Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 24-05-15, 19:07   #1

baltazarinsuedasi üyesinin avatarı

baltazarinsuedasi Çevrimdışı
Varsayılan Çıkmazdayım, Lütfen Cevap Verin..!

Carlosumuz yaklaşık 4 buçuk aydır bizimle beraber yaşıyor. İlk aylarda dış kapının aralanmasından bile o kadar çok korkardı ki, saklanacak delik arardı. Sonra pencere önlerine dadanmaya başladı. Ve şu son bir ayda biz onu haftada birkez falan dışarı çıkardık. Artık ben okula giderken bi bakıyorum sabahın 7sinde dış kapının önüne oturmuş havaya bakıp uzun uzun miyavlıyor. Açıyoruz, gidiyor üst kata çıkıyor, alt kata iniyor, bazen bodruma gitmiş falan. Dışarı çıkardığımızda da parka götürüyoruz sadece. Parkta sinekleri yakalamaya çalışıyor, arılarla oynuyor, kum görünce hemen yuvarlanmaya başlıyor. Koşuyor zıplıyor falan. Bunun üzerine babam da ciddi bir konuşma yaptı benimle: "Hiç tanımadığın, dilinden anlamadığın, senin türünden olmayan bir grup, seni götürüp bir eve tıksa, orda çok rahat bir şekilde yaşasan, 7/24 yediğin önünde yemediğin arkanda olsa, konuşamasan, ama bilsen ki onlar seni çok seviyorlar. Fakat dışarı çıkarmasalar, hiç arkadaşın olmasa, ama ölüm kalım derdin de olmasa, kafan rahat yaşasan, yine de hangi hayatı seçersin ?"dedi. Ben de ister istemez bu dediği hayatı istemediğimi farkettim. O zamandan beri bir üzüntü aldı beni. Ben geçekten de onu bu eve mi hapsetmiş oldum? Onun özgürlüğünü kısıtladığımı düşündükçe kahroluyorum. Mantarı geçmezse annem bu yaz onu babaanneme emanet edeceğimizi, onun iyi bakacağını, hem köyde bir sürü arkadaş edinebileceğini söylemişti. Ve şu an mantar illetinden kurtulduk şükürler olsun, tüyleri de çıkmaya başladı. Ama yine de bırakmayı düşünüyorlar. Ben de o konuşmadan sanki onlara ufaktan ufaktan hak vermeye başladım gibi. Sizce ne yapmalıyız? Köydeki hayatın onun için güvenli olacağından eminim, kışın falan da babaannem ona soğuktan koruyacak bir yerler bulur. Fakat bu kadar zaman evde rahatlığa alıştırdıktan sonra onu bırakmak vicdansızlık olmaz mı? Her ne kadar hak veriyorum onlara desem de onsuz yaşayabileceğimi sanmıyorum. Saçma gelebilir belki bazılarına ama, ona aşık olduğumu düşünüyorum. Onu korumak için her şeyimi feda edebilecekken, onu nasıl bensiz bırakabilirim? Şu an o kadar çıkmazdayım ki ne yapmam gerektiğine dair en ufak bir fikrim yok. Sizden cevap bekliyorum; lütfen her şeyden önce oğlumun mutluluğunu düşündüğümü unutmayın ve bunu dikkate alarak cevap verin. Teşekkürler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 19:16   #2

Lenkaran
SiyaM And Van Cat Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çıkmazdayım, Lütfen Cevap Verin..!

Durumun bayaaa ZOR. Benim bu konuda cokda biri fikrim yok acikcasi ama sen onu sahiplenmeseydin belki mantari duzelmiycek olcekti, belki yrmek bulamiycakdi ac kalacakdi, yani sen ona iyi bir hayat vermisssin.. Ama her gun 30 -45 dk disari cikarsan olmazmi tasmada ama ! kaca bilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 19:28   #3

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

kediniz size alıştı ama bunuda göz önünde bulundurun. dışarısı onun için tehlikeli bence tabii. dışarı çıkarmasaydınız keşke zor bir durum ama kedilerin alıştığı ortamdan uzaklaştırmak pek iyi değil. psikolojik açıdan hani. bence vermeyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 19:40   #4

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

Eğer siz onu dışarı çıkarmasaydınız dışarıyı hiç bilmeyecekti.bu konuda doğru yapmadığınızı düşünüyorum çünkü sokaklar güvenli değil her yönden.sokağı hiç bilmeyen bir kedi neden bilmediği birşeyin özlemini duysun merak ve keşif isteği sadece.mantarı geçmezse verelim düşüncesine yorum yapmamam daha doğru.alınıp üzülmenizi istemiyorum.son olarak kedinizi köye gönderip başka bir kedi sahiplenirseniz haksızlık olur.eve alışmış bir kediye hadi doğaya demek bana göre yanlış.vicdani karar ailenizin ve sizin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 20:10   #5

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı

Eve alışmış bir kedinin dışarıda yapabileceğini hiç ama hiç sanmıyorum. Ayrıca kediler evde sıkılan mutsuz olan hayvanlar değil öyle olsalar milyonlarca kedi evlerde barınamadığı gibi insanlara da yakın davranamazlardı. Irklar bir şekilde evriliyor zamanla ama sokağa göre değil maalesef, eve göre. Çünkü sokaktaki kediler bile çoğu zaman yemek bulamıyor ve biz mama dağıtıyoruz sokaklara. Çok keyifleri yerinde olsa, avlanabilseler, kilosu 3 lira olan mamayı yemezlerdi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 20:34   #6

Lenkaran
SiyaM And Van Cat Çevrimdışı
Exclamation Cvp: Çıkmazdayım, Lütfen Cevap Verin..!

Puffik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eve alışmış bir kedinin dışarıda yapabileceğini hiç ama hiç sanmıyorum. Ayrıca kediler evde sıkılan mutsuz olan hayvanlar değil öyle olsalar milyonlarca kedi evlerde barınamadığı gibi insanlara da yakın davranamazlardı. Irklar bir şekilde evriliyor zamanla ama sokağa göre değil maalesef, eve göre. Çünkü sokaktaki kediler bile çoğu zaman yemek bulamıyor ve biz mama dağıtıyoruz sokaklara. Çok keyifleri yerinde olsa, avlanabilseler, kilosu 3 lira olan mamayı yemezlerdi...
Puffik tam ustune bastin ! benim babam da arada bahane olarak gecistirerek soyluyo oyle bisyler ; kediye yazik degilmi o doga hayvani birak bahcede kalsin !! Yav bahcede 2 kedi azmi ! 2sindede hastalik var ve evde ona el vurmaya oksamaya izin vermiyolar hastaymis neymis ! evde bakilirsa olurmu oyle seyler hayir ! Oyuzden bence evde kalsim ama her gun disari cikarin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 22:04   #7

SiyaM And Van Cat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Durumun bayaaa ZOR. Benim bu konuda cokda biri fikrim yok acikcasi ama sen onu sahiplenmeseydin belki mantari duzelmiycek olcekti, belki yrmek bulamiycakdi ac kalacakdi, yani sen ona iyi bir hayat vermisssin.. Ama her gun 30 -45 dk disari cikarsan olmazmi tasmada ama ! kaca bilir
o zaman sokağa iyice bağlanmaz mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 22:05   #8

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kediniz size alıştı ama bunuda göz önünde bulundurun. dışarısı onun için tehlikeli bence tabii. dışarı çıkarmasaydınız keşke zor bir durum ama kedilerin alıştığı ortamdan uzaklaştırmak pek iyi değil. psikolojik açıdan hani. bence vermeyin.
dışarı alışsın diye değil, çıkmak istediği için çıkardık keşke çıkarmasaydık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 22:10   #9

mervegulistnbl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eğer siz onu dışarı çıkarmasaydınız dışarıyı hiç bilmeyecekti.bu konuda doğru yapmadığınızı düşünüyorum çünkü sokaklar güvenli değil her yönden.sokağı hiç bilmeyen bir kedi neden bilmediği birşeyin özlemini duysun merak ve keşif isteği sadece.mantarı geçmezse verelim düşüncesine yorum yapmamam daha doğru.alınıp üzülmenizi istemiyorum.son olarak kedinizi köye gönderip başka bir kedi sahiplenirseniz haksızlık olur.eve alışmış bir kediye hadi doğaya demek bana göre yanlış.vicdani karar ailenizin ve sizin.
Tüyleri dökülmeye başlamış ve egzama olmuştu, 4 aydır hiç güneş görmediği temiz hava almadığı için olduğunu söyledi vet. Biz de bir kereliğine çıkaralım dedik falan. Haa dışarı çıktığında içeri hiç gelmek istemiyor değil, apartmana girdiğinde tekrar eve girmeye çabalıyor ama yine de dışarıyı istemesi üzüyor beni. 'Mantarı geçmezse verelim' düşüncesi bence de yorumsuz bırakılmalı. Bu konuda ailemle az tartışmadım. Ama yapacak birşey yok, eve bir kedi alabilmek için 6 yıl bekledim. Onu eve kabul etmeleri bile benim için büyük bir nimetken sesimi pek de çıkarmak istemiyorum. Yine de benim düşüncem, eğer sorumluluğunu aldıysak, sonuna kadar gitmeliyiz. Yine de sağolun.)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 22:11   #10

Allahım ne kadar rahatladım, çok teşekkürler ya valla Bu cevabınızı olduğu gibi babama göstereceğim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-15, 00:08   #11

vivelaamour Çevrimdışı

baltazarinsuedasi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Carlosumuz yaklaşık 4 buçuk aydır bizimle beraber yaşıyor. İlk aylarda dış kapının aralanmasından bile o kadar çok korkardı ki, saklanacak delik arardı. Sonra pencere önlerine dadanmaya başladı. Ve şu son bir ayda biz onu haftada birkez falan dışarı çıkardık. Artık ben okula giderken bi bakıyorum sabahın 7sinde dış kapının önüne oturmuş havaya bakıp uzun uzun miyavlıyor. Açıyoruz, gidiyor üst kata çıkıyor, alt kata iniyor, bazen bodruma gitmiş falan. Dışarı çıkardığımızda da parka götürüyoruz sadece. Parkta sinekleri yakalamaya çalışıyor, arılarla oynuyor, kum görünce hemen yuvarlanmaya başlıyor. Koşuyor zıplıyor falan. Bunun üzerine babam da ciddi bir konuşma yaptı benimle: "Hiç tanımadığın, dilinden anlamadığın, senin türünden olmayan bir grup, seni götürüp bir eve tıksa, orda çok rahat bir şekilde yaşasan, 7/24 yediğin önünde yemediğin arkanda olsa, konuşamasan, ama bilsen ki onlar seni çok seviyorlar. Fakat dışarı çıkarmasalar, hiç arkadaşın olmasa, ama ölüm kalım derdin de olmasa, kafan rahat yaşasan, yine de hangi hayatı seçersin ?"dedi. Ben de ister istemez bu dediği hayatı istemediğimi farkettim. O zamandan beri bir üzüntü aldı beni. Ben geçekten de onu bu eve mi hapsetmiş oldum? Onun özgürlüğünü kısıtladığımı düşündükçe kahroluyorum. Mantarı geçmezse annem bu yaz onu babaanneme emanet edeceğimizi, onun iyi bakacağını, hem köyde bir sürü arkadaş edinebileceğini söylemişti. Ve şu an mantar illetinden kurtulduk şükürler olsun, tüyleri de çıkmaya başladı. Ama yine de bırakmayı düşünüyorlar. Ben de o konuşmadan sanki onlara ufaktan ufaktan hak vermeye başladım gibi. Sizce ne yapmalıyız? Köydeki hayatın onun için güvenli olacağından eminim, kışın falan da babaannem ona soğuktan koruyacak bir yerler bulur. Fakat bu kadar zaman evde rahatlığa alıştırdıktan sonra onu bırakmak vicdansızlık olmaz mı? Her ne kadar hak veriyorum onlara desem de onsuz yaşayabileceğimi sanmıyorum. Saçma gelebilir belki bazılarına ama, ona aşık olduğumu düşünüyorum. Onu korumak için her şeyimi feda edebilecekken, onu nasıl bensiz bırakabilirim? Şu an o kadar çıkmazdayım ki ne yapmam gerektiğine dair en ufak bir fikrim yok. Sizden cevap bekliyorum; lütfen her şeyden önce oğlumun mutluluğunu düşündüğümü unutmayın ve bunu dikkate alarak cevap verin. Teşekkürler..
Aynı şeyleri ben de düşünüyorum. Üç ay önce barınaktan aldık, akut böbrek hastası ve veteriner almasaydınız fazla yaşamazdı dedi. Evet sinek kovalamıyor hatta evimiz çok yüksekte diye kuş bile nadir görüyor ama şunu biliyorum ki ben barınaktan almasam orada yaşayamazdı, sokakta olsa da yaşayamaz. Benim de içim gidiyor ama siteye dahi çıkartsam sağolsun köpek sahipleri köpeklerini tasmasız gezdiriyor biri yaralamasa bile korkup kaçırabilir. Eğer Allahım bize ona bakacak kudret verirse ve o da yaşarsa bizimle (İNŞALLAH) bir iki seneye çok daha rahat edeceği bir evimiz olacak. Jack'in şanssızlığı üç aylıkken barınağa bırakılması ve şimdi de bizle bir apartman dairesinde tıkıldı kaldı. Ama bu onun için iyi mi ? Bence iyi. Her koşulda barınaktan iyi. Sizde böyle düşünün ve size alıştı o zaten dışarıda yapamaz. Kendinizi üzmeyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-15, 00:12   #12

vivelaamour Çevrimdışı

Aynen sevgili Puffik. Kediler ruhen asi olsalarda evi seven hayvanlardır. Neden sokak kedileri eve alalım diye peşimizden ayrılmıyor o zaman ? Tabii ki keşke doğayla iç içe yaşatabilsek en dengelisi bu ama ben kedilere kötülük ettiğimizi düşünmüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-15, 13:09   #13

Sağolun, inşallah tatil dönüşü müjdeli haberlerle gelirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-15, 15:05   #14

barisdragon Çevrimdışı

dışarıdaki tehlikeleri bilse çıkmazdı merak etmeyin kötülük yapmıyorsunuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-15, 17:16   #15

Doğu Bey üyesinin avatarı

Antalya
Doğu Bey Çevrimdışı

Hayvanları insan gibi değerlendirmemek lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları