Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 03-01-15, 11:55   #1

İstanbul (Anadolu Yakası)
Şüküfe Çevrimdışı
Varsayılan Dişi kedim kızgınlığa girdi!

Merhaba herkese.
Ben yeni üye oldum. 11 aylık dişi bir kedim var, adı Şüküfe Perşembe günü yüksek sesle miyavlamaları başladı, öncesinde de sürtünme hareketleri vardı. Dün itibariyle de popo havada ve titrek bir şekilde geziyor evde. Kızgınlığının kaçıncı gününde olduğunu bilemiyorum

Dün gece hiç uyutmadı, oyun oynatmaya çalıştık ama hiçbir şekilde ilgisini çekmiyor

Sormak istediğim, kızgınlığı ne kadar devam eder? Veterinerimiz kızgınlığı bitip normal haline dönünce 1 hafta bekleyelim öyle kısırlaştıralım dedi, fakat burada okuduğum kadarıyla 1 hafta arayla tekrar kızgınlığa girebildiklerini okudum. Normale dönünce ne kadar beklemeliyim?

Bir de tam final dönemime denk geldi, pazartesi 4 tane sınavım var. Sürekli ilgi istediği için çalışamıyorum, ikimiz de ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Bu dönemi daha kolay atlatabilmesi için neler yapabilirim?

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 18:44   #2

Conservator Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi kedim kızgınlığa girdi!

Merhaba, kedinizi bu dönemde başka bir yere bırakabilirsiniz. Pansiyon, arkadaş/akraba evi fark etmeksizin. Kendisi bu dönemi geçirmek zorunda ve geçirecek. 1 ay kadar sonra normale dönmüş olur. İnternette bu konu hakkında yer alan bilgi "3 hafta"dır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 18:50   #3

köpekkister Çevrimdışı

sabırı olan bir komşunuza bırakın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 18:51   #4

köpekkister Çevrimdışı

ama ne olursa olsun kısarlaştırmayın köpeklerde ve kedilerde annelik babalık duygusuolmasa bile ben karşıyım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 18:54   #5

Conservator Çevrimdışı

Sizin karşı olmanız, genel durumun geçerliliğini değiştirmiyor ne yazık ki. Burada yorumlarınızla insanları yanlış bir şekilde bilgilendirmeyi ve yönlendirmeyi bırakmanızı dilerim. Görüş ve fikir sahibi olabilmek için önce teorik, sonra pratik bilgi gereklidir. Burası at koşturma yeri değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 18:58   #6

köpekkister Çevrimdışı

ben brazda dini açıdan bakıorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 19:00   #7

Conservator Çevrimdışı

Burası dini bir platform değil. Bakın, konu din de değil, vicdan da değil, o da değil, bu da değil. Sizin bilgi noksanlığından gelme bir bilinç eksikliğiniz var, konu sadece bu. Lütfen önce kedilerle ilgili yazılmış olan tüm konuları, makaleleri ve tartışmaları okuyun. Tek dindar siz, alemdeki herkes ateist değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 19:15   #8

Şüküfe Çevrimdışı

Cevaplar için teşekkür ederim.

Malum İstanbul'da komşuluk ilişkileri olmuyor, bu döneminde kimseye güvenemem zaten.

2 gündür kızımın kıvranışlarını görüyorum, o yüzden kısırlaştırmamak yanlış bir karar olur bana göre. Ayrıca kedi/köpeklerin annelik duygusunun olduğunu düşünmüyorum. Doğacak yavrulara yuva bulmak zor iş, bulamazsam asla sokağa bırakmam ama bütçe olarak da birden fazla kediye bakamam. O yüzden kısırlaştırmama düşüncem hiç olmadı. İşin dini boyutuna bakamıyorum maalesef.

Bu arada kızım sabahtan beri çok sakin, kızgınlık dönemini atlattı mı anlayamadım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 19:29   #9

köpekkister Çevrimdışı

olabilir çünkü kedilerin kızgınlık süreleri genelde 10 gündür ve sonrada çiftleşmeye hazır olurlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 19:30   #10

köpekkister Çevrimdışı

ve ben kimseye ateist demedim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 19:34   #11

Conservator Çevrimdışı

Şüküfe hanım, ben size konuyu biraz anlatayım.

Kızgınlıkta olan bir kediyi kısırlaştırmamak, veteriner hekimler tarafından "işkence" olarak adlandırılır. Ki Facebook'ta bir grupta durum güncellemesi paylaşan koskoca bir kalp doktoru vardı. 20 yaşına gelmiş olan dişi kedisini, bu zamana kadar kısırlaştırmamış, evde yalnız bırakmış, baktı ki hayvan ölüme yakın; ondan geriye bir şey kalsın diye yaşlı hayvanı çiftleştirmek istediği konusunda bir şeyler paylaşıyordu. Ve yüzlerce yorumluk lince uğradı. Yoksa siz o kediye ne yapmışsınız, yok bunca senedir bir hayvan kısırlaştırılmaz mı, bir de onu bunca sene evde yalnız başına mı bıraktınız. Bu durum değişmez. Gerçekler 1'dir.

Kimse istemez hayvanların doğasıyla oynamayı ama zaten konu onlara gelene kadar tabiatın doğasıyla oynanmadı mı? Bu kedi ve köpekler, kuşlar ve dahası; evde süs niyetine durmamaktadır. Çoğu, sokakta barınamayacağı için, barınacağı düşünülemediği için bir evin ferdi olmuşlardır. Yani dışarıdaki ortam eğer hayvanlar için ideal olsaydı, kimse de zaten her ay ve 1 sene içerisinde bir hayvan için bu kadar masraf yapmaya kalkışmazdı. Ki, kimi zaman yırtılan yastıkların, çizilen deri koltukların yaratmış olduğu ekstra masraflar da cabası.

Çiftleşmek, insana özgü değildir. Hayvanlarda bulunan içgüdünün aynısı insanlarda da bulunmaktadır. Fakat bu durum sanıyorum ki hayvanlarda daha fazladır, bu sebepledir ki; kızgınlık döneminde sinekliği parçalayıp pencereden kaçan ve açık balkondan direkt aşağıya atlayan dişi kediler bulunmaktadır. Ki, bunun da neticesinde iç kanama geçirip kanaması durdurulan; iç kanamadan ötürü ölen ve sakatlanan kediler de mevcuttur.

Yani bundan şu sonucu çıkarabiliriz: kediler, kızgınlık dönemlerinde kendilerinde olmuyorlar. Hatta aşırı hırçınlaşanları da görülür. Kendisini sevdirmeyen, aşırı saldırgan davranan, vesaire. Anne olmak içgüdüsünden ziyade, çiftleşmek için bu kafada olurlar. Bu konu hakkında ufak bir sözüm var, paylaşayım:

"Hayvanlar zevk için seks yapmaz, üremek için çiftleşir."

Bu yüzden de; "çiftleşmek onların da hakkı, anne olmak onların da hakkı" demek gibi bir kafaya sahip olmayın.

Evde yaşayan dişi bir kedi duygusal anlamda daha insanlaşmış olabilir fakat dışarıdaki hayat öyle değil. Bir anne kedi için hamilelik zordur, çünkü karnındaki yavruları koruması gerekir. Doğurmak için uygun bir liman bulması gerekir. Bebekler doğar, onlara; beslenmeyi, temizlenmeyi, yalanmayı öğretmesi gerekir. Ve her doğumda, hayvanın iç organları yıpranmaya uğrar. İç organları sarkar. Yani dişi bir kedi için çiftleşmek, bir zorunluluk; hamilelik ve sonrası ise bir görevdir. Daha dün 1 aylık yavrusunu doğal ortamına alıştıran bir anne, 1 hafta sonra yavrusunu tanımaz ve yemek için onunla bile kavga edebilir. Hatta kızgınlık dönemlerinde onunla çiftleşebilir. O sebeple "anne, baba, çocuk, torun" sevdasına girmeyin ve bu tür yakıştırmaları hayvanlara yapmayın. Eğer anne, kokusunu bile üzerinde bulamazsa bebek olan yavrusunu kabul etmez. Öldüyse de zaten yer.

Din demişken, din inancınıza da inanmıyorum zaten. Dinde hayvanlarla ilgili aklımdaki düşüncelerin tersine rastlamadım.

Gelelim asıl konuya: kısırlaştırma neden gereklidir? Bir kedi eğer evde yaşıyorsa, hem kendisi için hem de sahibi için gereklidir. Sokaktakiler için neden gereklidir? Çünkü belediye sürekli, dönemsel olarak; sokakta bulunan hayvanları alır barınağa tıkar, barınakta da genelde yer olmaz. Başta barınak da dahil olmak üzere, getirilen köpeği kolayca uyutabilir. Birçok köpek de zaten farklı ilçelerde çıkar. Mesela Üsküdar Hayvan Barınağı küpeli bir köpeğin Silivri tarafından çıktığı görülmüştür. Köpek dediysem, sayıları 1 değildi.

Yani demem o ki, sokak koşulları şu anki hayvanlar için uygun değil. Bu nedenledir ki hayvan sever denilen ortam sürekli hayvanlar için uğraşmakta, paylaşım yapmakta, yardım etmeye çalışmaktadır.

Şu an İstanbul'da 20 barınağa gitseniz, çoğu sizi barınak gönüllüsü yapmaz, hatta bir kısmı gezdirmez bile ve sizi kovar. Çünkü onları o halde görmenizi, görseniz bile müdahale etmenizi istemezler. Tam da bu sebeptendir ki, birçok hayvan barınağına bir tabela asılmıştır ve ziyaretçilerin fotoğraf çekmeleri yasaklanmıştır.

Önce dediğim gibi, teorik; sonra ise pratik bilgiler ile gelin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-15, 20:28   #12

Şüküfe Çevrimdışı

Conservator tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şüküfe hanım, ben size konuyu biraz anlatayım.

Kızgınlıkta olan bir kediyi kısırlaştırmamak, veteriner hekimler tarafından "işkence" olarak adlandırılır. Ki Facebook'ta bir grupta durum güncellemesi paylaşan koskoca bir kalp doktoru vardı. 20 yaşına gelmiş olan dişi kedisini, bu zamana kadar kısırlaştırmamış, evde yalnız bırakmış, baktı ki hayvan ölüme yakın; ondan geriye bir şey kalsın diye yaşlı hayvanı çiftleştirmek istediği konusunda bir şeyler paylaşıyordu. Ve yüzlerce yorumluk lince uğradı. Yoksa siz o kediye ne yapmışsınız, yok bunca senedir bir hayvan kısırlaştırılmaz mı, bir de onu bunca sene evde yalnız başına mı bıraktınız. Bu durum değişmez. Gerçekler 1'dir.

Kimse istemez hayvanların doğasıyla oynamayı ama zaten konu onlara gelene kadar tabiatın doğasıyla oynanmadı mı? Bu kedi ve köpekler, kuşlar ve dahası; evde süs niyetine durmamaktadır. Çoğu, sokakta barınamayacağı için, barınacağı düşünülemediği için bir evin ferdi olmuşlardır. Yani dışarıdaki ortam eğer hayvanlar için ideal olsaydı, kimse de zaten her ay ve 1 sene içerisinde bir hayvan için bu kadar masraf yapmaya kalkışmazdı. Ki, kimi zaman yırtılan yastıkların, çizilen deri koltukların yaratmış olduğu ekstra masraflar da cabası.

Çiftleşmek, insana özgü değildir. Hayvanlarda bulunan içgüdünün aynısı insanlarda da bulunmaktadır. Fakat bu durum sanıyorum ki hayvanlarda daha fazladır, bu sebepledir ki; kızgınlık döneminde sinekliği parçalayıp pencereden kaçan ve açık balkondan direkt aşağıya atlayan dişi kediler bulunmaktadır. Ki, bunun da neticesinde iç kanama geçirip kanaması durdurulan; iç kanamadan ötürü ölen ve sakatlanan kediler de mevcuttur.

Yani bundan şu sonucu çıkarabiliriz: kediler, kızgınlık dönemlerinde kendilerinde olmuyorlar. Hatta aşırı hırçınlaşanları da görülür. Kendisini sevdirmeyen, aşırı saldırgan davranan, vesaire. Anne olmak içgüdüsünden ziyade, çiftleşmek için bu kafada olurlar. Bu konu hakkında ufak bir sözüm var, paylaşayım:

"Hayvanlar zevk için seks yapmaz, üremek için çiftleşir."

Bu yüzden de; "çiftleşmek onların da hakkı, anne olmak onların da hakkı" demek gibi bir kafaya sahip olmayın.

Evde yaşayan dişi bir kedi duygusal anlamda daha insanlaşmış olabilir fakat dışarıdaki hayat öyle değil. Bir anne kedi için hamilelik zordur, çünkü karnındaki yavruları koruması gerekir. Doğurmak için uygun bir liman bulması gerekir. Bebekler doğar, onlara; beslenmeyi, temizlenmeyi, yalanmayı öğretmesi gerekir. Ve her doğumda, hayvanın iç organları yıpranmaya uğrar. İç organları sarkar. Yani dişi bir kedi için çiftleşmek, bir zorunluluk; hamilelik ve sonrası ise bir görevdir. Daha dün 1 aylık yavrusunu doğal ortamına alıştıran bir anne, 1 hafta sonra yavrusunu tanımaz ve yemek için onunla bile kavga edebilir. Hatta kızgınlık dönemlerinde onunla çiftleşebilir. O sebeple "anne, baba, çocuk, torun" sevdasına girmeyin ve bu tür yakıştırmaları hayvanlara yapmayın. Eğer anne, kokusunu bile üzerinde bulamazsa bebek olan yavrusunu kabul etmez. Öldüyse de zaten yer.

Din demişken, din inancınıza da inanmıyorum zaten. Dinde hayvanlarla ilgili aklımdaki düşüncelerin tersine rastlamadım.

Gelelim asıl konuya: kısırlaştırma neden gereklidir? Bir kedi eğer evde yaşıyorsa, hem kendisi için hem de sahibi için gereklidir. Sokaktakiler için neden gereklidir? Çünkü belediye sürekli, dönemsel olarak; sokakta bulunan hayvanları alır barınağa tıkar, barınakta da genelde yer olmaz. Başta barınak da dahil olmak üzere, getirilen köpeği kolayca uyutabilir. Birçok köpek de zaten farklı ilçelerde çıkar. Mesela Üsküdar Hayvan Barınağı küpeli bir köpeğin Silivri tarafından çıktığı görülmüştür. Köpek dediysem, sayıları 1 değildi.

Yani demem o ki, sokak koşulları şu anki hayvanlar için uygun değil. Bu nedenledir ki hayvan sever denilen ortam sürekli hayvanlar için uğraşmakta, paylaşım yapmakta, yardım etmeye çalışmaktadır.

Şu an İstanbul'da 20 barınağa gitseniz, çoğu sizi barınak gönüllüsü yapmaz, hatta bir kısmı gezdirmez bile ve sizi kovar. Çünkü onları o halde görmenizi, görseniz bile müdahale etmenizi istemezler. Tam da bu sebeptendir ki, birçok hayvan barınağına bir tabela asılmıştır ve ziyaretçilerin fotoğraf çekmeleri yasaklanmıştır.

Önce dediğim gibi, teorik; sonra ise pratik bilgiler ile gelin.
Şüküfe kedimin ismi, benim değil

Yorumumu yanlış anladınız sanırım. Ben zaten kısırlaştırmaktan yanayım, sadece kızgınlık döneminin ne kadar sürdüğünü sormak istemiştim.

Dişi kedilerde kızgınlık zamanında kısırlaştırma yapılmıyor diye biliyorum, o yüzden kızgınlık döneminin geçmesini bekliyorum.

Sabahtan beri sakindi, demin birkaç kez miyavladı şimdi yine uyuyor. Biraz daha beklemem gerekiyor sanırım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-15, 13:22   #13

Conservator Çevrimdışı

Yo hayır, benim derdim sizinle değil. Nickiniz bu olduğu için size o şekilde hitap ettim.

Evet, kızgınlık zamanında kısırlaştırma yapılmaz, yapılırsa da bir yararı olmaz. 1 ay kadar sonra kedinizi kısırlaştırabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları