRK AJANS
deepness Çevrimdışı

Aynı şekilde benimde tekir kedim var ve ilk zamanlarda dışarıya bi anda çıkınca her gün yara içinde eve geliyordu. Kızdığım zaman bana da küsüyor ve yemeğini yemesiyle dışarı çıkması bir oluyordu. Söz dinlemez oluyor ve kavga esnasında ayırmaya gittiğimde bile diğer kedi kaçarken benim kedim bana saldırıyordu.
Sanırım bunun önüne geçilmesi çok güç olduğu gibi tekir kedilerin özelliklerinden olsa gerek belirli bir dönem bu şekilde oluyorlar sonra kendiliğinden duruluyorlar. Ama o dönemler bizim içinde çok zor bir dönem oluyor. Umarım bir an önce atlatırsınız. Allah kolaylık versin..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-13, 14:02   #15

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Bence hiçbirinin suçu yok. Yani kediniz ev kedisi, dışarıya alışmadığı halde çıkmaya devam ederse, sorun bu olur. Sokağın sahibi olan, o bölgeyi işaretlemiş olan erkek kedi tabi ki orayı sahiplenir. Sokakta hayatta anca böyle kalıyorlar.
Ayrıca dışarıdaki psikopat insanları, vızır vızır arabaları, onu döven kedileri geçtim, sokakta gördüğünüz bir köpek onu dışarıya doğru kovalayabilir, boğazlayabilir. Ayrıca sokaklar mikrop yuvası, kedinizin tüylerine yapışır parazitler, sonra da olan olur, kediniz hastalanır.
Dışarıdaki kediyi aldırmayın başka yere, yaşayabileceği tek alan orası. Ben bundan yakınır dururdum, yani onların güzelim yeşil bahçelerini, ormanlarını, düzlüklerini alıp beton döküyor, o beton yığınında yaşamaya mecbur bıraktığımız gibi bir de orada huzur vermiyoruz. Sizi yargılamıyorum ve bunu kasten yapmadığınızı da biliyorum, empati kurmanızı tavsiye ediyorum. Siz istemeyerek yapmış olsanız da, kediniz o bölgede onun için bir tehdit oluşturuyor. İkisi de kendini koruyor ve içgüdülerine dayanarak o bölgeyi sahiplenmeye çalışıyor. Doğada da bu böyledir, doğa kalmadıysa bile hayvanların mayasında var bir yeri sahiplenmek.
Eğer kediniz ev kedisiyle alışamadıysa zaten bunu başaramaz. Sonuçta üzülen siz, yara alan kediniz olur ve o erkek kedi de zaten bayağı bir hasar almış, yani kedinizi o bölgeden çıkarmak için eve kovalarken diyorum. Sevgiyle halletmeye çalışın. Sokaktaki kedi için evinizin önüne bir kap mama-su koyun ama kendi kedinizin iyiliği için de onun dışarıya çıkmasına izin vermeyin, kötü bir sonuç vermiş. Size ve kedinize geçmiş olsun...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları