Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 16-01-14, 17:01   #106

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: çok kötü birşey oldu yardım edin arkadaşlar :(

Sayın Korgestra'nın "Savaşlar,ölümler,açlıklar oluyor diye insanları hadım mı edelim" yaklaşımı uç gibi görünse de kısırlaştırmadaki mantıkla örtüşüyor. Ya da " Kız çocuğu ilerde benim başımı eğer,kötü yola düşer,en iyisi daha bebekken toprağa gömeyim" fikrine de benziyor. Gerçi biri doğmamışken hayata gelmesine engel olmak ve anne-babanın üreme kabiliyetini vücudundan bir organ çıkararak daha en baştan yok etmek, diğeri doğduktan sonra "ya kötü yola düşerse" diye tedbir alıp hayatına son vermek. Aynı şeyler olmasa da fikir aynı.
Yavruları yuvalandırma konusundaki takip zorluğu, daha önce belirttiğim gibi nasip kısmet işi. Tıpkı evlilik gibi. Kızını , oğlunu çok iyi diyerek biriyle yuva kurdurursun, o yuva çatırdadığında eğer sen yuvayı dilinle elinle vs bozuyorsan tabiki sorumlusun. Ama senin müdahalen olmadan olumsuz şeyler gelişiyorsa burda biraz da "değiştiremeyeceğimiz şeyler var" diyeceğiz sanırım.
Yine de yavruların çokluğu ve dolayısıyle torunlarımızın takip edememek bende soru işareti. Bir de anne kedi açısından sağlığını olumsuz etkilemeyecek en makul doğum sayısı olmalıdır. Ama bu sayı neyse o şekilde yaratılmış olduğunu zannediyorum.
Sokakta insan müdahalesi olmadan özgürce yaşayan anne kediler acaba "çok doğum yapmaktan" hayati tehlike yaşıyorlar mı? Yani doğada böyle bir arıza mı var? Kediler yaratılırken bu husus düşünülmemiş mi de acaba illâ ki insan bu konuya el atacak ve o sokaktaki anne/dişi kedilere müdahale edip rahim ve yumurtalığını alacak,kordonlarını düğümleyecek. Böylece dişilerin hayatını kurtaracak..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 17:03   #107

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Konuyu başlatan sayın Athenodora, kediniz inşallah sağ salim döner ve kapınızda miyavlayarak sizi çağırır. Bu konu vesilesiyle sokaktaki sahipsiz aç köpeklerin ne kadar tehdit olduğunu tekrar gördük. Aç diyorum çünkü aslında o köpekleri yine merhametli insanlar doyursaydı bu kadar agresifleşip sürü halinde yemek aramaya çıkmazlardı. Ayrıca kedinizi yediğini zaten zannetmiyorum ama korkutmuş kaçırmış olabilirler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 17:13   #108

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Sokakta sahipsiz, evsiz sevimli, pofuduk bir mırmır düşünelim. Böylesi çok var. Bu kediciğin evi yok, yuvası yok, her gün çöpte yemek aramaktan vücudu çizikler içinde, bir gün aç bir gün tok, her gün arabalardan insanlardan kaçıp uyuyacak kuytular arıyor,soğuk bir taraftan,köpekler bir taraftan, kimse tarafından başının okşanmaması bir taraftan öylesine yaşayıp gidiyor. Bu kedinin bir mutluluğu var. O da karşı cinsin peşine takılmak. Ben onun bu tek heyecanını nasıl elinden alırım?

Değerli Elif, Tarçın_35 ve Çakıl_38

5-6 gün önce bizim çevreden bir arkadaşımla olan mesajlaşmamdaki kendi mesajımı aşağıya aynen kopyalıyorum. Hani " iç ses diyoruz ya, iç sesimi anlayabilen kısırlaştırma yanlısı arkadaşlarıma ithafen.. Biraz kendi özel yazışmamı ifşa etmiş oluyorum ama sonuçta kendi yazım olduğu için rahatça kopyaladım,sakıncası yok. Bunu, içimdeki sesi ve aynı düşünmeme sebebimizi biraz daha anlayabilmeniz için aynen kopyalayıp aşağıya ekliyorum. Burda parkta ve gecekondu civarında bir arkadaşımla beraber ilgilendiğimiz birkaç yuvasız kedi var. Arkadaşımla arada bir buluşup neler yapabileceğimizi konuşuruz. Bazen telefonla uygun zamanı denk getiremeyince de uzun uzun mesajlaşırız. Onun vakti ve tecrübesi daha fazla olduğu için ben bazı şeyleri ona bırakırım. Arkadaşım diyor ki "Duman parkta miyavlaya miyavlaya bağırarak geziyor. Onu derhal kısırlaştıralım" diyor.
Aşağıda parantezdekiler arkadaşıma yazdığım cevabım :

[[[ Canım, Duman'ın parkta bağıra bağıra gezmesine çok güldüm Kıyamam ona... Büyümüş de baba olacakmış. Tabiki masraflara katılırım. Köpeklerinkine de katılırım. Sıra bana gelince ve nerden ne sipariş edeceğimi bildir yeter. Ama tabi bizim adrese mama gelmesin, çünkü annem "abartıyosun" falan diyor. Ancak Duman'ın kısırlaştırılması konusunda şöyle düşünüyorum; Acaba gariban bir sokak kedisinin elindeki tek oyalandığı şeyi de biz mi almış olacağız? Yani ne bileyim tamam başka yavruların olmasına ve daha çok canın sokakta yuvasız kalmasına sebep oluyor ama sanki Duman'a sormadan ona müdahale etmiş oluyoruz gibi bir his var içimde. Erkek veya dişi , içinden bir organ alınıp eksiltilmesi... Buna hakkım olup olmadığından emin değilim. Ben Duman'ın mantar şampuanı tedavisi ,ilacı vs masrafı için ve köpeklerin maması için bana önerdiğin her teklife açığım,rahatça söyle bana. Ama kısırlaştırmada önce içimi ikna etmem gerekiyor. İçimden bir ses "buna hakkın yok" diyor. Başka ses "kısırlaştır" diyor. Aslında bu yeni değil,Bu ses hayvanlarla ilgilenmeye başlayalı var. Bir canlının bir organını hastalık olmaksızın almak,bir kedinin tek eğlencesini elinden almak ... Düşünsene Duman kısırlaşınca keyifsiz ,sadece yemek yiyip parkta bir köşeye çekilen, kısacık ömründe tek heyecanı elinden alınmış biri olacak. Yaa bilmiyorum işte. Kısırlaşınca hayatı eskisi gibi devam edecek mi? Bir kedinin peşinden koşmanın heyecanını keyfini yaşayabilecek mi?

Bir de Duman'ın yuvalandırılmasını düşündüm bugün. Acaba sokağa ve bu çevreye alışmış bir kediyi başka bir çevrede bahçeli evde yuvalandırsak ilk günden kaçmaz mı? Pişman olur muyuz? Bu saatten sonra tamamen evde yaşayan bir ev kedisi olabilir mi, yoksa konuştugumuz gibi bahçeli bir evde yuvalandırmak mı iyidir? Yoksa hiç mi düşünmeyelim bunu? Ben kaçacağını tahmin ediyorum.
Bu konuyu da görüşünce netleştirelim ve Duman'a yuva ilanı vereyim veya vermeyeyim.
Sevgiler canım...

Ayrıca mantar şampuanıyla bu soğukta yıkanırsa hasta olur. Yaza doğru yıkansın bence. Çünkü kedilerin kuruması saatler alıyor. Saç kurutma makinesiyle dahi kurutsan yine saatler sonra tam anlamıyla deri kuruyor. Ve birkaç saat veya bir gün sıcak evde durması gerekiyor yıkandıktan sonra. Sokakta bunu sağlayamayız. ]]]

Arkadaşım kısırlaştıralım diye ısrar edince ben yine :

[[[ Kısırlaştırma konusundan şimdilik uzağım canım lütfen beni anlamanı umuyorum. İçimdeki ses -%100 olduğu zaman olur. Çünkü bu işin geri dönüşü yok ve vicdani rahatsızlık duymak istemiyorum. Ben huyumu biliyorum,kendimi suçlarsam kötü olurum inan.. Köpek mamalarını da 15 kg'lıklardan 4 torba sipariş edeyim. Kediler zaten benden ]]]

Sonuçta herkes iyi niyetle içindeki ses'i dinleyip ona göre hareket eder. Aslında arkadaşımın niyeti de çok iyi, benimki de. Duman'ın kısırlaştırılmasında arkadaşımın bir menfaati yok. Hani ev kedisi olup da sağa sola koku bırakıp tırmalamıyor Duman. Sadece parkta miyavlayarak geziyor : )) Ve yeni yavrular miyavlamasın,evsiz barksız yavrular olmasın diye kısırlaştıralım diyor arkadaş.
Duman'lar miyavlamazsa minik yeni Şeker'ler de miyavlamaz...
Ancak niyet iyiyken Duman'a bunu hiiç sormuyoruz. Duman nerden iyiyi/ kötüyü bilecek değil mi
Ben Duman'dan akıllıyım değil mi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 17:46   #109

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Hayvanınızı çiftleştirirken 2 kere düşünün !..

Evcil hayvanınızı çiftleştirmek istemenizin nedeni aşağıdakilerden biri mi ?
1- Bir tane yavrusunu kendim alacağım , geri kalanını dağıtırım ya da satarım ..
2- Sağlığı için mutlaka çiftleştirmem gerekiyormuş ..
3- Doğası gereği çiftleştiriyorum .. Bir kere anneliği yaşasın ..

Lütfen maddeler hakkındaki bilgileri okuyun :
1- Bir hayvan çiftleştirme sonrası takribi 5-6 tane yavru doğurur .. Bu yavrulardan bir tanesini siz alırsınız .. Daha sonra geri kalanını arkadaşlarınıza , arkadaşlarınızın arkadaşlarına vs. dağıtırsınız .. Siz aldığınız yavruya ölene kadar en iyi şartlarda bakacak olabilirsiniz .. Peki diğer yavrular ..? O yavruları ömür boyu takip edemezsiniz .. Ya gezdirirken kaybederler ya sıkılıp sokağa atarlar ya götürüp barınağa terk ederler ya da isteyen birine yavruyu verirler .. Bu yavruların sonu genelde sahipsiz kalmak , sokakta çocukların elinde işkence çekmek , trafik kazası sonucu sakat kalmak , tecavüze uğramak , barınakta buz gibi taşlarda hayatta kalma mücadelesi vermek , ve ölmektir .. Bu kedilerin şanslı olanları hayvan severler tarafından kurtarılır ve sözleşme ile iyi yuvalara sahiplendirilir .. Ama ya görmediklerimiz ..? Onların kaderini yüklenmeye ve onların günahına girmeye hazır mısınız ..? Bir kedi için daha evinizde yer varsa neden yuva bekleyen sahipsiz yavrulardan bir tanesinin hayatını kurtarmıyorsunuz ..? Yavruları satmayı düşünüyorsanız ; onların ticaretini yapabileceğiniz bir eşya olmadığını unutmayın .. Hayvanlar Allah’ın can verdiği ve yarattığı , bizim gibi duyguları olan canlılardır ve kesinlikle satılamazlar ..

2- Sağlığı için çiftleştirmeniz gerektiği mi söylendi ..? Peki size hayvanınız için en sağlıklısının çiftleştirmeden kısırlaştırmak olduğu da söylendi mi ..? Kedinizi ya da köpeğinizi dişi ise adet döneminden önce , çiftleştirmeden kısırlaştırırsanız ölümcül ve riskli olan kanser gibi hastalıkları engellemiş olursunuz .. (Lütfen sayfa altında kısırlaştırma hakkında verilen bilgileri okuyun ..) Kedilerde kısırlaştırma yaşı kemik gelişimi tamamlandıktan sonradır .. ( 7 - 8 Aylık)
3- Hayvanlarda aile bağları yoktur .. Onlar için çiftleşmek hormonal ve içgüdüsel bir şeydir .. Eğer etik kavramları olsaydı kendi çocukları ya da akrabaları ile çiftleşmezlerdi .. Bu nedenle dişi bir kedi doğurmadığında , insanlar gibi keşke bir kere doğum yapsaymışım diye düşünmez ve pişman olmaz ve eksikliğini de hissetmez .. Tabii ki kısırlaştırırsanız adet de görmeyeceği için hormonları dengelenmiş olacaktır .. Doğa kısmına gelince ... Hangi köpek ya da kedi doğasına uygun yaşıyor ..? Sizce bu hayvanların doğasında buz gibi betonlar içinde , yemek ve su bulamadıkları sokaklarda dolaşmak , vızır vızır geçen araçların altında kalmak , insanlar tarafından dövülmek ve işkence görmek , barınaklarda hapis hayatı yaşamak vs. var mı ..? Maalesef hayvanların yüzde doksanı ya da belki daha fazlası bu şekilde yaşıyorlar.. Daha önce barınağı ziyaret etmediyseniz lütfen size en yakın ya da en çok ihtiyaç duyulan barınağa gidin .. Kısırlaştırmanın günah olduğunu düşünüyorsanız ; doğup da hayatları boyunca korku ile yaşamaları , kötü şartlar altında hayatta kalmaya çalışmaları , sebepsiz yere acı içinde ölmeleri günah değil mi..? Bu şartlarda yaşamalarındansa hiç doğmamaları daha iyi değil mi ..?

Kedigiller´den Alıntıdır.
Kedigiller
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 17:47   #110

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

çakıl38

çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ALINTI LÜTFEN BUNA DA GÖZ ATIN..

Günümüzde kedi ve köpeklerde kısırlaştırma ile ilgili pek çok bilimsel gerçek ve bu işlemin sağlayabileceği sağlıksal avantajlar açığa kavuşmuş ve ortaya konmuş olmasına rağmen hala çok sayıda kedi ve köpek sahibi YYBlerin (yaygın yanlış bilinenler) veya YYDlerin (yaygın yanlış düşünceler) etkisi altında kalarak kısırlaştırma kararı vermekte oldukça zorlanıyorlar. Bu konunun önemini vurgulayacak bilgiler ve ayrıca uyguladığımız operasyon prosedürleri gibi detayları II. bölümde bulabilirsiniz. İlk bölümde dişi ve erkek, kedi ve köpeklerde kısırlaştırmanın faydalarını kısaca maddeler halinde aktarıp YYB ve YYD lere değineceğiz.

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırmanın Faydaları
*=dişi *=erkek

* Kızgınlık (östrus) belirtileri göstermeyecek, dolayısıyla erkekleri uyarmayacak, evinizde kanamaya bağlı kirlilik yaratmayacaktır.

* * Eşleşme isteğine bağlı problemler ( evden kaçma, yüksekten atlama veya düşme, aşısız hayvanlardan hastalık bulaşması, vb.) önlenecek veya büyük ölçüde azalacaktır.

* Meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri riskleri elimine edilecek veya azaltılacaktır. ( özellikle ergenlik öncesi (prepubertal dönemde) kısırlaştırılırlarsa)

**Plansız kedi ve köpek yavrularının sayısı azaltılmış olacaktır.

** Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olacaktır. ( kısırlaştırmanın köpeklerde 1-3; kedilerde 3-5 yıl kadar ömürlerini uzattığı kaydedilmiştir!)

* Eşleşme isteğine bağlı olarak sık karşılaşılabilecek problemler önlenebilecek veya azaltılmış olacaktır. Özellikle kedilerde görülen spreyleme veya işaretleme (kötü kokulu-feromonlu- idrar yapmaları), kaçma, kavga edip yaralanma, trafik kazası bu problemlerin başında sayılabilir.

* Testis kanseri riski ortadan kaldırılıp, prostata ilişkin hastalıkların da riski büyük ölçüde azaltılmıs olacaktır.

Bilinmesi gereken önemli noktalar
1. Kediler, insanlardan 45; köpekler ise 15 kat daha fazla üreme yeteneğine sahiptir! Yani üremek için değil, her birinin sağlıklı ve iyi koşullarda yaşamalarını mümkün kılabilmek amacıyla sağlayabileceğimiz şartlar için biz insanlara ihtiyaç duyarlar. Bu şartların sağlanabilmesi, üreme hızları göz önünde bulundurulursa ancak sayılarının artış hızının önüne geçmek, sayılarının artmasına izin vermemek-yani kısırlaştırma ile mümkün olabilecektir.

2.Trafik kazası geçiren köpeklerin %85i kısırlaştırılmamış köpeklerdir.

3. Kısırlaştırılmamış sokak kedilerinin yaşam ömrü ortalama 2 yılın altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, en çok ısırık yaralarıyla bulaştığı ve kısır olmayan erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinmektedir.)

YYB (yaygın yanlış bilinenler) ve YYD (yaygın yanlış düşünceler)
- Bir kez doğum yaptıktan sonra kısırlaştırılmaları daha sağlıklıdır.
YANLIŞ
İlk kızgınlık dönemi veya cinsel olgunluğa ulaşmadan önceki dönem kısırlaştırılan dişi kedi ve köpekler daha sağlıklı ve uzun yaşarlar!

- Kilo alırlar.
KISMEN
Kısırlaşmanın beden ağırlığınaetkisi enfazla%30dur. Kilo almanın asılsebebi fazla besleme veya tersiz egzersizdir!

- Kedim/köpeğim çok özel olduğu için aynen onun gibi bir kedi/köpek istiyorum.
YANLIŞ
Yavruların, anne ve babalarının kopyası olma olasılığı pek yoktur. Profesyonel yetiştiriciler dahi bunu garanti edemezler.

- Doğum olayının mucizesini çocuklarımın öğrenmesini istiyorum.
YANLIŞ
Trafik kazası,vb. sebeplerden ölen veya ötenazi uygulanan binlerce hayvanın varlığı, yani ölüm, doğumun mucizesini gölgede bırakabilir; çocuklarınıza her birhayatın değerli veözel olduğunu öğretin

- Köpeğimin koruma yapmasını istiyorum, kısırlaştırılırsa yapmayacağını düşünüyorum.
YANLIŞ
Aile ve evini koruma köpeklerde doğal bir içgüdüdür. Köpeklerin kişilik özellikleri seks hormonlarından ziyade genetik ve çevresel etkiler ile şekillenir.

- Erkek kedi/köpeğimin daha az erkek hissetmesini istemiyorum.
YANLIŞ
Köpeklerin cinsiyet kimliği veya ego gibi mevhumları yoktur. Kısırlaştırılan kedi/ köpeklerin temel kişilikleri değişmez. Duygusal reaksiyon veya kimlik bunalımı gibi hisler geliştirmezler.

- Kedimin/köpeğimin doğasına müdahale etmek istemiyorum.
YANLIŞ
Kediniz/köpeğiniz sizin tarafınızdan besleniyorsa, sağlık problemleri ve bakımları ile siz ilgileniyorsanız, evinizde veya bahçenizde yaşıyorsa zaten doğasına müdahale etmiş bulunuyorsunuz demektir!

II. Kedi ve köpek sahiplerinin kısırlaştırma konusunda karar vermesi yanlış bilinen veya bilinmeyen pek çok konudan dolayı oldukça zor olabilmektedir. Bunu konuda karar vermeye yardımcı olabilecek bazı bilgiler aktarmakta fayda var:

Evcilleşme sürecinde kedi ve köpeklerde üreme döngüleri de dahil olmak üzere pek çok değişiklik olmuştur. Evcil hayvanların eşleşme güdüleri duygulara ve hislere değil tamamen içgüdülere dayanmaktadır. İçgüdüleri onlara, kimyasal bağlantılar aracılığıyla türlerinin devamını sağlamak için üremeleri/çoğalmaları gerektiğini söyler. Yabani hayatta bir türün ne sıklıkta üreyeceğini de doğanın dengesi belirler. Ancak kedi ve köpekler artık yabani ekosistemin bir parçası değildirler, dolayısıyla bu temel içgüdü artık ne olması gereken ortamda ne de olması gereken doğal dengede gerçekleşmektedir. İşte bu dengesizlikten dolayı üreme dönemleri artık doğanın kontrolünden çıkmıştır. Kedi ve köpeklerin üreme hızı o derece yüksektir ki her yıl doğanların ayrı ayrı her biri için uygun yaşama koşullarının sağlanabilmesi olanaksızdır. Kedi ve köpek sahipleri bu aşırı popülasyonla bir ilişkilerinin olmadığını düşünebilirler. Ancak kısırlaştırılmamış bir kedi veya köpek sahibi bu aşırı nüfus sorununun potansiyel bir parçası demektir. Bu problemin kontrol altına alınabilmesi için tüm kedi/köpek sahipleri bu konuda bilinçli ve duyarlı olmalıdır. Bu sorunun bir parçası mı, çözümün bir parçası mı olma kararını verecek olanlar kendileridir.

Dişi kedi ve köpekler Genellikle en erken 6 aylık olduklarında eşleşebilir ve hamile kalabilirler. Dişi bir kedi yılda 4 kez kızgınlığa girebilir ve bu durum hem kedi hem de sahibi için oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Dişi köpekler ise yılda 2 kez kızgınlık dönemi geçirirler. Kedi ve köpekler işte bu kızgınlık dönemlerinde erkeğin dikkatini çekmek amacıyla kokular yayabilir ve eşleşmek için kaçmaya dahi çalışabilirler. Erkek sokak köpekleri, kızgınlıkta olan bir dişi ev köpeğinin bulunduğu bölgede kavga edebilir, iz bırakmak amacıyla evin kapısına/yakınına idrar yapabilirler. Gebe kaldıkları taktirde dişi kediler 2 ila 10, köpekler ise 2 ila 20 yavru doğurabilirler. İşte problem tam da bu noktada başlar. Her bir bebeğe uygun yerlerin/sahiplerin bulunması ve anne de dahil olmak üzere yeniden oluşabilecek gebeliklerin önüne geçilebilmesi için hepsinin kısırlaştırılması gerekecektir.

Erkek kedi ve köpekler Yaklaşık 6 aylıkken eşleşebilirler. Dişiler gibi belirli kızgınlık dönemleri yoktur, kızgınlıkta( östrusta) bir dişi olduğu sürece yılın her anı veya döneminde eşleşebilirler. 6 aylık dönemde ergenlik dönemine giren erkek kedi ve köpeklerde hormonlara bağlı olarak hayat boyu sürebilen alışkanlıklar haline dahi gelebilecek bazı davranış problemlerinin başlangıcı sık görülmektedir. Yaşam alanlarını işaretlemek için evin içine kötü kokulu idrar yapabilirler. Bazılarında ise aşırı baskın veya agresif davranışlar görülebilir. Kızgınlık dönemindeki bir dişi arayışı için evden kaçabilirler. Bu heyecanlı arayış sırasında hayatlarına mal olabilecek tehlikelerle karşılaşabilirler. Ayrıca tabii sahipli veya sahipsiz dişi köpekleri gebe bırakabilirler!

Operasyon Dişi ve erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması güvenli, tek seferlik ve en sık yapılan operasyonlardandır. Ancak bir açık karın içi (abdominal) cerrahidir ve mutlaka tam steril şartlarda ve uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Maalesef her yıl birçok peritonit (karın zarı iltihabı), ameliyat sonrası fıtık ve Ovarian Remnant Sendrom yani yumurtalık kalıntı sendromu vakası merkezimize getirilmektedir. Lütfen unutmayın bu rutin operasyonun komplikasyonları da hayati hal alabilmektedir.

Dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması: Ovariohysterectomy olarak adlandırılan bu operasyon yumurtalıklar, yumurta kanalı, rahim ve serviks(rahim ile vajina arasındaki bölge) in uzaklaştırılması anlamına gelir. Erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması: Orchidectomy veya kastrasyon adı verilen bu operasyonda testisler, epididimis ve sperm kanalları uzaklaştırılır.

Uygun kısırlaştırma zamanı Kedi ve köpekler en erken 8 haftalık olduklarında güvenle kısırlaştırılabilirler. Bu operasyonlar hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak aslında herhangi bir yaşta (8 haftalıktan itibaren) genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Unutmayın seksüel erişkinliğe ulaşmadan ameliyat edilmeleri meme ve prostat kanseri riskini neredeyse sıfıra indirmektedir.

Operasyon ve bakım süresi Operasyon süresi 20 ila 60 dakikadır ve hastaların çoğu, operasyonu- aynı gün taburcu edilebilecek kadar- iyi tolere ederler. (Dişi kedi ve köpeklerin operasyonu nispeten erkeklere göre daha büyük çaplı olduğu için 1 gün hospitalize edilmelerinde yarar vardır.) Operasyon yarası 7-10 günde iyileşir ve bu süreçte yara bölgesinin korunması şarttır (bandaj veya yakalık ile). Erkek kedilerde çoğu kez yakalığa dahi ihtiyaç duyulmaz. Merkezimizde sağladığımız steril operasyon koşulları sebebiyle ameliyat sonrası herhangi bir antibiyotik uygulamasına gerek olmamaktadır.

Kısırlaştırmanın, kedi ve köpeklerin davranışlarına yansıyan olumlu katkıları Önerilen en erken yaşta kısırlaştırma kedi ve köpeklerde görülen, eşleşme isteğine bağlı olarak oluşan çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçma isteği gibi sıkıntılı davranışların önüne geçilmesinde yardımcı olur veya tamamen ortadan kaldırır.

Kedi ve köpek sağlığına olumlu katkıları Bazı ciddi ve tedavi edilmesi zor ve masraflı hastalıkları önleyebilmektedir. Kısırlaştırılmamış dişi kedi ve köpeklerde rahim, yumurtalık ve meme kanserinin yanı sıra oldukça tehlikeli olan pyometra( rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski çok yüksektir. Kısırlaştırılmamış erkeklerde ise testis kanseri ve prostat hastalıklarının görülme riski vardır. Kedi veya köpeğinizin kısırlaştırılması, işte bu hastalıkların %90 oranda önüne geçilebilmesi mümkündür.

Sevgili dostunuzun daha sağlıklı, uzun ömürlü bir hayat geçirmesini sağlamak ve uzun vadede maddi/manevi giderlerini azaltmak için doğru bir seçim yapın ve kedinizi veya köpeğinizi kısırlaştırın!

Vet. Hek. Dr. Seda Sadak

Arkadasim baska bir konu basliginda yazmisdi cok hosuma gitti, buraya tasidim, okumanizi tavsiye ederim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 18:04   #111

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Ah Duman Ahh
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 18:35   #112

tarçın_35 üyesinin avatarı

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

sevgili şeker duman için,sokakta yaşayan sokak kedileri ve köpekler için,evde yaşayan tarçın için çiftleşmenin,üremenin bir eğlence,hayatlarında yaşayacakları tek heyecan olduğuna inanmıyorum. heyecanın anlamına baktım da '' Sevinç, korku, kızgınlık, üzüntü, kıskançlık, sevgi vb. sebeplerle ortaya çıkan güçlü ve geçici duygu durumu.'' bir sokak kedisinin çok sevinçliyim bugün 3 kere çiftleştim yada şu sokağın başında gördüğüm dişiye aşık oldum büyük sevgi besliyorum dur tavlayıp çiftleşeyim hem hayatıma hareket gelir diye düşündüğünü sanmıyorum. onlar içgüdüleriyle,hormonlarıyla hareket ediyorlar,duygularıyla değil. BENELİF arkadaşımızın paylaştığı yazıdaki bir cümle o kadar doğru ki eğer evinizde,yada yakın çevrenizdeki insanlarda yeni bir yavruya yer ve zaman ayıracak güç varsa neden sokaklardan,barınaklardan masum bir can kurtarılmıyor. daha öncede yazmıştım yine yazacağım yuva arayan hayvan ilanlarına dikkat ederseniz herhangi bir sebeple yuva arayan veya sokaktan kurtarılan can cins değilse aylarca yuva arıyor bir kısmı bulabilirken büyük bir kısmı barınalara ve sokaklara geri dönüyor. ama benzer durumdaki cins bir hayvansa belirli bir ırka mensupsa eğer 1 saati bulmuyor yeni yuvaya kavuşması. bu arada ben tarçını 3 aylıkken,eskişehirde barınaktan sahiplendim. öğrenci bir arkadaşımıza sevgilisi tarafından hediye edilmişti. 10 gün baktıktan sonra tahammül edememiş,barınağa getirmişlerdi. sağlığı için petshoptan mı alındı diye sorunca,başka bir arkadaşlarının çiftleştikten sonra doğan 6 yavrusundan biri olduğunu öğrendim. kardeşlerinin akıbeti hakkında fikrimiz yok. bu arada dişi kedisine damat bulan arkadaşımız korgestranın kedisinin cinsi chincilla yani doğacak yavruları,şekerin çiftleşmesi durumunda doğacak yavrularından ne yazıkki daha şanslı olacak. çünkü insanların birçoğu tekir-sarman bir kedinin yavrularına talip olmayacaklar. ne yazıkki durum acı ama bu. günümüzde görünüm,marka,cins birçok şeyin önünde yer alıyor. bu arada duman miyavlamazsa da sokaklarda minikler miyavlamaya devam edecekler,çünkü sokaklar ilgilenilmeyen,sizin baktığınız kediler gibi sizler tarafından verilen 1 kap mamayı bulamayacak kadar şanssız kedilerle dolu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 19:40   #113

tarçın_35 üyesinin avatarı

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

ve en son olarak lütfen zahmet edip aşağıda paylaşacağım birkaç linke gözatın. sokakta doğaları gereği çiftleşen birkaç hayvanın yavruları onlar. benim durumum yok ama eğer çevrenizde sizin yavrularınıza evini açabilecek çok fazla ''insan'' varken bu yavrucaklara da el uzatıversinler nolur.
https://www.facebook.com/media/set/?...6529181&type=1

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 19:43   #114

korgestra üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
korgestra Çevrimdışı

"Tamam arkadaşlar ben hemen kedimi yarın kestirip biçtireceğim beni yendiniz" mi diyeceğimBuparalel devlet ve lobi işi adamlar işi biliyorlar. Sen benim kedimin kısırlaştırılması için istediğin kadar bahane uydur.KISIRLAŞTIRMAYACAĞIM.Yavrularını sevdiklerime sahiplendireceğim.Diyarbakır güzel bağlar ama bunlar beni bağlamaz.Ben sokaktaki kedilerin aç kaldığını görünce "evet evet ben hemen kedimi hadım edeyim" falan he very enteresan bişey."Sen doğum kontrol hapı kullan çocuk sahibi olma" demekle farkı ne?Hani o senin çocuğun gibiydiHani insana bakar gibi bakıyordun?İşine gelince insan gibi bak işine gelince kedi diye bak.Veteriner hekim dedi "tabi hemen kısırlaştırırm" Hiç kimse bana kısırlaştır diyemez düşüncesini söyler o kadar.Bak bunlar bunlar var kısırlaştır diyemez Dünya'da böyle uygulama yok.Veterinerler kedi yavrusu gördüğü zaman ne yapıyorlar "Allah kahretsin yine bir kedi yavrusu doğmuş" falanmı diyorlar yoksa bakımını yapıp aşı günleri verip hasta oldukları zaman ilacını mı veriyorlar?Kazançları nerden geliyor.VETERİNER de kanıyla canıyla sonuçta İNSAN.Bilm adamlarına gelince yıllardır insanları kedilerin nasıl gördükleri ve hangi rengi seçtiklerini millete farklı anlattıktan sonra heee "yav kedilerin renk algılayışları başkaymış" diyen de onlar NGC WILD dedim ahanda o kanal da "SİZ HER HANGİ BİR KEDİYE BENİMLE YAŞAMAK İSTERMİSİN DESEN EMİNİMKİ HAYIR DİYECEK" dediğini izledinmi ?Evet izledim ama ben yine de kedi beslerim sana ne diyeceksin.Evet olay bu işte.Mevlana kuş beslemenin günah olduğundan bahseden örnek bir hikaye anlatırken kuş besleyen bir kişi kafasına göre takılabilir o MEVLANA'nın görüşü diyebilir.Güvercin besleyen bir kişi bir araba fiyatına hayvanını satarken öteki tarafta hayvan satışını yasaklayan bir beldiye de olabilir.Kangal köpeği satan birine Veteriner amcam Kangalı'nı kışırlaştır ya da korumaya alınan bir hayvanı git sen bu hayvanı kısırlaştır mı diyecek.İnsanlar da prostat kanseri olacak tehlikesi var diye kaç kişi yumurtalıklarını aldırıyor komik olmayın yav.Kadınlar meme kanseri olacak kaç kişi memesini aldırıyor genç yaşta?Madem kedilere bu benim için insan gibi diye örnek veriyorsan ben de insanlardan örnek vereyim o zaman.Ne diyor orada KANSER RİSKİ VARDIR .Oldu ustam risk varsa hemen kestireyim gitsin.Süper fikir hemen Kedinin kızgınlık devresine girince rahatsız olman senin meselen ben rahatsız olamm.Zamanı geldiğinde olayı bitiririm.Müslüm babayı hatırladım şimdi MESELEM BİR SEVDA TÜRKÜSÜDÜR MESELEM nur içinde yatsın.Eğer ben yavrulara sahip bulabiliyorsam mevzu bitmiştir neymiş sahiplendirme sorunun var o senin sorunun benim sahiplendirme bakımından bir sorunum olduğunu sana kim söyledi.Dakka da bir sahiplendiremiyoruz çok zor oluyor falan filan fıstık.Bu ne şimdi? Bakma kardeşim alma evine Bu sorumluluğu taşımayacaksan O hayvanlar senin oyuncağın değil.Veterinerler senin sorunlarını ortadan kaldırmak için şöyle yap böyle yap diyorlar.Kedilerin bu davranışları sen onu evde beslediğin için çıkıyor.Sen rahat edesin diye veterinerlerin tavsiyelerini dinlersin o kadar.Kısırlaştırma sonunda hayvanların yaşam sürelerinin uzaması olayına veteriner ne diyor.?Uzaması kesinmi? % 100 garantimi? Hayır.Sen kendi ayağına kurşun sıkıyorsun bu bilgiyi vermekle bir varsayım için "Bak hadım ettim daha uzun yaşıyor "faraziyesini çöpe atmış. oluyorsun.Ne demiştik. KESİN OLAN BİR ŞEY VARDIR O DA HİÇ BİR ŞEYİN KESİN OLMADIĞITıp her gün gelişiyor kedilerin doğum kontrolü hakkında ilerlemeler çıktıkça insanların da düşünceleri değişecek .Hayır hormonlarını yok etmektense şu yöntemi denemek daha sağlıklı diyecekler.Hem de hayvanlara en az zarar veren yöntemleri arayacak insanoğlu.Babası genetik kanser olan bir kişinin kanser olmaması nasıl mümkünse tıp bunu halletmişse hayvan hekimliği de bunu gün gelecek çözecek.Gün gelecek KANSER grip gibi hastalı sayılacak.Sadece bu güne bakıp keselim atalım aman ha ilerde şöyle olur böyle olur böyle bir dünya nerede var?Hadi aynı şeyi kendinde uygula Uygulayamazsın.Çünkü bilim sana ne derse onu yapıyorsun ama hayvanına gelince.Ne diyor VETERİNER kısırlık ameliyatı sonrası istenmeyen vakalarla karşılaşabiliyoruz diyor.Sen onun günahını üstlenebiliyormusun.Hayvanın dili yok " napıyosunuz üleyn benim bedenimde oynayıp duruyonuz acı veriyonuz bana yeterin" diyemediği için sorun yok tabii.Bu hayvan hasta olacak tabi Ne bu biyonik kedimi ?Hasta olunca tedavisini yaptırırsın.Yok ben göze alamıyorum dersen bakma o kediye.Her neyse ben şimdi giderem sonra didişmeye devam ederem bu gün kına gecesi var orada çalaram.İnsanların izdivacına vesile olacağım.Her ne kadar insanlar evlenip boşansa da çocukların sonunun ne olacağı şimdiden kestirlimese de evlilikler devam ediyor hayatın yaşamın dinamiğini hiç bir varlık durduramaz ALLAH'tan başka.Şinculuk hoş kalın.

Bu konu en son " 16-01-14 " tarihinde saat 20:14 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 19:58   #115

korgestra üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
korgestra Çevrimdışı

Size ŞEKER bir örnek verdi kısırlaştırlmamış bir kedinin ne kadar uzun yaşadığını ve kaç yaşında olduğunu.Yaşanmış bir olayı yazdı.Ona niye cevap yazmadınız?.Evet olabilir kısırlaştırılmamış bir kedinin yaşamı da uzun olabilir diye.He? He ? He? Hindistan da doğan ve fakir ülkeler de doğan insan sayısının kaç olduğunu bazı büyük devletlerdeki öküz Devlet Adamlarının (!) Dünya 'da bu kadar insana yiyecek yok ki nasıl beslencek deyip kendilerinin yeyip yeyip obez olduklarını yemekleri çöpe attıklarını ve çöpe atılan yiyeceklerle iki tane Dünya doyacağını, fakirlere bakmayıp o paralarla silah alıp 3. Dünya ülkelerindeki insanları birbirine düşürüp kendi dalgalarına baktıklarını ,Türkiye tarım ülkesiyken yabancıların bizi kendilerine mahkum ettiklerini, bizi fakirllikle korkutup çoğalmayın yoksa açlıktan ölürsünüz diye bir takım dolaplar döndürdüklerini, domateslerin genleriyle oynadıklarını ,tohumlarını kısırlaştırıp kendilerine muhtaç edip sattıklarını ,kısır tohumlardan yetişen domateslerin tahta gibi olduğunu ve yiyenlerin kanser olduğunu,Artık Karadenizde bile fındıkların hormonlarıyla genetiğiyle oynandığını fındıkların neredeyse mandalina kadar olabilidiğini yazmadan gitmeyeyim dedim.Aman ha kedinizi kesinlikle kısır edin aksi halde sokaktaki kediler acı çekerler açlıktan ölürler diyorum.Hadi tekrar adios.

Bu konu en son " 16-01-14 " tarihinde saat 20:30 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 20:31   #116

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

off artık cevap yok iyi günlerr
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 20:39   #117

Pıtırsonic Çevrimdışı

tarçın_35, yazdıklarınıza tümüyle katılıyorum. ayrıca kimse kimseye "git kısırlaştır kedini" demiyor, herkes kendi fikrini ve bu fikri neden savunduğunu söylüyor. yine tarçın, çok güzel bir noktaya değinmiş. cins kedi sahipleri ile diğer kedilerin sahipleri ne yazık ki yavruları sahiplendirme konusunda aynı şansa sahip değiller. diğer kediler aylarca yuva beklerken cins kedinizi bir de ücret talep etmeden sahiplendirmeye kalkın, taliplisi o kadar çok olur ki. sahiplendirmeye çalıştığınız kedi cins değilse, yavru değilse ve bir de üzerine herhangi bir hastalığı ya da sakatlığı varsa aylarca bekler durursunuz. bir de şu sahiplendirdikten sonra takibini yapma konusunda, her kızıştığında çiftleştireceksiniz herhalde. çünkü diğer türlü kediye eziyet olur. yılda minimum 1 kez doğum yaptı ve doğan 4-5 yavruyu verdiniz diyelim. takibini de yapıyorsunuz, gayet güzel. verdiğiniz kişiler de onları yavrulattı. siz de tabii 2. posta çiftleştirdiniz, oradan da 4-5 kedi doğdu. onlar da sizinle aynı görüşteler, herhalde farklı görüşteki kişilere yuvalandırmazsınız. yine verdikleriniz yavrulatmaya devam etti. kabaca 30-40 kedi oldu. takip ederim, nasıl muamele gördüklerinden ve akıbetlerinden emin olurum diyorsanız gerçekten bir şey demiyorum. üzerine bir de içinizdeki hayvan sevgisinden dolayı sokaktakilere de yardım ettiğinizi varsayıyorum. buna ortalama geliri olan kimsenin ne zamanı, ne maddi gücü, ne ayıracak yeri, ne de enerjisi olabileceğini düşünmüyorum. olduğunu söyleyenleri de açıkçası samimi bulmuyorum. gelir düzeyi çok yüksek olan insanları ayrı tutuyorum tabii.

bir de veterinerlerin çoğu, kedilerin kısırlaştırılmasını tavsiye eder. bunun artı ve eksilerini size anlatırlar ki anlattıklarında artılarının fazlalığını görürsünüz zaten. ne tür sağlık problemleri yarattığını tekrar tekrar saymaya gerek duymuyorum, bir çok başlık açıldı bu konu hakkında. yukarıda Şeker, kız çocuklarının öldürülmesi örneğini vermiş. insanlar doğum kontrolü için önlemler aldıklarında ne kadar katillerse, kedileri için önlem aldıklarında da o kadar katil olurlar fikrindeyim. çünkü hiçbir kediyi kalkıp da öldürmüyoruz, sadece yavrulamasını engelliyoruz. ek olarak bunun çiftleşme dürtüsünü yok etmeden yapılan yöntemleri de var, yalnızca gebelik oluşmuyor. eğer tek tereddüdünüz çiftleşmesinin önlenmesi ise, diğer yöntemleri araştırabilirsiniz. "yok, bebekleri de olsun. ben onlara yuva bulurum. sokaktaki kedilerin şansını önlemiş olmam" diyorsanız da yine sizin tercihiniz, yapacak bir şey yok.

en yaşlı kedilerden de bahsedilmiş. bildiğim kadarıyla bahsedilen kedi, sokakta da özgürce koşup oynayabilecek imkana sahipti. imkanlar tamamen eşit olursa kısırlaştırılmış olup olmaması önem taşır. yaşam ortamları farklıyken böyle bir kıyaslama yapılamaz, "o kısır değilse ben de kısırlaştırmayayım, en sağlıklısı bu" denilemez. her bilimsel karşılaştırmalarda da aynı ortam hazırlanıp bir şey değiştirilip gözlemlenerek karşılaştırma yapılır.

herkesin kendi fikrini herhangi bir dayatma yapılmadan belirttiğini unutmamak gerekir. sonuç olarak herkes tabii ki kendi doğru bildiğini yapacak, yapmalı da. herkes kendi kedisinden sorumludur. sadece doğru bildiğini yaparken "acaba bildiğim gerçekten doğru mu" diye bir durup düşünmeli..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 20:52   #118

Athenodora üyesinin avatarı

Athenodora Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Konuyu başlatan sayın Athenodora, kediniz inşallah sağ salim döner ve kapınızda miyavlayarak sizi çağırır. Bu konu vesilesiyle sokaktaki sahipsiz aç köpeklerin ne kadar tehdit olduğunu tekrar gördük. Aç diyorum çünkü aslında o köpekleri yine merhametli insanlar doyursaydı bu kadar agresifleşip sürü halinde yemek aramaya çıkmazlardı. Ayrıca kedinizi yediğini zaten zannetmiyorum ama korkutmuş kaçırmış olabilirler.
Desteğiniz için teşekkür ederim ALLAH TÜM KEDİLERİ KORUSUN ve KEDİLERİ SAHİPLERİNİN YANINDAN AYIRMASIN özellikle küçük şehirlerde sokak köpeklerini sahipli yada sahipsiz çok başı boş bırakıyorlar özellikle benim yaşadığım yerde aşırı derecede sokak köpeği var ve kimsede bir şeyler yapmak için çaba bile göstermiyor mahallemizde çok kedi var ve bu köpekler hep gece saat 12 1 civarlarında ortaya çıkıyorlar zaten açlar anlayamıyorum çok kedi var diyedemi geliyorlar sokakta baktığım kediler içinde endişe duyuyorum barınak kapandığı için köpeklere bir şey yapmıyorlar uyutup geri salıyorlarmış ben sordum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 21:21   #119

pamukkedi üyesinin avatarı

Erzincan
pamukkedi Çevrimdışı

merhaba arkadaşlar ben konuya sonradan dahil oldum ama lütfen buraya bi gözatın
https://www.facebook.com/photo.php?f...95484607172978
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 22:10   #120

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

pamukkedi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba arkadaşlar ben konuya sonradan dahil oldum ama lütfen buraya bi gözatın
https://www.facebook.com/photo.php?f...95484607172978

Beni aglattin aksam aksam. Kedilerin sonunu düsünmeden sokaklara atiyorlar, hani o yavrulara sahip bulurum diyen insanlar varya, iste böyle insanlara veriyorlar, icleride rahat ediyor nasilsa bir evde sahipli diye.
Yada umurlarinda bile degil yavrularin sonlari, iste bir yavrununda son hali.
Bunlardan okadar cok var ki, sadece azicik bakmasini bilin, illaki göreceksiniz nekadar aci cektiklerini.
Ben her istanbul´a gittigimde gözlerimle görüyorum acilarini ve umursamayan insanlardan NEFRET ediyorum.

Bu kedi simdi ha! sokakda kalmis ha! evde ne farki var ki.
Yazik günah ya! rabbim cezalarini versin insallah...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları