Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 18-10-13, 18:35   #46

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Alma

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

keşke dediğiniz gibi olsa.. daha evde bakanlar bile neler yapıyorlar hayvanlara. şu forumda her gün en az 1 kişi çıkıyor insanı çileden çıkaracak. "kedim ölüyor, ne yapayım" diye başlık açanlar var. ne demek ne yapayım, veterinere götür deyince de "onun dışında diye sordum" şeklinde cevap yazıyorlar.. hayvan sahiplerinin bir kısmı bile böyle insanlardan oluşurken bir de evimizdekileri doğurtup verdik diyelim, kime vereceğiz? nasıl güveneceğiz?. dediğiniz gibi keşke herkes "normal" olsa da karşılarındakinin de can taşıdığının farkına vararak hareket etseler..

Aynen öyle o acil mesajlarına ben de sinir oluyorum. Bir insan evinde hayvan bakar da 7/24 klinik nerede var öğrenmez mi hiç gerçekten anlamıyorum. Mesajların içeriğine bakıyorum bir çoğu büyük şehirden ve 7/24 kliniğin olmaması imkansız ya da veterinerin telefonu olmalı veterinere veya kliği sorabilmeli. Ama insanlar halen hayvan bakmanın ciddiyetini anlamış değiller. Biraz önce genç bir arkadaş beni çıldırttı . Geçen kış benim kedime heveslendi face den kedi sahiplenmiş beni aradı.Benim veterinerime götürdüm ilk muaynesi aşı karnesi iç ve dış paraziti yapıldı. Pahalı geldi sadece 20 lira ödedi olabilir dedim belediye kliniğini önerdim .Çok sıkı üstüne basa basa sinekliği söyledim sanki içime doğmuş gibi kedi daha 5-6 aylık 4. kattan atladı ayağını kalçadan kırdı ameliyat oldu. Yine tekrarladım ''yok artık dikkat ederiz'' dedi ama kedi yine atladı ve ayağını incitti. Biraz önce mesaj atmış paşa kaçtı diye ..Kısırlaştırmamış gün almış ama gecikmiş kedi balkondan melum melun bağırıyormuş yine atlamış peşinden gitmiş kedi ona bakmış ağlar gibi miyavlıyordu dedi fakat onu görünce kaçmış bir daha dönmemiş . Kızdım dedim sorumluluğunu alamayacağınız hayvanı evinize alıp ev hayatına alıştırmayın dedim .Çok üzülmüş içi yanıyormuş ben artık bu insanlara inanmıyorum timsah gözyaşları gibi geliyor o kadar uyardım ve yaşadılar yine aynı şeyleri yaşadılar artık gerçekten samimi bulmuyorum. Birde şu kedi bu 4 ayağanın üzerine düşür yükseklik ne olursa olsun ve annelik babalık duygusu yaşasın düşünceler var o ayrı bir sorun
Hayvanların kayıt altına alınması ve çip takılması fikrine katlıyorum onlara bakamayan ve yardım istemeyen bunun hesabını vermeli
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 18:51   #47

Pıtırsonic Çevrimdışı

benzer bir şey kuzenimin başına geldi. kuzenim 2 adet kedi sahiplendi. iki kardeşmişler ve hatta biraz da rahatsızlardı. çok sevindim sahiplenmelerine başta. kedilerinin biri camın dış tarafına çıkıyordu, yüksek giriş evleri, 40 kere söyledik kaçar diye.. yok.. "izin vermeyince bağırıyor, bakar ama gitmez, korkuyor dışarıdan zaten" gibi şeyler söylediler. en sonunda kedi kaçtı tabii. 5 ay oldu, kedi hala yok.. bir damla üzüldüklerini de görmedim. annem her konusu açıldığında sinir oluyor. ben şehir dışındaydım, dolayısıyla pek görüşemiyorduk ama annem "bu kadar mı umursamaz olunur, bizimkilerden biri kaybolsa ne yaparım bilmiyorum" diye anlattı bana.. eve gelenler 4 kediyi görüyorlar, dışarıya kolay gözüküyor bakması.. sahiplenilmesi çok güzel, sahiplenen kişiler de artar umarım ama bakılacaksa sahiplenilsin.. bir de bu kediye düşkünlük de çocuğa düşkünlük gibi değişiyor işte. kimileri çok düşkün olmuyor, çok ilgili olmuyor, bir şey olmaz diyerek geçiştiriyor. kuzenim veterineri olsun, maması vs. konusunda en iyilerini sağladı ama işte.. bu aileden görme duygusu bambaşka bir şey. denetlenme konusu keşke olsa, kedi kaybolunca veya hastalanınca insanlar nedeni konusunda hesap vermek zorunda olsalar, sahiplenilmeden önce evler de uygunluğu için denetlense.. hep olsa, etse diyoruz da uzun zaman çok çok zor görünüyor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 19:21   #48

Sans Valeur üyesinin avatarı

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

inanın aynı durumu şuan yaşıyorum. sahiplendirdiğim kedi 4. kattan düşmüş, kalçası incilmiş 1 ay kadar hep yattı. hala kaçmalara devam ediyormuş sokaktan topluyoruz diyorlar. sineklik takın diyorum düşünürüz diyorlar. daha 4-5 aylık kedi. çok yakınımızda oturuyorlar bir olay olsa hemen evlerinde biterim. ama yinede korkuyorum. çok güzel bakılıyor aslında. fakat sonuçta kedi o, yaptığından ders almaz. ölene kadar atlar camdan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 11:43   #49

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Bence kediye en iyi hayat verebilen, onu kendinden bir parça olarak görendir. Sonuçta, kedi seni maddi durumuna, ona satın aldığın mamalara göre yargılamıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 11:56   #50

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Hailey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence kediye en iyi hayat verebilen, onu kendinden bir parça olarak görendir. Sonuçta, kedi seni maddi durumuna, ona satın aldığın mamalara göre yargılamıyor.

Bu çok doğru aynı şeyleri düşünüyorum. En iyi kum, kum kabı yatak gibi şeyleri almak kedi için farketmiyor . Kedi o evde gerçekten sevilip sevilmediğini önemsiyor. Bence kedi kaçıp gidiyor ve geri dönmüyorsa bence yeterince sevilmediğini yada yaşadığı evde sevgi konusunda eksik giden bir şeyler var bunu hissediyor ve geri dönmüyor.Bana en son anlatılan olay gibi kedi 4. kattan atlıyor kız peşinden indim diyor kedi duvarın üzerindeymiş onu görünce miyavlamış ve atlamış gitmiş.O evde mutlu olsaydı kesin dönerdi diye düşünüyorum.Komşumun bir kedisi var bana göre yeterince bakmıyor kedi hep sokakta kız gece geç geliyor evde kum kabı bile yokmuş dışarı alıştırmış ama kedi gece yarılarına kadar onu duvarda bekliyordu onunla eve giriyordu. Aile olarak hayvanları çok seviyorlar bende bunu çok seviyorum diyormuş. Bence o sevgiyi vermiş kedi eve hep dönüyordu. Yanlız kedi çok akıllı çıktı baktı kış geldi kız eve geç geliyor yan komşuya kendini o kadar sevdirdi ki onlarda çok seviyor şimdi o eve yerleşti orada yaşıyor.Bana göre kedinin yaşadığı evde bir mutsuzluğu varsa daha mutlu olduğu yere gidiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 12:36   #51

Pıtırsonic Çevrimdışı

bahsettiğim tanıdığımızın kedisi muhtemelen vefat etti. kaçıp geri dönüyordu çünkü o da ama bu kaçmaların sonu yok. mutlaka başlarına bir iş geliyor. dönmemelerinin sebebi genelde bu. çünkü kediler o evdekilerden hoşlanmasalar bile yaşadıkları ortama düşkün olurlar ve çoğunlukla evlerine dönmeye çalışırlar. bazen yolu bulamazlar, bazen de bu şekilde başaramazlar.. bu yüzden ben mutsuzlukla çok bağdaştırmıyorum. veterinerde gördüğüm kedilerden biri, sahibesi tarafından şiddet görmüş, kadın kediyi dışarı atmış ve kedi hala daha eve dönmeye çalışmış. o çalıştıkça da kadın gelmesin diye daha çok şiddet uygulamış, en sonunda veterinere bırakmış.. veteriner hekim sinir içinde anlatmıştı. kedi artık hiçbir kadına yaklaşmıyordu. ben sevmeye yeltendiğimde bana bile direkt tısladı ama babamın kucağından inmedi. ama kadın dövdüğü halde yaşam alanı olarak gördüğü yere geri dönmeye çabalamış..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 12:45   #52

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

O döven kadın mutlaka cezasını bulur.
İnsan sevseydi, bir kaçtı, iki kaçtı, üçüncüde mutlaka önlemini almalıydı. Ya bilinçsizlikten, ya da gerekli sevgiyi verememekten. Direk sevilmediği için kaçtıklarını düşünmüyorum ama dolaylı yoldan arada bağlantı var. Çünkü sevmeyen, ya da hadi sevmemek değil de, manevi olarak ilgilenmeyen kişi kaçmasını önlemeye çalışırdı.
Döven kadın hayvanları yardımseverlerden soğuttuğu için bin kat daha suçlu. Çünkü bir kadın onu sahiplenmeye gittiğinde, belki ona alışamayacak ve geri sokağa bırakılacak. Kedinin sahibesi bakamayacaksa neden almış? Sevmeyecekse? İşte hep bir heves alıp sıkılmanın yol açtığı şeyler... Benim kırevinde baktığım kedilerim de kaçmadı değil, akrabam bakıyordu onlara, olayın benimle ilgisi yoktu. Olay sık sık ziyaret ettiğim akraba evimde gerçekleşiyordu ki orası zaten kır evi, tanıdığım da onları içeriye almaz, bahçesinde bakar. Yani çoğunlukta sokaktadırlar ancak akşam gece geç vakit, bahçede avlanırlar yahut akrabamın verdiği yemekleri yerler. Orada da bir kedim 2 ay evden gitmiş, ancak ziyarete geldiğimiz gün gelmişti. Akrabam fazla zengin değildir, kendi halindedir, kedi-köpek severken aşırı hareketleri de olur ancak hayvan sevildiği yerde mutlu oluyor işte.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 13:09   #53

Pıtırsonic Çevrimdışı

kesinlikle ilgi gösteren, bakımında titizlenen kişiler tüm önlemi almalı. yalnızca benim gözlemlediğim, kedilerin kişiden çok eve düşkün olmaları.. kişilere düşkün olanları da var tabii ki, benimkilerden Pıtır öyledir mesela.. ev onun için fark etmiyor, benim olduğum her yerde hiç diğer evini aramadan yaşayabiliyor ama çoğunluğu eve düşkün oluyor. bakımını, sorumluluğunu üstlenen kişilerin de kesinlikle tüm önlemleri alması gerekiyor. kuru kuru sevmekle, mama-kum vermekle sorumluluk sahibi olunmuyor.. benim evimde sineklik, çelik tel vs.. olmasa bizimkiler de aşağıya düşebilir ve bu ya meraklarından dolayı ya da dengelerini kaybetmelerinden olur..

kedisine şiddet uygulayan kadın, zengin bir bayanmış ve veteriner, "muhtemelen arkadaşları kedi cins değil diye laf etti, ondan istemedi kediyi" demişti. bundan daha büyük vicdansızlık olabileceğini sanmıyorum. ben gördüğümde bile daha 4-5 aylıktı kedi. 4 yıl olmuştur o kediyi göreli ama hiç gözümün önünden gitmiyor. bana tısladıktan sonra babamın kucağına atlayıp bütün üstünü başını yalamıştı, sırılsıklam olmuştu gömleği babam da hala daha anlatır bunu. etkilenilmeyecek gibi değildi.. bir insan neden vurur, hava atmak bu kadar mı önemli, hiçbir zaman anlam veremeyeceğim..
Döven kadın hayvanları yardımseverlerden soğuttuğu için bin kat daha suçlu. Çünkü bir kadın onu sahiplenmeye gittiğinde, belki ona alışamayacak ve geri sokağa bırakılacak.
bir de bu dediğiniz yönü var. umarım şimdi mutlu yuvasındadır, değilse bile o veteriner hala daha bakıyordur ona eminim ama hayvanlar üzerinde bu kadar güçlü etkilerimiz varken, onlara karşı davranışlarımızı kat kat fazla düşünmemiz gerekiyor. hal böyleyken, konuşamadıkları için daha bile umursamaz davranılıyor.. bu konuda herkes eminim en az benim kadar doludur. yolda yürürken itekleyerek geçilen bir kedinin bile bu itmeden ne kadar etkilendiğini düşünen yok, aksine kuyruğundan tutup duvarlara çarpanlar var.. umarım insanlar onların da can taşıdığını, duyguları olduğunu, korktuklarını, acıyı hissettiklerini fark ederler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 18:33   #54

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Bu insanlar her günden güne bilinçlenseydi gerçekleşebilirdi. Ancak insanlar bunun tersini yapıyor, günden güne cahilleşiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 20:29   #55

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bu insanlar her günden güne bilinçlenseydi gerçekleşebilirdi. Ancak insanlar bunun tersini yapıyor, günden güne cahilleşiyor.

Ben canileşiyorlar demek istiyorum insanlıktan merhametten doğa ve canlı sevgisinden uzaklaşıyorlar .Ben odaklı yaşıyorlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 20:37   #56

Pıtırsonic Çevrimdışı

Canlı anahtarlıklar yasaklansın! - GazeteSiz

bu da yeni çıkan haberlerden biri.. nerede yaşandığına kimse şaşırmayacak, eminim. altta imza kampanyasının linki de verilmiş.. söyleyecek söz gerçekten yok..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 20:49   #57

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Canlı anahtarlıklar yasaklansın! - GazeteSiz

bu da yeni çıkan haberlerden biri.. nerede yaşandığına kimse şaşırmayacak, eminim. altta imza kampanyasının linki de verilmiş.. söyleyecek söz gerçekten yok..

Daha önce görmüştüm bu haber dünyanın en vahşi canlıları ne yazık ki insanlar. Hayvanlar hayatta kalmak için avlanıyor insanlar zevk için neler yapıyor. Bu uzak doğudan bir haber ve nerede okuduğumu hatırlamıyorum oralarda bir yerlerde hayvan genelevi varmış hayvan severler bunu duyunca isyan etmiş ama savunan bir grupta varmış .Ne acı değil mi ? İnsan dünyasından hayvan olmak zor gerçekten
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-13, 11:57   #58

Pıtırsonic Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Daha önce görmüştüm bu haber dünyanın en vahşi canlıları ne yazık ki insanlar. Hayvanlar hayatta kalmak için avlanıyor insanlar zevk için neler yapıyor. Bu uzak doğudan bir haber ve nerede okuduğumu hatırlamıyorum oralarda bir yerlerde hayvan genelevi varmış hayvan severler bunu duyunca isyan etmiş ama savunan bir grupta varmış .Ne acı değil mi ? İnsan dünyasından hayvan olmak zor gerçekten
hayvan genelevi bir çok ülkede var ne yazık ki.. bununla ilgili de bir link paylaşmıştım ama başlığı hatırlayamadım.. almanya gibi ülkelerde de savunulan, hala varlığını koruyan iğrençliklerden biri..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-13, 12:30   #59

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Bu cin canilik konusunda önde gidiyor zaten
Bu insanlar kendilerinden baska bir canliya tahammül edemiyorlar. Biliyorsunuzdur, düsük yapilan bebeklerin yendigi lokantalari bile var, insan zihninin almadigi yüreginin kaldirmadigi hersey bunlarda mevcud.

Ben Bruce Lee filmlerini izleyerek büyüdüm, chaki chan´in ve Jet li´nin tüm filmlerini ezbere bilirim.
Cinlilere karsi bir sempatim vardi eskiden ama suan tiksiniyorum.

Adamlar müslümanlari katlediyorlar dünya izliyor, adamlar hayvanlari katlediyorlar yine dünya izliyor.
Müdahale yapilmasi mümkün degil, bu insanlar kendilerinin disindaki hayati görmezden geliyorlar.

Mesela ilacda ve gidada hicbir ülkenin malini kullanmiyorlar. Onlarin kendi gelistirdikleri bir saglik sekilleri var baskasini kabul etmiyorlar ama cinlilerin kullandigi bircok sey diger dünya ülkelerinde yayilmaya devam ediyor.
Akupunkdur gibi, parmak arasi terlik gibi, dövüs sanatlari gibi daha bir cok seyleri kullaniyor.
Bu insanlar bu canilik huylarinida yaymaya basladi bence, habere bakin mesela, kim ne yapabiliyor birde ona bakin.
insanlik ölüyor bence, bu ölümü hizlandiranlarda cinlilerdir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-13, 13:45   #60

İstanbul (Avrupa Yakası)
Rezilrusfaadam Çevrimdışı

Çinliler sadece talebe karşılık vermişlerdir. "ay şekerim şu yeni aldığım zımbırtı gerçek fildişi valla" ya da "şu vizon atkı çok hoş, kartımda limit olsa alırdım hemencik" veya "kaztüyü çok sıcak tutuyo ya" diyen diğer ulus halklarının taleplerine ürün arz etmişlerdir. Yarın bir gün bir ülke "kedi yavrusundan krem yaptık, 6 hafta düzenli kullanımdan sonra kırışıklıklar azalıyor" dese gider alırız.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları