Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 08-04-15, 20:45   #1

Doğu Bey üyesinin avatarı

Antalya
Doğu Bey Çevrimdışı
Varsayılan ilk kedim tontili. O bir british shorthair :)

Herkese merhaba nihayet böyle aktif bir hayvan dostu forumu bulduğum için şanslıyım... ilk evcil hayvanım olan tontili ye kavuşmama sayılı günler kala evdeki hazırlıkları tamamlamaya çalışıyorum.

Mama kabı 350ml
Su kabı 500 ml
5-6 çeşit oyuncak bi kısmı kediotlu.
yatak
karbon filtreli kapalı tuvalet
kum
mama

Aldıklarım.

Tırmalama tahtası ve taşıma pusetini almadım henüz. Onları komşu olduğum petshoptan edinmeyi düşünüyorum. 50-70 cm arası bir tırmalama alacağım. Bi süre yeterli olur diye umuyorum..

Başka almam gereken bi şey var mı?

Özellikle british ya da scottish besleyen dostlardan ve tüm kedi severlerden tavsiye ve öneri bekliyorum. Daha önce hiç bir evcil hayvan beslemediğim için tedirginim biraz. Yaklaşık bir aydır araştırıyorum bi çok konu hakkında bilgi edindim diyebilirim. Teori tamam iş pratikte
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-15, 08:47   #2

vivelaamour Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ilk kedim tontili. O bir british shorthair :)

Her kedi tasmayı kabul etmiyor, bizimkisi etmedi mesela dışarıda gezdirmek isterseniz tasmaı önce ev içerisinde takıp alıştırarak başlayabilirsiniz işe bunun dışında herşey tamam gibi görünüyor. Hayırlı olsun yeni pisi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-15, 09:49   #3

İstanbul (Avrupa Yakası)
canluqa Çevrimdışı

Selamlar;
Bence bir çok şeyi almışsınız, eksik yok gibi.
Benim de scottish'im var, tasmayı hiç bir şekilde kabul ettiremedim.Mama olarak ne aldınız ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-15, 09:49   #4

Antalya
Doğu Bey Çevrimdışı

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

canluqa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Selamlar;
Bence bir çok şeyi almışsınız, eksik yok gibi.
Benim de scottish'im var, tasmayı hiç bir şekilde kabul ettiremedim.Mama olarak ne aldınız ?
Mama olarak royal canin aldım. Mother baby cat 1-4 ay. Sorduğum 10 kişiden 8i royal, 1 i proplan, 1 i hill's in en iyi mama olduğunu söyledi.

Kedinizi yıkıyor musunuz ?
Kısırlaştırdınız mı?
Cinsiyeti nedir?
Koku problemi yaşadınız mı?

Hazır bir scottish sahibi bulmuşken sorularımı sıralayım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-15, 11:03   #5

tgcgumus üyesinin avatarı

Ankara
tgcgumus Çevrimdışı

benimde scottishim var 14 aylık. bizimki açıkçası pek oyuncakla oynamıyor çok kibar ve narin bir cins benimki veterinere giderken bile korktuğundan dışarı çıkarmayı düşünmedim hiç. arada bir cam balkonda takılıyor o kadar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-15, 14:33   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
Aybike Erkal Çevrimdışı

Mutluluklar dileyelim öyleyse size
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-15, 15:23   #7

İstanbul (Avrupa Yakası)
canluqa Çevrimdışı

Doğu Bey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Mama olarak royal canin aldım. Mother baby cat 1-4 ay. Sorduğum 10 kişiden 8i royal, 1 i proplan, 1 i hill's in en iyi mama olduğunu söyledi.

Kedinizi yıkıyor musunuz ?
Kısırlaştırdınız mı?
Cinsiyeti nedir?
Koku problemi yaşadınız mı?

Hazır bir scottish sahibi bulmuşken sorularımı sıralayım
Selamlar;
Kedimi yıkamıyorum.
Kısırlaştırmadım şu an için
Dişi
Koku problemimiz hiç yok, sıfır diyebilirim.
Şu an için tek sorunum tüy dökmesi, şimdiye kadar hiç tüy dökmemişti ama son 2-3 haftadır çok tüy döküyor, furminatör aldık ama şimdilik fayda etmedi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-15, 15:24   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
canluqa Çevrimdışı

Ve son olarak kucakta durmaktan nefret ediyor, bu da beni sinir ediyor ama doğası gereği bu şekilde imiş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-15, 23:18   #9

Antalya
Doğu Bey Çevrimdışı

tgcgumus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
benimde scottishim var 14 aylık. bizimki açıkçası pek oyuncakla oynamıyor çok kibar ve narin bir cins benimki veterinere giderken bile korktuğundan dışarı çıkarmayı düşünmedim hiç. arada bir cam balkonda takılıyor o kadar
kediler karakter karakter bakalım bizimkisi nasıl olacak bu arada ben de dışarı bırakmak istemiyorum...

Aybike Erkal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mutluluklar dileyelim öyleyse size
teşekkürler

Selamlar;
Kedimi yıkamıyorum.
Kısırlaştırmadım şu an için
Dişi
Koku problemimiz hiç yok, sıfır diyebilirim.
Şu an için tek sorunum tüy dökmesi, şimdiye kadar hiç tüy dökmemişti ama son 2-3 haftadır çok tüy döküyor, furminatör aldık ama şimdilik fayda etmedi
Britishler senede iki kez tüy döküyor mevsim geçişlerinde. normal bir kedi kadar olmasa da yine de döküyor. Scottishlerde de aynı diye tahmin ediyorum... benim korkum idrar problemi... bu konuda tecrübeler çok çeşitli. Birisi erkek kedisini kısırlaştırmadığı halde idrar sorunu yaşamazken bir başkası kısırlaştırmış olsa dahi bu sorunu yaşayabiliyormuş... hatta baskın olan dişi kedilrrde bile kokou bırakma olabiliyormuş.. hangi mamayı kullanıyorsunuz ve yaş mama veriyor musunuz?

Ve son olarak kucakta durmaktan nefret ediyor, bu da beni sinir ediyor ama doğası gereği bu şekilde imiş
Tüyleri çok sık olduğundan rahatsız oluyorlarmış evet..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-15, 23:59   #10

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Bizim 5 aylık dişi british shorthairimiz var.tüy dökme sorunumuz yok.kızdırıp üzmezseniz oraya buraya çiş yapmaz.çok temiz ve uysaldır.sesi nadiren duyulur.bizim kızımız sevilmeyi,okşanmayı,kucakta durmayı sever.çok ürkektir.furminatörle tarıyoruz.gimpetin malt macununu tavsiye ederim.tüy topakları için.kum olarak topaklanan bentonit kum.kuru mama olayı çok tartışmalı bi konu.okuduğum kadarıyla RC kimyasallarla korunan bir mama.hills doğal.ama royal daha lezzetli.ben tahılsız,acana kullanıyorum.düşük tahıllı n&d de kullanabilirsiniz.market maması almayın.gözleri akarsa temiz pamuğu kaynamış ılımış suya batırıp göz kenarlarını,çapaklarını silip kurulayın.kapalı tuvaletin önüne paspas alırsanız iyi olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-15, 07:03   #11

Antalya
Doğu Bey Çevrimdışı

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bizim 5 aylık dişi british shorthairimiz var.tüy dökme sorunumuz yok.kızdırıp üzmezseniz oraya buraya çiş yapmaz.çok temiz ve uysaldır.sesi nadiren duyulur.bizim kızımız sevilmeyi,okşanmayı,kucakta durmayı sever.çok ürkektir.furminatörle tarıyoruz.gimpetin malt macununu tavsiye ederim.tüy topakları için.kum olarak topaklanan bentonit kum.kuru mama olayı çok tartışmalı bi konu.okuduğum kadarıyla RC kimyasallarla korunan bir mama.hills doğal.ama royal daha lezzetli.ben tahılsız,acana kullanıyorum.düşük tahıllı n&d de kullanabilirsiniz.market maması almayın.gözleri akarsa temiz pamuğu kaynamış ılımış suya batırıp göz kenarlarını,çapaklarını silip kurulayın.kapalı tuvaletin önüne paspas alırsanız iyi olur.
Sizin kediniz de ufak ne güzel
Kediniz eve ilk geldiğinde ne yaptınız evin bütün alanını yönlendirmeniz olmadan gezmesine izin verd,niz mi? Kum kabına kendiniz mi alıp koydunuz yoksa onun bulmasını mı beklediniz? Eve ilk getirdiğinizde açık kum kabı mı kapalı kum kabı mı kullandınız? Ben kapalı bir kum kabı aldım ön tarafı tamamen açılabiliyor. Tamamını değil de sadece ön tarafı açık bıraksam sorunsuzca alışır mı acaba..

Bu konu en son " 11-04-15 " tarihinde saat 07:06 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-15, 08:05   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
canluqa Çevrimdışı

Benim kedim 50 gün anne sütü emdi, sonrasında royal a geçti ama ben aldığımda royal ile orijen i birleştirip verdim, şu an royal bittiği için sadece orijen veriyorum ve çok memnunum,
Acana veya orijen i araştırmanıZı tavsiye ederim.
Kedimiz eve geldiğin de 2 aylıktı, mutfak hariç evin her yerine girip çıkmasına izin verdik
Kum havuzu acık kullandım ama kapalıya geçme vakti geldi, kum saçıyor etrafa
İlk geldiği günlerde kum havuzuna ben götürüp bırakıyordum tuvaletini o şekilde yapıyordu zManla alıştı tabi.
Koku bırakma olayı bence tamamen şans, erkek kediler bırakıyor dediler dişi aldım ama erkek te hiç bırakmayan dişide koku bırakan kediler varmış
Bakalım biz de neler olacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-15, 09:20   #13

Antalya
Doğu Bey Çevrimdışı

Benim kedim 50 gün anne sütü emdi, sonrasında royal a geçti ama ben aldığımda royal ile orijen i birleştirip verdim, şu an royal bittiği için sadece orijen veriyorum ve çok memnunum,
Acana veya orijen i araştırmanıZı tavsiye ederim.
Kedimiz eve geldiğin de 2 aylıktı, mutfak hariç evin her yerine girip çıkmasına izin verdik
Kum havuzu acık kullandım ama kapalıya geçme vakti geldi, kum saçıyor etrafa
İlk geldiği günlerde kum havuzuna ben götürüp bırakıyordum tuvaletini o şekilde yapıyordu zManla alıştı tabi.
Koku bırakma olayı bence tamamen şans, erkek kediler bırakıyor dediler dişi aldım ama erkek te hiç bırakmayan dişide koku bırakan kediler varmış
Bakalım biz de neler olacak
4kg royal canin aldım çok ucuza denk getirince koku işi şans haklısınız.. discoveryde program yapan bir adam var kediler üstüne. İlginç tavsiyeleri var. Kum kabı ve idrar sorunları ile ilgili bi kaç videosunu izlemiştim. Jackson galaxy. Vaktiniz varsa tavsiye ederim izlemenizi. Dili ingilizce tabi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 00:28   #14

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Doğu Bey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sizin kediniz de ufak ne güzel
Kediniz eve ilk geldiğinde ne yaptınız evin bütün alanını yönlendirmeniz olmadan gezmesine izin verd,niz mi? Kum kabına kendiniz mi alıp koydunuz yoksa onun bulmasını mı beklediniz? Eve ilk getirdiğinizde açık kum kabı mı kapalı kum kabı mı kullandınız? Ben kapalı bir kum kabı aldım ön tarafı tamamen açılabiliyor. Tamamını değil de sadece ön tarafı açık bıraksam sorunsuzca alışır mı acaba..
Evet izin verdik balkon hariç.her yeri gezdi tozdu tanıdı.önce mama ve su kabını,kum kabını yakınına koyduk.alışma süresi için.gece hep aynı odada yatıp alışmasına özen gösterdik.mesela ilk geldiği zaman yatak odanızda yatırıp daha sonra başka odada yalnız yatmasını isterseniz sizle beraber yatmaya alıştığı için problem çıkabilir.bizim kedimiz şansımıza çok uslu.bir problemi olmadıkça miyavlamaz,kumunu çok sıçratmaZ.geldiğinde hemen kabına girip çişini yaptı.dediğim gibi ilk zamanlar neyin nerde olduğunu bilmediği için ona ait eşyaları yakınında bulundurun.10-15 gün sonra tuvaletini nerede durmasını istiyorsanız oraya koyup gün içinde kabına götürün.kapısını her zaman aralık bırakın.o alışacaktır.sabah akşam kumunu temizliyoruz.kabın içinde yaklaşık 3-3,5 kg kum var.mighty arkadaşımızın çok pratik bir kum kabı temizleme stili var.sağolsun ben de onun yöntemiyle hızlıca temizliyorum.ilk aldığımızda açık tuvalet almıştık pek bilgim yoktu.şu an kapalı kullanıyoruz.açılır kapanır kapısını hiç takmadım gerek duymuyorum çünkü koku problemimiz yok.kumun hava almasını tercih ederim.sürekli de temizlerseniz zaten koku derdiniz olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 07:33   #15

Antalya
Doğu Bey Çevrimdışı

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet izin verdik balkon hariç.her yeri gezdi tozdu tanıdı.önce mama ve su kabını,kum kabını yakınına koyduk.alışma süresi için.gece hep aynı odada yatıp alışmasına özen gösterdik.mesela ilk geldiği zaman yatak odanızda yatırıp daha sonra başka odada yalnız yatmasını isterseniz sizle beraber yatmaya alıştığı için problem çıkabilir.bizim kedimiz şansımıza çok uslu.bir problemi olmadıkça miyavlamaz,kumunu çok sıçratmaZ.geldiğinde hemen kabına girip çişini yaptı.dediğim gibi ilk zamanlar neyin nerde olduğunu bilmediği için ona ait eşyaları yakınında bulundurun.10-15 gün sonra tuvaletini nerede durmasını istiyorsanız oraya koyup gün içinde kabına götürün.kapısını her zaman aralık bırakın.o alışacaktır.sabah akşam kumunu temizliyoruz.kabın içinde yaklaşık 3-3,5 kg kum var.mighty arkadaşımızın çok pratik bir kum kabı temizleme stili var.sağolsun ben de onun yöntemiyle hızlıca temizliyorum.ilk aldığımızda açık tuvalet almıştık pek bilgim yoktu.şu an kapalı kullanıyoruz.açılır kapanır kapısını hiç takmadım gerek duymuyorum çünkü koku problemimiz yok.kumun hava almasını tercih ederim.sürekli de temizlerseniz zaten koku derdiniz olmaz.
Evimiz büyük biraz kedicik kaybolur ya da kum kabının yerini unutur diye korkuyorum balkon ve pencere konusunu ise bilmiyorum nasıl yapacağız evin bütün pencereleri açıktır bizde yazın havalandırma için. Bazı alışkanlıkları değiştireceğiz sanırım...

might nin kum temizleme videosunu izledim sanırım. Yalnız o yöntem kapalı - yarı kapalı kum kapları için işe yarar mı? Kum kabı konusunda nasıl bir yöntem izlemeliyim kararsız kaldım biraz aklımda bazı sorular var:
Kum kabımı o alışana kadar tamamen açık mı kullanmalıyım?
Yarısına kadar açılan şekliyle mi kullanmalıyım(aldığım modelin özelliği)
Sadece şeffaf kapısını açık bıraksam yeterli olur mu ?
Ya da tamamen kapalı şekliyle kedim alışabilir mi?
Kum kabını kullanmadığımız tuvalet yakınındaki lavabonun altına koymayı düşünüyorum birsz gözden uzak bi yer bu bizim için iyi ancak küçük kedi için sorun teşkil eder mi? Hiç değilse o alışana kadar göz önünde mi bulundursam kabı mesela odamın girişinde ve odamda yatıp kalkacak. Ama sonra da kabın yeri değişirse yabancılık çeker mi diye korkuyorum. Biraz uzun yazdım evhamlı bi insanım sanırım

bir de kum kabı ile mama kabının birbirinden uzak olması yeterli mi yoksa kaba alışana kadar yakınında ancak yemek yerken kabı görmeyecek şekilde mi olmalı bunu da tam anlamadım.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları