Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 23-05-14, 12:02   #31

mırmırito üyesinin avatarı

Bolu
mırmırito Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: düşer diye korkuyorum:(

Ponçik< tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mırmırito kedinize eğitimini güzel vermişsiniz ama yazın neysede kışın balkona çıkarmak biraz kötü bi fikir gibi geliyo :/
hangi sebeplerden ötürü kötü geliyor ki kışın çıkarmak?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 12:04   #32

Ponçik< üyesinin avatarı

Bursa
Ponçik< Çevrimdışı

ya hem üşür hemde sürekli tuvalet için onu balkona çıkarıp başında beklemek biraz mantıksız geliyor eşiniz doğum yaptıktan sonra içeri koyucakmısınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 12:13   #33

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

mırmırito tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çiğ etten bulaştığını, iyi yıkanmamış sebze ve meyveden de bulaştığını biliyorum. benim evde olmadığım zamanlarda zaten eşim çıkartıyor eldiven ve maske ile o anlamda problem yok.

balkona alıştı 7 aydır tuvaleti geldiğinde balkon kapısının önüne gelip miyavlayarak isteğini belirtiyor ve bizde balkona her seferinde çıkartıyoruz.

biz biraz serbest bıraktık açıkçası mırmır'ı. evin tüm pencerelerine çıkmasına izin veriyoruz. her pencereye her yere önlem alabilecek durumda değiliz açıkçası.

sonuçta serbest canlılar kediler.

birazcık param olsa bahçeli güzel bir ev alıp bahçe-ev kombinasyonunda yaşamasını sağlamak isterdim.
En çok vakit geçirdiği oda ve balkona önlem almak kimseyi batırmaz..metresi 5 liraya teller var..özgür bırakmakla, hayatını tehlikeye atmak aynı şey değil..ayrımını iyi yapalım..bahçeli evim olsa vs gibi hayallerle fantastik alemlerde gezmeye luzüm yok..herkesin bahçeli bir evde oturması mümkün değil..bizim vazifemiz evimize aldıysak düşünemeyen canlıları korumak..umarım kısa zaman sonra kedim düştü,çenesi kırıldı,bacağı kırıldı,felç oldu konularını açmazsınız..sonuç olarak kedimi seviyorum ama aşağıya düşmez,birşey olmaz önlem alamam mantığını ben hayvan sevgisiyle bağdaştıramıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 12:48   #34

Bolu
mırmırito Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
En çok vakit geçirdiği oda ve balkona önlem almak kimseyi batırmaz..metresi 5 liraya teller var..özgür bırakmakla, hayatını tehlikeye atmak aynı şey değil..ayrımını iyi yapalım..bahçeli evim olsa vs gibi hayallerle fantastik alemlerde gezmeye luzüm yok..herkesin bahçeli bir evde oturması mümkün değil..bizim vazifemiz evimize aldıysak düşünemeyen canlıları korumak..umarım kısa zaman sonra kedim düştü,çenesi kırıldı,bacağı kırıldı,felç oldu konularını açmazsınız..sonuç olarak kedimi seviyorum ama aşağıya düşmez,birşey olmaz önlem alamam mantığını ben hayvan sevgisiyle bağdaştıramıyorum.
bakın haklı olduğunuz konular çok fazla. inanın mırmır'ı defalarca yakın mesafeden gözlemledim hemde 7 aylık bir süre içerisinde.her defasında her boşluğu patisiyle kontrol ederek ona göre atıyor adımını ve evin iki balkonunda ve tüm pencerelerinde kafasına göre takılıyor. mırmır bize gelmeden önce de pancerelere sineklik falan takmıştık ama yaşadığımız yer çok rüzgarlı olduğu için sinekliklerin ömrü falan uzun olmadı.

şuan için çok yüksek bir risk olsa inanın tel, sineklik falan taktırırım ama yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 12:51   #35

Pıtırsonic Çevrimdışı

ev ortamına alışan bir kedinin kışın soğuğa maruz bırakılmasını doğru bulmuyorum. mart ayında bir gün babam telle çevrili olan balkonumuzun kapısını aralık unutmuş, yarım saat sonra kedilerimi içeri sokmama rağmen hepsi üşüttü. neyse ki ufak çaplı bir üşütmeydi ve geçti. siz midenizi bozuyorsanız onlar da üşütüyorlar. bunu bilerek soğukta tuvaletini yapmaya maruz bırakmayı doğru bulmuyorum. ayrıca toksoplazma havadan bulaşmaz. kumunu temizlememesi veya eldivenle temizlemesi de yeterliyken kumu balkona çıkarmanız tamamen keyfi.. keşke bebeğiniz kadar kedinizi de bu anlamda önemseseniz. istediği zaman tuvalete gidememek, sizin keyfinizi beklemek ne kadar anlamsız. herhalde 24 saat evde biri var ve tuvalete çıkarıyor. evinde beslemek üzere kedi sahiplenen insanların sorumlulukları çok fazla değil aslında ve bunları yapmayı bile göze alamayan kişilerin inatla kedi sahiplenmesine anlam veremiyorum. balkonumuzu çelik telle 60 tl'ye kapladık, ağların fiyatı çok daha uygun. astronomik rakamlar isteniyormuş gibi para bahanesiyle önlem alınmamasını da samimi bulmuyorum. her ay internet paketine para ödenebiliyorsa bir seferlik yapılacak önlemlere de para bulunur. sineklikler hemen harap oluyorsa camlara da file gerin, hiçbir şey olmaz. insan önlem almak istedikten sonra her zaman bir alternatif vardır. hepimiz kedilerimizin bahçede yaşamasını isteriz, benim de hayalimdir bu. ancak henüz gerçekleştiremeyeceğim bir şey için bulunduğum şartlarda değişikliğe gitmemem, önlem almamam benim eksikliğim olur. gerçekten şurada o kadar fazla konu açıldı ki ve bu konular genelde "benim kedim yapmaz, o alışık hep çıkıyor" diyenler tarafından açıldı. siz bakarken dikkati dağılmamıştır ama bir gün dağılabilir. bu ihtimal bile insanı korkutmaya yeter, yetmeli.. umarım başına bir şey gelmez ama oldu da düştü, o canın hesabını kendi vicdanınıza nasıl vereceksiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 13:08   #36

Bolu
mırmırito Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ev ortamına alışan bir kedinin kışın soğuğa maruz bırakılmasını doğru bulmuyorum. mart ayında bir gün babam telle çevrili olan balkonumuzun kapısını aralık unutmuş, yarım saat sonra kedilerimi içeri sokmama rağmen hepsi üşüttü. neyse ki ufak çaplı bir üşütmeydi ve geçti. siz midenizi bozuyorsanız onlar da üşütüyorlar. bunu bilerek soğukta tuvaletini yapmaya maruz bırakmayı doğru bulmuyorum. ayrıca toksoplazma havadan bulaşmaz. kumunu temizlememesi veya eldivenle temizlemesi de yeterliyken kumu balkona çıkarmanız tamamen keyfi.. keşke bebeğiniz kadar kedinizi de bu anlamda önemseseniz. istediği zaman tuvalete gidememek, sizin keyfinizi beklemek ne kadar anlamsız. herhalde 24 saat evde biri var ve tuvalete çıkarıyor. evinde beslemek üzere kedi sahiplenen insanların sorumlulukları çok fazla değil aslında ve bunları yapmayı bile göze alamayan kişilerin inatla kedi sahiplenmesine anlam veremiyorum. balkonumuzu çelik telle 60 tl'ye kapladık, ağların fiyatı çok daha uygun. astronomik rakamlar isteniyormuş gibi para bahanesiyle önlem alınmamasını da samimi bulmuyorum. her ay internet paketine para ödenebiliyorsa bir seferlik yapılacak önlemlere de para bulunur. sineklikler hemen harap oluyorsa camlara da file gerin, hiçbir şey olmaz. insan önlem almak istedikten sonra her zaman bir alternatif vardır. hepimiz kedilerimizin bahçede yaşamasını isteriz, benim de hayalimdir bu. ancak henüz gerçekleştiremeyeceğim bir şey için bulunduğum şartlarda değişikliğe gitmemem, önlem almamam benim eksikliğim olur. gerçekten şurada o kadar fazla konu açıldı ki ve bu konular genelde "benim kedim yapmaz, o alışık hep çıkıyor" diyenler tarafından açıldı. siz bakarken dikkati dağılmamıştır ama bir gün dağılabilir. bu ihtimal bile insanı korkutmaya yeter, yetmeli.. umarım başına bir şey gelmez ama oldu da düştü, o canın hesabını kendi vicdanınıza nasıl vereceksiniz?
bakın ben kedi sahiplenmedim. kışın en berbat soğuklarında gecenin bir vaktinde apartmanın ikinci katına çıkıp kapımıza sığınmış 2,5 aylık mırmır'ı tekrardan soğuklara bırakamadım.

gece eksi 25-30 ları bulan bir hava vardı. mırmır'ı ilk aldığımda kedi beslemekle ilgili saçma sapan bilgilerim vardı. nette araştırıp, veterinerleri arayarak, forumlara üye olarak olan bilgilenmeye çalıştım.

şimdide hemen tel örgü durumunu araştırmaya başladım. bütçemi zorlayacağım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 13:18   #37

Pıtırsonic Çevrimdışı

mırmırito tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bakın ben kedi sahiplenmedim. kışın en berbat soğuklarında gecenin bir vaktinde apartmanın ikinci katına çıkıp kapımıza sığınmış 2,5 aylık mırmır'ı tekrardan soğuklara bırakamadım.

gece eksi 25-30 ları bulan bir hava vardı. mırmır'ı ilk aldığımda kedi beslemekle ilgili saçma sapan bilgilerim vardı. nette araştırıp, veterinerleri arayarak, forumlara üye olarak olan bilgilenmeye çalıştım.

şimdide hemen tel örgü durumunu araştırmaya başladım. bütçemi zorlayacağım.
önlem almak için adım atmanıza çok sevindim. büyük yapı marketlerinde biraz daha pahalı olabiliyor, mahalle aralarındaki nalburlardan fiyat almaya çalışın. daha uygun fiyat veriyorlar. kediye sahip çıkmanız ve gösterdiğiniz hassasiyet için de tebrikler. burada o kadar çok konu okuduk ki kedilerin düşüp hayatını yitirmesi üzerine, bu yüzden bu konuya ve bir şey olmayacağının savunulmasına daha hassas yaklaşılıyor. umarım sizin davranışınız örnek olur, aksini düşünenler de araştırmaya koyulurlar. kedinin zekasına ya da içgüdülerine kimse güvenmemeli. dikkati dağıldığı an aşağı düşer. havaların ısınmasıyla bu tür konuların açılmaya başlandığını hep gördük. umarım herkes önlemini vaktinde alır da hiçbir kedi sakatlanmaz, hayatını yitirmez..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 14:18   #38

Bolu
mırmırito Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
umarım herkes önlemini vaktinde alır da hiçbir kedi sakatlanmaz, hayatını yitirmez..
inşallah. amin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 17:12   #39

lizbourne Çevrimdışı

neyse ki inat yapmayıp insanların önerilerini göz önünde bulundurdunuz, gerçekten de 'o yapmaz, yüksekliği bilir' gibi düşüncelerin çok saçma olduğunu düşünüyorum. ben yanında durduğum halde pencereyi bile açmaya ürküyorum açıkçası. yazın da file ya da tel düşüneceğim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 22:48   #40

Rize
YankıHamido Çevrimdışı

Saka gibisiniz gercekten Eger bir yavru kedi aldıysanız o normal bir bebek gibidir gercek hayattaki gibi dogruyu yanlısı bilmez Arkadasın alıcagı yavru kedi cok kucuk büyük olasılıkla annesi ona ogretmemis olur yükseklik korkusunu (sözde) İste burda cok bilmis hayvansever arkadaslarım siz bunu ona ogreticeksiniz . Bugun nasıl kediniz mutfak tezgahına cıkınca ona Hayır diyip asagı atıyosanız elinizi ısırınca hayır diyip kucagınızdan indirip ona Hayır kelimesini ogretiyosanız Nasıl yavru iken kuma gibip patisini kazıyıp ona tuvaleti oraya yapmasını ogretiyosanız yükseklik korkusunuda böyle ogreticeksiniz yoksa siz öyle kedinizi cam balkon acmayıp evin icinde bir güzel bogarsınız bence siz ozaman hayvanı dogaya salın enazından 2-3 yıllık ömrü varsa dısarda ömrünü doya doya yasayıp bitirir sizinle beraber 10-15sene evin icinde hapis yasamaz. Benim kedim kızısma dönemine girmeden gectigimiz günler cam acık olunca camada cıkıyodu balkonada kızısmaya girdi izin vermiyorum artık kısırlastırım sonra yine vericem. arkadasımın kedileri balkonda kus yakalıyo dibimdeki komsum 4 yıldır balkonunda bakıyo Allah Allah bukadar kedi asagı dusmuyoda nasıl oluyoda sizin kedileriniz dusuyo. Cok merak ediyorum yazın o kavurucu sıcakta siz birgüzel hava alırken kedinizi bir odaya sokup havasızmı bırakıcaksınız Ve hayvan bakmamı sorgulayan sahıslar ben evimde kedimle beraber 2 tane muhabbet kusu 2tane su kaplumbagası bakıyorum ve kedim ne kuslara nede kaplumbagalara elini bile sürmüyo Siz dogru bir sekilde hayvanı gerekeni ögretin o sizden daha zeki merak etmeyin. he olabilir sinek yakalarken kus yakalarken dengesini kaybeder( cok zor dengesini kaybetmesi) duser e mubarek hayvanın hava alırken gözlemliceksinde bir yandan öyle basit birsey degil diymi hayvan bakmak he gözlemleyemem diyosan sineklik var o var bu var al taktır balkonuna. Burda kalkıpda saygısızca konusup cok bilmislik taslamayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 22:56   #41

lizbourne Çevrimdışı

YankıHamido tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Saka gibisiniz gercekten Eger bir yavru kedi aldıysanız o normal bir bebek gibidir gercek hayattaki gibi dogruyu yanlısı bilmez Arkadasın alıcagı yavru kedi cok kucuk büyük olasılıkla annesi ona ogretmemis olur yükseklik korkusunu (sözde) İste burda cok bilmis hayvansever arkadaslarım siz bunu ona ogreticeksiniz . Bugun nasıl kediniz mutfak tezgahına cıkınca ona Hayır diyip asagı atıyosanız elinizi ısırınca hayır diyip kucagınızdan indirip ona Hayır kelimesini ogretiyosanız Nasıl yavru iken kuma gibip patisini kazıyıp ona tuvaleti oraya yapmasını ogretiyosanız yükseklik korkusunuda böyle ogreticeksiniz yoksa siz öyle kedinizi cam balkon acmayıp evin icinde bir güzel bogarsınız bence siz ozaman hayvanı dogaya salın enazından 2-3 yıllık ömrü varsa dısarda ömrünü doya doya yasayıp bitirir sizinle beraber 10-15sene evin icinde hapis yasamaz. Benim kedim kızısma dönemine girmeden gectigimiz günler cam acık olunca camada cıkıyodu balkonada kızısmaya girdi izin vermiyorum artık kısırlastırım sonra yine vericem. arkadasımın kedileri balkonda kus yakalıyo dibimdeki komsum 4 yıldır balkonunda bakıyo Allah Allah bukadar kedi asagı dusmuyoda nasıl oluyoda sizin kedileriniz dusuyo. Cok merak ediyorum yazın o kavurucu sıcakta siz birgüzel hava alırken kedinizi bir odaya sokup havasızmı bırakıcaksınız Ve hayvan bakmamı sorgulayan sahıslar ben evimde kedimle beraber 2 tane muhabbet kusu 2tane su kaplumbagası bakıyorum ve kedim ne kuslara nede kaplumbagalara elini bile sürmüyo Siz dogru bir sekilde hayvanı gerekeni ögretin o sizden daha zeki merak etmeyin. he olabilir sinek yakalarken kus yakalarken dengesini kaybeder( cok zor dengesini kaybetmesi) duser e mubarek hayvanın hava alırken gözlemliceksinde bir yandan öyle basit birsey degil diymi hayvan bakmak he gözlemleyemem diyosan sineklik var o var bu var al taktır balkonuna. Burda kalkıpda saygısızca konusup cok bilmislik taslamayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 23:03   #42

Rize
YankıHamido Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu forum bilgi sahibi olduğunu zanneden körcahillerle dolmuş..kediler hakkında zerre bilgisi olmayanlar kedi uzmanı olmuş..verilen tavsiyelere, konulardaki yorumlara inanamıyorum..bir kediye o hareketi yaparsanız tırnaklarını çıkarıp kolunuza sarılır acıdan aşağı atabilirsiniz..en iyi ihtimalle balkona savurursunuz kedi yaşar diyelim ama asla size güvenmez..
bazen kedilerin insanların elinde olmasındansa sokakta daha güvenli olduklarını bile düşündüğüm oluyor..varsın sokakta ömrü az olsun ama mutlu yaşasın..onu sevdiğini zanneden, emir eri gibi davranan bir sahibin elinde ne kadar mutlu olacaksa yazık garipler.
Sen basta kedinin boynundaki o sacma tasmayı cıkar sonra gel burda konus tamam hayvan bakıyosan onu dogal ortamında oldugu gibi bakıcaksın öyle süsleyip püsleyip saga sola güzel gözükmesini saglamk icin degil bu 1. Kör cahil demissin kötü söz sahibine aittir burda aslında sen nekadar seviyesiz bir insan oldugunu gözler önüne serdin buda 2. Son olarak kediyi asagı dogru salkıtmaktan bahsederken hayvan gibi salkıtmıcan arkadasım bu isten zevk alıcak degiliz ona yanlısı göstericeksin nazik kibar birsekilde komsum nedense ilk yaptıgında kedi mal gibi hicbirsey olmamıs gibi davranmıs sonra düsmeyi hissedince korkmaya baslamıs 2 kere yapınca kedi yükseklik korkusunu ogrenmis. Senin kedin demek kac aylıkken aldın bilmiyorum annesi ögretmis yükseklik korkusunu bilerek sana gelmis ama yeni dogan hicbir kedi bu korkuyu bilmez git veterinerinede sor bakalım nedicek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 23:06   #43

Rize
YankıHamido Çevrimdışı

lizbourne tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Senin yerin burası degil git stardoll filan oyna kraloyun filan oradaki cocuklar senin zeka seviyende hatta onların senden daha zeki olduklarını bile söylebilirim Herneyse yazıcaklarımı yazdım siz gibi seviyesiz modellerle daha fazla uzlasmıcam .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 23:33   #44

Minnoş42 Çevrimdışı

Valla yankhamido Bunlara ne desen boş ya Kedi eğitmesini nereden bilsinler )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-14, 23:46   #45

Pıtırsonic Çevrimdışı

YankıHamido tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sen basta kedinin boynundaki o sacma tasmayı cıkar sonra gel burda konus tamam hayvan bakıyosan onu dogal ortamında oldugu gibi bakıcaksın öyle süsleyip püsleyip saga sola güzel gözükmesini saglamk icin degil bu 1. Kör cahil demissin kötü söz sahibine aittir burda aslında sen nekadar seviyesiz bir insan oldugunu gözler önüne serdin buda 2. Son olarak kediyi asagı dogru salkıtmaktan bahsederken hayvan gibi salkıtmıcan arkadasım bu isten zevk alıcak degiliz ona yanlısı göstericeksin nazik kibar birsekilde komsum nedense ilk yaptıgında kedi mal gibi hicbirsey olmamıs gibi davranmıs sonra düsmeyi hissedince korkmaya baslamıs 2 kere yapınca kedi yükseklik korkusunu ogrenmis. Senin kedin demek kac aylıkken aldın bilmiyorum annesi ögretmis yükseklik korkusunu bilerek sana gelmis ama yeni dogan hicbir kedi bu korkuyu bilmez git veterinerinede sor bakalım nedicek.
bilip bilmeden insanlara laf söylemeyin lütfen. arkadaşın kedisi sağır olduğu için tasması var! saygısızlığın da hiç alemi yok. ne bir veterinerin ne de eğitmenin tasvip edeceği saçma yönteminizi kendinize saklayın, burada sanki çok biliyormuş gibi yanlış yönlendirmeler yapmayın. kimsenin kedisi de evin içinde boğulmuyor. mis gibi tel kafes kaplı balkonumda gönül rahatlığıyla oturtuyorum, güvenle dışarıyı izliyorlar. buraya gelip çok biliyormuş gibi ahkam kesiyorsunuz. bir kediyi hayır kelimesine koşullamakla ona travma yaşatarak bir davranışı yapmamasına neden olmak arasındaki farkın ayrımına varın önce. neymiş bir de, yanında gözlemliyormuş. kedi düşerken de peşinden atlayıp tutarsınız artık! o kadar kedi düşmüyorsa bir o kadar düşen de var, onlar ne olacak? bizim çevremizde trafik kazası geçiren yok diye böyle bir kaza türü yok mu diyelim? ayrıca annesi yükseğe çıkartıp atıyor gibi mi yaparak öğretiyor? kedim evimde doğum yaptı ve 2 bebeğini de gözümün önünde büyüttü, avcılık konusunda eğitimlerine çok şahit oldum ama yükseklik konusunda nasıl bir eğitim verebilir? yani sırf yorum yapmış olmak için, çocukların bile gülüp "saçmalamayın, sarkıtılır mı?" diyeceği bir şeyi burada savunuyorsunuz ya.. aslında lizbourne çok güzel bir şey paylaşmış. ben de cevap vermeyip sırf ona katılmakla yetinecektim ama son derece içi boş ve yafta dolu yorumlarınıza kayıtsız kalamadım.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları