Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 20-03-17, 22:13   #1

hsynesyk Çevrimdışı
Varsayılan ilk defa kedi alacak olana tavsiyeler

Herkese selam.Geçen gün memleketteki kuzenim aradı patronunun iran kedisi varmış yavruları olmuş sağa sola veriyormuş sen de istermisin dedi.ben de ne zamandır hayalimde olan şeyi gerçekleştireyim dedim kabul ettim.pazar günü gidip getiricem kediyi ama evde kedi aksesuarı tarzı hiçbir şey yok.

sorum şu.ilk defa kedim olacak ne almam gerekir ilk zamanda.haftaiçi halletmem lazım bu işleri.maması kumu vs önerilere de açığım.ayrıca ne gereklidir ne gereksizdir bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.yani sağı solu yükseltimiş özel tuvalet kabı gerekli bişeymi.bide nerelerden almamı önerirsiniz.internetten mi alayım(eğer öyleyse hangi siteleri önerirsiniz) yoksa pet shoptan ya da büyük carrefourlardan falan mı alayım hangisi daha ucuz olur.

istanbulda oturuyorum kediyi bursadan getiricem.kedi yolda huysuzluk falan yapar mı.yem su falan koymam gerekicekmi taşıma kutusunun içine? cevap verirseniz memnun olurum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-17, 09:02   #2

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ilk defa kedi alacak olana tavsiyeler

Merhaba,
Kedinizle mutlu, sağlıklı uzun bir hayat dilerim öncelikle
Mama ve kum dışında fazla bir şeye ihtiyacınız yok ilk etapta. Mama kabı ve su kabı olarak plastik olmayan, mümkünse paslanmaz çelik, seramik veya cam bir kap kullanın. Evdeki bir kabı da ona tahsis edebilirsiniz, özel olarak mama kabı almanıza gerek yok.

Kum kabı olarak biz leğen kullanıyoruz ilk günden beri iki kedimize de, tuvalet kabına bir sürü para vermeye gerek yok. İlerde leğenden memnun kalmazsanız kapalı wc falan isterseniz alırsınız. Kenarları çok yüksek olmasın, rahatça girip çıkabilsin. Ve kolay ulaşabileceği bir yerde olsun.

Mama olarak, mutlaka yavru kedilere uygun mamalardan alın. Marketlerde satılan ucuz mamalardan, açık mamalardan uzak durun. İran kedileri çok hassastır, mama seçimi dikkatli yapmanız uzun vadede size daha az sağlık sorunu olarak dönecektir.

Gözlerini her gün ılık suya batırılmış pamukla silmelisiniz, iran tarzı basık yüzü olan kediler için bu çok önemli. Başta zor olabilir, ama zamanla o da siz de alışırsınız gözlerini silmeye.

Kumu ince taneli, topaklanan bir kum almanızı tavsiye ederim. Yavru olduğu için ince taneli patilerini acıtmaz iyi olur. Biraz büyünce taneler etrafa çok dağılıyorsa kalın taneli kuma geçersiniz.

Bunların dışında yatak, oyuncak falan ilk etapta almanıza gerek yok. Ben bizimkilerin yataklarını kendim yaptım, tırmalama tahtalarını da kendim yaptım. Oyuncak olaraksa top yapılmış poşet, yün ip, lazer, karton kutu gibi şeylere bayılıyorlar, satın aldığım oyuncaklardan çok böyle şeyleri seviyorlar

Yolda sıkıntı olmaz, birkaç saat durur. Mama su koymayın, kabının altına emici birşeyler serin her ihtimale karşı tuvaleti gelirse diye, ama genellikle bir sıkıntı olmuyor tutuyorlar tuvaletlerini. Ben de 2 aylık yavru kediyi 4 saatlik araba yolculuğunda kucağımda getirmiştim, hiç bir sorun olmadı.

Eve getirdiğinizde çantasından çıkartıp ilk önce kumuna koyun kediyi. Patisiyle biraz eşeleme hareketi yaptırın, sonra bırakın kendisi çıksın ve keşfetsin diğer yerleri. Kumunu bu şekilde öğrenir, başka bir şey yapmanıza gerek yok. İlk günler biraz korkabilir, saklanabilir. Kendisi yavaş yavaş alışır 2 günde, çıkmaya gezinmeye başlar. Bol bol oyun oynayın, sizinle bağı kuvvetlenir böylece
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-17, 16:20   #3

hsynesyk Çevrimdışı

NeseYarali tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,
Kedinizle mutlu, sağlıklı uzun bir hayat dilerim öncelikle
Mama ve kum dışında fazla bir şeye ihtiyacınız yok ilk etapta. Mama kabı ve su kabı olarak plastik olmayan, mümkünse paslanmaz çelik, seramik veya cam bir kap kullanın. Evdeki bir kabı da ona tahsis edebilirsiniz, özel olarak mama kabı almanıza gerek yok.

Kum kabı olarak biz leğen kullanıyoruz ilk günden beri iki kedimize de, tuvalet kabına bir sürü para vermeye gerek yok. İlerde leğenden memnun kalmazsanız kapalı wc falan isterseniz alırsınız. Kenarları çok yüksek olmasın, rahatça girip çıkabilsin. Ve kolay ulaşabileceği bir yerde olsun.

Mama olarak, mutlaka yavru kedilere uygun mamalardan alın. Marketlerde satılan ucuz mamalardan, açık mamalardan uzak durun. İran kedileri çok hassastır, mama seçimi dikkatli yapmanız uzun vadede size daha az sağlık sorunu olarak dönecektir.

Gözlerini her gün ılık suya batırılmış pamukla silmelisiniz, iran tarzı basık yüzü olan kediler için bu çok önemli. Başta zor olabilir, ama zamanla o da siz de alışırsınız gözlerini silmeye.

Kumu ince taneli, topaklanan bir kum almanızı tavsiye ederim. Yavru olduğu için ince taneli patilerini acıtmaz iyi olur. Biraz büyünce taneler etrafa çok dağılıyorsa kalın taneli kuma geçersiniz.

Bunların dışında yatak, oyuncak falan ilk etapta almanıza gerek yok. Ben bizimkilerin yataklarını kendim yaptım, tırmalama tahtalarını da kendim yaptım. Oyuncak olaraksa top yapılmış poşet, yün ip, lazer, karton kutu gibi şeylere bayılıyorlar, satın aldığım oyuncaklardan çok böyle şeyleri seviyorlar

Yolda sıkıntı olmaz, birkaç saat durur. Mama su koymayın, kabının altına emici birşeyler serin her ihtimale karşı tuvaleti gelirse diye, ama genellikle bir sıkıntı olmuyor tutuyorlar tuvaletlerini. Ben de 2 aylık yavru kediyi 4 saatlik araba yolculuğunda kucağımda getirmiştim, hiç bir sorun olmadı.

Eve getirdiğinizde çantasından çıkartıp ilk önce kumuna koyun kediyi. Patisiyle biraz eşeleme hareketi yaptırın, sonra bırakın kendisi çıksın ve keşfetsin diğer yerleri. Kumunu bu şekilde öğrenir, başka bir şey yapmanıza gerek yok. İlk günler biraz korkabilir, saklanabilir. Kendisi yavaş yavaş alışır 2 günde, çıkmaya gezinmeye başlar. Bol bol oyun oynayın, sizinle bağı kuvvetlenir böylece
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi mama ve kum almam gerekicek burdaki bi pet shoptan alıcam onu.ama kedi iran kedisi.sürekli taranması lazım.bununla ilgili özel bir tarak vs var mı acaba yoksa piyasadakiler iş görür mü.ayrıca bir yerde tarama eldiveni görmüştüm normal kalın bi eldiven var bir ucu tırtıklı.insanlar da işe yaradığını söylüyordu öyle mi alsam diyorum.hem hayvan huzursuz olmaz.link vermek yasak mı bilmiyorum onun için link vermedim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-17, 18:05   #4

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı

Taramaya mutlaka küçükken alıştırın. Yoksa sonra büyünce taratmak istemiyorlar.
Ben bizimkileri zar zor tarıyorum, sevmiyorlar.
Bizimkiler kısa tüylü o yüzden uzun tüylü kediye hangi tarak uygun olur bilemiyorum ama mama ve kum alırken sorarsanız yardımcı olurlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-17, 18:08   #5

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı

Bir de petshop ve veterinerler yerine internetten daha uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.
Örneğin aynı kum küreği internette 5 tl, veterinerde 15tl. Aynı taşıma çantası internette 15 tl, veterinerde 35 tl.
Kuşumuz vardı bir ara, aldığım yemin paketi petshopta 25 tlydi, internette 15 tl civarı.

Bir de kum küreği ve taşıma çantası almanız gerekecek tabi ki mama ve kum dışında
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-17, 00:41   #6

hsynesyk Çevrimdışı

Bir de petshop ve veterinerler yerine internetten daha uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.
Örneğin aynı kum küreği internette 5 tl, veterinerde 15tl. Aynı taşıma çantası internette 15 tl, veterinerde 35 tl.
Kuşumuz vardı bir ara, aldığım yemin paketi petshopta 25 tlydi, internette 15 tl civarı.

Bir de kum küreği ve taşıma çantası almanız gerekecek tabi ki mama ve kum dışında
internetten taşıma kutusuna bakmıştım en ucuzlarına 20 tl diyordu.burda bi pet shop var ordan 20 ye aldım ben de.o yüzden güvendim biraz kazıklanmayacağıma

yarın bi gidip sorayım fiyatlarını internetle karşılaştır ona göre bir karar veririm

çok teşekkür ediyorum tekrar cevaplarınız için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-17, 19:25   #7

sanon Çevrimdışı

Kedi almadan önce kediler hakkında daha fazla bilgilenmenizi tavsiye ederim. Özellikle de sağlığı en kırılgan, günlük bakımı en emekli kedilerden biri olan iran kedisi almaya niyetliyseniz bu cins hakkında da ayrıca bilgilenmelisiniz. Aksi takdirde "ben hiç böyle bir şey olacağını düşünmemiştim; bilsem almazdım" durumlarının ortaya çıkması tadınızı kaçırabilir ve yeni yuva bulmak için çalışmalara başlamanız gerekebilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-17, 17:46   #8

yeknet Çevrimdışı

Kedi için sadece kum mama almak yetmez. İlk iş nispeten size yakın iyi bir veteriner bulmalısınız. Aşıların yapılması çok önemli. İnternetten sipariş verip boşuna zaman kaybetmeyin. pethoplarda hepsi var. Belki bir miktar pahalı olabilirler ama kargo parası vermezsiniz aynı fiyata gelir. 2 aylıktan önce almayın en azından 45-50 günlük olması kendi başına kuru mama yiyebilmesi lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-17, 21:08   #9

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı

Internetten alisveris yaptiginizda belli bir miktarin ustune kargo odemiyorsunuz. 1er paket mama ve kum alsaiz zaten kargonun bedava olacagi tutara cok rahat ulasirsiniz. Cogu site ogleden once verilen siparisleri ayni gun, ogleden sonra verilenleri ise ertesi gun kargoya veriyor. 1-2 gunde elinizde oluyor aldiklariniz. Internette herhangi bir petshoptan cok daha fazla cesidi daha uygun fiyata bulmaniz mumkun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-17, 19:02   #10

yeknet Çevrimdışı

Internetten alisveris yaptiginizda belli bir miktarin ustune kargo odemiyorsunuz. 1er paket mama ve kum alsaiz zaten kargonun bedava olacagi tutara cok rahat ulasirsiniz. Cogu site ogleden once verilen siparisleri ayni gun, ogleden sonra verilenleri ise ertesi gun kargoya veriyor. 1-2 gunde elinizde oluyor aldiklariniz. Internette herhangi bir petshoptan cok daha fazla cesidi daha uygun fiyata bulmaniz mumkun.
valla ben kötü bir tecrübe yaşadım. Hepsiburada.com'dan 3 tane petshop ürünü aldım aynı gün aynı saatte. Kum 2 gün sonra geldi. Mama kargo şubesine geldi teslim edilmeden geri gitmiş 10 gün sonra parasını iade ettiler.. Balık yemi ilk gönderilen kargo kayboldu. Müşteri hizmetleri ve kargo ile kavga ettim yeniden gönderdiler. Siparişlerimin hepsi aynı gün kargo etiketli ürünlerdi. neyse isteyen istediği yerden alsın. Çok farketmiyor. Gelen ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edin yeter. Kuru mamayı güvendiğiniz bir pethoptan açık paket olarak da alabilirsiniz daha hesaplı oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-17, 10:06   #11

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı

Hepsiburada'dan son zamanlarda ben de memnun değilim. Ürünlerin hepsini ayrı ayrı kargoya veriyorlar, bazıları çok geç geliyor, veya temin edilemedi diye iptal ediliyor.
Ben genellikle kedilerim için zooplus veya petburada'dan alışveriş yapıyorum. Bu sitelerde şu ana kadar sıkıntı yaşamadım. Gittigidiyor'dan alanlar da var, orada da alışveriş yapmadan önce satıcının puanına bakmanız güvenilir satıcı olup olmadığını anlamanız için önemli.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-17, 14:47   #12

yeknet Çevrimdışı

Hepsiburada'dan son zamanlarda ben de memnun değilim. Ürünlerin hepsini ayrı ayrı kargoya veriyorlar, bazıları çok geç geliyor, veya temin edilemedi diye iptal ediliyor.
Ben genellikle kedilerim için zooplus veya petburada'dan alışveriş yapıyorum. Bu sitelerde şu ana kadar sıkıntı yaşamadım. Gittigidiyor'dan alanlar da var, orada da alışveriş yapmadan önce satıcının puanına bakmanız güvenilir satıcı olup olmadığını anlamanız için önemli.
Ben gittigidiyor'un ilk üyelerindenim. Son yıllarda diğer alışveriş sitelerinden bir farkı kalmadı nadiren başka yerde yoksa kullanıyorum. Fiyat avantajı pek yok.
Bir de temizmama reklamları dönüyor şu sıra, orası da fena değil sanırım.
Hepsiburada'da bu kargo işleri arap saçına dönüyor artık. Aynı ürün için birden çok satıcı seçeneği çıktığından beridir bozdular. Tek bir fiyat versin kendi yollasın müşteri ile tedarikçiyi muhattab etmemesi lazım. Satıcı hepsiburada değilse fatura falan da gelmiyor 3-5TL hizmet bedeli faturası gönderiyorlar. İnsanın kafası karışıyor. Müşteri hizmetleri desen rezalet.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları