Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 30-11-15, 00:31   #16

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi kedim kızgınlığa girdi

karından yapılıyor. bende kısırlaştırınca öğrendim böyle bir yöntem olduğunu. meğer veterinerlerim bunu kullanıyormuş. benim büyük bir bahçem var. 3 tanesi şimdi kendileri için özel oda ve bahçe karışımı yaşıyor. 1 tanesini sahiplendirebildim. 1 taneside anne ile evde. o torpilli çünkü üç ayaklı engelli bir kedi. şunu söyleyeyim çookkk zor. aşılar, mamalar, kumlar masraf çookkk. tarama benimkinde işe yarıyordu. ya da biraz dayanın 1 haftaya geçer. 3-4 hafta sonra yeniden başlayabilir.
dişi kedi estetik dikiş ile kısırlaştırma yazmıştım

Bu konu en son " 30-11-15 " tarihinde saat 00:35 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-11-15, 13:16   #17

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

mirany tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu dönemi kolay atlatması için ne yapabilirim? hormon ilacı vs vermek istemiyorum.

Kedim max 10-15gün anne sütü almış bir kedi. Sokakta bulduğumda baya hastaydı. Şu an 15aylık. Kısırlaştırmak istiyoruz ama dişi olunca ameliyatı kaldıramayabilir. Bünyesi çok zayıf. 1sene daha beklemek gibi bir düşüncemiz var.

Kızgınlık döneminde sorunum bağırması değil. Kendini kasmaktan bitik düşüyor. Bu dönemi nasıl daha kolay atlatmasını sağlayabilirim?

Bir forumda atarax veya passiflora adlı ilacın kızgınlığı geçirdiğine rastladım ama ne kadar mantıklı bunu kullanmak?

bu forumda da Lavanta yağını sırtına sürerek kedinin kendisini yalamasından dolayı rahatlatıldığını okudum.

Ne kadar doğru ve hangisi zarasız?

1kere doğum yapsa ilk doğumunda 1-2yavrudan fazla olma ihtimali ne kadardır?
Biz 1yavruya daha bakabiliriz. 1ini de sahiplendirebilirim. En azından tazmanya canavarı gibi olan kedim belki annelik duygularıyla normal kediye dönebilir diye düşündüm
İlaç kullanmanızı tavsiye etmem, yabancı bir forumda bir arkadaş kullanmıştı 2ci kez kedisi kızgınlığa girdiğinde bidaha aylarca çıkamamıştı. İlla böyle olur demiyorum tabi ama zararlı riske değmez.
Sanon arkadaşımız bu yöntemle biraz kedisini sakinleştirmeyi başarmış yazdığına göre, deneyebilirsiniz.
1 yaşını geçmiş kediniz ben zayıf olmasına rağmen ameliyatın sorun olmayacağını düşünüyorum. Veterinerinize danışın o da uygun görürse, kızgınlık dönemi bittiğinde kısırlaştırırsınız. Ayrıca kediniz zayıfsa hamilelik bünyesine çok zarar verir. Ben çok gördüm azametli/güzel dişi kediler doğum sonrası ne hale geliyorlar. Sizinkinin bünyesi ameliyatdan çok doğumu kaldırmaz emin olun. Doğum sonrası kedilerin karakterinde yumuşama olmaz emzirme bittikten sonra eski hallerine dönerler. Kısırlaştırma sonrası genelde kediler daha sakin ve az haraketli olur. karakedi17 nin dediği gibi ameliat operasyon sonrası komplikasyonları en aza indire biliyor, bence de çok iyi yöntem.

JUNİOR tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedim depresyonda mi?

Kedisini kısırlaştırmış bir arkadaş...
mirany tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu tarz şeyler yaşamaktan çok korkuyorum

Konuyu dikkatli okuyun.

Carriebradshaw tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benim yavrumun cigerleri hastaymis benim yavrum öldü benim yavrum ben de mutsuz sanmistim nefes alamiyormus yavrum annesinin bitanesi annesini birakip gitti ben de nasil mutlu ederim diye ugrasirken benim yavrum nefes alamiyormus ama yine de annesini hep sevmis sarilmis annesine benim yavrum benim yavrum girdi topragin altina gitti gomdum yavrumu gitti yavrum annesini birakip gitti daha minicikti yavrum 6 aylikti bebekti daha yavruma cicekli tasma siparis vermistim takamadan gitti yavrum daha kargosu gelmedi yilbasinda tasmasini takip susleyecektim yavrumu fotograflarini crkicektim yavrumun 5 mayista dogum gunu pastasi yapcaktim yavruma 1inci yas gununu kutlayacaktik ama yavrum gitti benim gitti yavrum annen sensiz napicak yavrum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-12-15, 01:13   #18

mirany Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlaç kullanmanızı tavsiye etmem, yabancı bir forumda bir arkadaş kullanmıştı 2ci kez kedisi kızgınlığa girdiğinde bidaha aylarca çıkamamıştı. İlla böyle olur demiyorum tabi ama zararlı riske değmez.
Sanon arkadaşımız bu yöntemle biraz kedisini sakinleştirmeyi başarmış yazdığına göre, deneyebilirsiniz.
1 yaşını geçmiş kediniz ben zayıf olmasına rağmen ameliyatın sorun olmayacağını düşünüyorum. Veterinerinize danışın o da uygun görürse, kızgınlık dönemi bittiğinde kısırlaştırırsınız. Ayrıca kediniz zayıfsa hamilelik bünyesine çok zarar verir. Ben çok gördüm azametli/güzel dişi kediler doğum sonrası ne hale geliyorlar. Sizinkinin bünyesi ameliyatdan çok doğumu kaldırmaz emin olun. Doğum sonrası kedilerin karakterinde yumuşama olmaz emzirme bittikten sonra eski hallerine dönerler. Kısırlaştırma sonrası genelde kediler daha sakin ve az haraketli olur. karakedi17 nin dediği gibi ameliat operasyon sonrası komplikasyonları en aza indire biliyor, bence de çok iyi yöntem.

Konuyu dikkatli okuyun.
ilginiz için çok teşekkür ederim. doğumdan vazgeçtik. kısırlaştırma konusunu da tekrar vet. ile konuşacağız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-15, 01:10   #19

Leolina üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Leolina Çevrimdışı

kızgınlık için iğne var bir seferliğe mahsus yaptırın ve veterinerle görüşün bence kısırlaştırmaya yönlendirecektir aslında abartıldığı gibi zor bir ameliyat değil inanın benim kızım ertesi günü iyi olmuştu maşallah
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-15, 20:06   #20

İstanbul
kedişkom Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

Benim kedimdede o oluyor zıp zıp ta nezaman erkek kedi kokusunu alırsa ertesi gün oluyo anneme en son kısırlaştırsak demiştimde duyduma göre bazı kediler o şekilde ölmüş annem oyuzden korkuyor kısırlaştırmak çok tehlikeli duyduğuma göre en az diyelim ki bugün başladı bnm kedimde 2-3 hafta sonra bitiyor çok kötü birşey hatta bu durum 3-yada4 kes yaşandı :/ ama kesinllikle KISIRLAŞTIRMATIN ! VE ZATEN İLACA KARŞIMIŞSINIZ NE OLUR OLMAZ BELKİ TÜYLERİNİDE DÖKEBİLİR İLAÇ SÜRÜLÜRSE ZARA VEREBİLİR. Ama fazla bilmiyorum kedilerde herhalde kızgınlık döneminde tüyleri dökülüyodu :/ ya pek bilmiyorum :/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-15, 21:46   #21

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

kedişkom tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benim kedimdede o oluyor zıp zıp ta nezaman erkek kedi kokusunu alırsa ertesi gün oluyo anneme en son kısırlaştırsak demiştimde duyduma göre bazı kediler o şekilde ölmüş annem oyuzden korkuyor kısırlaştırmak çok tehlikeli duyduğuma göre en az diyelim ki bugün başladı bnm kedimde 2-3 hafta sonra bitiyor çok kötü birşey hatta bu durum 3-yada4 kes yaşandı :/ ama kesinllikle KISIRLAŞTIRMATIN ! VE ZATEN İLACA KARŞIMIŞSINIZ NE OLUR OLMAZ BELKİ TÜYLERİNİDE DÖKEBİLİR İLAÇ SÜRÜLÜRSE ZARA VEREBİLİR. Ama fazla bilmiyorum kedilerde herhalde kızgınlık döneminde tüyleri dökülüyodu :/ ya pek bilmiyorum :/
Kedileri unutalım. İnsan için yapılan her ameliyatta da risk vardır. İnsanlar da ameliyat masasından kalkamıyor. Peki ameliyatı gerekli bir hastaya eski kafalı insanlar gibi ölsen bile hastalıktan öl demek ne kadar doğru?
Bir kez zamanında riski göze alıp kedinin yaşam süresi ve kalitesi için yapılan bir operasyon kedinin 3-4 doğum sonrası ölmesinden iyidir değilmi? Ayrıca iyi bir veterinere yaptırarak da bu riski çok çok aza indire bilirsiniz. Ayrıca kedilerde operasyon sırasında değil daha çok operasyon sonrası sorun oluşuyor. Çoğu zaman dikişlerini açıyorlar, iltihap kapıyor yaraları vs. Yeterli önlem aldıktan sonra bu sorunlar oluşmuyor. Yukarıda bahsedilen yöntemle hatta bu tür sorunlar bile olmuyor. Hergün onlarca kedi kısırlaştırma ameliyatı oluyor bunların büyük çoğunluğu sorunsuz geçerken, hep sorunlu olanlar dillerde. Bu insan için yapılan operasyonlarda da böyle, dilden dile yayılıyor çok ciddiyse tv/gazetede bile çıkıyor. Ama kimse durup da başarılı geçen ameliyatdan bahs etmiyor hep negatif olanlar ortada.
Yani birkaç talihsizlik yaşamış kedi sahipleri var diye kısırlaştırma çok tehlikeli demek doğru değil. Kısırlaştırılmış değil kısırlaştırılmamış kedinin sağlığından endişe edin.

Bu konu en son " 07-12-15 " tarihinde saat 13:15 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-15, 19:20   #22

tokki Çevrimdışı

Doğum kedileri sakinleştiren bir şey değil diye okumuştum birçok yerden.Benim kızımda çok zayıf hassas bir yaş yedi aylık geçen ay oldu ameliyatını ki bizde birde sakatlık durumu var.Bir şey olur diye elim ayağım birbirine girdi ama boşunaymış bizim kız anesteziye öyle bir direndi ki zor uyudu ameliyattanda yarım saat sonra ayaktaydı. Arkadaşın dediği yöntem yandan denilen ameliyat türü.Evet iyileşmesi falan çok çok daha hızlı zaten dediği gibi yara falanda yok ama parça kalma ihtimali çok yüksek.Alttan yapılan daha güvenilir rahmi yumurtalıkları falan tamamen alınıyor kızgınlıkta bitiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-15, 21:00   #23

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

tokki tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Doğum kedileri sakinleştiren bir şey değil diye okumuştum birçok yerden.Benim kızımda çok zayıf hassas bir yaş yedi aylık geçen ay oldu ameliyatını ki bizde birde sakatlık durumu var.Bir şey olur diye elim ayağım birbirine girdi ama boşunaymış bizim kız anesteziye öyle bir direndi ki zor uyudu ameliyattanda yarım saat sonra ayaktaydı. Arkadaşın dediği yöntem yandan denilen ameliyat türü.Evet iyileşmesi falan çok çok daha hızlı zaten dediği gibi yara falanda yok ama parça kalma ihtimali çok yüksek.Alttan yapılan daha güvenilir rahmi yumurtalıkları falan tamamen alınıyor kızgınlıkta bitiyor.
Ben de yandan yapılıyor diye düşünmüştüm ama karakedi17 nin kedisi için alttan yapılmış, yani alttan da yapılabiliyor. Bu konuda yazmıştı. Hakkınız var ama yandan ameliyat konusunda, biraz tehlikeli iyi temizleyememe durumu olduğundan. Mümkün oldukça alttan ameliyata yönlendirilmeli veterinerler diye düşünüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-15, 22:16   #24

tokki Çevrimdışı

Estetik dikişi alttan yapılıncada atıyorlar aslında.Benim kedimde alttan oldu karın bölgesinden yani asıl dikişleri içindeydi dışardan öyle çok bir şey yoktu hatta veterinerimiz bunları koparırsa falan korkup panik olmayın dedi sıkıntısız bir şekilde de iyileşti alındı dikişleri. Artık öyle patlak pörtlek dikiş yapılmıyor zaten eğer çok kötü vet değilse dıştaki deriyi tutması için ufak bir yer
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-12-15, 14:24   #25

İstanbul
kedişkom Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

Kedileri unutalım. İnsan için yapılan her ameliyatta da risk vardır. İnsanlar da ameliyat masasından kalkamıyor. Peki ameliyatı gerekli bir hastaya eski kafalı insanlar gibi ölsen bile hastalıktan öl demek ne kadar doğru?
Bir kez zamanında riski göze alıp kedinin yaşam süresi ve kalitesi için yapılan bir operasyon kedinin 3-4 doğum sonrası ölmesinden iyidir değilmi? Ayrıca iyi bir veterinere yaptırarak da bu riski çok çok aza indire bilirsiniz. Ayrıca kedilerde operasyon sırasında değil daha çok operasyon sonrası sorun oluşuyor. Çoğu zaman dikişlerini açıyorlar, iltihap kapıyor yaraları vs. Yeterli önlem aldıktan sonra bu sorunlar oluşmuyor. Yukarıda bahsedilen yöntemle hatta bu tür sorunlar bile olmuyor. Hergün onlarca kedi kısırlaştırma ameliyatı oluyor bunların büyük çoğunluğu sorunsuz geçerken, hep sorunlu olanlar dillerde. Bu insan için yapılan operasyonlarda da böyle, dilden dile yayılıyor çok ciddiyse tv/gazetede bile çıkıyor. Ama kimse durup da başarılı geçen ameliyatdan bahs etmiyor hep negatif olanlar ortada.
Yani birkaç talihsizlik yaşamış kedi sahipleri var diye kısırlaştırma çok tehlikeli demek doğru değil. Kısırlaştırılmış değil kısırlaştırılmamış kedinin sağlığından endişe edin.
EVET HAKLISINIZ
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-12-15, 20:30   #26

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı

Ben de yandan yapılıyor diye düşünmüştüm ama karakedi17 nin kedisi için alttan yapılmış, yani alttan da yapılabiliyor. Bu konuda yazmıştı. Hakkınız var ama yandan ameliyat konusunda, biraz tehlikeli iyi temizleyememe durumu olduğundan. Mümkün oldukça alttan ameliyata yönlendirilmeli veterinerler diye düşünüyorum.
evet alttan yapıldı. gecesinden itibaren hiç böyle bir şey olmamış gibi yaşamına devam etti. yalamasın diye falan uğraşmadık. hatta ben hiç görmedim sadece bir nokta vardı. veterinerimin ifadesi tam olarak kopartacak dikiş bulamayacak zaten demişti. sanırım anahtar deliği yöntemiydi.dikiş falanda alınmadı.alınacak dikiş yoktu dışarıda. çok ciddiyim bu yöntemi araştırmalısınız))

Bu konu en son " 09-12-15 " tarihinde saat 20:35 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-15, 20:59   #27

Leolina üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Leolina Çevrimdışı

Benim kızım da alttan oldu dikis falan aldirmadik masallah ertesi gune cok iyiydi sadece yalamasin diye yakalik takildi o kadar cok kolay atlatti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-12-15, 23:35   #28

mirany Çevrimdışı

ilginiz için teşekkür ederim şu an tekrar kızgınlığa girdi. veterinerle konuştuk dün. Evde yaşayan kedilerde ışıktan ve ısıdan kaynaklı sık kızgınlığa girme gibi bir durum olabiliyormuş. Hatta bazı kediler sürekli kızgınlıkta kalabiliyorlarmış. Kızgınlık dönemi de kediye zarar veren ve yıpratan bir dönemmiş..

Kızgınlık dönemi bittiği anda kısırlaştıracağız. muhtemelen haftaya pazartesi-salı gibi ameliyat olacak. Şu an kızgınlığın geçmesini bekliyoruz.

Ve veterinerin dediğine göre neredeyse her gün kısırlaştırma yapıyorlarmış ve daha ölen bir kedi/köpek olmamış. Yani pek riskli bir ameliyat değilmiş
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları