Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 22-02-15, 05:36   #1

mihavsever Çevrimdışı
Varsayılan Kar zamani yavru kedi kurtardim, ne yapmaliyim. Lutfen pzt.'ye kadar yardim edin.

Merhaba arkadaslar.

Istanbul'dan yaziyorum.

Kar zamani, tahminimce 4 aylik, ancak az buyumus ve yasindan daha kucuk gozuken, aglayan bir kucuk bebegi kurtarmak icin iceri aldim.

Onunla birlikte olgun bir kedi daha buldum ve onu da bina icine aldim.

Bu cocuga bir odada kalacak yer hazirladim.
Kendisine verebildigimce faydali ve takviyeli besinler vermeye calisiyorum.

Veterinere gittigim zaman benden ic ve dis parazit tedavileri icin odeyemeyecegim bir miktarda para istediler.

Kendisini Pazartesi gunu Il tarim mudurlugun'deki veterinerlige goturecegim bu tedaviler icin.

Gerekli asilarini da orada yaptirmak istiyorum.

Sizden rica ediyorum, lutfen asagidaki sorularimi yanitlayabilir misiniz?

- Bu bebek sanirim 4 aylik. Ic ve dis parazit tedavisi hakkinda kisaca bilgi verebilir misiniz?
- Yaptirilmasi asilar nelerdir?
- Bu kediye saglik karnesi / asi karnesi nasil cikarttirabilirim ozel bir veterinere gitmeden?
- Ilk 6 ay icinde tekrar edilmesi gereken asilar ve tedaviler neler? Hangi araliklarla yapilmasi gerekmekte?

Ben yaklasik bir ay daha bulundugum yerde duracagim.
O zamana kadar bir ev bulmak icin ugrasacagim ve gucum oldugunca yapilabilecek seyleri yaptirmak istiyorum.

Detaylica nekadar bilgi verebilirseniz sevinirim.

Son 4 gundur baya birsey okudum kediler ve bakim hakkinda ancak cok kafa karisikligina sebep oldu.

Cok stresliyim uzuntuden ve gece uyuyamiyorum.

Bilgileriniz ile saglayacaginiz destek icin onceden tesekkur ederim.

Bebek bu arada saglikli gibi gozukuyor. Yemek yiyor, su belli bir miktar iciyor.
Kakasi ishal gibi ve cok kokulu ancak kansiz gordum bugun (daha ilk defa goruyorum, apartmanin icinde isini gordu saniyorum oncesinde, son gunlerde evin icinde, gariban parkeleri eselemeye calisiyordu ancak kuma alistirmak icin ugrasiyorum)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 11:40   #2

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kar zamani yavru kedi kurtardim, ne yapmaliyim. Lutfen pzt.'ye kadar yardim edin

Merhabalar,
Öncelikle bir bebeği sokaktan kurtardığınız için sizi tebrik ederim. Peki olgun kediye de bakacak mısınız? Yani onu da eve aldınız mı tam anlayamadım. Şu anda yavru kedi maması vermenizi öneririm. Ev yemekleri vermeyin. İstanbul'un Anadolu Yakasında oturuyorsanız ve eğer Bahsettiğim yere yakın oturuyorsanız minik patiler kliniğinden fiyatlar diğer veterinerlere göre daha iyi. Bütçenize ben karışamam tabii ki ama çok uçuk fiyatlı veterinerlere göre iyidir. Diğer veterinerlerin sattığının yarı fiyatına satar. Onun dışında nasıl aşı karnesi alırsınız bilmiyorum. İç parazit tedavisi eğer varsa bağırsaklardaki kurt benzeri parazitlerin dökülmesidir. Yerinde hiç duramayan kediler için damlası da var. Ama aşısı iyi değil hem de sizinki gibi küçücük bir bebek. Ben hap yutturmanızı öneririm. Hem daha hesaplı. Dış parazit damlası vücudun Üzerindeki kene pirelerin dökülmesini Sağlar. Bulaşan herhangi bir paraziti zehirleyerek öldürür ve parazit kuruyunca düşer. Normalde kedilere her yıl kuduz lösemi karma, mantar ve FIV aşıları yapılır onun dışında iç/dış parazit bir de. Size hangileri lazım bilmiyorum verinizde konuşursunuz. Ilk 6 ayda Bahsettiğim aşılar doz doz yapılır. Kum alıştırmak için patilerini tutup kumu kazma hareketi yaptırın veya bazı zamanlarda kediyi kumun içine bırakın keşfedince yapıyor zaten. Umarım bizimki gibi uzun bir kuma alışma süreciniz olmaz Kedinizle mutluluklar)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 11:59   #3

İsmailZ Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kar zamani yavru kedi kurtardim, ne yapmaliyim. Lutfen pzt.'ye kadar yardim edin

mihavsever tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba arkadaslar.

Istanbul'dan yaziyorum.

Kar zamani, tahminimce 4 aylik, ancak az buyumus ve yasindan daha kucuk gozuken, aglayan bir kucuk bebegi kurtarmak icin iceri aldim.

Onunla birlikte olgun bir kedi daha buldum ve onu da bina icine aldim.

Bu cocuga bir odada kalacak yer hazirladim.
Kendisine verebildigimce faydali ve takviyeli besinler vermeye calisiyorum.

Veterinere gittigim zaman benden ic ve dis parazit tedavileri icin odeyemeyecegim bir miktarda para istediler.

Kendisini Pazartesi gunu Il tarim mudurlugun'deki veterinerlige goturecegim bu tedaviler icin.

Gerekli asilarini da orada yaptirmak istiyorum.

Sizden rica ediyorum, lutfen asagidaki sorularimi yanitlayabilir misiniz?

- Bu bebek sanirim 4 aylik. Ic ve dis parazit tedavisi hakkinda kisaca bilgi verebilir misiniz?
- Yaptirilmasi asilar nelerdir?
- Bu kediye saglik karnesi / asi karnesi nasil cikarttirabilirim ozel bir veterinere gitmeden?
- Ilk 6 ay icinde tekrar edilmesi gereken asilar ve tedaviler neler? Hangi araliklarla yapilmasi gerekmekte?

Ben yaklasik bir ay daha bulundugum yerde duracagim.
O zamana kadar bir ev bulmak icin ugrasacagim ve gucum oldugunca yapilabilecek seyleri yaptirmak istiyorum.

Detaylica nekadar bilgi verebilirseniz sevinirim.

Son 4 gundur baya birsey okudum kediler ve bakim hakkinda ancak cok kafa karisikligina sebep oldu.

Cok stresliyim uzuntuden ve gece uyuyamiyorum.

Bilgileriniz ile saglayacaginiz destek icin onceden tesekkur ederim.

Bebek bu arada saglikli gibi gozukuyor. Yemek yiyor, su belli bir miktar iciyor.
Kakasi ishal gibi ve cok kokulu ancak kansiz gordum bugun (daha ilk defa goruyorum, apartmanin icinde isini gordu saniyorum oncesinde, son gunlerde evin icinde, gariban parkeleri eselemeye calisiyordu ancak kuma alistirmak icin ugrasiyorum)
Kardeşim sakın evine alma... Bakamayacaksan ben aldım şu an annem felan istemiyo kıl dökülüyo zor durumda kalıyorum. Masrafı da çok değil ama Barınağa götür bece sonra atmıyacaksan bak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 13:50   #4

Mina44 üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Mina44 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

2 tane küçücük köpeğim var eminim biri kedicikler için biri talib olabilirse sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 13:51   #5

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

İsmailZ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kardeşim sakın evine alma... Bakamayacaksan ben aldım şu an annem felan istemiyo kıl dökülüyo zor durumda kalıyorum. Masrafı da çok değil ama Barınağa götür bece sonra atmıyacaksan bak
Neden evine almasın? Belki tek yaşıyordur evinde ve tüy dökmesini o kadar sorun etmiyordur?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 13:53   #6

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Mina44 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
2 tane küçücük köpeğim var eminim biri kedicikler için biri talib olabilirse sevinirim
Ne alakası var konuyla başka yere yazsaydın konuları boş boş doldurmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 15:21   #7

mihavsever Çevrimdışı

Bu sabah gonderdiginiz iyi niyet mesajiniz ve yanitlariniz icin size ben tesekkur ederim.
Sorumu gercekten okuyup ilgilenen birini gormek beni mutlu etti.

Olgun kedi evin icine gelmiyor. Apartmanin icine giriyor, geliyor, yatiyor ve gidiyor.
Asagida kendisine yatak yaptim ve yemek verdim. Sagolsunlar baska ilgilenenler de oluyor.

Yavru kedi de ishal oldugu icin kendisine bulgur balik vitamin vb. seyler olan bir yemek verdim.
Titremeleri gecti, ishali de gecti ve simdi cok hareketli. Yavru bebek mamasi alip onu vermeye baslayacagim Pazartesi gunu.

Anladigim kadariyla asi karnesi alinmasinin tek yolu veterinere gitmek.
Yarin tarim isleri mudurlugunden ic ve dis parazitlerini aldiktan sonra, kendilerine yapilmasi gereken asilari sormayi dusunuyorum.

Buna gore bir kismini (mesela kuduz, ucretsiz) yaptirip digerleri icin veterinere goturup karne almaya calisacagim tavsiyeniz uzerine.

Bagzi yerlerde ic parazit icin igne yapilmasinin daha iyi oldugunu okudum.
Siz kopeklerdeki gibi hap oneriyorsunuz, dogru mu?

Buna gore yarinki planim ilk is ic ve dis parazit ilaclarini alip vermek.
Ardindan asilar icin plan yapip hafta icinde bu isleri sirasiyla cozmek.

Ben daha once de sokaga atilmis yavru bir kopek alip baktim, 3 aylikti.
17 yasinda ayrildik birbirimizden.

dumiş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar,
Öncelikle bir bebeği sokaktan kurtardığınız için sizi tebrik ederim. Peki olgun kediye de bakacak mısınız? Yani onu da eve aldınız mı tam anlayamadım. Şu anda yavru kedi maması vermenizi öneririm. Ev yemekleri vermeyin. İstanbul'un Anadolu Yakasında oturuyorsanız ve eğer Bahsettiğim yere yakın oturuyorsanız minik patiler kliniğinden fiyatlar diğer veterinerlere göre daha iyi. Bütçenize ben karışamam tabii ki ama çok uçuk fiyatlı veterinerlere göre iyidir. Diğer veterinerlerin sattığının yarı fiyatına satar. Onun dışında nasıl aşı karnesi alırsınız bilmiyorum. İç parazit tedavisi eğer varsa bağırsaklardaki kurt benzeri parazitlerin dökülmesidir. Yerinde hiç duramayan kediler için damlası da var. Ama aşısı iyi değil hem de sizinki gibi küçücük bir bebek. Ben hap yutturmanızı öneririm. Hem daha hesaplı. Dış parazit damlası vücudun Üzerindeki kene pirelerin dökülmesini Sağlar. Bulaşan herhangi bir paraziti zehirleyerek öldürür ve parazit kuruyunca düşer. Normalde kedilere her yıl kuduz lösemi karma, mantar ve FIV aşıları yapılır onun dışında iç/dış parazit bir de. Size hangileri lazım bilmiyorum verinizde konuşursunuz. Ilk 6 ayda Bahsettiğim aşılar doz doz yapılır. Kum alıştırmak için patilerini tutup kumu kazma hareketi yaptırın veya bazı zamanlarda kediyi kumun içine bırakın keşfedince yapıyor zaten. Umarım bizimki gibi uzun bir kuma alışma süreciniz olmaz Kedinizle mutluluklar)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 15:28   #8

Mina44 üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Mina44 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Wink Cvp: Kar zamani yavru kedi kurtardim, ne yapmaliyim. Lutfen pzt.'ye kadar yardim edin

O minik kedilere sahip çıktığın için seni kutlarım Mihavsever
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 15:29   #9

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Olgun kediye bakan birileri olduğuna sevindim
Rica ederim umarım yardımcı olabilmişimdir
İç parazit aşısı Yüzünden ölen kediler biliyorum. Tam hatırlayamıyorum şu anda nedenini. Ama kurtlar olmayabilir de bağırsaklarında. Sadece tedbir Amaçlı. Olursa çok fena oluyor hem kediniz hem de sizin açınızdan. Bu arada sucuk ve salam da iç parazite neden olan yiyecekler Arasında, aklınızda bulunsun Evet ben hap öneriyorum. Hatta 700 mglık haplar 2 ayda bir yarısını veriyorsunuz(2-5 kg arası kediler için) bir tanesi de 25 lira olduğundan gayet ucuza geliyor
Aşıların zamanlarını vetiniz Söyler zaten
Köpeğiniz için çok üzüldüm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-15, 16:36   #10

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

sanon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ne dediğiniz belli değil. Konu dışı saçma sapan konuşup forumu işgal ediyorsunuz. Başka yerde saçmalayın.
Kesinlikle.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-15, 20:25   #11

mihavsever Çevrimdışı

Herkese merhabalar. Bu kucuk cocuk hakkinda sizlere bilgi vermek isterim.

Bugun veterinere gittik ve ic-dis tedavisi icin ilaclarini aldik. Uygulamaya basladim.
Onumuzdeki 1.5 ay icinde yapilacak asilar icin tarihleri belirlendi.
Kendisine zaten vitamin veriyordum ancak baska vitaminler ve guzel bir mama da aldim.
Asi karnesi de ilk asisi ile birlikte temin edilebilinecekmis.

Neden barinaklara birakmamin onerildigini halen daha analayamiyorum.
Turkiye'deki barinaklarin durumu icler acisi degil mi? Belki 3 aylik bile olmayan bir yavru nasil ev sicagi olmayan bir ortama terk edilebilir, dusunmek bile strese sokuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-15, 20:29   #12

mihavsever Çevrimdışı

Merhaba.

Basligin altina son durumu aciklayan bir mesaj gonderim, merak ediyorsaniz okumak isteyebilirsiniz; onun haricinde:

Fiyat sormak icin gorustugum veterinerler asi onermisti ic parazit icin ve kafami karistiran oydu.
Ben de yutturulan ilac taraftariyim ve ona gore ilaci aldim bugun, dis parazit damlasiyla beraber.

Ben vejetaryenim, et tuketmiyorum. Kopegime de balikli mama yedirdim hep mumkun oldugunca.

Bu yavrucaga da besin degeri acisindan zengin ve mumkunse diger memelileri iceriginde bulundurmayan bir mama aldim, severek yemeye basladi. Umarim bulabilirsem ileride tam bir balikli mama alacagim.

Tekrar tesekkurler.

Olgun kediye bakan birileri olduğuna sevindim
Rica ederim umarım yardımcı olabilmişimdir
İç parazit aşısı Yüzünden ölen kediler biliyorum. Tam hatırlayamıyorum şu anda nedenini. Ama kurtlar olmayabilir de bağırsaklarında. Sadece tedbir Amaçlı. Olursa çok fena oluyor hem kediniz hem de sizin açınızdan. Bu arada sucuk ve salam da iç parazite neden olan yiyecekler Arasında, aklınızda bulunsun Evet ben hap öneriyorum. Hatta 700 mglık haplar 2 ayda bir yarısını veriyorsunuz(2-5 kg arası kediler için) bir tanesi de 25 lira olduğundan gayet ucuza geliyor
Aşıların zamanlarını vetiniz Söyler zaten
Köpeğiniz için çok üzüldüm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-15, 21:27   #13

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Herkese merhabalar. Bu kucuk cocuk hakkinda sizlere bilgi vermek isterim.

Bugun veterinere gittik ve ic-dis tedavisi icin ilaclarini aldik. Uygulamaya basladim.
Onumuzdeki 1.5 ay icinde yapilacak asilar icin tarihleri belirlendi.
Kendisine zaten vitamin veriyordum ancak baska vitaminler ve guzel bir mama da aldim.
Asi karnesi de ilk asisi ile birlikte temin edilebilinecekmis.

Neden barinaklara birakmamin onerildigini halen daha analayamiyorum.
Turkiye'deki barinaklarin durumu icler acisi degil mi? Belki 3 aylik bile olmayan bir yavru nasil ev sicagi olmayan bir ortama terk edilebilir, dusunmek bile strese sokuyor.
Kesinlikle. Türkiye'deki barınaklar berbat.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-15, 21:31   #14

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Merhaba.

Basligin altina son durumu aciklayan bir mesaj gonderim, merak ediyorsaniz okumak isteyebilirsiniz; onun haricinde:

Fiyat sormak icin gorustugum veterinerler asi onermisti ic parazit icin ve kafami karistiran oydu.
Ben de yutturulan ilac taraftariyim ve ona gore ilaci aldim bugun, dis parazit damlasiyla beraber.

Ben vejetaryenim, et tuketmiyorum. Kopegime de balikli mama yedirdim hep mumkun oldugunca.

Bu yavrucaga da besin degeri acisindan zengin ve mumkunse diger memelileri iceriginde bulundurmayan bir mama aldim, severek yemeye basladi. Umarim bulabilirsem ileride tam bir balikli mama alacagim.

Tekrar tesekkurler.
Dün de iç parazit hapı yüzünden ölen kedi duydum. Kafam karıştı açıkçası
Aldığınız mamanın markası nedir acaba?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-15, 22:06   #15

mihavsever Çevrimdışı

Ic parazit haplari (bildigim kadariyla) vucut tarafindan sindirilmiyor.
Bu sayede zaten parazitleri oldurebiliyor (parazitler sindiriyor / etkileniyor) diye biliyorum.
O yuzden hayvanlara nasil zarar verir yada nasil oldurebilir bilemiyorum.

Royal Canin, Hills, Purina, ND ve bir kac markayi inceledim.

ND'nin icerigi aralarinda en iyisi gibi geldi bana, onu sectim.

Royal Canin ve Hills mamalarinda Taurin ek besin koymuslar.
ND'de bu yok. Kafami karistirdi acikcasi.
Ancak saniyorum ki icerigindeki etlerden zaten dogal olarak hayvanlar bu maddeyi alip uretiyorlar.

Dün de iç parazit hapı yüzünden ölen kedi duydum. Kafam karıştı açıkçası
Aldığınız mamanın markası nedir acaba?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları