Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 29-09-14, 21:48   #1

İstanbul (Avrupa Yakası)
büşra elif yüksel Çevrimdışı
Red face İlk kez kedi besleyecek birine yardım!!!

Merhaba, bu yaz yazlıkta her gün miyav diye ağlama sesleriyle uyanıyorduk , bağır çağır ağlayan bir kedi vardı ama yüzünü bile göstermiyordu . Bir köşeye yemek bırakıyorduk susuyordu. sonra onu gördük 1 aylık ya var ya yoktu insanlardan acaip korkuyordu bizi yanına yaklaştırmadı, sonra evin arkasında annesi ve diğer üç kardeşini gördük fakat kendisi emzirilmiyor ve her gün ağlıyordu. Annesi ona bakmamış bırakmıştı. Üç hafta sonra bize alıştı ve iki ay yazlıkta baktık. heo dışarıda ya da bakondaydı , diğer kedilerle de etkileşim halindeydi. Şimdi onu İstanbula evimize getireceğiz ama daha önce hiç evde hayvan beslemedim. Nasıl bakacağım hangi mamayı alacağım ne zaman veterinere götüreceğim ne kadar besleyeceğim hiçbir fikrim yok. Çok tatlı ama sürekli ısırıyor caım çok yanmıyor ama tabii ki bu durum rahatsız edici, neden böyle bilmiyorum. Dişi tekir yaklaşık üç aylık şimdi. Eve ilk kez girecek. Nasıl alışacak tuvaleti için nasıl kum almalıyım ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-14, 22:11   #2

selinkedi üyesinin avatarı

İzmir
selinkedi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İlk kez kedi besleyecek birine yardım!!!

Mamayı bütçenize göre seçmelisiniz,düşük bir bütçeniz varsa temizmama.com'dan alabileceğiniz BonaCibo isimli mamayı önerebilirim.Bütçeniz iyiyse Farmina N&D öneririm,herhangi bir sitede bulabilirsiniz.

BonaCibo ve Farmina'nın farkı içerikleridir.BonaCibo'da kedileri doğal yaşamında yemediği,fazla miktarda tahıl ve tahıl ürünleri bulunur,ama rakipleri arasından en iyisidir.Farmina'nın farkı içinde bolca et vb. kedilerin ihtiyacı olan besin maddeleri bulunmasıdır.

Veterinere götürme zamanını,yapılacak aşıları ilk veteriner ziyaretinde öğrenebilirsiniz.Her aşı zamanı sizi arayacaktır.Veterinerinizi iyi seçmelisiniz,işinde kötü bir veteriner yüzünden kedinizi kaybedebilirsiniz.

Isırması yavru olduğu ve dişleri kaşındığı için,elinize kolonya dökebilir,her ısırdığında hayır diye bağırabilirsiniz.
Tuvaleti için bentonit yani topaklaşan kum almalısınız.Silika yani kristal kumlar kedi ve insan sağlığına zararlıdır.MırMır önerebilirim kum için

Birkaç kez tuvaleti gösterdikten sonra kendi gidip yapacaktır.

Oyuncaklar almalısınız sıkılmaması için,fare,kedi oltası vb.
Eşyaları tırmalamaması için tırmalama tahtası alabilirsiniz.İlgilenmeli ve sevmelisiniz.

Yanlış bilgilendirdiğim bir konu varsa üzgünüm (:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-14, 22:38   #3

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Selinkedi çok güzel özetlemiş yine, ben de yorumlarımı yazayım
Ben evdeki hijyen ve kedinizin de rahatı açısından kapalı bir kum kabı almanızı öneririm. Kum olarak Sanicat Oxygen Power çok iyi, Mırmır'ın topaklaşan kumu da biraz fazla tozar ama güzeldir.

Mama olrak N&D tahılsız veya düşük tahıllı seri çok iyidir. Bütçeniz düşükse Bonacibo'nun kuzulusunu deneyebilirsiniz. Suyunu hergün iki defa tazeleyin. Suyunu cam, mamasını seramik kapta verin. Haftada 2-3 defa Gimpet'in konserve mamalarından yine 2-3 defa aynı markanın tüy yumakları için malt kreminden ve yavrunun yeterince anne sütü almadığını düşünerek Beaphar veya Gimpet'in multivitaminlerinden kullanmanızı öneririm.

Ben ev gıdaları verilmesini doğru ve yararlı bulmuyorum. Ev gıdası olarak oda sıcaklığında yoğurt ve haftada bir defa yumurta sarısı verebilirsiniz.

Ama her şeyden önce kedinizin ve ailenizin sağlığı açısından iyi bir veterinere gidip karma aşı ve iç-dış parazit tedavilerini yaptırmanız gerekir. İç parazitleri için aniprazol hap, dış parazitleri için Stronghold ense damlası öneririm. Her 3 ayda bir iç-dış parazit tedavisi tekrarlanmalı. Karma aşı da her yıl yenilenmeli.

Tırmalama tahtası da küçükken alışması ve koltuklara dadanmaması açısından şart. Ayrıca lazer, tünel, olta şeklinde oyuncaklardan edinmek gerekiyor.

Kedinizle birlikte mutlu günler dilerim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-14, 02:27   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)

Çok teşekkür ediyorum gerçekten çok yardımcı oldunuz soru işaretlerime, kuru mamayı gün içinde bölerek mi vermeliyim peki ve tırnak kesme banyo olayına gerek var mı, kumu ne kadar da bir değiştireceğim ve ne zaman kısırlaştırma zamanı yine cevaplarsanız çok mutlu olurum. Özveriniz için çok çok teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-14, 07:31   #5

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Kuru mamayı ister bölerek ister bir defada verebilirsiniz. Biraz da kedinizin karakterine bağlı. Benim kedilerim taze yemeyi seviyor o yüzden günlük miktarı ikiye bölüp sabah ve akşam hergün aynı saatlerde veriyorum. Paketin arkasında ne kadar vermeniz gerektiği yazar.

Kedinizi asla ve asla yıkamayın. Çok kötü kirlense bile o kendini temizleyecektir. Yıkamak zararlı ve hasta olmalarına sebep olabilir.

Tırnaklarını önce veterineriniz kessin ve size göstersin. Siz de alacağınız özel bşr makasla evde kesebilirsiniz, dikkatli kesmek lazım. Çok derin keserseniz iltihap olur. Tırnaklarını hiç kesmeyen insanlar da var. Mesela benim kedilerin tırnağını kesmesem de olur etrafa hiç zarar vermiyorlar.

Kumu günde 2 defa sabah ve akşam değiştirirseniz hem hijyen hem de kedinizin rahatı açısından çok iyi olur. En kötü günde bir defa değiştirilmeli.

Kedinizi ilk kızgınlık döneminin sonunda hemen kısırlaştırabilirsiniz. 8-9 aydan önce kızgınlığa girmeleri çok nadirdir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-14, 15:29   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)

of şöyle bir şey oldu, ben yazlıktan 10gün önce dönmüştüm, kedi yazlıkta anneannem dedemle 10 gündür mutlu mesur yaşıyordu, bugün gelirken de getireceklerdi. Ancak iki gündür kedi ortalarda yok! Orada başka kedilerle bağırış çağırış oluyordu diğer kediler onu kıskanıyorlardı ama yine öyle bir şey olmuş o an gitmiş ve iki gün uğramamış. Kaçması için bir ihtimal yok başka çünkü zaten kedi hiç içeri girmedi özgürlüğü hiç sınırlanmadı sabahtan akşama kadar diğer kedilerleydi akşam da balkonda uyur sabah da yanımızda olurdu. Bir anda kaybolmuş , şimdi onlar geliyorlar ama ben iki gündür çok kötüyüm hemen cuma gidip onu bulup istanbula getirmeyi düşünüyorum. zaten küçücük adada kimsenin olmadığı araba geçmediği bir yerde başına bir şey gelmez ama açlıktan ölmez dimi, sesime mutlaka karşılık veriyordu daha önce de bir kere kaybolmuştu her yerde adını söyleye söyle koşakoşa yanıma geldi , beniunutmamışsa mutlaka gelir diye düşünüyorum iki haftada unutmamıştır öyle değil mi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-14, 15:49   #7

İzmir
selinkedi Çevrimdışı

aylar,yıllar sonra evine dönen birçok kedi var,sizi ve evi iki haftada unutması imkansız gibi bir şey.kedinizi gidip sizin aramanız en doğrusu gibi geliyor,sesini,kokusunu tanıdığı sahibisiniz sonuçta

acıkıp yemek yemeye her an gelebilir,mama ve su koysunlar kapının önüne.kedinizi bulursanız ki umarım bulursunuz,ev adresi ve telefon numarası yazan tasma,çip,petkod vb. bir şey takıp önleminizi almanızı tavsiye ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-14, 15:51   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)

selinkedi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
aylar,yıllar sonra evine dönen birçok kedi var,sizi ve evi iki haftada unutması imkansız gibi bir şey.kedinizi gidip sizin aramanız en doğrusu gibi geliyor,sesini,kokusunu tanıdığı sahibisiniz sonuçta

acıkıp yemek yemeye her an gelebilir,mama ve su koysunlar kapının önüne.kedinizi bulursanız ki umarım bulursunuz,ev adresi ve telefon numarası yazan tasma,çip,petkod vb. bir şey takıp önleminizi almanızı tavsiye ederim.
çoook çook teşekkür ederim zaten bulunca ilk işim bu olacak !
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-14, 20:53   #9

İstanbul (Avrupa Yakası)

İnşallah ya, gideyim hemen evin kapısında olsun nasıl mutluluktan uçarım, teşekkürler iyi dilekleriniz için çok
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-14, 23:06   #10

İstanbul (Anadolu Yakası)
Conservator Çevrimdışı

Köpeklerde daha fazlasını bulabilir ama kedilerde dişiler için kızgınlık dönemi 4-4,5 erkekler için ise 4,5-5 aylık arasıdır. Bu dönemde ergenliğe girerler. Buna dikkat etmek gerekir. 9 ay kadar uzun bir süre vermek doğru değil. Kızgınlık dönemi bittikten sonra kısırlaştırma işlemini yaptırmalısınız. Dişilerde bu operasyon 1 senenin 2. dönemini bulur, erkeklerde ise ikinci dönemin tamamlanmasına denk gelir. Yani erkek kediler tercihen 1. yaşını doldurduktan sonra kısırlaştırılır. Kuru mamasını tadımlık vermelisiniz, hiçbir kedi, bayat besin yemez. Sabah ve akşam yemeğini vermelisiniz. Ara öğünler de verebilirsiniz. Onun haricinde suyu boş kalmamalı ve mama-su kaplarını arada bir yıkamalısınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-14, 23:31   #11

İstanbul (Avrupa Yakası)

Şimdi ben dediğiniz her şeyi satın aldım yarın da sabah erkenden yola çıkıyorum onu bulmak için, ama Size sormak istedim hep ağçkarda oynamış kedi hiç eve girmemiş hep dışarıda olmuş, evden kaçmak ister mi ev mi onun için iyidir yoksa orası mı? Ben şuan ona iyi bir şey mi yapıyorum yoksa Kötü bir şey mi bu kafamı çok karıştırıyor, yani burada dışarıya kaçarsa kötü olur çok çünkü adadaki yaşamı burada şehir sokağındakinden kat kat iyi olacak, yani evin içine uyum sağlar mı yoksa sokağı mı ister
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-14, 06:29   #12

İstanbul (Anadolu Yakası)
Conservator Çevrimdışı

Burada yavru bir kediden söz ediyoruz. Size karşı yakın davranmış ki şu an ev hazırlığı içerisindesiniz. Şüpheniz olmasın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-14, 09:17   #13

KeDiCiKLeR üyesinin avatarı

Denizli / Sarayköy
KeDiCiKLeR Çevrimdışı

Maya'yı köyden getirmiştik yavruydu. İlk önce Afyon'daki evimize getirdik. Oradaki bahçede oynuyordu. Sonra Manisa'daki evimize getirdik. Saksıdaki bitkilerimize zarar verdi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-14, 13:24   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)

omar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Selinkedi çok güzel özetlemiş yine, ben de yorumlarımı yazayım
Ben evdeki hijyen ve kedinizin de rahatı açısından kapalı bir kum kabı almanızı öneririm. Kum olarak Sanicat Oxygen Power çok iyi, Mırmır'ın topaklaşan kumu da biraz fazla tozar ama güzeldir.

Mama olrak N&D tahılsız veya düşük tahıllı seri çok iyidir. Bütçeniz düşükse Bonacibo'nun kuzulusunu deneyebilirsiniz. Suyunu hergün iki defa tazeleyin. Suyunu cam, mamasını seramik kapta verin. Haftada 2-3 defa Gimpet'in konserve mamalarından yine 2-3 defa aynı markanın tüy yumakları için malt kreminden ve yavrunun yeterince anne sütü almadığını düşünerek Beaphar veya Gimpet'in multivitaminlerinden kullanmanızı öneririm.

Ben ev gıdaları verilmesini doğru ve yararlı bulmuyorum. Ev gıdası olarak oda sıcaklığında yoğurt ve haftada bir defa yumurta sarısı verebilirsiniz.

Ama her şeyden önce kedinizin ve ailenizin sağlığı açısından iyi bir veterinere gidip karma aşı ve iç-dış parazit tedavilerini yaptırmanız gerekir. İç parazitleri için aniprazol hap, dış parazitleri için Stronghold ense damlası öneririm. Her 3 ayda bir iç-dış parazit tedavisi tekrarlanmalı. Karma aşı da her yıl yenilenmeli.

Tırmalama tahtası da küçükken alışması ve koltuklara dadanmaması açısından şart. Ayrıca lazer, tünel, olta şeklinde oyuncaklardan edinmek gerekiyor.

Kedinizle birlikte mutlu günler dilerim
Dediklerinizi edindim, şimdi kuru mamayı her gün vereceğim kuru mamanın yanında bazen konserve bazen Malt krem bazen de multivitamin mi vereceğim yoksa bunlaırn hepsini aynanda mı verebilirim ya da konserve verdiğim zaman kuru mamayı azaltacak mıyım mesela
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-14, 13:31   #15

İzmir
selinkedi Çevrimdışı

Konserve mamayı haftada 1 kez vermeniz yeterli olacaktır.Malt macununu ödül olarak ya da şımartmak için kullanıyorlar,ama her gün de verilebilir diye duymuştum.Fakat malt macununu her gün vermek yerine,her gün 1 kaşık yoğurt vermenizi tavsiye ederim.Haşlanmış yumurtanın sarısını da haftada 1 kez yedirin,ama yaş mamayla aynı güne denk gelmesin.

Multivitamin hakkında bir bilgim yok,benden daha bilgili olan Omar yardımcı olacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları