Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 26-05-15, 17:27   #16

vivelaamour Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çıkmazdayım, Lütfen Cevap Verin..!

barisdragon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
dışarıdaki tehlikeleri bilse çıkmazdı merak etmeyin kötülük yapmıyorsunuz
Hangi birini sayalım ? Araba altında ezilmek, sokak köpekleri tarafından parçalanmak, sapık birinin kurbanı olarak yakılmak, kesilmek (Eskişehir'deki Umut kedi) , açlık, soğuk havalarda araba kaputunda fark edilmemek ölmek, daha fenası yanmak....

Kötülük etmiyoruz buna inanmıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-15, 17:35   #17

skayaci üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
skayaci Çevrimdışı

Kediniz belki kızgınlığa girmiştir o yüzden dışarı çıkmak istiyordur.
Bazı kedilerde 4 aylıkken başlıyor kızgınlık, benimki sokaktan alınma bir kedi olmasına rağmen aynı tepkileri vermiyor mesela.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-15, 11:00   #18

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı

Aynı düşünceleri ben de yaşıyorum bu ara. Pencerenin önünde melül melül dışarı seyretmesi, kapı açılınca apartmanın içine koşup asansörün önünde beklemesi bazen yanlış mı yapıyoruz acaba bu hayvanları eve tıkarak dememe sebep oluyor. Hele yavruyken çok sıkılıyorlar sanki. Sabahları evin içinde dört dönüp her şeye saldırıyor bizimki. Dışarıda olsa kendi cinsleriyle oynar, kuşa böceğe saldırır iç güdülerini tatmin eder diyorum ancak şöyle bir şey de var annesi terk etmiş tek başına bir yavru kedi olarak sokakta hayatta kalma şansı yoktu. Ki terk edilmemiş gelişimini normal sürdüren kediler bile sokaklarda çok dayanamıyorlar. Ev kedilerin ömürleri ortalama 10 yıl civarıyken, ki daha fazla yaşayanlarda çok var, sokak kedilerinin ortalaması 4-5 yıl anca oluyor.

Tamam belki ev kedilerin tam olarak doğal ortamı sayılmayabilir, sonuçta kediler daha yeni evcilleştirilmiş hayvanlar. Ancak sokaklar hiç değiller. O yüzden zaman zaman burukluk yaşasak da en azından iyi bakıyoruz kediciklerimize, her dertlerine koşuyoruz, oyunlar oynuyoruz... Sağladığımız ortamın sokaktan daha tercih edilesi olduğu aşikar. Tabii kediler bunları tam olarak bilmedikleri için dışarıya kaçma eğlimindiler. Bence tehlikeleri bilseler gitmek istemezler yanımızdan.

Senin durumuna bakarsak bence köyde sokağa göre güvende olacak olsa da eski rahatı olmayacaktır ve eskiden ona bilinmez ve çekici gelen dışarısı bu sefer o kadar da güzel gelmeyecektir ve eski ortamını özleyecektir. Bence kedilerimizin dışarıya bu kadar düşkün olmalarının sebebi gerçekten orada yaşamanın zorluklarını bilmiyor olmaları. Diye düşünüyorum... Belki de kendimi avutuyorumdur bilmiyorum ama bence en vicdani olanı evde tutmaya devam etmek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-15, 12:09   #19

baltazarinsuedasi üyesinin avatarı

baltazarinsuedasi Çevrimdışı

Düşüncelerin tamamen benimkiyle uyuşuyor Biz yavruyken eve alışkındık, büyüdükçe dışarıya merak salmaya başladık malesef. Ya zaten ailem zorla onu benden ayıracak değiller, böyle birşeyi asla yapmazlar da. Bu yüzden asıl sorun 'babamı nasıl ikna edebilirim' veya 'ne desem de benimle kalsa' değil, 'gerçekten onun için en iyisi ne'. Ah bi bilsem, benimle mutlu olduğunu, benden ayrılmak istemediğini, tillahı gelse kimse onu benden alamaz ama işte.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-15, 12:10   #20

skayaci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediniz belki kızgınlığa girmiştir o yüzden dışarı çıkmak istiyordur.
Bazı kedilerde 4 aylıkken başlıyor kızgınlık, benimki sokaktan alınma bir kedi olmasına rağmen aynı tepkileri vermiyor mesela.
Zaten TC ler erken kızgınlığa girebilirmiş, olabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-15, 15:23   #21

sanon Şu anda çevrimiçi

"Hiç tanımadığın, dilinden anlamadığın, senin türünden olmayan bir grup, seni götürüp bir eve tıksa, orda çok rahat bir şekilde yaşasan, 7/24 yediğin önünde yemediğin arkanda olsa, konuşamasan, ama bilsen ki onlar seni çok seviyorlar. Fakat dışarı çıkarmasalar, hiç arkadaşın olmasa, ama ölüm kalım derdin de olmasa, kafan rahat yaşasan, yine de hangi hayatı seçersin ?"

Bence babanızın bu yaklaşımı genel olarak düşünüldüğünde gayet doğru bir yaklaşım. Böyle empatiyle düşünmek daha iyi görüş sağlıyor. (Tabi iki canlının farklılıklarını ve konunun ne olduğunu da hesaba katarak empatiyi de çok kalın bir şekilde yapmamak lazım.) Ama buradaki konu çok temel bir şey. Özgürlük.
Doğal, biyolojik özellikleri, 4 duvara sığmayacak kadar geniş alanlarda serbest dolaşımı dikte eden her canlının bu özgürlüğe sahip olması kesinlikle çok önemli bir şey. Kediler ve insanlar da buna dahil.
Şu argüman da çok doğru değil: "Şu vakte kadar dışarıyı bilmiyordu keşke böyle kalsaydı; o zaman rahat ederdi." Dışarıyı bilmemesi, psikolojik olarak bu konuda rahat ettiği anlamına gelmez. Hayatını sirklerde ya da evlerde geçiren hayvanların özgürlüğe ilk kavuşma görüntülerine bi bakın... Hiç bilmedikleri toprağı, yeşili, açık havayı, geniş alanı nasıl da özlemiş görünüyorlar. Daha sonra kesinlikle çıkarmayı düşünmüyorsanız hiç çıkarmamanız, o zevki tadıp sonra mahrum kalmanın sıkıntısını yaşamaması için iyi olabilirdi ama bu, sürekli evde yaşamanın getirdiği çeşitli psikolojik yükleri geçirebilecek bir şey olamazdı.

İmkanı olan (bahçesi olanlar, sakin bir çevrede, hayvanseverlerin fazla olduğu bir ortamda yaşayanlar) bence kedisine mutlaka bu özgürlüğü tanımalı. Evet, her büyük güzellik kendine has riskleriyle beraber gelir ama hayatın tümü böyle işleyen bir şey zaten. Ana felsefe tüm risklerden sakınmak olacaksa pasif ve statik bir hayat en büyük değerimiz olur. Önemli olan riskleri tespit edip yaşantıyı öldürmeyecek tarzdaki tüm önlemleri alıp gerisini hayata bırakmaktır. (bence...)

Yukarıda, babanızın söylediği bir şeyden yola çıkarak genel fikirlerimi söyledim ama sizin özelinizde durum bambaşka zaten. Evde yaşamaya alışmış bir kedinin Türkiye'de sokağa salınması kabul edilebilir risklerin ötesinde bariz tehlikeli bir durum. Köyde bile yakında köpekler varsa, yol varsa, hayvan sevmez birileri varsa eve alışmış bir kedi için köy bile açık ölüm tehlikesi olabilir. (Babanızın ve annenizin, yanlış anlamadıysam, bu güzel empatik yaklaşımı mantarı geçmeyen kedinizi evden çıkarmaya sizi ikna etmenin bahanesi olarak kullanması ise oldukça yaratıcı gerçekten )

Sizin yerinizde olsam, kedimin sağlığı yerinde ve tüm aşıları tamsa ve imkanım da varsa tasmayla ara ara dışarı çıkartırdım. Ama bu kararı alıp uygulamadan önce uzman kaynaklardan konunun göremediğim taraflarını da öğrenmeye çalışırdım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-15, 22:30   #22

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı

Benim arkadasım kedisini tamamen serbest şekilde besliyordu, kedi kapısı vardı istediği zaman evden dışarı çıkıp tekrar eve geri geliyordu. Fakat bir gün eve geldiğinde aşırı kusma ve ishal sonrası 1 gün sonra can verdi. Bazı hayvan düşmanı desem hafif kalacak cani kişilikler sokaktaki yemeklere zehir koyuyorlar. Ve kedi muhtemelen öyle bir şeyi yedi ve hayatını kaybetti. Ne kadar Güvenilir çevre koşulları falan desek de maalesef bir Avrupa ülkesi standardına gelemedik bu konuda. Hala hayvanlara değersiz Gözüyle bakılıyor. O yüzden Hayvanın bahçe sınırları dışına çıkmasına karşıyım. Gözetimi olduğu sürece her yeri dolaşsın tabi ama ben olsam yalnız bırakmaya korkarım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-15, 22:50   #23

rody Çevrimdışı

Burada Ankara da da zehirli et vakası yaşandı. Birileri site bahçesine zehirli et koymuş ve ete temas eden köpekler, kirpiler, kuşlar hayatını kaybetti. Lütfen herkes dikkatli olsun. İnsanlar kötü, sokaklar tehlikeli. Kedilere gerekli ilgiyi, oyunu, beslenmeyi sağladığınız müddetçe mutlu olur evinde. Ya da yurtdışındaki gibi arka bahçesi uzun duvarlarla örülü bir evde yaşamak çözüm olabilir. Yine de kedinizi asla gözünüzün önünden ayırmayın. Benim kedim çok çekingendir mesela, zil sesine bile korkar ondan zil çalmayı yasakladım. Kargocular ya da herhangi bir siparişi getirenler çalıyor ancak. Onda bile çekiniyor. Evde mutlu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-15, 12:16   #24

sanon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
"Hiç tanımadığın, dilinden anlamadığın, senin türünden olmayan bir grup, seni götürüp bir eve tıksa, orda çok rahat bir şekilde yaşasan, 7/24 yediğin önünde yemediğin arkanda olsa, konuşamasan, ama bilsen ki onlar seni çok seviyorlar. Fakat dışarı çıkarmasalar, hiç arkadaşın olmasa, ama ölüm kalım derdin de olmasa, kafan rahat yaşasan, yine de hangi hayatı seçersin ?"

Bence babanızın bu yaklaşımı genel olarak düşünüldüğünde gayet doğru bir yaklaşım. Böyle empatiyle düşünmek daha iyi görüş sağlıyor. (Tabi iki canlının farklılıklarını ve konunun ne olduğunu da hesaba katarak empatiyi de çok kalın bir şekilde yapmamak lazım.) Ama buradaki konu çok temel bir şey. Özgürlük.
Doğal, biyolojik özellikleri, 4 duvara sığmayacak kadar geniş alanlarda serbest dolaşımı dikte eden her canlının bu özgürlüğe sahip olması kesinlikle çok önemli bir şey. Kediler ve insanlar da buna dahil.
Şu argüman da çok doğru değil: "Şu vakte kadar dışarıyı bilmiyordu keşke böyle kalsaydı; o zaman rahat ederdi." Dışarıyı bilmemesi, psikolojik olarak bu konuda rahat ettiği anlamına gelmez. Hayatını sirklerde ya da evlerde geçiren hayvanların özgürlüğe ilk kavuşma görüntülerine bi bakın... Hiç bilmedikleri toprağı, yeşili, açık havayı, geniş alanı nasıl da özlemiş görünüyorlar. Daha sonra kesinlikle çıkarmayı düşünmüyorsanız hiç çıkarmamanız, o zevki tadıp sonra mahrum kalmanın sıkıntısını yaşamaması için iyi olabilirdi ama bu, sürekli evde yaşamanın getirdiği çeşitli psikolojik yükleri geçirebilecek bir şey olamazdı.

İmkanı olan (bahçesi olanlar, sakin bir çevrede, hayvanseverlerin fazla olduğu bir ortamda yaşayanlar) bence kedisine mutlaka bu özgürlüğü tanımalı. Evet, her büyük güzellik kendine has riskleriyle beraber gelir ama hayatın tümü böyle işleyen bir şey zaten. Ana felsefe tüm risklerden sakınmak olacaksa pasif ve statik bir hayat en büyük değerimiz olur. Önemli olan riskleri tespit edip yaşantıyı öldürmeyecek tarzdaki tüm önlemleri alıp gerisini hayata bırakmaktır. (bence...)

Yukarıda, babanızın söylediği bir şeyden yola çıkarak genel fikirlerimi söyledim ama sizin özelinizde durum bambaşka zaten. Evde yaşamaya alışmış bir kedinin Türkiye'de sokağa salınması kabul edilebilir risklerin ötesinde bariz tehlikeli bir durum. Köyde bile yakında köpekler varsa, yol varsa, hayvan sevmez birileri varsa eve alışmış bir kedi için köy bile açık ölüm tehlikesi olabilir. (Babanızın ve annenizin, yanlış anlamadıysam, bu güzel empatik yaklaşımı mantarı geçmeyen kedinizi evden çıkarmaya sizi ikna etmenin bahanesi olarak kullanması ise oldukça yaratıcı gerçekten )

Sizin yerinizde olsam, kedimin sağlığı yerinde ve tüm aşıları tamsa ve imkanım da varsa tasmayla ara ara dışarı çıkartırdım. Ama bu kararı alıp uygulamadan önce uzman kaynaklardan konunun göremediğim taraflarını da öğrenmeye çalışırdım...
O kadar güzel ve uzun yazmışsınız ki ne yazsam diye düşündüm. Ve en iyisi yazmamak, çünkü siz her şeyi açıklamaya gerek bırakmadan yazmışsınız zaten. Çok teşekkür ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-15, 12:17   #25

rody tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Burada Ankara da da zehirli et vakası yaşandı. Birileri site bahçesine zehirli et koymuş ve ete temas eden köpekler, kirpiler, kuşlar hayatını kaybetti. Lütfen herkes dikkatli olsun. İnsanlar kötü, sokaklar tehlikeli. Kedilere gerekli ilgiyi, oyunu, beslenmeyi sağladığınız müddetçe mutlu olur evinde. Ya da yurtdışındaki gibi arka bahçesi uzun duvarlarla örülü bir evde yaşamak çözüm olabilir. Yine de kedinizi asla gözünüzün önünden ayırmayın. Benim kedim çok çekingendir mesela, zil sesine bile korkar ondan zil çalmayı yasakladım. Kargocular ya da herhangi bir siparişi getirenler çalıyor ancak. Onda bile çekiniyor. Evde mutlu
Bizim oğlumuz da zil sesinden çok korkuyor Yani evde olması onun için iyi diyorsunuz, sağolun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-15, 12:47   #26

Lenkaran
SiyaM And Van Cat Çevrimdışı

Hangi akilli disari birak der ! yani forumda diyoum ! Yoksa benimde babam buna karsi oda kedilerin ozgur yasamadi gerektigini diyo,, disari baska ev baska
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-15, 12:48   #27

Antalya
ghajini Çevrimdışı

[i]"Sizin yerinizde olsam, kedimin sağlığı yerinde ve tüm aşıları tamsa ve imkanım da varsa tasmayla ara ara dışarı çıkartırdım. Ama bu kararı alıp uygulamadan önce uzman kaynaklardan konunun göremediğim taraflarını da öğrenmeye çalışırdım...
tasma kullanımı ve alıştırma hakkında bilfiğiniz kadarıyla biraz bilgi verebilir misiniz?

benim kediminde göz sürekli dışarda, gezmek keşfetmek, görmek istyor. evde ise sadece uyuyor. mutsuz gibi görünüyor gözüme. özgürlük konusunda da size hak veriyorum. çünkü kedim hapisteymişte ben gardiyanıymışım gibi muamele etmee başladı bana bu aralar
eskiden böyle değildi dışardan korkardı. balkona çıka çıka, camdan baka baka istedi dışarıyı. cesaretlendi. şimdi kapı bi saniye açılsın direk aşşağı iniyor.

şuanda yapmaya çalıştığım bende onunla iniyorum yarım saat apartmanın bahçesinden çıkmasına izin vermeyerek yanında duruyorum. duvardan atlamaya yelteniyor sokağı gezmek için; orayı da keşfetmek istiyor. şşşşşşşt diyorum duruyor. onu öğrendi. 3 gündür yapıyoruz bunu ama tek sıkıntım hep yeni yerlere yönelmesi (ki bu çok normal; keşfetmek istyor) (şşşşşt dediğimde duruyo sağolsun ) ve eve dönmek istememesi. yarım saat dolunca zorla taşıyıp götürüyorum eve. zamanla yarım saat olayına da alışır diyorum. benimle yürüse onunla markete parka vb. yerlere gidecem ama beni unutuyor dışarda. kendi kafasına göre takılıyor o yüzden tasma almayı düşünüyorum ama ya kullanmazsa istemesse redederse diye korkuyorum. öğrenciyim ucuz birşeyde değil uzatmalı ipi ve tasması. kullanmazsa yazık olcak parasına. kullanırsa en güzelini alırım zaten. bilgi verirseniz ve dışarı ile ilgili sorduğum diğer sorulara cevap verebilirseniz sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-15, 12:49   #28

Antalya
ghajini Çevrimdışı

[i]"Sizin yerinizde olsam, kedimin sağlığı yerinde ve tüm aşıları tamsa ve imkanım da varsa tasmayla ara ara dışarı çıkartırdım. Ama bu kararı alıp uygulamadan önce uzman kaynaklardan konunun göremediğim taraflarını da öğrenmeye çalışırdım...
tasma kullanımı ve alıştırma hakkında bilfiğiniz kadarıyla biraz bilgi verebilir misiniz?

benim kediminde göz sürekli dışarda, gezmek keşfetmek, görmek istyor. evde ise sadece uyuyor. mutsuz gibi görünüyor gözüme. özgürlük konusunda da size hak veriyorum. çünkü kedim hapisteymişte ben gardiyanıymışım gibi muamele etmee başladı bana bu aralar
eskiden böyle değildi dışardan korkardı. balkona çıka çıka, camdan baka baka istedi dışarıyı. cesaretlendi. şimdi kapı bi saniye açılsın direk aşşağı iniyor.

şuanda yapmaya çalıştığım bende onunla iniyorum yarım saat apartmanın bahçesinden çıkmasına izin vermeyerek yanında duruyorum. duvardan atlamaya yelteniyor sokağı gezmek için; orayı da keşfetmek istiyor. şşşşşşşt diyorum duruyor. onu öğrendi. 3 gündür yapıyoruz bunu ama tek sıkıntım hep yeni yerlere yönelmesi (ki bu çok normal; keşfetmek istyor) (şşşşşt dediğimde duruyo sağolsun ) ve eve dönmek istememesi. yarım saat dolunca zorla taşıyıp götürüyorum eve. zamanla yarım saat olayına da alışır diyorum. benimle yürüse onunla markete parka vb. yerlere gidecem ama beni unutuyor dışarda. kendi kafasına göre takılıyor o yüzden tasma almayı düşünüyorum ama ya kullanmazsa istemesse redederse diye korkuyorum. öğrenciyim ucuz birşeyde değil uzatmalı ipi ve tasması. kullanmazsa yazık olcak parasına. kullanırsa en güzelini alırım zaten. bilgi verirseniz ve dışarı ile ilgili sorduğum diğer sorulara cevap verebilirseniz sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları