Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 01-05-16, 20:26   #1

İstanbul (Avrupa Yakası)
Bboorraa Çevrimdışı
Varsayılan iki yüzlü ''hayvan severler''

1 aya yakın süredir bu forumda olan ilanımdan sonra sırf cins diye evcil hayvan alan insanlardan nefret ediyorum.binlerce ev arayan kör,annesiz,engelli,tedavi görmesi gereken,yavru hayvan varken kalkıp da petshoplardan üstüne üstün bir de para verip evcil hayvan satın almak yüzsüzlüktür,vicdansızlıktır.barınaklarda belediye tarafından istiflenen kedilerin sorumlusu sizsiniz,zehirlenen öldürülen kedi ve köpeklerin sorumlusu sizsiniz.sokaklarda araba altında kalan,işkence edilen hayvanların dolaylı sorumlusu sizsiniz.binlerce evsiz hayvan varken ticari amaçlı çifleştirilen kedileri sahiplenip kendini hayvansever bilmek iki yüzlülüktür.yağmurlu bir günde evinde chincilasını severken hemen alt sokakta annesi ölmüş gözleri açılmamış olan bir yavru kedinin ölmek üzere olduğunu düşündükçe daha da çok nefret ediyorum. sırf ''tekir'' veya cins olmadığı için hayvan beğenmeyenleri gördükçe daha çok nefret ediyorum hepinizden.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-16, 21:29   #2

Manisa
kedi.velisi. Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: iki yüzlü ''hayvan severler''

Benim suana kadarki kedilerim hep tekirdi. Tekirler bi baskadirr... Onlarin bize ihtiyaci var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-16, 12:59   #3

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Yazdıklarınızda haklılık payınız var. Fakat ne Chincilla besleyen ne de Tekir besleyen kişiye "hayvansever" denmez. Kişi sadece evde Chincilla beslediği için "ben hayvanseverim" diye ortalıkta gezinmiyorsa bunu sorun etmemek gerekir. Aynı şekilde tekir besleyen de.
Hayvanseverlik cins/ırk/tür ayırt etmeden bütün hayvanları seven, yaşama ve doğal alanlarına saygı duyan, sokak hayvanlarına yardım eden, barınaklarda gönüllü çalışan, hayvan hakları için mücadele veren, yardım toplayan kişiye verilen addır. İçine vegan/vejetaryenleri de kata biliriz. Bu forumda kime hayvansever dene bilir gibi bir soru soracak olursak GÜNEŞ-EYLÜL ve Ulas benim aklıma gelen ilk isimler. Diğerlerinin kendilerine evcil hayvan besledikleri için hayvansever ünvanını verdiklerine rastlamadım.
Cins olan olmayan konusuna gelirsek, bu bir tercihtir. Canın tercihi olurmu gibi bir soru sorulabilir, haklılık payı da vardır. Toplumda görünüşe önem verilir, insanlar kendilerine eş ararken de güzel/yakışıklı diye sınıflandırırlar, güzellerin talipleri çok olur kaba tabir ile. Güzelliği dışında unutmayalım ki kedi/köpeklerin cinslere göre karakterleri de farklıdır. Uslu kedi isteyen birinin aktifliği ve oyunculuğu ile bilinen tekir kedi edinmesi pek sağlıklı bir tercih olmaz. Engelli hayvan bakımını da herkes üstlenemez, üstlenenin ellerinden öperim. Ama kimseyi de niye sahiplenmiyorsun diye yadırgamam. Oyuncak değil engelli hayvan bakımı, ömürlük özen talep eder.
Sokaklardaki, belediyelerdeki hayvan fazlalığının nedenini ise insanların cins merakı değil, kedi alıp hevesi geçince sokağa bırakan kişiler ve kısırlaştırma karşıtı kişiler olduğunu düşünüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-16, 02:12   #4

İstanbul (Anadolu Yakası)
Thelokum Çevrimdışı

Benim scottish fold kedim var. Hic aklimda yokken esimin arkadasinin
Kedisinin yavrusundan sahiplendik. Tamamen ucretsiz sekilde. Evdeki kedm cins kedi olmasina karsilik sokakta yaklasik 10 adet kedinin her gun suyunu mamasini eksik etmemeye çalışıyorum. Simdi ben evde cins kedi besliyorum diye hayvansever olmadigimi dusunmuyorum. Benim de icim gidiyor o sokaktaki hasta vb. Durumdaki kedilere ama kismetimde bu varmış.yeri geldi kendi kedimin sepetine koyup veterinere goturdugum bile oldu sokan kedisinin nefes alisverisi degisik geldigi icin. Genelleme yapmak doğru degil bence. Kimsenin icini bilemszsiniz evde cins kedi besleyip sokak hayvanlarina bi sekilde yardımı dokunan insanlar elbette vardir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-16, 02:51   #5

İstanbul (Avrupa Yakası)
kübrailçel Çevrimdışı

yazınızın çok ağır olduğunu düşünüyorum açıkçası umarım eleştiri kabulünüz vardır. benim bir cins,birde cins olmayan bir kedim var. cins olmayan kedimi çok ağır şartlarda büyüttüm,besledim,kör olmak sakat kalmak üzereyken aldım onu ve şuanda sapasağlim. ama o süreçte yaşadığım üzüntüyü kimse bilemez Allah dışında. 2. kedim bir petshopta, petshop hastalığından ölmek üzereydi gördüğüm an hasta olduğunu anladım bilerek sevebilirmiyim lütfen diye rica ettiğimde ateşten yanıyordu yavrucak, varım yoğum neyse verdim öyle aldım onu. Hayvanseverlik terimi yukarda söylendiği gibi cins ırk tür ayırt etmeksizin hayvanlara duyulan yoğun şefkat ve merhamet duygusudur, sizin algınızdaki tek problem scottish fold,british shorthair,chincilla gibi cinslerin dış görünüşlerinden dolayı ücretle alım-satımı yapıldığından dolayı kolayca sokakta sakat,kör biçimde bulunamayacağı veya daha önce bulunamadığı için gelişmiş bir algı olduğunu düşünüyorum. Hayvan sevgisi olmayan hiçkimse evinde cins veya değil bir hayvan barındıramaz,bakamaz,bir kediye mamasını verirken bile 'gel annem,gel balım,gel canımın içi,gel kuzum benim' diye veriyorsun doyma düşüncesi bile mutlu ediyor seni, hayvan sevmeyen insanın oyuncak veya süs niyetine bir hayvan alabilceğini hiç düşünmüyorum kaldı ki,evine scottish foldunu british shorthairini alan insan hayli hayli o halde gördüğü yavrucakların tedavisini yaptırır bakımını tamamlar sahip bulup o şekilde bırakır o yavruyu anca. Benim evimde cins kedim var evet peki ya siz nerden biliyosunuz benim scottish foldumla yağmurlu günde kahvemi rahatca yudumladığımı? Bulduğum sakat,hastalıklı her kediyi iyileştirmeden bırakmıyorum,kendi kedimi sokaktan aldığım hasta kediler yüzünden ihmal etmek zorunda kaldığım o kadar çok günler oldu ki aklınız almaz. Bence siz bu kalıp yargıdan kurtulmalısınız çünkü çok genel konuşup çokta kırıcı olmuşsunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-16, 15:31   #6

Düsseldorf
Stripper Çevrimdışı

Bboorraa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
1 aya yakın süredir bu forumda olan ilanımdan sonra sırf cins diye evcil hayvan alan insanlardan nefret ediyorum.binlerce ev arayan kör,annesiz,engelli,tedavi görmesi gereken,yavru hayvan varken kalkıp da petshoplardan üstüne üstün bir de para verip evcil hayvan satın almak yüzsüzlüktür,vicdansızlıktır.barınaklarda belediye tarafından istiflenen kedilerin sorumlusu sizsiniz,zehirlenen öldürülen kedi ve köpeklerin sorumlusu sizsiniz.sokaklarda araba altında kalan,işkence edilen hayvanların dolaylı sorumlusu sizsiniz.binlerce evsiz hayvan varken ticari amaçlı çifleştirilen kedileri sahiplenip kendini hayvansever bilmek iki yüzlülüktür.yağmurlu bir günde evinde chincilasını severken hemen alt sokakta annesi ölmüş gözleri açılmamış olan bir yavru kedinin ölmek üzere olduğunu düşündükçe daha da çok nefret ediyorum.
hic bilgi sahibi olmadan evlerine kedi alanlar sonrada bakamayip, beyenmeyip torbalara doldurup esya gibi zavalli hayvanlari oraya buraya birakanlar dururken senin sorunun bu esya gibi sokaklara atilmis hayvanlari evlerine almayip cins kedi alanlarlami?

sırf ''tekir'' veya cins olmadığı için hayvan beğenmeyenleri gördükçe daha çok nefret ediyorum hepinizden.
istersen bir doktora görün, sorunlarina, depresyonlarina bir son vermis olursun, ne dersin?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-16, 00:24   #7

jüpiter Çevrimdışı

konuyu açan arkadaş doğru söylüyor. neden saptırıyorsunuz konuyu doğru söylüyor. etek alır gibi pantolon alır gibi hayvan satıyorlar. ve bunlar cins dışarda kedi köpek çok yüzüne bakmazlar. sakat yaşlı kör savunmasız hasta bir çok şekilde kazalara mağruz kalmış her şekilde aç kalmış sevgisiz kalmış o kadar çok kedi köpek yavru varki yine bunlar o cins denilenlerin melezlerinden oluşuyor. hayvan satın alıp bakan özellikle kedi ve köpek diğer hayvanlar muhabet kuşu hemstir. bunlar zaten burda dışarda yaşamaz bunlarla karıştırmayın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-16, 14:58   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
Bboorraa Çevrimdışı

ara sokakta hamile bir kedinin karnından bıçaklanıp bu da yetmezmiş gibi atıldığı çöp konteynırının yanında acı acı inlediğini gördüm.sırf etrafta dolaşıyor diye kafasına odunla vurulan ve bu olaydan sonra alnında koca bir yarıkla geçirip neredeyse kör kalacak kedi gördüm.petshoplardan evcil hayvan almadan önce keşke bir bulunduğunuz mahallenin bi sokaklarını gezseydiniz o zaman asıl yardıma muhtaç olanların kim olduğunu anlardınız.dibindekini görmek istemeyip para ile hayvan satın almak bu durumda bilinçsizlik veye gösteriş düşkünlüğü oluyor.eğer petshoplardan hayvan alıp hayvensever kesilenler gerçekten hayvansever olsaydı dışarıda muhtaç hayvanlardan eser kalmazdı.bu sözlerim sokak hayvanlarının hepimizin sorumluluğu olduğunu bilip gözü gibi bakanlardan dışarı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-16, 18:04   #9

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

Ben bu yazilanlari ustume alinmiyorum.. etsiz yemek yemeyen vejeteryanlarla kavga eden biriyken hayatimdan eti cikardim. Saskinim ama mutluyum.. kedilerim cins cunku ailem oyle istiyor ama sokak kedilerini de kopeklerini de sevip besliyorum. Ben daha oncede konu actim felcli bi kedi sahiplenmek istiyorum tek problem hayat sartlarim.. dogum yapan kediyi evime aldim besledim buyuttum sahiplendirdim buldugum minik tekir kediyi yurttan atilma ihtimalime ragmen yurda soktum. Demem o ki hayvanlari sevmek onu her seyiyle kabul etmektir onceligimiz kesinlikle engelli canlar olmalidir. Hayat sartlarim el verse hic durmam engelli bir can sahiplenirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-16, 03:21   #10

zülküf Çevrimdışı

aslında hiç bir bilgi sahibi olmadan sırf cins diye kedi ve köpek sahibi olanlar. hepsi değil tabi dışarda hayvanlarda varmış başka kedilerde varmış aaa köpeklerde varmış başı boş gezen diye aslında bu şekilde hayvan beslemeye başlıyorlar. öyle insanlar varki kuşun kuş olduğundan öte başka bişey bilmez bir şerçe yada bir sığırcık aynıdır. onların gözünde bir papağan bir muhabbet kuşu aynı kuş tur. yokmu var. biliyorum ben hatta bu sayfada hiç kedisi köpeği olmayan insanlarda var. cins kedim var diye hava atmaya çalışanlarda var hatta hatta cins kedisi var diye kız tavlamaya çalışan erkekler var cins kedim var diye kız ortamlarına kız arkadaş edinmek isteyenlerde var. ama bakın ne diyorum cins işte bu yüzden bu işte bir cinslik var ki o cins hayvanlar. hep sokaklara atıyor. ormanlarda cins köpekler en çokta goldenler hani insan canlısı insan gibi duygusal olarak bilinen golden şimdi bana yok evde iran kedim var sokakta birsürü kedi besliyorum demeyin çünkü yapılan iylik söylenmez bu yüzden böyle söyleyen insanlara inanmıyorum bende gidip çöp karıştırıyorum ama yaptığımı bukadar söylüyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları