Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler


Cevap Yaz
Eski 16-01-14, 14:41   #1
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!
Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün !..

Evcil hayvanınızı çiftleştirmek istemenizin nedeni aşağıdakilerden biri mi ?
1- Bir tane yavrusunu kendim alacağım , geri kalanını dağıtırım ya da satarım ..
2- Sağlığı için mutlaka çiftleştirmem gerekiyormuş ..
3- Doğası gereği çiftleştiriyorum .. Bir kere anneliği yaşasın ..

Lütfen maddeler hakkındaki bilgileri okuyun :
1- Bir hayvan çiftleştirme sonrası takribi 5-6 tane yavru doğurur .. Bu yavrulardan bir tanesini siz alırsınız .. Daha sonra geri kalanını arkadaşlarınıza , arkadaşlarınızın arkadaşlarına vs. dağıtırsınız .. Siz aldığınız yavruya ölene kadar en iyi şartlarda bakacak olabilirsiniz .. Peki diğer yavrular ..? O yavruları ömür boyu takip edemezsiniz .. Ya gezdirirken kaybederler ya sıkılıp sokağa atarlar ya götürüp barınağa terk ederler ya da isteyen birine yavruyu verirler .. Bu yavruların sonu genelde sahipsiz kalmak , sokakta çocukların elinde işkence çekmek , trafik kazası sonucu sakat kalmak , tecavüze uğramak , barınakta buz gibi taşlarda hayatta kalma mücadelesi vermek , ve ölmektir .. Bu kedilerin şanslı olanları hayvan severler tarafından kurtarılır ve sözleşme ile iyi yuvalara sahiplendirilir .. Ama ya görmediklerimiz ..? Onların kaderini yüklenmeye ve onların günahına girmeye hazır mısınız ..? Bir kedi için daha evinizde yer varsa neden yuva bekleyen sahipsiz yavrulardan bir tanesinin hayatını kurtarmıyorsunuz ..? Yavruları satmayı düşünüyorsanız ; onların ticaretini yapabileceğiniz bir eşya olmadığını unutmayın .. Hayvanlar Allah’ın can verdiği ve yarattığı , bizim gibi duyguları olan canlılardır ve kesinlikle satılamazlar ..

2- Sağlığı için çiftleştirmeniz gerektiği mi söylendi ..? Peki size hayvanınız için en sağlıklısının çiftleştirmeden kısırlaştırmak olduğu da söylendi mi ..? Kedinizi ya da köpeğinizi dişi ise adet döneminden önce , çiftleştirmeden kısırlaştırırsanız ölümcül ve riskli olan kanser gibi hastalıkları engellemiş olursunuz .. (Lütfen sayfa altında kısırlaştırma hakkında verilen bilgileri okuyun ..) Kedilerde kısırlaştırma yaşı kemik gelişimi tamamlandıktan sonradır .. ( 7 - 8 Aylık)
3- Hayvanlarda aile bağları yoktur .. Onlar için çiftleşmek hormonal ve içgüdüsel bir şeydir .. Eğer etik kavramları olsaydı kendi çocukları ya da akrabaları ile çiftleşmezlerdi .. Bu nedenle dişi bir kedi doğurmadığında , insanlar gibi keşke bir kere doğum yapsaymışım diye düşünmez ve pişman olmaz ve eksikliğini de hissetmez .. Tabii ki kısırlaştırırsanız adet de görmeyeceği için hormonları dengelenmiş olacaktır .. Doğa kısmına gelince ... Hangi köpek ya da kedi doğasına uygun yaşıyor ..? Sizce bu hayvanların doğasında buz gibi betonlar içinde , yemek ve su bulamadıkları sokaklarda dolaşmak , vızır vızır geçen araçların altında kalmak , insanlar tarafından dövülmek ve işkence görmek , barınaklarda hapis hayatı yaşamak vs. var mı ..? Maalesef hayvanların yüzde doksanı ya da belki daha fazlası bu şekilde yaşıyorlar.. Daha önce barınağı ziyaret etmediyseniz lütfen size en yakın ya da en çok ihtiyaç duyulan barınağa gidin .. Kısırlaştırmanın günah olduğunu düşünüyorsanız ; doğup da hayatları boyunca korku ile yaşamaları , kötü şartlar altında hayatta kalmaya çalışmaları , sebepsiz yere acı içinde ölmeleri günah değil mi..? Bu şartlarda yaşamalarındansa hiç doğmamaları daha iyi değil mi ..?Kedigiller´den Alıntıdır.
Kedigiller
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 14:56   #2
 
Corpse Bride üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Yaş: 30
Mesajlar: 58
Corpse Bride Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

İnş tüm evcil sahipleri bu yazıyı okuyup biraz olsun bilgilenir. Elinize sağlık...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 16:10   #3
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Thumbs up Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

çakıl38


çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ALINTI LÜTFEN BUNA DA GÖZ ATIN..

Günümüzde kedi ve köpeklerde kısırlaştırma ile ilgili pek çok bilimsel gerçek ve bu işlemin sağlayabileceği sağlıksal avantajlar açığa kavuşmuş ve ortaya konmuş olmasına rağmen hala çok sayıda kedi ve köpek sahibi YYBlerin (yaygın yanlış bilinenler) veya YYDlerin (yaygın yanlış düşünceler) etkisi altında kalarak kısırlaştırma kararı vermekte oldukça zorlanıyorlar. Bu konunun önemini vurgulayacak bilgiler ve ayrıca uyguladığımız operasyon prosedürleri gibi detayları II. bölümde bulabilirsiniz. İlk bölümde dişi ve erkek, kedi ve köpeklerde kısırlaştırmanın faydalarını kısaca maddeler halinde aktarıp YYB ve YYD lere değineceğiz.

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırmanın Faydaları
*=dişi *=erkek

* Kızgınlık (östrus) belirtileri göstermeyecek, dolayısıyla erkekleri uyarmayacak, evinizde kanamaya bağlı kirlilik yaratmayacaktır.

* * Eşleşme isteğine bağlı problemler ( evden kaçma, yüksekten atlama veya düşme, aşısız hayvanlardan hastalık bulaşması, vb.) önlenecek veya büyük ölçüde azalacaktır.

* Meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri riskleri elimine edilecek veya azaltılacaktır. ( özellikle ergenlik öncesi (prepubertal dönemde) kısırlaştırılırlarsa)

**Plansız kedi ve köpek yavrularının sayısı azaltılmış olacaktır.

** Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olacaktır. ( kısırlaştırmanın köpeklerde 1-3; kedilerde 3-5 yıl kadar ömürlerini uzattığı kaydedilmiştir!)

* Eşleşme isteğine bağlı olarak sık karşılaşılabilecek problemler önlenebilecek veya azaltılmış olacaktır. Özellikle kedilerde görülen spreyleme veya işaretleme (kötü kokulu-feromonlu- idrar yapmaları), kaçma, kavga edip yaralanma, trafik kazası bu problemlerin başında sayılabilir.

* Testis kanseri riski ortadan kaldırılıp, prostata ilişkin hastalıkların da riski büyük ölçüde azaltılmıs olacaktır.


Bilinmesi gereken önemli noktalar
1. Kediler, insanlardan 45; köpekler ise 15 kat daha fazla üreme yeteneğine sahiptir! Yani üremek için değil, her birinin sağlıklı ve iyi koşullarda yaşamalarını mümkün kılabilmek amacıyla sağlayabileceğimiz şartlar için biz insanlara ihtiyaç duyarlar. Bu şartların sağlanabilmesi, üreme hızları göz önünde bulundurulursa ancak sayılarının artış hızının önüne geçmek, sayılarının artmasına izin vermemek-yani kısırlaştırma ile mümkün olabilecektir.

2.Trafik kazası geçiren köpeklerin %85i kısırlaştırılmamış köpeklerdir.

3. Kısırlaştırılmamış sokak kedilerinin yaşam ömrü ortalama 2 yılın altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, en çok ısırık yaralarıyla bulaştığı ve kısır olmayan erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinmektedir.)
YYB (yaygın yanlış bilinenler) ve YYD (yaygın yanlış düşünceler)
- Bir kez doğum yaptıktan sonra kısırlaştırılmaları daha sağlıklıdır.
YANLIŞ
İlk kızgınlık dönemi veya cinsel olgunluğa ulaşmadan önceki dönem kısırlaştırılan dişi kedi ve köpekler daha sağlıklı ve uzun yaşarlar!

- Kilo alırlar.
KISMEN
Kısırlaşmanın beden ağırlığınaetkisi enfazla%30dur. Kilo almanın asılsebebi fazla besleme veya tersiz egzersizdir!

- Kedim/köpeğim çok özel olduğu için aynen onun gibi bir kedi/köpek istiyorum.
YANLIŞ
Yavruların, anne ve babalarının kopyası olma olasılığı pek yoktur. Profesyonel yetiştiriciler dahi bunu garanti edemezler.

- Doğum olayının mucizesini çocuklarımın öğrenmesini istiyorum.
YANLIŞ
Trafik kazası,vb. sebeplerden ölen veya ötenazi uygulanan binlerce hayvanın varlığı, yani ölüm, doğumun mucizesini gölgede bırakabilir; çocuklarınıza her birhayatın değerli veözel olduğunu öğretin

- Köpeğimin koruma yapmasını istiyorum, kısırlaştırılırsa yapmayacağını düşünüyorum.
YANLIŞ
Aile ve evini koruma köpeklerde doğal bir içgüdüdür. Köpeklerin kişilik özellikleri seks hormonlarından ziyade genetik ve çevresel etkiler ile şekillenir.

- Erkek kedi/köpeğimin daha az erkek hissetmesini istemiyorum.
YANLIŞ
Köpeklerin cinsiyet kimliği veya ego gibi mevhumları yoktur. Kısırlaştırılan kedi/ köpeklerin temel kişilikleri değişmez. Duygusal reaksiyon veya kimlik bunalımı gibi hisler geliştirmezler.

- Kedimin/köpeğimin doğasına müdahale etmek istemiyorum.
YANLIŞ
Kediniz/köpeğiniz sizin tarafınızdan besleniyorsa, sağlık problemleri ve bakımları ile siz ilgileniyorsanız, evinizde veya bahçenizde yaşıyorsa zaten doğasına müdahale etmiş bulunuyorsunuz demektir!II. Kedi ve köpek sahiplerinin kısırlaştırma konusunda karar vermesi yanlış bilinen veya bilinmeyen pek çok konudan dolayı oldukça zor olabilmektedir. Bunu konuda karar vermeye yardımcı olabilecek bazı bilgiler aktarmakta fayda var:

Evcilleşme sürecinde kedi ve köpeklerde üreme döngüleri de dahil olmak üzere pek çok değişiklik olmuştur. Evcil hayvanların eşleşme güdüleri duygulara ve hislere değil tamamen içgüdülere dayanmaktadır. İçgüdüleri onlara, kimyasal bağlantılar aracılığıyla türlerinin devamını sağlamak için üremeleri/çoğalmaları gerektiğini söyler. Yabani hayatta bir türün ne sıklıkta üreyeceğini de doğanın dengesi belirler. Ancak kedi ve köpekler artık yabani ekosistemin bir parçası değildirler, dolayısıyla bu temel içgüdü artık ne olması gereken ortamda ne de olması gereken doğal dengede gerçekleşmektedir. İşte bu dengesizlikten dolayı üreme dönemleri artık doğanın kontrolünden çıkmıştır. Kedi ve köpeklerin üreme hızı o derece yüksektir ki her yıl doğanların ayrı ayrı her biri için uygun yaşama koşullarının sağlanabilmesi olanaksızdır. Kedi ve köpek sahipleri bu aşırı popülasyonla bir ilişkilerinin olmadığını düşünebilirler. Ancak kısırlaştırılmamış bir kedi veya köpek sahibi bu aşırı nüfus sorununun potansiyel bir parçası demektir. Bu problemin kontrol altına alınabilmesi için tüm kedi/köpek sahipleri bu konuda bilinçli ve duyarlı olmalıdır. Bu sorunun bir parçası mı, çözümün bir parçası mı olma kararını verecek olanlar kendileridir.

Dişi kedi ve köpekler Genellikle en erken 6 aylık olduklarında eşleşebilir ve hamile kalabilirler. Dişi bir kedi yılda 4 kez kızgınlığa girebilir ve bu durum hem kedi hem de sahibi için oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Dişi köpekler ise yılda 2 kez kızgınlık dönemi geçirirler. Kedi ve köpekler işte bu kızgınlık dönemlerinde erkeğin dikkatini çekmek amacıyla kokular yayabilir ve eşleşmek için kaçmaya dahi çalışabilirler. Erkek sokak köpekleri, kızgınlıkta olan bir dişi ev köpeğinin bulunduğu bölgede kavga edebilir, iz bırakmak amacıyla evin kapısına/yakınına idrar yapabilirler. Gebe kaldıkları taktirde dişi kediler 2 ila 10, köpekler ise 2 ila 20 yavru doğurabilirler. İşte problem tam da bu noktada başlar. Her bir bebeğe uygun yerlerin/sahiplerin bulunması ve anne de dahil olmak üzere yeniden oluşabilecek gebeliklerin önüne geçilebilmesi için hepsinin kısırlaştırılması gerekecektir.

Erkek kedi ve köpekler Yaklaşık 6 aylıkken eşleşebilirler. Dişiler gibi belirli kızgınlık dönemleri yoktur, kızgınlıkta( östrusta) bir dişi olduğu sürece yılın her anı veya döneminde eşleşebilirler. 6 aylık dönemde ergenlik dönemine giren erkek kedi ve köpeklerde hormonlara bağlı olarak hayat boyu sürebilen alışkanlıklar haline dahi gelebilecek bazı davranış problemlerinin başlangıcı sık görülmektedir. Yaşam alanlarını işaretlemek için evin içine kötü kokulu idrar yapabilirler. Bazılarında ise aşırı baskın veya agresif davranışlar görülebilir. Kızgınlık dönemindeki bir dişi arayışı için evden kaçabilirler. Bu heyecanlı arayış sırasında hayatlarına mal olabilecek tehlikelerle karşılaşabilirler. Ayrıca tabii sahipli veya sahipsiz dişi köpekleri gebe bırakabilirler!

Operasyon Dişi ve erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması güvenli, tek seferlik ve en sık yapılan operasyonlardandır. Ancak bir açık karın içi (abdominal) cerrahidir ve mutlaka tam steril şartlarda ve uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Maalesef her yıl birçok peritonit (karın zarı iltihabı), ameliyat sonrası fıtık ve Ovarian Remnant Sendrom yani yumurtalık kalıntı sendromu vakası merkezimize getirilmektedir. Lütfen unutmayın bu rutin operasyonun komplikasyonları da hayati hal alabilmektedir.

Dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması: Ovariohysterectomy olarak adlandırılan bu operasyon yumurtalıklar, yumurta kanalı, rahim ve serviks(rahim ile vajina arasındaki bölge) in uzaklaştırılması anlamına gelir. Erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması: Orchidectomy veya kastrasyon adı verilen bu operasyonda testisler, epididimis ve sperm kanalları uzaklaştırılır.

Uygun kısırlaştırma zamanı Kedi ve köpekler en erken 8 haftalık olduklarında güvenle kısırlaştırılabilirler. Bu operasyonlar hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak aslında herhangi bir yaşta (8 haftalıktan itibaren) genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Unutmayın seksüel erişkinliğe ulaşmadan ameliyat edilmeleri meme ve prostat kanseri riskini neredeyse sıfıra indirmektedir.

Operasyon ve bakım süresi Operasyon süresi 20 ila 60 dakikadır ve hastaların çoğu, operasyonu- aynı gün taburcu edilebilecek kadar- iyi tolere ederler. (Dişi kedi ve köpeklerin operasyonu nispeten erkeklere göre daha büyük çaplı olduğu için 1 gün hospitalize edilmelerinde yarar vardır.) Operasyon yarası 7-10 günde iyileşir ve bu süreçte yara bölgesinin korunması şarttır (bandaj veya yakalık ile). Erkek kedilerde çoğu kez yakalığa dahi ihtiyaç duyulmaz. Merkezimizde sağladığımız steril operasyon koşulları sebebiyle ameliyat sonrası herhangi bir antibiyotik uygulamasına gerek olmamaktadır.

Kısırlaştırmanın, kedi ve köpeklerin davranışlarına yansıyan olumlu katkıları Önerilen en erken yaşta kısırlaştırma kedi ve köpeklerde görülen, eşleşme isteğine bağlı olarak oluşan çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçma isteği gibi sıkıntılı davranışların önüne geçilmesinde yardımcı olur veya tamamen ortadan kaldırır.

Kedi ve köpek sağlığına olumlu katkıları Bazı ciddi ve tedavi edilmesi zor ve masraflı hastalıkları önleyebilmektedir. Kısırlaştırılmamış dişi kedi ve köpeklerde rahim, yumurtalık ve meme kanserinin yanı sıra oldukça tehlikeli olan pyometra( rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski çok yüksektir. Kısırlaştırılmamış erkeklerde ise testis kanseri ve prostat hastalıklarının görülme riski vardır. Kedi veya köpeğinizin kısırlaştırılması, işte bu hastalıkların %90 oranda önüne geçilebilmesi mümkündür.

Sevgili dostunuzun daha sağlıklı, uzun ömürlü bir hayat geçirmesini sağlamak ve uzun vadede maddi/manevi giderlerini azaltmak için doğru bir seçim yapın ve kedinizi veya köpeğinizi kısırlaştırın!

Vet. Hek. Dr. Seda Sadak


Arkadasim baska bir konu basliginda yazmisdi cok hosuma gitti, buraya tasidim, okumanizi tavsiye ederim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 16:23   #4
 
Corpse Bride üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Yaş: 30
Mesajlar: 58
Corpse Bride Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

Şu anda bunun tartışmasını yaparken çok güzel denk geldi Herkes okumalı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 16:51   #5
 
BOXING üyesinin avatarı
 
Kayseri
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 165
BOXING Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

zaten en baştaki resim herşeyi anlatmıyo mu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 17:54   #6
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 1.818
Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

ben de bugün okumuştum bunu. paylaşım, zamanlama açısından çok yerinde olmuş. herkesin kendi görüşüdür tabii, bir şey diyemeyiz ama bunu her yönüyle ele alarak uygulamak gerekir. sadece "Allah böyle yaratmış, günah" ya da "çok bağırıyor, uyuyamıyoruz" laflarıyla değil, gerçekten kedi/köpeklerin menfaatine olacak kararlar alınmalı. herkesin bakabileceği kadar çocuk yapması fikrini sonuna kadar savunduğum gibi, herkesin eğer gerçekten kendisi bakacaksa kedisini yavrulatması fikrini de savunuyorum. hatta ilk tercih, bakılabilecek kedilerin yeni yavrular dünyaya getirmek yerine sokaktan alınması olmalı diye düşünüyorum ama istiyorsanız bile kendiniz bakacaksanız yavrulatın. kısırlaştırma fikrine karşı çıkarken insanlarda korunmanın, dolayısıyla nüfus kontrolünün önemini savunmayı da iki yüzlülük olarak görüyorum. ya ikisini de yapın ya da ikisini de yapmayın.. umarım yazının uzunluğuna bakmadan herkes okur da neden bunun savunulduğu konusunda farklı görüş açılarını da değerlendirirler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 18:54   #7
 
Corpse Bride üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Yaş: 30
Mesajlar: 58
Corpse Bride Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

Pıtırsonic ellerine sağlık çok güzel yazmışsın...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 20:54   #8
 
çakıl38 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 902
çakıl38 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

insanlar ne dersek diyelim anlamıyor ki illa anne olacakmış kedisi/köpeği...illa kısırlaştırmayacakmış.günahmış...tek açıklama bir ayette şu var kısırlaştırmak menfaat içinse caizdir.anlaşılmayacak ne var bunda insanları rahatsız edecek düzeyde ise menfaat içinse caiz diyo CAİZZZ.anlayın şunu o kadar yazı var paylaşılmış.o kadar çok melek var ki sokakta bizim sokakta besleyip sonrA DAYANAMAYIP sahiplendiğimiz 10 tane köpek 1 tane kedim var.bu insanların bencilliği kendi kendine saçma inançlar geliştirmeleri yüzünden ki sadece şunu söyleyeceğim:alman kurdu köpeğimiz petshoptan alınıp HAMİLE olarak sokağa atılmış,dogo arjantın kızımız aynı şekilde alınıp ÇİFTLEŞTİRİLİP ayrıca 1 adet dişi yavrusuyla HAMİLE bir şekilde sokağa atılmış.tüm bunların haricinde yine sokakta bulduğumuz 6 yavru ve anneleri var.düşünün allah aşkına siz kısırlaştırma karşıtı insamların bizlere yaptığı şeyleri 10 köpek dile kolay tabi.siz kısırlaştırma karşıtı insanlara göre ne var ki.çiftleşsin çenesini kapasın yavruları veririz birine ya da sokağa fırlatıveriz sonuçta mal onlar satılacak bir eşya bir salak alıp bakar canım sizene demi.tabi öyle.bunları yazarken ellerim titriyor.çok üzülüyorum.yazık yazık siz kısırlaştırma karşıtı insanlara yazık...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 22:25   #9
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
insanlar ne dersek diyelim anlamıyor ki illa anne olacakmış kedisi/köpeği...illa kısırlaştırmayacakmış.günahmış...tek açıklama bir ayette şu var kısırlaştırmak menfaat içinse caizdir.anlaşılmayacak ne var bunda insanları rahatsız edecek düzeyde ise menfaat içinse caiz diyo CAİZZZ.anlayın şunu o kadar yazı var paylaşılmış.o kadar çok melek var ki sokakta bizim sokakta besleyip sonrA DAYANAMAYIP sahiplendiğimiz 10 tane köpek 1 tane kedim var.bu insanların bencilliği kendi kendine saçma inançlar geliştirmeleri yüzünden ki sadece şunu söyleyeceğim:alman kurdu köpeğimiz petshoptan alınıp HAMİLE olarak sokağa atılmış,dogo arjantın kızımız aynı şekilde alınıp ÇİFTLEŞTİRİLİP ayrıca 1 adet dişi yavrusuyla HAMİLE bir şekilde sokağa atılmış.tüm bunların haricinde yine sokakta bulduğumuz 6 yavru ve anneleri var.düşünün allah aşkına siz kısırlaştırma karşıtı insamların bizlere yaptığı şeyleri 10 köpek dile kolay tabi.siz kısırlaştırma karşıtı insanlara göre ne var ki.çiftleşsin çenesini kapasın yavruları veririz birine ya da sokağa fırlatıveriz sonuçta mal onlar satılacak bir eşya bir salak alıp bakar canım sizene demi.tabi öyle.bunları yazarken ellerim titriyor.çok üzülüyorum.yazık yazık siz kısırlaştırma karşıtı insanlara yazık...
Cahil insana laf anlatmak cok zor derdi babam, cok dogru söylüyor simdi gözlerimle görebiliyorum.
Adama destan yazsan yinede o cehaletine devam etmekde kararli oluyor.

Günlerdir yazmakdan parmaklarim asinda, sonra kendi kendime dedim "ne halleri varsa görsünler" ama iste bir yandanda o kedilere aciyorum, belki fikirleri degisirde sokakdan bir can eksilmis olur diye ama yok, bizim ki bosa caba, bu zihniyet DE- GIS- MEZ.

  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 22:28   #10
 
çakıl38 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 902
çakıl38 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

kelimesi kelimesine cümlesi cümlesine katılıyorum size benelifevet istersek destan yazalım malesef fayda etmiyor yine de biz bu canları kurtarmaktan vazgeçmeyelim sevabı bize günahı onlara ve bende tükendim artık yazmaktan ellerim titriyor yazarken üzülüyorum,daha da kötüsü o hayvanlara acıyorumm,böyle sahipleri olduğu için
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 17:52   #11
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Şub 2014
Mesajlar: 205
ahmett1122 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

Aslında hem sevindim hem üzüldüm çok ironik yani o yüzden

Kedime 1 tane daha arkadaş alıp yavrularını ayrı sevmeyi istiyordum ve hiç birini sokaga atmayacaktım kimseyede vermeyecektim sizin 5 parmagınız var birisini kopartsanız eksiklik olmazmı ? aynısı.

Fakat bu yazıyı görünce çok kararsız kaldım ne yapmalıyım(beni yanlış anlamayın)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 18:48   #12
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

ahmett1122 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aslında hem sevindim hem üzüldüm çok ironik yani o yüzden

Kedime 1 tane daha arkadaş alıp yavrularını ayrı sevmeyi istiyordum ve hiç birini sokaga atmayacaktım kimseyede vermeyecektim sizin 5 parmagınız var birisini kopartsanız eksiklik olmazmı ? aynısı.

Fakat bu yazıyı görünce çok kararsız kaldım ne yapmalıyım(beni yanlış anlamayın)
Bence bunu sormaniza bile gerek yok, cünkü burda bahsedilen durum, yavrularin ne olduguna aldirmayip ciftlestirme yapanlar.

Yani siz yavrulara bakacaginizi, onlara ömürlerinin sonuna kadar sahip cikacaginizi söylüyorsaniz.
Ozaman sorunda yok. Hic durmayin kedilerinizi ciftlestirin ve güzel yavrulariniz olsun.

Ama yine kisirlastirmak zorunda kalacaksiniz, cünkü yine hamile kalacakdir, her dogan yavruyada bakacak haliniz yok, zaten bu imkansiz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 21:13   #13
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Şub 2014
Mesajlar: 205
ahmett1122 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

Haklısın,Eyer arkadaş alırsam ve dişi olursa kısırlaştırıcam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-14, 23:33   #14
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2012
Mesajlar: 232
Metyus Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün!

Ben bu 3 fikri de düşünmüyorum. Kısırlaştırmanın sağlıklı olduğunu da biliyorum ama ben kedimin yavruları olduğunda tüm yavrulara bakmayı planlıyorum. Birine verecek değilim.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedi sahiplenmeden önce 1 kere değil 10 kere düşünün ! merveminnoss Kediler 36 08-01-14 22:35Saat 19:26.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204