Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 11-10-13, 23:28   #31

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Alma

cins olarak sokaktan edinmeye karar verdiğinizi yazmışsınız zaten, o soruları es geçiyorum.

kedi kumu olarak ince topaklaşan kumu hem kullanım kolaylığı, hem de hijyenik olması bakımından tavsiye ederim.

kedinizin kısırlaştırılacağı yaş, cinsiyetinin ne olacağına bağlı. erkek ise 1 yaşından sonra kısırlaştırmalısınız. dişi ise, ilk kızgınlığından sonra kısırlaştırabilirsiniz.

bir çok okuyan veya çalışan kişi, evde 7-8 saat olmuyor. dolayısıyla kediniz 6 saat boyunca rahatlıkla evde durabilir. kumu temiz, mama ve su kapları dolu olduktan sonra ve herhangi bir odaya kapamadıktan sonra evde kalmasında bir sakınca yok.

aşı süreleri değişir. ilk aşılarını 1-2 aya yayarak yaptırabilirsiniz. ilk aşılardan sonra benim tavsiyem gerektikçe veya en fazla yılda bir (yaz başında) iç/dış parazit yaptırabilirsiniz. diğer aşıları da yıllık oluyor genelde. ben aşılar konusunda biraz daha farklı yaklaşıyorum. iyi gözlemlemek ve evde olması kaydıyla gereksiz aşıları yükleme taraftarı değilim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-13, 23:32   #32

Papi-pufy98 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Papi-pufy98 Çevrimdışı

Teşekkürler peki bir sorum olucak kısırlaştırma da bazı kişiler dişiler ilk doğursun sonra kısırlaştırın diyorlar bu doğru mu ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-13, 23:35   #33

Pıtırsonic Çevrimdışı

Papi-pufy98 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Teşekkürler peki bir sorum olucak kısırlaştırma da bazı kişiler dişiler ilk doğursun sonra kısırlaştırın diyorlar bu doğru mu ?
kesinlikle doğru değil. genelde bu, annelik duygusunu yaşasın mantığıyla söylenen bir şeydir. annelik duygusu kedilerde, yavrular sütten kesildiği an biter. öyle ki anne kedi, yavrusu erkekse onunla da çiftleşir. bana göre en doğrusu, doğum yaptırılmadan kısırlaştırılması. çünkü dışarıda yuvalanmayı bekleyen çok sayıda kedi var, üzerine bir de evdekiler doğurtulursa, dışarıdakilerin hiç şansı kalmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-13, 14:51   #34

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Sans Valeur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hailey ve FATİH VOLKAN YENİTÜRK, çok güzel özetlemişsiniz. Fatih bey in cümlelerinde de duygulandım teşekkürler.
ben teşekkür ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-13, 15:07   #35

İstanbul (Avrupa Yakası)
Rezilrusfaadam Çevrimdışı

Kedi almaman gerektiği yönündeki düşüncemi halen şlddetle koruyorum, zaten aynı fikri sana daha yumuşak bir dille anlatmaya çalışan arkadaşlar var, onları dinlemelisin. Nerden bakarsan bak tutarsızlıklarla dolu yazdıkların. Burada ayaküstü bir hayvanla nasıl yaşanabileceğini öğrenmeye çalışıyorsun. Daha eve kedi gelmeden kısırlaştırmayla ilgili soruların var. Adım adım gitmeyişin, kedi ile ilgili beklentilerin yaşın ve sorumluluk duygunla ilgili yeterli sinyalleri verirken ve burada dökülen dilleri dikkate almayıp "evet sanırım haklısınız, şimdilik bu isteğimi erteleyeyim, ilerde tekrar düşünüp ailemi de ikna edip hayvan sahibi olmaya çalışayım" dememen tespitlerimi doğruluyor ve tekrarlıyorum "uzak dur", sokaktaki hayvanların bir çoğu "sizin gibiler" tarafından eve alınıp geri bırakılarak sokak hayatına alışmakta zorlanan kediler. Yenilerini eklemeyin.

Bu konu en son " 13-10-13 " tarihinde saat 15:52 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: Harf hatası
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-13, 15:50   #36

gokhaname Çevrimdışı

Rezilrusfaadam tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedi almaman gerektiği yönündeki düşüncemi halen şlddetle koruyorum, zaten aynı fikri sana daha yumuşak bir dille anlatmaya çalışan arkadaşlar var, onları dinlemelisin. Nerden bakarsan bak tutarsızlıklarla dolu yazdıkların. Burada ayaküstü bir hayvanla nasıl yaşanabileceğini öğrenmeye çalışıyorsun. Daha eve kedi gelmeden kısırlaştırmayla ilgili soruların var. Adım adım gitmeyişin, kedi ile ilgili beklentilerin yaşın ve sorumluluk duygunla ilgili yeterli sinyalleri verirken ve burada dökülen dilleri dikkate almayıp "evet sanırım haklısınız, şimdilik bu isteğimi erteleyeyim, ilerde tekrar düşünüp ailemi de ikna edip hayvan sahibi olmaya çalışayım" dememem tespitlerimi doğruluyor ve tekrarlıyorum "uzak dur", sokaktaki hayvanların bir çoğu "sizin gibiler" tarafından eve alınıp geri bırakılarak sokak hayatına alışmakta zorlanan kediler. Yenilerini eklemeyin.
%100 katılıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-13, 18:59   #37

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

gokhaname tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
%100 katılıyorum.
Aynen bende katılıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 00:48   #38

İstanbul (Avrupa Yakası)
Papi-pufy98 Çevrimdışı

Teşekkür ederim önerilerinizi göz önünde bulunduracağım.
Ben hiç bir hayvanı alıp da sokağa atmadım kısırlaştırma konusunda bazıları söylüyor dedim dikkat edersen sevinirim!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 09:35   #39

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Burada kimse zaten kimseye kin beslemiyor. Ancak sokakların hali, insanların ruhu malum... Herkes karar değiştirebilir, yani alıp da sıkılırsınız diye. Burada kimsenin karakterini yargılamıyoruz ancak arkadaşlar, hayvanlara karşı duyarlı olunup bilinç sahibi olunmadan hayvan sahibi olunmasın diye uyarılarını yapmış. Kişisel algılamayın. Ben de bu konuya uyaran bir yazı yazmıştım, amacımın onlarla aynı olduğunu düşünüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 12:24   #40

İstanbul (Avrupa Yakası)
Papi-pufy98 Çevrimdışı

Anlaşıldı kedi almayacağım Bazı arkadaşlara yardımları konusunda çok teşekkür ederim. Sokaktaki kedilere dışarıya kartondan yuva yapıp oraya hergün mama filan götüreceğim , hepinize yeniden teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 12:46   #41

Pıtırsonic Çevrimdışı

Papi-pufy98 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Anlaşıldı kedi almayacağım Bazı arkadaşlara yardımları konusunda çok teşekkür ederim. Sokaktaki kedilere dışarıya kartondan yuva yapıp oraya hergün mama filan götüreceğim , hepinize yeniden teşekkür ederim.
doğru bir karar vermişsin. sorumluluk alabilecek ve bu sorumluluğun altından kalkabilecek duruma gelince, evinde de beslersin veya ailen tüm sorumluluğu üstlenip bakımını da yeterince araştırırlarsa onlar sahiplenirler. her durumda şuan için durumun farkında olup kendi yararına değil sahipleneceğin kedilerin yararına karar aldığın için tebrikler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 12:55   #42

İstanbul (Avrupa Yakası)
Rezilrusfaadam Çevrimdışı

Böyle sonuçlanması sevindirici, sizlerin tarzıyla kısırlaştırma ile ilgili fikrimi de net ifade edeyim, şöyleki "bazı arkadaşlar, kedinin annelik duygusu emzirmenin sonlanması ile ortadan kalkar" diyor ve bu sebeple kısırlaştırmaya sıcak bakıyor. Ben se şöyle yaklaşıyorum, alzheimer hastası anneanneme ziyarete giderdim, ben kapıdan çıkar çıkmaz geldiğimi unuturdu, her gittiğimde uzun zamandır görmüyormuş gibi sevinirdi, ama gidince unuturdu, şimdi nasıl olsa unutacak diye gitmesemiydim. Tamam annelilk duygusu kısa sürecek ama o sürede mutlu olacak, değmez mi... Derdini söyleyemeyen, bazen hastanıp iyileşse farkedemedimiz bu canlıları mutlu etmek için sadece mama, oyuncak filan almayalım, hayatlarına müdahale etmeyelim.

Bu konu en son " 18-10-13 " tarihinde saat 13:09 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: Ekleme
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 13:13   #43

Pıtırsonic Çevrimdışı

Böyle sonuşlanması sevindirici, sizlerin tarzıyla kısırlaştırma ile ilgili fikrimi de net ifade edeyim, şöyleki "bazı arkadaşlar, kedinin annelik duygusu emzirmenin sonlanması ile ortadan kalkar" diyor ve bu sebeple kısırlaştırmaya sıcak bakıyor. Ben se şöyle yaklaşıyoruum, alzheimer hastası anneanneme ziyarete giderdim, ben kapıdan çıkar çıkmaz geldiğimi unuturdu, her gittiğimde uzun zamandır görmüyormuş gibi sevinirdi, ama gidince unuturdu, şimdi nasıl olsa unutacak diye gitmesemiydim. Tamam annelilk duygusu kısa sürecek ama o sürede mutlu olacak, değmez mi...
yalnız 3 aylık bir mutluluk için doğacak yavruların hayatı üzerine kumar oynamak gibi bir şey oluyor bu. anne kedi mutlu olacak diye yavruları nasıl olacağını bilmediğimiz yaşamlara yollayacağız.. şöyle bir örnek daha doğru olur aslında; sırf emzirme döneminde mutlu olmak için bebek dünyaya getirip sonrasında onu evlatlık vermek ne kadar doğru olur? eğer insanlarla kıyaslanacaksa bu örnek daha uygun olur. sonrasında onu büyüyünce gördüğünüzde tanımayacaksınız bile ve nasıl bir evde büyütülecek, büyütenler ona şiddet mi uygulayacak, dilendirecek mi, sokağa mı atacak bilmeyeceksiniz.. kaldı ki doğum sırasında pek mutlu oldukları söylenemez. bazı kediler yavrularını emzirmeyi dahi kabul etmiyor. onların bakışı, içgüdüsel olarak koruyarak büyütmek. yani bu büyütme kısmında mutlu oluyorlar mı, bunu bile bilmiyoruz. yine de tüm bunları hesap ederek siz karar vereceksiniz. bence daha fazla üretmeden, sahip olduğumuz kedilere en güzel şartları sağlamak ve onların sağlıklı yaşamalarından sorumlu olmak daha doğru.. yine de herkesin tüm yönlerini hesaba katarak, kedilerin çıkarını ön planda tutarak vermesi gereken bir karar bu..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 13:17   #44

gokhaname Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yalnız 3 aylık bir mutluluk için doğacak yavruların hayatı üzerine kumar oynamak gibi bir şey oluyor bu. anne kedi mutlu olacak diye yavruları nasıl olacağını bilmediğimiz yaşamlara yollayacağız.. şöyle bir örnek daha doğru olur aslında; sırf emzirme döneminde mutlu olmak için bebek dünyaya getirip sonrasında onu evlatlık vermek ne kadar doğru olur? eğer insanlarla kıyaslanacaksa bu örnek daha uygun olur. sonrasında onu büyüyünce gördüğünüzde tanımayacaksınız bile ve nasıl bir evde büyütülecek, büyütenler ona şiddet mi uygulayacak, dilendirecek mi, sokağa mı atacak bilmeyeceksiniz.. kaldı ki doğum sırasında pek mutlu oldukları söylenemez. bazı kediler yavrularını emzirmeyi dahi kabul etmiyor. onların bakışı, içgüdüsel olarak koruyarak büyütmek. yani bu büyütme kısmında mutlu oluyorlar mı, bunu bile bilmiyoruz. yine de tüm bunları hesap ederek siz karar vereceksiniz. bence daha fazla üretmeden, sahip olduğumuz kedilere en güzel şartları sağlamak ve onların sağlıklı yaşamalarından sorumlu olmak daha doğru.. yine de herkesin tüm yönlerini hesaba katarak, kedilerin çıkarını ön planda tutarak vermesi gereken bir karar bu..
yazmak istediklerimi yazmışsınız.ayrıca insanlar düşünme,merhamet ve kalpleriyle hareket ederken, sadece içgüdüsel olarak hareket eden hayvanlarla kıyaslanıp bir tutulmasını doğru bulmuyorum.ananenizle olan örnektede bu geçerli.onu tanıdığınız için ziyaret ediyorsunuz.2 aydan sonra hangi kedi yavrusunu tanıyor?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-13, 17:44   #45

Pıtırsonic Çevrimdışı

gokhaname tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
güzel olurdu ama hayalden öteye geçemiyor.yaşayacakları alan olsa sokakta keşke.heryer bina.parklarda bile barındırmıyorlar mikrop salıyorlar diye.benimde hayal ötesi bir fikrim var.mesela her evde bir kedi olsa ne güzel olurdu.dışarıda çıkarlardı.sokaktaki tüm kediler sahipli olurdu.herkes daha dikkatli ve ilgili olurdu onlara karşıda dediğim gibi hayal ötesi.
aslında dediğiniz gibi tüm hayvanların kayıt altında olması gerekiyor. tıpkı evlatlık edinme gibi takibi yapılsa, sahipli kedilerin düzgün bakıldığından emin olunsa ve bakamayanların elinden alınsalar.. olması gerekenler bunlar ama ne yazık ki şuan ki işleyişe göre imkansız.. tek sevindirici tarafı hayvan sahiplerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. hepsi iyi bakılmıyor belki ama ön yargısını aşarak hayvan sahiplenen, canından çok değer verenler de çıkıyor aralarından ve ben iyi bakanların çoğunlukta olduğunu düşünüyorum. şiddet görmedikleri, veterinere götürüldükleri, mama-su ve kumları sağlandığı sürece en kötü ev bile sokaktan iyidir sanırım.. keşke sokakları onlar için bu kadar tehlikeli hale sokmasaydık, evlere hapsetmek zorunda kalmasaydık..

Din gibi abuk sebeplerle eve hayvan sokmayan, temizlik (daha doğrusu obsesif) hastalığından dolayı hem eve kedi almayan hem alana kötü gözle bakan insanlar çoğunkta olduğundan benim fikrim ütopik kalıyor. Herkes "normal insan" olsa mesela, kediler yavrulasa , bir süre sonra birbirimize versek yavruları. Bakılsalar.
keşke dediğiniz gibi olsa.. daha evde bakanlar bile neler yapıyorlar hayvanlara. şu forumda her gün en az 1 kişi çıkıyor insanı çileden çıkaracak. "kedim ölüyor, ne yapayım" diye başlık açanlar var. ne demek ne yapayım, veterinere götür deyince de "onun dışında diye sordum" şeklinde cevap yazıyorlar.. hayvan sahiplerinin bir kısmı bile böyle insanlardan oluşurken bir de evimizdekileri doğurtup verdik diyelim, kime vereceğiz? nasıl güveneceğiz?. dediğiniz gibi keşke herkes "normal" olsa da karşılarındakinin de can taşıdığının farkına vararak hareket etseler..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları