Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 19-07-12, 16:26   #1

İstanbul (Anadolu Yakası)
basakoztekin Çevrimdışı
Varsayılan hayvanseverlerin hakları varmı?

arkadaşlar selam, benim kendime ait karneli aşılı evimde tertemiz baktıgım mis gibi kedilerim iç olmadı. ben çalışıp kazandıgım paranın bir miktar kısmını sokak hayvaları için ayırıyorum onlara mama alıyorum ve sabah işe giderken akşam işden dönüşte uygun noktalara azar azar bırakıyorum. eleman olarak çalıştıgım yerin minik bir betondan dış zemini var orda anne kediler bebekleri falan oluyor ve onları besliyorum. baglı bulundugumuz belediyeye kedileri uygun zamanda götürüp kısırlaştırma operasyonlarını yaptırıyorum. konum ve derdim şu : mahhaledekiler kedilerden dolayı etrafın pirelendiğini pislendiğini aracların üzerine kedilerin cıkıp boyalarını cizdiğini sölüyorlar ve belediyeyi arayıp mahalleyi galayana getirip heryeri pirelere karşı ilaçlatıyorlar. belediye bana ceza yazacakmıs sebebi de sokakdaki hayvanlara kuru mama vererek onları beslememmiş yani beslemiyim ki ölsünler istiyorlar sanırım. benim hayvansever olarak hayvan sevmeyenleri karsı kendimi koruma yöntemim ne olmalı? sokak hayvanlarını sokakda beslememe engel olmaları yasal mı? en son sunu sölemek istiyorum dışarda beslediğim kedilerin toplam sayısı 4 yavru 3 yetişkin kedi. yavruların annesi 2 hafta önce belediyede kısırlaştırıldı. ameliyat yeri kabak gibi belli. nolur bilenler akıl versin. teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-12, 20:17   #2

karamık üyesinin avatarı

karamık Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: hayvanseverlerin hakları varmı?

belediyenin bu cahillikleri sallayacağını sanmıyorum. hangi şehirde olduğunuzu da yazın bence. ve HAYTAP - Hayvan Hakları Federasyonu buraya ya da HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) - Istanbul, Turkey - Sivil toplum Kuruluşu | Facebook buraya da yazın bu soruyu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-12, 20:48   #3

Byzakts üyesinin avatarı

Byzakts Çevrimdışı

Kesinlikle Facebook araciligiyla cesitli derneklere ulasabilirsiniz onlar size mutlaka yardim edicektir. Ayrica Petarkadas.com, Facebook/haysev gibi sitelere ilan verebilirsiniz belki 1-2 tanesini sahiplendirebilirsiniz veya birileri gecici olarak evine alir, ne kadari sokaktan kurtulursa kardir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-12, 22:24   #4

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Allah bu insanları ıslah etsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-12, 08:44   #5

İstanbul (Anadolu Yakası)
basakoztekin Çevrimdışı

herkese teşekkür ederim. dediğiniz yerlerede yazıcam konuyu. istanbul anadolu yakası ataşehir semtinde yaşıyorum. olayın gerçekleştiği nokta yenisahra semti. ayrıca belediyeye gidip konu üzerinede bilgi almaya çalışıcam. bide bahsettiğim gibi ksırılaştırma operasyonlarını gerçekleştiren barınak veterinerlerine de konu hakkında danışıcam. aklım almıyor. bu aynı şöle bişey evimde yemek yemeden önce komsumdan müsade almamam gibi saçma. ama asıl saçma olan belediye görevlilelerinin gelip onlara sunu demesi lazım. "kapatın çenenizi bir yogurt kabına koyulan suyun derdi sizimi gerdi" belediyeye onlar kadar bende vergi veriyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-12, 10:48   #6

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Siz hiç dert etmeyin bı halt edemezler suan kaldığımız bahçenin yanındaki evde yaşayanların civcivleri var bahçede beslediğimiz anne kedi civcivleri bogup yavrularına getiriyor her sabah kapımıza dayanıyorlar sizin kedi civcivi yedi sizi şikayet edicem diye bende evdeki kedileri gösteriyorum diyorum amca bunlar mı yaptı diyor yok o gri kedi yaptı. Bende diyom o zaman gelip bana niye diyosun o kedi seninde kedin mahallede yaşıyor ben napayim bana diyor besleme yemesi için birşey verme gitsin buradan. İste bunu diyince benim sartellerim atıyor adamı kovmaktan beter ediyorum valla. Böyle insanlar Allah'tan nasibini almayan kullardir müslümanım derler ama peygamber efendimizin " en büyük sadaka ac bir canlıyı doyurmaktir" sözünü bilmezler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-12, 14:48   #7

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı

konuyu dün gördüm dünden beri araştırıyorum işine yarayacağını düşündüm sende dilekçeyi kendine göre uyarlayıp mahallende ki vicdansızların arabalarına kapılarına yapıştırabilirsin yazıda da belirttiği gibi cahillikleri yüzünden susacaklardır kolay gelsin duyarlılığın ve azmin içinde tebrik ederim http://http://www.dohaydersopengazie...article&id=881
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-12, 18:07   #8

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı

link açılmıyor maden siteden alıp yapıştırayım başka bir zaman başka birinin de işine yarayabilir ALINTIDIR

…………… Apartmanı (veya sitesi) Yönetim Kurulu Başkanlığına,

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, sahipsiz hayvanları bakma ve besleme konusunda gönüllere görev vermiştir. Bu konuda yasada yer alan hükümler ekte de bilgilerinize sunulmuştur.

Buna rağmen, apartman yönetim kurulunuzca, hayvanların beslenmesine karşı çıkan ve dolayısı ile yasayı ihlal eden bir tutum söz konusudur ve yasanın gereğini yapan gönüllüler, bu “Yasal Görevlerini” yerine getirmekten men edilmeye çalışılmaktadır.

Bu Bağlamda, Bu Tavırlar Devam Etmesi Halinde:

1. Apartman yönetim kurulunuz hakkinda, 5199 sayılı yasayı ihlalden ........ Valiliğine, hakkınızda idari soruşturma açılması ve idari para cezası verilmesi talep edilecektir.

2. Apartman kapıcısı (veya sakin veya şahıs ismi) hakkında da yine aynı şekilde 5199 sayılı yasayı ihlalden, ........ Valiliğine idari soruşturma açılması ve idari para cezası verilmesi için baş vuruda bulunulacaktır.

3. Apartmanınızın, imara aykırı iç ve dış tadilatlar ve yönetimi konusunda genel olarak denetlenmesini ilgili kuruluşlardan talep edilecektir.

Şiddetin ilkokullara kadar indiği, sokaklarda dahi her an bir saldırıya uğrama korkusu ile dolaştığımız günümüzde, çaresiz bir hayvanın önüne konan bir kap yemek ve bir kap su, bir merhamet belirtisi olarak algılanmalıdır.

Apartmanınız ve tüm apartmanlar, çok uzun olmayan bir süre önce, hayvanlara doğal yaşam alanı olan bölgelere kurulmuştur. Yaşam alanlarını gasp ettiğimiz, yerine beton bloklar diktiğimiz, her yeri asfalt yaptığımız bu ortamda, bu hayvanlara gidecek yer bırakmadığımız açıktır.

Gerek insani boyutta ve gerekse yasal boyutta bu hayvanlarla birlikte yaşamak zorundayiz.

Çocuklarımıza, merhamet ve güçsüze acıma yardım etme duygusunu en iyi biçimde verecek olan hayvan sevgisini aşılamak yerine, onlara korkmayı ve yok etmeyi öğretme kültürünün toplumu getirdiği nokta ortadadır.

Gıdalarımıza zararlı katkı maddeleri koyarak bizi içten içe öldürenleri, sokaklarda üç kuruş için insan bıçaklayanları, bizi korkudan serbestce yürüyemez hale getirenleri göz ardı ederek, çaresiz hayvanları duüşman olarak görmek anlaşılamaz bir tutumdur.

Tavuklari kuşları yok ederek kene belası ile baş başa kalırken, kedileri yok ettiğimizde apartmanlarınız en üst katlarına kadar çıkan zararlı haşerelerle baş başa kalacağımızı, çocuklarımızın apartman bahçelerindeki haşerelerle baş başa kalacagını da unutmayınız.

Kediler ısırmayan, havlamayan, insana yakın durmayan ama ekolojik dengeyi haşereleri yiyerek en iyi şekilde sağlayan hayvanlardır.

Bu hayvanları yok edecek ortamları yaratmak, doğanın dengesini bozmak demek olacaktır.

Adli ve idari bir süreç başlatmamıza gerek kalmadan, siz değerli yönetim kurulu üyelerinin bu yanlıştan döneceğini, sakinlerinize yasa hakkında bilgi verileceğini, hayvanlarla birlikte yaşamanın kanun gereği olduğunun anlatılacağını umuyor, saygılarımızı sunuyoruz.

İsim İmza Bilgiler:

Dağıtım: ..............

Ekler: ..................

alıntıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-12, 22:50   #9

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Valla çok iyi oldu bunu yazman. Emegine saglık canim arkadasım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-12, 22:56   #10

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı

rica ederim canım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-12, 20:42   #11

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı

başka bir konuda masal_84 yazdığı bu yazıyı burayada yapıştırmak istedim konuyla alakalı olduğunu dşndm hayvan severlerin hakları. yararlı bir konu oldu gncel tutmak lazım aslında bu konuyu 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile getirilen yeni düzenlemeye göre, Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü olarak faaliyet göstermek isteyen kişilerden aşağıdaki koşulları haiz olanlar İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne ilgili belgelerle birlikte başvuruda bulunabileceklerdir.

Yerel Hayvan Koruma Gönüllülerinin başlıca görevleri şunlardır:

Gönüllü yerel hayvan koruma görevlileri, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanları koruma amacına yönelik kurulan geçici bakımevleri yararına sosyal etkinlikler düzenleyebilecek.

Görevliler, bölge ve mahallelerindeki sahipsiz hayvanların özellikle kedi ve köpeklerin bakım ve aşılarının yapılmasını, aşılı hayvanların işaretlenmesini, hayvanların kısırlaştırılmasından sorumlu olacak.

Gönüllüler, bölgelerindeki lokanta, işyeri ve fabrika gibi kuruluşlardaki artık besin maddelerinden sahipsiz hayvanların faydalanmasını sağlayacak.

Görevliler ayrıca yerel yönetimlerin sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunmasıyla ilgili konularda halkı aydınlatmak amacıyla çıkaracakları dergi, broşür gibi yayınlarda yerel yönetimlere yardımcı olacak.

YEREL HAYVAN KORUMA GÖNÜLLÜSÜ OLMAK İÇİN ARANAN KOŞULLAR:

4- Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğinin 16 ncı maddesinde belirtilen Yerel Hayvan Koruma Görevlilerinin Seçiminde aşağıdaki şartlar aranacaktır.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) 30 yaşını doldurmuş olmak,
c) En az lise mezunu olmak,
d) Yerel Hayvan Koruma Görevlileri, hayvan koruma dernek veya vakıflarına üye olmak ya da bu konuda faydalı hizmetler yapmış olmak,
e) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
f) Yerel Hayvan Koruma Görevlilerine verilecek eğitim kurslarına katılarak sertifika almış olmak,
g) 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanuna aykırı suç işlememiş olmak ve taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis cezası veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma. Devletin sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
Müdürlükçe; gerek görüldüğünde gönüllü kuruluşların yönetim kurullarından Yerel Hayvan Koruma Gönüllülüğü görevi talep edenlerle ilgili görüş alınır.

Müracaat

Yukarıdaki şartlara haiz bulunan kişilerden Yerel Hayvan Koruma Gönüllülüğüne istekli olanlar; iki adet vesikalık fotoğraf, eğitim belgesi, nüfus kağıdı örneği, ikametgah belgesi, Hayvan Koruma Derneklerine veya Vakıflarına üye olduklarına dair belge, şahsı için doldurulmuş bilgi formu ile sabıka kaydını gösterir belgenin birer suretini dilekçeye ekleyerek İl Hayvanları Koruma Kurulu Sekreterya görevini yapan İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne müracaat ederler.

Müracaatların Kabulü, Değerlendirilmesi ve Eğitim

İbraz edilen bilgi ve belgelerin incelenmesi Müdürlükçe yapılır.
Başvurular müdürlükçe soyadı sırasına göre bir deftere kayıt edilerek dosyada muhafaza edilir.Yapılan inceleme neticesinde durumları yukarıda belirtilen esaslara uygun olan adayların listesi İl Hayvan Koruma Kuruluna sunulur. Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri İl Hayvan Koruma Kurulu tarafından bir yıl süre ile seçilir.Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri görev anında kimlik kartlarını taşımak zorundadırlar. Yıl sonunda hayvanların korunması kapsamında olumlu faaliyetleri tespit edilen kişilerin kimlik kartları yenilenir.Yerel Hayvan Koruma Görevlileri, hayvanların korunması kapsamında görevlerini kötüye kullanmaları durumunda belgeleri ,iptal edilir.
Adayların eğitimi, uzman eğiticiler tarafından yapılır. Adaylar yapılan eğitimin sonunda test şeklinde sınava tabi tutulur

Yerel hayvan koruma gönüllülerine verilecek eğitim programının içeriği ve süresinin belirlenmesi için İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Üniversite, Veteriner Hekimleri Odası ve bu konuda görevlendirilen Gölbaşı ve Çankaya Belediyelerinin uzmanlarından oluşan bir komisyonun kurulmasına ve yukarıda belirtilen eğitim programını hazırlama çalışmalarının başlatılmasına karar verilmiştir.

Yerel Hayvan koruma görevlilerinin başvuruları; mahalli gazetelerde, Belediye dergilerinde, afiş ve el broşürleri yapmak suretiyle halka duyurulmasına karar verilmiştir.

alıntıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları