Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler


Cevap Yaz
Eski 12-10-13, 06:48   #61
 
imagine üyesinin avatarı
 
Yurt Dışı
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Yaş: 36
Mesajlar: 127
imagine Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
size tamamen katılıyorum. biz petshoplardan satın aldığımız sürece o kafeslere yenileri girecek ve üretim çiftliklerinde damızlık anneler yeni yavru üretmeye zorlanacaklar. böylelikle zaten kontrolsüz olan nüfusları iyice patlayacak, satın alınıp sokağa atılanları yuvalandırmaktan sıra sokak hayvanlarına gelemeyecek bile.. bu yüzden de insanları petshoplardan satın almaya teşvik ederek yanlış yönlendirmeden önce konu üzerinde düşünülmesini öneriyorum.
size sonuna kadar katılıyorum, ben bu konularda hiç yorum yapıp tartışmaya polemiğe girmek iistemem. ama satın alınmasına bende karşıyım. eskiden iran kedisi isterdim sırf şeker olduğu için ama ücretsiz sahiplendiren bulamayınca, çok aşırı sağlık problemleri olduğunu masraflı zor bir kedi olduğunu öğrenince vazgeçtim. iyi ki de vazgeçmişim, heramı da bebeklerini de dünyalara değişmem, tekir candır canandır

geçenlerde görümcem köpek aldı daha doğrusu sahiplendi. benim 1 gün önceden haberim oldu, hatta kızdım, niye haber vermediniz sizi barınağa ya da ücretsiz sahiplendiren yerlere yönlendirirdim gidip pet shoptan falan almayın dedim de bana dediler yok biz parayla almıcaz ücretsiz istiyoruz bende iyi bakalım alın barınağın iletişim bilgileri burada gidin görüşün beğenin dedim, meğer eşinin samimi bir arkadaşı da barınakta gönüllüymüş, o da onları çağırmış gelin bakın diye gitmişler, henüz 24 saat önce gelen 7 yaşında bir cocker sahiplendiler. iyi yapmışsınız dedim, 7 yaşında köpeği niye barınağa atmış insafsızlar diyince görümcem de anlattı böyle böyle diye inanın beynimden vurulmuşa döndüm. iyi yapmışsın sevaba girmişsin en azından hayatının son senelerini sevildiği bir evde geçirir dedim.

tesadüfen hera adını verdikleri sevimli cocker de bir üretim çiftliğinden barınağa düşenlerden. 7 yaşına kadar damızlık gibi kullanılmış habire doğurtulmuş artık doğuracak hali kalmayınca da barınağa terkedilmiş.... iyi yaptınız dedim iyiki kurtardınız dedim. ama ya 7 yaşına gelene kadar doğurduğu bebekler?? onları alanlara ne demeli bilmem ki. eminim %70i daha 1 yaşına gelmeden çeşitli sebeplerden sokağa terkedilmiştir. bu aralar bir cocker furyasıdır gidiyor, bizim Tarsus'ta kaç tane cocker çalındı ben bile sayısını unuttum. doğurtacak köpek bulamayınca bu sefer çalıyorlar satıyorlar.

pet shoptan bende alışveriş yaparım ama sadece kedimin / köpeğimin mama, kum, tuvalet vesaire ihtiyaçları için. bunun haricinde kesinlikle hayvan alınsın satılsın karşıyım hele ki son öğrendiklerimden sonra. burada kıbrısta bir iki gün önce bir arkadaşım ilan paylaştı şirin mi şirin köpük gibi bir terrier. yuva arıyordu sahiplendirmek için. bulundu da ama 24 saat dolmadan geri döndü.. sebep? kedi boyunda değilmiş çok büyükmüş. hatta bi arkadaşım yorum attı ilana (ahmak ne olacak sanki de siparişle geliyor) gibisinden. böylelerini var ya bi denk gelsem yapacağımı bilirim de, hepsini allaha havale ediyorum.

lütfen, satın almayın, sahiplenin. satın almanız, sevimli cocker'imiz hera gibi nicelerinin üretim alanlarında sürekli çiftleştirilerek habire doğurmalarına, doğuramayacak hale gelince de terkedilmelerine yol açıyor. kedi & köpek istiyorsanız önce ilanları araştırın, barınaklara gidin, olmadı buraya, hayseve bakın, mutlaka bir tane bulursunuz... yeter ki satın almayın....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-13, 08:58   #62
 
Hailey üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2012
Mesajlar: 351
Hailey Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

Satın almanın pisliğini, kötülüğünü ne kadar tartışsak az... Her yer ücretsiz sahiplendirilmek isteyen, bir heves Pet Shop'tan alınıp sonra da sokağa terkedilen bedbaht canlılarla doluyken hele... Benim çevremde de birçok kişi oldu, cins isteyip de alan, sonra "bakamıyorum" deyip de bana kırevine gönderen arkadaşlarım. Böylelerini hep uyarmak, hepsine birden engel olmak istiyorum ancak bu mümkün değil. Bu ancak herkesin bilinçlenmesiyle olacak iş. Bunu sağlamakta da sakıncalı bir taraf göremiyorum.

Geçen gün çok haşır-neşir olmadığım arkadaşlardan biri de konuşuyor, "Cins istiyorum. Yavru bulamadığım için satın alacağım" diye konuşuyor. Arkadaşı uyardım, sizin yaptığınız gibi yardım etmek amacıyla değil, evine aksesuar alırmış gibi konuşuyor. "Mihav var, Haysev var, barınaklar var, illa cinse gerek yok" diyorum. "Yavruyken alışması daha kolay olur" diyor. Nedense böyle yersiz bir inanış var çevremizde. İnsanlar, hayatlarını tamamlayacak kedi-köpeği aramak yerine kolay yolu seçip satın alıyorlar. Çünkü yavru değilse şirin olmaz, tatlı olmaz korkusu var insanda. Ben de yavruyken sahiplendim kedimi ancak bu yavru isteğimden değil, onu yavruyken bulmamdandır.

Onnet, Pet Shop son yol olmamalı hiçbir zaman. Nefsimize yenik düşüp, kedi-köpek istiyoruz diye bu hayvanları kendi canımız çektiğimizde onları ticaret metası olarak kullanmak haksızca olmuyor mu. Dilleri yok, dile gelemiyorlar. Onları anlamak ve onlar yerine haklarını savunmak yerine biz de onlara "hayvansever" adı altında acımasızca davranırsak ne kadar adil olur? Tamam, bilmemek ayıp değil bu konunun onları olumsuz etkilediğini, ücretsiz sahiplenmenin ehemmiyetini... Ancak bunu bile bile destek vermek apayrı bir şey. Üstelik kendi bencilliklerimiz uğruna. Kimseyi bencillikle suçlamak istemem ancak benim, senin, onun içinde vardır bencillik; insanız nihayetinde...

Belki konunun üzeri geçti ama... Dışarısı koskoca bir dünya, evet. Ama kediler için tehlike ifade edebilecek köpeklerin, içip içip hayvanların kafasında bira şişesi kıran sarhoşların, kedileri gördükleri yerde tekmeleyen psikopat insanlar, ve doğal bir ortam (!) var; beton bloklar, yollara dökülmüş asfalt dolu bir doğal ortam, egzoz kokusuyla dolu tertemiz, mis gibi bir (!) atmosfer var... Eğer kedimi dışarıya bırakırsam, daha nasıl mutlu olabilir ki? Her gün yemeğini evde önünde bulan, poşet sesi duyunca korkan kızım, dışarıya çıkınca nasıl mutlu olsun? Hangi kedi kuyruğuna teneke bağlatıp koşturulmayı ister ki? Dışarısının daha güvenli ve iyi olduğu, her binanın arasından yeşillik fışkırdığı, kapıların önünde mama-su kabının daima olduğu, kediler için küçük evlerin yerleştirildiği, arabasız bir ortam olsaydı, ben de derdim ki "dışarısı daha güzel", ancak öyle değil işte. Koca koca tankerler, kamyonlar bir kedi için fren yapmayı zaman kaybından sayarken hem de?

Evde hayvanların ömrü 20 yıla bile çıkabiliyorken, sokakta 4 yılı zor buluyor. Çoğu yavru kedi, doğal ortamda ürenmesi sonucu 1 yaşını bile göremeden pis sokaklarla dolu dünyamızı terk ediyor. Kedime bu sözde mutlu hayatı sağlamak istemiyorum, arkadaşlar da istemiyordur muhtemelen. Kedim şuan gayet mutlu, kendisini seven bir annesi, ona özel seçilmiş maması, düzenli koyulan suyu... Sokaklardaki kediler de karınlarının tok olmasını istemez mi sizce? Siz sokak çocuğu, sokakta yaşayan bir canlı olmak ister miydiniz? Onların istemeleri için neden bir sebep bulalım?

Bizi üzecek olan ailenizin izin vermesi olmaz, elbette bir hayvanın canının daha kurtulmasını severiz... Şahsen ben kendi adıma konuşayım, üzüleceğim tek şey, eğer hayvan sahiplenirken bilinçsiz olursanız hayvanın başı yanacağıdır. Size yüklenmek istemiyorum, genel olarak konuşuyorum çünkü çevremde birçok hayvansever ve hayvan düşmanını gördüm... Eğer elimde olsaydı tüm barınağı alır, evime doldururdum ama maalesef imkansız işte de. Pet Shop'tan satın alınca, o daracık kafeslerden biri çıkacak, biri girecek. Belki birini kurtarmış olacağız; ancak kısır döngü gibidir bu, biri o kafesten çıkarsa, öteki girer. E bizim çok değer verdiğimiz bu hayvan ticareti de (!), hayvan satan acımasız insanların para kazanmasıyla sonlanacak her zaman.

Ayrıca "hayvan almak istiyorum ama cins olsun, illa cins olsun, yavru olsun" demek de bana göre bir nevi ırkçılıktır. Kedilerin duyguları, düşünce ve davranışları cinslerine göre değişmez. Eskiden ben de böyle bir yanlış yargıya kapılmıştım ama bir zahmet araştırınca, insan bunun yanlış olduğunu da görebiliyor. Cins takıntısının kötü bir şey olduğunu idrak etmişsinizdir zaten, "maalesef" dediğinize göre. Cins isteyebilirsiniz, bunun kötü bir şey olduğunu düşünüp düşünmesem de, ancak siz cins istiyorsunuz diye o hayvanlar merdiven altı üretimde damızlık olmayı, kafeslerde satılmayı, kafeslere girmeyi, daima biçare ve bakımsız bırakılmayı hak etmiyor. Kendi ütopyamızda yaşamayı bırakalım. Pet Shop'lardaki hayvanlar, güzel şartlarda doğmuyor, mutlu mutlu koşup oynamıyor. Kafesler dar, mama kabına iki tane mama parçası bırakılmış, tüm köpekler-kediler sağlıksız ve cins diye sahipleri tarafından satılmaya çalışılıyor... Yanlış olduğunu bile bile "cins takıntınız" var diye destek vermeyin bu ticarete, lütfen, rica ediyorum.

Arkadaşlar da bu tatlı dostlarımız zarar görmesin diye uyarılarını yapmış, bunu kişisel algılamakla hata etmişsiniz. Hepsi hayvanları seven kişilerdir, Pet Shop'larda ne kadar hayvanın öldüğünü bilirler. Bir kez daha bunun olmaması için uyarılarını yapmışlar, bunu üstünüze alınmayın; nezaket kurallarıyla uyarıyoruz birbirimizi ki herkesin bu konuda bir tecrübesi, bildiği vardır. Sokaklarda, Haysev'de, Mihav'da, barınaklarda bir sürü ücretsiz cins var, ilgileniyorsanız. Araştırmalısınız... Kendi adıma, arkadaşların salt hayvanların iyiliği için yaptığı uyarıları kişiye ters düşüyor diye "saçmalık" olarak nitelendirmek biraz ayıp olur. Ortada olumsuz tepki verilecek tek şey hayvanlara obje gözüyle bakanların yaptığı zalimlikler ve bu konunun mağdurlarının halidir...

Bu konu en son " 12-10-13 " tarihinde saat 09:21 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-13, 09:34   #63
 
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 67
onnet5 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

Hailey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Satın almanın pisliğini, kötülüğünü ne kadar tartışsak az... Her yer ücretsiz sahiplendirilmek isteyen, bir heves Pet Shop'tan alınıp sonra da sokağa terkedilen bedbaht canlılarla doluyken hele... Benim çevremde de birçok kişi oldu, cins isteyip de alan, sonra "bakamıyorum" deyip de bana kırevine gönderen arkadaşlarım. Böylelerini hep uyarmak, hepsine birden engel olmak istiyorum ancak bu mümkün değil. Bu ancak herkesin bilinçlenmesiyle olacak iş. Bunu sağlamakta da sakıncalı bir taraf göremiyorum.

Geçen gün çok haşır-neşir olmadığım arkadaşlardan biri de konuşuyor, "Cins istiyorum. Yavru bulamadığım için satın alacağım" diye konuşuyor. Arkadaşı uyardım, sizin yaptığınız gibi yardım etmek amacıyla değil, evine aksesuar alırmış gibi konuşuyor. "Mihav var, Haysev var, barınaklar var, illa cinse gerek yok" diyorum. "Yavruyken alışması daha kolay olur" diyor. Nedense böyle yersiz bir inanış var çevremizde. İnsanlar, hayatlarını tamamlayacak kedi-köpeği aramak yerine kolay yolu seçip satın alıyorlar. Çünkü yavru değilse şirin olmaz, tatlı olmaz korkusu var insanda. Ben de yavruyken sahiplendim kedimi ancak bu yavru isteğimden değil, onu yavruyken bulmamdandır.

Onnet, Pet Shop son yol olmamalı hiçbir zaman. Nefsimize yenik düşüp, kedi-köpek istiyoruz diye bu hayvanları kendi canımız çektiğimizde onları ticaret metası olarak kullanmak haksızca olmuyor mu. Dilleri yok, dile gelemiyorlar. Onları anlamak ve onlar yerine haklarını savunmak yerine biz de onlara "hayvansever" adı altında acımasızca davranırsak ne kadar adil olur? Tamam, bilmemek ayıp değil bu konunun onları olumsuz etkilediğini, ücretsiz sahiplenmenin ehemmiyetini... Ancak bunu bile bile destek vermek apayrı bir şey. Üstelik kendi bencilliklerimiz uğruna. Kimseyi bencillikle suçlamak istemem ancak benim, senin, onun içinde vardır bencillik; insanız nihayetinde...

Belki konunun üzeri geçti ama... Dışarısı koskoca bir dünya, evet. Ama kediler için tehlike ifade edebilecek köpeklerin, içip içip hayvanların kafasında bira şişesi kıran sarhoşların, kedileri gördükleri yerde tekmeleyen psikopat insanlar, ve doğal bir ortam (!) var; beton bloklar, yollara dökülmüş asfalt dolu bir doğal ortam, egzoz kokusuyla dolu tertemiz, mis gibi bir (!) atmosfer var... Eğer kedimi dışarıya bırakırsam, daha nasıl mutlu olabilir ki? Her gün yemeğini evde önünde bulan, poşet sesi duyunca korkan kızım, dışarıya çıkınca nasıl mutlu olsun? Hangi kedi kuyruğuna teneke bağlatıp koşturulmayı ister ki? Dışarısının daha güvenli ve iyi olduğu, her binanın arasından yeşillik fışkırdığı, kapıların önünde mama-su kabının daima olduğu, kediler için küçük evlerin yerleştirildiği, arabasız bir ortam olsaydı, ben de derdim ki "dışarısı daha güzel", ancak öyle değil işte. Koca koca tankerler, kamyonlar bir kedi için fren yapmayı zaman kaybından sayarken hem de?

Evde hayvanların ömrü 20 yıla bile çıkabiliyorken, sokakta 4 yılı zor buluyor. Çoğu yavru kedi, doğal ortamda ürenmesi sonucu 1 yaşını bile göremeden pis sokaklarla dolu dünyamızı terk ediyor. Kedime bu sözde mutlu hayatı sağlamak istemiyorum, arkadaşlar da istemiyordur muhtemelen. Kedim şuan gayet mutlu, kendisini seven bir annesi, ona özel seçilmiş maması, düzenli koyulan suyu... Sokaklardaki kediler de karınlarının tok olmasını istemez mi sizce? Siz sokak çocuğu, sokakta yaşayan bir canlı olmak ister miydiniz? Onların istemeleri için neden bir sebep bulalım?

Bizi üzecek olan ailenizin izin vermesi olmaz, elbette bir hayvanın canının daha kurtulmasını severiz... Şahsen ben kendi adıma konuşayım, üzüleceğim tek şey, eğer hayvan sahiplenirken bilinçsiz olursanız hayvanın başı yanacağıdır. Size yüklenmek istemiyorum, genel olarak konuşuyorum çünkü çevremde birçok hayvansever ve hayvan düşmanını gördüm... Eğer elimde olsaydı tüm barınağı alır, evime doldururdum ama maalesef imkansız işte de. Pet Shop'tan satın alınca, o daracık kafeslerden biri çıkacak, biri girecek. Belki birini kurtarmış olacağız; ancak kısır döngü gibidir bu, biri o kafesten çıkarsa, öteki girer. E bizim çok değer verdiğimiz bu hayvan ticareti de (!), hayvan satan acımasız insanların para kazanmasıyla sonlanacak her zaman.

Ayrıca "hayvan almak istiyorum ama cins olsun, illa cins olsun, yavru olsun" demek de bana göre bir nevi ırkçılıktır. Kedilerin duyguları, düşünce ve davranışları cinslerine göre değişmez. Eskiden ben de böyle bir yanlış yargıya kapılmıştım ama bir zahmet araştırınca, insan bunun yanlış olduğunu da görebiliyor. Cins takıntısının kötü bir şey olduğunu idrak etmişsinizdir zaten, "maalesef" dediğinize göre. Cins isteyebilirsiniz, bunun kötü bir şey olduğunu düşünüp düşünmesem de, ancak siz cins istiyorsunuz diye o hayvanlar merdiven altı üretimde damızlık olmayı, kafeslerde satılmayı, kafeslere girmeyi, daima biçare ve bakımsız bırakılmayı hak etmiyor. Kendi ütopyamızda yaşamayı bırakalım. Pet Shop'lardaki hayvanlar, güzel şartlarda doğmuyor, mutlu mutlu koşup oynamıyor. Kafesler dar, mama kabına iki tane mama parçası bırakılmış, tüm köpekler-kediler sağlıksız ve cins diye sahipleri tarafından satılmaya çalışılıyor... Yanlış olduğunu bile bile "cins takıntınız" var diye destek vermeyin bu ticarete, lütfen, rica ediyorum.

Arkadaşlar da bu tatlı dostlarımız zarar görmesin diye uyarılarını yapmış, bunu kişisel algılamakla hata etmişsiniz. Hepsi hayvanları seven kişilerdir, Pet Shop'larda ne kadar hayvanın öldüğünü bilirler. Bir kez daha bunun olmaması için uyarılarını yapmışlar, bunu üstünüze alınmayın; nezaket kurallarıyla uyarıyoruz birbirimizi ki herkesin bu konuda bir tecrübesi, bildiği vardır. Sokaklarda, Haysev'de, Mihav'da, barınaklarda bir sürü ücretsiz cins var, ilgileniyorsanız. Araştırmalısınız... Kendi adıma, arkadaşların salt hayvanların iyiliği için yaptığı uyarıları kişiye ters düşüyor diye "saçmalık" olarak nitelendirmek biraz ayıp olur. Ortada olumsuz tepki verilecek tek şey hayvanlara obje gözüyle bakanların yaptığı zalimlikler ve bu konunun mağdurlarının halidir...
Haklısınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-13, 09:36   #64
 
Hailey üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2012
Mesajlar: 351
Hailey Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

Bu sitede yok belki ama maalesef bu mantıkta olan birçok kişi var...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-13, 09:51   #65
 
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 67
onnet5 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

Hailey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu sitede yok belki ama maalesef bu mantıkta olan birçok kişi var...
çöp varillerine atanlar bile var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-13, 10:09   #66
 
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 67
onnet5 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

1 sorun dışında bütün sorunlarım çözüldü ama o son sorunu çözmek imkansız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-13, 15:08   #67
 
Üyelik Tarihi: Eyl 2013
Mesajlar: 6
lolabugs Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

Isırma konusunda bir kaç şey söylemek istiyorum. Benim fikrim ; kediniz ısırmaya başladığı anda sesinizi yükselterek uyarın ve oyunu kesin. Küçükken acıtmıyorlar belki ama büyüyünce o dişler gerçekten çok acıtıyor. Ve ısırarak oyun oynanmadığını can yandığını anlatın.

Elinizi ısırmaktan vazgeçip başka şeylere yöneldiğinde onu ödüllendirin. Sevdiği şeyi yapın ; bizimkisi yaş mamayı ödül olarak öğrenmişti.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-13, 20:37   #68
 
tomişko üyesinin avatarı
 
Eskişehir
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Yaş: 20
Mesajlar: 15
tomişko Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

Öncelikle yeni kediniz hayırlı olsun.Ailenize hoş gelmiş.Isırma huyuna gelince benimki 3 aylıkken aldım naptıysam elimi bırakmadı şimdi 8 aylık.Hala bırakmıyo .İnsan kıyıp ta vuramıyor ama en azından suyla uzaklaşıyo biraz vicdansızca ama başka yolu yok.Yiyecek seçimine önem verin dışardaki mamalardan önermem. benim tercihim Whiskas Champıon .bide kedinizin biraz yaramazlığını önlemek için ödül maması alın.örnek pit'r pat
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-13, 22:48   #69
 
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Mesajlar: 349
gokhaname Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi aldım.. Bir kaç sorum var.

tomişko tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle yeni kediniz hayırlı olsun.Ailenize hoş gelmiş.Isırma huyuna gelince benimki 3 aylıkken aldım naptıysam elimi bırakmadı şimdi 8 aylık.Hala bırakmıyo .İnsan kıyıp ta vuramıyor ama en azından suyla uzaklaşıyo biraz vicdansızca ama başka yolu yok.Yiyecek seçimine önem verin dışardaki mamalardan önermem. benim tercihim Whiskas Champıon .bide kedinizin biraz yaramazlığını önlemek için ödül maması alın.örnek pit'r pat
whiskas çok zararlı.vermemeniz kedinizin sağlığı için daha iyi.ilerde böbrek sorunu çeker vermeye devam ederseniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kediler ve Kedi Otu :) >Ferik ve Bulut< Kedi Beslenmesi 18 15-04-17 17:22
Kedi NezLesi кöקüк Kedi Sağlığı 26 17-01-15 18:20
Kedi Sözlüğü merveminnoss Kediler 4 29-06-12 16:12
Kedi nezlesi pisicik Kedi Sağlığı 3 07-08-11 17:21
Rüyada Kedi Görmek Nazenin35 Kediler 0 15-04-11 00:49Saat 05:35.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203